Ada den Haan won in Boedapest de 200 m. Opzienbarende ontwikkelingen bekend gemaakt te Genève mmorn FRUITPRIJZEN NIET NADELIG VOOR GOEDE BEDRIJVEN WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ENGELAND MELDDE NIEUWE KERNPROEF Het Wereldgebeuren Socioloog Internationale jaarbeurs te Utrecht geopend Zónder enig officieel vertoon is giste ren in Utrecht de 71ste internationale najaarsbeurs geopend. Ruim 2500 fir ma's uit 25 landen zijn op deze expo sitie, die een ruimte van 3100 vier kante meter in beslag neemt, verte genwoordigd. Nederland neemt met 1795 inzendingen het grootste aan deel van deze expositieoppervlakte voor haar rekening, gevolgd door West-Duitsland met 276 inzendingen. Daarnaast exposeren firma's uit En geland (98), Amerika (52), Zwitser land (52), Frankrijk (29), Italië (27), België (26), Zweden (25), Denemar ken (22), Mexico (14), Uruguay (14), Oost-Duitsland (10), Spanje (6), Noorwe'gen (6), Oostenrijk (5), Tsje- eho-SIowakije (4), Liechtenstein (4), Luxemburg (3), Canada (3), Portu gal (2),Hongarije (2), Argentinië (Ij, Australië (1), China (1). In de afdeling collectieve inzendin gen, die tijdens deze najaarsbeurs maar een bescheiden plaats inneemt, •neemt Uruguay voor de eerste maal met een keur van zijn produkten deel. De belangstelling op deze eerste jaar beursdag was reeds bijzonder groot. De parkeerterreinen in en rond Utrecht vulden zich snel en de Ut rechtse politie had haar handen vol om op de knelpunten in de binnenstad het verkeer snel door te laten stro men. Twee Italianen in Parijs bij ongeluk doodgeschoten De militaire autoriteiten stellen een onderzoek in naar de dood van twee Italianen, die zondagmorgen door een schildwacht werden doodgeschoten, toen zij in de buurt kwamen van een olie-depot in een Parijsc voorstad. De twee Italianen naderden op een scooter het olie-depot van de Shell- berre companie in dc zuidelijke voor stad Athis-Mons. Dé autoriteiten zeggen, dat 'n schild wacht, die daar geplaatst was na de jongste Algerijns-terroristische aan slagen op zulke depots, hen een waarschuwing toeriep. Toen hij daar op geen antwoord kreeg, opende hij het vuur. De twee Italianen werden onmiddellijk gedood. Zij woonden beiden In Frankrijk. m 7èó7enro:^t%eümamge- !'S5SSKe' bruik van atoomenergie. Deze fotoongetwijfeld veel toont aan de bestuurstafel van links trekken Maar meer en meer werd s: de Zwitserse president zijn vak._de jxihtiek. Na een jaax Voordat hij minister werd, is dr. Hendrik Verwoerd achtereenvol gens professor in de sociologie en hoofdredacteur van een dagblad geweest. Aan de universiteit van Stellenbosch, Zuid-Afrika, waar hij ook zijn eerste studentenjaren had doorgebracht, was hij een jaar of tien hoofd van de faculteit der sociologie. Behalve in Stellenbosch had hij ook aan de universiteiten van Hamburg, Leipzig en Berlijn gestudeerd en bo vendien had hij voor zijn wetensehap- pelijke scholing in Frankrijk, zijn geboorteland Nederland, Engeland en de Verenigde Staten vertoefd. Onder werp van al die studies was de men selijke geest. Over zijn vak, de psy chologie, heeft hij verscheidene in ternationale conferenties bijgewoond. Als hoofdredacteur van het blad dat zijn Nationale Partij uitgeeft, „Die Transvaler", heeft hij van zijn psy- naar rechts: de Zwitserse president dr. Thomas Holenstein, Dag Ham- marskjöld- de secretaris-generaal van de V.N., de Franse prof. Francis Per- ris, voorzitter van de conferentie, en de algemeen secretaris van de confe rentie de Zweedse professor Sigvard Arne Elclwid. Binnen afzienbare tijd commerciële televisie? In kringen van liet bedrijfsleven wordt het niet onwaarschijnlijk ge acht, dat de staatssecretaris van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen binnen afzienbare tijd stappen zal ondernemen om de commerciële televisie in ons land te realiseren. De rede die de voorzitter van de raad van beheer der Koninklijke Neder- landsche Jaarbeurs, dr. g. van der Wal, de vorige week over het vraag stuk der commerciële televisie heeft gehouden, is in kringen van het be drijfsleven goed ontvangen. De heer Van der Wal deelde desge vraagd nog mede, dat de Jaarbeurs zelf niet het initiatief tot oprichting van een commerciële televisie-organi satie zal nemen, maar er geen be zwaar tegen heeft indien de jaarbeurs als neutraal bemiddelingsinstituut tussen handel en industrie daarbij zou worden ingeschakeld. Instanties, die een cultuurdragende taak hebben moeten zich onthouden van activiteiten met betrekking tot de commerciële televisie, aldus de heer Van der Wal, evenals commerciële or ganen het terrein der cultuur moeten mijden. De commerciële affiniteit, waarover de Jaarbeurs beschikt, zou, volgens de heer Van der Wal, inderdaad een or gaan dat de commerciële televisie om vat te stade kunnen komen. Desgevraagd is van de zijde van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen verklaard dat de staatssecretaris van het departement nog geen standpunt heeft inzake de commerciële televisie. Zelfs al zou hij een beslissing wensen, dan nog moet dit door de ministerraad wor den besproken, aangezien het al of niet instellen van commerciële tele visie een. regeringsaangelegenheid is, aldus het ministerie. Eerste titel voor Nederlandse ploeg Dinsdagavond schalden de plechtige tonen van het Wilhel mus over het stil geworden wa ter van het zwembad in Boeda pest. De 17-jarige Ada den Haan stond op de hoogste trede van het „schavotje" de gouden medaille in de hand, Nederland had zijn eerste titel gewonnen. Ada den Haan, de lange, breed geschouderde ingenieursdochter uit Eindhoven had zich door de teleurstelling van haar kamerge note Coclrie Gastelaars, precies 24 uur tevoren, niet laten depri meren en met indrukwekkende overmacht won zij de finale van de 200 meter schoolslag. Baei'bel Walter, eerste op de Europe se ranglijst van dit jaar Anite Lons- brough de grote favoriete van de zelfverzekerde Britten? Het mocht wat. Ada den Haan, wereldrecord houdster met 2.51.3 zou wel eens even laten zien, dat Nederland niet van plan was zich de Europese hegemo nie tijdens deze titelwedstrijden te la ten ontnemen. Na een prachtige race, waarin eigen- 'ijk geen van haar rivalen een ern- stige bedreiging- konden vormen, tik- i te zij in 2 minuten 52 sec., dus slechts 0.7 sec. boven haar wereldrecord aan. 1 Anita Lonsbrough die op de tweede 100 meter met haar onregelmatige 1 slag naar voren was gekomen, had als tweede anderhalve seconde meer nodig en de Duitse Wiltrud Ursel- mann, gevreesd om haar sterke start, werd derde in 2.53.S, allen tijden, die één voor één onder het record van de Europese kampioenschapapen lagen. Ria van Velsen en Lenie de Nijs plaatsten zich zonder moeite voor de finale rugslag dames. De Nederlander Bert Sitter's heeft het in de series van de. 200 meter vlinderslag voor lieren niet kun- of tien „Die Transvaler" te hebben geleid, werd hij in de Volksraad ge kozen. En in hetzelfde jaar, 1948, volgde zijn benoeming tot minister van binnenlandse zaken in het kabi- net-Malan. Sindsdien heeft hij steeds in kabinetten gezeten, vooral in de functie die hij de laatste jaren onder premier Strijdom heeft bekleed: mi nister voor naturellenzaken. Als minister voor naturellenzaken heeft dr. Verwoerd de apart heidspolitiek die de Nationale Partij zo consequent aanhangt, voor een groot deel ontworpen. Hij ver dedigde dit beleid in het Zuidafri- kaanse parlement met gebruikmak king van de gave van het woord, die hem in ruime mate is gegeven, zowel wat het schrijven als het spre ken betreft. Men kent het karakter van deze apartheidspolitiek: op de scholen, in de vervoermiddelen, in de restaurants, op het werk, worden de mensen naar gelang van hun huidskleur ingedeeld; men laat hen wonen in verschillende wijken en stelt ook in politiek en justitieel op zicht regelingen op, die moeten voor komen dat blanke en gekleurde staatsburgers zich mengen en gelijk worden behandeld. Dat de Nationale Partij wil de kleurlingen niet onder dezelfde voorwaarden als voor blan ken gelden deelgenoten in het par lementaire werk maken. Dat is onder meer toe te schrijven aan de vrees van Verwoerd en de zijnen, dat an ders het hek van de dam hunner rassenpolitiek zou zijn en dat het niet lang zou duren of zij hadden zelf geen vinger meer in de rege ringspap: de kleurlingen vormen in aantal een grote meerderheid. Op de duur zal het echter tot een oplossing voor al deze kwesties moeten komen, die in overeen stemming is met het Handvest der Verenigde Naties, waarin onder meer wordt vermeld dat dat een der doel einden der volkerenorganisatie is het verwezenlijken van internationale samenwerking bij het bevorderen en aanmoedigen van eerbied voor de grondvrijheden voor allen, zonder on derscheid naar ras, geslacht, taal of godsdienst. Zuid-Afrika, dat door de tot dusver gevoerde rassenpolitiek op niet al te beste voet met de Verenig de Naties is geraakt, en ovex- tuigd van zijn gelijk in deze kwes ties zelfs met uittreden dreigde, heeft deze zomer bij monde van mi nister Louw (buitenlandse zaken) laten weten dat het van plan is om weer actief met het V.N.-werk mee te doen. En in ki-ingen van het „Bu- ro vir Rasse Aangeleenthede" wint het besef veld, dat het blanke supe rioriteitsgevoel afkeuring verdient en dat ten minste contact met de niet- blanke leidei's tot stand moet worden gebracht, waartoe men volgend jaar een conferentie wil organiseren. Deze ruimere ideeën moeten op de duur ook wel ingang vinden bij de meer conservatieve lieden zoals premier Verwoerd. Men mag hopen, dat de nieuwe premier niet blijft staan bij de sociologische ge gevens van 1937 (toen hij prof-af was), maar consequenties 'trekt uit de drang naar ontwikkeling en er kenning, die de laatste jax-en een der opvallendste kenmei-lten van verte genwoordigers der ..gekleurde" ge meenschappen is. Hij zal zich in de functie van premier, die meer om vat dan interne naturellenzaken, be wust moeten worden van het feit, dat Zuid-Afrika zich niet kan iso leren van de andere landen op het Afrikaanse continent, waar meer en meer de kleurlingen over de politie ke aangelegenheden mogen meepra ten vooi- zover ze daarover nog niet zelfstandig beslissen. Het is ook in het belang der blan ken, als men met die aspii'aties re kening houdt en op een of andere wijze eraan tegemoet komt. Werkloosheid in ons land nam af. Blijkens een mededeling vaxi het mi nisterie van sociale zaken waren ei" per eind augustus 71.194 werkloze mannen geregistreerd tegen 77.305 eind juli en 36.179 tegen eind augus tus 1957). 12.149 waren op sociale werkvoorzieningsobjecten te werk gesteld en 11.719 waren op aanvullen de werken werkzaam (eind iuli 13.177 - eind augustus 1957 6632). EiMvaren 6724 werkloze wouwen ge- tijd bleek niet voldoende voor plaats in de eindstrijd. In het wa- terpolotoernooi plaatste Nederland zich in de halve finalegroepen door met 9-4 van België te M innen. serie vytae,en deze mannen en 25.631 wouwen. Jurriaan Andriessen krijgt opdracht voor korte opera De staatssecretaris van onderwijs kunsten en wetenschappen, dr. R. g' A. Höppener, heeft de Haagse compo nist JuiTiaan Andriessen opdracht verleend tot het componeren van een korte opera. De praktische uitvoering van het werk moet ook zijn afge stemd op gezelschappen van kleine omvang. ilitairen en burgers doorzoeken de .uinhopen in het Engelse transit- amp bij Hoek van Holland, waar dch tijdens het afbreken van een nissenhut een ontploffing voordeed, doordat een drilboor een mijn raakte. Twee personen werden gedood en een 'getoond. NIET NAAK DE MAAN. Een adver tentie die de zich als „M." aandienen de onbekende a raison van naar schatting 160 gulden gisteren in de „personel Column" van de Londense „Times" heeft geplaatst, liegt er niet „Handelt thans om de kennis en de energie van de wetenschap ten goede van de mensheid in creatieve kanalen te leiden. Men kan de vooruitgang niet tegenhouden, maar men kan wel zorgen dat ze de donkere weg naar de vernietiging niet opgaat. U kunt eisen dat openbare fondsen, uw geld, wijs wordt besteed". „Weg met de maan-maniakken", blijkt de strijdkreet van „M." te zijn,Denk aan de doos van Pan- j dora". „De openbare mening is sterk. Dat zij spreke". „Een goed voorbeeld is ook macht. Geef dat goede voor beeld". De heer of mevrouw M. zal, naar mag worden aangenomen, zich niet spoedig als vrijwilliger voor een maanreis aanmelden...... TOETSENMANIAK. Te Palermo op Sicilië heeft een zekere Vincenzo Lannino vijf dagen en nachten ach- tereen getypt, hetgeen hij een we-1 reldrecord noemde alvorens in een i bodemloze slaap te vallen. Van elk I uur had hij een kwartier gebruikt om te eten én planq te spélen. 1 Amerika pleit voor voortzetting van thermonucleaire explosies De tweede internationale conferentie over het gebruik van kern energie voor vreedzame doeleinden stond dinsdag in het teken van verschillende opzienbarende ontwikkelingen: (1) Van Amerikaanse zijde werd gepleit voor voortzetting van (vreedzame) thermonucleaire explosies voor grote grondwerken zoals havenbouw en voor ondergrondse energiewinning; (2) Engeland meldde 'n nieuwe kernproef, die diusdag is gedaan; (3) Rusland deelde mede, onder enig voorbehoud, dat het voor het eerst een „beheerste" fusie-reactie heeft doen plaatshebben, in verdund waterstofgas en bij een temperatuur van 3 a 4 mil joen graden Celsius. Het was een zitting, niet zonder poli tieke of semie-politielce spanningen. De Amerikaanse geleerde, die pleitte voor „vreedzame" waterstofontplof fingen, Teller, is nimmer een voor stander van het staken der nucleaire proeven geweest. Tijdens de discus sie scheen dan ook door te schemeren, dat hij op een dergelijk verbod niet gesteld is. De Britse gedelegeerde, P. C. Thone- mann, noemde Teller's denkbeeld „iet wat nieuw", en liet blijken dat Enge land van dit Amerikaanse denkbeeld niet te voren op cle hoogte gesteld was. Na afloop stelde een Russische jour nalist Teller vragen in verband met; het feit, dat thermonuculeaire explo sies „een groot gevaar voor de we reld" betekenen. Teller antwoordde namelijk, dat er geen gevaren van radioactiviteit zijn, als men maar de goede vooi'zorgsmaatregelen neemt, en vervolgde: „Ik weet niet op welke andere gevaren U zinspeelt". De Russische mededelingen over de eerste „beheerste fusiereactie" waren zeer voorzichtig. Ze beweren niet met stelligheid, Geen lid van V.V.D. in Amsterdams B.enW. Het Amsterdamse college van B. en W. is voor de komende vierjarige zit tingsperiode teruggebracht van zeven op zes wethouderszetels. Zowel de V. y.D. als de C.P.N. zullen ook van dit college geen deel uitmaken. De heer B. Th. Ie Cavelier (v.v.d.) die 26 stemmen op zich kreeg uitgebracht verklaarde dc benoeming niet te aan vaarden. In Rotterdam hield de fractieleider van de C.H.U., mr. A. C. W. Beer man een pleidooi om het aantal wet- houderszetels van zes op vijf terug te birengen. Dit had echter geen succes. De lt.v.p.-fractie in Den Haag heeft een van haar twee wethouderszetels moeten afstaan aan de V.V.D. De overige vijf wethouders werden her kozen. In de gemeente Nijmegen werd het aantal wethouders van vier op vijf gebracht. In Tilburg werd besloten 't aantal wethouders van vijf tot zes uit te breiden. In Maastricht werd ondanks een ge maakte afspraak in de K.V.P.-fx'actie als vierde wethouder gekozen een lid van de Partij van de Arbeid. De K. V.P.-fractievoorzitter nam dat niet, liep boos weg en bedankte als raads lid. In Heemstede zijn thans 4wethou ders. Als vierde wethouder werd ge kozen een lid van de V.V.D. In Haarlem werd het aantal ook met één vermeerderd. Als vijfde wethou der werd gekozen mevrouw mr. E. A. ScheltemaConradl. Zij is de eerste vrouw in het Haarlemse college van B. en W. Sluiting van fabriek te Neede De fabriek van keukenmessen van de N.V. Amefa te Neede, dochteronder neming van de N.V. Prestige-fabrie- ken te Apeldoorn, wordt wegens slapte in het bedrijf gesloten. Deze slapte wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door de grote Japanse concurrentie. dat fusie heeft plaatsgehad. Men vei'moedt dit alleen. Destijds heb ben ook de Amerikaanse geleer den, na hun proeven die bij vijf of zes miljoen graden plaats hadden, niet met stelligheid beweerd dat fusie, op de wijze zoals dat op de zon geschiedt, plaats' had. Doch men uitte zijn „stei"ke vermoe dens". Nederlands vrachtschip liep bij Middelkerke vast Dinsdagmorgen is het Nederlandse vrachtschip „Piet Schipper" met als thuishaven Rotterdam, aan de grond gelopen op het strand van Roversijde- Middelkerke. Dacht men aanvankelijk dat het schip gestrand was tengevol ge van de dikke mist die over de Noordzee hing, achteraf bleek dat het schip enkele uren vroeger een aanvaring had gehad met een onbe kende petroleumtanker, die zijn weg voortzette. Zeer waarschijnlijk is dit schil) de „Wieldrecht" geweest. De „Piet Schipper", die averij opliep en water maakte, zette niettemin zijn weg voort naar Antwerpen. Ter hoog te van Middelkerke werd de toestand echter kritiek en zag de kapitein ziel» genoodzaakt het schip op het strand te zetten. De schipper en de stuur man liepen verwondingen op. Gister middag is het schip op eigen kracht vlot gekomen. MINISTER VONDELING: Voorspellingen over handel met België niet mogelijk Het huidige niveau van de fruitprij- zen is naar de mening van minister Vondeling zodanig, dat, indien de Srijzen zich op dit niveau zullen andhaven, geen gevaar bestaat, dat do interne financiële weerstands kracht van de goede fruitteeltbedrij- ven hierdoor zal worden verzwakt. De minister zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede kamerlid Van Dijk over de scherpe prijsval van het fruit. Hij deelde voorts mede, dat de sluiting van de Belgische grens voor appelen op 15 augustus jl. overeenkomstig de daar voor overeengekomen regelen van het landbouwprotocol is geschied en dat inmiddels de Belgische grens voor appelen op 25 augustus her opend is. Naar België kunnen thans, zo ver volgt de minister, alle Nederlandse tuinbouwprodukten worden geëxpor teerd, met uitzondering van toma ten, sla, bospeen, bonen, rode kool en uien, waarvoor op grond van de des betreffende regelingen van het land bouwprotocol door België een im portverbod is afgekondigd. Noch over het toekomstige prijsverloop in Bel gië voor de overige protoeolproduk- ten, noch over het ten gevolge van dit prijsverloop eventueel sluiten van de grens voor een of meer dezer pro dukten is het mogelijk vooi'spellin- gen te doen. Uit België kunnen thans worden ge ïmporteerd alle Belgische tuinbouw produkten met uitzondering van to maten en bonen, waarvoor op grond van de desbetreffende regelingen van het landbouwprotocol door Nederland een importverbod is afgekondigd. Daar het toekomstige prijsverloop in Nedei'land van de Nederlandse produkten, voor zover daarvoor krachtens het landbouwprotocol mo menteel minimumprijzen gelden, niet is te beoordelen, kan niet worden voorspeld ol' tot greiissluiting ten op zichte van meer Belgische produkten zal worden overgegaan. De Belgische minimumprijzen voor, appelen en peren zijn evenals de Ne- dei'landsë minimumimportprijzen ge baseerd op een Beneluxkostprijsrap- port, dat dit voorjaar gereed' kwam. De kostprijsberekeningen voor appe len en peren zijn volgens dezelfde (LEI) methode 'opgesteld en tot in onderdelen vergelijkbaar. De minis ter zou deze voor Nederland kunnen aanvaarden als basis voor zijn be leid. Met uitzondering van die protocol- produkten, waaarvoor door Neder land minimumprijzen zijn gesteld en waarvoor dus een Beneluxpreferentie geldt, wordt door Nederland een soe pel invoerreginie ten aanzien van de tuinbouwprodukten uit derde landen gevolgd. Fruitimportcn, met name van appe len, peren, industriepruimen en per ziken, vinden momenteel plaats uit andere landen dan België. Verwoerd premier van Zuid-Afrika Dr. Hendrik Verwoerd, minister voor inboorlingenzaken van Zuid-Afrika, is gisteren gekozen tot opvolger van wijlen premier Strydom. De nationalistische partij verkoos dr. Verwoerd boven de beide andere kan didaten, de minister van binnenland se zaken Theodoor Sr. Dönges en de minister van justitie, Charles Swart. Er waren twee stemmingen nodig. In 1901 werd Verwoerd te Amster dam geboren. Twee jaar later emi greerden zijn ouders met hun gezin naar Brandfoi-t, in de Oranjevrijstaat. Aan de universiteit van Stellenbosch studeerde hij en doceerde hij later psychologie. In 192S werd hij hoofd van de faculteit der sociologie en van de sociale diensten der univer siteit te Stellenbosch. In 1937 werd hij hoofdredacteur van „Die Trans valer"1, het dagblad van de Nationale Partij. Sinds 1948 heeft hij verschei den miriistersfuncties bekleed. Dr. Verwoerd, die tot de rechtervleu gel van de Nationale Partij behoort, is thans 57 jaar oud, is gehuwd en heeft vijf zoons en twee döchtei"s. Hij staat als een energiek leider en in drukwekkend spreker bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5