PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tweede conferentie over vreedzaam gebruik van atoomenergie is begonnen Ontploffing in Hoek van Holland: 2 doden Opvallendebevolkingsaanwas' bij Zeeuwse middelbare scholen ATOOMONDERZEEËR „SKATE" BEZOEKT DEN HELDER Vandaag.. 201e jaargang - no. 206 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 2 sept. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing- mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2476 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Vijfduizend geleerden te Genève bijeen VERWELKOMD DOOR MARINIERSKAPEL De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, heeft in zijn welkomstwoord tot vijfdui zend atoomgeleerden uit 66 landen, die gisteren te Ge nève voor de eerste maal bijeengekomen waren voor de tweede internationale wetenschappelijke conferentie van de Verenigde Naties over het vreedzaam gebruik van atoomenergie gezegd dat het noodzakelijk is tot in ternationale overeenstemming te komen over vele ge bieden van de atoomenergie Hij sprak er zijn voldoe ning over uit dat een aantal van de laatste barrières, die tot dusver geheime inlichtingen omgaven voor het begin van de conferentie zijn gesloopt. Aantal geheimen over technische activiteiten werd prijsgegeven Francis Perrin sprak in zijn openingsrede in de tweede plaats over de ge voelens van onbehagen welke het begrip kernenergie heeft gewekt. We moeten echter de moed hebben om de feiten onder de ogen te zien. De vrees voor een oorlog met kernwapens valt gemakkelijk te begrijpen. Zo de atoomenergie al door haar industriële toepassing de belofte van grote ze gen voor allen inhoudt, aldus Perrin, zij geeft door het militaire gebruik ervan reden voor een algemene diepe bezorgdheid, die alleen iets verlicht wordt door de veronderstelling dat alleen al de afschuwelijke gevolgen van het gebruik van atoomwapens kan bijdragen tot verhindering van een we reldoorlog, waarin die wapens vrijwel zeker zouden worden gebruikt. De Franse hoge commissaris voor kernenergie, prof. Francis Perrin, die als voorzitter van de conferentie op treedt heeft in zijn openingswoord opgemerkt dat de grootste dienst die deze conferentie voor de zaak van de vrede kan bewijzen is beperking van de geheimhouding op grote gebieden van wetenschappelijke en technische activiteit. „Geheimhouding is schadelijk, gevaarlijk en dwaas". Over de technische vooruitgang bij de kernfusie zei hij, dat deze vorderingen niet betekenen dat de atoomkrachtcentrales die thans in aanbouw zijn, ver ouderd zullen zijn voor hun waarde is afgeschreven. Deze conferentie, zo vervolgde Per rin kan beslist geen eind maken aan de krankzinnige bewapeningswedloop tussen de grote mogendheden. Zij kan die wedloop zelfs niet direct vertra gen, maar zij kan tot op zekere hoog te de risico's ervan kleiner maken. De Russische kernfysici achten het theoretisch en, in de toekomst, ook praktisch mogelijk, kernreactors te houwen die gebaseerd zijn op de versmelting van lichte atoom kernen in plaats van op de splij ting van zware kernen. x Nieuwe Nederlanders Nederland heeft sinds 1945 vrij in tensieve bemoeienis gehad met het vraagstuk van de vluchte lingen en de ontheemden. In Nederland vertoeven thans onge veer. 15.000 mensen, die gevlucht zijn uit landen achter het IJzeren Gordijn. Daarnaast heeft Nederland huisves ting geboden aan een groep Ambone zen, die op dit ogenblik 18.000 zielen omvat en tenslotte vervulde het Ne derlandse volk' zijn plicht toen het verscheidene tienduizenden Indische Nederlanders ontving, die verdreven werden uit Indonesië. Er zullen onder deze tienduizenden mensen ongetwijfeld velen zijn die aanpassingsmoeilijkheden hebben. Dat geldt in ruime mate voor hen, die kwamen uit de landen achter het IJzeren Gordijn, en die geen enkel contact hadden met de Nederlandse beschaving. In mindere mate wel licht voor de Indische Nederlanders, omdat zij in hun tropische geboorte land toch altijd nog nauwe relaties hadden met de Nederlandse bescha ving. Het geldt ook voor de Ambonezen, maar zolang deze laatste groep in kampen gehuisvest blijft en er nog sprake is van terugkeer naar hun vaderland, kan men de aanpassing van de Ambonezen als een kwestie van later zorg zien. Van direct belang echter is op.dit ogenblik de aanpassing van de ontheemden, en van de Indische Nederlanders, die in Nederland blij vend een toevlucht gevonden hebben. Zij zullen moeten opgaan in de Ne derlandse samenleving. Zij zullen hun groepskenmerken grotendeels moeten verliezen om uiteindelijk slechts Ne derlanders te zijn, niet meer en niet minder. Om nog een stapje verder te gaan; degenen, die in Limburg terecht ge komen zijn, moeten ook in zekere zin Limburgers worden en degenen, die in Friesland leven zullen iets van de Friese taal moeten oppikken om in hun woonmilieu volledig mee te kun nen spelen. Voor de jongere mensen zal dat ge makkelijker zijn dan voor de oude ren, maar die ouderen zullen er toch niet aan kunnen ontkomen. Dat zal voor die ouderen teleur stellingen en moeilijkheden ge ven. Er is thans een stichting in Nederland, die in het bijzonder de integratie wil bevorderen van de 15.000 ontheemden uit de IJzeren Gordijn-landen. Zij wil voor die vluchtelingen de weg naar het Ne derlander-zijn vergemakkelijken. Op 15 september organiseert zij een vluchtelingen-congres in Amsterdam en daar zal gesproken worden over de moeilijkheden van de integratie en van het Nederlander-worden. Het merkwaardige van dit congres is, dat er bij alle nut, die het onge twijfeld zal afwerpen, ook een ge vaar in schuilt. Men brengt de vluchtelingen bijeen, men schept een band tussen deze mensen..., men wisselt ervaringen uit.... men helpt elkaar enjuist door dat scheppen van die band tracht men toch weer een aparte (Vervolg op pag. 3 sing van de kernfusie zal de vol keren de beschikking geven over enorme hoeveelheden energie gedu rende miljoenen jaren, zelfs wan neer het energieverbruik duizend maal zo groot wordt als het nu is, zo menen zij. Dit wordt opgemerkt in een rapport van prof. V. S. Emelyanow, de leider van de Russische delegatie op de atoomconferentie in Genève. Dit rag- port is gisteren voor publikatie vrij gegeven in de tweede plenaire zitting van de conferentie,, die gewijd was aan „de toekomst van de kernenor gie". Prof. Emelyanow deelde mee, dat in de Sowjet-Unie reeds een zeer groot aantal labpratoriumapparaten is ge bouwd, waarmee proeven inzake- kernfusie, worden genomen. Een van die apparaten is gelijk aan Het Brit- .,zeta" apparaat. Het grootste deel van het Russische rapport is gewijd aan de onderzoekin gen en ervaringen in de Sowjet-Unie op het terrein van de energiewinning door middel van kernsplijting. Behalve het Russische rapport kiezen de Nederlandse ge meenteraden hun nieuwe wet houders viert de beroemde Ameri kaanse natuurkundige en ra diopionier, dr. Lee de Forest, ondermeer de uitvinder van de radiolamp en die vorig jaar een octrooi-aanvraag heeft inge diend voor een televisie-ont vanger, welke men als een schilderij aan de muur kan han gen en waarmede zowel zwart witte als gekleurde beelden kunnen worden opgevangen, te Hollywood Calif ornië) zijn 85e verjaardag. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Aan boord van het m.s. „Oranje" in Amsterdam teruggekeerd na' vier succesvolle Middellandse-zeei-eizen heeft de gezagvoerder van het Am sterdamse vlaggeschipkapitein H. Zeilmaker, maandagochtend wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd afscheid genomen na een zeemansloopbaan van bijna jaar. Deze foto laat zien hoe de ka pitein op de Oranjevoor het laatst symbolisch de telegraaf op stop zet te, terwijl zijn opvolger, kapitein J. H. ScJmlting inburgertoekeek.Ka pitein Zeilmaker werd bij bevorde ring benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. werden in de tweede plenaire zit ting ook verslagen behandeld over de toepassing van kernenergie in Canada, Frankrijk, Groot-Brittan- nië, de Verenigde Staten en India. In het Franse rapport wordt gesteld, dat gebruik van kernenergie thans reeds verlichting heeft gebracht in de moeilijkheden met de energievoor ziening in Frankrijk Men heeft na melijk 'kunnen besluiten meer van de beperkte "voorraden natuurlijke brandstoffèn te gaan gebruiken dan toelaatbaar zou zijn geweest, wan neer men er rekening mee had moe ten hóuden, dat ook volgende genera ties nog* op die brandstoffen aange wezen zouden zijn geweest. Op het ogenblik omvat het Franse kernenergieprogramma de bouw van reactors met natuurlijk uranium, waarvan men de techniek geheel be- Vervolg öp pag. 5) Maandagmorgen is de Amerikaanse atoomonderzeeduikbool, de Skate de marinehaven van Den Helder bin nengelopen. x OORZAAK NOG ONBEKEND Eén arbeider werd ernstig gewond Twee arbeiders werden gisteren ge dood en een werd ernstig gewond door een ontploffing in het Engelse transitkamp te Hoek van Holland. Om het leven kwamen de 25-jarige P. J. de Wit uit Den Haag en de 34- jarige M. Stout uit Rotterdam beiden waren elektricien. De 19-jarige tim merman B. G. van Delft uit Rotter dam werd opgenomen in het zieken huis, terwijl de 57-jarige J. N. A., van der Sat uit Den Haag na behan deling in het ziekenhuis naar huis kon terugkeren. Een tiental arbeiders in dienst van het Engelse leger was bezig met het optrekken en het verbouwen van nis- senhutten. Daarbij was het noodza kelijk, dat een elektriciteitskabel werd verlegd. De gedode arbeiders werkten in de zandgrond toen zich plotseling een enorme ontploffing voordeed. Een grijsblauwe rookwolk spoot vijftig meter de lucht in. De elektriciens waren meters ver weg- Waar zij gestaan hadden was een kuil ontstaan van ongeveer een meter diep met een middellijn van vier meter. De uitvoerder H. G. Dickhoff uit Vlaardingen is ervan overtuigd dat er een blindganger, een bom of eën landmijn op ongeveer een meter diep in de grond heeft geze ten. De politie verwerpt op grond van haar onderzoek deze stelling en denkt aan ontploft rioolgas. Anderen wijten de oorzaak aan kortsluiting. Op een afstand van honderden me ters werd de knal gehoord en vele ruiten zijn gesneuveld. Een dame op een bromfiets werd door de lucht druk van haar fiets geslingerd. De telex- en telefooncentrale, die in na bij de verbouwde nissenhutten is on dergebracht werkte nog. De bezetting was echter van schrik weggelopen. Enkele hutten waren verdwenen en andere zeer ernstig beschadigd. Na de ontploffing kwam er echter onmiddellijk hulp opdagen zodat aan de gewonde timmerman direct eerste hulp kon worden gebo den. Vertrek vastgesteld op vier september. Er was gisteren nauwelijks vijftien minuten verstreken tussen het tijd stip waarop de U.S. atoomonderzeeër Skate aan de horizon verscheen en het ogenblik van afmeren in de nieu we marinehaven van Den Helder, al waar de Mariniers Kapel van de Ko ninklijke Marine schip en bemanning met muziek verwelkomde. De Ame rikaanse marïneattaché in INederland, kapitein ter zee C. V. Gordon, had zich per sloep aan boord begeven en voer met de commandant van het schip, kapitein It. ter zee James F. Calvert, die van 11 op 12 augustus als tweede de Noordpool passeerde, de haven binnen. Nadat commandant J. F. Calvert van boord was gegaan voor een bezoek aan de commandant Zeemacht Ne derland, schout-bij-nacht G. B. For- tuyn, werden de genodigden in de ge legenheid gesteld het inwendige van het schip te bezien. Langs loodrechte ijzeren trappen, die een zekere mate van behendigheid vergen, komt men in het voorschip. Dit is volgestouwd met een ingewik kelde apparatuur met zes lanceer- inrichtingen. De ontwerpers hebben nog kans gezien daarbij 22 slaap plaatsen te creëren, geriefelijk doch uiteraard weinig ruim. Midscheeps bevindt zich de keuken, daarnaast de manschappenkantine en daarachter de bevelpöst van de commandant, waar de meest waardevolle appara ten van het schip staan opgesteld, o.a. om de samenstelling van de lucht te meten, luchtverversingstoestellen enz. Als hét meest waardevolle werd getoond het apparaat waarmee on der het ijs de situatie der omgeving kan worden oppervlak en water ophoudt. In een van de gangen leidend naar het officierenverblijf, waar even zeer met de ruimte is gewoekerd, is het embleem aangebracht dat vastgesteld, he't watei" i de plaats waar het open GEVOLG VAN GEBOORTEPIEK IN 1948.. Aantal nieuwe leerlingen dit jaar ongeveer 29 procent hoger dan '57 ZIENDEROGEN is de „bevolking" van de middelbare scholen in Zeeland met ingang van het nieuwe cursusjaar (1958-1959) gegroeid! Een klein statistiek je bewijst dat: in 1957 gingen ongeveer 685 jongens en meisjes voor het eerst naar de Zeeuw se h.b.s.-en, lycea en gymnasia, maar dit jaar zijn er niet minder dan circa 870 nieuwe middelbare scholieren bijgekomen. Een verschil dus van 185 of van bijna 27 procent! Als een verrassing is die opvallende toeneming echter beslist niet geko men, want men weet, dat 1946 en ook 1947 nog „topjaren" waren in de geboortestatistiek. In die eerste na oorlogse jaren kwamen er heel wat meer baby's ter wereld dan in de 5ombere bezettingstijd 1940-1945. En ook dat wordt bewezen door een simpel statistiekje: In 1942 bijvoor beeld werden er in Zeeland „slechts" 5021 kinderen geboren, maar in 1946 moesten er 6454 Zeeuwse wiegjes klaargezet worden! Overigens bleef het feit, dat Zeeland I al in 1944 bevrijd werd, voor de ge- boortestatistiek ook niet zonder ge volgen: in 1944 waren er in deze pro vincie 5140 geboortéaangiften, maar voor 1945 was dat aantal al tot 5401 uitgebreid. Daarna kwamen echter pas de werkelijke „topjaren": 1946 met 6454 en 1947 met 6396. Latei- liepen de getallen van de Zeeuwse ge boortestatistiek weer langzaam te rug. Zo kwamen er in 1948 nog 5836 jongens en meisjes ter wereld, maar eerst in 1950 was een jaarlijks ge- boorteaantal bereikt (5485), dat in de volgende jaren vrij constant ge handhaafd zou 'worden. Met dat al was het dus duidelijk, dat in 1952 een bijzondere toeneming van (Vervolg op pag. 7) H.M. onderzeedienst Nederland, tijdens het bezoek van deSkate aan Rotterdam in maart van dit jaar heeft geschonken. Het schip, dat tot 4 september in Den Helder blijft, meet 2400 ton en heeft een lengte van 265 voet en een bemanning van 9 officieren en 86 manschappen. Tijdens de bespreking die op het be zoek aan de atoomonderzeeër „Ska te" volgde gaf de commandant, ka pitein It. ter zee James F. Calvert, nog enige bijzonderheden omtrent zijn tocht naar het Noordpoolgebied. Hij had opdracht niet steeds onder het ijs door te varen doch om te la ten zien dat men ook in het poolge bied kan verblijven. Hij verbleef in totaal 10 dagen onder de ijskap wel ke tijd het schip negen maal boven water is gekomen. Hij zeide tenslotte dat zijn schip het minst gevaarlijke is dat de haven van Den Helder ooit heeft bezocht. Het is minder gevaarlijk dan een tanker. Zelfs een botsing levert geen gevaar dp, daar is het schip op gebouwd. Elke zes maanden wordt de gehe le bemanning onderzocht op ra dio-activiteit: bij het laatste on derzoek werd slechts één eenheid straling vastgesteld, bij normale doorlichting wordt de mens aan honderden malen meer straling blootgesteld. Het weer in Europa errappor» Volgens de avond 7 uur: Hel^nki, half bewolkt, Stockholm, licht bewolkt, Oslo, onbewolkt. Kopenhagen, half bewolkt, Aberdeen, zwaar bewolkt, Londen, zwaar bewolkt, Amsterdam, 'onbewolkt, Brussel, onbewolkt, Luxemburg, licht bewolkt. Parijs, zwaar bewolkt, Bordeaux, Licht bewolkt. Grenoble, regen, Nice, regen, Berlijn, onbewolkt, Frankfort, onbewolkt, München, onbewolkt. Garmisch p., zwaar bewolkt, Ziirich, half bewolkt, Genève, regen, Locarno, geheel bewolkt, Wenen, half bewolkt, Innsbruck, half bewolkt, Rome, zwaar bewolkt, Ajaccio, geheel bewolkt, Algiers, half bewolkt, gister- 22 gr. 22 gr. 23 gr. 19 gr. 17 gr. 24 gr. 25 gr. 26 gr. 24 gr. 20 gr. 25 gr. 21 gr. 24 gr. 24 gr. 25 gr. 23 gr. 20 gr. 21 gr. 22 gr. 23 gr. 23 gr. 26 gr. 29 gr. 26 gr. 29 gr. Droog en zonnig weer met een mati ge tot krachtige oostelijke wind. Iets lagere temperaturen. VERWACHTINGEN VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundigê medewerker). Vandaag zomers en zonnige weer. Temperatuur in de ruim twintig graden Celsiu: ter achttien graden Celsius tot vrij krachtige, oostelijk Vooruitzichten: nog enkele met zomers strandweer. strand- middag :eewa- latige wind. dagen ZON EN MAAN 3 September Zon op 5,53 onder 19 25 Maan op 21,19 onder 11.21 ■i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1