Tweede ondernemingsraad Vitrite te Middelburg geïnstalleerd (Jsso) Grootste gemaal van Schouwen opgeleverd Zeeuwse 'mlh DEELNAME GROTER DAN OOIT OP ZEEUWSE F0KVEEDAGEN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1958, ALS EERSTE VAN ZEEUWSE INDUSTRIEËN In afgelopen 3 jaar grondslag gelegd voor werk dat nu gedaan moet worden Dinsdagmiddag is tijdens een bijeenkomst in de kantine van de fabriek de tweede ondernemingsraad van de N.V. Vitrite Fabriek te Middelburg geïnstalleerd. Drie jaar geleden was de hoofdstedelijke fabriek de baan breker voor deze raden in de Zeeuwse Industriële ondernemingen, want toen werd op dezelfde datum, namelijk 26 augustus 1955, de eerste raad geïnstalleerd. En gisteren werd ook weer als eerste in de provincie de tweede ondernemingsraad van dertien leden door een der directeuren van het bedrijf, do heer B. A. Hesseiink, geïnstalleerd. In een openings woord heette de heer Hesseiink in het bijzonder welkom de burgemeester van de Zeeuwse hoofdstad, mr. Joh. de Widt, wethouder A. J. Berenpas, alsmede de vertegenwoordigers van de vakorganisaties. De raad van com missarissen kon niet aanwezig zijn, maar een der leden, ir. F. J. Philips, had een telegram gezonden, waarin hij de nieuwe leden succes toewenste bij de volbrenging van hun taak. In een uitvoerige installatierede stip te de heer Hesseiink aan, dat de on dernemingsraad gezien moet worden als een orgaan van de onderneming vóór de onderneming. Betreffende de kwalificering van de taak van de on dernemingsraad wees de directeur er op, dat het orgaan de leiding van advies kan .dienen en tevens nieuwe gedachten in het belang van het be drijf naar voren kan brengen. Uit de ervaring van de afgelopen drie jaar is geleerd, aldus vervolgde de heer Hesseiink, dat het voor de directie van belang is te weten wat er leeft bij haar personeelsleden, terwijl het anderzijds voor het personeei belang rijk is te weten met welke moeilijk heden de leiding te maken heeft. „Er zijn talrijke vraagstukken be handeld, die voor de onderneming als geheel van veel belang zijn", betoogde de heer Hesseiink. In een (Advertentie) kort overzicht van de werkzaam heden stipte hij aan, dat de direc tie met de ondernemingsraad en kele „opvoedkundige" zaken heeft aangesneden, zoals besprekingen over balanscijfers, toekomstplan- nen en produktiviteit, terwijl tij dens de zittingsperiode de nieuwe C.A.O., de A.O.W. en hetgeen van speciaal belang is de nieu we pensioenregeling tot stand ge komen zijn. Ten aanzien van deze adviserende taak betoogde de directeur, dat de leiding het bijzonder op prijs zal stel len als de nieuwe ondernemingsraad vrijuit met nieuwe ideeën naar voren zal komen. „Want het is niet nood zakelijk, dat wij wederzijds vertrou wen hebben in eikaars bedoelingen", aldus betoogde de heer Hesseiink, die dan ook hoopte, dat de raad in de komende drie Jaar op dezelfde wijze als voorheen de belangen van het be drijf zal behartigen. Hierna verklaar de hij de nieuwe raad voor ge ïnstalleerd. In deze niéuwe raad hebben zitting de heren A. C. Bernard, P. Speykers, mevrouw J. D. Jurcade Graaf, J. P. Smolders, A. Dingeman.se, W. F. v. d. Roost, J. Stroo, A. Poortvliet, J. L. van Wijnen, P. J. J. de Ruyter, J. J. de Bad, P. Meliefste en P. van Belzen. Wederzijds vertrouwen Na deze installatierede verklaarde wethouder Berenpas, die sprak na- VAN TOT Nauwelijks is het „rumoer" van de Breskense visserijfeesten verstomd, of de oester- en mosselfeesten in Yersoke staan weer voor de deur, ter wijl men in Biervliet al weer druk doende is met de voorbereidingen van de Beukelszfeesten. In Yerseke, schre ven we, maar ook Bruinisse zet zijn beste beentje voor in verband met deze oester- en mosselfeesten. Im mers, 'de Bruse tonelisten die on langs ook te Kenesse zo'n denderend succes hadden met hun openlucht spel „Het mosseloproer van 1778" zijn door het comité „Zeeland presen teert" (het organiserende lichaam der BABYLON De twee loopjongens, die in Goes op een bus stonden te wachten, konden met wisselentoen een vriendelijke dame hen naar .JDer Bus noch Kloetingé" vroeg. De dame sprak een taal, die zij niet verstonden en ver baasd vroeg een van de knapen dan ook: „Wat zegt U, mevrouwt" Dat begreep mevrouw op haar beurt weer niet en zij reageerde in haar eigen taalmet het in die gevallen gebruikelijke „Bitte t" Toen was, daar in Goes op de West- wal, Babylon compleet. Waal de bra ve jongens keken elkaar eerst ont steld aan en vervolgens sprak er een: ,JIoor je datT Ze teil ons bijten!" Waarop ze verschrikt enkele passen terug deden en de dame-in-kwestie inderdaad aankeken, of de lieve vrouw sou bijten. Waar die vrouw weer helemaal niets van begreep. Ze is maar weggewandeld, maar in Goes verblijven twee knapen, die ménen dal er in Zeeland een vrouw rond loopt, die niets liever doel dan arge loze knapen bijten oester- en mosselfestiviteiten) aange zocht om dit spel ook to Yerseke te tonen. Hierin werd bereids toege stemd. De auteurs hebben gehoor gegeven aan de opmerkingen, die van de zijde van het publiek werden gemaakt, namelijk dat men wat langer van het spel wil genieten. Daarom hebben zij er een vierde bedrijf bijgeschre ven. Overigens zal ook Bruinisse .zélf feesten ter gelegenheid van de ope ning van het oester- en mosselsei zoen; zaterdag de dertigste vinden in de Duivelandse gemeente o.m. kin derspelen, een wielerwedstrijd, open luchtfilms plaats. En nu Biervliet. Ook daar staan grootse festiviteiten voor de deur. Onze correspondent meldde ons dat... BIERVLIET meer en meer de haring als re clame voor do Beukelszoonfeesten gaat aanwenden. Na do door on# reeds gemelde grot© ver lichte haring op de molen „De harmonie", worden thans aan de grenzen van Biervliet grote recla- meharingen aan de grenzen van de gemeente neergezet, die in de rich ting van Biervliet wijzen. In de omliggende gemeenten wordt deze week nog een reclame-campagne gehouden: een vrachtauto, geflan keerd door vier trompetters in his torische kledij rijden door Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat nües om een leder op 5 en 6 september naar de festiviteiten In Biervliet te lokken. „XIKKESTAERT". Vrijdag was er in Bruinisse, wat men daar een „nikkestaert" noemt, een kleine windhoos, die enige schade opleverde. Want achter het nieuwe bedrijf van de heer J. L. v. d. Berge aan de Lange Weg raakte de slurf roterende lucht de grond en on het land liggend gerstestro word in de lucht geslingerd. mens het gemeentebestuur van Middelburg, dat dit, bestuur altijd grote belangstelling heeft gehad voor de „Fitting", de grootste on derneming In de Zeeuwse hoofd stad. De wethouder stipte het be lang aan, dat het personeel ver trouwen moet hebben in de leiding, maar tevens omgekeerd. De heer Berenpas was er van overtuigd, dat dit wederzijds in de afgelopen drie jaar stellig sterker vormen had aangenomen en hij hoopte tot slot, dat de groei van dit vertrou wen zal doorzetten. Namens het A.N.M.B.-bestuur sprak de heer G. C. de Reuver, die ver klaarde met verheuging opgemerkt te hebben dat bij de installatie van de tweede raad volledig aandacht is besteed aan de werkzaamheden van de eerste raad. „Het wezen van de ondernemingsraad is opdracht tot sa menwerking en boven de wet op de ondernemingsraden zou eigenlijk moeten staan wet van samenwer- waakt tegen slijtage Gebruik daarom uitsluitend NIEUWE ESSO BENZINE verrijkt met alle eigenschappen van bovensmering NIEUWE GOUDEN ESSO EXTRA MOTOR OIL king", aldus meende de heer De Reu ver, die tot slot betoogde, dat de raad gevormd moet worden door de mo gelijkheden, die de leden er zelf in leggen. De heer J. Lodder voerde het woord namens de C.MJS. en de katholieke werknemersorganisa tie „St. Eloy". Bij het volgen van de werkzaamheden van de eerste ondernemingsraad had de heer Lodder geconstateerd, dat de op gestelde plannen voor samenwer king verwezenlijkt zijn. Hij dank te de oude leden van de raad voor hetgeen zij verricht hadden. Namens de oude en nieuwe leden van de ondernemingsraden dankte de heer P. Meliefste voor het in hen gestelde vertrouwen. „De afgelopen drie jaar zijn niet onbelangrijk geweest", ver klaarde hij. „Er is een grondslag ge legd voor het werk, dat nu en in de toekomst gedaan moet worden". Dat het personeel begrepen heeft welke belangrijke taak de onderne mingsraad heeft, was volgens de heer Meliefste gebleken uit de grote op komst bij de stemming voor de nieu we leden. Spreker hoopte, dat de tweede raad op even aangename wij ze zal mogen samenwerken als In de afgelopen jaren gebeurd is". Daarbij moeten wij ons ook bezighouden met economische en sociale bedrijfsaan- gelegenheden", zo zei hij tot slot. De heer Hesseiink beantwoordde de verschillende sprekers. „PROMMELSLUIS" GEREED Voor waterschap Schouwen en enkele polders Op Schouwen Is dinsdagmorgen het grootste gemaal van dit eiland voor het eerst opgeleverd! Het is het ge maal „Prommelsluis" onder Kerk- werve, dat in de toekomst het groot- sle deel van de waterhuishouding' van het waterschap Schouwen zal beheer sen, terwijl tevens de polders „Oos- ter- en Westerenban' 'en „Burgh en Westland" via dit gemaal hun water kunnen lozen. Het gehele bemaliugs- systeem op Schouwen-Duiveland is vrijwel gereed. Alleen het gemaal te Dreïschor, dicht bij het Dijkwater, moet nog afgebouwd worden. „Prommelsluis" is niet alleen het grootste gemaal van Schouwen-Dui veland geworden, het Is ook het ge maal met de hoogste capaciteit: twee schroefcentrifugaalpompen met een capaciteit van 250 m3 water per mi nuut elk. De eerste oplevering van het gemaal gebeurde in aanwezigheid van ver tegenwoordigers van het waterschap „Schouwen", de polder „Burgh en Westland", Provinciale Waterstaat, de centrale dienst Noord-Zeeland, het technisch bureau van de Unie voor Waterschapsbonden en de Herverka veling. Twee ton Het nieuwe gemaal bestaat uit twee verdiepingen. De machines staan op de bovenste verdieping, 3.50 meter -f N.A.P., zodat onder alle omstandig heden de bedrijfvoering doorgang kan vinden. In de benedenverdieping be vindt zich de pompkelder met twee nevenkelders, waarvan er één is in- fericht als werkplaats, terwijl de an- eze nevenkelder dienst doet als op slagplaats. De machinehal bevindt zich daarboven evenals het kantoor en het transformatorhuisje. De technische installatie bestaat uit twee schroefcentrifugaalpompen die ieder een capaciteit hebben van 250 m3 per minuut. Beide pompen wor den aangedreven door dieselmotoren van 350 pk. Het vliegwiel aan elk der motoren weegt twee ton De installatie wordt gecompleteerd door een hulpgenerator, waardoor het mogelijk is zelf stroom op te wekken, indien de P.Z.E.M. mocht uitvallen. Het gemaal is verder zeer modern ingericht. 3n de entree-hal zijn de Burgemeesters opnieuw benoemd. Bij koninklijk besluit zijn met ingang van 1 september opnieuw benoemd tot burgemeesters de heron H. G. van, Suijlekom van Kapelle, L. J. de Jonge van St. Phjlipsland en A. C. Willemsen van Yerseke. Per 36 sep tember is opnieuw benoemd de heer S. Francke van Kerkwervt. muren bekleed met Solnhofer tegels waar onder meer verschillende fos sielen bevinden van vissen, zee paardjes en garnalen. Haast deze or- §anische fossielen zijn er verschillen- e plantaardige, zoals bijvoorbeeld de afdrukken van verschillende mos sen. De zoldering van de machinehal is voorzien van geluiddempend mate riaal dat door middel van pendels aan het dak is bevestigd. De fundamenten van de zware diesel motoren zijn los gebouwd van de fun damenten van het eigenlijke gebouw zodat de trilling van de machine© niet wordt overgebracht op de muren. De afvoer van het water in de Ooster- schelde geschiedt door middel van twee grote buizen met een diameter van 150 centimeter. Deze buizen zijn tweeënvijftig meter lang. Het gemaal wordt in werking gesteld, wanneer de waterstand hoger komt dan het polderpeil, dat op 2.50 nieter N.A. P. is gesteld. Twee miljoen Het totale project „Prommelsluis" heeft ongeveer twee miljoen gulden gekost. De bouwkosten waren 800.000,Met de bouw van het gemaal is men in 1956 begonnen, toen de bronbemaling is aangebracht. In het voorjaar van 1957 is de fun dering gemaakt. In totaal Is in het gebouw 960 m3 beton verwerkt als mede 103 ton betonijzer. In de zoge naamde „Korrelput" heeft men over een afstand van vijftig meter vanaf het gemaal een grintlaag aange bracht van vijftig centimeter om het opkomen van de bodem te voorko men. Het gemaal is gebouwd door de ge broeders Everaers en Van der Berg uit Steenbergen. IN SEPTEMBER A.S. Belangrijke aanwijzingen voor te volgen fokinrichting Op het gebied van de fokveekeurm- gen valt er in Zeeland in september weer het een en ander te beleven. Vele Zeeuwse veehouders en fokkers komen dan met hun beste rundvee en kleinvee op enkele tentoonstel lingen van regionaal en provinciaal karakter. Het aantal inschrijvingen hiervoor is gToter dan ooit en gezien de voortschrijding van de veeveredeling ook in onze provincie, zullen er op deze keuringen en shows doelmatige dieren van fraai type worden ge presenteerd. De data zijn de volgende: Middelburg, donderdag 4 september op het terrein van de Coöperatieve Veilingsvereniging. De rundveefok kers van Walcheren verschijnen hier met omstreeks 250 fokrunderen, die in 31 rubrieken zijn ingedeeld, fok- groepen van 1 bedrijf, afstamme- lingsgroepen, produktieklassen inbe grepen. Daarnaast geeft de Varkens- fokvereniging Walcheren acte de pre- „Wild-west" in Rilland na wielerwedstrijden Brabander sloeg er op los Na afloop van de zaterdagmiddag In Rilland-Bath gehouden wielerwed strijden op gewone fietsen hebben zich in café ,,'t Wapen van Rilland" tijdens het bal ongeregeldheden voorgedaan. De hoofdfiguur in deze „wild-west" was de 32-jarige metse laar 51. B. uit Halsteren, die zich als een wildeman heeft gedragen. Hij viel verscheidene mensen lastig en deelde zelfs enkele klappen uit. Overvloedig gebruik van alcoholische dranken was de aanleiding tot dit alles. B., die met enkele vrienden op stap was, weigerde entree voor het dansen te betalen. In plaats van de 37-jarige kaartjesverkoper A. P. M. uit Rilland het verschuldigde bedrag van één gulden te betalen, gaf hij hem een stomp In het gezicht. De Brabander ging vervolgens zonder te betalen naar binnen, waar hij zich onder da dansenden mengde. Op een gegeven moment gooide hij een glas cola om over de kleren van de 44- jarlge J. R. uit Rilland en toen deze daarover een opmerking maakte, sloeg B. de man hard in het gezicht. Inmiddels was de politie gewaar schuwd, die kort daarop arriveerde. Terwijl hij werd opgebracht naar het arrestantenlokaal gaf B. de hem be geleidende politieman onverwachts een stomp. Hij kon evenwel niet ver hinderen, dat hij énkele minuten later veilig achter slot en grendel zat. Zijn vrienden „namen" dit niét en zij dreigden zelfs B. stormenderhand te ontzetten. De politie te Rllland-Bath kreeg evenwel spoedig assistentie van de waarnemend groepscomman dant van Kruiningen, die de belha mels spoedig wist te kalmeren. B. was toen reeds zoverre ontnuchterd, dat hij in vrijheid kon worden ge steld. Heel wat kalmer dan zij 's middags het dorp waren ingetrokken, verlieten B. en zijn drie vrienden om half twee 's nachts Rilland-Bath. Te gen B. werd proces-verbaal opge maakt. Stoffelijk overschot van piloot gevonden Een marinevaartuig, dat op weg was naar Vlissingen, heeft dinsdagavond in de Westerschelde een ronddrijvend stoffelijk overschot van een man uit het water gehaald. Later bleek dit het lijk te zijn van de 31-jarige In Boedapest geboren Nederlandse sportvlieger Jozeph Pal Kipke uit Rotterdam, piloot van het sportvlieg- tuig, dat donderdag 14 augustus in de Scheldemonding verongelukte. On getwijfeld is voor de drie Inzittenden van het sportvliegtuig de dood snel ingetreden bij het ongeluk, want deze verongelukte piloot had nog een kop telefoon op. Zoals bekend is zater dagmiddag j.l. in Vlissingen reeds het stoffelijk overschot aangespoeld van de Rotterdamse handelaar J. de Bruin, een andere inzittende van dit sportvliegtuig. Het nieuwe gemaal „Prommelsluis" dat Dinsdag voor het. eerst is opge leverd. Het is het grootste gemaal van geheel Schouwen Duiveland en zal de waterhuishouding van het wa terschap „Schouwen" en van de pol ders ,fiurgh en Westland" en Ooster en Westerenban" grotendeels beheer- sence met een 40-tal typische ver tegenwoordigers van het Nederland se landvarkenras. Deze zesde fokvee- dag voor Walcheren zal een aan trekkelijk beeld geven van hetgeen in een verjongde fokkerij in een oud gebied mogelijk is. De Bevelandse rundveefokveedag wordt gehouden op dinsdag 16 sep tember op de Grote Markt te Goes. Hiervoor zijn 120 fokrunderen, over 29 rubrieken gerangschikt, inge schreven. Deze toondag krijgt bij zondere betekenis door de combina tie met een .provinciale schapen- en feitententoonstelling. Beide, de twee- e in successie. De schapenfokkerij gaat ook kwalitatief in opgaande lijn. Men zal te Goes een selectie van niet minder dan 220 uitstekende vlees-wolschapen van het Texelse ras kunnen beoordelen. Dat de gel- tenfokkerij nog steeds gedragen wordt door een kern van grote lief hebbers, bewijst de inzending van een 100-tal doelmatig gebouwde geitjes uit alle delen van de provin cie. V eelzijdigheid Direct na Goes volgt op woens dag 17 september te Oostburg op het Ledelplein de 21ste tentoon stelling van rundvee en kleinvee. Naast een 150-tal van de beste fokrunderen uit West-Zeeuwsch- Vlaanderen, zullen goede Inzen dingen van vetvee, handelsvee en varkens, schapen en geiten aan wezig zijn. De fokkers in dit ge bied hebben een uitstekende oude traditie gevestigd met deze door hun veelzijdigheid zo aantrekke lijke jaarlijkse veetentoonstellin gen. Donderdag 25 september Is de dag van de rundveefokkers in Schou wen-Duiveland. Hun vierde fokvee- dag wordt dan te Zlerikzee gehou den. Men behoeft er niet aan te twijfelen dat dit jonge fokgebied van Zeeland, dat na de overstroming in 1953 een betere basis van kwalitelts- dleren opbouwde. Iets goeds zal pre senteren, dat aller respect en aan dacht verdient. De keuringen beginnen omstreeks 9 uur 's morgens en worden in de namiddag afgesloten met een défilé van de hoogbekroonde die ren. Gebeurtenissen als deze kun nen een rationele veeteelt sterk animeren en belangrijke aanwij zingen geven met betrekking tót de te volgen fokrichtlng. Bovendien worden hiermede goede gelegenheden gevormd tot het doen van gewenste handelstrans acties. Goese kermis verdwijnt uit het centrum Dit jaar voor het laatst op de Markt Het is vrijwel zeker, dat de kermis te Goes volgend jaar niet op de Grote Markt zal worden gehouden, doch op het nieuwe speelterrein in Goes-YVest het terrein van de laatste Hajuto- tentoonstelliug. Gisteren dinsdag was- het de laatste kermisdag in Goes, nadat de verschillende kermisexploitanten ge durende een week een cacofonie van klanken over de Markt hebben doen daveren. Dit lawaai is bijzonder sto rend voor het personeel van de tal rijke kantoren rond de Grote Markt, om dan nog niet te spreken van de hinder, welke hotelgasten ervan on dervinden. Ook uit verkeefsoogpunt betekent het verdwijnen van de ker mis naar een ander stadsgedeelte een belangrijke factor. De smalle binnen stad van Goes heeft normaal al met parkeerprobleem te kampen, het geen tijdens de kermis week nog gro tere moeilijkheden met zich mede brengt. Advertentie Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP VANDAAG Middelburg Electro: „Haar eerste liefde", alle leeftljdfen, 19 en 21.16 uur. Schouwburg: „The bridge on the river Kwai", 14 jaar, 20 uur. Van Ben them en Jutting: Expositie gra fische werken van Picasso, 9-18 uur. Kunstmuseum: Expositie werken van „Coloriet", 14-17 en 20-22 uur. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9-22 uur. Zwembad: Onderlinge wedstrijden „tuc- tor", 19 uur. Vlissingen Alhainbra: „The bridge on tlir river ICwai", 18.30 en 21.30 uur. 14 jaar; Luxor: „Bemndine", 20 uur. a.l. - Zeevaartschooltentoonstelling Scheepa^ bouw en Tankvaart, 10-12 en 14-17 uur. Nieuwe Markt: Volksdansdemonstratles, 20 uur. Carillonconcert door de heer A. 3. de Groot, stadsbelaardier van Bergen op Zoom. 20 tot 31 uur. C.J.M V.-cebouw: jaarvergadering Zee land Sport, 20 uur. Goes Qrand: „Paris holiday", 20 uur. - Marktplein: lamplonopttfOlfU

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2