PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TIEN IJSLANDERS ENTERDEN TREILER Fregat Eastbourne greep in en overmeesterde bezettingsgroep Drie vliegtuigen neer gestort: 25 doden Wethouders (mèt en zonder strijd) gekozen BILT 201e jaargang - no. 207 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 3 sept. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oosfcburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red, tel 2425. tel 2094. Incident binnen verboden viswater Tien manschappen afkomstig van IJslandse kanonneerboten zijn gisterochtend aan boord gegaan van de Engelse treiler Northern Foam onder dekking van een dichte mist en op ongeveer 4.5 mijl uit de kust. Dit was de eerste keer dat een Engelse treiler vis send in door IJsland verboden water, werd geënterd. Het fregat Eastbourne, onderdeel van de escortegroep van de Engelse Mari ne zette kcers naar de treiler. Kapitein Jim Crockwell van de Nor thern Foam heeft het volgende ver slag van het incident met zijn schip naar Huil geseind: „Terwijl ik bezig was met mijn net op een afstand van acht mijl oost-zuid-oost van Horness, kwamen officieren en manschappen van de twee IJslandse patrouilleboten Thor en Maria Julia bij mij aan boord. Twee officieren en twee man schappen bleven aan weerszijde van mij staan, terwijl ik het net inhaalde en namen vervolgens de controle over - ga- heime documenten te overhandigen en het schip over. .ven me bevel ge- Windkracht negen De Zeeuwse raden hebben gisteren hun wethouders gekozen. Soms ging dat zonder de minste moei te, zoals bijvoorbeeld in Goes, een an der maal werden vinnige debatten ge houden en streed men om een zetel. Zodat er gisteren op vele plaatsen stormen en stormpjes woedden, ter wijl er geen wolkje aan de hemel te zien was en het zonnetje zo mild scheen als in de afgelopen zomer vrij wel nog niet was voorgekomen. Zo mer buiten, windkracht negen in som mige raadzalen. Merkwaardig was onder andere de gang van zaken in Vlissingen en Middelburg. In Vlissingen poogde namelijk de fractie van de V.V.D. het aantal wethouderszetels van drie op vier te brengen, in Middel burg Lachte de fractie van dezelfde partij het aantal van vier tot drie te reduceren...! Beide pogingen misluk ten, in Vlissingen omdat een meerder heid het eens geworden was over drie, in Middelburg omdat een meer derheid juist vier wethouders wilde. Wellicht, dat in de Zeeuwse hoofd stad de grootste partij, de P. v. d. A., nog wel akkoord zou zijn gegaan met drie zetels, indien een verdeling moge lijk geweest zou zijn van één A.R., éen V.V.D. en één P. v. d. A.. Maar daartegen nu verzette réchts zich, want zowel A.R. en C.H. wensten ie der een wethouderszetel! Het gevolg was dus, dat er vier uit de bus kwa men en dat de V.V.D.-woordvoerder symbolisch zetelend juist in het midden van de raadstafel zowel naar links als naar rechts grimmige uitvallen deed. Die uiteraard niet on beantwoord bleven... Het kernpunt van de discussie lag hier in de vraag: is het verantwoord een vierde wethouder te benoemen teneinde aldus een politiek compro mis te bereiken Néén, zei de V.V.D.- woordvoerder. Maar hij stond vrijwel alleen. De praktijk wijst uit, dat op bepaalde ogenblikken het politieke compromis belangrijker wordt geacht dan welke andere zaak ook. Neder land heeft zelfs een tijd gehad, dat hét beschikte over een thuiszittende en een reizende minister van buiten landse zaken, dit tot verbazing van ve le buitenlanders. Maar tja, dat was hu eenmaal nodig om een kabinet in elk aar te houden. Overigens zijn in de Middelburgse raad nog als zakelijke argumen ten vóór de vierde zetel naar vo ren gebracht Deltaplan, Sloeplan en aanverwante zaken. Wij geloven evenwel, dat die projecten er een beet je met de haren werden bijgesleept. Zo langzamerhand wordt het Delta plan uit de sfeer van de waterbouw kunde gehaald en in die van de meu belfabriek gebracht: een kapstok, waaraan alles is op te hangen. Een ander argument voor de vierde zetel, namelijk de komende grenswij zigingen, was evenmin steekhoudend. Deze wijzigingen vormen een zaak niet voor deze, doch voor de volgende raad, die gekozen zal worden onmid dellijk na net tot stand komen van de nieuwe gemeentegrenzen. En die raad kan dan opnieuw een standpunt be palen. Néén, de gehele argumentering draaide slechts om één punt: het po litieke compromis. Dat in Middelburg vier en in Vlissingen drie wethouders heeft opgeleverd... Merkwaardig was ook het verloop in Breskens. De tegenstellin gen niet alleen politieke, maar ook persoonlijke waren hier zo fel, dat slechts één wethouder kon worden gekozen. Volgende week zal men opnieuw bijeenkomen. Wellicht zal het dan wat makkelijker gaan, doordat juist de omstreden kandidaat bij de stemming over de tweede wet houdersplaats door het lot werd aan- aan boord te komen van de Thor. Ik weigerde beide bevelen. Vervolgens hielden ze mij vast en gaven aan de machinekamer door de machines op volle kracht voorwaarts te laten gaan. Ik schreeuwde mijn mannen toe de eerste machinist te zeggen de ma chines af te zetten tot nader bevel van mij. Toen kwamen de officieren en manschappen van de Eastbourne mij te hulp. En na verloop van tijd verwijderden zij de IJslanders met geweld". In Reykjavik is een krachtig pro test tegen het optreden van de Eastbourne overhandigd aan de Engelse ambassadeur. De IJsland se radio heeft dinsdagmiddag een volledig verslag gegeven van het gebeurde, maar de luisteraars ver zekerd, dat de IJslanders, die aan boord van de Eastbourne werden genomen, daar goed behandeld worden en waarschijnlijk ergens aan land gezet zullen worden. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag meegedeeld, dat Amerika zijn standpunt inzake het visserijgeschilbekend zal maken, als deze kwestie in de Navoraad te Pa rijs komt. De IJslandse minister van buitenland zaken, Gudmundsson heeft dins dagmiddag de Russische ambassadeur Ermosjin ontvangen. Volgens zegslie den van het ministerie was dit slechts een beleefdheidsbezoek dat Ermosjin aflegde bij zijn terugkeer van vakan tie, en had het niets uitstaande met het visserijgeschil. Verder kwam ook de Deense ambassadeur Knuth op be zoek. Het Engelse ambassadegebouw wordt op het ogenblik extra door de politie in het oog gehouden. Maar tot dus ver hebben zich nog geen incidenten voorgedaan. De IJslands-Engelse vereniging heeft echter het plan voor het houden van een tentoonstelling van Engelse schilderijen opgege\ omdat de tijd niet gunstig wordt acht. In Londen is bekend geworden, dat het ministerie van buitenlandse zaken een rapport over het incident met de Northern Foam heeft ontvangen. Naar verluidt wordt de mogelijkheid onderzocht van een Engels protest bij de IJslandse regering. Het secretariaat van de Navo te Parijs heeft gisteren het Deense verzoek om een ministerconferen tie over het geschil besproken. Over de besprekingen is niets be kend geworden. De Britse admiraliteit heeft dinsdag avond officieel bekendgemaakt, dat het IJslandse kustwachtvaartuig Maria Julia twee pogingen gedaan heeft de Britse treiler Lifeguard te enteren. Beide pogingen faalden. Vol gens onofficiële berichten door het zwaaien met bijlen en ander mate riaal van de Britse bemanning. Arkansas trekt politietroepen samen Gouverneur Orval Faubus van de Amerikaanse staat Arkansas heeft op een persconferentie in Little Rock verklaard dat de federale overheid „pólltietroepen" samentrekt voor ge bruik in Little Rock, wanneer de seboolintegratie met kracht moet worden doorgevoerd. Faubus citeerde de „New York Ti mes" en merkte op dat het gebruik van politietroepen juist is krachtens de uitspraak van een federaal ge rechtshof. „Echter, krachtens de wet geving van de staat Arkansas moet ik mij tegen gedwongen integratie van de middelbare school verzetten". IN LONDEN, GOEAM, LEEUWARDEN Zestien mensen ernstig gewond Vijfentwintig mensen zijn gisteren om het leven gekomen tijdens vlieg tuigongelukken. In de Londense bui tenwijk Southall stortte een tweemo- torïge „Vickers Viking" van de En gelse luchtvaartmaatschappij Inde pendent Airlines neer. Het vliegtuig kwaïn midden op straat terecht, schoof brandend door en botste te gen drie huizen, die geheel werden vernield. Zeven mensen, onder wie de bemanningsleden, twee kinderen en een moeder met haar pas gebo ren kindje vonden de dood. Tenmin ste zestien personen werden gewond. De eerste piloot was de 26-jarige Ge rard Altena uit Rotterdam. De men sen in de getroffen huizen zaten net aan het ontbijt. Tientallen ziekenauto's en brand- Vandaag zijn de politieke stormen met uitzondering van Bres kens dan al weer geluwd. En men zal .zich nu in alle raden dienen te realiseren, dat met de wethouders moet worden samengewerkt in het be lang van de gemeente. Of men de gekozenen in politiek of ander opzicht graag mag of niet... De Pers heeft met een rijtoer door Amsterdam een actie ingeluid voor het instandhouden van de laatste Am sterdamse stalhouderij, welke aan 't Haarlemmerplein gevestigd is. Door het vervallen van een gemeentelijke subsidie wordt het voortbestaan ern stig bedreigd. In een restaurant aan de Nieuwe Zijd. Voorburgwal werd een persconferentie gehouden, waar na de stoet zich in beweging zette. weerauto's snelden naar de plaats van het ongeluk. De brandweer had twee uur werk om de branden te blussen. De Viking maakte een char tervlucht voor de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al. Het had motorstoring gekregen en wilde een noodlanding maken. Een Amerikaans militair vlieg tuig, dat een geregelde dienst tus- i sen Goeam en de Philippijnen on derhield, is kort nadat het van Goe.am was opgestegen, in zee ge vallen., De twaalf passagier en de zes leden der bemanning zijn allen om het leven gekomen. In ons land stortte een Hunter tij dens een vliegoefening boven de vliegbasis Leeuwarden neer. De pi loot, de 21-jarige sergeant E. Sjamaar uit De Bilt, heeft het vliegtuig met zijn schietstoel kunnen verlaten. Zwaar gewond is hij op de grond te rechtgekomen. Het vliegtuig viel in een weiiand en werd geheel vernield. Een boerderij in de omgeving kreeg glasschade. Prins Bernhardt brengt bezoek aan Skate. In zijn functie van inspecteur-gene raal dér koninklijke marine zal prins Bernhard op 3 september om 17.15 uur een bezoek brengen aan de atoomonderzeeboot U.S.S. Skate. Zoals reeds bekend ligt U.S.S. Skate voor een niet officieel bezoek te Den Helder van 1 tot 4 september. GISTEREN IN ALLE ZEEUWSE RADEN In honderd-en-een Zeeuwse gemeen teraden zijn gisteren wethouders ge kozen, in een aantal raden voor het laatst. Want zoals bekend staan zo wel op Schouwen-Duiveland als op Walcheren herindelingsplannen op stapel voor het gemeentelijk grond gebied, welke plannen het aantal ge meenten op beide eilanden aanzienlijk zullen reduceren. Er zullen dan nieu we raden gekozen worden en dus ook nieuwe wethouders. De verkiezingen hadden gisteren een vlot verloop, zij het dat nier en daar een félle strijd Averd geleverd, waarbij soms niet al leen politieke, maar ook persoonlijke tegenstellingen een rol speelden. Dat was niet het geval in Goes, waar zon der enige strubbeling het zittend col lege werd herkozen, namelijk de heer J. J. van Melle (13 stemmen) van de C.H.U., nu-. H. B. Bouwman (13 stemmen) van de P.v.dA. en de heer J. II. ltoose (14 stemmen) van de K.V.P. Voor de stemming was in deze raad op voorstel van de heer J. Laport (a. r.) besloten het aantal wethoudersze tels op drie te handhaven, een aantal waarmede ook Ged. Staten him in stemming kunnen betuigen. De heer J. S. Visscher (p.v.d.a.), sprekende namens zijn fractie, had liever ge zien, dat het aantal wethouders met één zou worden verminderd op het tijdstip dat er een nieuwe burgemees ter zou worden benoemd. Hij wilde zich evenwel met zijn fractie bij de meerderheid van de raad neerleggen en een derde wethouder zijn stem ze ker niet onthouden. Middelburg In de Middelburgse raad met name werd vinnig slag geleverd over de vierde wethouderszetel. Drie of vier, dat was de kwestie' Het gevecht werd tenslotte beslist ten gunste van vier, waarna drie leden van het zit tende college werden herkozen de 1 wethouders J. W. Kögeler, A. J. Be renpas en jhr. mr. T. A. J. W. Seho- rer en als nieuw lid van B. en W. werd aangewezen dé christelijk-histo- rische heer A. J. Kaland. Bij stem ming bleek, dat de heer Kaland niet de zetel bezetten zal van de uit de raad getreden heer L. J. van 't Wes- tende, doch die van de heer Schorer, terwijl deze eén plaats op de wethou- derlijke lijst opschuift en dus op de (figuurlijke) stoel van de heer Van 't Westende zal zetelen. Deze verschuiving gaf overigens aan leiding tot een zonderling' misver stand, dat vooral bij de fervente te genstanders van de vierde wethou derszetel V.V.D. en S.G.P. gro te hilariteit verwekte. In het voor overleg tussen de fractievoorzitters was kennelijk verzuimd af te spre ken, wie precies in de vacature Van 't Westende gekozen zou worden. Met het gevolg, dat de rechtse frac ties braaf op de heer Kaland stem den én de P. v. d. A. blief jes inlever de met de naam van de heer Schorer. Resultaat: S stemmen voor jhr. Scho rer, 7 voor de heer Kaland en 2 blan co, géén meerderheid dus. Vóórdat tot herstemming kon wor den overgegaan moest de voorzit ter, burgemeester mr. Joh. de Widt, de vergadering even schor sen, teneinde de fractievoorzitters gelegenheid te geven de hoofden bij elkaar te steken. Men raakte het spoedig eens, zodat bij de her stemming alles weer in het gareel was gebracht. De heer Schorer werd daarop tot wethouder num mer drie en de heer Kaland tot nummer vier gekofcen. Over deze vierde zetel dus was tevo ren een gevecht(je) geleverd, waarbij de heer B. A. Hesselink (v.v.d.) als eerste het toernooiveld betrad. Zijn be toog kwam hierop neer: in 1946 was ihet op zakelijke motieven (wederop bouw enz.) nodig in Middelburg het aantal wethouders op vier te brengen, doch in 1953 waren deze motieven reeds verdwenen en thans zijn er he lemaal geen redenen meer er in Mid delburg vier wethouders op na te houden. Bovendien kost dat de gemeentekas gedurende vier jaar een kleine der tigduizend galden, zodat al met al drie wethouders voldoende zijn. De heer Hesselink werd echter be streden door de heren drs. Th. Wes terhout (p.v.d.a.) en mr. P. van Em- pel. Het volgende verklaarde de heer Westerhout: De wederopbouw is wel iswaar afgelopen, maar we staan aan een nieuw begin; Deltaplan, Sloeplan enz. Bovendien staan grenswijzigin gen met bevolkingsuitbreiding voor de deur en is de burgemeester nog slechts kort in functie. Belangrijk is verder, dat het college van B. en W. een afspiegeling dient te zijn van de raadssamenstelling, hetgeen bij drie zetels niet kan. De heer Van Empel zei, dat de recht se partijen (a.r. en c.h.) slechts me dewerking aan drie zetels konden ge ven, indien daarvan twee voor rechts zouden zijn. En tijdens het voorover leg was dit voor de P.v.d.A. onaan vaardbaar gebleken, zodat de oplos sing lag in de verkiezing van vier wethouders. Daarnaast is in het verleden ge bleken, dat er genoeg werk voor vier is en dat de toekomst eerder meer dan minder arbeid voor het college zal brengen, zodat én poli tiek én zakelijk vier zetels verant woord zijn, aldus de C.H.-woord- voerder. Nadat de heer A. J. Schot (s.g.p.) zich aan de zijde van de heer Hesse link had geschaard, daarbij betogend dat een grotere stad als Vlissingen het wél met drie afkon, werd het voorstel-Hesselink (drie zetels) ver worpen. Daarna ging de heer Hesselink tot de tweede aanval over: „Ik stel vast, dat niet zakelijke, doch alleen politie ke motieven zojuist hier een rol heb ben gespeeld" ze! hij fel. „En ik ben verbijsterd over de houding van de rechtse raadsfractie, waarvan spe ciaal de A.R.-partij zich steeds tégen niet-verantwoorde uitgaven heeft ver zet. Met name de heer Hoek heeft bij voortduring als voorzitter van de raadscommissie Van financiën de vin ger waarschuwend opgegeven zelfs vorig jaar tegen de verhoging van de wethouderssalarissen gestemd. Nu is hij voor een niet noodzakelijke vierde wethouder. Bi constateer met verbazing, dat de rechterzijde een unieke gelegenheid voorbij heeft la ten gaan om het zuinigheidsprincipe in praktijk te brengen". De heer Hesselink sprak voorts nog van „een zwarte dag voor de ge meenteraad, nu deze tekort is gescho ten in de behartiging van het ge meentebelang". Tenslotte deelde spre ker mede, dat de V.V.D.-fractie een blanc-ostem zou uitbrengen bij de stemming over wetliouderszetel num mer xier en voor de derde plaats zou stemmen op de heer C. A. Kamme- raad (v.v.d.). Op deze verklaring reageerden de he ren Van Empel (c.h.) en Westerhout (p.v.d.a.) beiden scherp. De eerste be streed dat er een tegenstelling zou bestaan tussen „zakelijk" en „poli tiek" belang. „Het is naar onze over tuiging juist een gemeentebelang, dat de rechtse partijen zo sterk mogelijk in het college zijn vertegenwoordigd. Drie wethouderszetels waren moge lijk geweest, indien de V.V.D. met de rechtse verlangens (1 linkse wethou der en 2 rechtse) zou zijn meegegaan. Toen zij dat niet deed, bleef niets an ders over dan handhaving van vier zetels En de heer VVesterhout, aan wie de heer Hesselink had verweten dat de P.v.d.A. er „ruime" opvattingen op na zou houden ten aanzien van de beste ding der overheidsgelden, sprak in dit (Vervolg op pag. 2) Dinsdagochtend stortte een tweemo- torige Viking van de Independent Air Lines, wélke op xoeg was naar Nice, in de Londense voorstad Sout hall op een rij huizen neer. Deze tele- foto geeft een beeld van het bergings werk. Situatie in straat van Formosa „ernstig" Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de situatie in de Straat van Formosa „ernstig ge noemd". De uitdrukking komt voor in een zeer kort schriftelijk communi qué verschenen na een bespreking tussen minister Dulles en de staf chefs. „Het doel van de bijeenkomst was, de ernstige situatie te analiseren, die is geschapen door het voortdurend gebruik maken van geweld door de Chinese communisten bij het nastre ven van hun territoriale doelstellin gen in het gebied van de Straat van Taiwan", aldus het communiqué. Weer ongeregeldheden in Notting Hill. In het Londense district Notting Hill is in de nacht van maandag op dins dag opnieuw gevochten tussen blan ken, kleurlingen en politie. Voor de derde achtereenvolgende nacht stroopten blanken, merendeels „nozems", de straten van Notting Hill af, op zoek naar kleurlingen om deze met allerlei soorten wapens te verwonden. Tegen 4 uur in de ochtend, toen de ongeregeldheden waren afgenomen, waren ruim veertig personen, blan ken en kleurlingen, gearresteerd door de politie die urenlang wanhopig te gen de hysterische benden had ge vochten. Op de tafels der plaatselijke politie- bureau's stonden stapels scheermes sen, fietskettingen, slagermessen en ijzeren staven, waarmee de nozems zich gewapend hadden om kleurlin gen lichamelijk letsel toe te brengen. Straaljager neergestort, Gisteravond omstreeks tien uur is op de vliegbasis Volkel een straaljager van het type F 84-f „Thunderstreak" neergestort. De vlieger heeft getracht zich met de schietstoel te redden, t egens de geringe hoogte waarop 't vliegtuig zich bevond is hij bij het neerkomen gewond geraakt. Hij is naar het hospitaal te Oss overge bracht, waar hij na aankomst is over leden. Het toestel is neergestort tijdens oe feningen in het nachtvliegen. De oor zaak is vermoedelijk het uitvallen van de motor. VERWACHT. AANHOUDEND ZONNIG Droog en zonnig weer met een over wegend matige oostelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen als gis teren. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Het sterke hoge druligebied boven Scandinavië blijft voor zonnig strand weer zorgen. Temperaturen in de middag van 22 tot 24 graden C. Zee water 18 graden C. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Vooruit zichten: periode van zomers strand weer duurt nog voort. ZON EN MAAN 4 september Zon op 5.55 onder 19.22 Maan op 21.51 onder 12.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1