Kernreactors leveren geen gevaar op voor gezondheid Lenie de Nijs en Ria van Velsen capituleerden voor Judy Grinham MOSSELVISSERS HIELDEN EEN VLOOTSCHOUW TE HARLÏNGEN HOOGAARS „ARM 27" OMHOOG OP STRAND VROUWENPOLDER DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE C OU R AN T 1 ATOOMGELEERDEN IN GENÈVE Voldoende uranium beschikbaar Kernreactors leveren in het algemeen geen gevaar op voor de gezondheid, noch van de mensen die er mee werken, noch van hen die in de omgeving ervan wonen. Zelfs bij de weinige ongelukken, die tot nu toe met kern reactors zijn voorgekomen, is van benadeling van de gezondheid van men sen niets'gebleken. Dit wordt opgemerkt in rapporten, die gisteren op de atoomconferentie te Genève zijn uitgebracht over de gezondheids- en veiligheidsaspecten van kernreactors. In deze rapporten hebben deskundigen uit Canada, Groot- Brittannië en de Verenigde Staten en een vertegenwoordiger van de wereld gezondheidsorganisatie verslag uitgebracht over de ervaringen; die tot nu toe met reactors op het gebied van veiligheid en gezondheid zijn opgedaan. De wereld kan er voorlopig van op aan dat er voldoende uranium beschik baar is voor de produktie van kern energie, zo blijkt uit rapporten,, die woensdag zijn ingediend door dé Amerikaan Johnson en de Fransman Mabile. Zij gaven een overzicht van de voorraden waarover him landen beschikken. Johnson betreurde het dat er geen ramingen uit communis tische landen zijn, zodat nog geen volledige inventaris kan worden op gemaakt. Jonhson raamde de huidige uranium- reserves van de westelijke wereld op twee miljoen ton. Hij verwachtte, dat de nog te ontdekken uraniumlagen Kamers van Koophandel wensen i douanekantoren. De kamer van koophandel en fabrie ken voor Drente te Meppel heeft na mens de kamers van koophandel in Nederland schriftelijk aan de minis ter van financiën verzocht de inrich ting van gemeenschappelijke grens- kantoren ten behoeve van het weg verkeer, dat de Nederlands-Duitse en de Nederlands-Belgische grens over schrijdt, zoveel mogelijk te doen be vorderen en bespoedigen. In haar brief geeft de kamer o.m. als haar oordeel, dat een vereenvoudiging van het overschrijden der grenzen zeer wel past in het streven naar integra tie van de Westeuropese landen. Anne Frankhuis wordt gerestaureerd. Hoewel er reeds een voorlopig koop contract is getekend ter verwerving van de naaste omgeving van het An ne Frankhuis aan dé Prinsengracht in Amsterdam, is het totale benodig de bedrag 'van 350.0(19 gld voor dit prpjépt nog niet opgebracht. Er oritbréekt nóg ongeveer 135.000 aan. Nog steeds druppelen er echter bijdragen binnen, zodat de stichting die voor het behoud van dit huis en de restauratie heeft geijverd, opti mistisch genoeg is om te geloven, dat de vereiste som bijeenkomt. Zo snel. mogelijk zal thans met de restauratie worden begonnen, ook van de aan grenzende panden. zekér een zelfde hoeveelheid hieraan zullen toevoegen. Op dit ogenblik produceren de wes telijke uraniumfabrieken (waarvan 28 in de Verenigde Staten) circa 35.000 ton uraniumoxyde per jaar. Volgend jaar zal de produktie tot 42.000 ton stijgen. Frankrijk is op 't ogenblik de groot ste uraniumproducent in Europa, zo zei Mabile. Na. 1961 zal Frankrijk geen uranium meer behoeven in te voeren. Op dit ogenblik produceert Frankrijk 550 ton uranium. De pro duktie zal in 1962 tot 1500 ton zijn gestegen, waardoor de voorziening van de eigen behoeften voor de ko mende tien jaar in ieder jaar geval verzekerd zal zijn. Verkeersonderwijs ook op kweekscholen Nu met ingang van 1 januari het ver keersonderwijs op de lagere scholen verplicht wordt, is de bekendheid van het onderwijzend personeel met de re gels van het verkeer een dringende eis geworden. Door een aanvulling van de kweekschoolwet is inmiddels het verkeersonderwijs officieel aan de verplichte leerstof van de rijks-, gemeentelijke en bijzondere kweek scholen toegevoegd. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft inmiddels een brief gericht aan de directeuren van de rijks-, gemeentelijke en bijzondere kweekscholen. Daarin wordt gewe zen op de noodzaak de toevoeging aan de leerstof zo spoedig mogelijk te realiseren en wórdt ten aanzien van het cursusjaar 1958-1959 o.a. be paald, dat het onderwijs zal worden gegeven in de eerste klasse van de tweede leerkring gedurende de perio de van begin september tot 1 februa ri. Het totaal aantal lessen in deze periode zal 15 a 16 bedragen. De les sen zullen worden gegeven door lera ren aan de kweekscholen, die met goed gevolg een opleiding, uitgaande van het verbond, hebben gevolgd. In bepaalde gevallen zullen deze lessen ook door politiefunctionarissen kunr nen worden gegeven. WADDEN KONINGIN BEGROET Ook Zeeuwen waren van de partij Honderden mensen hebben gistermid dag genoten van 'n prachtig schouw spel, toen een paar dozijn rijk gepa- voiseerde visserschepen, waaronder ook Zeeuwse, de Noorderhaven van Harlingen binnenliepen. Aan boord van een der vaartuigen bevond zich de Waddenkoningin, de Groninger mannequin Harmanna Brachtwacker, die bij het gemeentehuis aan wal ging en na een Begroeting door burge meester B, Nauta de menigte toe sprak. Zij vroeg daarbij bijzondere aandacht voor de Waddenzee, die onder meer mosselen en garnalen levert. Na haar rede nam zij plaats in een reusachti ge mossel, die op een wagen was ge monteerd. Zo ging het in trïonif doöf de .stad Inmiddels verwelkomde burgemeester Nauta talrijke autoriteiten in de raad zaal. De burgemeester gaf een breed voerige schildering van de .plaats die Harlingen inneemt. Hij sprak de hoop uit, dat Harlin gen binnen afzienbare tijd in staat zou zijn.de Waddenzee-mosselen ook werkelijk als Waddenzee-mos selen in de handel te brengen. Hij In (le nacht van dinsdag op woensdag omstreeks vier uur,, heeft dé schipper van de „Arm. 27", de heer Willem van Belzen, zich genoodzaakt gezien zijn hoogaars op het strand tussen Vrouwenpolder en Oranjezon omhoog te varen. De „Arm 27" was kort daarvoor bij hoog waterop een strandpaal gevaren, die de houten scheepshuid onder de waterlijn over een lengte van anderhalve meter openscheurde. De hoogaars maakte veel water, zo dat schipper Van Belzen niets anders restte dan zijn schip op het strand te zetten. Woensdagmorgen, bij eb de „Arm 27" stond toen geheel vrij op het strand heeft een ijlings uit Arne- muiden ontboden scheepstimmerman, de heer C. A. Meerman, het gat pro visorisch hersteld. In de morgenuren had ook de „Arm. 17" schipper Piet van Belzen ligplaats gekozen nabij de gestrande „Arm 27". Bij hoog water heeft de „Arm. 17" de ge strande hoogaars vlotgetrokken en naar Arnemuiden gesleept, de mo tor van de „Arm. 27" had onder wa ter gestaan waar het schip zal worden hersteld. (Foto P.Z.C.). hoopte voorts dat nóg vele Zeeuw se vissers zich in Harlingen zou den vestigen. Er zijn momenteel negen Zeeuwse bedrijven en vijf tien Zeeuwse gezinnen in de stad. Hierna trok het gehele gezelschap naar een tent naast het stadhuis, waar het werd onthaald op mosselen, garnalen en wijn. Daar sprak o.m. ook de heer C. Pe- kaar, voorzitter van de Yersekse Vis- sersvereniging en mede namens de voorzitters D. de Koning en B, W. Schot, respectievelijk van de visserij verenigingen te Bruinisse en Zïerik- zee. De heer Pekaar merkte op, dat de Zeeuwse vissers, die Harlingen als thuishaven hadden gekozen, het pret tig hadden getroffen. Hij verwachtte dat in de toekomst wel meer Zeeu wen zouden volgen. De héér Pékaar vond het zaak worden, mefe elkaar de eventuele moeilijkheden te bespreken en er een oplossing voor te zoeken. Gezien de plezierige ervaringen van de Zeeuwen, die de stap naar Harlin gen hadden gewaagd, achtte hij zulks zeer wel mogelijk. Radioactiviteit voor ontdekken vingerafdrukken Japanse geleerden hebben met be hulp van radio-actieve scheikundige stoffen vingerafdrukken ontdekt die met de bestaande methoden niet ge vonden kunnen worden, aldus blijkt uit een woensdag op de Geneefsé atoomconferentie gepubliceerd Ja pans rapport. Maar vingerafdrukken op kleding die gewoonlijk met de bestaande metho den niet zichtbaar gemaakt kunnen worden, konden op de nieuwe manier ook niet worden ontdekt. (Advertentie) Ik weifel niet wanneer ik sigaretten koop, het is altijd ^tadshmc Stik Filter; hun rol, zacht aroma geeft mij alles wat ik van een sigaret verwacht Gladstone met of zonder Silk Filter houdt de smaak waarvan U houdt. Ongenoegen in K.V.P.-fractie van Deventer raad In de dinsdagavond gehouden zitting heeft de gemeenteraad van Deventer in de vacature van wethouder Bee- rents, die afscheid nam, tot wethou der benoemd de heer H. Timmer (p.v. d.a.')» 'In de vacature van de heer J. H. von Prickartzj,. die niet terugkeert omdat de K.V.P.-fractie een ander kandidaat stelde, werd mr. dr. H. H. Schoemaker tot K.V.P.-wethouder ge kozen. De heren K. Hölzel (p.v.d.a.) en J. J. Krooshof Rzn. (v.v.d.) wer den herkozen. De heer Von Pickartz, die zich niet aan een tweede stemming over een bindende voordracht aan een' interfractionele vergadering wilde onderwerpen, steunend on der meer op het wettelijk recht van ieder lid van de gemeenteraad om in een vrije verkiezing kandia- daten voor het wethouderschap aan te wijzen, werd door de frac tie als „dissident" beschouwd. In een uitvoerig schrijven aan de voorzitter van de gemeenteraad heeft de heer Von Pickartz zijn raadszetel ter beschikking gesteld en de fractie, alsmede het plaatselijk K.V.P.-be- stuur in staat van beschuldiging steld. Hij deelt in zijn brief mede, Opnieuw grote vangsten van; De twaalf kotters van Ouddorp en Stellendam die ongeveer twee weken geleden tussen IJmuiden en Egmond èen enorme school sardines op de Ne derlandse kust ontdekten en in een dag de visruimen vol vingen, hebben dinsdagmiddag voor de kust bij Ber gen aan Zee opnieuw een school sar dines ontdekt. De visserij leverde nog grotere vang sten op dan bij de eerste keer. hem vanuit de fractie aangeboden is om medewerking te. verlenen tot het verkrijgen van een publiekrechtelijke functie, die zowel in verantwoorde lijkheid als itf materiële zin die van het wethouderschap zou overtreffen, mits hij zich bij de door anderen ge schapen situatie zou neerleggen en zich van elke actie zou onthouden. Welk aanbod de heer Von Pickartz grievend achtte en met verontwaar diging van de hand heeft gewezen. Hij constateert verder dat op de vragen naar het waarom door K.V-P-- bestuur en fractie nimmer een ant woord werd gegeven. Bij de laatste gemeenteraadsverkie- zingen verwierf de heer Von Pickartz [at als nr. 2 van de lijst ruim 450 voor keurstemmen. BRITSE ZEGE IN BOEDAPEST Tineke Lagerberg vestigde een nieuw record op de vlinderslag De Britten zijn niet bepaald behept met zuidelijk temperament. Maar wat zich woensdagavond in het zwemstadion van Boedapest afspeelde, heeft de grote Britse groep op 't jury-platvor m en de deelnemers-tribune toch in een wild vreugde gehuil doen uitbarsten. Twee titels voor de Ideine Ian Mcintosh Black, de sympathieke 17-jarige schooljongen uit Aberdeen, en een eerste en tweede plaats voor Judy Grinham (1-12-6) en Margaret Edwards (1-12-9) op de 100 meter rugslag. De Nederlandse meisjes, Ria van Velsen en Lenie de Nijs, die met zulke prachtige tijden uit de series naar de eindstrijd waren overgegaan en van wie Ria van Velsen met 1.13.8, dus op papier de favoriete voor hét kam pioenschap was, moesten in deze adembenemende strijd tegen de techni sche en morele overmacht van de Britse wereldrecordhoudster en wat de slanke Ria betreft, tegen de zenuwspanning, capituleren. Het was voor velen een verrassing en in de Nederlandse zwemwereld zal de vijfde plaats van Ria van Velsen als teleurstellend resultaat worden beschouwd. Maar hier in Boedapest kon men zien hoe sterk de nog jeug dige Haagse zwemster, die pas een jaar in de topklasse meedraait, als het ware gebukt ging onder het ge wicht van deze spannende en impo sante titehvedstrijden, die dag in dag uit vele duizenden toeschouwers trek ken. De vierde plaats van Lenie de Nijs, met handslag verslagen door de Rus sin Viktorova, was wel een kleine teleurstelling. Ook de Robbenzwem- ster was nerveus, maar wij hadden verwacht, dat zij met haar grote wed strijdervaring en haar vechtlust op de laatste baan naar de tweede of derde plaats zou kunnen springen. Judy Grinham bewees opnieuw, dat zij hard kan zwemmen op het mo ment, dat het nodig is en na het keer punt, dat met een kleine voorsprong door haar werd genomen, schoot zij ineens naar voren, op baan vijf on middellijk gevolgd door haar felle ri vale Margaret Edwards, Lenie de Nijs kon nog een tegenaanval inzet ten, maar Ria van Velsen was ver slagen. Binnen enkele seconden viel zij terug naar de vijfde plaats en Le nie de Nijs miste de kans om Larisa Viktorova voor de bronzen medaille te verslaan. „Festival of Britain" want een betere benaming kan men deze avond, waarop drie maal een in wit trainingspak gehulde figuur het podium boven het cijfer een bezette, niet noemen. Het begon met een prachtige zegé van Ian Black op de 400 meter vrije slag, (4.31.3). Black,die medicijnen stu deert, zorgde voor de grote sensa tie door een half uur later ook de 200 meter vlinderslag te winnen (2.21.9). Zonder moeite en met straatlengten voorsprong hebben de beide Bussum- se meisjes Jans Koster en Corrie Schimmel zich woensdagmorgen voor de finale van de 400 meter vrije slag dames geplaatst. Dat kan ik ook Corrie Schimmels, die na haar club genote aan de beurs was, was kenne lijk verheugd met de fraaie prestatie van Jans Koster (5.05.2). „Wat zij kan, kan ik ook", dacht zij, maar toch was haar tijd 5.12.1, minder snel dus dan die van de nieuwe Britse re- eordhoudster Ray, een kleine teleur stelling. Terwijl de twee gezworen vriendin nen hun 400 meter series afwerkten, zat Mary Kok op de tribune triest voor zich uit te staren. Maar lang duurde het verdriet niet, want dooi de pech van een ander meisje uit de Nederlandse ploeg, krijgt Mary toch de gelegenheid aan de kampioen schappen deel te nemen. Astrid San derson heeft nl. een lichte influenza opgelopen, en al gaat zij goed voor uit, de ploegleiding acht het toch ver standiger haar in de series van de vrije slag estafette te vervangen door Mary Kok. Deze series worden vrij dag gézwommén. IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Koffie en knakworst halfweg de maan Een dame uit Echtenerbrug (Fr.) ziét zakelijk wat in de ruimtevaart. In een uitzending van de nieuwsdienst zo M schrijft zij het A.N.P. werd gezegd dat er plannen bestaan s om op het traject aarde-maan s een tussenstation te installe- p ren. „Ik zag daar direct moge- lijkheden in", zo vervolgt deze H dame liit Echtenerbrug. „Nu stel ik voor, dit tussenstation in ieder geval zo groot te ma- H ken dat er ruimte overblijft M H voor een snackbar of iets van dien aard, die dan gaarne door M mij geëxploiteerd wordt. Hoe M kort dit traject in uren uitge- drukt ook mag zijn, de raket- reizigers zullen zich natuurlijk f§ H gaarne even verpozen onder het genot van een sterke kop koffie met een knakworstje. De stand van de snackbar zal li uiteraard zo gekozen moeten zijn dat men een mooi uitzicht E| heeft op de verschillende om- ringende planeten", zo besluit die dame uit Echtenerbrug. M liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ©Lady Beecham, de echtgenote van de beroemde Britse dirigent, is dinsdag te. Buenos Aires, waar sir Thomas als gast optreedt, aan een hartaanval overleden. Zij was 49 jaar. Onder haar meisjesnaam Betty Hiiraby is zij voor haar huwelijk r in I94k en ookdaarna vele malen als concertpianiste opgetreden. De vlinderslag In de series 100 meter vlinderslag dames leverden de Nederlandse deelneemsters veelbelovende pres taties. Tineke Lagerberg en Atïe Voorbij wonnen beiden nun serie en bovendien waren hun tijden sneller dan die van welke concur rent ook. Tineke Lagerberg ves tigde met 1:12.6 een nieuw reeord voor de Europese kampioenschap--, pen. Tot dusverre was haar beste prestatie dit seizoen 1:14.1. A tie Voorbij verbeterde eveneens haar top-prestatie van dit seizoen. Zij maakte een tijd van 1.12.9, na eer der dit seizoen 1.13.0 gepresteerd te hebben. Jaap de Jong heeft zich op de rug slag niet kunnen plaatsen bij de laat ste acht. Met 0.2 sec, achterstand op:: de Hongaar Miller in werkelijkheid was het verschil nog geen vinger lengte werd hij in de eerste serie vierde in 1.07.4. In de halve finalegroep a van het wa- terpolotoernooi om de Europese titel zijn woensdagavond twee wedstrijden j- gespeeld: Hongarije versloeg met ruim verschil West-Duitsland 8-4 (3-2). Het Nederlands zevental verloor met 1-4 (rust 1-2) van Zuidslavië en is hiermede praktisch uitgeschakeld voor de finalepoule. Het algemeen klassement werd: Bre- dius-beker (dames): 1 Engeland 45 p; 2 Rusland 25; 3 Ne derland 23; 4 Zweden 13; 5 Oost- Duïtsland 14; 6 Oostduitsland 10; 7 Hongarije 2. Europa-beker (heren) 1 Rusland 44 p; 2 Engeland 33- 3- Itahë 26; 4 Hongarije 22; 5 West- duitsland 14; 6 Oostduitsland 10; 7 Tsjechoslowakije 8; 8 Nederland 3; 9 Frankrijk 1,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7