PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Territoriale wateren van Communistisch China tot twaalf mijl uitgebreid Zeeuwse schooldeuren gingen weer open Vand aag. DE GAULLE ROEPT FRANSEN OP „JA" TE ZEGGEN 201e jaargang - no. 209 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunet-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. f 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 5 sept. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 oent per mim. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. I of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Peking stelt nieuwe grens vast Communistisch China heeft de territoriale wa teren tot twaalf mijl buiten de kust van het vas teland en de eilanden voor de kust uitgebreid, al dus heeft de communistisch Chinese regering gisteren bekendgemaakt. In de regeringsverkla ring wordt gezegd, dat de nieuwe grens zal gel den voor „alle gebieden" van de volksrepubliek dus ook voor Formosa en alle andere eilanden die aan China behoren. De regering van Peking geeft voorts opnieuw uiting aan haar voornemen Formosa en de naburige eilanden met alle moge lijke middelen en op 'n geschikt tijdstip te „be vrijden". Dit is een zuiver Chinese binnenlandse aangelegenheid en buitenlandse inmenging zal niet worden geduld. De uitbreiding van drie tot twaalf mijl betekent dat Quemoy en Matsoe de door Nationalistisch China bezette eilanden bin nen de territoriale wateren van communistisch China karnen te liggen. Amerikaans leger gereed „om tijdig en effectief op te treden" „Geen enkel buitenlands oorlogsschip of militair vliegtuig mag in het gebied van de territoriale wateren komen. De Amerikaanse strijdkrachten, die Formosa en de naburige Penghoe-eilanden „bezetten" maken inbreuk op de territoriale onschendbaarheid en soevereiniteit van de Chinese volksrepubliek", zo wordt ge zegd. Wanneer president Eisenhower van oordeel is dat rood-Chinese aanvallen op de eilanden voor de kust van China Formosa in gevaar brengen zijn de strijdkrachten in het Verre Oosten gereed om „tij dig en effectief" op te treden, zo deelde minister Dulles na een on derhoud met president Eisenho wer mee. De minister was speciaal naar het vakantieverblijf van Ei senhower, te Newport, Rhode Is land gevlogen om de situatie in de Straat van Formosa te bespreken. Zoals bekend heeft het congres Ei senhower volmacht gegeven de strijd krachten in te zetten wanneer hij van oordeel is dat aanvallen op de Que moy- en Matsoe-eilanden Formosa in gevaar brengen. Dulles zeide dat in Washington niet de zekerheid bestaat dat de Chinese communisten Formo sa en de eilanden voor het vasteland zullen aanvallen. Voorts zeide Dulles er niet van over tuigd te zijn dat „pogingen de eilan den voor de kust te veroveren, niet door de Nationalistische strijdkrach ten, met aanzienlijke logistische steun van de Verenigde Staten, kunnen worden afgeslagen". Van officiële zijde werd hier aan toe gevoegd dat geen plannen bestaan om Amerikaanse strijdkrachten te laten deelnemen aan de verdediging der eilanden „tenzij de situatie uit de hand loopt". Geen erkenning besluit van Peking Amerikaanse oorlogsschepen zullen echter voortgaan Nationalistische schepen tot drie mijl van de kust van het Chinese vasteland te escorteren, aldus is donderdag in Amerika be kendgemaakt. Dit betekent dat de Amerikaanse regering- het besluit van Peking, de territoriale wateren tot twaalf mijl buiten de kust uit te brei den, niet wenst te erkennen. Huisvrouw De huisvrouwelijke arbeid is van grote waarde voor onze samen leving. Zonder die arbeid is onze samenleving niet denkbaar en mis schien is het wel een stille hulde aan de huisvrouw, dat vrijwel nimmer ge tracht wordt haar arbeid in geld uit te drukken. Kort geleden hééft een Engels econoom, de heer Colin Clark, gemeend, aan de huisvrouw recht te doen door toch nóg eens de waarde van de huisvrouwelijke arbeid te be- Êalen en die waarde ook te vergelij- en met het „nationale inkomen". Het is namelijk in de kringen van de economen tot nog toe de gewoonte, de „onbetaalde huishoudelijke diens ten" niet op te nemen op de cijferlijs ten, die tezamen het nationale inko men voorstellen. Dat vond de heer Colin Clark ver keerd... hij meende, dat de huisvrou wen wel degelijk door haar verzor gende arbeid een aanzienlijke bijdra ge leveren tot het nationale inkomen en dat die bijdrage vermeld moet worden. Het Nederlandse blad „Econo misch Statische Berichten" heeft aan 't betoog van de heer Clark een hoofdartikel gewijd onder het op schrift „De huisvrouw recht gedaan". Nu zal iedereen het toejuichen, wan neer aan onze huisvrouwen recht wordt gedaan, maar wanneer dat in cijfers gebeurt, wordt het een wat hachelijke zaak. Men zou er zelfs om kunnen glimla chen, wanneer het niet zo'n ernstig hoofdartikel in Econ. Stat. Berichten betrof en wanneer het niet ging om een Engels econoom, die zijn betoog publiceerde in een statig bulletin van een der Oxford University Instituten. De heer Clark heeft de waarde van de huisvrouwelijke arbeid berekent naai de maatstaf van het aantal door haar verzorgde „objecten". Hij calculeerde de verzorgingsprijs voor kinderen en volwassenen aan ae hand van cijfers voor de verzorging in tehuizen. Hij meent dan dat in het Engeland van 1956 het verzorgen van een kind be neden de vijf jaar een hoeveelheid huisvrouwelijKe arbeid omvat, die op 3300.per jaar bepaald mag wor den. Kinueren tot veertien jaar ko men op 1800.en volwassenen op 1100.De bedragen zijn iets afge rond en voor iiet gemak is het pond sterling omgerekend op 10 Neder landse guldens. We zullen de lezer de verdere cijfers besparen, maar de heer Clark komt tenslotte tot de conclusie, dat de to tale waaide van het huishoudelijke werk slechts weinig minder is dan die van het gehele nationale inkomen. In 1871 zegt hij, was de waarde van de huishoudelijke arbeid zelfs groter dan het nationale inkomen. Met recht mag dat een hulde aan de huisvrouwen genoemd wor den. Nadat ze tot nog toe niet eens werden meegeteld bij de natio nale produktie komen ze nu uit de bus met een produktie, die welhaast het nationale inkomen voorbijstreeft. En tochal weten we stellig de „onbetaalde huishoudelijke diensten" naar waarde te schatten en al willen we niet direct twijfelen aan de om vangrijke verzorgingsbedragên van de heer Clark, toch blijft het met die cijfers een kil gedoe Het is welhaast ondenkbaar, dat een echte huisvrouw aan de heer Clark gevraagd heeft om zo'n becijfering..., want elke goede huisvrouw weet, dat haar arbeid niet in geld is uit te druk- ken... en dat zij niet bij het nationale inkomen behoort, omdat ze met haar gezin het nationale bestaan zelve is UI ...wordt op de Wereldtentoon stelling te Brussel een Benelux- dag gehouden. ...viert de Duitse kunsthistori cus Jacob Rosenberg, hoogle raar in de schone kunsten aan de Harvard-universiteit te Cambridge (Verenigde Staten), van wiens hand in 1949 een tweedelig standaardwerk over Rembrandt verscheen, waar van de voorbereidende studies ongeveer 20 jaar in beslag hebben genomen, zijn 65e ver- Dulles zeide tevens het volgende „het gebruik van geweld door de Chinese communisten ter verwezenlijking van territoriale aanspraken zou een pro bleem scheppen dat niet alleen de veiligheid van de kusteilanden en Formosa betreft. Het zou de inleiding vormen van een ruimer gebruik van geweld in het Verre Oosten, waarbij de positie van de gehele vrije wereld en de veiligheid van de Verenigde Staten in gevaar zou worden ge bracht". Uit gezaghebbende Britse bron wordt vernomen dat Engeland de uit breiding der Chinese territoriale wa teren tot twaalf mijl niet zal erken nen, daar dit een eenzijdig besluit is dat „geen geldigheid heeft op grond van het internationale recht". In Amerikaanse diplomatieke krin gen is men van mening dat commu nistisch China, door de grens der ter ritoriale wateren tot twaalf mijl bui ten de kust te verleggen, mogelijke Amerikaanse escortering van Nationa listische konvooien naar de Quemoy- eilanden wil bemoeilijken. IJslandse boot trachtte Brits fregat te rammen Een vaartuig van de IJslandse kust wacht, de „Aegir", heeft donderdag avond vergeefs getracht een fregat van de Britse marine voor bescher ming van de vissersvloot, de „Rus sell te rammen, zo heeft de Admira liteit bekend gemaakt. De Admiraliteit maakte bekend dat h£t incident plaats had toen de 1100 metende Russell een evenwijdige koers voer met de 500 ton metende Aegir. De Russell was bezig Britse treilers tegen het IJslandse vaartuig te beschermen. De poging van de Ae gir om het Britse vaartuig te ram men, was de eerste vastbesloten actie om de Britse visserij binnen de om streden 12 mijls-zone te belemmeren. Tot dusverre hadden de IJslanders zich er toe bepaald te trachten aan boord te gaan van in de mist gehul de treilers. Volgens de Admiraliteit seinde de „Russell": „de „Aegir" poogde duide lijk mij te rammen". Minister Josefsson, de IJslandse mi nister van visserij, heeft medegedeeld dat IJsland niet als gevolg van het visserijgeschil uit de Navo zal treden. Men moet de kwestie van de visserij- grenzen en het lidmaatschap van de Navo niet met elkaar verwarren, zei de minister, die lid van de IJslandse communistische partij is. Jongen in zwembad verdronken Gistermiddag is de 16-jarige G. R. uit Ernst, vermoedelijk doordat hij onwel was geworden, in het Sport- fondsenbad te Apeldoorn in het wa ter gegleden en verdronken. NIEUWE CONSTITUTIE AANGEBODEN Relletjes op de Place de la République Juist voordat generaal Charles de Gaulle gisteravond zijn nieuwe con stitutie aan het Franse volk zou aan bieden, zijn er vechtpartijen uitge broken op de Place de la Republique tussen de communisten en de politie. Een menigte zong de Internationale en riep Neen. Ook waren er vele aan hangers van de Gaulle, die hem toe juichten. De premier heeft in zijn toespraak de Fransen opgewekt „ja" te zeggen op de nieuwe grondwet bij het re ferendum van 28 september. Inmiddels hebben de Algerijnse op standelingen de bevolking van Guel- ma in Algerije gewaarschuwd dat mohammedanen die meehelpen aan de organisatie van de volksstemming op 28 september ter dood zullen wor den veroordeeld, aldus een medede ling van de Franse legerautoriteiten. Dezen zeggen dat op de dag van stemming gewelddaden kunnen wor den gepleegd. In sommige dorpen waren vrouwen, die zich op kiezers- M lijst hadden laten inschrijven, door de m opstandelingen beboet. Noorderlicht in groot deel van Europa zichtbaar M (Van onze weerkundige M medewerker) Donderdagavond, tussen half H tien en half elf, werd een prachtig noorderlicht waarge- nomen. Niet alleen in ons M land, maar in een groot deel p H van West- en Noord-Europa. p p Dit verschijnsel hangt samen p p met uitbarstingen op de zon. p p Daarmee worden grote hoeveel- heden elektrisch geladen deel- tjes het heelal ingeslingerd en gi H na één etmaal aangetrokken p p door de noordpool en de zuid- pool. Op onze breedte zien wij alleen het noorderlicht, want p zodra deze deeltjes in een ge- p bied komen, waar zuurstof p aanwezig is, gaan zij gloeien. Dit in de regel op een hoogte tussen tweehonderd en acht- p p honderd kilometer boven onze p aarde. Enkele stralenbundels p kwamen tot op zeer grote hoogte. Enkele passeerden de p poolster en bereikten het ze- p nith. Opvallend waren enkele p rode stralenbundels, welke vrij p zeldzaam mogen worden ge- p noemd. Na half elf nam het p verschijnsel af, al bleven af en p p toe nog enkele stralenbundels p uitschieters vertonen. p In geheel Zeeland werd het (ro- de) noorderlicht bij momenten p p waargenomen in zeer fraaie p draperiën, waaiers en bundels. p Eerst werd het in het noord- p noord-westen gezien, later van p p het noord-noord-westen tot het p noord-oosten. p iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Honderdduizend gevallen In de 540e staatsloterij, vierde klasse, achtste lijst, is de honderdduizend ge vallen op lot 20173. Het winnende lot is in 6 series verkocht. De jParijse artiest Jean Mer Oxer (midden) kijkt toe, terwijl een lid van zijn staf werkt aan een affiche ter voorbereiding van het Nationale Referendum over de grondwet. De Gaulle stapt in Parijs uit zijn wa gen om het Eiysees-paleis binnen te gaan voor een belangrijke vergade ring van de Franse ministerraad on der voorzitterschap van president Go- ty. De vergadering keurde na ampele studie de tekst van de Gaulle voor de nieuwe Franse grondwet goed. Op 28 september zal het Franse volk over deze grondwet stemmen. „Lichting'58 "voor het eerst naar „grote" school „Kijk, dat is nu de school Wim" schijnt Wim's moeder tégen haar zoontje te zeggen. Wim is één van die honderden Zeeuwse kinderen, die deze week voor het eerst naar de „grote" school gingen en daarmee hun kleu ter-status vaarwel zegden. Een hele stap voor deze zesjarigen, die de eerste morgen aan de hand van hun moeder de moeilij ke of lichtvoetige gang maak ten,.... Eén van die vele honderden Zeeuwse jongens en meisjes, die hun eerste „maatschappelijke plichten" gingen vervullen, hebben wij op deze „eerste morgen naar de grote school" ge volgd; de Middelburgse Wim Mullié, die op de foto naast zijn moeder voor de Olmenlaanschool staat, in afwach ting van de nieuwe dingen Wim, zomaar een Wim, wiens naam prijkte op 't kaartje dat uit het register van de Olmenlaan school werd getrokken. Het had ook een Marjan, of een Keesje of een Heleentje kunnen zijn u dit geval werd het Wim, wiens be wegingen op de vooravond en de ..ïorgen van de eerste schooldag wer den gevolgd. Op pagina 7 zijn de we derwaardigheden van Wim in woord en beeld vastgelegd. (Foto F.Z.C.) Géén driemans- gesprek Luns- Casey-Dulles (Van onze Haagse redactie.) Officiële kringen te Den Haag heb ben ontkend, dat minister Luns te zamen met de Australische minister van buitenlandse zaken, mr. R. Ca sey, een speciaal onderhoud zal heb ben met minister Dulles ter gelegen heid van de dertiende algemene ver gadering van de UNO. Men geeft, toe, dat mogelijk minis ter Luns een ontmoeting zal hebben met zijn Amerikaanse ambtgenoot, maar berichten over een gezamenlijk Nederlands-Australisch optreden om minister Dulles te benaderen over de kwestie Nieuw-Guinea of de Ameri kaanse wapenleveranties aan Indo nesië, worden tegengesproken. Hetzelfde is het geval met het be richt als zou in Washington gespro ken worden over een toetreding van Nederland bij een van de bestaande defensiegemeenschappen in het Pa- cificgebied, de SEATO, (de NAVO voor Zuidoost-Azië) of het ANZUS- pact, waarin ook Nieuw-Zeeland is opgenomen. Blanken en kleurlingen vochten in Paddington In de Alfred Road in de volksbuurt Paddington is donderdag op klaar lichte dag gevochten tussen blanken en kleurlingen. Drie politiewagens waren ter plaatse voordat het vech ten goed en wel begonnen was. Twee vrouwen en een man werden gearres teerd. Van een huis waarin blanken wonen, sneuvelden enkele ruiten Blanke jongelui gooiden hierop met stenen naar de woning van een kleur lingenfamilie. Maandag - en dinsdag avond kwamen in Paddington, dat vlak bij Notting Hill ligt rassenrelle- tjes op grote schaal voor. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur: Helsinki, licht bewolkt, 21 gr. Stockholm, onbewolkt, 26 gr. Oslo, onbewolkt, 25 gr. Kopenhagen, mist, 18 gr. Aberdeen, geheel bewolkt, 18 gr. Londen, zwaar bewolkt, 24 gr. Amsterdam, onbewolkt, 24 gr. Brussel, licht bewolkt, 25 gr. Luxemburg, licht bewolkt, 23 gr. Parijs, zwaar bewolkt, 25 gr. Bordeaux, onbewolkt, 30 gr. Nice, onbewolkt, 25 gr. Berlijn, onbewolkt, 22 gr. Frankfurt, onbewolkt, 24 gr. München, onbewolkt, 22 gr. Zürich, zwaar bewolkt, 21 gr. Genève, onbewolkt, 25 gr. Locarno, zwaar bewolkt, 23 gr. Wenen, onbewolkt, 21 gr. Innsbruck, licht bewolkt, 26 gr. Rome, licht bewolkt, 30 gr, Ajaccio, onbewolkt, 29 gr. Mallorca, half bewolkt, 34 gr. Algiers, zwaar bewolkt, 42 gr. VRIJ ZONNIG Vrij zonnig weer met in het zuiden van het land slechts een kleine kans op onweer. Overwegend matige ooste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Ook vandaag nog zomers en zonnig strandweer, met af en toe wat lichte bewolking. Matige, oostelijke wind. Temperatuur in de middag 2123 graden Celsius, zeewater 18 graden Celsius. Vooruitzichten: nog aanhoudend, zo mers strandweer. ZON EN MAAN 6 september Zon. op 5.58 onder 19.18 Maan or 23.12 ondei: 14.17,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1