PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Ver. Staten en Enge land voorwaardelijk bereid tot staking kernproeven Krijgsrumoer bij „Wallenspel" in Hulst ATOOMDUIKBOOT SKATE MAG NIET NAAR KOPENHAGEN Vandaag... 201e jaargang - no. 198 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 23 aug. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.CMiddelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes. L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. red. tel. 2425. adm. tel. ZO-'i Voorlopig voor de duur van een jaar Russische instemming gevraagd met overleg voor atoomakkoord De Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben gisteren offi cieel bekendgemaakt, dat zij voorwaardelijk bereid zijn, de proe ven met kernwapens voor een jaar, te beginnen op 31 oktober, op te schorten. De bereidheid van deze landen is afhankelijk van instemming van de Sowjet-Unie met onderhandelingen over een internationale overeenkomst tot het staken van kernproeven. Als tweede voorwaarde geldt, dat de Sowjet-Unie blijft bij haar eenzijdig besluit van maart, de kernproeven te staken. Frankrijk handhaaft projecten De Franse regering heeft vrijdagavond opnieuw verklaard, dat zij haar kernprojecten moet handhaven omdat er geen algemene overeenkomst is zowel voor de opschorting van kernwapenproeven als voor de geleidelijke en gecontroleerde opruiming van bestaande voorraden kernwapens. In Pa rijs wordt de Brits-Amerikaanse maatregel toegejuicht, omdat zij een stap vooruit kan betekenen naar een overeenstemming met de Sowjet-Unie. Aangezien Frankrijk echter nog nimmer dergelijke proefnemingen heeft gedaan, ligt het aan de Franse regering om haar toekomstig beleid in deze zelf te bepalen. De Verenigde Staten zijn, rekening houdend met de in Geneve bereikte conclusies, bereid terstond stappen te doen om met andere landen die kern- Proefexplosie boven Stille Oceaan. Het Britse ministerie van bevoorra ding heeft gisteravond bekendge maakt dat men vrijdag op het eiland Christmas met succes een kernappa raat met geringen radioactieve neer slag, dat aan een ballon hing, heeft laten exploderen. In de Britse verkla ring werd meegedeeld, dat de huidige serie proeven „zo spoedig mogelijk" afgesloten zal worden. De voorwaarden van liet Engelse aan bod tot staking der proeven zijn de zelfde als de Amerikaanse. Het Britse aanbod werd bekendgemaakt in een verklaring, uitgegeven door het bu reau van premier Macmillan. De Amerikaanse werd door president Eisenhower afgelegd. In de Amerikaanse verklaring wordt onder meer gezegd: Brusselse kermis De Nederlandse dag op de Expo is een succes geworden, een resul taat waartoe vooral folkloris tische groepen hebben bijgedragen. Maar toch werd reeds liier en daar kritiek gehoord, juist omdat aan het folkloristisch element een zo grote plaats was ingeruimd. De kleder drachten en de klompen zouden, naar het oordeel van deze critici, een ver keerde indruk van ons land hebben gegeven, hetgeen in Brussel naar hun oordeel vermeden had moeten worden. „Een slechte Brusselse ker mis van Nederlands fabrikaat", zo zei men ons. Het is weer de bekende kwestie: de oude strijd tegen de karikaturale voorstelling van de Nederlander in dracht én op klompen, zittend bij een molen tussen de tulpenvelden. In de loop der jaren zijn hierover aller lei argumenten naar voren gebracht, zowel pro als contra. Zo waarschuw de enkele jaren geleden tijdens een congres van de Algemene Nederland se Vereniging voor Vreemdelingen verkeer een functonaris van deze in stelling uit New York deze zaak toch vooral niet te zwaar op te nemen. Volendam, klompen en molens wor den in de Verenigde Staten bijvoor beeld nu eenmaal als (naïeve) symbo len voor Nederland beschouwd, als een populair handelsmerk, zo ver klaarde hij. Voor een geheel ander gezelschap anti-revolutionaire jongeren be toogde daarentegen vorig jaar een socioloog, dat het hier om een pro fanering van het „hoogste zedelijke goed" ging, doordat de traditie van een gemeenschap tot handelswaar wordt verlaagd: „Men gaat de leef wijze van de eigen gemeenschap be schouwen als een spel, dat men blijft spelen ten behoeve van op sensatie beluste vreemdelingen", zei hij. De strijd gaat tussen deze twee uiter sten. Wat de een redelijke propagan da noemt, zal de ander kwalificeren als een uitholling van een traditie. Het accent wordt evenwel, zo dunkt ons, wat te zwaar op die traditie gelegd. Het is immers zéér de vraag of één van de folklo ristische groepen, die deze week in Brussel optraden, werkelijk enige binding heeft aan levende gewoon ten of dat zij inderdaad een leefwijze van een eigen gemeenschap uit-1 beelden. In de meeste gevallen toch wordt het kostuum slechts gebruikt als een fleurig middel om het land van herkomst, of een deel daarvan, aan te duiden, maar meer ook niet. En daarom is het toch wel moeilijk om hier in dit Brusselse geval te spre ken van een „uitholling der traditie", want óf zij bestaat niet meer óf zij speelt bij deze groepen geen overwe gende rol. Zelfs het woord „folklore" is hier niet op zijn plaats, want het .(Vervolg op pag, 3) wapens hebben beproefd te onderhan delen over een overeenkomst tot het staken van kernwapenproeven en de instelling van een internationaal con trolestelsel, op grond van het rapport der Geneefse deskundigen. In het kader van de te bespreken overeenkomst en op de grondslag van wederkerigheid, zijn de Ver enigde Staten bereid opschorting van proeven met kernwapens tel kens voor de duur van een jaar te verlengen als aan het begin van elk jaar wordt vastgesteld, dat het inspectiestelsel doeltreffend werkt en bevredigende vorderingen wor den gemaakt met het bereiken van overeenstemming over de invoe ring van belangrijke wapencontro lemaatregelen zoals die waarnaar de Verenigde Staten lange tijd ge streefd hebben. De overeenkomst zou ook de kwestie van ontplof fingen voor vreedzame doeleinden, duidelijk onderscheiden van wa- penproeven, moeten omvatten. Zoals de Verenigde Staten herhaal delijk hebben duidelijk gemaakt, al dus de Amerikaanse verklaring, is de staking van proeven met kern- en waterstofvvapens op zichzelf geen ont wapeningsmaatregel of een bewape ningsbeperking. Een overeenkomst in dit opzicht is van belang als zij leidt tot andere en belangrijkere overeen komsten dangaande beperking en ver mindering van splijtbaar materiaal voor wapens aangaande andere hoofd fasen in de ontwapening. WEL NAAR BERGEN EN OSLO Amerika verzekert: veiligheid beschermd. Het bezoek dat de Amerikaanse Atoomonderzeeboot „Skate" die een tocht onder de ijskap van de Noordpool heeft gemaakt, waarbij zij tweemaal onder de pool is doorgeva ren volgende week aan Kopenha gen zou brengen, gaat niet door. De Deense premier Hansen heeft de Amerikaanse autoriteiten medege deeld dat het bezoek beter kan wor den afgelast, omdat Deense geleerden op het gebied van kernenergie had den verklaard dat het bezoek van de „Skate" aan Kopenhagen „een zeker risico" zou kunnen inhouden. Deze geleerden achten het namelijk ge vaarlijk een „drijvend atoomstation" in de haven van Kopenhagen te heb ben, ook al zou dit „gevaar", naar zij zelf verklaarden, waarschijnlijk ge ring zijn. In een te Oslo uitgegeven communi qué is later bekendgemaakt, dat de „Skate" zaterdag in de Noorse haven Bergen en 26 augustus in Oslo zal aankomen. De Amerikaanse marine heeft vrij dag in antwoord op vragen van ver slaggevers over het afgelasten van een bezoek van de atoomduikboot „Skate" aan Kopenhagen op verzoek van de Deense autoriteiten verklaard, dat gezondheid en veiligheid van de bemanningen en de mensen in de buurt van zulke schepen voldoende beschermd zijn. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde: „Het is duidelijk dat de Verenigde Staten nooit een schip dat als on veilig moet worden beschouwd een bezoek aan de haven van een be vriend land zullen laten brengen. Ons standpunt over de veiligheid van atoomduikboten vindt men weerspiegeld in het aangekondig de bezoek van de „Nautilus" aan New York, de komende week". Vliegdekschip Enterprise maakt laatste tocht Het 20.000 ton metende Amerikaanse vliegdekschip „Enterprise", dat in de Tweede Wereldoorlog in de strijd in de Grote Oceaan tussen de Verenigde Staten en Japan grote bekendheid verwierf, is donderdag, getrokken door acht sleepboten, uit de haven van New York vertrokken voor zijn laatste reis naar de scheepswerven te Kearny, waar de roemruchte oor logsbodem zal worden gesloopt. IJsland „desnoods" uit de Navo De IJslandse ambassadeur te Londen heeft vrijdag verklaard dat het niet uitgesloten is dat zijn land uit de Navo zal treden, als de Britse rege ring er op blijft staan binnen de tot twaalf mijl uitgebreide viswateren te vissen. Zoals bekend wordt het IJs landse besluit om de viswateren van vier tot twaalf mijl uit te breiden, op 1 september van kracht. De ambassadeur, dr. Kristinn Gud- mundsson, sprak ook over de moge lijkheid van een compromis, volgens hetwelk Engeland de twaalfmijlszone rondom IJsland erkent, maar tevens concessies krijgt 0111 binnen deze grens te vissen. Blijkens een pamflet dat de journa listen ter hand werd gesteld, is IJs land tot zijn besluit gekomen als ge volg van het feit, dat het gebied rondom het eiland overbevist wordt. Men verwacht dat de geheime bespre kingen tussen de westelijke geallieer den over de visserijkwestie in Parijs binnen enkele dagen tot een climax zullen komen. De besprekingen in Pa rijs staan onder auspiciën van de Na vo. In het algemeen gelooft men in Pa rijs, dat er voor alle bij het dispuut betrokken partijen zoveel op het spel staat, dat men zich niet kan veroor loven dat er een openlijke ruzie tus sen de Navolanden uit voortvloeit. Prinsessen Beatrix en Irene naar Ridderzaal. De prinsessen Beatrix en Irene zullen, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, dit jaar voor het eerst samen officieel aanwezig zijn bij het uit spreken van de troonrede door de ko ningin in de Ridderzaal. Vorig jaar bestond een dei-gelijk plan, maar prinses Beatrix moest toen van deelneming afzien omdat zij bij een val van haar paard gewond was ge raakt, en prinses Irene kreeg A-griep. griep. Vrij zonnig, maar niet warm. 1 (Van onze weerkundige ff medewerker). 1 ZWAKKE DEPRESSIES, die 1 via de Golf v. Biskaye naar on- ze omgeving trokken, bepaalden ff de laatste dagen het weer in ons land. Plaatselijk veroor- zaakten zij regen en onweers- §f buien. Boven de Golf van Bis- M kaye begon de luchtdruk vrij- p ZZ dagavond flink te stijgen en ff ff het ziet er naar uit, dat deze stijgingen zich tijdens het week-end verder naar West- H Europa zullen uitbreiden. Dit M p zal geleidelijk verbetering met H zich meebrengen met zonnige fi perioden en waarbij de buien- activiteit afneemt. Tot nu toe heeft de zomer er nog niet veel van terecht gebracht. Het ont- s breekt ons met name aan war- M me dagen. Tot op heden zijn er M in Vlissingen gedurende deze zomer nog maar één tegen nor- maal negen zomerse dagen M waargenomen. En hieronder f| verstaan wij dan dagen waarop ff het kwik tot boven de 25 gra- den Celsius steeg. if Proeitreinen met 160 km per uur.. Tussen Deurne en Horst-Sevenuni wordt dezer dagen een trein met een snelheid van 160 kilometer per uur gereden. De bedoeling van proeven, die met deze trein worden genomen in opdracht van het in Utrecht ge vestigde researchbureau der Europe se spoorwegen, is te weten te komen hoe de stroomafnemers in de rijdra- den van de bovenleiding zich bij hoge snelheden gedragen. De hoogst toegelaten snelheid bij de Nederlandse Spoorwegen is 125 kilo meter per uur; er worden dan ook speciale velïgheidsmaatregelen ge troffen voor deze proeven. Bij alle onbewaakte overwegen staat b.v. een man met een rode vlag om het weg- Hogere uitkering A.O.W. verwacht Naar wij vernemen bestaat er kans, dat de maandelijkse uitkering inge volge de algemene ouderdomswet, met ingang van 1 januari zal worden verhoogd. Zoals bekend, is de A.O.W-uitkering onderworpen aan een bepaald auto matisme. Wanneer gedurende zes achtereenvolgende maanden de loon index een afwijking van drie of meer procent vertoont, dan gaat de uitke ring omhoog of omlaag. De beslissing daartoe wordt genomen bij koninklijk besluit na advies van de Sociaal-Eco nomische Raad. Waar de loonindex een stijgende lijn. vertoont, ligt het in de lijn der verwachtingen, dat de A. O.W.-uitkeringen eerdaags zullen worden verhoogd. Hammarskjöld maandag naar Amman. De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, is van plan maandag per vliegtuig naar Amman te gaan, als eerste etappe van de vervulling van zijn missie in het Midden-Oosten. De secretaris-generaal, die zijn plan nen op een persconferentie ontvouw de, zei dat deze nog „voorlopig" wa ren. Zoals de zaken nu stonden zou hij maandag naar Jordanië vertrekken en daar de rest van de week blijven. Van Amman zou hij zondag en maan dag naar Genève gaan voor de atoom conferentie. Vervolgens hoopte hij naar Cairo te reizen. Voor de periode daarna waren de plannen nog vaag. In elk geval zou hij echter bezoeken aan Beiroet en Bagdad brengen. tppei deze wachters zich telefonisch heb ben gemeld, vertrekt de trein. Daarna wordt mobilofonisch contact onderhouden tussen de trein en de meetposten langs de baan. De experimenten verschaffen de Eu ropese spoorwegen waardevolle ge gevens voor de opvoering der snelhè- den. De foto laat een próef-stroomaf- nemer tegen de rijdraad van de bo venleiding zien. Oude vete beslecht DE EEUWENOUDE VESTING STAD HULST is gevallen! En kele honderden dappere „Vlaam se leeuwen" hebben de Reinaert- stad vrijdagmiddag na een bele gering van ruim twee uur inge nomen. De vijfduizend inwoners van Hulst hebben overigens wei nig of niets van de gevechtshan delingen gemerkt, want het was slechts spel. Ruim vijfhonderd jongens speelden namelijk een „rol" in liet „Wallenspel", een spel op basis van de historische twisten tussen Gent en Hulst. Het spelthema kwam hier op neer, dat Gent in opstand tegen de Graaf van Vlaanderen de mede werking van de Hulstenaren eiste. De magistraten van de Zeeuwsvlaam- se vestingstad weigei'den dit, hetgeen voor de Gentenaren de aanleiding was om met een leger naar het weer spannige Hulst op te trekken. De „Vlaamse Leeuwen", afkomstig uit West-Vlaanderen en het Land van Waes naderden vrijdagmiddag de ves tingstad van verschillende zijden „Ge zult 'em niet temmen, onzen Vlaamse Leeuw!" schreeuwden de Vlaamse deelnemers aan het „Wallen spel" te Hulst vanaf het bordes van het. stadhuis in de Reinaertstad. Ze kregen 's middags inderdaad gelijk i, (Foto P.Z.C.). Hun voorouders konden het eeuwen geleden niet beter gedaan hebben! Hulst was echter op qui vive; de sol deniers rond 150 verkenners hadden zich achter de veilige wallen verschanst. Het was de „Gentenaren" wel erg gemakkelijk gemaakt, want in de vest, nabij het nieuwe ravelijn, lagen vier wankele bootjes klaar, die de overvallers naar de overkant moes ten brengen. Dat lukte aanvankelijk bijzonder goed, maar toch bleven te genslagen niet uit. Zonder dat de verdedigers er zelfs maar aan te pas behoefden te ko men, kapseisde een der invasie- schepen. Zeven dappere leeuwtjes tuimelden in het grijze en kroos- rijke water van de vest! Even dreigde er paniek in de gelederen van de overvallers. De drenkelin gen gingen enkele malen kopje on- Vervolg op pag. 5) KORTE PREDIKATIE En vrees beving hen allen en zij' verheerlijkten God, zeggende: God heeft naar zijn volk omgezien. Luk. 7 16. Vrees is een akelig woord. We ken nen het maar al te goed, maar zou den willen dal de vrees niet meer voorkwam. Voor hoeveel dingen, machten, gebeurtenissen zijn wij niet doodsbang Maar in het Bijbel gedeelte van Luk.' 7 1117 is de vrees een exploisie van vreugde. Een tamelijk onbekende, rondtrekkende Rabbi heeft een groot wonder ver richt. Ze loeten dat Hij uit Naza reth komt. en Jezus heet. Hij kwam in Nain aan op 't ogenblik, dat er net een hele droevige gebeurtenis plaats had. Er kwam prist een begra fenisstoet de poort uit. Een volwas sen zoon van een weduwe werd be graven. En hij was haar één-en-al. Jezus had de dragers stil laten staan, en had de jonge man tot het leven teruggeroepen. En meteen was het overal in Nain vertéld: „een groot profeet is onder ons opge staan, enGod heeft naar zijn volk omgezien" Ongetwijfeld hébben wij wel reden om bang te zijn. Onze tijd is heus geen tijd voor enkel hoera-geroep! We mogen niet meedoen aan een paniek-zaaierij, maar we mogen evenmin doen alsof alles o.k. is met de wereld. Jezus zegt: Mij is gege ven alle macht in hemel en op aar de. Dat heeft Hij in Nain gedemon streerd. Daarom mogen wij blij zijn. Als and're hulp m'ontbreekt, geluk m'ontvliedt, der hulpelozen hulp, ver laat mij niet! De Heer toont zich een Helper. Het beslissende uur van God's erbarming is over ons aangebroken. Maar wij moeten afstand bewaren. God maakt de wereld van Zijn lief de vol raadsels. Onze moeders, onze kinderen, onze buren rouwen en schreien. Onschuldigen boeten in strafkampen. Vreemdelingen worden mishandeld. Wij houden nauwelijks onze handen thuis van God's doen en laten. Het wordt een langge rekte klacht: waarom doet God zo met mijWaarom handelt Hij zo met de wereldf Er is een vergezicht geopend, naar de nieuice wereld der opstanding door Jezus Christus. Maar Hij zegt: Zalig is, wie aan Mij geen aanstoot neemt. Kapelle. E. P. J. Jebbink. p ...is het 100 jaar geleden, dat p ZI de Nederlandse classicus en p =j Homerusvertaler, dr. Aeg. W. p Timmerman te Amsterdam werd geboren. en morgen ...viert de populaire Noorse romanschrijfster Sigrid M. Boo-Holmesland, van wié vele werken in het Nederlands ver taald zijn, haar 60-ste verjaar- VERWACHT.. WESTELIJKE WIND Wisselend bewolkt met enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Tot matig of vrij krachtig toenemen de westelijke wind. VERWACHTINGEN VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Perioden van goed strandweer en op klaringen. Vrijwel geen buien meer. Matige wind tussen zuid-west en west. Temperatuur overdag 18 gra den Celsius, zeewater óók 18 graden. Vooruitzichten: ook voor zondag is er overwegend droog strandweer met zon te verwachten. ZON EN MAAN 2A augustus Zon op 5.37 onder 19.47 Maan op 16.41 onder 0.40 25 augustus Zon op 5.39 onder 19.45 Maan op. 17.24 onder 1.4Q

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1