Lekkerste shag in Nederland Kan in NEDERLAND diensttijd ook worden bekort? - Tabak-experts geven garantie DWANGSOM VOOR LANGZAAM AAN STUKADOORS TE LEIDEN ACHTHONDERD POSTDUIVEN TIJDENS TRANSPORT GEDOOD IIK BUtikHM DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRAAG DIE VELEN BEZIGHOUDT: Eerste eis: verminder beroeps- personeel in depots en staven (Van een medewerker) De niet-ambtelijke commissie „Werkelijke diensttijd dienstplich tigen" is dus bezig met het bestuderen van de vraag, of re kening houdend met opleidingseisen en de eis van paraatheid de duur van de eerste oefentijd gehandhaafd moet blijven of dat hij kan worden bekort. De commissie begon haar werk zaamheden op 1 mei. Zij werd in het leven geroepen, nadat, tijdens de behandeling van de oorlogsbegroting 1958 in fe bruari, de leden van de Tweede Kamer op haar instelling waren blijven aandringen, hoewel minister Staf reeds eerder had mee gedeeld, dat naar zijn mening verkorting van de eerste oefentijd onmogelijk was. Op 10 juli 1957 had de bewindsman de defensiecommissie uit de Tweede Kamer doen weten, dat hij geen kans zag de dienst tijd te verminderen zonder de paraatheid aan te tasten. Slechts indien een 7000 vrijwilligers zouden toetreden tot het beroeps- personeel in de lagere rangen, zou een kortere eerste oefentijd tot de mogelijkheden gaan behoren, aldus toen de minister. Luitenant-generaal b.d. J. J. G. ba ron van Voorst tot Voorst, in de meidagen van 1940 commandant van het Veldleger en thans lid van de Raad van State, werd bereid gevon den het voorzitterschap van de com missie op zich te nemen. Met hem heeft de minister een goede keus gedaan, enerzijds omdat hij als oud- generaal er van is doordrongen, dat „paraatheid der troepen" voor alles eis blijft, anderzijds omdat hij lid is van de Katholieke Volkspartij, die verkorting van de diensttijd voor staat. Voorts hebben als leden in de com missie zitting vertegenwoordigers van C.N.V., K.A.B., N.V.V., Centraal Werkgeversverbond, C.B.T.B. en van de Katholieke Middenstandsbond. Adviserende leden zijn hoge (perso neels) officieren van zee-, land- en luchtmacht en vertegenwoordigers van de ministers van economische zaken, sociale zaken en maatschap pelijk werk. Met de secretarissen bestaat de commissie in totaal uit 15 man. Op het ogenblik is in ons land de eerste oefentijd 18 maanden voor soldaten bij de landmacht en, tenge volge van 'de langere opleiding, 21 maanden voor dienstplichtigen bij marine en luchtmacht. Voor reserve officieren, dienstplichtige onder-offi cieren en soldaten-specialisten (voor al technici) is de eerste oefentijd 3 maanden langer, dus resp. 21 of 24 maanden. Van de ongeveer 85.000 dienstplich tigen, die jaarlijks worden opgeroe pen, zijn er ruim 40.000 bestemd voor de landmacht en ongeveer 5000 voor marine en luchtmacht elk. Van de resterende 35000 wondt ongeveer de helft afgekeurd en de overigen krijgen vrijstelling wegens persoon lijke onmisbaarheid in het bedrijfs leven, emigratie, broederdienut, gees telijk ambt, mijnwerker, enz. Uit het voorgaande blijkt, dat 60 procent van de Nederlandse De jeugd van Simpélvëld heeft een welkome aanvulling van het zakgeld gevonden. De winkeliers in dit grens- plaatsje worden overstroomd met Duitse klanten, die hier goedkoop kunnen inkopen. Wanneer de winkeliers bezig zijn met inpakken en afwegenwacht voor de zaak een stoet jonge tjes met karretjes (boven), die de zwaarbeladen tassen van hun klanten voor een geringe vergoeding naar het station brengen. De klanten komen niet uit de Duitse grensstreek, maar zelfs uit Diiren en Keulen. jongens wel de dienstplicht ver vult en 40 procent of wel onge veer 35.000 in het geheel niet. Ei ;ijn er, die dit onbillijk vinden en zij pleitten voor de invoering van een defensiebelasting zo als in Zwitserland het geval is voor de categorie „vrijgestel den." De vraag blijft: bestaat er een mo gelijkheid tot verkorting van de eer ste diensttijd? Bij het zoeken naar een antwoord op deze vraag nemen we als uitgangspunt een com pagnie van de landmacht met een officiële sterkte van 162 soldaten, van wie er, mede op gronid van in ternationale paraathelaseisen, onge veer 7/9 126 soldaten aanwezig ziin! Elke twee maanden worden aan deze compagnie 20 soldaten toegevoegd en elke twee maanden gaan van deze compagnie 20 soldaten met zg. kletn- verlof naar huls. Zij hebben 14 maan den bij de compagnie gediend en zijn daarvoor 4 maanden in een depot in opleiding geweest tot individueel ge oefend soldaat. Het eenvoudigste zou zijn de depot opleiding met een maand te bekorten en de opleiding te velde, bij de com pagnie, te intensiveren.' En in die richting ligt ook een kleine mogelijk heid. Vermeld dient te worden dat bij de luchtmacht de depotopleiding' ook 3 maanden duurt en dat de lucht doelartillerie voor enkele jaren een depotopleiding had van slechts 2 maanden. Bij een bekorting van de depotop leiding van 4 maanden tot 3 maan den zou bij de landmacht (en om dit onderdeel van de strijdkrachten gaat het vooral, gezien het aantal dat daar jaarlijks onder de wapenen komt) het accent meer bij de parate troepen komen te liggen, en dat is winst. Maar het betekent, dat ten behoeve van de intensivering van de opleiding, meer beroepspersoneel bij de parate troe pen moet worden ingedeeld. Maar hoe komt men nu aan dit be roepspersoneel en vooral aan de tech- nici? Bij een bekorting van de de- potoplelding met een maand zouden er ruim 400 instructeurs vrijkomen voor de parate troepen. Voorts zouden er depots en scholen samengevoegd kunnen worden en men zou de toporganisatle van defen sie eens onder de loupe kunnen ne men. Men zou de basisgroepstaven van de technische dienst, de inten dance en de genie kunnen laten sa menvallen met hun inspecties. En op deze wijze zouden enkele hon derden technici hun schrijftafel kun Voorstanders van bekorting van de eerste' oefentijd beroepen zich Aft Vtft* kM^nnlnHj 1 >p het buitenland, waar de dienst- .eï «Su «ou ui ui» mi ogenblik is de diensttijd Tlltifalan^ 10 fv Wil -«u.ouu, naai UB U1C113L licntigen over het algemeen kor- er dienen dan in ons land. Op het in: West- «6«uuun ia UB U1CL18LUJU III. WeSt- Duitsland 12 maanden, België 15 mnd. (wordt binnenkort terugge bracht op 12 mnd.), Denemarken 16 mnd., Engeland 24 mnd. (het voornemen bestaat over enkele ja ren de. dienstplicht af te schaffen en geheel terug te vallen op een vrijwilligersleger). Frankrijk 18 9 mnd. (9 mnd. extra in ver band met Algerije). nen verlaten en bij de troepen die plaatsen bezetten, die voor hen be stemd zijn. Er zouden voldoende in structeurs vrijkomen om, zonder dat de paraatheid van de troepen gevaar loopt, over te gaan tot vermindering van de duur van de eerste oefentijd met een maand. Voor een verdere vermindering is een resoluter personeelsbeleid gewenst. In zijn jongste memorie van antwoord wijst de minister een salaris-verho ging voor het lagere beroepsperso neel evenals voor de lagere ambte naren af. In Engeland werden de salarissen wel verhoogd met het ge volg, dat de wervingsresultaten verdubbelden Tengevolge van de dure opleiding kosten technische dienstplichtigen gedurende het jaar dat zij dienst doen bij de parate troepen het rijk 10.000, (voor de K.L.) 12 000, (voor de K.Lu.), maar een oudere be roepssergeant verdient nog geen 5000 per jaar. Dat valt af te lei den uit de jongste memorie van ant woord. Toch betekent „beter personeelsbe- beleid" niet alleen „meer geld". Door het beknotten van de pensioenmoge lijkheden van ex-K.N.I.L.-milltairen verloren land- en luchtmacht in 1957 honderden instructeurs. Al deze factoren komen niet ten goede aan de naam van „defen sie" als werkgeefster. Maar een goede naam heeft zij in de eerste plaats nodig, wil zij meer beroeps- personeel aan zich weten te bin den En heeft zij dat beroepsper soneel in het gewenste aantal, dan zal het wellicht mogelijk zijn de eerste oefentijd met nog 2 maan den te verminderen. Verdovende middelen uit Engels ziekenhuis gestolen. De Londense politie doet krachtige pogingen om een hoeveelheid gestolen verdovende middelen op te speuren, die de dood van wei 1.000 mensen kan veroorzaken. De verdovende midde len zijn gestolen uit een hospitaal in liet graafschap Woolwich. Van medische zijde werd meegedeeld, dat de hoeveelheid groot genoeg is om 1.000 mensen te doden, als de verdovende middelen op verkeerde wijze worden toegediend. De politie is er bang voor dat de middelen in handen zullen vallen van Londense afpersers. De drie shagmerken van de bekende Firma Van Rossem die hiermee ook op dit ge bied topprestaties op internationaal niveau heeft bereikt in smaak en kwaliteit. V.l.n.r.: zware „Rotterdam shag"; half- zware Duo shag" in plastic), en de lichte „Matrozen shag" (Virginia). De prijzen voor Nederland zijn resp. 85, 95 en 95 ets. Iedereen kan thans, geheel vrijblijvend, eens een proef nemen in zijn eigen smaak, want de Firma Van Rossem biedt zijn publiek een waarlijk unieke garantie: „Mocht n.I., om de een of andere reden het gekochte pakje u minder goed toe schijnen dan wat u anders rookt, dan ont vangt u - indien u het pas aangebroken pakje (met opgaaf van naam, adres en re den) opzendt aan Van Rossem's Tabak- fabriek, Boezemsingel 33-37, Rotterdam- per ommegaande UW GELD RETOUR!" In drie smaken: Zich baserende op uitgebreide smaakproeven en op een meer dan tweehonderdjarige ervaring in het verwerken en mélangeren van tabakken, is de bekende Rotterdamse firma Van R. - al van oudsher befaamd expert voor pijptabakken erin geslaagd nieuwe successen te boeken op het gebied van shag. In kwaliteit, geur en smaak staat deze vooraan in de markt. firma thans met 3 merken in 3 smaken! „ROTTERDAM SHAG" (85 ct) Voor de liefhebbers van de speciale smaak van "zware" shag, is deze naam al reeds lang een begrip. De export van dit produkt naar talloze zeehavens overal ter wereld is wederom een bewijs dat ook een nederlands bedrijf zich op internatio naal niveau kan ontplooien. „DUO SHAG" (95 ct) Duo shag (in geel-gouden plastic verpakking) is een door ervaren mélangeurs samengestelde speciaal-tnéiange voor de steeds toenemende groep rokers van futlf- zwarc tabakken. Recente smaakproeven hebben geleid tot een goed uitgebalanceerd cn karakteristiek aroma van een zeer hoog gehalte. „MATROZEN SHAG" (95 ct) Een lichte Virginia shag. Hel bij zondere van deze shag is o.a., zo deelde de Firma mede, dat de tabak anders dan bij andere merken vaak het geval is, vol strekt ongeverfd en ongesausd is, hetgeen de volle zuiverheid van een rijpe virginia- smaak waarborgt. Componist Florent Schmitt in Parijs overleden De Franse componist Florent Schmitt is zondag in de ouderdom van 88 jaar in de Parijse voorstad Neuilly over leden. Na zijn studie aan de conser vatoria van Nancy en Parijs hier was hij o.a. leerling van Massenet en Fauré kreeg Schmitt in 1900 de Prix de Rome. Behalve de korte periode dat hij directeur was van het conser vatorium van Lyon, van 1922-1924, wijdde hij zich geheel aan de compo sitie. Hij componeerde voor orkest o.m. de werken „En été", „Muslques de Pleinn Air", „Le palais Hanté", drie rapsodieën, „Antoine et Cleopa tra", „Mirages", „Salammbo" en een symfonie concertante voor piano en orkest. Op het gebied van ka mermuziek schreef hij o.a. een pia nokwintet ,een vioolsonate, talrijke stukken voor piano, liederen en koor werken. ZIJ DEDEN WAT ZIJ WILDEN Geen miskenning van stakingsrecht Negen van de elf Leidse stukadoors, die naar het oordeel van hun patroon op een werk te Wassénaar onvoldoen de prestatie voor contractloon lever den, zijn door de vice-president van de Haagse rechtbank nir. J. H. O. Slotemaker in kort geding tot een dwangsom van 25 per dag bij wan prestatie veroordeeld. Twee der gedaagde stukadoors wer-, den niet veroordeeld, omdat zij, voor. elkaar getuigende, dienstverband bij de patroon (fa Joh. de Best en Zoon) betwistten. De patroon stelde de vordering in kort geding in, omdat naar zijn oor deel de elf gedaagden op het werlc precies deden, wat zij wilden, uren- Neger wordt terechtgesteld omdat hij 7.50 roofde •Jim- op de De 55-jarige Amerikaanse neger my Wilson zal op vijf september elektrische stoei terecht worden ge steld, omdat hij een blanke vrouw van een bedrag van één dollar 95 cpnt (on geveer 7,50 gulden) heeft beroofd. Het hooggerechtshof van Alabama heeft een beroep afgewezen. Tenzij dit orgaan zijn uitspraak herziet of gouverneur Foisom het vonnis in le venslange gevangenisstraf wijzigt, zal het doodvonnis worden voltrokken. In Alabama kan een jury zich uitspre ken voor de doodstraf ingeval van beroving met geweldpleging. Dit laat ste was Wilson echter niet ten laste gelegd. In Israël spionagegroep van Arabieren opgerold De Israëlische politie heeft zu'erdag te Tel Aviv bekendgemaakt, dat zij een onder Syrische leiding staande splonnagegroep heeft opgerold. Het was de grootste organisatie die ooit in Israël is ontdekt. Alle veertien le den van de groep, uitsluitend in Isra ël wonende Arabieren, zijn gearre steerd. Krachtens de wet op staatsveiligheid kunnen de gearresteerden tot de door de strop worden veroordeeld, al dus de politie. lang praatten en wandelen, gingen en kwamen, wanneer zij widen en dit alles om te protesteren tegen de nieu we collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrijven. De gedaag den beweerden, dat zij „model" werk ten en thans vakwerk leverden tegen bij het vroegere daggeldstelsel „oog lijk" werd genoemd. Hun klacht was voorts, dat de pa troon geen tarieflijsten had uitge reikt. De patroon wil die lijsten wel geven, indien daar belangstelling voor is. Van patroonszijde is men van oordeel, dat toewijzing van een vor dering om normale arbeid te hei-vat ten geen miskenning is van het sta kingsrecht. De vice-president van de Haagse rechtbank, uitspraak doende, beklem toonde het recht van de gedaagden op de tarieflijsten en wees verder de vordering van de patroon in negen gevallen, waarin het dienstverband vaststond, toe. Poging raket naar de maan te schieten wordt in De volgende maand zullen de Ver enigde Staten voor hun schot naar de maan waarschijnlijk dezelfde raket- combinatie gebruiken als zondag, al dus is maandag in welingelichte krin gen te Washington vernomen. Amerikaanse raketdeskundigen heb ben gesproken over de mogelijkheid, dat de Russen volgende maand één dag eerder dan de Amerikanen zul len trachten een raket haar de maan af te vuren. Autoriteiten, die belast zijn met de uitvoering van de Ame rikaanse maanplannen, zeiden met nadruk, dat de Verenigde Staten niet meedoen aan een wedstrijd naar de maan. Volgens de deskundigen zijn de Rus sen in een moeilijker positie voor het afschieten van een raket naar de maan, omdat hun lanceerinrichtingen verder naar het noorden zijn gelegen dan die te Cape Canaveral. Luchtmachtautoriteiten te Cape Ca naveral zijn er zeer teleurgesteld over, dat de „Thor-Able" zondag' reeds na 77 seconden faalde. Bij brand in Groningen vijf mensen gewond Maandag kort na middernacht is een hardnekkige brand uitgebroken in het graanpakhuïs „IJlst" te Gronin gen. Vijf mensen zijn na een explo sie niet brandwonden in het acade misch ziekenhuis te Groningen opge nomen. De brand is ontstaan bij het drogen en zwavelen van koolzaad. Waarschijnlijk is het stof onder de eest in brand geraakt. Zevende Amerikaanse atoomduikboot te water Te Portsmouth in de staat New Hampshire is zaterdag de zevende Amerikaanse atoomduikboot. de „Sea Dragon", te water gelaten. Het vaartuig dat in de winter van 1959 in dienst zal worden genomen wordt uitgerust met apparaten voor het af schieten van gelelde projectielen. VAN NIJMEGEN NAAR OSS Over oorzaak is nog niets bekend Bij een transport van ongeveer 1500 ingekorfde duiven van Nijmegen naar Oss hebben zondag bijna 800 die ren de reis niet overleefd. De duiven werden voor het uitvoeren van een eerste oefenvlucht vervoerd door de transportondernemer van H. uit Nij megen, die een overeenkomst voor deze transporten heeft met een aan tal postduivenverenigingen in Nijme gen cn die reeds dertigmaal een der gelijk transport heeft uitgevoerd zon der dat er zich enige onregelmatig heid heeft voorgedaan. Over de oorzaak van het gebeurde is nog niets bekend. De dieren werden vervoerd in een vrachtauto met aan hangwagen. Een van de theorieën is, dat door het aankoppelen van de aan hangwagen zich rondom het autostel 'n luchtstroom ontwikkeld heeft, die de toetreding van verse lucht via de roostertjes verhinderd heeft. De duiven, die in de aanhangwagen wei-den vervoerd, bleken bij aankomst in Oss niet geleden te hebben. Enkele omgekomen duiven zijn naar de rijks- seruminrichting in Rotterdam gezon den, waar onderzocht wordt, of ze ver giftigd kunnen zijn. De waaide van de omgekomen dieren wordt op 20.900 gulden geraamd. Het waren jonge postduiven, die ge woonlijk eerst naar Oss worden ge bracht, daarna naar 's-Hertogen- bosch en vervolgens naar Breda Daarna zijn ze vluchtrijp voor wed strijden naar België. De heer Van H. heeft ons desge vraagd medegedeeld, dat deze tran sporten. in overleg met de verenigin gen van duivenhouders, verzekerd zijn. Op elk transport wordt een var- zekering van f 50.000 afgesloten bij de N.O.B., een transport-risicoverze kering. Onder de postduivenliefhebbers be staat al geruime tijd verschil van mening over de wijze van tran sport der duiven. Sommigen zijn voorstander van vervoer per spoor anderen voelen meer voor vervoer per auto. 71/7/1 en oóflt Fotoboeken in opmars Er verschijnen de laatste jaren steeds meer fotoboeken en zij zijn het bekijken dubbel en dwars waard. Zo ontvingen we van Uitgeversmaat schappij Kosmos (Amsterdam) een eminente uitgave over de Belgische Kongo. De foto's zijn van Michel Huet, de tekst van Delmarcelle, de lay-out van Simone Jeanson. Dit trio heeft een prachtig werk gecreëerd, dat alle lof verdient. Op deze foto's zijn land en volk samengebracht, waardoor deze afbeeldingen niets sta tisch hebben, maar de dynamiek sug gereert, die ook van een goede film- documentaire uitgaat. Het lay-out- werk van Jeanson verdient met na me te worden genoemd: evenwichtig en verzorgd. Tenslotte zorgde Kos mos voor een fraaie uitvoering van het boek, dat wel bijzonder geslaagd kan heten. Het menselijk element, dat in het bo venstaande werk zo opvalt, is even eens vertegenwoordigd in een boek over Amsterdam, dat bij Het Wereld venster (Baarn) het licht zag: 24 uur Amsterdam door Kees Scherer met foto's van Eduard Hoornik. De sfeer van mens en stad is door de foto graaf in dit knappe boek op uitne mende wijze vastgelegd; aldus ont stond een dag in Amsterdam in beeld, waarbij een kenner, ja een vu rig minnaar van deze veste de kijker tot gids dient. Boeiend, zeer boeiend! Kosmos (Amsterdam) gaf voorts nog twee fotoboeken uit over Vlaande ren en Brussel. Otto Siegner 2orgde voor het beeldmateriaal en G. Ha gen voor de tekst. Ook deze werken zijn de moeite waard, doch geheel anders van opzet. De platen zijn sta tisch en er voornamelijk op gericht de schoonheid van steden en gebou wen te doen uitkomen. Om het an ders te formuleren: de eerst bespro ken boeken dienen om de mens in zijn land of stad te leren kennen, de twee laatste om stedenschoonheid zonder meer duidelijk te maken. Vooral voor de toerist is dat laatste aantrekkelijk. Gesprekken met Casals De grote cellist Pablo Casals be kleedt in de wereld der uitvoerende muziek nog altijd een unieke posi tie en het mag dan ook geen wonder heten, dat in dc Nederlandse taal nu ook een boek over hem is versche nen. Het verscheen bij de bekende uitgeverij Gottmer, Haarlem, onder de titel „Gesprekken met Pablo Ca sals, herinneringen en opvattingen van een musicus door J. M. Corrector met een voorwoord van Casals". Me vrouw J. R. van Maanen-v. Broich vertaalde het boek. Men moet de titel letterlijk opvatten: het boek bestaat grotendeels uit gesprekken, die dooi de schrijver met Casals zijn gehou den. Dat betekent enerzijds, dat gezien ook het voorwoord van dc grote meester diens opvattingen zo authentiek mogelijk onder woor den zijn gebracht, maar anderzijds dat de leesbaarheid van het boek er onder heeft geleden. Er is namelijk een soort „catechismus-stijl" ont staan. Niettemin is het een interes sant werk, niet alleen omdat het een blografie is van een geniaal musicus, maar ook omdat diens opvattingen over diverse componisten, met' name over Bach, bijzonder opvallend zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7