H.B.S. IN VLISSINGEN BESTAAT VIJFTIG JAAR WALCHEREN ONDERLINGE WEDSTRIJDEN S.Z.V. BIJZONDER GESLAAGD „BEVOLKING" VAN MIDDELBARE SCHOLEN IN ZEELAND DINSDAG 2 SEPTEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 OP 8 SEPTEMBER A.S. De geschiedenis in vogelvlucht. Men schrijft ons: De raad van de gemeente Vlissipgen besloot in de zitting van 18 april 1908 tot de oprichting van een Hogere Burgerschool met driejarige cursus, De benoeming van een directeur en leraren volgde öp 24 jiiui van hetzelf de jaar. De officiële opening van'de instelling door de burgemeester in tegenwoor digheid van de wethouders en enkele autoriteiten had plaats op S septem ber 1908. De uitbreiding met een middelbare, tweejarige handelsschool, als vervolg op de derde klas van de h.b.s., kreeg krachtens raadsbesluit van 24 maart 1910 hetzelfde jaar zijn beslag. Met ingang van 1 september 1918 nam het rijk de gemeentelijke h.b.s. over, met omzetting in een rijks h.b.s. met vijfjarige cursus. De handels school bleef als gemeentelijke instel ling bestaan; heette daarna, evenals andere dergelijke scholen in den lan de, hogere handelsschool. Op 1 januari 1925 werd de rijks h.b.s. een volledige school met physisch- matematische en literair-economische afdelingen. De hogere handelsschool werd opgeheven'. In de eerste jaren waren de scholen ondergebracht in een nu gesloopt hui zencomplex, hoek Kleine Kerkstraat en nu verdwenen Wagenaarstraat. De vrijkomende grond werd toegevoegd aan de terreinen van „De Schelde". De rijks h.b.s. betrok begin 1925 een nieuw gebouw aan deBrouwenaar- straat. HERINNERINGEN Het vijftigjarig bestaan van de onderwijs-instelling wordt op 8 september a.s. zonder ophef her dacht. Wel wekt het feit herinne ringen en gevoelens op bij de leer lingen en oud-leerlingen teza men enkele duizenden bij lera ren en de nog in leven zijnde oud leraren en -leraressen, het bedie nend 's-Grayenhage; mr.HL.Ö. M. Edel man, kernphysicus, oud-hoofdredac teur van het Utrechts Katholiek Dag blad té Utrecht. Vr" Het ;is: bekend, dat Zeeland zijn intel lect sterk uitvoert. Vlissingen: had daaraan een meer dan evenredig-deel; 'dé h.b.s. bleef niet achter. Vertrouw de; namen troffen wij aan nabij in èi- gén land, veraf in Japan, Indonesië, Nieliw-Zeeland, Pakistan, Zuid-Afri- ka; Australië, landen van Noord- en Zuid-Amerika. En wat te water betreft: „Daer vint men 't sij oock op wat zee de Hollan der, 'dè Zeeuw. Sij lopen door de woes te zee als door het bosch de leeuw". De rijks hogere burgerschool te Vlissïngen gaat op 8 september '58 een nieuw tijdsgewricht in. De hoop en de verwachting bestaan, dat hot lerarencorps met toewij ding, de leerlingen met de him ge geven vermogens zich inzetten en zullen inzetten ter vervulling van de eervolle taken waarvoor zij staan, in de toekomst komen te staan. Br. Bij veroorzaakte autobusbotsing Door het binnenvliegen van een bijj werd de buschauffeur V. uit Hontenis- se, tijdens een rit met een ZVTM-bus onder het gehucht Terhole afgeleid. Toen V. het dier, wilde verjagén, ver-; loor hij dé macht over het stuur. De bus feed eérst -een viertal betonnen bermpaaltjës-af en een. omheining. Vlak voor desgèvel-van-pen wpnihg kwam de busy tot stilstand. D&;bus werd deerlijk gëhavénÖ.:ChauffeHrvem passagiers kwamën niet 'de schrik Vrij. Bevrachtingsogentjubileerde, De heer M. Plorusse, rijksbevracfe tingsagent tev Wemeldinge, whs op. 1 September 25l jaar in .rijksdienst. Tot het inwerking tfèdeh yan de Wet Autovervoer Goederén in 1954 was hij werkzaam bij hetBevra'chtihgs- Commissariaat. 'daarna- bij: de Rijks verkeersinspectie. De jubilaris werd op zijn kantoor toe gesproken door de heer J. Later, rijks hoofdinspecteur van het verkeer in het district Zeeland die hem dank bracht voor de wijze, waarop hij ai die jaren zijn taak heeft verricht. Spreker overhandigde hem de gebrui kelijke enveloppe en bood hem ver7 volgens namens het personeel van dé Zeeuwse rijksverkeersinspectie ets aan. Grote vraag naar mosselen. Deze week overtrof de vraag naar mosselen door de - handelaren weer verre het beschikbare aanbod, zodat de aangevoerde mosselen weer onder de diverse handelaren moesten wor den verdeeld, naar rato van de be stellingen in vorige jaren. De bevoorrading voor de handel op Noord-Frankrijk schijnt hiermede in Verband te staan. Toch was er de laatste dagen in ver band met het broeierige weer een dui delijke tendens om de aanvragen te verminderen. Er werden reeds par tijen afbesteld. Om tegemoet te komen aan de vraag n'aar mosselen, die in een bepaalde 'kwaliteit c,q. schelpgrootte niet vol doende geleverd kunnen worden, be staat het voornémen de kwaliteits eisen ten opzichte van de grootte te verminderen én een zg. C-maat in te voeren. Hierover zal binnenkort in de verga- [bering van de Adviescommissie Mos selen worden beslist. Bij de eersten overwegen dank en, waardering voor de genoten weten schappelijke en opvoedkundige vor ming. Bij de laatsten is het meer de voldoening in de levenstaak, die zij bij het middelbaar onderwijs te Vlis singen vonden. In de afgelopen halve eeuw gingen velen heen. In eigen kring worden zij dan, allicht meer blijvend, herdacht. Soms leven zij ook daarbuiten in de herinnering voort. In het bijzonder gedenken wij hier de meer dan veer tig oud-leerlmgen van de school, die in de jaren 1940-1945 door oorlogsge weld uit hun jonge leven werden weg gerukt. Een fraaie plaquette aan de hoofdingang van de school vereeu wigt hun namen en vroegtijdig einde. De meeste oüd-leerlingen en oud-lera ren uit die vijftig jaren bestaan voor het nu levende geslacht, was het sléchts bij name, niet meer. Er zijn uitzonderingen. Wij denken aan de directeuren J. Cos- ter 1908-1932, dr. H. de Noo 1932- 1944, G. Lammers 1945-heden, aan de voortreffelijkste onder de leraren: G. Mannoury, later prof dr. G. Mannou- ry, hoogleraar aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam; dr. D. H. Prins, nu oud-rector van een gem. Lyceum te 's-Gravenha'ge; aan de uit blinkers onder de leerlingen: mr. I. M. Goote, inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs te 's-Gravenha- ge; prof. G. Brouwers, secretaris-ge neraal van het ministerie van econo mische zaken te Wassenaar; dr. A. J. Verhage, voorzitter van het Bedrijf schap Sierteelt te Wassenaar; prof. dr. J. Poppe, hoogleraar aan de uni versiteit te Washington D.C. U.S.A.; G. A. van Oorschot, vooraanstaand uitgever te Amsterdam; Jan Campert, letterkundige, dichter van „Het lied der achttien doden", stierf in Duits concentratiekamp; J, Metz, inspec teur-generaal van de scheepvaart te Verliezende voetballers sloegen er flink op los Twee automobilisten gewond Vier leden van een Middelburgse voet balvereniging, de 26-jarige J. F., zijn broer de 24-jarige A. F., de 24-jarige J. M. en de 82-jarige P. B., konden het zondagavond blijkbaar niet goed verwerken, dat hun ploeg die dag in Westkapelle een voetbalwedstrijd met verlies zag beëindigen. Hoewel zij getracht hadden hun pessimistische gevoelens met een flinke hoeveelheid bier naar de achtergrond te verdrin gen, was dit. kennelijk nog niet hele maal gelukt. Want op de Markt begonnen zij om half elf een vechtpartij met enkele burgers. Toen omstreeks die tijd de heren F. B. dën B. uit Middelburg en T. G. uit Sneek hun auto's naar een garage reden, gooide een van de jon gemannen, J. F., zijn tas met, voet- balspullen tegen de voorruit van dé heer Den B.'s auto. De tas bleef op de motorkap liggen. De eigenaar van de auto stapte uit en zette de tas tegen een tuinbak vóór het Nederlands Koffiehuis. Daarmee Icondon de vier voetballers rich in het geheel niet verenigen en luid hun „afkeuring" uitroepend, om ringden zij de heer Den B. en de in middels uitgestapte andere automobi list. Het kwam tot woorden en even later gebruikte J. F. zelfs zijn han den. De heer G. kreeg enkele klappen in het gezicht en de heer Den B. kreeg een stomp achter het rechter oor. De inmiddels gearriveerde politie najn.de .vier jongelui mee naar het politiebureau. Daar verklaarde J. F. zich aan d'e mishandeling te hebben schuldig gemaakt en tegen hem werd dan ook proces-verbaal opgemaakt. Bovendien bracht hij het verkeer nog m gevaar door de tas tegen de voor ruit yan de ,auto te gooien. De ande re drie voetballers hadden niet gesla gen. MIDDELBURG Wethouder nam afscheid van gemeentewerken Tijdens een bijeenkomst in de Stads- schuur te Middelburg heeft het per soneel van de dienst van gemeente werken in de Zeeuwse hoofdstad af scheid genomen van de heer L. J. van 't Westende, de wethouder van open bare werken, die zijn taak heeft neer gelegd. De heer Van 't Westende werd hartelijk toegesproken, door de directeur van gemeentewerken, de heer A. J. W. Mathijssen, die er op wees, dat "onder de leiding van de wethouder de herbouw van Middel burg tot stand gekoméh is. De heer. Mathijssen stipte aan, dat de samen werking met de wethouder altijd bij= zonder prettig was geweest. De heer Van 't Westende dankte de directeur voor zijn vriendelijke woorden en richtte zijn dank tevens tot de hoof den der afdelingen en het overige personeel. Tevens werd afscheid genomen van de heren P. v.. d. Giezen, opzichter le klas, en N. C. van Oost, adjunct-com mies 2e klas, de haven- en markt meester der gemeentewerken. De heer Van 't Westende dankte de heer Van der Giezen voor zijn verdiensten in het belang van de wederopbouw, waarna de heer Mathijssen zich tot de heer Van Oost richtte. Ook de heer Van 't Westende dankte de markt- én havenmeester, die tot slot werd toe gesproken door de heren P. de Vos, voorzitter van „Schuttevaer", J. F. C. van Kamer, als oud-chef van de boek houding en J.-M. Geljohy namens- de administratie. Afscheid E. v. d. Heuvel te Vlissingen Zaterdagmorgen is in het magazijn op het Vlissingse sportveldencomplex afscheid genomen van de heer E. van de Heuvel, die sedert 1945 voor de gemeente. Vlissingen als eerste terreinknecht zijn krachten heeft gewijd aan het onderhoud van d« sportvelden en nu de pensioenge rechtigde leeftijd heeft bereikt. Nadat de heer C. W. Louwerse van de Stichting Sportbelangen enkele waarderende woorden over het werk van de heer Van de HeUvél had ge sproken, sprak wethouder J. Post. Deze schetste de loopbaan van de heer Van de Heuvel, die vóór de laatste wereldoorlog in dienst was bij de voetbalclub Vlissingen en na de bevrijding in dienst der ge meente bij de sportveldenverzorging betrokken is geweest. Hij constateer de, dat de scheidende terreinknecht zijn werk steeds met grote' liefde heeft gedaafi. De. heer Post bracht hem daarvoor de dank van de ge meente en die van de Stichting Sportbelangen over.. Namens het be stuur van laatstgenoemde, stichting overhandigde" hij de heer Van de Heuvel een geschenk. Namens de collega's van de plantsoenendienst sprak vervolgens de heer J. de Rijke, die een fraaie staande schemerlamp aanbood en mevrouw^ Van de Heuvel bloemen offreerde. Een geschenk onder couvert kwam er van de zijde van de afdeling Zeeland van de K.N.V.B., waarvoor de vice- voorzitter, de heer Mi F. van Hijfte, het woord voerde. Vervolgens spra ken nog de consul van de K.N.V.B., dè heer L. Assenberg, de heer F. ter Meulen namens „Marathon" én de heer M. F. Naerebout, de opvolger van de heer Van de Heuvel. Ook deze sprekers lieten hun waarderende woorden vergezeld gaan van een stoffelijke attentie. De heer Van de Heuvel sprak tenslot te een dankwoord. Veertigjarig diënstjuhiieum. Maandagmorgen, werd bij de N.V. v.h. gebroeders Polak' te Vlissingen, ten kantore, van de N.V., op prettige wijze het 40-jarig jubileum van de heer F. Herman, vertegenwoordiger bij deze N.V. gevierd. Er, waren bloe men en geschenken en uit de toespra ken van de directie en de collega's, bleek duidelijk dé waardering voor het werk en dé persoon van de jubi laris.. Rijtoer ouden van dagen. Op de Kerklaan te Sint Laurens stonden zaterdagmiddag een 19-tal auto's gereed om een aanvang te ma ken met de jaarlijkse rijtoer, ditmaal door de „zak" van Zuid-Beveland. Toen men daar w&s doorgetoerd werd eerst gepauzeerd in Kruiningen, waar verversingen werden gebruikt. Ver volgens werd gereden via" Yerseke, Wemeldingen en Goes tot Lewedorp. Daar werd opnieuw: halt gehóuden. De heer De Visser, voorzitter van het Corriité Rijtoer - ouden van dagen voerde hier het woord, waarop de heer P. Boon -Sr, de autobezitters en allen die zich voor deze rit verdien stelijk hadden gemaakt, 'hartelijk be dankte. ZOUTELANDE Raad vergadert. Vanavond vergadert de raad van Zoutelande. Naast de-verkiezing van twee wethouders en de beëdiging van de raadsleden vermeldt de agenda o.m. de aanschaf van een vrachtauto en het aangaan van een geldlening. De vergadering begint om .half. acht. OOSTKAPELLE Van onze adverteerders Opening rijwielzaak C. v. d. Br.oeke Zaterdagmiddag heropende de heer C. v. d. Broeke te Oostkapellé zijn naar Noord weg 19 overgeplaatste rij wielzaak. Door het beschikken over belangrijk meerdere ruimte -is-hier. 'n modern en overzichtelijk bedrijf ont staan. In de in moderne frisse kleu ren gehouden winkelruimte heeft de heer v. d. Broeke naast1 rijwielen, bromfietsen eh tal van onderdelen, ook een afdeling ingericht voor léde-' renkleding en voor wasmachines, stof zuigers e.d. Er bestond grote belang stelling voor deze nieuwe aanwinst voor het dorp. Tal van bloemstukken' getuigden hiervan.Öok de moderne effectvolle verlichting trok's avonds" veel kijkers. Raad vergadert Vanavond om half acht zullen de nieuwe leden-van de raad van Oost- kapelle tijdens :een,openbare vèrgade-'- ring worden beëdigd. Tijdens deze- bijeenkomst Zullen ook de wethouders wórdèn gekozen. 1 Burgerlijke stand MIDDELBURG Bevallen: A. E. Tienpond—Zwigtman, d.; A. Sekawaël—Wattimena, z.; G. Hoek- Roose, d,; M. L. Janse—de Bad, z.\ I Davidse—Barentsen, z.; C. Tiernege— Antheunisse, d.; J. E. van Goethem— Meert, d.; C. Cf. Slingerde Visser, z. D. S. Saman—v. d. Berge, d.; T. J. di Klerk—de Kam, d.; A. M. Snijders—Fie- terse, d.; A. M. S. Fuchsde Kam, z. A. C.- Duvekot—Poortvliet, z.; J. L. H. Wery—de Block, d.; C. de Wolf—Corne- Misse, d.; M. C. S. Beukerb—v. d. Hout, d.; J. A. Joosse—v. d. Water, d.; J. H. v, d. Borgt—den Boer, d. Ondertrouwd: A. de Visser, 26 j. en P. A.. J. Tinbergen, 21 j.; C. P. de Bruijne, 23 j. en 'A. Joziasse, 21 j.; J. E. Roos, 26 j. en A.' E. van Leeuwen, 23 j.; P. A. Consemulder, 18 j. en H. M. Branden burg, 17 j. Getrouwd: J. F. Huser, 25 j. en P. Luijk, 22 jF, J. A. Jonckheere, 23 j. en J. N. Th. van Dóngen, 22 j.; T. van der Graaff, 22 j. en G. E. de Man, 19 j.; P. M. Wattel, 18 j. en A. de Ronde, 19 j.; J. w. Tisink, 21 j. en J. Maljaars, 18 j.; A. w. Kik, 38 J. en M. de Leeuw; W. Stuij van den Herik, 27 j. en A. N. J. Dam man, .23 j:; D. Davidse, 31 j. en A. H. Stenhuls, 23 j.; J. Davidse, 24 j. en C. A. Thomson, 18 j.; P. H. Berwald, 27 j. en E. van 'Rijswijk, 20 j. Overleden: T. Looise, 80 je.v-, A. Dinge- mapse; J. Coppoolse-, 66-ï-, e.v. W. Ludik- huize; J. E, de Lijser, 66 j„ e.v. J. Won- dergem; W. Kweldam, 59 j., e.v. M. M. Bfauw- L. Dekker, j J e.V'. G. Schoo- •nëhböom; A. Blok, 68 j., e.v. w. A. F. Knóot; J; Van dé Putte, 78 j,, wed. v. A. Bóller; J. M. Leijendeckefs, 75 j.; A. Wareman, 53 j., e.v. I. Boone; G. Relj- nierse; N. C. Schout, 76 j., wed. v. D. J. Frelier; W. Besuijen,. 77 j„ wed. v. J, Kasse; Wr Houtzager, 81 j., wed. v. S. A. Timmerman: J. Maartense; 80 j., e.v. J. Schets; J; Th. G. van Boldrlk, 57 j., e.v. M. M. G. Hogerland; C. FiliUB, 81 J., wed. v. J. Kusse; W. Poppe, 77 j., e.v. A. An theunisse; J. Bèk, 95 j., wed. v. D. Rijk; -Koeman; 86 j., e.v. S. Lous; P. D. yan Nooij, 20 j. iZOÜTELANDE Èévalleh: c\ de Wolf—Cijvat, z. Overleden: "J, Adriaahse, 59 j.. e.v. WI Köppëjari.' HONDERDEN DEELNEMERS Dames veteranen léverden spannende strijd Honderden jongens en meisjes van d Souburgse lagere en voortgezet laigé- re scholen, alsmede een groot aantal leden hebben deelgenomen aan de on derlinge wedstrijden van de Soübürg- se zwemvereniging „Luctor ét Emér- go". Aan de onderlinge wedstrijden voorafgaand was een dag tevoren een wedstrijd over 1 km gehouden, waarbij de schoolslagcracks én dè" vrije slagcraeks tegen elkaar uit kwamen. Bij de dames was de schoolr slagtitel voor Tiny Daalhuizen en de vrije slagtitel voor mevrouw J. Meer man. Bij de heren werden respectie velijk óp deze zwemnummers kam pioen M. Caljouw en C. Wagenaar. Bij de wedstrijdzwemmers waren en kele spannende nummers' te zien, on der meer op de 50 meter schoolslag meisjes 15—17 jaar, waarop H-. Krij ger enkele fracties van een seconde eerder aantikte dan C. de .Rijke. Op dit nummer bij de jongens was K. v. d. Male uitgesproken de sterkste. Op de 50 meter vrije slag (meisjes 15— 17 jaar) ging Tiny Daalhuizen in de goede tijd van 37,5 sec. oyer de baan. Bij de jongens was ook weer Van der Male de sterkste op dit nummer in 36 sec. rond. Tiny Daalhuizen haalde ook de prijzen binnen, op de 100 meter vrije slag damés en de 3 maal 50 wisselslagestafette persoonlijk. Deze nummers werden bij de he ren respectievelijk gewonnen door Cor Wagenaar (1.14.2) en' door Wim van der Steen. Het span nendste nummer van de gehele avond -was de 50 meter vrije slag voor damesveteraneri, dié niet aan wedstrijden -■ deelnemen. Mèvr. Scheers en mevr. De Nooijer lever den hier een geweldige nek-aan- nekrace. die mevr. Scheers met een handdikte voorsprong won in 60.5. Voor mevr. De Nooijer wer den de chronometers op 60.6 af gedrukt. Bij de schoolbekerestafette op de 6 maal 25 meier vrije slag voor de iiiet-Souburgsü scholen) moést de be kerhouder van vorig jaar, de gerefor meerde school uit Koudckérke, genoe- RITTHEM Concert muziekvèreniging Q.N.D;A. te Ritthèm Ter gelegenheid van de., verjaardag van H.K.H. prinses Wilhelmiiia gaf de muziekvereniging ONDA té Rit thèm zaterdag eeu concert, waarvoor .veel belangstelling bestond. Na Af loop ..werd een murikalè rondwande ling door het dorp ge-maakt. gen nerijéh piet een tweede plaats, nu de be|ker*naar de openbare school uit Koudékerké verhuisde. Bij de Sou burgse scholen kwam de beker te recht bij de Van Daléschool. Tussen de waterpölowedstrijden in gaven meisjes van „Luctor et Emergo" en kele nummers showzwemmen ten beste. De muzikale leiding berustte bij mevrouw Francke, de technische leiding bij de heer J. H. Brink. Uitslagen 50 meter schoolslag meisjes 1517 jaar: 1 H. Krijger 47.8, 2 C. de Rijke *8.1, 3 E. de Vlieger 51.1; idem jon gens:. l.K. v. d. Male 43.2; 2 M. Pa- rent 50,5; 50 meter rugslag meis jes 1517 jaar: 1 J. Jasperse 52.5; 2 H. Krijger 57.4; idem jongens: 1 F. Tamboer 43.1; 2 R. de Rijke 50.8; 50 meter vrije slag meisjes 1517 jaar: i T. Daalhuizen 37.5; 2 E. de Vlieger 42.7; 3 J. Sponsele 44.8; idem jon gens: 1 K. v. d. Male 36.2 M. Pa- rent 47.5; 100 meter schoolslag da- bies: 1 mevr. J. Méerman-van Eene naam 1.40.2; 2 mevr. Wagenaar 1.41.4 3 T. Daalhuizén 1.44.2; idem heren: 1 J; Bloos 1.25.2; 2 M. Caljouw 1.27.8 3 A. de Koene 1.51.1; 100 meter rug slag heren: 1 C. Wagenaar 1.34.4; 2 F. Tamboer 1.37.9; 100 meter vrije slag dames: 1 T. Daalhuizen 1.28.4; 2 J. Sponsele 1.43.7,- idem heren: 1 C. Wagenaar 1.14.2; 2 W. v. d. Steen ',.19.8; 3 K. v. d. Male 1.21.3; 3 maal 10 meter wisselslag persoonlijk da- Jies: 1 T. Daalhuizen 2.35.4; 2 mevr. Meerman 2,42.4; idem heren: 1 W. V. d. Steen; 2.28,8; 2 J. Bloos 2.33.5; 50 m vrije slag dames veteranen niet we'dstrijdzwemsters: l mevr. Scheers 60.5; 2 .mevr. De. Nooijer 60.6; idem heren wedstrijdzwemmers: 1 C. Wa genaar 32.6; 2 J. H, Brink 33.—; 3 J. Gabrielse 36.6. Lange afstandskampioenschap 1 km: dames schoolslag: 1 T. Daalhuizen 22.13.—; 2 H. "Krijger 22.37.—: 3 mevr. W, Wagénaar 22.37.—; idem heren: 1. M. Caljouw 19.55.2 F. Tamboer 22.13.—; 3 H. de Rijke 22.31.dames vrije slag: 1 mevr. J. Meerman 21,40.-^; 2 J. Jasperse 22.3 J. Sponsele 23.29.—; idem heren: 1 C. wagenaar 18.50,2 K. v. d. Male 20.41.—; 3 W. v. d. Steen 21,20.— Schoolbekerestafette 6 maal 25 meter vrije slag: 1 openb. school Koudeker- ke 2.36.72 geref. school Koudeker ks 2.39.2; 3 Ritthem 3.idem voor de Souburgse scholen:. 1 Van Dale- school 2.06.4; 2 Bijbelschool 2.164; 3 Julianaschool 2.16.7idem VGLO- scholen 5 maal 50 meter vrije slag: 1 Julianaschool 4.23.8 (deze ploeg be stond uit meisjes van de lagere school) 2 openbare lagere school 4.25.— waterpölowedstrijden: dames SZV—Gan2e 12, heren Ganze SZV 0—5. (Slot van pag. 1) het leerlingenaantal voor de lagere school bereikt zou worden en dat 1958 een „piekjaar" zou worden voor m.u.l.o.'s, technische scholen, huis houdscholen en dus ook voor de Zeeuwse middelbare scholen. Overi gens is het al evenzeer duidelijk, dat deze leerlingentoeneming zich ook in andere provincies afspeelt. De veel grotere bevolking van de middelbare scholen wordt onder tussen wél hoofdzakelijk, maar niet alleen door de „geboorteplek" van 1946 veroorzaakt. De „trek naar het middelbaar onderwijs" was de laatste jaren toch al groter ge worden, omdat steeds meer ouders hun kinderen naar gymnasia, lycea en h.b.s.-en stuurden. Niettemin was de vooruitgang bij het ingaan van het nieuwe cursusjaar 1958- 1959 bijzonder groot „St. Eloy" vooraan In Zeeland met z'n twaalf middel bare scholen werd de grootste toe neming geboekt aan de katholieke h b.s. voor West-Zeeuwseh-Vlaande- rén „St.-EIoy". Vorig jaar bezochten Bliksem in boom geslagen te Oostkapelle Tijdens het hevige onweer in de nacht van zondag op maandag is de blik sem ingeslagen in. een oude, voor de buitenplaats „Overduin" te Oostkapelle staande boom.. De boom vloog in brand, doch geholpen door enkele brandweerlieden, slaagden on- wohenden er in, de brand te blussen en'zodoende erger.te voorkomen. Officiële publikatie VLISSINGEN Drankwet Verzoek om verlof A Burgemeester en wethouders van Vlis singen, gelet op artikel 45 der drankwet, doen te weten, dat bij hen is Ingekomen een verzoek van C. J. Theumis, wonende te Vlissingen, om verlof tot de verkoop van zwak-alcohollsche drank in het klein (verlof A) voor het gebouwtje van de IJsclub „Vlissingen", staande aan de Westsouburgseweg dat vanaf heden gedurende twee weken tegen het verlenèn van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingediend bij burgemeestér en wet houders voornoemd. •ViiBsingëlra 30 augustus 1958. VLISSINGEN Spreekuur burgemeester Het spreekuur van de burgemeester van Vlissingen gaat woensdag niet door. Marktberichten VEILING „WALCHEREN" G.A. MIDDELBURG .1 sept. Aardappelen: Bonken 10.90—13.10, grote 6.30—13.30, drielingen 3.20—5.80. Aanvoer 10.000 kg. Fruit: Bramen per doos 31—67. Netmè- loenen 23—51. Ananasmeloenen 42—71. Suikermeloenen 49—82. Frankenthalers 127—141. Perziken per stuk 10—35. Toma ten A 23—34, idem B 22—33, idem C 20—26, idem CC 20. Pruimen: Reine Victoria 26—69. Reine Cl. Verte 72—94. Belle de Louvain 28—55. Rei en Claude d'Althan 51—78. Jefferson 46— 68. Kirkespruim 41. Appelen: James Grieve, huishoud 70-80 36, huishoud 60-70 38, huishoud 70-75 38, keuken 24—37, fabriek 28.. Perzikrode Zo- merappel, huishoud 70-80 47, keuken 34, fabriek 16. Zigeunerin, huishoud 75-85 29—32, huishoud 65-75 22—81, huishoud 65- 85 27, huishoud 75 en op 26, huishoud 60- 65 25, keuken 14—25, fabriek 9—19. Manks Codlin, keuken 12—20, fabriek' 10—13. Early Victoria, huishoud 70-80 25, huish. 60-70 21—22. Appelen, val en lcroet 8—23. Peren: Pree. de Trev., keuken 29. Clapp's Favorite, huishoud 60 35,'huishoud 60-85 36—37, huishoud 55-60 33, huishoud 65 en op 37, keuken 32, fabriek 23—30. Beurré d'Amanlls, huishoud 65 33, huishoud 55 30. Peren, val en kroet 6—22. Groenten: Bloemkool, 4 st. per kist 26— 42, idem 6 st. per kist 16—34, idem 8 st. per kist 12—30. Komkommers A 9—16, id. B 8—14, idem C 8—12. Kropsla A 4—14, idem B 6—6. Andijvie 7—18. Snijbonen 25' —47. Pronkbonen 16—23. Dubbele prinses- sebonen 25—57. Stokprinsessen 50—64. Ui en per kg 6—8. Spinazie 4—21. Postelein 12—31. Savooiekool 7—9. Rodekool 4—12. Wittekool 4. Prei. 12—20. Bospeen 28—S4. Waspeen 30—30. Boskroten 4—9. Rabarber 4—10. VEEMARKT ROTTERDAM 1 sept. Aanvoer in totaal 1649. Vette koeien en ossen 999; Varkens 650. Vette koeien le kw. 300—325, 2e kw. 275— 290, 3e kw. 255—270; Varkens (lev. gew.) le kw. 190, 2e kw. 188, 3e kw. 186. Alles in cents per kg. Vette koeien, aanvoer korter, handel kalm, prijzen niet geheel prijshoudend, prima's boven notering; varkens (lev. gew.), aanvoer kleiner, handel goed, prij zen lager, enige prima ex. boven note ring. 62 leerlingen, voor het eerst deze school, dit jaar zijn het er om en na bij... 100! Een toeneming dus van 38. Maar wellicht speelt hier een an dere omstandigheid ook nog een rol: tot' nu toe was „St.-EIoy" in een noodbehuizing te Schoondijke geves tigd, maar in deze maand start deze Zeeuws-Vlaamse h.b.s. in een prach tig nieuw gebouw in Oostburg. Op de tweede plaats komt al weer een katholieke h.b.s.: het St.-Willi- brordcollege In Goes. Procentsgewijs ïs hier de vooruitgang zelfs nog veel groter dan in Oostburg, want hier waren er ïn 1957 41 nieuwe leerlin gen, terwijl er in september van dit jaar... 75 jongens en meisjes voor het eerst naar „St.-Willibrord" trekken; 34 meer dus! Een vooruitgang van 80 procent Ook aan het openbaar lyceum in Ter- neuzen is de vooruitgang opvallend: in 1957 81 nieuwe leerlingen en dit jaar 110, een toeneming van 29. Voor aan in de rij staat verder het Oost- burgs Koningin Wilbelmina Lyceum (r h.b.s.) met vorig jaar 49 nieuwe leerlingen en dit jaar 69. Een gelijke „bevolkingsaanwas" deed zich aan het prof. Zeeman-Lyceum (r.h.b.s.) in Zierikzee, aan de Middelburgse r.h.b.s. en aan het Chr. Lyceum voor Zeeland in Goes voor: veertien nieu we leerlingen meer. Van dit drietal' stond Zierikzee procentsgewijs echter duidelijk aan de kop: in 1957: 23 nieuwe scholieren en in 1958: 37. Voor Middelburg en Goes waren die cijfers respectievelijk: 46-60 en 63-77. Ook de Goese r.h.b.s. wordt drukker bevolkt: 76 nieuwe leerlingen vorig jaar, ditmaal 85. En de Middelburgse chr, h.b.s. doet daar weinig voor on der: 81-89. En tenslotte was er pro centsgewijs ook aan het srvmnasium te Middelburg een belangrijke toe neming: vorig jaar 18 nieuwe scho lieren, dit jaar 23. Meer afgewezen Voor 1957 en 1958 is de bevolkings statistiek van de Vlissingse r.h.b.s merkwaardig: vorig jaar kwamen er 67 nieuwe leerlingen naar deze school en dit jaar zijn het er... 67. En het toeval wil hier dat het aantal jongens en meisjes beide jaren ook hetzelfde is: 43 jongens en 24 meisjes. Overigens was In Vlissingen dit jaar ook wel iets te merken van de „geboorteplek" van 1946. Het aan tal toekomstige leerlingen, dat toe latingsexamen voor dé Vlissingse h.b.s. deed was in 1958 namelijk veel groter dan in 1957. In 1957 werden slechts 7 kandidaten afge wezen; nu waren het er 25 De enige Zeeuwse middelbare school die er iets op achteruit ging, was het r.-k. Jansenïuslyeeum in Hulst: vo rig jaar kwamen daar 78 nieuwe leer lingen en dit jaar gaan er in Hulst 76 jongens en meisjes voor het eerst naar de middelbare school. Twee min der dus, maar ook hier deden er meer kandidaten toelatingsexamen dan vorig jaar. Tenslotte blijkt ook weer nit deze Zeeuwse cijfers, dat veel meer jon gens dan meisjes de middelbare scho len bezoeken. Van de ongeveer 870 nieuwe leerlingen, die in deze maand naar school trekken, zijn er circa 565 jongens en 305 meisjes. De cijfers, die ons door de Zeeuwse middelbare scholen werden verstrekt, waren niet in alle gevallen definitief. ïn een en kel geval is een kleine afwijking mo gelijk. Op de gisteren gehouden termijn- markt te Rotterdam kwamen slechts 17 zaken tot stand, zodat de kalme stemming welke vrijdag begon, zich ook gisteren voortzette. Bij de con sumptie-aardappelen ging 1 contract naar het ras bintje 35 mm op de maand september voor f 10.Bintje 45 mm eveneens september kwam met 10 contracten voor f 11.uit de bus. De rassen eigenheimers en Vo- ran 35 mm trokken slechts geringe belangstelling. Ook bij de pootaard- appelen was het uitermate Kalm ge stemd. Zes zaken was het resultaat van de gehele dag, afgesloten bij bintje „e" op november voor f 17. Alle overige pootrassen lagen kalm in de markt zonder zaken. AAUDAPPELBEURS ROTTERDAM 1 eept:. Klei-aatdappeien 35 mm opw. Eigenheimers f 8.75—f 9.73; Bintje f 8.56— 9.25. Bintje van de kleigrond in twee maten gesorteerd met quarantaine 35 mm opw. f 10.50, 45 mm opw. f 10.50—f 11.—. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop vari consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. VISMIJN VEERE 1 sept. 1311 kg exportgarnalen 66—1.26. 2389 kg handelsgarnalen 28—1.31. 657 kg schar 24-52. 277 kg bot 18—23. 164 kg schol 27—41. 146 kg tong 2.20—3.58. 9 kg rog 21—28. 27 kg wijting 29—35. 17 kg krab 16—19. 5 kg wulk 19.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7