Watervoorziening op Schouwen belangrijk verbeterd II ffiei/ktf Zeeuwse Almanak pölAk IVOROLDeTandpasta van standing^* Kinderkopjes MIDDELBURGSE GYMNASIASTEN ZAGEN OUD EN NIEUW ITALIË IJZERWAREN Vlkïingeo HOOGSTE PUNT BEREIKT BIJ HERSTEL SLUISSE BELFORT Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1958 KWARTAALVERSLAG VERSCHENEN Advertentie „Boerderijenplan" in uitvoering Uit het verslag van de X.V. Waterleiding Maatschappij Sehouwen-Duive- land over het tweede kwartaal van 3.958 blijkt, dat in dat tijdvak een belangrijke verbetering van de watervoorziening in Midden-Schouwen tot stand kwam, waardoor de omvang- van het gebied met ontoelaatbare lage druk kon worden ingekrompen tot in hoofdzaak Serooskerke. De vol tooiing van het object hang af van de werkzaamheden tot uitvoering van de Delingsdijk, die zoals bekend van Serooskerke dwars door Schouwen naar Brouwershaven komt te liggen. Als gevolg van de werkzaamheden voor drukverhoging traden in het midden van Schouwen aanvankelijk enige storingen op in de watervoor ziening, maar deze periode was na enkele weken voorbij. In juni werd begonnen niet de uit voering van het tweede deel van het boerderijenplan voor de herverkave ling. Dit omvat, tesamen met enkele andere werkzaamheden, het leggen van rond 80 kilometer leiding, ver spreid over geheel Sehouwen-Duive- land. De werkzaamheden werden uit- gevoerd door de aannemer P. de Jin- ge uit Renesse. Na de uitvoering van dit gedeelte res ten nog enkele boerderijen in het duingebied, alsmede een aantal be drijven, dat aangesloten moet wor den op de geprojecteerde zuidleiding langs Serooskerke. Ret is te hopen, zo zegt men in het kwartaalverslag, dat niet deze werk zaamheden spoedig kan worden be gonnen, ondanks de beperkte krediet bepalingen. Omleggingen De omleggingen van leidingen In ver band met herverkavelingswerkzaam heden namen af. Nabij Noordgouwe kon omlegging van een na de ramp gelegde transportleiding in onderling overleg worden voorkomen door aan passing van het wegtracé. Ook het aantal aansluitingen in de gemeen telijke uitbreidingsplannen is volgens het verslag venuinderd. Hoofdzakelijk als gevolg van de afwikkeling van vroegere omleg gingen voor de herverkaveling baarde de kasgeld-voorziening in het tweede kwartaal van dit jaar geen zorgen. Ook het Invoeren van het z.g. vooruitbetalingssysteem droeg hiertoe bij. Met het oog op tijdsbesparing en doelmatigheid wordt mechanisering van de administratie overwogen. Op de laatste dag van het kwartaal werd door de maatschappij het inves teringsrapport van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening ontvan gen. In het rapport wordt een opsom ming gegeven van de investeringen tot 1985 en van de te verwachten te korten. De risico-garanties van rijk en provincies zijn ontoereikend voor een financiële sanering. Er zal dus naar een andere oplossing gezocht moeten worden, waarvoor de maat schappij zich in verbinding met de minister van sociale zaken zal moe ten stellen. Produktie De produktie nam in het tweede kwartaal met 8500 m3 toe. vergeleken met hetzelfde tijdvak in 3957. Er werd in het afgelopen kwartaal 235.399 m3 water opgepompt. Over eenkomstig met de verhoogde pro duktie nam het energieverbruik toe tot 117.060 kwh, tegen 115.960 kwh in dezelfde periode in 1957. De maximaal opgepompte hoeveelheid water bereikte op 17 juni wederom een recordhoogte, toen 3619 m3 werd afgeleverd tegen 3494 m3 een jaar tevoren. De aanjaagpomp bij het pompstation „De Blinkert" in de dui nen van Haamstede moest geregeld draaien, terwijl de pomp te Brou wershaven in totaal 294 uren werk zaam moest zijn. Drie gewonden bij aanrijding op Sloedam Auto slipte en reed wielrijders aon Een van de Sloedam komende perso nenauto, bestuurd door de vertegen woordiger J. J. de F. uit Goes, heeft vrijdagmiddag te Arnemuiden bij het Franse monument, twee Belgische meisjes en een jongen aangereden eu is vervolgens zelf over de kop gesla gen in een sloot terecht gekomen. De auto slipte namelijk in «Ie bocht en schoof daarbij naar de linkerkant van de weg, waar de drie Belgen op de fiets reden. Van de zusjes G. H. L. en B. H. A. van den B. uit Antwerepen liep de eerste een gebroken pols en een shock op, terwijl de tweede een lichte her senschudding bekwam. De jongens F. B., eveneens uit Antwerpen brak een been. Op advies van dokter P. J. Brons uit Nieuw- en Sint-Joosland, die met de wijkverpleegster eerste hulp verleende werden de slachtoffers naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. lll!illlllllll!llli""l"">l"""m'"""""W l| BINNENVERINGBED 'Ij, het besle bed ooit gemaakt beloning onder bemanning. De heer H. Helda, kapitein van de kustvaarder „Heiloo" uit Sas van Gent, kreeg' een dezer dagen de som van 1000 gulden uitbetaald voor het redden van 22 opvarenden van de, met benzine geladen, brandende Noorse tanker „Artemis". Dit ge schiedde op 9 juni. De heer Heida weigerde echter de geldsom te aan vaarden, daar hij van mening was dat hij alleen zijn plicht had gedaan. Na veel aandringen besloot kapitein Heida toch het geld aan te nemen en het onder de bemanning van zijn schip te verdelen. De heer Heida ont- ving voorts van de Noorse consul en De chauffeur van de i van de rederij brieven met dankbe- auto kwam met de schrik vrij. De I tuigingen, fietsen werden totaal vernield. 1 (Adwrtentie) (Advertentie) - Babydarm Haarwater (Haar- groei-tonic) legt reeds in de jeugd de basis voor een gezonde haargroei. Flacon t 1.90. Voor lang© tijd toereikend. Babydarm Kirtder-Shampoo: Geen traantjes meer, nie» scherp voo» de OOflje».To©r«lkend voor ±60 wowlngei», B©*. 4. 1.25. Alleen in Apoth. en Drogisterijen. inillllllllllllllllllll!lllllll!!llllllllllllll!!llllllllllIlllllilllllilllllll!lilillii!jll|H s in nevenstaand artikel g'eeft de M heer F. J. E. Tichelman, leraar H aan het gymnasium te Middel- |f burg, zijn indrukken over de f§ reis, welke een aantal gymna- siasten naar Italië maakte. ilHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIir.llllllUlllblililiil BEDEVAARTGANGERS WEER THUIS Herinneringen aan een geslaagde reis En zo zijn we dan weer terug. Onze groep arriveerde per trein in Middel burg, doodgewoon, zoals men nu eenmaal van iedere reis weer thuis komt. En nu gaan we gewoon weer verder, nog wat vakantie en dan weer de da gelijkse tredmolen van school en huiswerk, net als andere jaren. Maar een verschil niet die andere Jaren zal toch zijn voor onze pelgrims dat de tal rijke opgedane Indrukken en de herinneringen, daaraan bewaard, de een tonigheid van het winterse schoolbestaan zullen verlichten in de dubbe le zin van het woord. Want deze indrukken vormen een bonte mengelmoes, even talrijk en gevarieerd als de kleuren van het zonnige Italië, de vieren twintig dagen dat wij samen op reis geweest zijn, waren idcreen, welis waar toch nog te vlug voorbij maar lijken aan de andere kant voor ons tijdsbesef een vele malen langere periode door de ontelbare nieuwe dingen die we hebben gezien en beleefd. Wil men enige hoogtepunten? Die zijn er in overvloed, al zal ieder de ac centen wellicht verschillend leggen. Fiesole: 's ochtends met de bus vanaf Florence twintig minuten steil tegen de berg op, dan eerst het bezoek aan de opgravingen, geen bijzonder spec taculaire, maar de eerste die we be zochten en daarom voor ons belang rijk: een stokoude Etruskische tem pel. waaraan juist op dat ogenblik gegraven werd en waar een goed Frans sprekende archeoloog onver moeibaar uitleg gaf, een laat-Ro- VAN 3*Hii lh TOT KREKELCONCERT Krekels werden gewoonlijk aange duid als zachtmoedig'»», zanglustige diertjes, maar in Sluis heeft men er andere termen voor: men heeft het daar over liet „sprinkhnanaelitige gedrocht". Dat blijkt echter vrij be grijpelijk. Want onze correspondent meldt, dat de krekels het de laatste dagen nogal bont maken in Sluis. Tot dusver kwamen die dieren slechts in bakkerijen voor al erg genoeg maar nu hebben ze ook hun intrpk genomen in privéwoningen (niet al leen in die van bakkers) en dat doet de deur dicht. ITet krekelconcert is te luidruchtig geworden! LET OP ZWANEN ln de stadsvesten van Oostburg zijn zen thans vijf witte zwanen. Als de wandelpaden rond deze vesten óók KARELTJE Op een goeie dug had buurvrouw ergens in een Bevelands dorp er genoeg van. Genoeg van Kar eitje van de buren, die zich reeds op zijn vijfde levensjaar deed kennen als een kleine maar koelbloedige tiran, die zijn aan dacht vooral richtte op het iets jon gere zoontje van buurvrouw. Kareltje treiterde haar oogappelbij na elke dag, maar op die goeie dag greep buurvrou w in. Ze pakte Karel tje bij een arm. schudde hem eens duchtig door elkaar en sprak allerlei onaardige dingen tegen hem. En als je het weer doet, breng ik je bij de politic", zo verklaarde ze dreigend. Kareltje hield zich gedurende heel die drastische behandeling muisstil en be reids meende buurvrouw de nodige in druk gemaakt te hebben, toen Karel tje zich half uit. haar krachtige greep los wurmde, sich tot buurvrouw wend de en vriendelijk sprak: „Wat heb jij een rooie lippen". Een kleine, maar koelbloedige tiran- we zeiden het al weer gereed zullen zijn, zullen de zwanen ongetwijfeld aandaoht en brood eisen! Maar helaas; de eerste dag de beste reeds meende de Oostburgse jeugd zich met de sierlijke dieren te moeten bemoeien. De jongelieden bestookten de zwanen met stenen en stokken. De burgemeester heeft dan ook een be roep op de bevolking gedaan, hierop toe te zien. In het belang van de „zondagse wandeling" der Oostbur gers! En in de eerste plaats van de zwanen! OPSCHIK Bij een Vlissingse familie stond al jaren een granaat uit de eerste wereldoorlog ais opschik op de kast. Elke week poetste de vrouw des huizes het voorwerp keurig op, zonder te weten dat zij hierdoor met haar leven speelde. Totdat de familie dezer dagen be zoek kreeg van een oud-politie man, die ontdekte dat de ontste king van de granaat nog steeds op scherp stond, waardoor het pro jectiel ieder ogenblik kon ontplof fen. De politie heeft het gevaarlij ke opschilcje nu maar voorlopig ln bewaring genomen om het aan de mijnopruimingsdienst over te dra gen n.V. 7b cjebr. meina thermencomplex met een thea ter en dan het onvermijdelijke mu seumpje, klein en vriendelijk. Tivoli: na een verrukkelijke tocht per, bus door de groene heuvels van La- tium betreden wij in de felle middag hitte de tuinen van de villa d'Este, een kunstwerk, niet in steen ditmaal of in brons of in klank maar in wa ter, het riviertje de Aniene is hier aangewend om een oneindige variëteit van onderling samenhangende fontei nen, watervallen en vijvers te vormen die tezamen een heerlijke koelte te weeg brengen, een eiland van koelte, waar de zon haar krachten tever geefs op beproefd. Toen we weer bui ten kwamen, was het half zes. de hit te was voorbij; in een kwartier reed de bus ons naar de ruïnes van de villa Adrians, een reusachtig complex, dat de rustloze keizer Hadrianus liet bou wen om er te vertoeven in (le schaar se ogenblikken van respijt die hij zich gunde tussen zijn eeuwige reizen naar alle delen van zijn rijk. Nergens werkt de sfeer van de oudheid met zo'n romantische kracht als in deze uitgestrekte bouwvallen, overgroeid met olijfbomen. Paestum: Zuidelijkste 'punt dat door ons bereikt werd, rond honderd km. bezuiden Napels, en tevens het noor delijkste punt, waar belangrijke over blijfselen van Griekse bouwkunst te vinden zijn. In een smalle kustvlakte liggen daar dicht bij elkaar drie tem pels; nu eens geen zuilenstompjes die zulke zware eisen stellen aan 'de ei gen fantasie, neen, bijna ongeschon den staan ze daar, waarlijk majestei telijk in strakke, sobere harmonie, op hun zware Dorische zuilen. We keerden naar Napels terug over beroemde kustweg langs de baai van Salerno en langs Sorrento. Amaifi is de parel van deze route. Aan de klei ne baai ligt dit piratennest uit vroe ger dagen op en door elkaar gebouwd op een kennelijk te kleine oppervlak te. Ziehier een keus uit vele verruk kelijke ervaringen, die men gemak kelijk zou kunnen verveelvoudigen; om misverstand te voorkomen nog slechts het volgende: Rome De grootste plaats in aller hart hegft ongetwijfeld Rome veroverd; al 2700 jaar! Rome, het „fca- put mundi", de oudste der steden en de eerwaardigste, maar tévens de eeuwige jonge, centrum van 't Romeinse imperium maar oolc van het moderne Italië, bakermat van de Christelijke kerk, maar ook ko ningin van de mode. Na twaalf da gen Rome weet niemand een mooiere stad, noch een ruimere, noch een voornamere noch een ge zelligere te bedenken. Iedereen voelt zich er geheel thuis, men weet waar men kan vinden wat van zijn gading is. Is deze reis nu geworden wat wij ons er didactisch en paideutisch van had den voorgesteld, kan men spreken van een geslaagd experiment? Deze vraag kunnen we gelukkig met het krachtigst denkbare ja beantwoor den, zelfs met een: ja en meer. Im mers behalve alle beoogde doeleinden, het confronteren van de jonge men sen met wat schoon is, het wekken van inzicht in historische continuïteit het doen leven van wat men slechts uit boeken kende, allemaal dingen, waarvan eerst veel later kan blijken of ze bereikt zijn, is iets zeer waar devols verworven doordat wij geza menlijk getracht hebben ons te be kwamen in de kunst van het reizen, het vinden van de juiste verhouding tussen inspanning en ontspanning, contemplatie en leut, verwerven en consolideren van het verworvene. En dan is daar vanzelfsprekend ook de noodzaak om er naar te streven elkaar te verdragen en liefst te waar deren. Ook in dit laatste opzicht, zij het niet in de laatste plaats, Is deze eerste Italiëreïs der Middelburgse gymnasiasten uitmuntend geslaagd. Moge het voor alle deelnemers blij ken te zijn ecu „ktèma eis aei", een bezit voor altijd. BURGEMEESTER HEES DE VLAG Over twee jaar zal de restauratie voltooid zijn. burgemeester van Sluis, de heer P. F. van Hootegem de vlag ge hesen op de bijna veertig meter hoge toren-in-herstel van het Sluisse Bel fort. Na achttien jaar wapperde de driekleur weer van het hoogste punt van Sluis; hot „hoogste punt", dat bij de restauratie van het Belfort dus gisteren werd bereikt. Een gebeurtenis, die uiteraard verge zeld ging van het traditionele „panne bier" en een wellicht nog meer ge waardeerd geschenk-onder-couvert voor de werklieden én van het hijsen van de driekleur, waarvoor burge meester Van Hootegem zich gister- IM Van Hootegem de heren architecten een aandenken én de werklieden de enveloppe aan. Nadat de heer De Wilde namens de architecten had gesproken, stipte de heer Canneman in een toespraak aan, dat het een prettige gewaarwording- voor Monumentenzorg is, dat de be volking van Slüis zo met de restaura tie van het oude Belfort meeleeft. In het gemeentehuis te Haamstede is vrijdagmorgen de aanbesteding ge houden van egalisatiewerkzaamheden met bijkomende werken op het vlieg veld Haamstede, nabij de vuurtoren. Het vliegveld zal in zijn oorspronke lijke staat worden teruggebracht. Het werk werd door de N.V. Gront- mij te De Bilt aanbesteed namens het gemeentebestuur. Er werd ingeschreven door: fa. Katerberg en Douw, Appelscha, 199.125; A. W. Wandel, Nieuwer- kerk, 158.200; P. de Jonge, Renesse, ,f 152.400; fa. Uil, Middelburg, 152.000; Stri jland, Uithoorn, 149.000; Maas Jonker, Roosendaal, 148.000; D. Rentier, Noordgouwe, 147.300; Van Oord, Werkendam, 145.200; H. Stouten, Brouwersha ven, 143.000; Van Dongen en De Voogd, Haamstede, 141.880; De Oude en De Jonge, Zierikzee, 129.400 en J. van der Hilst, 99.750. De raming was 156.000. De gunning is aangehouden. geïnstalleerd. Een markant punt in deze Belfort restauratie, zoals later door de heer Van Hootegem in een in res taurant „Lamminsvliet" met ar chitecten en werklieden belegde bijeenkomst werd uiteengezet. Twee jaar Is men nu met de restau ratie bezig, zo zei de Sluisse burge meester en hij constateerde, dat men nuuie vwuvciu, bij het bereiken van dit „hoogste is het wónder? Rome verovert - punt" precies op de helft van het werk is. „Het duurt dus nog twee jaar", aldus de heer Van Hootegem, „maar dan zullen van vijf torentjes vlaggen wapperen en zal het groot feest zijn in Sluis". In een dankwoord richtte de burgemeester zich in het bijzonder tot de provinciale en lands- overheid; de heer E. A. Canneman, architect van Monumentenzorg ver zocht hij de speciale dank van Sluis aan „zijn" instelling over te brengen. Ook dankte hij de beide architecten ir. F. H. Klokke uit Amersfoort en ir. J. de Wilde uit Breda en herdacht hij het werk van de architect, wijlen de heer G. M. Sturm uit Middelburg. De aannemer, de firma Huurman uit Delft kreeg een pluim voor het tem- in welke hulde ook uitvoerder A. middag tegen de nog naakte spits van de Belforttoren op een ladder had Lampe en opzichter K. Bakx werden Tenslotte bood de heer Staande op een ladder tegen de (nieuwe) spits van het Sluisse Bel fort heeft burgemeester P. F.thmn Hootegem vrijdagmiddag bij het be reiken van het hoogste punt cle vlag fjehesen. (Foto P.Z.G.J. betrokken. Het avontuur lokte Scheveningse knaap Jachtje kon in Vlissingen niet binnenlopen De zeventienjarige Peter H. uit Sohe- veningen heeft door een zeil-avon- tuur zijn ouders achtenveertig uur lang in grote ongerustheid doen ver keren. Dinsdagavond was Peter, zon der toestemming van zijn ouders, met het jachtje „Buena Sera" van Groningse wereldreiziger Jan Karei Jensen de Scheveningse haven uitge varen. Het plan was, dat Peter tot Hoek van Holland zou meevaren, doch voor de Nieuwe Waterweg ge komen, kon het jachtje, dat maar één zeil heeft, door de stroming en de wind niet binnenlopen. Jensen besloot toen om door te varen naar Vlissin gen waar de politie inmiddels was verzocht naar het scheepje uit te zien, Bij aankomst voor de Scheldestad de den zich dezelfde moeilijkheden voor. Het was toen inmiddels nacht gewor den. Er zat voor de jongens niets an ders op dan terug te gaan naar Hoek van Holland. Peter is daar toen over gestapt op een loodsboot, die hem donderdag aan wal heeft gebracht. Jensen zette de reis voort naar Dover. Bromfietser reed over konijn De hoer M. uit 's Gravenpolder is met zijn bromfiets op de Sinoutskerkse- znndweg in het donker over een ko nijn gereden. M. kwam bij deze aan rijding zo ongelukkig te vallen, dat dokter Den Engelsman uit Hoede- kenskerke, dlo eerste hulp verleende een hersenschudding en enkele ont vellingen constateerde. Later op de avond werd M. met een personenauto naar zijn woning overgebracht. Examen Voor het diploma vakbekwaamheid rijwielhandel slaagde de heer M. de Leeuw Az. te Waarde. mms Een Middelburgse gymnasiaste te Pompeji in de ban van een (overigens niet zo bijstor afschrikwekkende) sa- VANDAAG. Middelburg Electro: „Martin en Lewis in het wilde westen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „The bridge on the river Kwai", 14 jaar, 20 uur; Molenwater,: Miniatuur Walcheren, 9 —22 uur vanaf 20 uur: Openlucht bal met medewerking van de Cla- violinekwartet van Jo den Hollander; Van Benthem en Jutting: Expositie grafische werken van Picasso, s—li uur; Kunstmuseum: Expositie wer ken van „Coloriet" 14—17 en 20—22 uur; Ambachtsschool: uitreiking di ploma's stichting Vakopleiding Bouw bedrijf, 15 uur; Huls van Bewaring: Heelassevlngsbijeenkomst, 15 uur; Markt: Concert Middelburgs Muziek korps, 20—22 uur; Verlichting monu- mèntale gebouwen, vanaf ongeveer 21 Vlissingen Alhambra: „The bridge on the river Kwai", 18-30 en 21.30 uur, 14 jaar; Luxor: „Bernadine met het leuke toetje", 19 en 21 uur, a.l.; Zee vaartschool: tentoonstelling Scheeps bouw en Tankvaart, 10 tot 12 en 14 tot 17 uur; Muzikale wandeling van „Ons Genoegen", 14.30ifi.oo uur; Grote Markt: openluchtbal, 19.3022.00 uur; Nolledijk: vuurwe.rk, 22.30 uur. Goes - Grand: „De hel der verlorenen", ;n 21 uur, 14 j. Hansweert: Muziektuln; openluchtspel „Festival der Liefde", 20 uur MORGEN. Middelburg Electro: als zaterdag, 15.30, J9 en 21.15 uur; Schouwburg: als za terdag, 16 en 20 uur; Molenwater: Mi niatuur Walcheren, 922 uur; Van Benthem en jutting: Expositie gra fische werken van Picasso, alleen bij slecht weer van 12—16 uur; Kunstmu seum werken van „Coloriet", 14—17 en 20—22 uur. Vlissingen Alhambra: als zaterdag, 15, 18,30 en 21.30 uur; Luxor: als za terdag, 15, 19 en 21 Uur. Goes Grand: als zaterdag. 19 on ?l uur, „Paris holiday", 13 uur, a.l. Voere Carillonconcert raadhuistoren door Plet Broerse van a tot 9 uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2