Vier jaar geëist tegen directeur van de Ammerstolse spaarbank AMERIKAANSE TANKS NAAR WEGEN BEIROET-VLIEGVELD FAUBUS WIL EVENTUEEL SCHOOL LITTLE ROCK SLUITEN ZWARE STRAFFEN VOOR DRIE TANKSTATIONOVERVALLERS WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. ROTTERDAMSE RECHTBANK s A - 1 if V" "u KL. k<- - Verduistering en oplichting tot bedrag van f 169.000 „Er ïs bijna geen gezin in Ammerstol, of een lid ervan is Mel door l ge troffen". Aldus gistermorgen de president van de strafkamer der Rotter damse rechtbank, rar. P. J. C. Schipper, tegen de 60-jarige accountant, en directeur van de Ammerstolse spaarbank, D.E.H. te Ammerstol, die voor de rechtbank te Rotterdam terecht stond. De officier van justitie, mr. I. H. van de Roemer, eiste tegen hem vier jaar gevangenisstraf met aftrek. Aan H. was verduistering, oplichting en valsheid in geschrifte ten laste gelegd. Alles bij elkaar zou door zijn schuld ongeveer drie ton in gemid deld tien jaar tijd verdwenen zijn, aldus de verklaringen van de politie. Uit het verhoor kwam naar voren, dat de malversaties heel klein be gonnen waren, namelijk met kleine bedragen die H. uit de kas ham in 1934, toen hij nog hoofdonderwijzer was en om zijn inkomsten wat te versterken tevens een praktijk als accountant begon. H. was in dat jaar directeur van de Ammerstolse spaarbank geworden, maar dit werk was voornamelijk „pro deo". Hij zou toen zijn begon nen de verschillende kassen te ver mengen. In 1947 werd hij voor de keuze gesteld of zijn ambt als hoofdonderwijzer of zijn andere werkzaamheden te laten schieten. Hij koos het eerste. In die tijd zouden de kastekorten nog aan te vullen zijn geweest, aldus de officier. Maar toen hij zijn vaste salaris moest missen, werden de knoeierijen groter. En controle had H. niet. De com missarissen van de Stichting Am- merstolsche Spaarbank zouden niet voor hun taak berekend zijn ge weest en dreven geheel op verdach te. Bij de Ned. Spaarbankbond wilde men zich niet aansluiten. Kritiek werd zowel door de officier als de verdediger, mr. J. van Meurs, gele verd op de belastingdienst in Gou da. „Als van deze zijde was ingegre pen zou alles veel eerder zijn uitge komen", aldus de officier. Voor 1952 kreeg H. steeds aanmaningen en dwangbevelen, en toen hij tenslotte geen aangiftebiljetten meer invulde, sloeg men hem ambtshalve aan. Vijf jaar lang heeft dit geduurd, zonder dat er een onderzoek door de belas tingen werd ingesteld. Bovendien, kon men niet van een „bank" in Ammerstol spreken, ver dachte hield deze in een gesloten huis. H. was „de" financiële des kundige in deze gemeente van dui zend zielen, die voornamelijk bestaat uit arbeiders en kleine middenstan ders, aldus de officier. Onder de gedupeerde spaarders zijn tragische gevallen, merkte de officier nog op, onder meer van een bedle gerig iemand, aanstaande echtparen, en een weduwe, die volkomen van de nalatenschap van haar man be roofd is. Het waren meest kleine spaarders met een doel voor ogen. Hoewel een oproep is gedaan aan allen die een boekje van de Ammer stolse Spaarbank hebben, dit. aan de rijkspolitie te" sturen, heeft niet ie dereen daar gehoor aan gegeven. Zodoende heeft men niet alles meer na kunnen gaan, want de administra tie van H. was bijzonder gebrekkig. De politie had grote moeite wijs te worden uit de deels incomplete, deels gefingeerde boekhouding. De ver dachte gaf alles toe. Ook dat hij per jaar zo'n 43.000 voor zichzelf ge bruikte, terwijl zijn bruto inkomen gemiddeld twintig mille bedroeg. „U leefde ver boven uw stand", zei de president. „Ieder jaar kocht U een duurder merk auto. En tenslotte leefde U op een vulkaan en om „de dag des oordeels" uit te stellen ging U oplichtingen plegen en in de staatsloterij spe len." „Nezifo" in Den Haag was dege ne die lont begon te ruiken. „Nu is het spel uitgespeeld" had verdachte toen gezegd en was zelf naar het hoofdbureau van politie Het nieuwe St. Eloy-schoolgëbouw in Oostburgwaarin de r.-k. h.b.s. en de middelbare meisjesschool gehuisvest nullen worden. Woensdag 3 septem ber a.s. sullen de leerlingen de school betrekkende officiële ingebruikne ming is bepaald op 1 december, ter gelegenheid van het feest van St. Elog. te Rotterdam gegaan met de me dedeling „Ik heb ongeveer een ton verduisterd." Dat was op 18 februari j.l. Dat het veel meer was, zou hij niet geweten hebben. „In de cel is mijn cliënt tot het be sef gekomen wat hij eigenlijk alle maal gedaan heeft", aldus de verde diger in zijn pleidooi. „En hij is daar zo van geschrokken, dat hij een paar keer een lichte hartaanval gehad heeft." Mr. Van Meurs schetste het leven van deze man, die uit een eenvoudig gezin kwam en „hoger op" wilde ko men. Hij heeft altijd „de grote man" willen zijn. In Ammerstol liep hij rond in een lange zwarte jas en bol hoed. Hij woonde in het duurste huis van Schoonhoven. Maar altijd heeft hij hard gewerkt, vaak veer tien uur per dag. Deze zaak wordt overheerst door triestheid, zei mr. Van Meurs, maar ook het leven van deze man is triest geweest. Hij vroeg de rechtbank alles tegen elkaar af te wegen. „Ik begrijp, dat ik een zware straf verdiend heb", nas het laatste woord van H. pillllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljll De dagvaarding In de eerste plaats, aldus de dagvaarding, zou hij bedragen, variërend van 27.000 tot M 350.geld van inleggers op =j de spaarbank, veiduisterd heb- s ben van januari 1952 tot fe- jj§ bruari 1958. In totaal ongeveer H 64.900. Dit is echter een „bloemlezing", zei de officier. H In werkelijkheid waren er 464 m spaarders, onder wie 185 |j schoolkinderen, en het geleden verlies per. spaarder is gemid- H deld 460.De rente kon men niet als verduistering aan- ji merken, aldus de officier. |j Vervolgens zou hij 9600.1 van de „Nezifo" te Den Haag verduisterd hebben. Dit was door een bode geïnd contribu- tiegeld, dat H. aan de zieken- ee fondsen had moeten doen toe- jij komen. Het derde en vierde punt van de dagvaarding betrof oplich- {H ting in 1956 en '57. Vierduizend j| gulden ten nadele van de vee- houder G. de J. Dit geld zou fs verdachte zogenaamd besteden voor een voordelige aankoop van een auto. En 17.000 ten nadele van de caféhouder P. O., voor wie hij een boerderij zou aankopen. De niet ten laste ge- jjj legde gevallen meegerekend, m i_ zouden de oplichtingen in to- taal 94.500 belopen hebben, aldus de officier. jjj jj De valsheid in geschrifte had tenslotte betrekking op het js vervalsen van verzegelde vol- jjj machten voor een onteinge- EE ningsprocedure. flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllillllllllllillli Twee vliegtuigen zijn, na een botsing in de lucht, neergestort op het zie kenhuis van de Canadese vliegbasis bij Grostenquin in Oost-Frankrijk. Bij het ongeluk, kwamen vijf mensen om het leven en werden tien ge wond. Foto: een bulldozer baant zich een weg door de puinhopen. (Telefoto) BESCHERMING VERBINDINGSLIJNEN Libanese oppositie eist terugtrekken V.S.-troepen en V.N.-waarnemers De Amerikaanse strijdkrachten in Libanon hebben op drie plaatsen op wegen tussen Beiroet en het interna tionale vliegveld tankformaties ge plaatst om de verbindingslijnen en bevoorradingswegen der strijdkrach ten te beschermen. Dit heeft een mi litaire woordvoerder dinsdag medege deeld na. berichten van radio-Moskou en andere, dat de Amerikaanse ar tillerie onverwacht Beiroet was gena derd en stellingen had betrokken te genover die van Libanese opstande lingen. De versterkingen waren aangebracht op plaatsen waar de Amerikaanse strijdkrachten onlangs bestookt wa ren en militair materiaal, waaronder wapens, waren gestolen. De onlangs gekozen maar nog niet in functie zijnde Libanese president Foead Sjehab is er maandagavond niet in geslaagd vijf oppositieleiders te overreden hun huidige posities op te geven en de algemene staking te beëindigen. Zij zullen dit pas doen wanneer de „verrader" Sjamoen als president is afgetreden. Zoals bekend loopt president Sjamoens ambtster mijn op 24 september af. I.C.A.O. over ongelijke concurrentie door Sowjet- vliegtuigindustrie De International Civil Aviation Or ganisation (I.C.A.O.) gelooft dat de vliegtuigindustrie van het westen voor een zeer scherpe concurrentie zou komen te staan, indien de Sowjet- Unie haar vliegtuigen op de interna tionale markt zou aanbieden. In een communiqué van de oppo sitieleiders wordt gezegd, dat de oppositie in de regering wil wor den opgenomen nadat Sjehab zijn ambt heeft aanvaard. Sjehab zou ervoor moeten zorgen dat de Ame rikanen onmiddellijk bet land veriaten zonder dat op internatio nale regelingen wordt gewacht. Ook de waarnemers der Verenigde Naties zouden moeten vertrekken. Het antwoord van Sjehab op de eisen is niet bekend. Gereformeerde predikanten distanciëren zich van Osborn In verband met hat optreden van de Amerikaanse evangelist Osborn 's avonds in de Maliebaan te 's-Graven- hage, heeft een tiental predikanten van de gereformeerde kerken van 's- Gravenhage-Oost en West een ge meenschappelijke verklaring uitge geven, waarin zij ernstig waarschu wen tegen de huns inziens verkeerde invloed, die van de meetings van de ze evangelist uitgaan. Deze verkla ring luidt aldus: „De ondergetekenden, predikanten van de gereformeerde kerken van 's- Gravenhage-Oost en West, voor zo ver niet met vakantie of onbereik baar op het tijdstip van het opstellen van deze verklaring, diep geschokt door de onschriftuurlijke redenerin gen in de Osborn-meetings van deze week op het Malieveld in Den Haag, en niet minder door de handelingen op deze redeneringen gegrond, ver klaren als dienaars van het evange lie zich volledig te distanciëren van deze woorden en praktijken, die naar hun mening geen enkele basis vinden in de heilige schrift en wensen allen, voor wie zij verantwoordelijk zijn, ernstig te waarschuwen tegen de ver keerde invloed, die van deze meetings moet uitgaan". Koninklijk gezin splitste zich weer op de Expo Ook gisteren hebben de leden van het koninklijk gezin de Expo bezocht. Tegen de middag werden prins Bern- hard en de prinsessen in het Argen tijnse paviljoen door dhr. Missair, de directeur van de persdienst van 't. Ar gentijnse commissariaat, herkend, waarna de commissaris-generaal van het paviljoen en zijn plaatsvervanger de hoge gasten ontvingen. Na in het Nederlandse paviljoen geluncht te hebben keerden de prins en de prin sessen naar het Argentijnse paviljoen terug, waar de prins in het restau rant inlichtingen vroeg over het Ar gentijnse vlees. De koninklijke familie heeft verder het Russische en 't Amerikaanse pa viljoen bezocht. In het laatste pavil joen hebben de koninklijke gasten een aperitief gebruikt. De lunch werd hun in het Portugese paviljoen opge diend. Na het noenmaal troffen koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Marijke elkaar in het paviljoen van Tsjecho-Slowakije. Toen prinses Ma rijke haar moeder de erehal van dit paviljoen binnen zag komen liep zij op haar toe en vloog haar om de hals. Ook haar vader, die even later bin nenkwam, omhelsde zij. Na een rond gang door de inzending, waarbij de Erins in de erehal links afsloeg en de oningin en de prinses naar rechts hun rondgang aanvingen, ontmoetten de drie elkaar weer in de „cultuur hal", waar zij een vertoning van de Tsjecho-Slowaakse nonstoprevue de „Toverlantaarn" bijwoonden. De drie andere prinsessen waren niet bij hun ouders verschenen. De leden van de koninklijke familie zijn omstreeks zes uur naar de Ne derlandse ambassade teruggekeerd, waar 's avonds te hunner ere een di ner werd aangeboden. TEGEN RASSENINTEGRATIE Daarna volksstemming over verder gedrag Gouverneur Faubus van Arkansas heeft dinsdag een speciale vergade ring van Arkansas' wetgevende ver gadering verzocht hem in een wets ontwerp de bevoegdheid te geven om de openbare scholen met name de centrale middelbare school van Little Roek te sluiten, iudien rassenin tegratie wordt opgelegd. Faubus ver klaarde, dat deze maatregel nood zakelijk is om herhaling van de inci- Dr. Ralph Vaughan-Williams te Londen overleden Dr. Ralph VaughanWilliams, be kend Brits componist, is gisterochtend in de ouderdom van 85 jaar te Lon den overleden. Vaughan Williams werd op 12 okto ber 1872 te Down Arnpney in het graafschap Gloucestershire geboren. Hij studeerde aan het Trinity College te Cambridge en aan het Royal Col lege for Music. In Londen was hij werkzaam als organist en koordiri gent. Hij voltooide zijn opleiding te Berlijn en in Parijs waar hij resp. leerling was van Max Bruch en Mau rice Ravel. Hij componeerde onder meer drie ope ra's, waaronder „Riders to the sea" in 1937, twee balletten, toneelmuziek, filmmuziek, zeven symfonieën, een pi anoconcert, een vioolconcert, rapso dieën en een suite voor viool en or kest. Voorts schreef hij kamermuziek, koorwerken, waaronder een mis, en talrijke liederen met piano-, orgel- of orkestbegeleiding. Na de Eerste Wereldoorlog werd hij leraar aan het Royal College for Mu sic. In 1935 verscheen van zijn hand een boek, getiteld „National Music". In datzelfde jaar werd hem de Britse orde van verdienste toegekend. In 1938 verleende de universiteit van Hamburg hem de Shakespeare-prijs. De componist, die op zesjarige leef tijd zijn eerste compositie schreef, componeerde nog op hoge leeftijd. In 1951 schreef hij zijn opera „The Pel- grim's Progress" en drie jaar later voltooide hij wat hij het eerste con ceit voor tuba en orkest noemde. Op IN HOGER BEROEP VOOR HOF TE AMSTERDAM Procureur-generaal: Dit zijn delicten die meeste schrik in Nederland verwekken' Tegen de 30-jarige los-werkman D. van H. uit Hillegom, die 4 weken op het pompstation aan de rijksweg Amsterdam-Utrecht had gewerkt en daarover inlichtingen aan van W. had verstrekt, eiste de procureur-gene raal bevestiging van het vonnis van de Haarlemse rechtbank: 3 maanden terzake van opzetheling. H. had voor zijn tip f 200 ontvangen. De buit van de overval op het tankstation op het verkeersplein Oude Rijn bedroeg slechts f 125 en die van het station nabij Amsterdam ongeveer f 9000. Oorspronkelijk was het trio van plan geweest in de nacht van 25 op 26 augustus vorig jaar een inbraak te plegen in een juwelierszaak aan het Noordeinde in Den Haag. De metse laar G. had echter de daarvoor be nodigde glassnijder in zijn sok ver stopt en wendde in Den Haag voor het apparaat niet meer te hebben be nut. H. moest zo verklaarde de metselaar dringend geld hebben en besloten werd „dan maar een ben zinestation te pakken". Men belandde al rijdende bij het ver keersplein Oude Rijn en niet feest neuzen op togen de mannen te voet naar het tankstation, waar G. met twee pistolen gewapend naar binnen ging. Hij dreigde daarmee de hevig geschrokken 45-jarige pompbediende G. B. en waarschuwde hem geen alarm te slaan en de sleutels af te geven. Alleen de inhoud van het geld kistje namen de mannen mee. De safe waarin ongeveer 11.000 gulden lag lieten zij ongemoeid. De procureur-generaal rekende de koopman de overval op het pomsta- tion zwaar aan. „Dit zijn delicten, die de meeste schrik in Nederland verwekken. Het is een doelwit voor misdadigers, dat voor de hand ligt. Of men moet de pompstations tot een versterkte burcht maken of dusda nige rigoureuze straffen geven, die klinken als een klok. Er moet een afschrikwekkende werking van uit gaan. Deze moeten wij beschouwen als een buitengewoon gevaarlijk in- brèker en overvaller" aldus de pro cureur-generaal, die uit het oogpunt van algemene preventie de reeds vermelde zware straf eiste. De raads man verzocht het hof de koopman niet zwaarder te straffen dan zijn medeverdachten. In zijn laatste woord zei H.: „Ik heb mijn leven volkomen verknoeid. Ik heb niet voor mijn plezier ge stolen maar het was voor mij leven of sterven". Precies een jaar geleden pleegden drie mannen de overval op het ben zine pompstation aan het verkeers- Klein Oude Rijn bij Utrecht. Twee unner hadden in juli de overval ge pleegd op een tankstation aan de rijksweg Amsterdam-LTtrecht nabij de hoofdstad. Voorts stond een reeks van inbraken op liun naam. Dinsdag stond het drietal in hoger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam terecht. De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, eiste tegen de al 12 maal veroordeelde 48-jarige koopman D. H., negen jaar gevangenisstraf met aftrek. Tot deze straf had de recht bank te Haarlem, na een eis van 12 jaar, de man veroordeeld. H. had deelgenomen aan de overval op het tankstation bij Utrecht en bekende voorts zijn aandeel in de inbraak in hotel „Duin en Kruidberg" te Sant poort, waaruit in april 1957 enige schilderijen en kandelaars waren ge stolen. Voorts had hij tezamen met de tim merman L. C. van W. ingebroken in een juwelierszaak in Zeist in mei '57 en in een bontzaak in maart van dit jaar te Bilthoven. Tezamen met de metselaar J. G. had hij tenslotte een inbraak gepleegd in een woning te Zeist waaruit een aantal bontjassen werd ontvreemd. Tegen de 25-jarige metselaar J. G. uit Haarlem, die tezamen met de timmerman van W. de overval op het pompstation aan de rijksweg Am sterdam-Utrecht had gepleegd en eveneens had meegedaan aan die op het tankstation te Utrecht, eiste de procureur-generaal bevestiging van het vonnis van de Haarlemse recht bank: zeven jaar gevangenis met af trek. In eerste instantie was tegen G. acht jaar geëist. denten van het vorige jaar te voor komen. Hij zei: „De kwestie is ons opgedrongen. Wij moeten óf onze rechten verdedigen óf ons erbij neer leggen". Het door de gouverneur voorge stelde wetsontwei-p voorziet in een volksstemming in het gebied van een eventueel gesloten school om binnen dertig dagen te beslissen of dé school gesloten blijft dan wel met toepassing van integratie hei- opend wordt. 3 televisiemaatschap- ppijen zonden Faubus' toespraak over de Verenigde Staten uit. Faubus betoogde in zijn toespraak, dat de federale regering grondwette lijk geen integratie op openbare scho len kan afdwingen, omdat er geen duidelijk federaal statuut over inte gratie op scholen bestaat. En zo dat tqch het geval zou zijn, zou het on grondwettelijk zijn, omdat de be voegdheid voor de controle op de openbare opvoeding door de staten nimmer aan de federale regering is overgedragen, aldus Faubus. Inhalen van verlet zaterdag 27 december Dit jaar valt de 27ste december op een zaterdag. Verscheidene bedrijven wil len de arbeid op deze dag stop zetten en het verlet laten inhalen. Teneinde dit mogelijk te maken heeft de staatssecretaris van sociale zaken aan hoofden of bestuurders van fa brieken of werkplaatsen en/of pak huizen een algemene vergunning ver leend, de verzuimde uren tot een ma ximum van 5Vz uur onder bepaalde voorwaarden door arbeiders van 16 jaar of ouder te laten inhalen in het tijdvak van 1 november tot 15 janu ari. Zeventigjarige leeftijd had hij zijn eerste filmmuziek gecomponeerd. Vaughan Williams had altijd veel be langstelling voor de volksmuziek en balladen van zijn land. Zijn overlijden kwam geheel onver wachts. Maandag had hij nog nor- maai gewerkt. Dinsdagochtend vroeg werd nij echter onwel eu overleed kort daarop. „Overledene" verscheen op zijn eigen begrafenis H Plechtig trok een begrafenis- stoet door de straten van het dorp Marest-Dampcourt, nabij Reims, om de 65-jarige Victor Stevens naar zijn laatste rust- plaats te brengen. Dit althans dachten de bedroefde familie- h leden in de volgwagens. §e H De stoet bereikte de kerk, waar de uitvaartplechtigheid zou worden gehouden. Doch voor ee H het zover was snelde iemand op- ee gewonden de kerk binnen en de j= je familieleden kregen de schrik ee van hun leven: Victor Stevens stond, als uit de doden herrezen, H in levenden lijve voor hen. De toedracht der gebeurtenis- sen, die tot deze verrassende e; ontknoping leidde, was als volgt. Verleden week, toen Ste- ee vens met vakantie buiten het H dorp zijner inwoning vertoefde, H werd het stoffelijk overschot van een oudere man op de ee §f spoorbaan buiten het dorp aan- H getroffen. Na de lijkschouwing werd medegedeeld, dat het f§ stoffelijk overschot dat van p Victor Stevens was. Laatstge- noemde las in zijn vakantiever- ee blijf in de krant, dat hij plotse- ling het tijdelijke met het ee ee eeuwige had verwisseld, het- s H geen voor hem aanleiding was f= spoorslags naar Marest-Damp- se ee court te vertrekken, om zijn se M treurende nabestaanden per- soonlijk te vertellen, dat zij hun tranen konden drogen. n Iiiliiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zeventien mensen zijn maandag avond om het leven gekomen bij een botsing tussen twee vliegtuigen, dia tegelijkertijd trachtten te landen op het vliegveld van het stadje Yajalon in de Zuidmexicaanse provincie Chiat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 11