PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT D£ BILT Kruiser „De Zeven Provinciën" vastgeraakt op strekdam bij Den Helder St. Eloy-H.B.S. in Oostburg gereed FRANSJE SCHOUTEN - GEZOND HAAR HONGERIG GEVONDEN Vandaag... 201e jaargang - no. 201 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 27 aug. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C-. Middelburg. Bureaus: Viissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3341; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Fauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlenkzee. red. tel. 2425. adm. tel 2034 Na uitvallen van stuurboordschroef Kruisen en mollen Componist en journalist Wouter Paap heeft in de „Groene Am sterdammer" zijn indrukken weergegeven over het Wereldmuziek concours in Kerkrade en hij is er daarbij uitmuntend in geslaagd de verbondenheid vast te leggen van „mens en melodie", van muzieken gemeenschap, zoals bezoekers en deelnemers die thans in Kerkrade er varen. De organisatoren verliezen hier niet uit het oog, dat het de oer- bestemming van een blaasorkest is het leven van stad en land op te luis teren met zijn fiere, klaterende en sonore muziekoptochten, die de be volking reeds bij het ochtendgloren aankondigen, dat het een feestdag zal worden. Het is een wondere wereld, die van de blaasmuziek. Maar niettemin is zij realiteit en zeker niet alleen in Lim burg. We behoeven niet héél ver van huis te gaan om ze te ontmoeten, de mensen met tuba's en trombones, op weg naar het repetitielokaal of naar een of andere gebeurtenis, waar hun koperen klanken voor passende vreugde moeten zorgen. Ook in het Zeeuwse gewest vindt men gelukkig (nog) vele muzikanten, mannen die alles afweten van Verdi-arrangemen- ten en van marsen. Soms komen be roemde Engelse korpsen voor hen spelen en wie wel eens een dergelijk concert heeft meegemaakt bij voorbeeld onder leiding van de fa meuze Harry Mortimer weet hoe groot dande geestdrift is van de Zeeuwse muzikanten. Maar ondanks de geestdrift bij het spelen en het luisteren is het leven van deze harmonie- en fanfaremen sen bepaald niet zonder zorg. Of, om in de stijl van het onderwerp te blij ven, niet alles staat in C groot geno teerd: de notenbalk bevat héél wat lastige kruisen én mollen Er zijn, globaal aangeduid, in de wereld van de Zeeuwse amateur- blaasmuziek en niet alleen in Zeeland! twee opvallende ver schijnselenwaar te nemen. In de eer ste plaats een afnemende belangstel ling onder de'jongeren en in de twee de "plaats 'n verzwaring van de eisen, welke aan de korpsen worden gesteld. Over die afnemende belangstelling bij de jeugd is al veel geschreven en soms wordt wel eens betoogd, dat het daarmee toch wel meevalt. Ifhmers hier en daar slaagt men erin jeugd- korpsen te stichten, waarmee vaak een redelijk peil wordt bereikt, ter wijl enkele korpsen kunnen bogen op jonge leden. Wanneer men echter nu de vraag stelt of de Zeeuwse korpsen over de gehele linie beschikken over voldoende reserves aan jongeren, dan kan daarop géén bevestigend ant woord worden gegeven. Er zijn teveel tegenwerkende facto ren: méér (vaak passieve) interesse in de amusementsmuziek, weinig tijd door allerlei avondcursussen, lange diensttijd enz. Bovendien worstelt men in kleinere gemeenten met het probleem van de wegtrekkende jon geren. Die trek naar elders houdt voor het gehele gemeenschapsleven van de bewuste plaats een verschra ling in. Dat aan de korpsen hogere eisen wor den gesteld, is te begrijpen: radio en grammofoonplaat werken dat mede in de hand. En er moet hard geploe terd worden, wil een vereniging op een concours goed voor de dag ko men,- zodat van de jury een bevredi gende beoordeling wordt ontvangen. Hetgeen weer betekent, dat van de muzikant verwacht wordt, dat hij, buiten de repetities om, thuis ook flink op zijn „partij" werkt. En dat is voor menigeen in deze veel-vragen- de tijd een te zware opgave. Het ver haal gaat, hoe destijds wijlen diri gent Flipse van Apollo" in Wissen- kerke voor de Tweede Wereld- (Vervolg op. pag. 3). Duizend ton olie en munitie overgeladen op landingsboten Vier marinesleepboten hebben gisteravond omstreeks zes uur bij fioog water vergeefs geprobeerd, Hr. Ms. kruiser „De Zeven Pro vinciën" vlot te trekken, die twaalf uur tevoren bij het binnen lopen van de haven van Den Helder op de strekdam van het Harssenseiland als gevolg van een mislukte manoeuvre aan de grond was gelopen. Vanochtend tegen zes uur zou bij hoog water een nieuwe poging worden ondernomen, de kruiser van de strek dam af te halen. In de loop van de naclit zou duizend ton olie en munitie uit het schip worden overgeladen op landingsboten, waardoor de oorlogsbodem circa vijftien centimeter hoger zou komen te liggen. Het 10.000 ton metende, meer ian 180 meter lange schip was maandag voor een normaal oefenprogramma uitgevaren. Buiten het Schulpengat werd in de flens van de hoofdstoomlei- ding een lek geconstateerd. De commandant, kapitein ter zee M. J. Vos, gaf daarna opdracht voor anker te gaan. Dinsdag ochtend besloot hij, naar Den Helder terug te keren. Door het lek in de stoomleiding waren de stuurboordmotor en dus ook de stuurboordschroef uitgevallen. „De Zeven Provinciën", die twee schroeven heeft en als „dubbel- schroever" zeer manoeuvreer baar is, werd daardoor veel moeilijker te besturen. Het gevolg was, dat het schip De -plaatijzeren plastiek van de Wouwse kunstenaar Keijzer, die ge plaatst zal worden op het voorplein van de St. Eloy-school in Oostburg. Het is een abstract werk, waarin de kunstenaar een leerling, een leraar en ,fle boom der wijsheid" heeft wil len verbeelden. De leerling lean de boom alleen via de leraar beklim men in alleen varend op een draaien de bakboordschroef ter hoog te van het westelijke haven hoofd, in de havenmonding, strandde, door het aflopende tij steeds verder in de glooiing wegzakte en tenslotte enigszins begon over te hellen. Matrozen renden van bakboord naar stuurboord „De Zeven Provinciën", een van de twee lichte kruisers der Koninklijke Marine (de andere is Hr. Ms. „De Ruyter") was bij het middenschip ter hoogte van de machinekamer vastgelopen. Toen gisteravond de marinesleep boten „Orkaan", „Dommel", „Din- tel" en „IJssel" pogingen deden om het schip te bevrijden, stonden een vierhonderd koppen van de totaal 700 bemanningsleden op het ach terdek van „De Zeven Provinciën" aangetreden, teneinde het even wicht te verbeteren. Tijdens het gieren kreeg een honderdtal matro zen de opdracht, van bakboord naar stuurboord te rennen, om het ef fect van het wrikken te verhogen. Maar alle pogingen van de vier slepers, waarvan er drie 750 pk en een 1200 pk ontwikkelden, waren tevergeefs. De bevelhebber van de zeestrijd krachten in Nederland, vice-admi- raal H. H. L. Pröpper, en de com mandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht G. B. F. Fortuyn, sloegen de pogingen van de mari nesleepboten aan boord van de kruiser gade. „W aakhonden' Mensen van het bureau Wijsmuller, welks sleepboten „Zeeland" en „Sim- son" als waakhonden lagen te wach ten om zich op deze hartige hap te werpen, verzekerden ons, dat de ma rinesleepboten gezamenlijk minder effect konden sorteren dan de „Zee land" alleen. Een sterke sleper als de „Zeeland" wrikt gierend heen en weer, zonder rekening te hoeven hou den met anderen. Men heeft echter van de diensten van het bureau Wijs muller nog geen gebruik wensen te maken. Bijna was het ervan gekomen, Tus sen half één en twee uur gistermid dag heeft de „Zeeland" de onfor tuinlijke kruiser vastgehapt. Er was hulp gevraagd en het ant woord dat gaarne werd gegeven er konden uiteraard geweldige prijzen worden bedongen, want „De Zeven Provinciën" vertegen woordigt een waarde van 88 mil joen. gulden bestond uit het overbrengen van een drijf lijn met daarop aangesloten de sleepdraad. Bijna was ide aan boord of de vet te hap gleed terug. Op last van het ministerie kwam het bericht door, dat ue lijn niet mocht wor den geaccepteerd. En op het Wierhoofd groeiden de aantallen kijklustigen, onder wie vele buitenlanders voor Texel, die toevallig een spectaculair avontuur meemaakten. De rondvaartboot var de marine trok bijzonder veel be langstelling. Het tochtje voerde na melijk vlak langs de kruiser, zodat men van nabij kon waarnemen hoe het schip er voor lag en hoe de klei ne slepertjes aan het worstelen wa ren. MARINEHAVEN DEN HELDER VREUGDE IN RABBIT-HILL De speurtocht naar de 8-jarige Fransje Schouten uit Amsterdam, die met zijn ouders logeerde in het kampeercentrum „Rabbit Hill" bij Apeldoorn en sinds zondagmiddag vermist werd, is niet zonder succes gebleven. Dins dagmorgen in alle vroegte zijn politiemannen, boswachters, houtvesters cn 180 man van het depot der Koninklijke Marechaussee te Apeldoorn de bossen weer ingetrokken. Om kwart over elf werd het kereltje rustig spelend aangetroffen temidden van de bosbessenstruiken. Reeds maandag avond had men afdrukken van kindervoetjes gevonden langs de afraste ring van het kroondomein. Het kind, dat verdwaald bleek te zijn, werd ook in de buurt van liet kroondomein gevonden. Hoewel het ventje verkleumd en hongerig was, heeft een onderzoek in het Julianaziekenhuis te Apeldoorn uitgewezen, dat het kind geen schadelijke gevolgen heeft ondervonden van zijn ver blijf van bijna twee etmalen in de bossen. Hij Is inmiddels bij zijn dolgelukkige ouders in Rabbit-Hill teruggekeerd. Fransje had zich gevoed met bosbessen. Het vinden van Frans is een per soonlijk succes van de bejaarde koninklijke jachtopziener T. van Veld huizen, die dank zij zijn enorme terreinkennis en onvermoeid zwoegen, waardevolle aanwijzingen heeft kunnen geven, waardoor het jongetje kon worden gevonden. De foto werd gemaakt in het Julianaziekenhuis te Apeldoorn, waar de jongen ter observatie is opgenomen. Mislukte pogingen van Russen om maanrakel te lanceren Volgens berichten uit diplomatieke kringen in Oost-Berlijn zouden de Russen in augustus drie mislukte po gingen hebben gedaan om een maan- raket te lanceren. Deze berichten zijn gebaseerd op ge lijkluidende uit Moskou, Warschau en Praag. De raketten zouden kort na de start op een geheim gehouden basis in Siberië ontploft zijn. De Rus sische maanraketten zouden een ver beterde uitvoering zijn van het type waarmee Spoetnik nummer drie de ruimte werd ingeschoten. De eerste poging zou ondernomen zijn voor het mislukte schot van de Amerika nen op de maan. Grote plaats ingeruimd aan kunstzinnige „versiering" De nieuwe r.-k. h.b.s. en middel bare meisjesschool „St. Eloy" te Oostburg is thans vrywel gereed en zal na dinsdag a.s. te zijn in gewijd woensdag 3 september onofficieel in gebruik worden ge nomen. De leerlingen zullen op die dag bezit nemen van het gloednieu we gebouw, dat 2oals bekend in de plaats is gekomen van de hou ten noodgebouweu in Schoondijke, die vele jaren lang dienst hebben moeten doen. Het nieuwe schoolgebouw, naar een ontwerp van de Bredase architect Frans Mol, is byzonder royaal op gezet en er is een opvallend grote plaats ingeruimd aan een kunstzin nig verantwoorde „versiering". Niet minder dan vijf beeldende kunstenaars werden hiervoor inge schakeld. Zo verzorgde de kunstschilder Hans Heeren uit Middelburg een fraai, uit zeemotieven opgetrokken gekleurd baksteen-mozaïek in de gymnastiek zaal, die tevens als aula gebruikt kan worden. Deze ruime zaal heeft name lijk een podium. In het uiterst smaak vol ingerichte „overblijflokaal" sierde Heeren een der wanden met stijlvol grafito-werk. Achter in deze zaal be vindt zich een inschuifbare wand, die in gesloten toestand een sober inge richte kapel voor het oog verbergt. Op het voorplein van de school zal een plaatijzeren plastiek worden geplaatst van de kunstenaar Kees Keijzer uit Wouw; moderne kunst, waarin Keijzer op forse wijze, ijn abstracte vorm, een leerling, een leraar en „de boom der wijsheid" uitbeeldde; een boom, die door de leerling alleen maar via de leraar beklommen kan worden..... In de hoofdingang van het gebouw, waaiin zich tevens achter n klein bordes de „dienstvertrekken" be vinden (administratie, directie- en coneiergekamer) legde de kunstenaar Jan Dijker uit Meergestel drie mo zaïeken en bovendien zal in de hal nog de figuur van St. Eloy in 'n glas- en marmermozaïek worden uitge beeld door de kunstenaar Buys uit Breda. Tenslotte zal in de hal nog een „Ma donna met kind" worden geplaatst, te vervaardigen door de Utrechtse kunstsmid De Groot. Heel het interieur van de school, die gebouwd werd door de gebroeders Krieckaert uit Hengstdijk, is in lich te tinten gehouden. De muren zijn af wisselend crème en wit geschilderd, terwijl alle deuren moderne pastel tinten kregen. Naast een ruim voor plein beschikt men over een binnen plaats en over een plein, dat aansluit op de rechtervleugel. Het St. Eloy-schoolgi-uouw, dat eerst op 1 december a.s. te" gelegenheid van het feest van St. Eloy officieel in gebruik zal worden genomen, is onge twijfeld een aanwinst voor Oostburg en voor heel .West Zeeuwsch Vlaande ren, Sultan Hamid II uit gevangenis ontslagen Sultan Hamid de tweede van Pontia- nak is de vorige week woensdag uit de gevangenis ontslagen. Hij heeft acht en een half jaar in de gevange nis doorgebracht na terecht te heb ben gestaan wegens pogingen tot om verwerping van de regering. Hij ver blijft tijdelijk bij vrienden in Djakar ta. H is het 75 jaar geleden, dat H het vulkanische eiland de Kra- katau in de Straat Soenda met een hevige explosie uit elkaar sprong. Bij deze ramp kwa- f§ men ongeveer 40.000 personen ee om het leven, terwijl de vloed- h golf, die hierbij ontstond, tot ee ee op de Atlantische Oceaan gere- ee gistreerd werd. lllllllllllllllllll!llllllll!llllllllllllll|lllllllll||||||||||||||||||||||||||||||||||li VERWACHT. VRIJ ZONNIG. Vrij koude ochtend met plaatselijk mist. Overdag vrij zonnig weer met zwakke tot matige, later af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en oost. Iets hogere middagtemperatu- ren. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag goed strandweer met flinke opklaringen en later iets meer bewol king. Hogere temperaturen van 20 tot 21 graden Celsius. Zeewater 17 aden Celsius. Matige tot vrij krach je zuidenwind. Vooruitzichten: minder zonnig met kans op buien. ZON EN MAAN 28 augustus Zon op 5.44 onder 19.38 Maan .op. 18.56 onder 4.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1