Sluis in Zandkreekdam moet in voorjaar 1960 gebruiksklaar zijn MOTORRIJDER BOTSTE TEGEN UIT UITRIT KOMENDE AUTO NIEUWE TELEVISIETOREN ZAL IN 1960 GEREED ZIJN LANDBOUW DRUKTE AANTAL WERKLOZEN IN ZEELAND „GEJAAGD DOOR DE WIND" IS BOEIEND STUK BURGEROORLOG ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WERK VAN TOTAAL f 10 MILJOEN Basculebrug krijgt totale wegbreedte van 14.25 m De bouw van de schutsluis In de Zandkreekdam bij Katseveer onderdeel van het Drie-eilandenplan zal in het voorjaar van 1960 zöver gevorderd moeten zijn, dat verkeer over de sluis voor de bouw van de dam in de Zandkreek mogelijk zal zijn en dat met de sluis kan worden geschut. Er zal dan onder meer niet minder dan 23.000 kubieke meter gewapend beton, 2200 ton wapeningsstaal en 520 ton stalen damwand verwerkt zijn. De to tale kosten van de schutsluis, inclusief het maken van de bouwput-, de tien stalen puntdeuren, de basculebrug de bewegingswerktuigen en de elektri sche installatie worden op 10 miljoen geraamd, zo blijkt uit het drie maandelijks bericht Deltawerken. gedeelten één geheel vormen. Deze oplossing bleek goedkoper dan de toe passing van een schutkolk bestaande uit wanden van verankerde stalen damplanken. Bóven stormvloed De bovenzijde van de slulshoofden en schutkolkmuren werd bepaald op 4 m -f- N.A.P. De deuren van het wes telijke hoofd en een stel deuren in het oostelijke hoofd zullen tot diezelf de hoogte keren. Het stel puntdeuren in het oostelijk hoofd, dat naar de De sluis, waarover zoals bekend, voor het wegverkeer een enkele bascule brug zal worden gelegd, krijgt een schutlengte van honderdveertig me ter en een breedte van twintig meter. De drempeldiepte van de beide hoof den zal 5.50 m N.A.P. bedragen, terwijl de onderkant van de beweeg bare brug op 7ra N.A.P. komt te liggen. In verband met de gestelde eis van een onbeperkte doorvaarhoogte, kwa men bij de keuze van het deurtype, hefdeuren niet in aanmerking. Men heeft daarom besloten tot toepassing van puntdeuren omdat dit de goed koopste oplossing is en bovendien de grondvorm van de sluis dan zeer een voudig kon blijven. Met het oog op de grote afmetingen zijn stalen deu ren gekozen, voorzien van schuiven voor het vullen en ledigen van de schutkolk. Alle deuren krijgen de zelfde afmetingen, zodat met één stel reservedeuren kan worden volstaan. Voor het opbergen van deze deuren is 200 m ten westen van het weste lijk havenhoofd een deurenbergplaats ontworpen. Bij een verval van 3 meter zal de schutkolk ln ongeveer 11 minu ten gevuld en geledigd kunnen worden door openingen in de deu ren ter grootte van 3,22 vierkante meter per deur. Voor het spuien en inlaten van water zijn extra openingen in de puntdeuren ont worpen, die met jalouzieschuiven afsluitbaar zijn. Er is dan totaal een doorstroomopening van 19,32 vierkante meter beschikbaar voor de beheersing van het peil op het Veersemeer. De vorm van de spui- openingen en de grootte van de te verwachten troskrachten werden nog in het Waterloopkundig labo ratorium onderzocht. De sluis zal worden uitgevoerd in ge wapend beton als een zgn. bakprofiel, waarbij de sluishoofd- en schutkolk- moten met de tussenliggende vloer- Pastoors van Goes en 's-Heerenhoek geïnstalleerd De nieuw benoemde pastoors van de parochies Goes en 's Heerenhoek, resp. C. Holtkamp en A. J. Douen- berg, zijn vrijdagavond geïnstalleerd. Zoals bekend komt pastoor Holtkamp die thans tevens deken van het de kenaat Middelburg is, In de plaats van de scheidende deken van Goes, R. M. A. Nleveen van Dijken. Pas toor Douenburg heeft de open geval len plaats van pastoor Holtkamp in de 's Heerenhoekse parochie ingeno men. De nieuwe pastoor van Goes werd on der grote belangstelling in de paro chie geïnstalleerd. Daarbij waren o.a. aanwezig de waarnemend-burgemees ter van Goes, de heer J. J. van Melle en wethouder J. H. Roose. Pastoor Holtkamp werd geïnstalleerd door de vicaris-generaal in het bisdom Breda, mgr. dr. W. Koenraadt, die hem in het bezit van kerk en parochie stel de. In een korte toespraak na de in stallatie herinnerde mgr. Koenraadt aan de vele verdiensten van deken Nieveen van Dijkum. Hij wekte aanwezigen voorts op, op vruchtbare wijze samen te werken met de nieu we pastoor. Na een kort lof was er een bijeenkomst voor genodigden in de pastorie, waar pastoor Holtkamp werd toegesproken door de secretaris van het kerkbestuur, de heer N. J. Karhof. Deze verwelkomde hem in zijn nieuwe parochie, waarbij hij te vens de medewerking van het kerk bestuur toezegde. 's HEERENHOEK. Ook in 's Heerenhoek werd de nieu we parochiepastoor een hartelijk wel kom bereid. Omstreeks kwart voor zeven werd pastoor Douenburg aar de grens der gemeente welkom gehe ten door kapelaan De Bruin en bur gemeester R. O. M. Waelput. Laatst genoemde herinnerde er aan, dat alle pastoors van 's Heerenhoek het tot deken hebben gebracht. Hij sprak de hoop uit, dat er altijd een prettige en goede verstandhouding zou bestaan tussen pastoor Douenburg en de ge meente. Van zijn kant zegde hij alle medewerking toe. Nadat de nieuwe pastoor een dankwoord had gespro ken, zette de stoet, voorafgegaan door de muzikanten van „St. Ceaci lia" en twaalf ruiters, alsmede d< plaatselijke sportverenigingen, zich in beweging. Op het kerkplein werd halt gehouden, waarna de nieuwe pa rochiepastoor door een haag van bruidjes te voet de weg aflegde naar de kerk. Tijdens een druk bezochte dienst in de kerk werd pastoor Dou- enberg vervolgens geïnstalleerd door de oud-deken van Goes, R. M. A. Nie veen van Dijkum. Tenslotte volgde er in de „Jeugdhoeve" een receptie voor genodigden. Collecte De collecte ten behoeve van de r.-k. blindenzorgvereniging te Grave braoht 108,87, op„ zijde van de Oosterschelde keert, zal echter worden voorzien van een af neembare waterdichte leuning tot 5 m -f- N.A.P., d.i. de maximale storm vloedstand waarop de constructie be rekend wordt voor de jaren, die nog zullen verlopen voor de afsluiting van de Oosterschelde. De sluishoofd- muren zullen eveneens een water stand van 5 m 4- N.A.P. kunnen ke ren door middel van draaibare deur tjes. Onder de brug is een onderdoorgang ontworpen, opdat het bediend perso neel zich langs de sluis kan bewegen, zonder daarbij de verkeersweg te kruisen. Het wegdek voor snelverkeer zal op de brug een breedte krijgen van 8 m, het wegdek voor langzaam verkeer en rijwielen (westzijde 3.25 m) en het voet- en rijwielpad (oostzijde) 3 m, dus totaal een breedte van 14,25 m. Zowel de sluisdeuren, de hierin voor komende schuiven als de basculebrug zullen elektrisch worden bewogen. Bij beide slulshoofden zijn schachten van gewapend beton ontworpen, waarin peilschrijvers kunnen worden opgesteld voor de waterhuishouding van het Veerse Meer en voor de re gistratie van het getij op de Ooster schelde. RECHTBANK MIDDELBURG Chauffeur in appel tegen vonnis van 100. Voor de rechtbank te Middelburg, gepresideerd door mr. P. van Empel, moest zich vrijdagmorgen verantwoorden de chauffeur J. L. uit Oostburg, die op 28 november 1957 te Ritthem 's morgens om half acht op de Zand weg een uitrit afgereden was, vlak voor een motorrijder, die met grote snelheid tegen de vrachtauto botste. De kantonrechter te Middelburg had L. veroordeeld tot een geldboete van f 100.en een voorwaardelijke ont zegging. „Waarom bent U in appél gegaan"?, wilde de president weten. „Ik vind de boete nogal hoog", antwoordde verdachte. „Er is toch een heel ernstig ongeluk gebeurd, dat de motorrijder zijn leven had kunnen kos ten", betoogde mr. Van Empel. Waarop L. antwoordde, dat hij een teken kreeg toen de weg vrij was. moest zijn auto de uitrit uitrijden in de richting Souburg. Daar de accu t zijn vrachtauto niet in orde was, werd deze aangetrokken door een au to, bestuurd door L.'s collega D. Toen de auto Uep, zette D. zijn wagen aan de kant van de weg, waarna L. van de landarbeider F. K. uit Aarden burg, die bij D. in de wagen meereed, een sein kreeg om op te rijden. Toen K. dacht naar hij zei dat L. de weg wel kon overzien, is hij bij D. in de cabine gestapt. L. reed door en even later sloeg de motorrijder A. van E., landbouwer-controleur te Sou burg, tegen zijn auto. Van E. werd zwaar gewond. K. verklaarde nog, dat de motorrijder nog niet te zien was, toen hij L. aanwijzingen gaf en daarna in de andere auto stapte. Nadat de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, bevestiging van het vonnis van de kantonrechter gevorderd had, wees de raadsman van L., mr. Van den Hout uit Amsterdam, er op dat men zijn cliënt toch niet kan verwijten, dat hij de weg oprijdt terwijl een an der zegt, dat deze vrij is. „Hier is po sitief een oprijteken gegeven", stipte de raadsman aan. De rechtbank zal uitspraak doen op 19 september a.s. De woonwagenbewoner J. B., zon der bekende verblijfplaats, was in appel gekomen tegen een vonnis van de kantonrechter te Terneu zen, die hem veroordeeld had ter zake van een verkeersovertreding. Op de weg onder Sluiskil zou hij met zijn woonwagen twee meisjes, de 17-jarige C. van R. uit Sluiskil en haar vriendin, de 18-jarige I. F. uit Terneuzen, aangereden heb ben. B. ter zitting niet aanwe zig had dit ontkend. De meisjes vertelden, dat zij rechts van de weg van Sluiskil naar Axel reden, toen enkele woonwagens hen achterop reden. Vier waren er al ge passeerd, maar de vijfde zwenkte plot seling naar rechts en reed de meisjes aan, waardoor deze op de grond vie len. B., die niets gemerkt had, reed door. De officier eiste bevestiging van het vonnis, waarop de rechtbank de uitspraak bepaalde op 19 septem ber. GELDSCHIETERS De makelaars L. A. van O. en A. L. L. van O., belden te Goes, hadden ge durende eind 1957 en begin 1958 het geldschietersbedrijf uitgeoefend zon der daarvoor een vergunning te heb ben. De meerderheid van de voorge schoten bedragen bedroeg minder dan f 1500.hetgeen onder de normen van de geldschieterswet is. L. van O. verklaarde tegenover de president, dat hij pooit geweten heeft, dat dit zonder vergunning niet mocht. De beide makelaars hebben thans een Bloemen, planten en visjes in „Ons Dorpsleven" De zaal van „Ons Dorpsleven" te 's Gravenpolder is herschapen in een fraaie bloementuin. In keurige per ken staan er de dahlia's, chrysanten, vingerplanten en allerlei andere soor ten bloemen en planten. Tussen de perkjes heeft men vijvertjes gemaakt, waarin goudvissen lustig rondzwem men. Deze tentoonstelling, georgani seerd door de Stichting „nOs Dorps leven" te 's-Gravenpolder en vrijdag avond werd geopend, zal ook vandaag zaterdag nog te bezichtigen zijn. Een Jury, bestaande uit mejuffrouw De Groot en de heren Reijerse en Ever- sen uit Goes zullen het geheel beoor delen. Er zijn fraaie prijzen beschik- i baar voor de mooist» inzendingen, vergunning aangevraagd en die dan ook grif gekregen voor het houden van een particuliere geldschieters- bank. De officier stipte aan, dat het ver haal te wijten is aan een onoplet tendheid van de firma, die overigens te goeder naam en faam bekend staat. Mr. Schenkenberg van Mierop vorderde tegen beiden een boete van f 50De rechtbank doet ul.tspraak op 19 september. De timmerman-aannemer P. F. uit Koudekerke was in appel gegaan te gen een vonnis van de kantonrechter te Middelburg, dat deze opgelegd had omdat hij bij nieuwbouw te Zoute- lande geen arbeidslijst en arbeidsre- gister bijgehouden had. F. verklaarde nog nooit gehoord te hebben, dat een arbeidsregister op het werk bijgehou den moet worden. Wel had hij een re gister in zijn werkplaats te Koude kerke. Bovendien ontkende hij, dat zijn mensen meer dan twee weken achtereen op het werk in Zoutelande geweest waren. In dat geval zou vol gens F. geen register ingevuld moe ten worden. Volgens de politie werkten ze echter wel langer dan twee weken in Zou telande. De officier vroeg een boete van f 6.voor het verzuim betref fende de arbeidslijst, en voor het ont breken van het register wel schuldig verklaring, maar geen strafopleg ging. Uitspraak ook hier op 19 sep tember a.s. Bij Lopik is een begin gemaakt met de bouw van de nieuwe, enorm hoge radiotoren, welke 'n belangrijke aan winst zal worden voor het Neder landse zendernet. Deze foto toont de fundatieplaat van de nieuwe toren, waar volgende week zal worden be gonnen met het optrekken van de betonnen torenschacht door middel van glijbekisting. Inzet: het silhouet van de toren, de tuikabels zijn sche matisch aangegeven. T oelatingsexamen r.m.l.s. te Goes Tot de eerste klas van de Rijks Mid delbare Landbouwschool te Goes zijn toegelaten na met goed gevolg exa men te hebben afgelegd: M. Boogerd, Zaamslag; A. P. Boonman, Ovezande; J. J. Boonman, 's Heerenhoek; J. A. M. Buijsrogge, Kloetinge; J. P. van Dalen, Tholen; M. Driedijk, Baarland M. E. Eckhardt, Kruiningen; J. A. C. Gakeer, Stavenisse; Jac. de Jonge, Ovezande; P. J. Katsman, Wolfaarts- dijk; W. Ph. ten Klooster, Veere; H. J. Kuijper, Ouwerkerlt; J. M. van Langeraad, Kerkwerve; A. W. C. v. Nieuwenhuijzen, Tholen; S. M. Nijs- ten, Borssele; P. Polderman, Oud- Vossemeer; W. Poleij, Kruiningen; M. Rottier, Heinkenszand; Jac. Rijk, 's Gravenpolder; M. Rijk, Heinkens zand; P. C. van Schaik, Kortgene; C. H. van Schelven, Dreischor; C. A. P. Schippers, Kortgene; J. J. v. d. Sükke, Poortvliet; N. M. v. d. Stolpe, Ellemeet; J. A. C. v. d. Velde, Yerse- ke; M. C. Verburg, Kamperland: J. Vermue, Lewedorp; M. J. C. de Wael, Heinkenszand; M. P. v. Westeinde, Oyezande; M. H. K. van Wezel, Hal stéren; C. M. Wisse, Kruiningen; H. B. v. d. Zande, Oosterland; J. Chr. Zandee, Nleuwdorp. Afgewezen 5. FUNDERING REEDS GELEGD Ontvangst zal aanzienlijk verbeteren De nieuwe betonnen televisietoren van Lopik zal in de loop van 1960 het experimentele t.v.-zendercomplex van 1951 vervangen. De fundering voor deze in glij-bekisting uit te voe ren betonnen toren is reeds gelegd. Op de fundatieplaat, die op 131 palen van 8 meter rust, zal de 88 meter ho ge schacht in een tempo van plm. 4 meter per dag worden gegoten. Daar na zal het bordesgedeelte voor drie straalverbindingen en drie werkkrin gen worden gebouwd. De 100 meter hoge toren, die een doorsnee van bij na 11 meter krijgt, zal als voetstuk fungeren voor een antennemast van 200-250 meter hoogte, die aan de top de televisie-antenne zal dragen. De totale hoogte wordt dus tussen de 300 en 350 meter. De hoogste der 25 verdiepingen van de toren zijn bestemd voor radio apparatuur, zoals de nieuwe t.v.-zen- der en de straalverbindingsappara- tuur. Het effectief uitgestraalde ver mogen van de antenne zal het vijf voudige van de tegenwoordige Lopik- antennc, namelijk 100 kilowatt, zijn. In de toren is verder ruimte gereser veerd voor frequentie-modulatie, f.m.- VERGELIJK JULI-AUGUSTUS Herverkaveling vraagt meer mankracht: de-mechanisatie Het aantal werklozen onder de man nelijke beroepsbevolking in Zeeland is in de afgelopen maand augustus zoals reeds werd gemeld terug- felopen van 2.252 tot 2.083, of van 7 tot 25 promille. Van deze 2.083 laatstelijk geregistreerde werklozen waren er 392 werkzaam op zoge naamde „aanvullende werken", in juli -1958 waren dit er 452, zodat in augustus 1.691 en in Juli 1800 man nelijke arbeidskrachten geheel zonder werk waren. FILMS IN ZEELAND „Zingende musketiers" en muziek van Franz Léhar Het is al weer enige tijd geleden, dat het kassucces „Gejaagd door de wind" in Zeeland werd vertoond. Nu we de laatste tijd zo verwend wor den met enorme spektakels, die vaak drie uren duren, is de lengte van „Gejaagd door de wind" geen bijzon derheid meer, zoals dat enkele jaren geleden nog het geval was. Deze rol- 5rent is echter om andere redenen an alleen de lengte de moeite van het zien waard. Clark Gable speelt er een van zijn beste rollen in, terwijl ook het verhaal, vervaardigd naar de gelijknamige roman van de Ameri kaanse schrijfster Margaret Mitchell, zeer boeiend is. Het verhaal speelt zich af in het zuiden van de Verenigde Staten ten tijde van de burgeroorlog tussen de zuidelijke en noordelijke staten. Reeds voor de oorlog uitbreekt, zijn de partijen in het zuiden verdeeld, ook op het landhuis, dat in het begin van deze film de plaats van hande ling vormt. In de loop van het ver haal zien we wat er van de familie die het landhuis bewoont, terecht komt. Behalve Gable werkten andere bekenden als Vivien Leigh, Leslie Howard en Olivia de Havilland aan deze kleurige en vlotte rolprent mee. Wordt vertoond in Schouwburg (Mid delburg. Het programma in Alhambra (Vlis singen is dit weekend gewijd aan een geliefd filmonderwerp. „Handelaren in meisjes" is een duidelijke titel, die een nadere uiteenzetting van de in houd van de film overbodig maakt. Bovendien schreven we reeds eerder over deze rolprent. Van geheel andere aard is het programma in Luxor (Vlissin gen). „De drie zingende muske tiers" Is een vrolijke geschiedenis, die operette-achtig aandoet. Het is een persiflage op de musketiers van Dunias en als zodanig zeker geslaagd. D' Artagnan heeft de musketiers Porthos, Athos en Ar- mis uitgenodigd om te duelleren. Door eeu misverstand nemen drie koks, die beter de pollepel dan de degen hanteren de plaatsen van de musketiers in. In de hoofdrollen de Ritz Brothers. Verder wordt in Grand (Goes) de operettefilm „De graaf van Luxem burg" vertoond, cue we reeds vaker bespraken. Een aantrekkelijke rol prent voor de liefhebbers van Franz Lehars romantieke melodieën. Dramatisch zoals de produkten van de Italiaanse filmindustrie dat soms kunnen zijn is „Terwille van ons hu welijk" met Armando Francioli en Patricia Roc. De film heeft de moei lijkheden in een huwelijk als on derwerp en is te zien in Electro (Middelburg). Hoe het een jeugdig erfgenaam van een hotel ln het wilde westen ver gaat, wanneer hij zijn erfenis gaat bekijken, kan men zien in „De ben de van Walter Black", een Frans filmpje over een tongen, die naar het wilde westen trekt om er een hotel te exploiteren, dat hem door een rijke oom is nagelaten. De jon geman vindt natuurlijk allerlei ge spuis op zijn pad. Hoe liet met hém afloopt is zondagmiddag in Grand (Goes), t)' zien. In 1957 was het aantal geheel werk lozen in augustus 1.231; 146 mensen waren toen tewerkgesteld op aanvul lende werken, zodat in deze maand het totaal 1.377 bedroeg. Het rayon Middelburg nam in het augustus '58-totaal van 2083 de groot ste plaats in met 423 mannelijke werklozen (in juli '58 447), gevolgd door Oostburg (383 en in juli 457) en Vlissingen (291 en in juli 286). Even als het rayon Vlissingen vertoonde ook Tholen (133-113) en Sas van Gent (20-14) een kleine stijging. Een ernstiger stijging moest in Zierikzee worden geregistreerd (116-55). Daar entegen toonden Goes (201-223), Hulst (287-394), Kruiningen (66-69) en Terneuzen (163-194) een gunstiger tendens. De daling van de werkloosheid was voornamelijk het gevolg van toegenomen werkzaamheden in de landbouw en enige opleving in de bouwnijverheid. In deze laatste tak daalde het aantal werklozen van 371 in juli tot 328 in augus tus; in de landbouwsector was de daling het sterkst: van 338 naar 234. De metaalnijverheid bleef vrijwel constant (134 in augustus, 132 in juli) evenals „visserij en jacht" (au gustus 20, juli 27). De textielnijver heid vlasserij) toonde met 24-79 een gunstige tendens, evenals het niet- varend transportpersoneel (82-106). Minder gunstig was de ontwikkeling bij de losse arbeiders (390-360), minder-geschikten (688-671) en categorie „overigen" (183-168). De vraag De geregistreerde vraag naar man nelijke arbeidskrachten in Zeeland steeg van 377 in juli tot 745 in au gustus. De sector „voedings- en ge notmiddelen" (suiker) nam hier het grootst© deel voor haar rekening (222 -38). In verband met de aanstaande bietencampagne steeg de vraag bij de categorie „overigen" van 46 tot 141. Het rayon Sas van Gent hier spreekt dus de invloed van de bieten campagne nam trouwens 't groot ste deel van deze gestegen vraag (439 van de 745) voor zijn rekening. Het aanbod van vrouwelijk personeel daalde van 176 in juli tot 173 in au gustus. Er is op het ogenblik nogal enig aan bod van metselaars, vooral in Zeeuwsch-Vlaand eren. De arbeiders die Sas van Gent zal aantrekken, zul len in hoofdzaak Belgen zijn. De aanleg van de delingsdijk zal een gunstige invloed hebben op de werk gelegenheid op Schouwen-Duiveland. Voorts zal op Schouwen en ook op Tholen een deel van de herverka- velingswerken worden gedemechani- seerd, hetgeen dus betekent, dat pok zenders en voor zend- en andere ap paratuur voor een eventueel tweede t.v.-programma. Rekening wordt voorts gehouden met een mogelijk te vestigen versterkerstation, waardoor de toren mede een taak in het lande lijke telefoonnet zou kunnen vervul len. Het bereik van de t.v.-antenne Lopik zal met vijfvoudige energie en aan zienlijk meer hoogte, dan de tegen woordige 220 meter hoge vakwerk- mast, veel groter worden, waarmee de ontvangst, speciaal in de westelij ke grote steden, aanzienlijk zal ver beteren. Door grote plaatselijke veld sterkte zal minder storing optreden terwijl bij eenzelfde ontvangstkwa liteit met lagere, minder ingewikkel de en goedkopere ontvangstantennes zal kunnen worden volstaan. In verreweg het grootste deel van ons land zal in 1960 de t.v.-ontvangst goed kunnen zijn. Dan is de toren Lopik gereed, evenals die van Smilde. De toren te Markelo komt in decem ber a.s. in functie en de t.v.-stations Goes en Roermond draaien reeds. Enkele kleine stukken van ons aard rijkskundig grillige land liggen thans nog niet onder het dekkingsgebied van Lopik en verwante zenders. In de kop van Noord-Holland en Texel is bijvoorbeeld geen bevredigend re sultaat te bereiken. Het ligt daarom bij P.T.T. in het voornemen voor dit gebied, speciaal Den Helder en om geving een speciale regeling te tref fen. Grote export van uien De prijzen zijn echter laag In de uiencentra van ons land heerst reeds enige weken achtereen een gro te bedrijvigheid. In grote hoeveelhe den worden uien geëxporteerd: in augustus wekelijks meer dan 5 mil joen kilo. Hierdoor waren de uien na de tomaten het voornaamste export- produkt uit de tuinbouwsector. Engeland is een belangrijke afnemer, direct gevolgd door Westduitsland. Naar België gaan geen Hollandse uien want de grenzen van dit land zijn sedert een maand voor dit produkt gesloten. De grote vraag voor export heeft echter niet tot gevolg gehad dat de prijzen zijn opgelopen, integendeel. De laatste weken hebben deze een voortdurend dalende lijn te zien ge geven. Thans wordt voor de export geschikte middelkwaliteit rond 9 cent Êer kg betaald. 'e oorzaak van deze prijsdaling ligt in het grote aanbod van de zijde dei- telers. Er is dit jaar een groot'areaal uien in on3 land en de kilo opbrengst ls bijzonder goed. Hierbij komt dat er veel telers zijn die geen gelegenheid hebben om de uien te bewaren en ze dus zo vlug mogelijk verkopen, mede omdat men weinig vertrouwen heeft in de toekomstige prijsontwikkeling. Niet alleen in ons land zijn er name lijk veel uien maar ook in de andere uien-Droducerende landen van West Europa. In telerskringen hoopt men echter op betere nrijzen want on danks de hoge kilo opbrengst acht men de prijs van het ogenblik te laag voor een rendabele teelt. hier meer mankracht zal worden ge- vi-aagd. Deze werken zullen weer als „aanvullende werken" worden uitge voerd. hetgeen mogelijk ook perspec tieven zal bieden voor Walcheren, waar de herverkaveling achter de rug is. In Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. waar evenals in W.-Zeeuwsch- Vlaanderen. waar de herbouw is voltooid een stijging van het aantal werklozen is te verwach ten, kan nog geen object in D.A.C. W.-verband worden uitgevoerd. De objecten zijn overigens wel voor handen. De omvorming van de kreek bij Axel tot recreatiegebied een werk van vier miljoen is zulk een verantwoord object; andere werken in Zeeuwsch Vlaanderen zijn het te rugbrengen in oude staat van de wallen in Sluis en Retranchement. Bij eventuele uitvoering van deze objec ten zou er voor meerdere jaren werk gelegenheid zijn om de werklozen op te vangen, omdat het hier om enige tienduizenden manweken gaat. Onder de 109 jeugdige werklozen, die in augustus in Zeeland waren 'geregis treerd, waren vêel elektriciens en ook een aantal kantoorbedienden. Intussen ,s het overleg met de mi nister van economische zaken Zijlstra over de vaststelling van de industria- lisatiekernen in Zeeland begonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13