Net van 180 controlestations tegen overtreding A-bom-akkoord Amerikaanse genezings-evangelist Osborn bezoekt Nederland KiA mm 1 OVERVLOEDIGE VISVANGST VOOR NEDERLANDSE KUST ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1958 PROV IN C1 ALE ZEEUWSE COURANT 8 VOORSTELLEN GENEEFS OVERLEG: Ook Benelux zou voor vestiging in aanmerking komen I)e meest vooraanstaande atoomgeleerden uit het oosten en het wésten, die donderdag hun beraadslagingen te Genève beëindigd hebben, hebben hun regeringen er in een geheim rapport mededeling van gedaan, dat een globaal netwerk van 180 controle-centra in staat zou kunnen zijn om op effectieve wijze Iedere schending van enige betekenis van het verbod, proe ven met kernwapenen te nemen, vast te stellen. Dit eindrapport beveelt aan om tien van die centra of stations te plaatsen aan boord van met hydrofoons uitgeruste schepen op zee en 170 op het land, naar op betrouwbare wijze uit kringen van de conferentie wordt ver nomen. Een van de Europese stations zal, zo gelooft men, in de Benelux-landen worden opgericht, omdat men daar het type landschap vindt, dat, naar het rapport van de geleerden aan geeft, de voorkeur verdient voor het instellen van controleposten. Enkele van de stations zullen een ge bied beslaan van niet minder dan 13 vierkante kilometer, waarin zich dan een grnep van ongeveer twintig seis- mografen zal bevinden. Verwacht wordt, dat de stations on geveer 30 waarnemers met him assis tenten zullen hebben. Dat hele netwerk zou ook inhouden, dat er vliegtuigen boven continentale Directeur van universiteit Jena naar westen gevlucht. Prof. Josef Haemel, de 63-jarige di recteur van de Universiteit van Jena, is uit Oost-Duitsland gevlucht. Haemel werd kort na 1945 lid van de „Socialistische Eenheidspartij" en heeft verscheidene hoge Oostdultse onderscheidingen ontvangen. Het nieuws is, 10 dagen voor het 400- jarlg bestaan van de universiteit zal worden gevierd, bekendgemaakt. Prof. Haemel verklaarde vrijdag in West-Berlijn tegenover de pers, dat hij na zware innerlijke strijd om poli tieke redenen de stad heeft verlaten waar hij 35 jaar geleefd en gewerkt heeft en waarvan hij ereburger was. De professor is donderdag met zijn vrouw in West-Berlijn aangekomen. Uit West-Berlijn wordt sedert woensdag dr. Erwin Neumann, van het anticommunistische West- berlijnse Comité van Vrije Juris ten, vermist. Het comité vreest dat Neumann naar Oost-Duitsland is ontvoerd. Neumann is woensdag ochtend voor het laatst gezien, toen hij met zijn boot zeilde op de Wannsee, een meer dat gedeel telijk in West- en gedeeltelijk in Oost-Berlijn ligt. Neumanns voor ganger, dr. Walter Linse, werd in juli 1952 door communistische agenten uit West-Berlijn ontvoerd. Volgens mededelingen van de ster renwacht te Utrecht zal op 22 augus tus de vuurpijl van de derde Russi sche kunstmaan te zien zijn om 20.41 uur in het zuidwesten op een hoogte van 32 graden, gaande van west naar zuid. Brusselse kermis (Slot van pag. 1) veronderstelt kennis van allerlei ge bruiken, legenden en liederen, welke in een bepaalde streek leven of heb ben geleefd. En in dit geval is daar van toch eigenlijk géén sprake. Wij herinneren ons, hoe enige jaren geleden bij de opening van het Mid delburgse Openluchttheater de be kende kostuumdeskundige De Bree met een kleine groep een demonstra tie gaf van klederdrachten. Dat was folklore. Hier werden toen tot in de puntjes verzorgde Zeeuwse kostuums getoond, waarbij de organisator van elk onderdeel het gebruik en de zin verklaarde. Nogmaals: folklore van de bovenste plank. Neen, dameskoren, boerenkapellen, volksdansgroepen in kostuum hebben weinig te maken met traditie in de zin van „leefwijze van de eigen gemeenschap", weinig ook met folklore. Niettemin mogen zij wat ons betreft heus wel op een we reldtentoonstelling optreden. Zo zwaar behoeft men deze zaak nu toch ook weer niet te tillen, dat hier een veto op zijn plaats zou zijn. Een ver keerde indruk van ons land? Och, iedere bezoeker van de Expo zal zich woensdag werkelijk wel gerealiseerd hebben, dat niet alle Nederlandse da meskoren Bevelandse kappen dragen en niet alle fanfare-korpsen lakense pakken. Zomin alle Canadezen in een uniform van de bereden politie rond lopen en alle Japanse dames in kimo no. Trouwens, het was in Brussel wel héél makkelijk om er achter te komen, hoe ons land werkelijk leeft en werkt, namelijk door een bezoek aan het Nederlandse paviljoen. Déar is het heus geen kermis GEEN MISDAAD. Hijgend en druip nat kwam een kleine jongen het po- litie-bureau te Richmond binnen- strompelen. Hij haalde diep adem en zei: „Ik ben zo net in de rivier gevallen en ik dacht, ik zal me maar aangeven." De dienstdoende politie-functionaris legde de 10-jarige knaap, Tony Wil liams geheten, uit dat het geen mis daad was in een rivier te vallen, wik kelde hem in een deken en bracht hem thuis. vakken zouden vliegen, in noord- zuidelijke richting, voor het verzame len van luchtmonsters om die te „tes ten" op ongebruikelijke hoge radio activiteit. Zo'n systeem, zegt het rapport, zou betekenen, dat „welke voorzorgs maatregelen door een schender van de overeenkomst ook zouden worden genomen, hij niet gevrijwaard zou zijn, ontdekt te worden, in het bijzon der als men bedenkt, dat de inspec tie natuurlijk uitgevoerd zal worden in de buurt van de plek, waarboven of waarop de verdachte ontploffing plaats heeft gehad. Het rapport, aldus wordt uit betrouw bare bron vernomen, bepaalt dat een ontploffing van 1 kt (kilo-ton) of on geveer van de kracht van 1000 ton t.n.t. het minimum „formaat" ont ploffing is, dat binnen het voorgestel de systeem van controle zou vallen. In kringen van de conferentie ver klaarde men dienaangaande, dat dit, in atoomcijfers gezien, een vrij kleine ontploffing is. Het eindrapport van 26 pagina's, met zeven aparte toevoegsels, die in het geheel 18 extra pagina's beslaan, legt er de nadruk op, zo verneemt men, dat enige verdachte ontploffing „tij dig geanaliseerd dient te worden en beveelt aan, dat bepaalde teams de bevoegdheid zouden krijgen onderzoe kingen in te stellen in gebieden, waar men vermoedde, dat ontploffingen hadden plaatsgevonden. Het rapport stelt voor om tussen de contiolestations verschillende afstanden te bepalen, waarbij af standen van niet minder dan 3000 km op zee voldoende worden ge acht, om afdoende bescherming te geven. Er zouden echter veel meer en dichter op elkaar aangelegde sta tions moeten komen in gebieden, waar de natuurlijke obstakels of de natuurlijke verschijnselen bij de opsporingsmethode tussenbeide ko men. In totaal zullen er ongeveer 6 sta* tions in Europa, 87 in Azië, 16 in Afrika, 40 in Noord- en Zuid-Aineri- ka, 4 in het Zuidpoolgebied, 7 in Australië, 10 aan boord van schepen en nog 60 andere op verscheidene eilanden worden ingericht. Volgens betrouwbare mededelingen bevat het rapport geen aanbeveling om stations op te richten in enig in het bijzonder met name genoemd land. Het Wereldgebeuren „WE STONDEN ALS IN SARD1NESVAT" Goede dagen voor Ouddorpers. De vissers van twaalf kotters uit Ouddorp hebben donderdag voor de Nederlandse kust tussen Egmond en IJmuiden op nog geen 3 tot 4 mijl van het strand af een merkwaardig overvloedige visvangst beleefd. In 12 uur tijds werden door de scheepjes die in span visten twee schepen trek ken dan een treilnet over de zeebo dem per span genoeg sardines om 500 tot 700 kisten er mee to vullen van zee gehaald. Elke trek kon slechts van 20 minuten tot een half uur duren danr de schippers vreesden dan anders de nylonnetten zouden scheuren. Enige keren kwamen de netten boven water met 10.000 kilo sardines er in (hetzelfde als 200 kis ten vol)Voor een dergelijke hoeveel heid sardines moet men gewoonlijk dagen lang vissen. De kotters, die donderdagavond met hun buit in de ruimen diep in het wa ter liggend de haven van IJmuiden binnenliepen verkochten de gehele vangst voor het hoge bedrag- van 12-0 gulden per ton aan een vismeelfa- briek te Huizen. De sardine is niet geschikt voor de consumptie, daar ze zeer vet is en snel aan bederf onder hevig door de heersende hoge tempe raturen. De ontdekking van de grote sardine- school voor de Nederlandse kust werd gedaan door de schippers van twee Urlter kotters. Beide schippers beslo ten de sardinevissers van Ouddorp en Stellendam te waarschuwen, die met hun speciale nylonnetten zeker profijt van de vondst zouden trekken. Schipper J. Molesteeg van de Oud- dorp 10, die in span had gevist met de Ouddorp 19 vertelde: „Zulke gro te vangsten heb ik nog nooit meege maakt. We stonden aan dek gewoon in een sardinesvat". Vrijdagmorgen -is de vloot van 12 schepen weer uit IJmuiden vertrok ken om de sardines te achtervolgen. Tijdens het historische Wallenspel te Hulst dreigde even paniek onder de deelnemerstoen plotseling een vaar tuig kapseisde, waarmede Vlaamse invasietroepenaan land poogden te gaan. Het liep gélukkig allemaal goed aj, ondanks het natte pak dat een zevental jongens opliep. Foto P.Z.C.). Duitse gift voor herstel St.-Laurens te Rotterdam. Tijdens een bezoek aan de in de Tweede Wereldoorlog grotendeels ver woeste Grote- of St.-Laurenskerk te Rotterdam, die weer gerestaureerd wordt, heeft, bisschop dr. Jacobi uit Oldenburg in Duitsland gisteren een bedrag van 90.000 DJMT. overhandigd aan de voorzitter van het college van gecommitteerden tot de zaken der Ned. Herv. Gemeenten te Rotterdam, dr. H. J. Eykman. Dit geld was bijeengebracht door de president van de Duitse bondsrepu bliek prof. Heuss en de Westduitse Evangelische Landeskirchen als bij drage in de restauratie van de kei'k. De bisschop, die het initiatief hiertoe nam, zei bij het overhandigen van de gift, dat deze bedoeld is om de kloof tussen Nederland en Duitsland uit het verleden te overbruggen. Het geld is bestemd voor twee ra men, maar het is nog niet bekend hoe deze uitgevoerd zullen worden. Scheepsmaker onder blok beton Dodelijk ongeluk te Vlissingen Op de hoek Scheldestraat-Aagje De kenstraat te Vlissingen is vrijdagmor gen de 44-jarige scheepsmaker E. F. de M. uit 's Heerenhoek onder een blok beton van ongeveer zes ton be kneld geraakt en op slag gedood. De man stond achter op een vracht auto van de Kon. Mij. „De Schelde", waarmee de betonblok werd vervoerd. In de bocht begon de blok te schui ven, als gevolg waarvan de auto fi naal kantelde. De M. werd daarbij onder de lading bekneld; Het slacht offer was gehuwd en vader van zes kinderen. De chauffeur van de auto, E. O. uit Vlissingen, liep een lichte verwonding aan zijn hoofd op. Nadat de beton blok met behulp van een rijdende kraan was verwijderd, hebben twee rijdende kranen de licht beschadigde auto overeind gezet. Motoren van „Hugo de Groot" liggen 200 meter diep. Onderzoek naar oorzaak van ramp kan maanden duren. De heer A. W. Fournier, adjuuct-in specteur van de rijksluchtvaartdienst, dis sinds iriei 1956 speciaal belast is met het vooronderzoek bij luchtvaart ongevallen heeft gistermiddag bij aankomst op Schiphol na zijn terug keer uit Ierland, verklaard dat elke conclusie omtrent de mogelijke oor zaak van de ramp met het K.L.M.- toestel PliL.K.M., de Super Con stellation „Hugo de Groot" voorbarig moet worden genoemd. Op de vraag of de motoren van de „Hugo de Groot" nog naar boven zullen of kunnen worden gebracht, antwoordde de heer Fournier, dat hij daaromtrent inlichtingen heeft inge wonnen. Hij heeft gesproken met een ervaren zeekapitein die hem heeft medegedeeld, dat de oceaan ter plaat se meer dan 200 meter diep is en de golfhoogte gemiddeld 3Vz meter. De zeekapitein had verklaard, dat men beter doet aan deze kust dergelijk werk achterwege te laten. Het onderzoek naar de oorzaak zal "nog maanden vorderen. Het verzamel de materiaal zal op Schiphol worden geschift en bestudeerd. De raad voor de luchtvaart zal te zijner tijd in openbare zitting de zaak behandelen. Voortijdige bekendmaking van be paalde details kan het- onderzoek op het ogenblik schaden. Amerikaanse evangelist Osborn predikte in Den Haag. De 34-jarige Amerikaanse evangelist en gebedsgenezer P. L. Osborn is gis teravond begonnen met zijn campag ne in Nederland met een prediking voor naar vage schatting 10.000 be langstellenden op het Malieveld in Den Haag. Reeds omstreeks vier uur zat een aantal geïnteresseerden op meegebrachte stoeltjes voor het ruw houten podium waarboven een span doek hing met de woorden „Jezus is gisteren en heden dezelfde". Rev. Osborn zeide na prediking van het evangelie, dat hij de eerste avond in Den Haag niet aan God genezing van alle ziekten wilde vragen, maar alleen beterschap voor diegenen die aan één oor geheel doof waren. Deze aanwezigen moesten een vinger in het dove oor steken, daarna bad hij. Hij vroeg na dit gebed de aanwezi gen die zich genezen voelde op het podium te komen. Enige tientallen aanwezigen voldeden aan dit verzoek. Zij getuigden, dat zij weer konden horen met het dove oor. Mevrouw Osborn, de echtgenote van de predi ker leidde de predikant in. Op het Malieveld waren voorts vele zieken, sommigen lagen op brancards. Een tolk, de prediker J. Maasbacli uit Gouda, vertaalde de prediking en de gebeden van de Amerikaanse evan gelist. STEMMEN UIT DE KERKEN Te veel nadruk op genezing door gebed Wanneer dit artikel verschijnt is de Amerikaanse genezingsevangelist T. L. Osborn al in ons land. Hij zal hier zijn van 22-31 augustus. Volgens de be richten heeft hij in Den Haag en Groningen zijn werkterrein gekozen. Toen Billy Graham enige jaren geleden in het Feyenoord-stadion te Rot terdam sprak, was deze gelegenheid, die een massaal aantal mensen kau herbergen, geheel gevuld. We hoorden van een middelbare school die er bijna en-bloc heen was geweest. Zo zullen ook nu de samenkomsten van Osborn uugui trekken, want er is ook nogal wat reclame voor gemaakt. En hoeveel dagbladen en tijdschriften hebben geen artikel aan hem gewijd, hetzij dat ze juichten over zijn komst, hetzij dat ze waarschuwden voor deze iuan-van-over-zee. Dit alleen al zou voldoende zijn om de man te gaan horen, wanneer men tenminste zonder veel moeite daartoe in de gelegenheid is. Bovendien, massa-samenkomsten werken suggestief. We gaan gemak kelijk mee met een grote massa en zo zal ook Osborn wel niet te klagen hebben over gebrek aan opkomst. We hebben deze Amerikaanse predi ker een genezingsevangelist genoemd. Hier moet tocli wel, willen we hem recht doen, iets meer nadruk vallen op het tweede lid van dit samenge stelde woord. Hij wil een evangelist zijn, een evangelieprediker. We kun nen hem rangschikken onder de op wekkingspredikers. Die zijn er door alle tijden heen geweest; mensen, die in staat waren zo te spreken dat hele massa's daardoor bewogen werden. Gewoonlijk hebben deze predikers een populaire wijze van spreken, zonder dat zij daarbij vulgair behoeven te worden. Ze weten zeer aanschouwelijk en meestal in beeldende taal te schil deren wat zij willen zeggen. Wie wel eens zulk een samenkomst heeft mee gemaakt, weet hoezeer men geboeid kan zitten luisteren van het begin tot het einde. We zijn eens naar zulk een samenkomst geweest, een halve men senleeftijd geleden, waar ook een Amerikaan sprak. Een grote zaal vol mensen! We gingen er heen met iemand die geen woord Engels kende. Hij vertelde me later dat hij ademloos had zitten luisteren door de wijze waarop de evangelist sprak en door zijn gebaren, verstond hij wat hij zei, nog vóór de vertaler dit in het Neder lands overbracht. Voor Osborn zijn er geen zalen groot genoeg. Er zullen in Den Haag en Groningen dan ook openluchtsamen komsten worden gehóuden. Ook dit is feitelijk niets bijzonders in de opwek kingsbeweging. Wanneer ge in Corn wall komt, wijst men U nog natuur lijke dalkommen in het landschap, waar in de 18de eeuw John Wesley, een van de grote en klassieke voor beelden van een opwekkingsprediker, gewoon was te preken. Wanneer we de naam van Wesley noemen, denken we tegelijk aan de kerk die er in En- geland (en ook in andere delen van de wereld) nu nog is en die, behalve j dat ze Methodisten Kerk wordt ge noemd. in sommige delen van Enge land ook wel wordt aangeduid met de naam van haar stichter. Wesley heeft j massa's op de been gebracht met zijn prediking, maar tegelijk heeft hij i daaruit iets blijvend georganiseerd. Hij heeft geweten, dat het niet vol- i doende was enkele keren mensen in groten getale bijeen te krijgen en hen in vervoering te brengen door het woord dat gepredikt en het lied dat gezongen wordt. Die mensen moeten het woord van het evangelie meedra gen en overdragen aan anderen. Daaruit moet onherroepelijk een ge meenschap ontstaan. Het gevaar van opwek .ngspredikers in grote stijl is, dat zij beroering en beweging bren gen. Het vlamt en knettert wanneet- zij met hun campagne bezig zijn, doch het is dikwijls als een strovuur dat (Vervolg op pag. 10) Onder Arabieren Mahmoed Fawzi is in dc omgeving der Verenigde Naties geen on bekende. Toen hij er dezer da gen arriveerde om de spoedvergade ring betreffende het Midden-Oosten bij te wonen in zijn ambt van minister van buitenlandse zaken der Verenigde Arabische Republiek, kenden ver scheidene vertegenwoordigers van an dere landen hem terug van vorige ge legenheden dat hij maar toen al leen nog maar voor Egypte, dus nog niet voor de Syrisch-Egyptische Unie die toen nog niet bestond het woord voerde. En degenen die hem kennen, weten dat hij zich van de dossiers dei- internationale kwesties even nauw keurig op de hoogte stelt als vroeger van de dossiers der beklaagden die nij als advocaat verdedigde. Moeilijk kan men zich ingewikkel der zaken voorstellen dan die waarover de algemene verga dering de afgelopen twee weken on derhandeld heeft; de conflicten in het Midden-Oosten. Fawzi's Russische collega Gromiko heeft flink uit het propagandavaatje getapt toen hij in de algemene verga dering de Russische resolutie: onmid dellijke terugtrekking van de Ameri kaanse en Engelse troepen uit Liba non en Jordanië verdedigde. Maar het was duidelijk, dat deze resolutie met de feiten geen rekening hield, en dat er op aanvaarding van deze denkbeel den evenmin kans was als op goedkeu ring van de de door zeven westerse landen ingediende resolutie waarin o%rer die buitenlandse troepen niet di rect gesproken werd, al zouden Ame rika en Engeland in feite niets liever zien. dan dat hun troepen spoedig Jordanië en Libanon kunnen verlaten en hun taak daar wordt overgenomen door de Verenigde Naties. Intussen pleegde Fawzi achter de schermen druk overleg met de ver tegenwoordigers van andere Ara bische landen: Libanon, Jordanië, Irak, Libië, Marokko, Saoedi-Arabië. Soedan, Tunesië en Jemen, die met Egypte de Arabische Liga vormen, welke de laatste tijd niets meer van zich liet horen en doodgewaand werd. Zij vonden het vooruitzicht van een blijvende impasse over deze kwestie blijkbaar heel onprettig en het resul taat was een Arabische resolutie, die donderdagavond door de assemblee met algemene stemmen werd goedge keurd. Deze resolutie bevat de „hernieuwde verzekering", dat de leden van de Arabische Liga eikaars grondgebied of soevereiniteit niet zullen schenden, dat zij elkaar niet zullen aanvallen en geen inmenging zullen plegen in eikaars binnenlandse aangelegenhe den. Daartegenover wordt wederzijd se hulp beloofd. Hammarsköld moet besprekingen voeren om de onafhan kelijkheid en territoriale integriteit van Jordanië en Libanon te waarbor gen en onderhandelen over een pro gramma van economische ontwikke ling, zoals dit vorige week door Ei senhower is voorgesteld. Hij moet zich zo spoedig mogelijk verstaan met de betrokken landen om het te rugtrekken van Britse en Amerikaan se troepen uit Jordanië te vergemak kelijken. Er is alle reden om zich over deze gang van zaken te verwonderen, vooral omdat men weet hoezeer bijvoorbeeld Jodanië en Egypte, alle bei lid van de Liga, de laatste tijd eikaars aartsvijanden zijn. Is ookNas- ser nu ervan overtuigd, dat men de verdere ontwikkeling van de Arabi sche eenheid aan een soort evolutie kan overlaten inplaats van revolutie aan te moedigen? Misschien is hij zonder veel bezwaren met de wensen van andere Arabische landen akkoord gegaan omdat hij tot het inzicht is gekomen voorlopig werk genoeg te hebben aan het regelen van de toe stand binnenslands in de Verenigde Arabische Republiek. Hij kan immers voorlopig tevreden zijn met het feit, dat in Irak zijn vrienden aan het roer staan inplaats van de vroegere rege ring die zijn grootste tegenspeelster binnen de Arabische Unie was. Nasser heeft onlangs toegegeven, dat de staatszaken er in Cairo niet gemak kelijker op zijn geworden nu Egypte met Syrië één republiek %'orrnt. „In Egypte", zo sprak het staatshoofd tot een diplomaat, „ken ik alles en ieder een. Geen beweging onder het volk blijft voor mij verborgen. Maar in Sy rië ben ik een vreemdeling". Voor Egypte is dan ook op dit ogenblik het gevaar niet uitgesloten, dat Syrië zich meer en meer zal oriënteren op het „nieuwe" Irak, waarmee het grenzen gemeen heeft, hetgeen met Egypte niet het geval is. En de twistappel Jordanië wil Nasser misschien om de zelfde reden voorlopig niet opnemen: dit geval is te ingewikkelder omdat Israël niet onverschillig kan blijven voor wat daar gebeurt. Het is verblijdend, dat een Arabi sche resolutie in deze vorm kon worden aangenomen; het is te hopen dat alle betrokken staten haar naleven. Of dat zal gebeuren, hangt vooral af van de achtergronden der resolutie, die wellicht te vinden zijn in een van Fawzi's dikke dossiers. MAHMOED FAWZI k kenner van dossiers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5