PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Engeland zal „recht van Britse schepen in zee bij IJsland handhaven" Meisje van 14 jaar won Scheldezwemwedstrijd Rusland bereid tot kernproeven-gesprek BILT ERNSTIGE BOTSING BIJ LIEMPDE 2 DODEN, 8 ZWAARGEWONDEN 201e jaargang - no. 205 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v, d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 1 sept. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing, mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—- ,3rieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2 5 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Naar climax in conflict over visserijgrenzen twaalfmijlsgrens betrokken, vrijwel niet bewapend. De Amerikaanse militaire de Ze zijn Amerika vraagt zelfbeheersing Denemarken wenst nieuw overleg De Britse regering zal de onderhandelingen over het vïsserijge- schil met IJsland voortzetten, maar in afwachting van een over eenkomst zjil Engeland „het recht van de Britse schepen in volle zee handhaven". Dit staat in een officiële verklaring, die zondag avond te Londen werd gepubliceerd. De verklaring valt samen met het van kracht worden van de uitbreiding van IJslands vis serijgrenzen van vier tot twaalf mijl op heden, 1 september. Intussen heeft de Deense regering zaterdagmiddag in verband met de groeiende spanning op een spoedvergadering be sloten, te vragen om een conferentie van Navo-minister van bui tenlandse zaken over deze kwestie. Uit gezaghebbende bron te Londen is vernomen, dat Engeland bereid is aan zo'n conferentie deel te nemen. Zowel bij Engeland als bij IJsland heeft de Ame rikaanse regering zaterdag aangedrongen op zelfbeheersing en matiging in dit geschil over de nieuwe IJslandse visserïjgrens. Vi t marineschepen Zes kleine IJslandse kewakmgssche- bij Britse treilers Een speciale correspondent van Reu ter aan boord van één der Britse trei lers die voor de westkust van IJsland vissen heeft geseind, dat deze vaar tuigen zich zondagmiddag in drie door Britse oorlogsschepen bescherm de „havens" moesten verzamelen. Deze wijkplaatsen strekten zich uit van de huidige vïermijls- tot de twaalfmijlszone en lagen dus binnen de omstreden grens. Vier schepen van de Britse marine zullen de onge veer honderd Britse treilers bescher men die nu samengetrokken worden om bij IJsland te vissen. Schipper Lewis van de treiler „Lord Beatty" aan boord waarvan zich Glenne Currie (United Press Inter national) bevindt, zei dat hij pessi mistisch was over de mogelijkheid dat een compromis wordt bereikt. „De Britse regering" zal waarschijn lijk niets kunnen doen tegen de twaalfmijlszone, evenmin als het in 1952 wat deed toen IJsland de zone van drie tot vier mijl uitbreidde". Aan de Noorse, Zweedse en Deense vissers in de omgeving van IJsland is door hun regeringen opdracht ge geven, niet binnen de twaalf-mijls- zone te komen. IJsland zal „zijn uiterste best doen om botsingen met Britse schepen te vermijden" zo heeft de IJslandse mi nister van buitenlandse zaken gister avond verklaard in verband met het visserijgeschil. Spaanse treiler brengt logboek „Hugo de Groot" naar Vigo De Spaanse treiler „Perion" zal het logboek van de K.L.M.-superconstel- lation „Hugo de Groot", die op 14 augustus verongelulïte, aan de com mandant van de haven van Vigo ter hand stellen wanneer het schip daar dinsdag aankomt. De „PerIon" heeft de vertegenwoor digers van haar rederij in Ierland per radio meegedeeld twee handboeken en een kledigstuk van een vrouw aan boord te hebben opgevist in de nabij heid van de plaats waar de „Hugo de Groot" verging. De schipper zeide dat één van de handboeken ongetwijfeld het logboek van het verongelukte vliegtuig is. Hij had per radio in structies ontvangen de voorwerpen aan de autoriteiten ter hand te stel len, wanneer hij in Vigo was aange komen. De vertegenwoordigers der rederij vroegen hem waarom hij ver leden week niet Baptry County Cork had aangedaan, zoals reeds eerder was gevraagd. De schipper antwoord de dat de eigenaars hem hadden op gedragen door te gaan met vissen. vliegtui gen op de luchtbasis Keflavik (IJs land) zullen vandaag niet opstijgen, opdat ze niet in eventuele verwikke lingen betrokken kunnen worden. Geen compromis In haar communiqué van gisteravond sche-Verdragsorganisatie te Parijs twee compromis-oplossingen waren voorgesteld welke beide waren ver worpen. De eerste zou de IJslandse vissers een „royaal deel" van de to tale vangst in het gehele gebied rond om IJsland hebben gegarandeerd en belangrijke gebieden zouden uitslui tend voor IJslandse vissers gereser veerd worden. Volgens de tweede op lossing zou een gordel van zes mijl langs het grootste deel van IJsland voor IJslandse vissers gereserveerd worden. Bovendien zouden in enkele belangrijke gebieden concessies aan IJsland worden verleend. Deze rege ling zou voor drie jaar geleden of korter indien er eerder op een confe rentie overeenstemming over territo riale wateren en visserijgrenzen zou worden bereikt. De IJslandse regering eiste echter, dat de andere betrokken regeringen het recht van IJsland om zijn visse rijgrenzen tot twaalf mijl uit te brei den zouden erkennen. Beboet De schipper van de Britse treiler „Lord Splender" die vrijdag naar Reykjavik is opgebracht wegens vis sen binnen de viermijiszone, is zater dag veroordeeld tot 'n boete van 16000 gulden. De netten en de gevangen vis aan boord van het schip, tér waarde van 24.000 gulden, zijn verbeurd ver klaard. Voorts moet de schipper nog proceskosten betalen. Hij heeft be roep aangetekend. De verdediging had aangevoerd, dat de treiler door een defect aan de ra- deelt de Britse regering mee, dat aandarinstallatie in verboden water was IJsland tijdens de onderhandelingen gekomen. De overtreding was dus onder auspiciën van de Noordatlanti-j niet opzettelijk begaan. IN OCHTENDMIST Iraakse autorijdster merkte tegenligger (Duitse wagen) niet op Zaterdagmorgen omstreeks 8 uur haalde een volkswagen uit Bagdad op de rijksweg Amsterdam-Den Bosch- Eindhoven onder de bij Boxtel gele gen gemeente Liempde een Neder landse auto in, waarbij de volkswa gen op de linkerrijbaan terecht kwam. Op dat zelfde ogenblik nader de uit de richting Eindhoven een Duitse Opel uit Rheijdt. Door de och tendmist had de bestuurster van de volkswagen de tegenligger vóór het passeren niet gezien. Met volle vaart vlogen beide wagen op elkaar. Bij de botsing werden twee mensen gedood en acht zwaar gewond. Voorkant van de volkswagen en van de Opel werden in elkaar gedrukt en de zijkanten scheurden open. Door de hevige schok werden enkele inzitten den op de weg geslingerd; anderen raakten bekneld tussen de wrakstuk ken. De Iraakse wagen werd bestuurd door mevrouw B.M., wier moeder mevrouw M. bij de botsing om het le ven kwam. De andere inzittenden, te weten de bestuurster, haar zoon en de gebroeders H. uit Nijmegen wer den zwaar gewond. De toestand van mevrouw B.M. is 2eer ernstig. In een ziekenhuis te Tilburg heeft een hersenspecialist operatief moeten in grijpen. Van de inzittenden in de andere auto werd een driejarig meisje, het doch tertje van de bestuurder K. uit Rheydt, zo ernstig gewond dat het tijdens het vervoer naar een zieken huis overleed. De heer en mevrouw K., de verloofde van hun nichtje U. B. en een vrien din van dat nichtje, mevrouw I.S„ werden zwaar gewond. Slechts het nichtje van het echtpaar K., mej. I. K., bleef ongedeerd. 9 De weg over de Simplon, die op 20 augustus door grondverschuivingen ver sperd werd, is dezer dagen weer voor het autoverkeer opengesteld. Het spoorweg verkeer door de Simplontunnel is nog niet hervat. Dat kan nog wel een dag of tien duren. Peking en Moskou voor „bevrijding van Formosa" Aan nationalistische zijde sneuvelde op Quemoy 500 man Communistisch China, dat het afgelo- ?en weekeinde voortging met beschie- ing van het nationalistische eiland Quemoy, heeft laten weten dat het „niet geïntimideerd is door de Ameri kaanse militaire manoeuvres in het Verre Oosten". „Dit optreden van de Verenigde Staten", zo werd eraan toe gevoegd, „zal de vastbeslotenheid van communistisch China om Formosa te bevrijden niet verzwakken". Het Russische partijblad Prawda schreef zaterdag onder meer dat „hij die China met een aanval be dreigt niet moet vergeten dat hij de Sow jet-Unie bedreigt. Want Rusland :s met China in onver breekbare broederschap en samen werking verbonden, waarvan de basis wordt gevormd door het we derzijdse verlangen de vrede tus sen de volken te bevorderen en aanvallers af te slaan". Het blad oordeelt dat het tijd is „om Formo sa té bevrijden". De eenheden van de Amerikaanse Zevende Vloot hebben volgens A.F.P. opdracht gekregen, elk contact met de communistische amfibiestrijdkrachten, die een aanval op Quemoy zouden doen, te vermijden. Het wordt waar schijnlijk geacht dat de V.S. Quemoy aan zijn lot zullen overlaten. In de hoofdstad van Formosa, Taipeh wordt vandaag begonnen met het geleidelijk overbrengen van de mees te regeringskantoren naar de rand van de stad in verband met het ge vaar van communistische luchtaanval len. Volgens het nationalistisch-Chinese ministerie van defensie hebben de na tionalistische verliezen op Quemoy van 20 tot'29 augustus tachtig officie ren en manschappen bedragen. De to- t-tle verliezen sedert het begin van de bombardementen bedragen hierdoor op Quemoy meer dan 500 man, aldus de mededeling. Prinses Wilhelmina vierde verjaardag in intieme kring H.K.H. prinses Wilhelmina heeft gisteren in intieme kring in het landhuis „Den Ruigenhoek" te Scheveningen haar 78ste ver jaardag gevierd. Honden kwamen van 440 km hoogte met speciale remmen Een Russische natuurkundige heeft zondag onthuld dat de terugkeer van twee honden naar de aarde die woens dag ruim 440 km de lucht ingescho ten zijn, mogelijk is gemaakt door speciale remmen en een grote para chute, die zich automatisch opende op een hoogte van vier tot vijf kilo meter. De koningin en prins Bernhard heb-1 geboden. Foto: v.r.n.l.: de koningin ben de Australische minister R. Ca- minister Casey en prins Bernhard. sey op paleis Soestdijk een lunch aan-\ EISENHOWER VERHEUGD De drie hoofdpunten van Kroesjts- jews verklaring waren: Aanvaarding van het wester se voorstel, om de besprekingen 31 oktober a.s. te openen, waar aan gekoppeld het voorstel om de conferentie te Genève te houden. Er zou moeten worden gespro ken over een blijvende staking der kernwapenproefnemingen. De beraadslagingen mogen niet langer dan twee of drie we ken duren. De zeer jeugdige (Ut jaar) winnares van de Scheldebekerzwemwedstrijd, het Robben-zwemstertje Hennie van de Velde uit Hilversum, wordt hier gefeliciteerd door Jan Dïrkse (19) van Luctor uit Middelburg, die als eerste Zeeuw finishte. In zijn eind sprint bleef de Middelburger slechts één seconde achter de pas 17-jarige Rien Dreyer uit Heemstede, die twee de werd. (Foto P.Z.C Sloep met acht man sloeg om... MET EEN SENSATIE is de vijf tiende Internationale Scheldebeker- zwemwedstrijd, die zaterdagmiddag na een onderbreking van twee jaar weer werd gehouden, begonnen en geëindigd! De eerste sensatie was een schrikwekkende en gebeurde onmiddellijk nadat zeeloods G. Spuij aan boord van de loodsboot „Kabel jauw" een lichtkogel het start sein afvuurde. De 20 deelnèmers en deelneemsters doken direct uit de 20 jollen, die in een lange rij aan een strak-gespannen kabel dobber den. Maar aeze zwemmers zullen wei nig gemerkt hebben van wat zich achter hun ruggen afspeelde: één van de boten, die de kabel strak-ge spannen hield, een motorsloep van de marine, kreeg moeilijkheden met deze kabel, wera opzij-gerukt, stei gerde even op het water en kapseis de toen. Met de neus omlaag ver dween het vaartuig binnen enkele seconden in de diepte en spartelden de acht opvarenden (vier marine mensen, onder wie een dokter, en vier kinderen) in het water. Maar er lagen zoveel schepen in de buurt, dat de drenkelingen in luttele tijd weer uit het water waren: enkelen in zeeverkennerssloep 20, waaruit de Sasse zwemster Cobie Melieste zo juist was gestart, twee op een vis sersvaartuig uit Breskens in enke len op de „Kabeljauw". De sleepboot „Rammekens" bracht alle drenkelin gen naar "Vlissingen, waar ze zich in droge kleren konden steken. Een sensatie ook besloot de wed strijd en daarvoor zorgde het 14- jarige mulo-scholiertje uit Hilver sum, Hennie van de Velde, een zwemstertje van „De Robben". Op de laatste 800 meter crawlde zij zo snel door het water, dat eerst Simon Ventevogel uit Vlissingen, vervolgens Jan Dirkse uit Middel burg en ook Rienus Dreyer uit Heemstede, die lange tijd in ge wonnen positie scheen te zwem men, door een vrouw, een meisje nog gepasseerd werden. Voor het eerst sinds 1930 won een zwemster de Scheldebekerzwem- wedstrijd Yvonne Lauwereins uit Oostende, die in 1930 het meisje was, dat de Scheldebekerzwemwedstrijd won, was er nu ook weerditmaal als toeschouwster. Armada Ter hoogte van de lichttoren bij Nieuwesluis, even ten westen van de nieuwe veerhaven in Breskens, was het avontuur begonnen. De zwem sters en zwemmers, die aan boord van het betonningsvaartuig „Frans Naerebout" van het Nederlands loodswezen met een dikke laag scha penvet gewapend werden tegen de koudè, werden hier door een motor sloep naar de verschillende jollen van de zeeverkenners en marine ge bracht, die als volgboten dienst zou den doen. Toen al was de belangstelling bijzon der groot: een vloot van schepen zwermde rond de deelnemers! Ten ders van het Nederlands en Belgisch loodswezen, afhaalboten, sleepboten, motorboten van de marine, boten van de rijkspolitie te water, zeilboten en zelfs vissersboten uit Breskens, een vreedzame armada! De zwemmers trokken zich weinig aan van wat direct na de start met de marineboot gebeurde. Zij hadden slechts één doel: Vlissingen zo snel mogelijk te bereiken. Overigens za gen zij de Scheldestad in het geheel Datum 31 oktober Het Sowjetrussische antwoord op de voorstellen van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten tot het openen van onderhandelingen over een op schorting der proefnemingen met kernwapens is zaterdagavond aan de Amerikaanse en Britse ambassadeur te Moskou overhandigd. Het antwoord is gegeven in de vorm De hef van president Eisenho- ™n hAwiA.flpnfl oohr.iwn h„ wer> Hagerty, verklaarde zaterdag, dat de president zeer verheugd is over de Russische bereidheid om op 31 oktober onderhandelingen met Engeland en Amerika te beginnen. Op de vraag van verslaggevers of de Ver. Staten bereid zouden zijn om de Russen in Genève te ontmoe ten, antwoordde Hagerty „zeker." Kroesjtsjew verklaarde in de Praw da onder meer nog, dat de Sowjet- Unie zich van haar eenzijdige belof te, geen kernproeven meer te doen, ontheven acht „daar de Verenigde Staten en Engeland hun kernproe ven hebben voortgezet om militair voordeel te behalen." Volgens Ame rikaanse diplomatieke kringen te Washington blijft het, gezien deze verklaring, een open vraag of de Russen de proeven al dan niet znl- len hervatten. van een begeleidend schrijven bij een afschrift van de verklaring, wel ke Kroesjtsjew tegenover de „Prav- da" heeft afgelegd. niet, want de kust van Walcheren ging voorlopig nog schuil achter een dunne mist. Dat duurde lchter niet lang: al spoedig doemden de wazige contoeren van de Vlissingse boule vard op, zodat de deelnemers hun koers konden bepalen. Jan Dirkse bracht hoop bij de Zeeuw se toeschouwers, want vrijwel on middellijk was hij in eerste positie te vinden, terwijl Van der Steen uit Souburg, Rein Prins uit Heemstede en Rudie Prins uit Amsterdam iets uit de koers raakten en op enkele tientallen meters langs de passerende nieuwe veerboot „Prinses Beatrix" zwommen. Rienus Dreyer en Simon Ventevogel waren in eerste instantie de belangrijkste concurrenten van Jan Dirkse en tussen dit drietal en het „grote peloton" zwom, met een rustige, steeds regelmatige crawl- slag, de 14-jarige Hennie van de Velde. Haar tijd zou nog wel komen! Overigens kon de Middelburger Dirk se niet lang in prettige eenzaamheid aan de kop blijven zwemmen: Dreyer dook al spoedig naast hem op en het werd een zenuwslopend duel, dat duurde tot de zwemmers ter hoogte van de Noordzeeboulevard op de Vlissingse ree kwamen. Toen liep Dreyer langzaam maar zeker enkele tientallen meters uit. Slechts 1 seconde Op dat ogenblik kwam de verras sing: de wat meer naar het mid den-zwemmende Hennie van de Velde kwam plotseling voor Ven tevogel, die moedig was blijven volgen, onder de "Vlissingse boule vard en in prachtige souplesse „vlengelde" ze vervolgens nok langs een verbeten vechtende Jan Dirkse. De vraag, die ieder toen bezig hield, was: zal ze ook nog langs Dreyer (Vervolg op pag. 4) VERWACHT. MINDER DRUKKEND Overwegend zonnig en aanhoudend warm tot vrij warm weer met een kleine kans op een bui. Matige wind in hoofdzaak zuidoostelijk. In het zuidwesten van het land tijdelijk mist. VERWACHTINGEN VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag nog enkele wolkenvelden, maar geleidelijk aanvoer van drogere lucht met zonniger en warmer strand weer. Temperatuur in de middag 20- 23 graden Celsius. Temperatuur zee water 18 graden Celsius. Matige, la ter vrij krachtige wind tussen zi d- oost en zuid. Vooruitzichten: Zomers strandweer met kans op iets hogere middagtem- peraturen. ZON EN MAAN 2 september Zon op 5.52 onder 19.27 Maan op 20.51 onder 10.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1