Vlissingse nieuwe technische school maandag in gebruik B. en W. stellen voor f 30.000 te verstrekken VIER VLAANDEREN RIT 1958 VOLGENS NIEUW SYSTEEM Von en voor de boekenplank Chefariite4 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1958 PERMANENT GEBOUW IN HOUT EN BETON Totale vloeroppervlakte van modern bouwsel: 3985 vierkante meter Maandag a.s. wordt de nieuwe gemeentelijke technische school, die in de tijd van één jaar aan de Koudckerkseweg te Vlissingen is verrezen, in ge bruik genomen. Zonder officieel vertoon, want de school is „slechts" In eerste fase voltooid. Dat „slechts" omvat dan altijd nog een vloeropper vlakte van 3985 vierkante meter, waarvan maandagmorgen de 350 leer lingen (waaronder 110 part-timers) van de technische school bezit zullen nemen. De nieuwe Vlissingse technische school is de eerste permanente in Neder land, die in hout met een betonnen onderbouw werd uitgevoerd. Tot op heden was de Vlissingse technische school gehuisvest in de Badhuis straat, onder moer in het oude weeshuis. alleen al door de uitvoering van deze school zou mogen verwachten! rekening is gehouden. Zaterdag zal de aannemer, de heer W. F. Christiaansen uit Vlis singen, de school opleveren. De eerste fase. het met nadruk tus sen aanhalingstekens geplaatste „slechts", zal dan nagenoeg zijn voltooid. Er moeten nog enkele vloeren wor den afgewerkt en ook het schilder werk zal zaterdag nog niet gereed zijn. Dit zal nog enkele dagen ver gen; de aannemer heeft er uiteraard naar gestreefd, alles zo perfect mo gelijk af te werken. Deze laatste werkzaamheden zullen aanstaande maandag hij het begin van het nieuwe schooljaar voor de leerlingen van Vlissingens nieuwe technische school geen sta-in-de- weg zijn om het gebouw in gebruik te nemen. Niet minder dan 19 lokalen bevat de nieuwe school, acht in het oostelijk gelegen praktijkgedeelte en elf' in het westelijk van de hoofdgung ge bouwde theoriegedeelte. Alle lokalen zijn met elkaar door twee hoofdgan gen verbonden. Aan weerszijden van de hoofdingang, waarop de belang rijkste van de „hoofdgangen" aan sluit. zijn de vertrekken van leraren, directeur en administratie gelegen. Onder deze aparte vleugel strekt zich een opmerkelijk grote archiefruimte uit. Eerste fase Dat is. In grove lijnen, de eerste; nagenoeg voltooide fase van Vlis singens nieuwe technische school, het meer dan twintig apparte menten omvattende „slechts" Zodra de bouw van een overblijf lokaal, een gymnastieklokaal en een bouwloods verwezenlijkt kan worden, zal men het moment gekomen achten voor een meer officiële opening. De „primaire levensbehoeften'^ voor de Vlissingse technische school zijn echter aanwezig. En in welke mate! Een legertje timmerlieden, schilders, elektriciens en andere ambachtslie den legt momenteel de laatste hand' aan de interieuren van de lokalen, vertrekken, toiletten en garderobes. Ruime, in moderne tinten geschilder de lokalen met zoveel glas, dat het binnenstromende licht juist voldoen de wordt getemperd Modorn is de verlichting en modern zijn de school meubel en, die vóór maandag in de theorielokalen zullen worden opgesteld. Fraai zijn de blankhouten geverniste wanden, die san de moderne sfeer van deze loka len een apart cachet geven. In de theorielokalen bestaat de vloerbedek king uit colmnyltegels. Bijzonder ruim zijn de werkloka len, die acht bi.i zestien meter groot zijn en elk een „eigen ma gazijn" "tellen. Toiletten en was plaatsen completeren de „outilla ge" van de nieuwe school. Rood en grijs Op het 7870 vierkante meter groot terrein aan de Koudekerkseweg en Zaaihoekweg waar de ingang van de school is verrees ook een ketel huis, van waaruit de centrale ver warming zal worden gevoed. Een bij zonderheid is nog. dat de radiatoren van dit verwarmlngssysteem rood werden geschilderd, ae felste kleur, die men in de lokalen treft, volko men in harmonie met het grijs van de wanden. Dé bij de school gebouwde fietsen bergplaats heeft een capaciteit van 450 rijwielen, waarin dus met een groeiend leerlingenaantal dat men Inbraak in kantoor van Middelburgs bedrijf Toen een der chauffeurs van een aan de Kanaalweg to Middelburg geves tigde onderneming het afgelopen weekeinde des avonds van zijn werk terugkwam snelde een jongeman langs hem heen het bedrijfsterrein af. Daar de chauffeur meende, dat deze knaap kennelijk met minder goede bedoelingen het terrein opge komen was, waarschuwde hij zijn werkgever, die op zijn beurt de poli tie van het gebeurde in kennis stelde. Deze nam het onderzoek onmiddellijk ter hand en ontdekte, dat ingebroken was in het kantoor van de onderne ming. Met een steen had de inbreker een raam kapot geslagen en was ver volgens naar binnen geklommen. Hier was hij bezig geweest een brandkast te forceren. De sleutel, die hij hiervoor gebruikte, paste niet en hij was juist bezig op andere midde len te zinnen, toen de chauffeur met zijn wagen het terrein opdraaide. De dader nam ijlings de vlucht en ver borg zich, naar later bleek, op het stationsemplaoement. De politie slaagde er in hem te grijpen. Het bleek een zekere T. uit Middelburg te zijn, die al meerdere van deze ver grijpen op zijn kerfstok had. Aan vankelijk ontkende hij iets met de zaak te maken te hebben, maar later gaf hij toe, dat hij uit geldnood de brandkast wilde openbreken. De dader is inmiddels voor de offi cier van justitie te Middelburg geleid. VOOR BEHOUD MINIATUUR Plus bijdrage in tekort 5000 met 5000 van middenstand en horeca Dit in een gedeelte van de eerste per manente houten school met een betonnen onderbou w in Nederland. Deze lagere technische school te, Vlissingen, die in totaal een vloer- thans uitgeput, oppervlakte van 8985 vierkante me- waaruit de middelen werden geput ter heeft, wordt, maandag in gebruik I °m het onderhoud te financieren en genomen. (Foto P.Z.C.) I zetting van de exploitatie van „Minia tuur Walcheren" gedurende 1959 een krediet in rekening-courant van maxi maal 30.000 te verstrekken aan do stichting „Nieuw Walcheren" en een bijdrage te geven in een eventuele ex ploitatietekort tot een maximum van 10.000 onder voorwaarde, dat door de Middelburgse middenstand en ho recabedrijven de helft hiervan voor hun rekening genomen wordt. Zoals bekend, heeft het bestuur van „Nieuw Walcheren" om linanciële redenen be sloten de exploitatie van de Miniatuur dit jaar te beëindigen. In hun begelei dende brief wijzen B. en W. er op, dat „Miniatuur Walcheren" blijvend aan wezig zal moeten zijn, wil Middelburg zijn plaats als toeristencentrum be houden. Teneinde de Miniatuur te behouden is het gemeentebestuur in overleg getre den met het stichtingsbestuur. Het jaarlijks tekort op de exploitatie ligt tusnen de f 3000 en 5000, terwijl daarnaast rond 30.000 nodig is om fedurende de winter het onderhoud te unnen financieren. Het kapitaaltje, waaruit de tekorten werden gedekt is terwijl het fonds, welke middelen eik jaar uit de exploi tatie terugkwamen, dit jaar zijn be stemming moet krijgen. Zonder fi nanciële hulp is „Nieuw Walcheren" dus niet in staat de exploitatie vooit te zetten, waartoe men overigens met hulp wel bereid 'is'. B. en W. hebben contact gezocht met de middenstand en de horecabedrijven. Het gemeente bestuur verklaarde zich toen in prin cipe bereid de raad voor te stellen een offer voor het behoud van de Mi niatuur te brengen, indien de belang hebbenden hierin zouden bijdragen. De middenstand en horecabedrij ven aanvaardden het voorstel om een garnntiesoin van 5000 te stor ten, terwijl dan de gemeente de andere helft vhii het tekort tot een maximum van 5000 voor haar rekening zou nemen. Nog deze week zullen de middenstand en ho recabedrijven de garantiesom in de gemeentekas storten, aldus berich ten B. en W. Uit de voorwaarden van de concept overeenkomst van het gemeentebe stuur met het bestuur van Nieuw Wal cheren blijkt, dat de terugbetaling van het krediet aanvangt twee maan den na het begin van de exploitatie De elas- van de vermakelijkheidsbelasting, gemiddelde opbrengst van deze bc ting pver de afgelopen jaren kan wor den gesteld op rond 18.000, terwijl de netto-opbrengst gemiddeld 90.000 bedraagt Juist voldoende De ervaring heeft geleerd, dat in de eerste twee maanden het bezoek ongeveer een-vierde van het totaal aantal bezoekers bedraagt. Van de opbrengst van de reste'rende maanden dient dus 50% tegelijk met de verma- kelijkheidsbelastina als aflossing op liet verstrekte krediet te worden vol daan. Deze opbrengst I» dus 50% van i j van 90.000 is 33.750. Reke ning houdend met een lichte terug gang van het bezoek zal dit juist vol doende zijn om het krediet gedurende de exploitatie af tc lossen. Voor de dekking van de bijdrage in het tekort van maximaal 5000 kan worden beschikt over de reserve tot dekking van verliezen op de exploita tie van Miniatuur Walcheren, die ge vormd is door de opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting over 1957 ten bedrage van .1' 20.211,13 te reserve- Handboogeoncours te '«-Heerenhoek. De Vrije Schutters te 's-Heerenhoek hielden zondag hun jaarlijks eoncours Hieraan namen 74 schutters uit 15 sociëteiten deel, waaronder uit België en Zeeuwsch-Vlaanderen. De uitslag luidt: Hoofdvogel: J. de Baar, Ovezande; le klep: A de Jonge, Heinkenszand; 2e klep: M. Looi, Eellewoutsdijk; 3e klep J. v. d. Dries, 'e-Heerenhoek. De zij- vogels waren voor A. de Jonge, Ove zande en A. de Jonge Pz„ Ovezande. Do kallen werden afgeschoten door A, ile Jonge, v.n.; B. v. d. Dries, \s- I Heerenhoek: P. Spruit, Ellewouts- dijk eu K* Mierw, Ellewoutsdijk, Opruiming bunker nabij strand Vrouwenpolder Het bestuur van de Polder Walche ren heeft van de directie Deltawerken Zuid een verzoek ontvangen mede werking te verlenen voor het oprui men van voormalige Duitse bunkers tussen de strandpalen OS 34 en 48 nabij Vrouwenpolder, alsmede voor het aanleggen van een puinweg.- Dit moet geschieden in verband met de aanleg der Deltawerken. De directie Deltawerken Zuid heeft het polderbestuur toegezegd, dat alle kosten, die niet door het mi nisterie van volkshuisvesting en bouwnijverheid worden vergoed, ten laste van de directie Deltawerken ko men. Aangezien de bunkeropruiming de Polder Walcheren integraal, inclu- clusief 8% algemene kosten, door volkshuisvesting en bouwnijverheid vergoed wordt, zal de aanleg van de puniweg geheel door het rijk als del1* tawerk vergoed worden. Het polderbestuur stelt de algemene vergadering dan ook voor een kre diet van ƒ100.000 ter beschikking te stellen voor de uitvoering van deze werken. Tevens wordt voox-gesteld om de sa larissen voor het lager- en middel baar personeel van de polder te her-, zien. Dat de schóól goed geoutilleerd is, mag uit dit plaatje blijken: het praktijklokaal voor de metaalbewer kers. (Foto P.Z.C.) Commando-overdracht en beëdiging te Woensdrecht De commandant van het Commando Luchtvaart Opleiding Nederland, commandore W. den Toom, heeft op de vliegbasis Woensdrecht bij Ber gen op Zoom het commando overge dragen aan de waarnemend comman dant C. L. O. kolonel-vlieger W. Bak ker, die tevens commandant van deze vliegbasis is. Deze plechtigheid werd bijgewoond door de plaatsvervangend chef-luchtmacht, generaal-majoor H. P. Zielstra, de commandanten van enkele vliegbases en deputaties van alle commando luchtvaart opleidin gen uit Nederland. De laatste offi ciële daad van commandore Den Toom was het afnemen van de eed van trouw aan de koningin aan 17 officieren, waaronder de reserve tweede luitenant J. P. Reinhout uit Vlissingen. Na de beëdiging sprak commandore Den Toom de jonge officieren toe. Na 'n toespraak droeg de scheidende commandant het commando aan ko lonel Bakker over. De plechtigheid werd besloten met een land en lucht- parade, waaraan alle troepen van de vliegbasis en een vijftigtal vliegtui gen van verschillende types deelna men. Mr. Stokvis gemachtigde voor Dreischor bij hearing Voor »amenvoeging gemeenten De raad van de gemeente Dreischor heeft mr. dr. Benno J. Stokvis, ad vocaat en procureur te Amsterdam en oud-lid van de Eerste Kamer, aangewezen om als gemachtigde op te treden namens die gemeente, in de op woensdag 10 september in Brouwershaven te houden openbare V'ergadeiing( hearing), met betrek king tot de samenvoeging van de ge meenten op Schouwen en Duiveland. Door hartverlamming overleden De heer W. S. uit Goes, die bij de bakker J. R. te Heinkenszand een oven aan het repareren was, in daar plotseling aan een hartverlamming overleden. S. werd door het personeel van de bakkerij dood bij zijn werk aangetroffen. OP 6 SEPTEMBER A.S. Start te Sint-Niklaas en finish te Terneuzen Hoewel de „Vier-VIaanderen-Lns- tnini-Rit" van de Zeeuws-Vlaamse Automobielclub, Z.E.V.A.O. op zater dag 6 september a.s., wel pp de na tionale wedstrijdkalender van de K.N.A.C. staat, zal deze rit dit Jaar niet voor het kampioenschap mee tellen, zo deelde jhr. L. E. D. S. van Bönninghuusen tot Herinckhave op de persconferentie te Axel mede. De start zal dit jaar niet in IJzendijke plaatsvinden, maar in Sint Niklaas op de „grootste markt van Europa" en de finish is te Terneuzen gepland. De rit zal weer door de mooiste plaatsen van de Vier Vlaanderen voeren. De Vier Vlaanderen zijn Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen en de Belgische provincies Oost- en West-Vlaanderen. De heer R. R. Visser, secretaris van de sportcommiasie, die met de heren A. E. Wolfert en opperwachtmees ter P. Bosch, de technische leiding van deze rit heeft, deelde mede, dat zowel de Regionale Automobiel Club- Zuid, als de Belgische C.R.A.C. hun medewerking aan deze rit zullen verlenen. Dank zij de C.R.A.C. zal de rit dit jaar niet samenvallen met een grote Belgische rit, zoalB verleden jaar, zodat men nu meer Belgische rijders verwacht. De deelnemers aan deze rit zullen ln drie klassen starten. De A-klasse zal 240 km rijden met een gemiddelde snelheid van 40 km per uur, terwijl de B-klasse een verkorte A-route zal rijden, namelijk ongeveer 200 km met een gemiddelde snelheid van 32 km per uur. „Deze rit is zwaar, maar zeker uit te rijden", verzekerde de heer Visser. Vier kaarten Opper Bosch vertelde, dat dit jaar geen orientatierlt verreden zal wor den, maar volgens een geheel nieuw systeem. Voor het eerste traject heeft opper Bosch een blinde lijn uit gezet., die men op de kaart moet overbrengen. De moeilijkheid van deze lijn is, dat deze na een bepaald punt niet, zoals gebruikelijk, meer Prisma-verrassingen voor de jeugd A vJ Verhalen over vreemde sprongen Er zijn de laatste tijd in ons land boeken verschenen over merkwaar dige sprongen: sprongen in de toe komst, in de ruimte en de tijd en in het heelal. Zo gaf Elsevier, Amster dam, een roman uit van Charles Chilton over een „Sprong in het heelal", die ln 1965 speelt. Tijdens deze sprong grijpt een eskader vlie gende schotels in met het gevolg, dat de springers (in een raket) buiten de tijd raken en op aarde landen enige tienduizenden jaren vóór onze tijdrekening De uitgever Andries Blitz (Laren) laat niet minder dan zestien van dergelijke sprongen maken. Hij gaf namelijk twee boeken uit, elk met acht science-flctlonverhalen, waarbij de samenstellers (A. de Bruijn en A. v. d. Hoek) inleidingen schreven. Het merkwaardige van deze lectuur is, dat zij met nadruk wordt aangekon digd als ontspanningslectuur, maar dat men die ontspanning pas nA'ftetj lozen ervaart. Want de meeste.,van deze eprong-verhalen vertellen van i dergelijke onplezierige teékomst- j omstandigheden, dat men de toch ook 1 lilet altijd opgewekte werkelijkheid van vandaag na het lezen als een ontspanning ondergaat. Deze vaak bijzonder goed geschreven verhalen zijn niet' zoals nog bij Vernë Het géval was een vorm van avon tuur plus geloof ln de techniek, Inte gendeel deze sclencë-flctlon-stories zijn uitgedacht als logische conse quenties van het heden. Misschien dat ze daarom minder illustratief zijn voor een eventuele toekomst dan voor do situatie van nu.... Niettemin: de liefhebber van het genre zal er in smullen. (Charles Chilton, Sprong in het, lleeal, uitgave Elsevier; De Bruijn en Van.de Hoek Sprong in de toekomst, Sprong in ruimte en tijd, Andries BUI», Laren). Iedere maand komt de Prisma-serie met nieuwe verrassingen, ook op het gebied van de jeugdlectuur. De Pris- ma-juniores hebben bij de jongelui 'n goede klank gekregen. Het zijn stuk voor stuk graag gelezen werkjes, zo als de 2 jongensboeken, die onlangs deze serie hebben verrijkt. De boe ken van Karl May, die men vroeger slechts kende als kostbare dikke uit gaven zijn thans ook verkrijgbaar als pocketboekjes voor een betrekke lijk lage prijs. Zij werden serieus be werkt en behielden daarbij de oor spronkelijke stijl. Een ervan is „Ka- ra Ben Nemsi in de toren van Ba- bel", de avonturen van de bekende Karl May held met een bende saf- fraansmokkelaars rond de ruïnes van de toren van Babel. Een boeiend bock. dat uitermate geschikt is voor jongens van 12 tot 18 jaar, die zul len smullen van de vertelkunst van deze grote Duitse schrijver. De auteur van „Met Biggies in vij andelijk gebied" weet waarover hij schrijft. Hij is een oud-oorlogsvlie ger uit de tijd van de twee- en drie dekkers, toen voor het eerst vlieg tuigen iri de oorlog werden gebruikt en men bij alles wat men uithaalde, zich afvroeg hoe dit avontuur nu weer zou aflopen. Zelfs in oorlogstijd ging het toen bij de „luchtmacht" nog vrij gemoedelijk toe. Toch was het voor de vliegers bittere ernst, ook al moet de lezer van dit boekje bij de beschrijvingen van allerlei toeren door de auteur W. E. Johns, wel eens lachen. Ook dit boekje werd uitgegeven in de reeks Prisma-Ju- niores. De illustraties verzorgde Alfred Simla!)Geschikt voor jon gens van 12 tot 16 jaar, die belang stelling hebben voor het avontuur lijk* aspect van de luchtvaart. o~ een kaart met een schaalverdeling van 1 50.000 past, maar op een kaart met schaal 1 200.000 en daar na op een schaal 1 100.000. De grootste kunst is. volgens opper Bosch, om precies het punt te bepa len, waar de schaal verandert. Eén kleine fout kan een grote omweg: voor de chauffeur betekenen. Iedere kaartlezer, een team in de A-klasse bestaat uit een chauffeur en een kaartlezer, krijgt bij.de start viqr kaarten op verschillende schaal mee. Na het eerste traject ia er een ver plichte rust van een half uur. De. teams, die een grote achterstand op het tijdschema Hebben zullen mogen doorrijden. Het tweede traject zal béstaan uit opdrachten in het berij den van lijnstukken, een pijlenrit én het benaderen van een lijnstuk. Bij deze laatste opdracht zullen de rij ders een bepaalde lijn op de kaart zo dicht mogelijk aan hun linkerhand moeten houden, maar zij zullen deze" lijn niet mogen kruisen of raken. Het laatste traject naar de finish in Terneuzen zal bestaan uit een ge combineerde plaatselijke en kaart- oriëntatie rit. Toeristenklasse De toeristenklasse is voornamelijk ingelast om een groter aantal mensen bekend te maken met de automobielsport. De deelnemers ln deze klasse zullen ongeveer 150 km langs de bezienswaardigheden in de Vier Vlaanderen rijden; Hun opdrachten zullen voornamelijk bestaan uit het opsporen van be zienswaardigheden, die men an ders voorbij rijdt. Jhr. L. E. D. S. van Bönninghausen tot Herinckhave zal, geassisteerd door twee meisjes in Axelsc kipder- dracht, op de Markt te Sint Niklaas de deelnemers starten. De eerste wa gen in de A-klasse zal om 10.31 uur vertrekken, de eerste in de B-klasse om 11.31. De deelnemers in de toe ristenklasse zullen tussen de andere deelnemers door mógen vertrekken. De Vlaamse T.V. zal misschien de start op de Markt te Sint Kiklaas uitzenden. De eerste deelnemer wordt om ongeveer vijf uur te Ter neuzen verwacht. De voorzitter zal daar na een gemeens» fiemaaltijd in hotel prijzen uitreiken. De eerste prijs in de A-klasse is een door Koning Boudewljn beschikbaar gestelde medaille, in de. B-klasse ont vangt de winnaar een door Trins Bernhard geschonken medaille. De commissaris van de koningin in Zee land en de gouverneurs van Oost- en YVest-Vlaanderen hebben medailles voor de tweede en derde prijzen be schikbaar gesteld. De eerste prijs in de toeristenklasse is de ore-prijs van de Stad Sint Niklaas. De Z.E.V.A.C. heeft een aantal kunstprijzen be schikbaar gesteld, terwijl ook ver schillende bedrijven prijzen uitloof den. (Advertentie) Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmalig groier geworden. Ge» leerden hebben vastgesteld vsa&r* en lioe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te metenDaarna hebben zij kant gezien de werking van één der oudste pijnbestrljders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid* delen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep beier dan elk middel afzonderlijk. av Collecten De kerkcollecten in de Nederlands Her vormde kerk te Sluiskil leverden over de maand Juli de volgende totaalbedragen op: voor kerkvoogdij 223,14; voor diaco nie B«,18: extra-collecte 58,88: zen- dlng8bu««en 11.48.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 4