PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ARABISCHE RESOLUTIE GOEDGEKEURD Noorwegen: ontwikkeling is van belangrijke betekenis „Huwelijk van de hoogtepunt van Oosterschelde" oesterfestijn de BILT FAUBUS IS VASTBESLOTEN INTEGRATIE TEGEN TE GAAN Vandaag... VERWACHT. 201e jaargang - no. 197 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. E. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. Vrijdag 22 augustus '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. MSnim. p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van l.—. „Brieven of adreB bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 83, tel. 2475 (b.g.g. adv, 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. Met algemene stemmen De algemene vergadering heeft donderdag de Arabische resolutie over het Midden-Oosten met algemene stemmen goedgekeurd. Vertegenwoordigers van de Verénigde Arabische republiek, Libanon, Jordanië, Irak, Libye, - Marokko, Saoedi-Arabië, Soedan, Tunesië en Yemen hadden de resolutie opgesteld. De secretaris-generaal Dag Hammarskjöld dient praktische voorzieningen te treffen om de onafhankelijkheid en territoriale integrl- De resolutie beoogt voorts Hammarskjöld besprekingen'te laten voerén over een programma van economische ontwikkeling zoals dit vorige week door Eisenhower is voorgesteld. Tevens bevat de resolutie een verzoek aan de secretaris-generaal om zich zo spoedig mogelijk te verstaan met de betrokken landen teneinde het te rugtrekken van Britse en Amerikaanse troepen uit Jordanië te vergemak kelijken. teit van Jordanië en Libanon te waarborgen, zo wordt in de resolutie gezegd. De grondbeginselen, zoals deze in het verdrag van de Arabische Liga zijn neergelegd te weten onschendbaarheid van eikaars grondgebied en souvereiniteit, non-agressie, geen inmenging in eikaars binnenlandse aangelegenheden en wederzijdse hulp wor den nogmaals bevestigd. Koning Hoessein van Jordanië heeft donderdag' op een persconferentie te Amman verklaard dat de binnenland se toestand „voortreffelijk" was, maar dat het enige vraagstuk van buitenlandse aard was. Zodra de druk van buitenaf is opgeheven, zullen wij om de terugtrekking van de Britse strijdkrachten verzoeken. Het is niet duidelijk wanneer wij dat zullen vra gen, maar het zal mogelijk spoedig zijn, aldus de 23-jarige vorst. Van een vervanging van de Britse mi litairen door een strijdmacht van de Verenigde Naties wilde hij niet weten. Hij zei dat hij de mogelijkheid onder zocht van een uitbreiding van de Jor daanse strijdkrachten. Zo nodig zou Jordanw Engeland of Amerika vra gen, een militaire adviesgroep te stu ren en in de kosten van de uitbrei ding bij te dragen. De vorst was van oordeel dat de re solutie van Arabische staten „dingen bevat die goed schijnen te zijn". De Russische minister van buiten landse zak,en Gromyko had mee gedeeld dat de Sowjet-Ünie de Arabische resolutie weliswaar zou steunen, maar dat zij zich het "recht voorbehoudt, de zaak op nieuw ter sprake te brengen nog vóór de eerstvolgende gewone zit ting, indien Engeland en Amerika onder enig voorwendsel de terug- Zetel der muzen Het jaarverslag van 't Zeeuws Ge nootschap der Wetenschappen heeft er molding van gemaakt, dat de verbeteringsplannen voor het museum dezer instelling, gezien de hoge kosten, in de ijskast zijn gezet. En de vrees werd daarbij uitgespro ken, dat deze ijskast-periode wel eens van langere duur kon zijn dan hel Genootschap lief is. Vrijwel gelijktij dig met dit jaarverslag ontvingen wij van de Unesco een mededeling over een discussie-bijeenkomst, in Brussel gehouden door museumdirecteuren met film- en televisiemensen. Er werd besproken, hoe tussen beide groepen een samenwerking tot stand kan ko men, opdat via de moderne publici teitsmedia de kunstschatten uit de musea aan een zo groot mogelijk pu bliek worden getoond. Men was het in Brussel echter over één punt eens: film en televisie kun nen nooit in de plaats treden van het museum, doch dienen door het tonen van kunstschatten in bioscoop zalen en huiskamers het museumbe- zoek te stimuleren. En blijkens er varingen in sommige landen hebben televisieprogramma's en films over tentoonstellingen inderdaad tot ge volg, dat het bezoekersaantal aan zienlijk stijgt. Opvallend: camera's in Brussel, een ijskast in Middelburg. De Brusselse bijeenkomst had dus ten doel na te gaan hoe het mu seum populair in de goede zin van het woord is te maken. Vele mu seum-directeuren voeren al sinds ja ren een dergelijke „populariteitspoli- tiek", waarbij zij moderne middelen bepaald niet schuwen. Ook Nederland kent daarvan goede voorbeelden, zo dat mede daardoor het woord „mu seum" een andere gevoelsinhoud heeft dan in het verleden. Was het vroeger vrijwel synoniem met oud en stoffig, tegenwoordig heeft het zijn oorspron kelijke betekenis herkregen: zetel der muzen. De beheerders gaan er terecht van uit, dat hun instellingen de schat kamers van ons land zijn en dat een zo groot mogelijke kring in staat moet zijn te genieten van wat hier is bijeengebracht. Dat dergelijke acti viteiten bij een groot publiek aanslaan, bewijst wel het succes van de radio cursus „Openbaar Kunstbezit". Helaas, aan de schatkamer in Mid delburg zijn deze nieuwe opvat tingen voorbijgegaan. Het mu seum is een eerbiedwaardige, zéér statische instelling en het zou onjuist zijn, ja zelfs onmogelijk om het woord „populair" in de beste betekenis die mogelijk is aan deze instelling te verbinden. En nu men het eindelijk eens wilde veranderen, wordt mee gedeeld, dat de (overigens nog zeer vage) plannen in ue ijskast zijn ge gaan. Wat zullen de Zeeuwse muzen het daar koud hebben Dit „ijskast- beeld" lijkt ons echter een beetje te .(Vervolg op pag, 3), trekking van hun strijdkrachten uit Libanon en Jordanië vertragen. Noorwegen besloot onmiddellijk voor rang te verlenen aan de Arabische re solutie boven de eigen resolutie. On derminister Engen van Noorwegen verklaarde, mede namens de zes bn- dere ondertekenaars van de Noorse resolutie de Arabische resolutie te be groeten „als een ontwikkeling van zeer belangrijke betekenis die we al len verwelkomen". John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, ver klaarde dat de Verenigde Staten de Arabische resolutie steunen. Hij her haalde de belofte van president Eisen hower, dat de Amerikaanse troepen uit de Libanon zullen worden terugge trokken, indien de regering van dit land zulks vraagt of wanneer deze te rugtrekking door het ingrijpen van de Verenigde Naties of door een andere aetie mogelijk wordt gemaakt. Gerechtelijk onderzoek in „zaak dokter O." gevraagd (Van een correspondent) De officier van justitie te Leeuwar den, mr. M. H. Gelinck, heeft donder dag de stukken in de zaak tegen dok ter O. naar de rechter-commissaris gestuurd en een geréchtelijk vooron derzoek gevraagd. Britse conservatieven winnen aan populariteit Volgens de resultaten van een initia tief van de „Daily Express" gehouden peiling der Britse openbare mening zouden de conservatieven, indien thans verkiezingen in Groot-Brittan- nië zouden worden gehouden, 46.5 procent der stemmen op zich vereni gen, tegen de socialialisten 44.5 pro-1 cent. Deze uitslag wijkt geheel af van de na 1955 opiniepeilingen, die steeds wezen op groter populariteit van de socialistische oppositie. Het stijgen der populariteit van de conservatieven zou het gevolg zijn van de gunstige indruk, die Macmil- lan, na Eden premier geworden, op de Britse openbare mening heeft ge maakt. Er doen al enkele weken in Londen geruchten de ronde, volgens welke de (conservatieve) regering voordeel van deze verbeterde stem ming zou willen behalen, door in het komende najaar algemene verkiezin gen uit te schrijven. SPANNING TE LITTLE ROCK NEEMT TOE Hof verklaart verzoek van negers niet ontvankelijk. Gouverneur Faubus van Arkansas heeft donderdag het parlement van de staat, opgewekt, zich gereed te houden voor een mogelijke spoedbij- eenkomst op maandag, die gewijd zou zijn aan de kwestie van de toe lating van negers tot de eerste mid- Straaljager brandend op Terschelling neergestort Piloot kon zich met schietstoel redden (Van een correspondent). Om kwart over tien donderdagmor gen is een straaljager van de vlieg basis Volkel brandend neergestort bij Formerum op Terschelling. De piloot, sergeant-vlieger A. B. Nieberg uit Amsterdam, wist zich met de schiet stoel in veiligheid te brengen en liep een gekneusde enkel op. Het toestel stortte neer aan de rand van het bos, vlak bij het tentenkamp van de Vrij zinnig Christelijke Jeugd-Centrale aan de Badweg van Formerum. Er volgde een explosie en er ontstond een begin van bosbrand, dat door de plaatselijke brandweer kon worden geblust. Het toestel maakte deel uit van een formatie van vier Thunderstreaks van de vliegbasis Volkel, die van een laagvliegoefening in de omgeving van DenemarkenNoorwegen over Terschelling naar haar basis terug keerde. Boven het eiland kreeg num mer drie van de formatie motormoei lijkheden, zodat de piloot het toestel moest verlaten. De vele badgasten zagen tot hun ^ï-ote opluchting, dat de parachute zich ontplooide en dat de vliegenier veilig de grond bereik te. Hij is naderhand met een helikop ter naar de basis Leeuwarden ge bracht. Hoewel het vliegtuig op een afstand van slechts 40 meter van het tenten kamp terecht kwam is niemand door de rondvliegende wrakstukken ge raakt. 9 Volgens officiële schattingen zijn de zer dagen in het gebied van Dyarbaki ln Turkije 33 mensen overleden na het eten van bedorven brood. Gouverneur Orval E. Faubus. delbare school te Little Rock. Reeds eerder was gemeld, dat Faubus een spoedbijeenkomst overwoog om spe ciale wetsontwerpen te doen goed keuren die het gemengd onderwijs aan blanken en negers op de betrok- ken school onmogelijk zouden maken. Nu de autoriteiten van de staat Kan sas en functionarissen van de school Little Rock elk middel te baat schij nen te nemen om de integratie een halt toe te roepen, voorspellen waar nemers, dat de toestand bij de aan- vang'van het leerjaar begin septem ber uiterst gespannen zal zijn. PresidentEisenhower gaf woensdag op zijn persconferentie te kennen, dat hij opnieuw federale troepen naar Little Rock zal zenden als dit nodig, mocht zijn om een vreedzame inte gratie te verzekeren. Het hof van beroep te St. Louis heeft ingestemd met opschorting van zijn arrest om het bestuur van de school in Little Rock in de gelegenheid te stellen bij' het hooggerechtshof van de Verenigde Staten in beroep te gaan. De griffier Van het hof te St. Louis heeft verklaard, dat eep ver zoek van de nationale, vereniging voor de bevordering van dé belangen van negers en het verzoek van dè advocaten van dé zeven='negerleerlin gen niet ontvankelijk verklaard zul len worden. Het jongste besluit van het Hof te St. Louis zal van kracht blijven tot dat het hooggerechtshof het verzoek van het bestuur: der school te Little Rock heeft behandeld. Het hoogge rechtshof is tot 6 oktober óp reces. Een schoolinspecteur te Little Rock heeft-verklaard, da,t de eer ste middelbare school op 2 septem ber „als een middelbare school uit sluitend voor bianken" haar leer jaar zal beginnen. Een beeld van het vakantiebezoek, dat H. M. koningin Juliana heeft ge bracht aan Pisa. De foto toont H.M. (in gestreepte jurk) met een dame wandelend door Pisa, van welk toeristenoord men op de achtergrond de scheve toren ge deeltelijk ziet. (Télefoto A.N.P.). Meisje omgekomen in badcel. Tijdens het baden fri een badcel van het gebouw van dé boerenbond te Castenray onder de gemeente Venray is woensdagavond de 2Ó-jarige doch ter van de zaakvoerder van deze boerenbond, mej. Truus Kuypers, dood gevonden. Het meisje wilde in de nieuwe badcel, welke van een buta- gasinstallatie is voorzien, een bad nemen. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan een defect aan deze installatie. Een onderzoek naar de juiste oorzaak wordt ingesteld. M is het 60 jaar geleden, m jH datmen tijdens een zwaar ff onweer, dat van negen uur 's s avonds tot vier uur 's mor- ff gens over een deel van Zuid- H Holland trok, gemiddeld 30 M bliksemstralen per minuut tel- §f de. Dit is dus 1800 per uur en 12.600 in tótaal. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii ZEELAND PRESENT EERT-III" Feestelijke opening in Yerseke van oester- en mosselseizoen „Een goede verloving moet worden gevolgd door een huwelijk", kan men dezer dagen telkens weer in Yerseke horen beweren. „Geen wonder overi gens, want het „huwelijk van de Oosterschelde", dat donderdag 28 augus tus a.s. in dit oesterdorp tussen een zoon van dc vermaarde 16e eeuwse oesterkenner Pieter Corneliszoon en een nichtje van de heldin van het Rotterdamse Mosseloproer, de achttïende-eeuwse Kaat Mossel, zal worden voltrokken, is hét hoogtepunt van de feestelijkheden tijdens dt opening van het oester- en mosselseizoen", „Zeeland Presenteert" m Een arma da van honderdvijftig schepen zal 's middags voor een vlootschouw zorgen. Een van de schepen zal de Rotterdamse Kaat Mossel met aanhang met zich mee voeren, alsmede de vijftiende-eeuwse „vissers"rburgemeester van Amsterdam, Jacob Braseman van den Anxter. De taveerne „De Drie Ha ringen" van Pieter Cornelisz. zal de hoge gasten ontvangen, waarna de vorig jaar gevierde verloving tussen Pieter Cornelisz. Jr. en een nichtje van Kaat Mossel zijn bekroning zal vinden in een huwelijk tussen deze twee gelieven festatie, waarmede de Zeeuwse oester- en mosselwereld onder de leuze van „Zeeland Presenteert" voor de derde maal op feestelijke wijze het nieuwe seizoen zal ope nen. En niet alleen zijn er festi viteiten in Yerseke, maar ook Rot terdam en Amsterdam en in min dere mate Tholen, Zierikzee, Brui-' „Het huwelijk van de Oosterschel de" zal worden bijgewoond door tal van autoriteiten, onder wie de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman en vele senatoren en Kamerleden. Het wordt één van de hoogtepunten van deze mani- nisse en Bergen op Zoom krijgen hun deel. Een aantrekkelijk pro gramma is opgesteld voor de ste den Amsterdam en Rotterdam. De voorbereidingen van het comité „Zeeland Presenteert" dateren sedert het begin van dit jaar en achter de schermen is hard gewerkt om een attractief programma samen te stel len. Behalve de huwelijksvoltrekking is er heel wat te doen. Om 1 uur starten de feestelijkheden met een optocht van de schooljeugd in Yerseke, die op suggestieve 'wijze de oester- en mosselcultuur, die dit dorp „groot" heeft gemaakt, zal uit beelden. Een half uür later vertrek ken de 150 schepen met de vrijwel volledige vissersvloten van Yerseke, Bruinisse, Tholen, Zierikzee en Ber gen op Zoom. Om drie uur is er een vlootschouw op de Oosterschelde te zien. De schepen lopen om vier uur Yerseke binnen, waar dan de ontmoeting tussen de historische figuren Kaat Mossel, Ja cob Braseman en Pieter Cornelisz. de toeschouwers een bont tafereel zal bieden. Kaat en Pieter zullen dan te gen elkaar zeggen wat er. alleen maar bij bruiloften te vertellen valt. waar na over en weer geschenken worden aangeboden. Jacob Braseman is de .(Vervolg op pag. 2), llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Paar benen onder divan verried insluiper Toen de bewoonster van een ètagewoning in de Pieter Lan- gendijkstraat in Amsterdam- West woensdagavond thuis kwam en op de divan wilde gaan zitten zag zij tot haar schrik een paar benen met rose sokken onder de divan uitste ken. Zij slaakte een luide gil. Rende haar woning uit en alar meerde de politie. Twee agen ten en een rechercheur stelden ter plaatse een onderzoek in, doch de indringer bleek reeds te zijn verdwenen. Vermoede lijk was de insluiper via de veranda aan de achterzijde de woning, waaruit niets vermist wordt, binnengedrongen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiTi Het weer in Europa. Volgens de weerrapporten v« in gister- avond 7 uur: Helsinki, onbewolkt 17 gr. Stockholm, geheel bewolkt 16 gr. Oslo, zwaar bewolkt 21 gr. Kopenhagen, regen 18 gr. Aberdeen, géheel bewolkt 14 gr. Londen, zwaar bewolkt 19 gr. Amsterdam, half bewolkt 20 gr. Brussel, geheel bewolkt 19 gr. Luxemburg, regen 18 gr. Parijs, half bewolkt 20 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt 20 gr. Grenoble, zwaar bewolkt 19 gr. Nice, regen 21 gr. Berlijn, onbewolkt 22 gr. Frankfurt, regen 22 gr. München, zwaar bewolkt 20 gr. Garmisch P.. zwaar bewolkt 18 gr. Zurich, regen 18 gr. Genève, regen 18 gr. Locarno, regen 17 gr. Wenen, zwaar bewolkt 25 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt 21 gr. Rome, zwaar bewolkt 28 gr. Ajaccio, geheel bewolkt 28 gr. Madrid, zwaar bewolkt 23 gr. Mallorca, zwaar bewolkt 31 gr. Algiers, geheel bewolkt 32 gr. ONBESTENDIG. Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enige buien. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Weinig ver andering in temperatuur. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) Een lagedrukgebied boven Noord- Frankrijk komt langzaam naderbij en brengt ons tijdelijk weer onstabiel strandweer met enige regen. Tempe ratuur overdag 18 tot 20 graden Cel sius. Zeewater 18 graden Celsius. Ma tige wind uit zuidoostelijke richtin gen. Vooruitzichten: nog wisselvallig, maar zaterdag ook perioden met zon neschijn. ZON EX MAAN 23 augustus Zon op 5.35 onder 19.49 Maan op 15.50 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1