KAPPIE en het geheim van de zeedraak SNELFIX Ceta-Bever wa f /•J ff 'fF/j a 9 #0 11 TOREN VAN OUWERKERK IS VRIJWEL GEREED Waar zijn onze schepen? oren, 31CM schrijven iiiTDE ETHER FKÜILLETOV ttüOUARl) PKISSIIV De ondergang van de Canopus s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1958 (Advertentie) mmi ZAmoAG Wmmndab dinsdag B^^^/WOCNSDAGSF**BOONDB>D, 7 JsiniMscig ygstniMttig JsArtuè^/ ^JsirscMntl MsineMieiË scpTeMimÊ^^ JscncMie NA VELE JAREN Oude klok herkreeg haar plaats „Salvator is my do naenio geglieven als men M (duizend) vont geschreven en CCCC'C (vijfhonderd) jaer na ons Heeren doot, 't was Peter VVagheven die my te Meohelen goot" stond in re- lief op de twaalfhonderdzestig kilo gram wegende bronzen luiklok, die Avoensdagmiddag in de nieuwe toren van Ouwerkerk werd gehesen. Deze klok, die over enkele weken weer over het dorp zal klinken, is met da opnieuw vergulde weerhaan, die reeds op de toren staat, het enige ou de dat herinnert aan de zeskantige dorpstoren, die tijdens de oorlog dooi de Duitsers werd verwoest. Tijdens de oorlogsjaren belandde de klok bijna in de smeltkroezen van de overheersers. Gelukkig werd de klok tijdig ontdekt in Groningen, waar werklieden van de gemeente erin slaagden de klok achter te houden. Enkele jaren na de oorlog kwam de klok in Ouwerkerk terug. Gedurende de laatste jaren heeft het bronzen ge vaarte een plaats gehad op het weidje achter de nieuwe school aan de Ring. Thans hangt zij in de klokkestoel van de nieuwe dorpstoren van Ouwerkerk, die dankzij oorlogsschadevergoeding en een bij-financiering van het ram penfonds gebouwd kon worden, zon der dat de gemeente Ouwerkerk zich grote geldelijke offers moest getroos ten. De toren van Ouwerkerk is vrij wel gereed. Alleen het binnenwerk moet nog afgewerkt worden, evenals het uurwerk-mechanisme dat nog op zijn plaats gebracht moet worden. De slanke dorpstoren heeft een plaats gekregen midden op de Ring. Hij is opgetrokken van rode baksteen, op bepaalde hoogten onderbroken door lagen natuursteen. De sokkel van de toren is voorzien van zogenaamde ..breuksteen". Op de trans bevinden zich vier ornamenten van natuur steen. Daarboven is het houten klok- kehuis gebouwd. De spits is van ijzer en weegt zeshon derd kilogram. Dicht bij het houtwerk van de klokkestoel wordt de massie ve staaf onderbroken door twee sier motieven. Daarboven zijn drie ruiten aangebracht, die het wapen van Dui- veland weergeven. Boven op de spits zijn vier vergulde bollen aangebracht. Een zeventig centimeter dikke plaat van beton vormt de fundering, die rust op twintig, acht meter lange, be- tonpalen met een doorsnede van 40x 40 centimeter. De afmetingen van de voet van de toren zijn 5.40x4.40 me ter. Het hoogste punt, dus de weer haan, bevindt zich op een hoogte van negenendertig meter; de klok hangt op 29 meter boven de grond. Zeer bin nenkort zal de toren nog worden voorzien van vier wijzerplaten, die verlicht kunnen worden. Met de gereedkomen van deze dorps- toren, is het centrum van Ouwerkerk, dat tijdens de watersnoodramp van februari 1953, ernstig is vernield, aanzienlijk opgeknapt. Het wachten is nu op het vefdwijnen van een oude smederij, waarna begonnen kan wor den met de bouw van een verenigings gebouw. Wanneer dat gebouw ge reed zal zijn, zal het gehele dorps plein van een passende beplanting worden voorzien. Dit laatste zal geschieden door de vemeente Ensche de, die indertijd de dorpen Ouwerkerk en Nieuwerkerk geadopteerd heeft. Woensdagmiddag is de twaalf hon derdzestig kilogram wegende luiklok- in de nieuwe dorpstoren van Ouwer kerk aangebracht. De klok is een overblijfsel van de oude toren, die de Duitsers indertijd verwoest hebben. De klok dateert uit het jaar1500. (Foto P.Z.C.). RADIOEN T.V.-RUBRIEK Aagtedijk p, 1 Kaap Blanco. Aalsdijk 23 te New York. Abbekerk 3 te Dairen. Alcor 2 v. Rotterdam n. Antwerpen. Alhena 31 te Buenos Aires. Alioth 1 te Las Palmas. Almdijk 31 v. New Orleans n. Rotterdam. Alphacca 31 te Santos. Alphard 1 100 m. z.z.o. Sint-Vincent. Amerskerk 30 te Durban. Andijk 31 te Antwerpen, Annenkerk 2 te Kaapstad. Arendskerk 2 te Fremant <- Astrid Naess 1 180 m. n.n.w. Mona eil. Asmidlske 2 te Norfolk. Bantam 31 440 m. z.w. Minicoy. Bawean 29 te Penang. Bengalen 27 te Calcutta. Binnenhaven 29 te Kemitra. Bloemfontein 1 150 m. z.w. Monrovia. Boissevain 31 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Caüisto 1 300 m. z. Kaap Farewell. Caltex Rotterdam 1 50 m. t. Lissabon. Calamares l te Tela. Caltex Arnhem 1 24 m. v. Gavdo. Caltex Delft 3 te Botanybaai. Caltex Nederland 1 te Gothenburg.' Camitia 1 te Shell Haven. Castor 2 v, Amsterdam n. Paramaribo. Cleodora 1 v. Brisbane n. Geelong. Colytto 28 te Houston. Crania 29 te Birkenhead, Diemerdijk 2 te Los Angeles. Duivendijk 31 v. San Francisco. Dinteld(]k 31 400 in. s.w. Atoren. Eemshorn 1 v. Amsterdam n. Preston. Esso Amsterdam 1 130 m. z. Rio de Janeiro. Esso Nederland 31 te Suez v.o. Garoet 39 te Mena al Ahmadi t.a. Greta 1 dw, IJstad. Groote Beer 2 v. Rotterdam n, New York Harold l v. Frederlkstad n. Szcrecin. Heemskerk 3z te Liverpool. Helicon 3 te Mobile. Holendrecht 1 v. Baltimore n, R'dam. Hoogkerk 29 v. Yokohama n. Nagoya. Hoogland 31 te Gdansk. Hulst 28 te Lissabon. Hydra 2 te Amsterdam. Ivoorkust 2 v. Abidjan, Jagersfontein 3 te Kaapstad, Japara (K.R.L.) 1 57 m- n.n.v. Kaap Sint-Vincent. Kellia 23 te Curasao. Kennemerland 3 te Santos. Kermia 1 v. R'dam n. Kopenhagen*. Kloosterdijk 1 300 m. z.o. Kaap Race. Korenia 2 te Malmö. Korovina 2 te Schiedam. Krebsia 1 v. Suez. Kryptos 2 45 m. o. Montevideo. Kalinga 1 te Anacortes. Laagkerk 28 te Londïn. Laarderkerk 27 te Koeweit. Lekkerkerk p. 1 Bizerta. Lemalre 26 te Hongkong. Lemsterkerk 2 te Rotterdam. Leopoldskerk 31 te Bahrein. Limburg 28 te New York. Lindekerk 1 te Khoramshar. Lissekerk 28 te Khoramshar. Lutterkerk 30 te Kosseir. Maashaven 29 te Buenos Aires. Maetsuycker 29 te Fremantle. Marietje Bohmer 30 v. Leixoes n. Londen Marnelloyd 23 ta Houston. Meliskerk 1 te Port Said. Mitra l 180 ra. n.n.w. v. Fernando Noronha. Molenkerk SI te Antwerpen. Montferland 8 te Amsterdam. Musilloyd 1 te Labuan, Mijdrecht 31 90 m. o. Miami. Mariekerk 1 v. Beira n. Lourengo Marquez. Naess Commander 1 120 m. z.z.o. Kreta. Naess Lion 31 210 m. o.z.o. Malta. Naess Tiger 1 350 m. z.o. Bermuda. Nestor l 520 m. z.w. Azoren. Noordzee 1 125 m. n.w. Djeddah. Nieuw Amsterdam 3 te New York. Oberon 2 te Rotterdam. Omala 1 240 m. n. Paramaribo. Ommenkerk l te Alexandria. Ossendrecht 1 430 m. z. Kaap Race. Ouwerkerk 30 te Bremen. Overijsel 1 te Brisbane. Oostkark 29 te Dar es Salaam. Perna 1 in Musi rivier t.a. Perregaux 1 w. v. Kaap Vlllano. Plato 1 te Malaga. Reynlersz 30 te Singapore. Ridderkerk 1 v. Port Said. Roggeveen 3 te Mauritius verw. Rijndam 3 te New York. Rljnkerk 29 te Beira. Sarpedon 1 v. Curacao n. Barranqullla. 25: „Ome Norge is een fijne vent, Kappie!" verze kerde Okki met vuur. „Hij weet alles van zeilschepen. Stoomboten en zo vindt hij drijvende stoomtrammen en ik ga voor hem werken -en......" „Wel, wel, drijven de stoomtrammen, né?" sprak Kappie dreigend op het scherm toelopend. „Dan zal ik eens zeggen, wat ik van die baard van jou denk, norse meneer en hoe ik het vind, dat jij mijn scheeps jongen met kletspraatjes het hoofd op hol brengt!" ..Kom niet aan mijn baard!" riep het hoofd op het televisiescherm met toornig fonkelende ogen, „of bij Thor! Ik zal je in elkaar mokeren!" „Kijk maar uit, Kappie!" waarschuwde Okki, „Ome Norge kan jou aan hoor,.. D&t is pas een zeeman!" „Verdwijn snotneus! Wou je daarmee zeggen, dat ik soms geen zee man ben?". Kappie liep rood aan van woede. ..Het is ja wel fraai! vooruit, uit mijn ogen. bliksemse kwajongen!" Vragend keek Okki Genoeglijk toneelavondje De N.C.R.V. heeft gisteravond, het nieuwe woensdag-toneelseizoen inge zet met een spitsvondig Fraus blij spelletje, met een tikkeltje moraal. Het ging over een onbekende met een valies, die zomaar in een doorsnee gezin binnenwandelt en zich daar als logé installeert. Hij blijft een dag of wat en verdwijnt dan even anoniem als hij gekomen is. Alleen heeft hij de mensen (van wie hij de ongenode gast was) even stilletjes herinnerd aan iets dat wat zij sinds hun onbe vangen kinderjaren waren vergeten: dat vertrouwen en vriendschap niet altijd ongerechtvaardigd zijn. Het moraaltje was niet de hoofdzaak men een rechtstreekse reportage van de wereldkampioenschappen wielren nen uit Parijs kan verwachten, bene vens een reportage over het Zand- voortse circuit. Yoka Beretty zingt vervolgens een aantal liedjes, die wer den geschreven of bewerkt door Hans Andreus: onder het motto „blij en blue". Om ruim half tien schakelt Walter van der Kamp over naar hotel Bouwens in Zandvoort, waar een va riété-programma wordt uitgevoerd. De A.V.R.O. laat voor de radio opna men horen van een opvoering van Verdi's „Don Carlos", gegeven in het kader van het Salzburger Festspiele. Onder leiding van Herbert von Kara- jan spelen de Wiener Symphoniker en zingen het Weens Staatsoperakoor en tal van befaamde solisten. Voor de N.C.R.V. fragmenten uit van dit in opzet hoogst originele -3 WglSoSionder mooi- niio Tvvr,hl<iQmchollincr nntral Vf»r- 7,. j-n.._ maar qua probleemstelling nogal ver geelde document. Het oude spelletje van de persoonsverwisseling en het voor elkaar verbergen van eigen we tenschap, terwijl iedereen praktisch hetzelfde denkt te weten, speelde au teur Gabriel Arout evenwel met echt Franse blijmoedigheid. Hij verwij derde met kunde al de stof van het gegeven en verweefde met tal van spits-humoristische opmerkingen er een geestige dialoog omheen. Zijn personages waren misschien wat al te opgelegde „gewone" mensen, de soms nogal uitgesponnen dialogen maakten de scènes wellicht wat al te statisch: dat nam niet weg, dat voor wie de tijd er voor nam, dit valies een echt pletierige inhoud had. Onder leiding van regisseur Max Douwes droeg een charmante Robert Sobels hem met bravour het huis bin nen, waar Ko van den Bosch, Enny Mols de Leeuwe, Anne Marie, Heyli- gers, Jetje de Jong en Ramses Shaf- fy met flair het dolle doorsnee-gezin uithingen. Ab Abspoel was een ner veus verliefde jongeling, die precies de juiste maat wist te houden. Het was-summa summarum niet 'n gran dioze theateravond, maar beslist wel een genoeglijk, zij het ietwat gezapig Handjevol ontspanning. Kijk en luister De A.V.R.Ó. presenteert vanavond 'n luchtig televisieprogramma. Jean Smits neemt het eerste uur in beslag met zijn „sportpanorama", waarin leiding van Albert Wolff door 't Pro- menaae-orkest met als solisten Elisa beth van der Lugt en Hans Wilbrink. Verder onder meer een optreden van het Zürcher Blaserquintet en een con cert van prof. Friedrich Högner op 't orgel van de Nicolaikerk in Utrecht. Na het nieuws van elf uur nog opna men van Ravels opera „'1 Enfant et les Sortileges" aoor het Geneefs Motettenkoor en het Suisse Romande Orkest onder leiding van Ernest An- sermet. naar het beeld van Norge op het televisie scherm. „Hoor je niet wat ik zeg bulderde Kappie. „Ik ben je kapitein en niet die wierige mossel daar!" Dat maakte indruk op de scheepsjongen en geslagen liep hij heen. „Zo! En nou moeten vyij ja eens praten meneer de viking!" sprak Kappie met opeengeklemde kaken Schelpwijk X 500 m. n. Puerto Rtoo. Schledtjlc 2 te Newport News. Senegalkuat 2 v. Bordeaux n. Dakar. Sibajak 31 1000 m. o. Bermuda. Slledrecht 81 240 m. n.w. Tristan. Soestdijk 30 te Boston Man. Stad Arnhem X te Lulea. Stad Rotterdam 1 400 m. n. Las Palmas. Stad Schiedam 1 v. Melllla n. XJmu.den. Statendam 1 400 m. o. Kaap Race. Steenwijk l 85 m. n.t.z. Flores. Straat Malakka 30 te Montevideo, Sumatra 2 te Napels. Samarinda 1 v. Gibraltar. Suetta 1 v. Mirl n, Singapore. Tabinta 1 95 ni. z. Kaap Comorln. Tara 1 100 m. n.w. St. Pauls Ro'ks. Telamon X Port au Prince. Tjementeng 30 te Mombassa. Tjinegara 30 v. Manilla n. Hongkong. Tibia p. 2 Straat Ormuz. n. Abadan. Trajanus I 20 m. z. Lands End. Van Heemskerk 2 rede Accra. Van Rtebeeck 29 te Singapore. Van Spilbergen X 720 m. w z.w. Sabang. Vivapara 31 50 m. o.z.o. Gibraltar. Waterland 2 te Las Palmas. Wonoairi X te Abadan, Waterman p. 2 Gibraltar n, Rotterdam. Willem Ruya 2 te Quebec. Wieldrecht I v. R'dam n. Punta Cardon. Zaankerk X v, Sjanghai n. Hongkong. Zeeland X 154 m. o.n.o. Kaap Cod. Zuiderkerk X v. Melbourne n. Sydney. Zuiderkrula I te Sydney. De ministerraad van de republiek Rusland heeft haar goedkeuring ge hecht aan een tweede loterij, waar aan prijzen verbonden zijn als hui zen. auto's, piano's, koelkasten en bedragen in geld. Amely Mary Eden, een nicht van de Britse oud-premier, trouwt zon dag a.s. in een dorpskerkje op het eiland Ischia met de Italiaanse visser Giovanni Borelli. Zij zal zich op het eiland vestigen. Fineren in bochten hu ZONDER PERSEN OF KLEMMEN I VRIJDAG 5 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 ra. 740 kc/s. 7.00 VA- RA. 10.00 VPRO. X0.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 3.18 Gram. 8.50 V. d. Jeugd. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.36— 9 40 Waterst.). VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Gram. AVRO: 12.00 Amus. muz. 12,20 Regerpigs- uitz.: Wij bezochten de technische dag van het Instituut voor tuinb. techniek te Wagenlngen. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12 50 Pianospel. 13.00 N.WS. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Amus. muz. 13.45 Europese zwemkampl- oensch. 13.5 Beursber. 14.00 Hobo en pia no. 14.30 Voordr. 14.50 Cabaret. VARA: lfi.00 Muz. caus. 16.40 V. d. jeugd. 17.10 Gram. 17.35 Hammond-orgelspel. I8.m> Nws. 18.15 Act, 18.20 Dansmuz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 V. d. Jeugd. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 Leven in Nederland, caus. 19.45 Doe het zelf, rep. 19.55 VFRO-nws. 20 00 Nws. 20.05 Boekbe- spr. 20.10 Literaire caus. 20,20 Kamerkoor en orgel. 20.35 Regerlngsuitz.: De Ver. Naties ln de afgelopen weken, door mr, C. W. A. Schürmann, Nederlands Per manent Vertegenwoordiger bij de Ver. Naties. 20.45 De Algemene aspecten van de Oecumenische vergaderingen van deze zomer, caus. VARA: 21.00 Vakantie-ver halen en muziek. 21.55 Buitenl. weelc- overz. 22.10 Jazzclub. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, causerieën. VARA: 23,00 Nws. 23.15 Gram. 23.35—24.00 Orgelspel. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00— 21-00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V, d. hulsvrouw. 10.05 Gram. 10.30 Idem. ll.oo V. d. zieken, ii.io Gram. 12.00 Middagklok Noodklok. 12.03 We- reldmuizekconcours Kerkrade 1958, 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath, nws. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Instr. trio, 14.20 Kamerkoor en instr, koor. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 10.05 Promenade-ovk. en solist. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Regerlngsuitz.: Emigra tierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.25 V.V.D., pol., caus. 19.35 Gram. 20.05 Lichte muz. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Gram. 20.50 Europese zwemkamploenschappen. 21.05 Eiland Vrijheid, hoorsp. 22.00 Omr. ork en soliste. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Jazz, TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 21.00—22.00 Klanlc-, licht- en schouwspel te Antwerpen. 57 Godde, die bevend naar de kaart keek, zei geen woord: hij herinnerde zich hoeveel waarde Derieu aan ln>ord van de Santa Anna aan de ob servaties en berekeningen van Vox had gehecht, die hij ook nooit contro leerde. Nauwkeuriger kan het al niet wel?" zei Vox, „dit punt stelde me in staat mijn vaart van Ambrose af te bere kenen: meer dan zestien mijl. Een record voor de Virginiamaar met de zee achterop of bijna. Om ze ventien uur heeft Launay me getele foneerd over het S.O.S. van de Mar co Polo". ..Op hetzelfde uur is Dejean bij ons op de brug gekomen, mompelde God- de. „De Ascania heeft hem gezond en wel opgevist". Godde schudde het hool'd. Had hij het gehoord of niet? Hij bevond zich in gedachten op de brug van de Ca nopus «n had Dufor weggezonden om Charrel en Bertrand te halen. „Om zeventien uur zette ik koer» naar de door dc Marco Polo opgegeven positie. Ik kende mijn eigen positie en vaart heel precies", vervolgde Vox. „en ik had maar vier graden naar stuurboord uit te houden. De Italiaan stond recht voor me". „Ik moest naar bakboord uithouden en dwarszees stomen. Je weet het, deze jongeman heeft het je verteld. Wist je dat gisteravond, toen je in mijn hut kwam? Ga door, ga door". „Om één uur was ik ter plaatse. De Ascania was er toen al". „Was het de Ascania? Weet je dat zeker?" „We hebben telegrammen gewis seld". „En de Marco Polo?" „Je hebt zoeven gehoord wat ik ge zegd heb te laat. Jij hebt, evenals ik, zijn berichten opgevangen". „Maar als jij en de Ascania „Neen, Godde. Jij dwarszees, hebt moeten daviëren, maar ik niet met de achterop. En we waren maar met ons beiden daar. Toen..." Vox scheen te aarzelen, maar de slag was gevallen; het moest gezegd wor den om er niet meer 'op terug te komen. „Zoeven heb ik er met je of ficier niet over gesproken, maar '8 morgens heeft de Ascania me ge seind, dat hij een gekapseisde «loep en luiken had gezien". „Aha!" „Waren die van de Marco Polo? De kansen zijn groot". „Maar ik, waar stond ik dan?" „Jij? Op ongeveer vijftig mijl meer naar het zuidoosten dan je dacht. ..Zoveel?" Het potlood van Vox wees op een rood kruisje. „Dit is de positie die je mij gegeven hebt. 38 gr. breedte. 58 gr. lengte". Daarna op een ander kruisje. „En hier heb ik je aange troffen, hier is de Canopus gezon ken". Een lang ogenblik bleef Godde zwij gend op de kaart turen, waarop hfj, evenals tevoren Dufor, het silhouet zag van het „prachtige schip" dat hij niet meer naar de haven had kun nen brengen. Opeens riep hij uit: „Maar om mij te hulp te komen, heb je recht in de zee op moeten sto men. Je was. niet zeker van je vaart en misschien> heb je die onderschat". „Ik heb je positie kunnen controle ren, Godde, ik bedoel de plaats waar de Canopus is gezonken' „Hoe dan? Heb je die kunnen bere kenen?" „Neen, dat waa onmogelijk. Maar da Ascania zocht je daar, in de door jou geseinde positie, maar heeft je daar niet gevonden. Toen heb ik een be richt uitgezonden met je ware posi tie en toen is hij gekomen". Toen hij weer op de divan zat, ver borg Godde het gezicht in de handen. „Zal ik Dufor maar om Older stu ren, Godde?" „Neen, neen, nog niet. Ik moet nog meer bepraten. Ik moet met Dufor praten. Laat me even nadenken. Het is hard, weet je", antwoordde Godde door zijn handen heen. Was het mo gelijk zo verpletterd te zijn Welke vervloekte engel had zich op zijn weg geplaatst? De directeur van de maatschappij had hem ontvangen: „Een goed bericht voor U; U zult als eerste officier de Canopus in Londen gaan halen"; Thomas, die over Derieu gebukt stond, hief ein delijk het hoofd op: „afgelopen"; hij zelf had Charrel geantwoord: „De rieu is vertrokken, waarom zou ik niet uitvaren?" Hij las het telegram van de Marco Polo; schroefas gebro ken; hij had het bevel gegeven om hulp te bieden. En nu zat hij daar, in de kaarten- kamer van de Virginia, de Canopus was gezonken en hoeveel kinderen, vrouwen en mannen hadden er niet de dood gevonden, verpletterd, ver dronken? En de beschuldiging rust te op hem. een beschuldiging die de mensen misschien niet openlijk zou den uitspreken, maar die zichzelf verklaarde: de Canopus is gezon ken omdat Je haar dwara op de gol ven hebt gebracht en haar dwars zees hebt gestuurd om niets! Je hebt je schip verspeeld om niets! Godde liet zijn handen zakken, hief het hoofd op en keek, zonder hen duidelijk te zien, naar Vox -die in zijn leunstoel zijn pijp zat te stop pen wellicht om zijn gevoelens te verbergen naar Dufor, die met zijn zwaar lichaam op een stoel was gaan zitten. Daarop richtte hij zijn blik op de barometer, die aan een paar elastie ken heen en weer slingerde hij had die nog nooit gezien. Waar was hij eigenlijk? O Ja, op de Virginia; hij herkende het geluid van het stuurrad in de stuurhut er naHst. Aan deze tafel, waarop de kaart lag uitgespreid, had hij als stuurmans leerling, rillende van de kou, zich voorovergebogen om do instructies van de eerste officier in het net te schrijven. Op deze tafel had hij ook zijn sextant neergelegd mijn sex tant ligt ook al op de bodem van de zee), wanneer hij als officier een ster-observatie genomen had. Er heerste stilte, behalve dan het lichte kreunen van het stuurrad, zoals nu. De deksels van de chronometer-kas ten tussen de kast en de vlaggenkist, stonden open, de chronometers zelf waren niet verplaatst. Hij ging naar de lamp toe, keek door de loep van de sextant, zijn. hand greep do Ta fels op de boekenplank zo wapen er nog st eeds. „Vox", riep Godde opeens uit. „Gis teravond ben je in de hut yan de loods gekomen, hier beneden, je bent voor mijn kooi blijven staan.' Wat heb je toen toch gezegd?" „Dat weet ik niet meer". „Je woorden hebben me gekweld, niettegenstaande de verdoving waar in dat goedje van Older me had ge bracht". „Waarom...?" „Je zei: „Het spijt me, ik heb niets voor je rkurinen doen. Ik heb passa giers aan boord. Als ik een vracht schip had gecommandeerd, zou ik geprobeerd hebben je een sleeptros aan te geven". „Dat is zo, Godde. Je lag half gezon ken in die geweldige noordwester storm, de golven beukten je aan stuurboord en sloegen over je heen..." De emotie die Vox onderging bij het oproepen van dit visioen was zo diep dat hij enige warmte in zijn stem legde. je slingerde twintig', vijf entwintig graden, meer naar bak boord dan naar stuurboord. Ik had je te loevert en heel dichtbij moeten passeren om een kans te hebben je met het vuurpijltoestel te bereiken, zelf dwars op de golven en evenveel slingerend als jij. Een nog wat dieper golfdal of een enigszins krachtiger golf, of een beweging van het roer zou voldoende geweest zijn om..." „Dat weet ik, maar je zei ook' „We hebben het recht niet". „Neen, ik had niet het recht mijn passagiers aan gevaar bloot te stél len-'. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 8