DE „ROLLING-STOP" WORDT IN SOUBURG NU TOEGESTAAN WALCHEREN PLANNEN VOOR VERBETERING MUSEUM IN DE „IJSKAST" NOORD-ZEELAND ZUID-BEVELAND DONDERDAG 21 AUGUSTUS 195S PROVINCIALE ZEETJW.SE COURANT. 5 KANTONRECHTER MIDDELBURG Men moet echter aanmerkelijk snelheid minderen want het is strafbaar! Hoewel het Souburgse kruispunt Nieuwe VlissingsewegKanaalbrug Marnixplein aanzienlijk verbeterd is, blijft het toch nog een gevaarlijk kruispunt. Vooral waneer het verkeer het kruispunt nadert van af de Kanaalbrug. Aan de ene zijde wordt het uitzicht belemmerd door het wachthuisje van de Stoomtram Walcheren, aan de andere zijde door een patates-friteskraam. Vandaar ook, dat het verkeer daar moet stoppen voor de stopstreep alvorens de Nieuwe Vlissingseweg op te rijden. De Souburgse mevrouw F. A. V.F. moest zich woensdag voor de kanton rechter te Middelburg, rar. T. W. Attema, verantwoorden, omdat zij zich op 7 juli j.l. niet aan dit verkeersgebod gehouden had. Op de fiets was zij de stopstreep overgereden zonder te stoppen. Zij vertelde de kantonrech ter de zogenaamde „rolling-stop-"' te hebben toegepast. Bij deze „rolling-stop", aldus vertel de de kantonrechter, rijdt men heel langzaam over de stopstreep heen en wel zo, dat men nog juist het even wicht kan bewaren. Men kan dus, in dien nodig, onmiddellijk stoppen, maar degeen, die de „rolling-stop'" toepast, is volgens de wet wel dege lijk strafbaar. Tot het tijdstip, dat mevrouw V. deze „rolling-stop" toe paste, had de politie in Souburg er nog nooit van gehoord. Eerst via een brief van de officier van justitie kwam zij er mee op de hoogte. De Souburgse wachtmeester, die het pro ces-verbaal op 7 juli had opgemaakt en gistermiddag als getuige aanwezig was, vertelde, dat hij en zijn collega's thans met deze „rolling stop" reke ning houden, wanneer inderdaad het verkeer aanmerkelijk snelheid min dert wanneer hét de stopstreep na dert of rijdend overschrijdt. Dan moet er echter geen verkeer naderen uit de richting Middelburg of Vlissingen. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, stipte aan, dat mevrouw V. dus formeel in overtreding geweest is. Daar de officier er van overtuigd was, dat de snelheid van de Sou burgse mevrouw buitengewoon klein geweest is, vorderde hij een boete van 1. Mr. Attema veroor deelde mtvrouw V. hiertoe con form. Ventweg Ook het rijverbod over de ventweg te Middelburg van de Trompstraat af tot de Poelendaeleweg wordt nog steeds niet door iedere fietser nage leefd. A. J. uit Vlissingen zonder heroep reed er op 16 juli j.l. met de bromfiets over. Hij vertelde het bord niet gezien te hebben, omdat hij uit het geroep van enkele kinderen opmaakte, dat er iets niet in orde was met zijn bromfiets. Conform de eis van de officier werd J. veroordeeld tot een boete van 4. De kantoorbediende A. O. P. uit Se- rooskerke reed op 2 augustus j.l. met haar bromfiets over de Middelburgse Stationsstraat, terwijl er niet minder dan vier personen on haar voertuig gezeten waren Mej. P. «elf aan het stuur, met vóór haar een klein meisje, op de duo een vriendin van mej. P., die eveneens voor haar een klein kind had zitten. Zij reden op deze manier van Amemuiden af. „Dat Is toch geen manier van rijden", wees de kantonrechter mej. P. terecht. „Er kunnen de grootste ongelukken van komen". Conform de eis van de offi cier veroordeelde mr. Attema haar dan ook tot een boete van ƒ12. De chauffeur M. W. uit Kloetinge reed op 20 juni j.l. als bestuurder van een vrachtauto in de Witte de Wit- straat in Goes achteruit tegen een personenauto. Conform werd hij ver oordeeld tot een boete van 3. De leraar F. W. B. uit Goes verleende, komende vanuit de St. Jacobsstraat te Goes, op de fiets geen voorrang aan mevrouw A. M. H.D., eveneens uit Goes. Hij werd conform veroor deeld tot een boete van 30. De auto mobilist P. G. uit Haaf ten reed op 8 juli j.l. met zijn personenauto door een stopteken van de Dolitieman op het kruispunt Nieuwe Vlissingseweg- Kanaalbrug heen. Bij verstek werd deze verdachte veroordeeld tot een boete van 7.50. De officier had een boete van 10 geëist. De Vlissingse arbeider Th. J. C. reed op de 4e jüll j.l. tijdens het passeren van een groepje fietsers op het Jaag pad tussen Abeele en Middelburg in volle vaart tegen een uit de tegen overgestelde richting komende brom fietser. C., die volmondig toegraf een ernstige fout gemaakt te hebben, keek tijdens het passeren om en zag zo doende de bromfiets niet naderen. In het kanaal De tegenligger werd van zijn voer tuig geslingerd en kwam in het Kanaal door Walcheren terecht. Gelukkig kon hij zonder noemens waardig letsel uit het water klim men, maar voor C. bracht dit on geluk een flinke financiële strop mpe. De hromfiets van het slacht offer had een schade van rond 148 die verdachte overigens zo spoedig mogelijk vergoedde, ter wijl zijn eigen bromfiets voor 125 beschadigd werd. Conform de eis van de officier legde mr. Atte ma C. een boete op van 20. Een Vlissingse agent van politie zag op eerste pinksterdag op het Bella- mypark twee jeugdige knapen hef tige pogingen in het werk stellen om weg te rijden op een bromfiets. Daar zij nogal slingerden, hield de politie man de beide jongens aan. Het bleek hem, dat zij meer gedronken hadden, dan goed voor hen was. De agent leg de de bestuurder, C. J. de B. uit Vlis singen, los-werkman, dan ook een rijverbod op van 3 uur en nam de bromfiets mee naar het politiebureau. Een half uur later werd de agent op het bureau opgebeld voor een ver keersongeluk in de Walstraat. Toen hij daar arriveerde lag De B. op de grond met een bromfiets voor hem. Het bleek een brommer van zijn broer te zijn, waarop hij ondanks het verbod was gaan rijden. „Deze jon geman moet een flinke waarschu wing hebben", vond de officier. Mr. Schenkenberg van Mierop vroeg te gen deze verdachte een boete van f 40 en een voorwaardelijke hechte- nlsstraf van 1 week met een proeftijd van 2 jaar. Mr. Attema reduceerde, de boete tot 25, maar legde de ge- eiste voorwaardelijke straf conform op. De expediteur M. R. uit Ovezande hield op 23 mei jJ. met zijn vracht auto niet rechts op de Bredeweg te 's-Gravenpolder en kwam daardoor in botsing met een langs de weg staande personenauto, bestuurd door de taxi-ondernemer M. C. uit Hans- weer. Verdachte verklaarde, dat de weg zeer smal was en dat hij zo goed mogelijk rechts gehouden had. De of ficier meende evenwel, dat hij nog meer naar rechts had gekund en vroeg daarom een boete van 15, waartoe R. conform veroordeeld werd. Tenslotte had de landbouwer A. L. uit 's-Heer-Arendskerke niet voldaan aan de distelverordening. Op zijn bouw grond werden zelfs al uitgebloeide distels aangetroffen, hetgeen de kan tonrechter met bewijzen staafde, toen L. het niet geloofde. Conform de ver ordening werd hij veroordeeld tot een boete van 20. Teraardebestelling W. Kweldam te Middelburg. Op de Algemene Begraafplaats te Middelburg is woensdagmiddag het stoffelijk overschot van de. heer W. Kweldam, van 1941 tot juli 1958 di recteur van de Coöperatieve Veilings vereniging „Walcheren" G.A., ter aar- do besteld. Een groot aantal belang stellenden naar schatting ruim 200 personen woonden de begrafenis Onder deze belangstellenden bevon den zich het voltallige bestuur van de Veiling Walcheren, de raad van toezicht, talrijke leden van de veiling en groothandelaars. Ook het aantal bloemstukken was bijzonder groot. Als eerste spreker voerde het woord de heer B. Koole. voorzitter van het bestuur der Veiling Walcheren. De heer Koole wees er op, dat de heer Kweldam met grote ijver en plichts betrachting gedurende 17 jaar de be langen van de veiling behartigd heeft. De adjunct-directeur van de Veiling Walcheren, de heer A. Mes, kenschet ste de heer Kweldam als een kundig man. „Wij verliezen in hem een be kwame kracht", aldus de adjunct-di recteur, „die het personeel en de ove rige directieleden immer met raad en daad bijstond. Het devies van de heer Kweldam", aldus vervolgde de heer Mes, „was echter altijd: „We gaan gewoon door". Met dit devies voor ogen zullen de directieleden en het personeel het wgrk van de heer Kweldam blijven voortzetten, zo goed als in hun vermogen ligt." „Wij verliezen in hem een bijzonder foed vriend", zei de heer C. Kunst, ie sprak namens de vele vrienden, die de heer Kweldam in zijn Middel burgse tijd maakte. Nadat nog een Zwager van de over ledene het woord had gevoerd, dankte tot slot de heer W. Kweldam jr. voor de waarderende woorden en de over weldigende belangstelling. Afscheid van wethouder Goedbloed Bestuur Polder Walcheren vraagt 770.000 krediet RAAD SEROOSKERKE De raad van Serooskerke-W. heeft woensdagmiddag de huurprijs voor de volkstuinen bepaald op 6 cent per vierkante meter. Het huurreglement werd ongewijzigd goedgekeurd. Beslo ten werd de tuintjes per jaar te ver huren en de huur op 1 maart te laten ingaan. Dit laatste in verband met de tegenwoordige huurders, die de grond schoon moeten opleveren. Het terrein zal in kavels van 200 vierkan te meter worden verdeeld, zodat er plaats is voor ongeveer 20 volkstui nen. De raad delegeerde vervolgens de bevoegdheid tot het verhuren aan de burgemeester en wethouders. De heer G, Christiaanse (a.r.) vond.de prijs van de tuintjes wel wat hoog, maar toen waarnemend burgemeester A. de Kam hem mededeelde, dat in an dere gemeenten de prijs nog hoger lag, kon hij zich er mee verenigen. De raad nam een motie van de raad van Wolphaartsdijk voor kennisge ving aan. Naar aanleiding van het schrijven van de herverkavelingscom missie over het schoonmaken van een brandput, vroeg de heer J. Louwerse (c.h.) naar de beschikbare brandblus- middelen. De voorzitter zegde hem toe dit met de brandweercommandant te zullen bespreken. De interimregeling ziektekosten, de looncompensatie voor huurverhoging, tweede halfjaar 1958, de verhoging kindertoelage en de duurtetoeslag over dezelfde periode werden volgens de regeling van het ministerie van binnenlandse zaken aangenomen. De begroting 1957 werd gewijzigd. De raad besloot tot aankoop van grond van mejuffrouw Tak van Poortvliet over te gaan. Deze aankoop betreft een perceel grond van 6785 vierkante meter in het uitbreidingsplan. Beslo ten werd de bijdrage voor de huis aansluiting op de riolering te bepalen op 50,per aansluiting. De vijf jaarlijkse afrekening over de vergoe dingen voor de bijzondere scholen werd vastgesteld,evenals de vergoe ding over 1957. Aan de gemeentebode, de heer H. Cla- risse, werd met ingang van 1 oktober a.s. eervol ontslag verleend. De subsi die voor de fokveedag Walcheren werd vastgesteld op 17.50. Bij de rondvraag deelde burgemeester De Kam in antwoord op de vraag van de heer M. Izeboud (a.r.) mede, dat hij contact zal opnemen met de bevoegde instanties over het verwijderen van de beplanting langs de Vrouwenpol- derseweg en vóór het postkantoor. De ze beplanting belemmert het uitzicht van de weggebruikers. Daar dit vermoedelijk de laatste maal was dat de raad in de oude samenstel ling bijeen was, memoreerde de voor zitter de belangrijkste feiten uit de afgelopen zittingsperiode. Speciaal herdacht hij het overlijden van bur gemeester Dregmans en wethouder Cornelisse. Hierna dankte hij wethouder A. Goed bloed, die in de nieuwe raad geen zit ting meer zal hebben, voor alles wat hij in het belang van de gemeente heeft gedaan. De heer Goedbloed heeft 39 jaar in de raad zitting gehad en was met een kleine onderbreking, bij na al die tijd wethouder. Als blijk van waardering bood burgemeester De Kam de heer Goedbloed een schemer lamp aan. Ook de heer M. Izeboud dankte de heer Goedbloed voor «Ie prettige samenwerking en voor wat hij als waarnemend burgemeester had gedaan. De heer Goedbloed dank te béide sprekers en vertelde vervol gens een en ander over het begin van zijn periode als raadslid omstreeks het jaar 1920. Voetbalwedstrijd Badgasten De Meeuwen in Zoutelande Op het voetbalterrein aan de Bosweg te Zoutelande zal zaterdag een voet balwedstrijd gespeeld worden tussen een elftal van de badgasten en „De Meeuwen". Na afloop van de wed strijd zal de plaatselijke muziekver eniging „Luctov et Emergo" een mu zikale rondwandeling door het dorp maken. Voor opruiming bunkers in duingebied van Domburg. In liet belang van de zeewering en met het oog op eventueel uit te voe ren verdedigingswerken is het ge wenst en noodzakelijk, dat de voor malige Duitse verdedigingswerken in het duingebied van Domburg worden opgeruimd. Aldus deelt het bestuur van de Polder Walcheren in een brief aan de algemene vergadering mee. Het dagelijks bestuur stelt daarom voor een krediet van 770.000 voor deze werken ter beschikking te stel len. De kosten van deze werken worden geheel door het rijk vergoed^ waarbij bovendien een vergoeding van 8 wegens algemene kosten aan de pol der wordt uitgekeerd. Ook thans doet zich weer een gelegenheid voor om het puin van de bunkers te gebruiken voor de aanleg van wegen door de duinen naar het strand. Zoals bekend zijn deze wegen van belang voor de toevoer van materialen, wanneer ter plaatse verdedigingswerken uitge voerd moeten worden. Het is niet de bedoeling deze wegen voor het auto rijdend publiek open te stellen. De kosten van de aanleg van deze wegen, die op circa 36.000 worden geschat, blijven voor rekening van de polder. Waar echter de door het rijk te ver goeden kosten van het werk 733.400 bedragen, waarover nog 8 algeme ne kosten, zijnde ruim 58.000 wordt vergoed, kan de polder de aanleg van wegen ruimschoots uit deze algemene kosten financieren. ZOUTELANDE Forlenbouwwedstrijd in Zoutelande een succes De te Zoutelande gehouden wedstrijd in het forten bouwen is een groot suc ces geworden. Op beide stranden heb ben m totaal 250 deelnemers, door het opwerpen van zandbergen, de strijd tegen de golven aangebonden. Op het westerstrand werden de families Meurree uit Hansweert en Ter Bals uit Enschede winnaar van de prijs van 25 gulden. Op het zuïderstrand werd eenzelfde prijs gewonnen door een groep badgasten uit het „Streef- kerksche Huis". De belangstelling voor de wedstrijden was zeer groot. Vrije Verencomité's in Bergen op Zoom bijeen. De gezamenlijke Vrije Veren Actie- comité's van Schouwen-Duiveland, Goeree en Overflakkee en een viertal afgevaardigden van het Zeeuws- Vlaams protestcomité, waaronder voorzitter H. Colsen, hebben woens dagmiddag wederom vergaderd. Om de verschillende veren-klippen te om zeilen, zodat ieder weer tijdig in eigen veste kon geraken, was ditmaal Ber- fïn op Zoom plaats van samenkomst, r werd algemeen van gedachten ge wisseld, op welke wijze men voor de toekomst zou kunnen geraken tot vrije en betere veer-verbindingen, ter wijl voorts besloten werd over enkele dagen aan alle Tweede en Eerste Ka merleden een adres te zenden, waar van de inhoud nog niet bekend werd gemaakt. Nationale trekpaarden- tentoonstelling. De 26ste nationale trekpaardenten toonstelling van de Koninklijke Ver eniging ,Het Nederlandse Trekpaard' zal ook dit jaar weer in de Bossche veemarkthallen worden gehouden en wel op dinsdag 8 en woensdag 9 sep tember. De belangstelling uit binnen- en buitenland is weer giroot. FINANCIËN ONTBREKEN Jaarverslag Zeeuwsch Genootschap der W etenschappen Daar het gemeentebestuur van Mid delburg, in verband met het begro tingstekort, geen toestemming ver kreeg om nieuwe en onverplichte subsidies op zich te nemen, waar door ook het provinciaal bestuur zich gedwongen zag met een memorie- post op de begroting voor 1958 te volstaan, zijn de plannen van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen voor oprichting van een stichting, die de verbetering en de verdere exploitatie van het museum ter hand zou nemen, voorlopig „in de ijskast gezet". Van het bedrag van minimaal 40.000,dat naar mening van deskundigen, voor uitgaven van be- SINT-ANNALAND Auto in de sloot In de nabijheid van de grote boerderij van de heer J. Kooijman in de Joanna Mariapolder onder de gemeente Sint- Annaland had de heer H. Heijboer het ongeluk met zijn grote vrachtwa gen van de dijk af, de sloot in te rij den. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. BROUWERSHAVEN Brouwershaven IIStormvogels In de laatste korfbalwedstrijd heeft Brouwershaven n met een 3—1-over- winning de laatste puntjes binnenge haald tegen Stormvogels. Wegens de in deze competitie herhaald voorko mende absentie van de scheidsrechter, werd de wedstrijd ditmaal geleid door de heer J. v. d. Bos. Aan beide zijden was het spel matig. Van de geboden kansen werd bij beide ploegen slecht geprofiteerd. In de 20e minuut wist Wurth de bal op de mand te depone ren en gelukkigerwijze rolde de bal net naar de goede kant in de korf, 10. Stormvogels liet hierna aardig spel zien en reeds vijf minuten later wist mej. De Graaf gelijk te maken, 11. Net voor rust gaf mej. Van Be- veren met een mooie worp Brouw een 21-voorsprong. Na rust had Storm vogels pech. Het volhouden van Duin houwer werd beloond, toen hij zich keurig vrij spelend de geboden kans benutte (31), met welke stand het einde kwam. 1 gewonde, auto vernield. Op de kruising tussen de Zanddijk en de rijksweg GoesBergen op Zoom onder Kruiningen ontstond gis teravond iets na zeven uur een ern stige bótsing tussen een vrachtauto en een Ideine personenauto. De klei ne wagen werd volkomen in elkaar gedrukt weggeslingerd. De be stuurder werd slechts licht aan het gelaat gewond. De vrachtauto, bestuurd door de heer J. op 't K. te Kapelle, reed over de rijksweg in de richting Noord-Bra bant. Op het kruispunt stak plotse ling een kleine personenauto die uit de richting Yerseke kwam, de weg over, waarna een aanrijding onver mijdelijk bleek. De vrachtauto werd slechts licht beschadigd; de bestuur der en zijn beide dochtertjes kwamen er met de schrik af. De personenauto werd volkomen vernield; de bestuur der, J. L. M. B. uit Yerseke, werd, licht aan het gelaat gewond, naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Scheepvaartberichten Vlissingen vertrokken 19 aug.: Marie So phie naar Rotterdam; 20 aug.: Gre naar Karlskrona. Vlissingen gepasseerd naar Antperpen 19 aug.: Cresta van Vlissingen rede-Antwer- pen: Swift van Gothenborg; 20 aug.: Mu- do van Stangate; Loenerkerk van Genua; Advent van Donden; Hebe Nobel van Ro chester. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen 19 aug.: Sloterdijk naar Rotterdam; Marga- rathe naar zee; Thaletas naar Rotterdam; Bloemfontein naar Amsterdam; Heems kerk naar Rotterdam; Vedete naar Huil; Wilhelmine naar Malmö-Gent; EUa naar Halmstad; Elda naar Londen; Heeren gracht naar Helsinki; 20 aug.: Tara naar Rotterdam; Albert V naar Duinkerken- Gent; Rlni naar zee-Gent. Examen Mej. M. Kole te Yerseke slaagde voor het examen textielhandel groep 2 (dames- en meisjesbovenkleding) en voor groep 5 (korsetten, B.H.'s, baby-artikelen, kousen en sokken). KATTENDIJKE Jongensclubs voetbalden De christelijke jongensclubs van Ka pelle en Bic-zelinge speelden op een terrein te Kattendijke een voetbal- svedstrijd. welke eindigde in een 101 overwinning voor dc jongensclub te Bïezelinge. Geslaagd Geslaagd te 's-Gravenhage voor het voor lopig diploma scheepswerktuigkundige: J. Gansevoort te Gorlnchem, met lof: L. B. Bosdijk te Middelburg, met lof: A. P. Cornelisse te Middelburg, met lof; A. Schoe te Domburg, met lof; B. J. Brasser te Souburg met lof; J. Blok, te Zierikzee, met lof; A. Roose, te Oost- kapelle, met lof: P. v. d. Berge, te Vlis singen; J. B. Lawalata, te Middelburg; K. P. M. v. d. Vijver, te Sluis; J. van Keulen, te Middelburg; J. G. de Vries, te Den Haag; M. I'. Koens, te Ovezande; P. N. Teeling, te Middelburg. Collecte De collecte ten bate van het „Rode Kruis" bracht in Krabbendiike 618,90 op. WEMELDINGE Raad vergadert De gemeenteraad van Wemeldinge komt vrijdag 22 augustus des avonds om 8 uur in openbare vergadering bij een. De agenda vermeldt als voor naamste punten: voorstel tot aankoop van de halve sloot op de hoek Reep- weg-Noordelijke Achterweg van het perceel toebehorende aan mevr. de we duwe K. J. Dominicus; voorstel tot voorlopige vaststelling van verschil lende bedragen voor de openbare la gere school, voor de school voor chris telijk volksonderwijs en voor de school voor christelijk onderwijs aan schipperskinderen; voorstel om de re geling voor het rijkspersoneel tot het toekennen van huurcompensatie en duurtetoeslag over het tweede half jaar 1958 van overeenkomstige toe passing te verklaren voor het gemeen- tepersoneel voor zover de bezoldiging hiervan door de raad wordt geregeld; voorstel tot wijziging van de jaar wedden van de ambtenaren ter secre tarie met ingang van 1 september 1956 en 1 april 1958. Bejaardenreisje. De Zierikzeese bejaarden hebben hun traditioneel reisje gemaakt. De tocht ging naar Den Haag en Schevenlngen, uiteraard enkele keren onderbroken voor thee en koffie en voor een maal tijd. 's Avonds werden de Zierikzeese bejaarden door de muziekvereniging „Kunst en Eer" het dorp weer binnen geleid. Op het Havenplein te Zierikzee werd de stoet ontbonden. THOLEN Orgelconcert Maandagavond gaf de heer W. van der Panne een orgelconcert in de Ned. herv. kerk te Tholen. Ds. J. den Hoed opende de avond met gebed en las een gedeelte uit de bijbel. Eerst speel de de organist een „Vaste bui-gt is on ze God", wat door de aanwezigen werd meegezongen. Hierna volgden enkele orgelstukken. Ds. Den Hoed sprak aan het slot een dankwoord en eindigde met gebed. Er was maar een matige belangstelling. Marktberichten EIERN OTERINGEN BERGEN OP ZOOM. 20 aug.Eiernoteringen van de Coöp. Wouwse Melkinrichting Bergen op Zoom. Ingaande donderdag 21 augustus 1958. Prijsklasse 0: 20 cent; prijsklasse I: 19 cent; prijsklasse H: 18 cent; prijsklasse III: 17 cent: prijsklasse IV: 14 cent; prijs klasse V: 12 cent; prijsklasse VI: 10 cent. VEILING THOLEN. Bintjes bonken 12.41, gewone 9.08—9.88. Midden eigenheimers bonken 6.11, blok 1 9.03—10.10, blok H 7.53—8.19. Betes 6. Kriel 1.91. Aanvoer 30 ton. VEILING GOES. 20 augustus. Export- en industrieveiling. Perzikrode Zomerappel H 70-80 23—24, H 60-70 28—27, H II 21. Early Victoria H 70- 80 17, H 60-70 17, H II12. Zigeunerin H 75- 85 26, H 65-75 28, H H 19. Manks Codlin I-I 70-80 23. Clapps Favourite ST 65-75 47, ST 55-65 30—31, H 65-75 47—48, H 55-65 28. Pree. de Trevoux ST 60-70 53, ST 55-60 33, ST 50-55 25, H 60-70 52—53, H 55-60 33, H 50-55 24—25, H H 16. Dubb. pr. bonen II 36, 20—36, 30, Bramen I en n 92, afw. 46. Bramen I 123128, H 96. Div. appels val en kroet 6. Gewone veiling. Perzikrode Zomerappel keuken 19—22. fabriek 15—17. Early Vic toria keuken 13—14, fabriek 8—11. Pree. de Trevoux keuken 20—23, fabriek 14— 16. Clapps Favourite keuken 21—23. Zi geunerin keuken 20—24, fabriek 14—19. Druiven I 180—210. Czarpruimen I 33—41, grof 31—37, n 26, fabriek 26—27. Washing, ton I 60—65, grof 51—56, H 38—44, fabriek 3348. Belle de Louvain I 4652, grof 40— 48, II 24—38, fabriek 18—45. Mons. Hative I 63. grof 48—54, fabriek 25—33. Witte Wijnruim I 46—55, grof 38—53, II 27—38. fabriek 40. Reine Victoria I 67—78, grof 5576, H 3138. Reine Claude d'Althann grof 69. Groenten: Per stuk: Kropsla A I 8, A H 6—7. Bloemkool A n 25—37, B II 15—23, afw. 12—21. Komkommers A H 14, A I 14 16, B I 15, B n 13, C I 8. Meloenen SO 147. Per kg: Tomaten A 25—26, B 21—28, C 21—23. Augurken A 114—119, B 68—91, C 35, D 8. Groene sav. kool 8—14. Rode kool 4.50—10. Andijvie 10—14. Dubb. pr. bonen 27—35. Stoksnijbonen 2646. Pronk- bonen 22—33. Rentegevers 43. Stokprinc. bonen 3349. Aardappelen bonken 810, grote 8—9. VEILING „KAPELLE-BIEZELÏNGE EN OMGEVING". 20 augustus. Bramen ind. I 109, n 62. Dubb. pr. bonen H 37, afw. 25. Appelen en peren: Perzikappel H 70-80 2425, H 60-70 25—27, H 18—20, K 25, fabr. 16. Zigeu nerin H 75-85 27, H 65-75 28. H 18—19, K 21, fabr. 13. Manks Codlin H 70-80 19, K 16, fabr. 9'A. Early Victoria H 70-80 15 II 60-70 15, II 11, K 14, fabr. 9. Pree.'de Trev. ST 60-70 55, ST 55-60 33—34, ST 50- 55 25, H 60-70 54, H 55-60 32, H 50-55 24, H 16—17, K 23, fabr. 13. Clapps Favourite ST 65-75 42—48, ST 55-65 26, H 65-75 39, H 55-65 25. K 20, fabr. 14. Nrd. Holl Suiker peer H I 12—13, n 9—10. Yellow* TransD. I 24—35, n 19. Grsvenstelner I 17. Stark Earliest K 30. Kroelappelen geplukt 4v». Gesorteerde valappelen 6—6>i. Kroetpe- ren 3—6. Pruimen: Czar I 35—54, n 24—33, grof 35, fabr. 16—25. Reine cl. d'Oulllin I 59—79, II 3143, grof 46—60, fabr. 14—34. Belle de LouvaLn I 47—67. II 28—40. grof 34}2. fabr. 1326. Reine Victoria I 69— 95, II 3447, grof 31—46, fabr. 21—28. Rei ne cl. d'Althan I 59-73. Reine cl. Verte I 90—99. Mons. Hative I 73. grof 53. Boeren- witte I 4753, H 30. Wijnpruimen I &9. Purple Pershpre I 39, n 29. Gescheurde pruimen 618. Rode bessen per kg n 57. Druiven I 157. Kasperziken A I 24, I 14. II 9, in 6. Bramen per doos I 34—37, II 25— 31. Loganbessen I 90—94. Moerbeien per doos H 27. Aardappelen I 8—12, bonken 12. Groenten: Bloemkool 11. Sav. kool 7 —13. Komkommers 9—15. Tomaten A 28— 33, B 31, C 23—27. Augurken II 94. Snij bonen 32—44. Kroten 6. Uien 9' a10. An dijvie 7—3. Pronkbonen 17—19. Sabobonen 18—32. Sjalotten 17. 91* heer en onderhoud van gebouw en verzamelingen nodig zal zijn, was maar een gedeelte bijeen, zo deelt de secretaris van het Genootschap, dr. W. S. Unger in het jaarverslag over 1957-1958 mede. Gezien de grote kos ten, zelfs aan een bescheiden opzet verbonden en het weinig hoopvol fi nancieel uitzicht, staat te vrezen dat die ijskast-periode van langere duur zal zijn dan het genootschap lief is. „Het museum is en blijft, in meer dan één opzicht, een smartenkind, zo merkt de secretaris in zijn verslag op. Het Genootschap telt thans 15 direc teuren en 548 leden, waarvan er resp. 8 en 308 in Zeeland zijn gevestigd. Het bezoek aan het museum vertoon de tegenover 1956 een kleine vooruit gang. Het aantal betalende bezoekers bedroeg 2669, waarvan 623 jeugdige personen. Het vorig jaar bedroegen - deze cijfers resp. 2550 en 759. Aan het thans in druk verschenen verslag is o.m. een verslag van de conservator der afdeling voor- en vroeg-historische voorwerpen en van het Kabinet van natuurlijke historie toegevoegd. Deze herinnert o.m. aan de vorig jaar bij Aardenburg gedane vondsten. De uit de gevonden vuur steen vastgestelde bewoning is op ca. 5000 jaar voor Chr. gedateerd. Door deze ontdekking is een geheel nieuw hoofdstuk aan de prehistorie van Zeeland toegevoegd. In het archiefnummer 1958 zijn voorts bijdragen opgenomen van de hand van dr. A. C. F. Koch, nl. „Op merkingen over middeleeuws Walche ren vóór de 13de eeuw", het derde stuk van „Bijdragen tot de kennis der klederdrachten in Zeeland en haar onderling verband van 1700 tot heden", van de heer J. de Bree en tenslotte een artikel over „Het hand vest, met „verclaringe" van de Wa tering Beoosten Yerseke, 1438 en 1439", van de heer M. P. de Bruin. VEILING ST.-MAARTENSDIJK. Eigenheimers I 1—157, H 6—10. Drielin gen 5.01. Eigenheimers bonken 7. Bintje 9—9.91, n 5—9. Drielingen 2.50. Bintje bonken 11.2011.10, voer 1.88. Climax 9. Bonken 10. Aanvoer 55 ton. GROENTE- EN FRUITVEILING TE BERGEN OP ZOOM. 20 aug. Andijvie 7—9. Bloemkool 10—44. Snijbonen 25—34. Stamboon dubb. prin sessen 25—42. Komkommers 8—23, Rode kool iVi10. Savooiekool 7—14. Wittekool 617. Bospeen 1025, Waspeen 7—14. Sla 3—4. Tomaten 20—33. Rabarber 5. Prei 10 13. Staakprlnsessen 35—53. Spinazie 29 37. Yellow Transparant 2438. Early Vic toria 6—20. Early Mac. Intos 21—52. Zi geunerinnen 16—46. Manks Codlin 8—21. Perzikrode zomerappel 12—31. Frecose 6 —39. Clapps 12—31. N. H. Suikerpeer 6— 21. Cazas 17-61. Reine Victoria 31—76. Belle de Lauvain 11—68. Ontario 52—54. Washington 22—78. Reine Claude 25—78. Manks Hattlve 52—64. Boeren witte 26 55. Kasperzik 2—28. Meloen 281.25. VEILING KRABBENDIJKE. 20 augustus. Clapps Favourite ST 65-70 43, ST 60-65 35, 'ST 55-60 26, H 70-75 46. H 65-70 39—45, H 60-65 28—33, H 55-60 24—28, ST 65-75 47. ST 55-65 31—33, H 65-75 41, H 55-65 26, H II 19, K 18—22, F 12—17, Kr. 6— 9. Precoce de Trevoux ST. 60-65 45, ST 55-60 30, ST 50-55 23, H 60-65 47, H 55-60 30—31, H 50-55 24, H II 14—15, K 17—22, F 1216. Kr. 6—9. Perzikrode Zomerappel H 75-80 19. H 70-75 24. H 65-70 26, H 60-65 25, H II 18, K 13—21, F 6—19, Kr. 11. Manks Codlin H 75-85 20, H 70-75 18. Zi geunerin H 75-85 25, H 65-75 25, H II 18, K 7—19, F 6—16, Kr. 6. Reine Claude d'O. H I 65, H IT 44. Bramen I 27—28 p. doos. Pr. bonen I 27, n 25—26. Verpakt fruit. Clapps Favourite ST 65 53—54, ST 60 41—42, ST 55 31, H 65 50, H 60 41. Zigeunerin H 80 38, H 75 38, H 70 S7, H 65 34. VEILING STAVENISSE. Bintje 9.60. Eigenheimers 10—10.25. Bint jes bonken 12.20. Eigenheimers bonken 6.90, drielingen 3.90. Aanvoer 29 ton. VEILING ST.-ANN AL AND. Eigenheimers 7.25, gewone I 11,26—1152, gewone n 9.17—11.25. Drielingen 6.—. Bintjes bonken 13.01, gewone I 9.76—10, gewone II 8.50—9.72. Drielingen 4.67. Doré gewoon 11.56. Aanvoer 90 ton. VEILING SCHERPENISSE. Eigenheimers gewone I 10—10-89, gewone n 8.71—9.80. Bintjes bonken 12:04, gewo ne II 8.51—3.70. Aanvoer 30 ton. VEILING MIDDELBURG 20 aug. Aardappelen: Bonken 11,50, gro te 8.50—11, drieling 4,70—5. Aanvoer 12.000 kg. Fruit: Bramen per doos 25—37; Frambo zen per doos 30—37; Frankenthalers I 213—222; Ananasmeloenen 72—113; Net- meloenen 42—75; Perziken per stuk 9—33; Tomaten A 20—28, B 20—27. C 20—24. Pruimen: Belle de Louvain 51—65; Reine Cl. d'Ouillon 31—79: Czarprulm 37—61: Ontario 61; Reine Victoria 64—77; Witte Wijnpruim 55—78. Peren: Précose de Trévoux H 50-55 25—30, 55-60 29. 60-65 26, 60-70 32—35, H II 20—23, K 24—29, F 16; Clapps Favourite H 60-65 38, K 26—37. Appels: Yellow Transparant H 65-70 33, K 1618; Perzikrode Zomerappel II 60-65 23, 70-80 2829, 60-70 25—23, H II 15—19. K 1822, F 13£4, Zigeunerinnen H 50-tó 13. 65-75 15—24, 75-80 16, K 13—23, F 12—16; James Grieve H 65 en op 36; Early Victo ria K 20—24, F 18; Manks Codlin K 18. Groenten: Andijvie 7—10; Dubb. princes- sen 30—58; Snijbonen 34—62; Bospeen 10— 25; Waspeen 6—29; Boskroten 7—11; Kro ten per kg 5—6; Kropsla A 3—7, B 4; Spinazie 4—24; Rodekool 10—19; Savooie- kool 6—12; Wittekool 3—6; Postelein 4—15; Rabarber 14; Prei 17—36; Uien per kg. 915; Bloemkool 4 st. per kist 4056, s st. per kist 18—50, 8 st. per kist 14—32; Komkommers A 8—16, B 8—li, C 10; Augurken A 35—77, B 40—77, C 19—43, D 7—14; Pronksnijbor.en 21-23- Spitskool 23. VISMIJN VEERE 20 aug. Exp. garnalen 1839 kg 133—319; Schar 452 kg 16—26; Bot 194 kg 16—20: Schol 1211 kg 18—27: Tong 303 kg 288—347 Tarbot 9 kg 114—181: Poon 9 kg 18—19: Rog 17 kg 16—30: Krab 3 kg 16—17; Door draai vis 39 kg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3