PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „VAL VAN QUEM0Y NABIJ" V.S.Nieuwe bewijzen van agressiviteit Vlootschouw vormde hoogtepunt van de vlaggetjesdag in Yerseke Vand aag... REGERING V.S. VRAAGT DIRECTE INTEGRATIE TE LITTLE ROCK 201e jaargang - no. 203 uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 29 augustus '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3608 of 3546); Middelburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Communistisch-Chinese bevelhebbers dreigen: De bevelhebbers van het communistisch-Chinese leger in de pro vincie Foekien hebben in een door radio-Peking uitgezonden boodschap voor de nationalistisch-Chinese bevelhebber van het eiland Quemoy, generaal Hoe Lien, gezegd, dat zij plannen heb ben opgesteld voor „de bevrijding van Quemoy". Deze plannen zullen onmiddellijk worden uitgevoerd. „Voordat met de opera ties wordt begonnen, dringen wij er bij U op aan, uw strijd krachten bij de onze te voegen of U over te geven zonder te strijden voor de groep van Tsjang Kai-Tsjek". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft don derdagavond medegedeeld, dat dit dreigement en het zware bom bardement op Quemoy nieuwe bewijzen zijn voor het mïlitairis- me en de agressieve expansiepolitiek van Peking, die in directe tegenspraak zijn met de herhaalde verzekeringen van commu nistisch China dat het slechts vreedzame bedoelingen heeft. Rariteitenkabinet Er zijn deze maand twee namen geheel los van elkaar in het nieuws geweest, die in de na-oorlogse jaren vele malen samen werden genoemd; Van Beuningen en Van Meegeren. Van Beuningen, de in 1955 overleden koopman en kunst verzamelaar, wiens collectie deze week) door de gemeente Rotterdam voor achttien miljoen gulden werd aangekocht; Van Meegeren, de in 1947 gestorven verbitterde kunste naar en vervalser, aan wiens nage dachtenis thans in Haarlem een klei ne. tentoonstelling is gewijd. Beide namen werden na 1945 bij voortdu ring in één adem genoemd tijdens een verwoede strijd, waarvan de inzetten waren twee doeken, „Het Laatste Avondmaal" en „De Emmaüsgan gers", beide van Vermeer of van Van Meegeren. Men zal zich deze beroemd geworden zaak herinneren. Na het geruchtma kende strafproces tegen Van Meege ren op grond van diens opzienbaren de falsificaties begon de heer Van Beuningen, samen met de Belgische restaurateur Jean Deepen, een groot scheepse actie om alsnog te bewijzen, dat de twee omstreden schilderijen één was zijn eigendom, in 1944 voor ï-uim anderhalf miljoen gekocht, en één behoorde aan het museum Boymans wel degelijk door Ver meer waren geschilderd en niet door Van Meegeren. Het werd een lang- dirge strijd, voornamelijk in civiele processen gevoerd, dus vóór Vermeer en tegen Van Meegeren. Sinds het overlijden van de heer Van Beuningen hoorde men evenwel weinig meer over deze zaak en het rumoer rond de vervalsingen was vrijwel gestild. Maar plotseling wordt men er nu even aan herinnerd doordat de na men van beide mannen weer opdui ken in de krantenkolommen. Ver koop van' de collectie-Van Beunin gen, expositie van Van Meegerens werk Men deelde ons mede, da.t er veel belangstelling bestaat voor de Haarlemse tentoonstelling. Voor de vereerders van Van Mee geren is dat weliswaar een sterkende gedachte, maar het zou toch onjuist zijn om nu uit dit drukke bezoek de conclusie te trekken, dat het werk van deze schilder in artistiek op zicht belangrijk zou zijn. Vermoede lijk immers is die grote belangstel ling voornamelijk te danken of te wijten aan het sensatie-element. Men wil wel eens zien, wat die Van Meegeren, behalve zijn befaamde ver valsingen, als schilder en tekenaar presteerde. Blijkbaar heeft men niet voldoende aan de „hertjes", waarvan reprodukties in allerlei formaten, in de souvenir-winkels te koop zijn Vooral in dit geval dus zal dé be oordeling van de expositie geheel los. gezien moeten worden van het bezoe kersaantal. En we kunnen ons voor stellen, dat menige kritische beschou wer van Van Meegerens werk teleur gesteld de tentoonstellingszaal ver laat, eenvoudig omdat blijkt, dat de talenten van deze schilder niet in de eerste plaats lagen op het gebied van eigen creatief werk. Als eigentijds kunstenaar was hij bepaald géén sen satie. Dat werd hij pas toen hij in de huicl van anderen kroop. Wie dit alles overweegt, zal met enige verbazing vernomen heb ben, dat bewonderaars van Van Meegeren de stichting overwe gen van een museum te zijner na gedachtenis. Een verbazing, die wel licht overgaat in verontwaardiging. Want men vraagt zich af, of de plannenmakers de verhoudingen niet tè veel uit het oog verliezen. Een dergelijk museum immers zou tè weinig met blijvende kunst te maken hebben! Van Meegerens eigen d.w. z. niet tot de vervalsingen behoren de werk is zeker niet zodanig, dat het de oprichting van een eigen mu seum rechtvaardigt. De falsificaties £V_er.volg or pag,3). Engeland acht Quemoy geen oorlog waard In doorgaans welingelichte Londense kringen acht men het waarschijnlijk dat de Chinese communisten een lan ding voorbereiden op een van de klei nere eilanden van de Quemoy-archi- pel. Op grond van ontvangen berichten helde men echter over naar de me ning dat de communisten niet op het punt staan om een grootscheepse aanval te doen op de belangrijke nationalistische basis van Quemoy. Uit de berichten is namelijk niet ge bleken dat de communisten lan dingstroepen samentrekken op grote schaal op het vasteland van China. Naar verluidt zou de Britse regering van mening zijn dat Quemoy en de andere eilanden vlak voor de Chinese kust die in handen zijn van de natio nalisten, het risico van een oorlog niet waard zijn. y,Formosa herwinnen In de radioboodschap, die niet alleen tot Hoe Lien maar ook tot andere nationalistische officieren was ge richt, werd gezegd, dat de val van Quemoy aanstaande is. Terugtrekken op Formosa is voor de bezetting on mogelijk evenals het zenden van ver sterkingen van Formosa naar Que moy. Tenslotte wordt in de boodschap ver klaard, dat het communistisch-Chi nese „bevrijdingsleger" vastbesloten is alle Chinese gebieden te herwinnen in het bijzonder Formosa en de eilan den langs de kust van het vasteland. In de verklaring van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken wordt er met nadruk op ge wezen dat het nauwe verband dat radio-Peking heeft gelegd tussen de eilanden voor de kust en Formo sa een bevestiging betekent van de verklaring vah Dulles, neergelegd in een brief aan de voorzitter van de commissie voor buitenlandse za ken van het Huis van Afgevaar digden. Dulles zegt in die brief dat de ban den tussen de eilanden voor de Chi nese kust en Formosa nauwer zijn Evenals in de voorgaande jaren was het jhr. mr. A. F. C. de Casembroot., commissaris der koningin in Zeeland, die aan boord van een der vissers- imartuigen, tijdens de vlootschouw onder Yerseke, de eerste „officiële" oester nuttigde. (Foto P.Z.C.) geworden en dat het gevaarlijk is te menen, dat de Chinese commu nisten, als zij zullen proberen de kleine eilandjes vlak voor de kust te veroveren, het hierbij zullen la ten. Amerikaanse ambtenaren te Wash ington zeiden, dat Pekings dreiging op Quemoy te landen een zet kan zijn in een zenuwenoorlog. Indien de aanval zal worden ondernomen, is het een hachelijke zaak, zo menen zij. Admiraal Lioe Hoh-Toe van het na tionalistisch-Chinese ministerie van defensie verklaarde over de commu nistische boodschap: „Wij weten, dat zij een inval op Quemoy zullen on dernemen, maar zij moeten beter we ten wat wij hen zullen doen". Amerikaanse en nationalistisch-Chi nese vliegtuigen hebben donderdag, de zesde dag van de beschieting van de nationalistische eilanden voor de kust van het vasteland, defensieoefe ningen boven de kust van Formosa gehouden. Hoge Amerikaanse en nationalis tisch-Chinese militairen hebben don derdag op Formosa besprekingen ge voerd over technische problemen van een eventuele samenwerking van de Amerikaanse en de nationalistisch- Chinese lucht- en zeestrijdkrachten om het hoofd te kunnen bieden aan een communistische aanval op onver schillig welk door nationalisten be zet eiland. De Amerikanen hebben tot dusver nog niet officieel willen meedelen hoe hun houding zal zijn bij een commu nistische aanval. Het in het Engels verschijnende blad „China News" te Taïpeh weet uit kringen van de nationalistische in lichtingendienst te melden, dat de communisten de volgende week wel licht een aanval op Matsoe zullen wagen. Terwijl het bombardement van Quemoy gaande was, zouden de communisten aan de kust tegenover Matsoe dertig oorlogsschepen en bij na twee divisies mariniers hebben bij eengebracht. Het aantal communisti sche torpedoboten aan de kust tegen over Formosa zou nu veertig bedra gen. Mijnramp in Polen 56 mijnwerkers omgekomen Een brand in de voornaamste lucht verversingsschacht van een kolenmijn bij de Poolse plaats Zabrze is don derdag oorzaak geweest dat 56 mijn werkers die op 300 meter diepte wgrkten, door verstikking om het le ven zijn gekomen. Reddingsploegen, die in groten getale ook van naburige mijnen te hulp schoten, konden echter nog vele mijn werkers redden, maar 52 van hen moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht, 14 konden na behan deling naar huis. Uit een voorlopig onderzoek naar de oorzaak van de brand is gebleken dat een lasser en een helper op een reglementair verboden plaats gelast hebben, hetgeen de brand veroor zaakte. De vlammen vonden gretig voedsel in de houten stutten en al gauw ontstond in de gangen een op eenhoping van kolendamp. De lasser en zijn maat zijn gearresteerd. De foto laat nationalistisch-Chinese soldaten zien, die bezig zijn met het aanleggen van een prikkeldraadver sperring op Quemoy. Quemoy is de laatste dagen voortdurend bestookt door communistische leustbatterijen en straaljagers. Het Chinese vaste land ligt aan de horizon. Op Quemoy is men bevreesd voor een invasie. Compromis Zijlstra-Luns zou zijn bereikt (Van onze Haagse redactie) Zowel op het departement van bui tenlandse zaken als op dat van eco nomische zaken heeft men geweigerd commentaar te geven op het bericht, dat er een compromis zou zijn be-reikt tussen de ministers Luns en Zijlstra inzake de coördinatie van de buiten landse economische politiek. Reeds enige maanden bestond er een meningsverschil tussen de ministers Luns en Zijlstra over de vraag, wel ke minister de coördinatie van zaken de Europese integratie betreffende, in handen moest hebben. Volgens een donderdag in „De Volkskrant" ge publiceerd bericht afkomstig van de correspondent te Luxemburg van dit blad zouden politieke kringen bij de Europese organen aldaar van mening zijn, dat het kabinet te Den Haag een voorlopige oplossing zou hebben bereikt. Deze oplossing zou inhouden, dat de minister van buitenlandse zaken de Nederlandse delegaties leidt, die in het buitenland over economische vraagstukken spreken dat op zijn departement ook de voorbereidingen voor de onderhandelingen en instruc ties voor de delegaties worden opge steld. De minister van economische zaken zou echter de leiding hebben van het overleg in Nederland zelf, dat tussen de verschillende departe menten over buitenlands-economi sche vraagstukken wordt gevoerd, om onderling tegenstrijdige beslissin gen te voorkomen. Dit compromis zou twee jaar van kracht blijven. ...is het 200 jaar geleden, dat de Nederlandse geschied- en s penningkundige Gerard van Loon te Leiden overleed. Van =e Loon's vierdelige „Beschrijving M H der Nederlandse Historiepen- ningen" wordt ook nu nog steeds geraadpleegd. M IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM OPHEFFING VAN RASSENSCHEIDING Hooggerechtshof verdaagt zitting Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft donderdag bij het Hooggerechtshof een verklaring ingediend, waarin dit hoogste gerechtelijke orgaan van de Verenigde Staten wordt ver zocht, alle huidige juridische belemmeringen voor integratie op de scholen van Little Rock onmiddellijk op te heffen. Het verzoek werd gedaan twee- eneenhalf uur voordat 't Hoog gerechtshof in buitengewone zitting bijeen was gekomen om de kritieke kwestie van de inte gratie te Little Rock in behan deling te nemen. Het Hof heeft besloten zijn be slissing tot 11 september a.s. uit te stellen. Er bestond voor de behandeling van het geschil grote belangstelling. Voor de Schoolraad van Little Rock sprak de advocaat Richard Butler; Thrugood Marshall werd gehoord als woordvoerder van de „Nationale Georges Lecomte in Parijs overleden Georges Lecomte, kunst-criticus, dra maturg en secretaris van de Franse Academie is woensdagavond in zijn woning in Parijs, na een langdurige ziekte overleden. Hij was een verdediger van het Fran se impressionisme in de schilder kunst. Lecomte wérd in 1924 tot lid van de Academie Frangaise gekozen en in 1946 als 'secretaris van de aca demie. De laatste jaren wijdde hij zich voor al aan de academie en bewoog hij zich niet meer op ander gebied. „HET FEEST DER OOSTERSCHELDE" Oester- en mosselseizoen geopend met uitgebreide feestelijkheden (Van onze speciale verslaggever) VLAGGETJESDAG 111 Yerseke is ook dit jaar weer uitgegroeid tot een grootscheeps feest, met als hoogtepunt de in de middag uren gehouden vlootschouw. Hond half drie voeren de eerste, rijk bevlagde oester- en mosselschepen uit Yerseke, Tholen, Bruinisse en Zierikzee de haven uit. Gedurende enige ti jd kruiste de vloot, met aan boord honderden opgewekte feestgangers, on der de kust van Yerseke, dat zelf uitbundig vlaggend ge durende een goed uur vrijwel verlaten moet zijn geweest. Maar nadat de vloot weer was binnengelopen, vulden de nauwe, pitto reske straatjes zich weer met de feestende menigte, die tot laat in de avond op de been is gebleven. Intussen hkd zich heel het protocol en het programma van deze dag keu- rig volgens plan ontwikkeld. De commissaris der koningin in de pro- i vincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de f-ièfl) Casembroot, had aan boord van de „YE 60" evenals vorige jaren de eerste, vers uit de deze dag veel- bezongen Oosterschelde opgehaalde oester „rauw van de lever" genut tigd. Een voorbeeld, dat spontaan werd gevolgd door o.a. de voorzitter der Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman en andere autoriteiten. Daartoe had den zij een „overstapje" genomen van het vaartuig „Zwaluw" van de Visserijpolitie, dat de autoriteiten ter vlootschouw voerden. Een vloot schouw, die wederom een indrukwek kende aanblik opleverde en waar hon derd vissersschepen aan deelnamen. Een schier oorverdovend geloei van scheepsfluiten kondigde even na drie uur aan, dat de kor, die op de „YE 60" overboord was ge gaan, goed gevuld weer was bin nengehaald. Nadat de eerste oesters „officieel" waren genuttigd, wendde de vloot de steven, huistoe naar Yerseke. XVervoIg op pag» 7) Vereniging voor de Behartiging van de Belangen der Kleurlingen". Deze vereniging had gevraagd om de we- dertoelating van zeven negerleerlin gen tot de centrale middelbare school te Little Rock te gelasten. Het Hof had zijn reces onderbroken om deze zaak in behandeling te nemen. Het ministerie van justitie heeft zich gisteren dus achter de vereniging voor de behartiging van de belangen der kleurlingen geschaard. In zijn verzoek zei het ministerie, dat de negerkinderen niets deden, wat geweld en wanordelijk gedrag kon uitlokken. Doordat zij tot een gekleurd ras behoren, leidde lou ter hun aanwezigheid op de school anderen tot een gedrag, dat als een voldoende rechtvaardiging werd beschouwd om de grondwettelijke rechten van de negerkinderen op te schorten. „Indien, grondwettelijke rechten zo gemakkelijk ongedaan kunnen worden gemaakt, zouden zij weinig waard zijn", aldus de verklaring. Op 11 september zal het hoogge rechtshof getuigenissen beluisteren over de tweeëneenhalf jaar uitstel van de rassenintegratie op de middel bare school van Little Rock waartoe districtsrechter Lemley in juni bevel gaf. Inmiddels hééft de senaat van Ar kansas evenals het Huis van Afge vaardigden van deze staat gouver neur Faubus de wetsontwerpen welke woensdag door de wetgevende verga dering waren goedgekeurd, ter teke ning teruggezonden. Dan zal men de school kunnen sluiten indien integra tie wordt opgelegd. Het Huis van Af gevaardigden laakte in een resolutie voorts een uitlating van ex-president Truman, die gezegd zou hebben dat de kiezers van Arkansas „dom en hysterisch" zijn omdat zij Faubus op nieuw tot gouverneur hebben be noemd. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Helsinki on'oew. 22 gr. Stockholm licht bew. 22 gr. Oslo zw. bew. 20 gr. Kopenhagen licht bew. 18 gr. Aberdeen zw. bew. 18 gr. Londen half bew. 21 gr- Amsterdam half bew. 26 gr. Brussel zw. beW. 29 gr. Parijs zw. bew. 28 gr. Bordeaux zw. bew. 27 gr. Grenoble zw. bew. 27 gr. Nice zw. bew. 27 gr. Berlijn onbew. 23 gr. Frankfort licht bew. 26 gr. München onbew. 25 gr. Garmisch. P. onbew. 27 gr. Ztirich half bew. 27 gr. Genève zw. bew. 26 gr. Locarno licht bew. 26 gr. Wenen onbew. 22 gr. Innsbruck onbew. 28 gr. Rome onbew. 33 gr. Ajaccio onbew. 28 gr. Algiers zw. bew. 45 gr. Madrid geh. bew. 29 gr. Mallorca onbew. ENKELE ONWEERSBUIEN. Minder warm met enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag vrij goed strandweer met zonnige perioden, maar van het zui den uit ook kans op een onweersbui. Temperatuur overdag 2023 graden Celsius. Zeewater 17 graden Celsius. Overwegend matige wind uit zuide lijke richting. Vooruitzichten: iets koelere lucht, maar nog goed strand weer met flinke opklaringen. ZON EN MAAN 30 augustus Zon op 5.47 onder 19.34 Maan op 19.42 onder 7.0S

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1