PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMERIKAANSE WAPENS VOOR INDONESIË Nederland was steeds op de hoogte van de onderhandelingen Duiker trof monstervis in wrak van „Corale" voor Vlissingen AFRO-AZIATISCHE LANDEN BEREIDEN AMENDEMENT VOOR 201e jaargang - no. 195 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week:' 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 20 aug. '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van I.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 PZ.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brou werijstraat 2: Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094 Krachtens een „geheim verdrag" Zes globemasters met aan boord Amerikaanse wapens zijn dinsdag in Djakarta geland Dat is het begin van het overvliegen van Amerikaans legermateriaal uit Ja pan, bestemd voor het Indonesische leger. Vandaag zul len nog twee vliegtuigen arriveren en vrijdag weer twee De wapens worden verzonden, zo werd gisteren te Was hington bekendgemaakt, krachtens een woensdag j.l. ge sloten geheim verdrag te Djakarta. Lang geleden had Indonesië aan de Verenigde Staten om wapens verzocht ter waarde van ruim zevenhonderd miljoen gulden voor „handhaving van de binnenlandse veiligheid". De Ame rikaanse regering had steeds geweigerd het verzoek in behandeling te nemen. Een woordvoerder van het mini sterie van buitenlandse zaken deelde gisteren mee, dat de naar Indonesië gezonden wapens voorkomen op een nieuwe lijst, die door dit land was ingediend. In gezaghebbende kringen te Washington wordt vernomen dat Neder land steeds op de hoogte is gehouden van de onderhandelingen die tot de overeenkomst voor de wapenleveranties hebben geleid. In deze krin gen verwierp men de mogelijkheid, dat de door Amerika geleverde wa pens gebruikt zouden kunnen worden bij een Indonesische poging om Nederlands Nieuw-Guinea te bezetten. waarde van de leveranties werd niet bekendgemaakt. Wel werd meege deeld, dat in de overeenkomst geen bedrag noch een termijn is genoemd. Indonesië verzocht prioriteitszendin gen om aan een dringend probleem van binnenlandse veiligheid het hoofd te bieden. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken ging echter niet nader op dit probleem in. Indonesië had verzocht om kleine wa- tiemiddelen en ander materiaal, nodig om politie-acties uit te voeren. De Geen roepen in een (steen) woestijn Wie in het Nederland van van daag aan natuurbescherming doet, loopt een gerede kans meewarig te worden aangekeken. Want natuurbeschermers althans zo redeneren velen zijn vreemde lieden, die terwille van "hun hobby voor vogeltjes en insecten de verde diging en de ontwikkeling van ons land willen tegenhouden. Voortdurend sturen de beschermers immers brie ven aan minister Staf over oefenter reinen en verder verweren zij zich tegen de industrialisatie. Deze opvat tingen doen inderdaad hier en daar opgeld Maar het zijn misvattingen! Dezer dagen ontvingen wij van de Contact commissie voor Natuur- en Land schapsbescherming een brochure, waarin de bedreiging van het natuur reservaat De Beer door de Europoort plannen wordt behandeld. Welnu, d.eze brochure valt op door de grote ernst en de redelijkheid, waarmee de belan gen van de natuurbescherming bij dit project naar voren worden ge bracht. En daaruit blijkt, dat het vol strekt niet gaat om de privé-liefheb- berij van enkelen, doch dat de belan gen van duizenden en nog eens dui zenden; nu en in de toekomst, bij deze zaak zijn betrokken. Re servaten als De Beer toch be horen tot de laatste resten van de „vrije natuur" in de steeds groeiende Randstad van beton, staal en glas. En het verdwijnen van deze resten nu betekent, dat het centrum van ons land langzaam maar zeker een steenwoestenij wordt met slechts héél weinig natuur-oases. Daarom; natuurbeschermers zijn waarlijk geen extremisten. Zij waarschuwen slechts, dat voor de mens nog andere waarden gelden dan die, welke worden bepaald door de jacht naar groter welvaart. In ons land, eertijds grotendeels be staande uit dijken en akkers, poe len en plassen, is thans „industria lisatie" het toverwoord, het sesam- open-U naar werkgelegenheid-voor- iedereen en naar verhoging van de welstand. Het valt niet te ontkennen: deze ontwikkeling is dringend nodig, gezien bevolkingsgroei, nieuwe inter nationale verhoudingen enz. Het to verwoord móet dus worden uitgespro ken. Maar dan toch niet zonder meer! Nooit-mag worden vergeten, dat in dustrialisatie en alles wat daar bij behoort, géén doel op zichzelf mag zijn. Want uiteindelijk gaat het om 1 de mens en voor hém alleen moet dit alles worden verricht. Het lijkt ons een van de grote verdiensten van de natuurbescherming, dat zij mede op dit hoogst belangrijke punt voortdu rend de aandacht vestigt. Dat kan in deze technocratische tijd niet ge noeg gebeuren. De in deze beschouwing bedoelde brochure („Europoort en recre atie") behoort daarom niet be schouwd te woi'den als een philippica tegen een niet te stuiten ontwikke ling, evenmin als 'n ontboezeming, die voor kennisgeving kan worden aange nomen, doch als een waardevolle bij drage tot het gesprek over de ont wikkeling van Nederland. Ons land moet bewoonbaar blijven en daarbij moet worden overwogen, dat het be staan van de natuur noodzakelijk is voor het welzijn van de mens. Wij zullen er voor moeten zorgen, dat hier geen woestijn ontstaat, doch dat het een wereld blijft. Een wereld, waarin de mens van straks nog met genoe gen kan wonen en werken, waarin zijn kinderen kunnen spelen en waar in hij zelf ontspanning kan vinden. In de discussie over de toekomst van ons land zal derhalve de stem van de natuurbescherming niet alleen ge hoord moeten worden, maar zal men er ook naar moeten luisteren. Het is daarom te hopen, dat de stem, die uit deze nieuwe brochure opklinkt, niet die eens roependen in de (steen) woestijn zal worden Premier Djoeanda heeft dinsdagmid dag een kabinetszitting onderbroken om bekend te maken, dat de Ameri kaanse regering zich bereid had ver klaard Indonesië wapens te verkopen. Bevestigd werd, dat de uitrustings stukken en de verleende diensten van Amerika slechts zullen dienen voor de handhaving van de interne veilig heid en voor wettige nationale zelf verdediging in overeenstemming met de doelstellingen en de principes van het handvest der Verenigde Naties. Verwacht wordt dat thans acties te gen de Daroel Islam op Java en Cele bes zullen worden gevoerd. Een officiële Amerikaanse woordvoer der deelde dinsdagavond in Washing ton mede, dat de leveranties niet kunnen worden geïnterpreteerd als een wijziging van de Amerikaanse politiek. Hij merkte op, dat de op- NOORSE RESOLUTIE OFFICIEEL INGEDIEND Dulles pleegde met Selwyn Lloyd overleg. Minister Dulles heeft dinsdagmorgen met zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd gesproken over de situatie in de Verenigde Naties in verband met de Noorse resolutie, waarin wordt voorgesteld aan secretaris-generaal Hammerskjöld over te laten de maat regelen te treffen, welke het Enge land en Amerika mogelijk zouden maken hun troepen uit het Midden- Oosten terug te trekken. Volgens Britse en Amerikaanse zegs lieden zijn de twee staatslieden over eengekomen, dat deze resolutie de uiterste grens is, waartoe zij kunnen gaan. De landen van het Afro-Aziatische blok hebben dinsdagmiddag gespro ken o.ver eventuele amendementen op de Noorse resolutie. Naar verluidt wensen zij minstens dat ten aanzien van de terugtrekking van de Brits- Amerikaanse troepen in de resolutie wordt opgenomen, dat deze op een vroeg tijdstip moet plaatshebben. De voorzitter van de Algemene Ver gadering, de Nieuw-Zeelander Mun- roe, heeft gezegd dat hij van plan is het algemeen debat vandaag te doen afsluiten. Om die reden zal er vandaag een avondvergadering worden gehou den, die om half negen (half twee in de nacht van woensdag op don derdag Nederlandse tijd) zal be ginnen. Donderdag zal dan met de behan deling van de resoluties kunnen worden begonnen. De Noorse onderminister van buiten landen in, welks inhoud niaandaj reeds bekend werd. Engen zei iclag zich standige beweging tegen de regering in Djakarta om zo te zeggen geëin digd was. De „New York Times" had gemeld, dat de Verenigde Staten lichte mili taire uitrusting voor het Indonesische leger door de lucht naar Indonesië zou zenden Het is een stap, zo schreef de „New York Times" verder, die een belangrijke verandering in de politiek van Washington inluidt. Volgens, de „New York Times" zou ook een schip met militaire uitrusting voor Indo nesië onderweg zijn. Vreugde om een nieuwe regering"..... In Bagdad gingen dinsdag ten gevolge van het verkeerd be- grijpen van een radiobericht ij geruchten als zou in Iran een n revolte hebben plaats gehad. Het gevolg was, dat een me- nigte zich voor de ambassade van Iran verzamelde om feest p te vieren naar aanleiding van het optreden van een nieuwe „revolutionaire regering". Men deelde echter mede dat het een f§ vergassing was, waarop de me- nigte, even goed geluimd, weer wegging. Wat men verkeerd verstaan had was éen herdenking van het omverwerpen van het regi- 3 me-Mossadeq vijf jaar geleden. Ten overvloede zond radio Te- heran oude reportages uit met het misbaar van een volksop- loop lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Nieuwe atoomduikboot in Groton te water gelaten. Onder grote belangstelling is dins dag Amerika's achtste atoomduik boot, de „Triton", in Groton (Connec ticut) te water gelaten. Het schip meet 5.900 ton en is circa 134 meter lang. De „Triton", die ruim 100 miljoen dollar heeft gekost, is de eerste duikboot met twee atoomma chines die genoeg elektriciteit kunnen opwekken om een stad van meer dan inwoners te verlichten. Het is - - linvuiicia Lt vtuiuiiwi. xjlgi. 10 ervan bewust- te zijn dat de resolutieuitgerust met een ultra-moderne ra- onvolmaakt was, maar meende dat zij zeer fundamentele elementen be vat, die enkele standpunten van alle betrokken partijen vertegenwoordi gen, en dat zij dus als basis voor op treden van de Verenigde Naties kan dienen. darinstallatiè. Admiraal Jerauld Wright, opperbevelhebber van de Na- vo-strijdkrachten van de Atlantische Oceaan, noemde het schip „een door atoomkracht voortgedreven onzicht baar elektronisch brein' voor het op speuren van de vijand. Geassisteerd door een politieman plaatst generaal De Gaulle een krans aan de voet van het monument ter ere van de tijdens de Tweede Wereld oorlog gevallen politiemannen hij het hoofdbureau van politie te Parijs. De plechtigheid vond plaats ter gele genheid van de veertiende verjaardag van de bevrijding van Parijs. Luxemburgse prinses kreeg dochtertje. Prinses Elisabeth de oudste dóchter van groothertogin Charlotte en prins Felix van Luxemburg, heeft maandag in het kasteel Colmarberg het leven geschonken aan een doch ter, Anne. Prinses Elisabeth is in 1956 gehuwd met prins Frans Ferdi nand van Hohenberg. „BUTSKOP" AAN WAL GEBRACHT De acht meter langedrie ton zware butskop, die dinsdagmiddag in de Westerschelde werd gevangen, werd door het bergingsvaartuig jrAi'y" de Binnenhaven van Vlissingen binnen gebracht. Er xvas een drijvende bok voor nodig om de monstervis van het dek van de „Ary" te hijsen. Deze butskop was één van een tweetal, dat reeds bij zonsopgang tussen Vlis singen en Breskens was gesignaleerd. (Foto P.Z.C.). „Ik schrok wel even".. Onbestendig weer. ff (Van onze weerkundige |f medewerker). 1 HET VAKANTIE-OOGST- H WEER is in een onbestendig =e stadium komen te verkeren. Een kleine depressie-kern bij Zuid-Engeland trekt naar de H Noordzee, waardoor er enkele M buien vallen. Het restant van een oude, tropische cycloon trekt langs Ierland naar het H zuid-oosten en zal donderdag 3 het weer in onze omgeving on- 3 gunstig beïnvloeden. Door deze 3 ontwikkeling is het ook voor de akkerbouwers in Zeeland 3 moeilijk de oogst droog bin- 3 H nen te krijgen. De temperatuur, 3 di§ gisteren nog tot flink boven 3 de twintig graden Celsius steeg, zal in de komende da- M gen iets lager worden. lllllllllllllllllllllllB Het weer in Europa. Volgens de rapporten van gisteravond Dinsdagmiddag tegen zes uur voer het bergingsvaartuig „Ary'' van het bergings- en transportbedrijf Joh's van den Akker met een vreémde dek last door de sluizen van de Binnenhaven van Vlissingen binnen. Aan boord van dit scheepje bevond zich namelijk een acht meter lang walvis achtig zeedier, dat ongeveer drie ton woog. De duiker M. Moeyes uit Haarlem vertelde, dat hij het dier tijdens bergingswerkzaamheden in het ruim van de op de rede van Vlissingen gezonken „Corale" had gevonden en veiligheidshalve had neergestoken. De bergingsschepen „Ary" en „Jaco- mina" waren bezig het wrak lucht dicht te maken. Dinsdagmiddag wa ren de laatste gaten in het ruim ge sloten en werd er lucht in gepompt. Duiker Moeyes ging kijken hoe de toestand van het wrak tijdens deze werkzaamheden was en ontmoette in het ruim de walvisachtige. „Ik schrok wel even, want het dier ging flink te keer en het kon het ruim niet uit", vertelde de heer Moeyës. Hij trok zijn mes en stak het dier achter de ogen in de hals. Daarna liet hij lucht in het li chaam stromen, zoals het op wal visvaarders ook gebeurt. Vervol gens sloeg hij een strop om de vis. De „Jacomine" hees het dier naar de oppervlakte, maar kon het niet aan boord krijgen. De „Ary" heeft het dier aan boord gehesen en is er mee naar de Binnenhaven gevaren Onder grote belangstelling van de toegestroomde toeschouwers werd de monstervis door een bok van de ,Ary' omhoog gehesen, waarna het dier met een extra lus om de kop boven 1e haven bleef hangen Niet alleen 'Jet walvisachtige dier, een zoge- iaamde butskop van het vrouwelijke Teslacht, was niet alleen op de Wes- erschelde. De heer Moeyes vertelde, lat korte tijd nadat dit exemplaar .an boord was gehesen een grote, veneens grauw-grijs gekleurde vis ■sn tijdlang om de „Ary" had ge- •voramen. De schipper van de Breskens 45, de heer H. Jobse, en zijn zwager en compagnon, de heer J. de Win de, hadden dinsdag tegen het aan- (Vervolg op pag. 2) Helsinki, half bewolkt Stockholm, onbewolkt Oslo, licht bewolkt Kopenhagen, half bewolkt Aberdeen, geheel bewolkt Londen, zwaar bewolkt Amsterdam, regen Brussel, zwaar bewolkt Luxemburg, zwaar bewolkt Parijs, zwaar bewolkt Bordeaux, regenbui Grenoble, onweer Nice, zwaar bewolkt Berlijn, zwaar bewolkt Frankfort, licht bewolkt München, licht bewolkt Garmisch P., half bewolkt Zilrich, onweer Genève, regen Locarno, onweer Wenen, onbewolkt Innsbrück, licht bewolkt Rome, licht bewolkt Ajaccio, licht bewolkt Madrid, licht bewolkt Mallorca, zwaar bewolkt Algiers, zwaar bewolkt 21 gr. 20 gr. 23 gr. 21 gr. 14 gr. 23 gr. 24 gr. 22 gr. 20 gr. 23 gr. 21 gr. 23 gr. 27 gr. 27 gr. 24 gr. 30 gr. 29 gr. 25 gr. 20 gr. 26 gr. 29 gr. 31 gr. 33 gr. 39 gr. 24 gr. 31 gr. 33 gr. ZUIDWESTELIJKE WIND. Veranderlijke bewolking met enkele regen of onweersbuien. Over het al gemeen iets lagere temperaturen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker). Vandaag wisselvallig en onbestendig strandweer met iets lagere tempera turen. Plaatselijk nog een regen- of onweersbui. Temperatuur overdag; omstreeks 20 graden Celsius. Zeewa ter 18 graden Celsius. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuid- Vooruitzichten: wordt groter. depressie-activiteit ZON EN MAAN 21 augustus Zon op 5.32 onder 19.53 Maan op 13.43 onder 23.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1