Optimisme onder Nederlandse atleten in Stockholm PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer ondergang van de Canopus Minckton zwom wereldtijd op 200 meter rugslag: 2.19.1 EUROPA-COMMISSIE I.A.A.F. IN STOCKHOLM BIJEEN oren, yew en,... schrijven Ds. L G. Bolkestein 60 jaar predikant. KLAM IJIT DE ED0U1RD PEISSOÜ 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 19 AUGUSTUS 1958. OP VOORAVOND EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN Vliegtuig bracht zachte matrassen voor ruggen van Zuid-Slaven..... (Telefonisch van onze speciale verslaggever). Stockholm, maandagavond Fanny Blanker»—Koen toonde zich vandaag weer van haar beste zijde. Nu niet als viervoudig Olympisch kampioene, maar als leidster van de Nederlandse damesploeg en als een beminnelijke gastvrouw, toen we een kijkje kwamen nemen in de prachtige Eriksdal- school, waar onze atleten zijn ondergebracht. „We hebben er goede moed op", zei Fanny tevreden. „Geen zieken, geen blessures, alleen wat zenuwachtig, maar dat kan geen kwaad. Het is jam mer, dat Wemmie Scholtmeijer en Nel Zwier niet mee konden naar Stock holm. Ze hadden hier heus een uitstekend figuur geslagen en goed geweest voor een finaleplaats. Die is er trouwens al voor onze damesestafetteploeg, want er doen maar zes landen mee in Stockholm". zen bedden regelrecht uit Belgra do naar Stockholm gevlogen om de geplaagde Zuidslavische lede maten de nodige rust te geven. Er heerst trouwens over het algemeen een goede verhouding tussen de atle ten. Alleen de Oost- en Westduit sers zijn wat koel tegen elkaar en hebben op hun verzoek ook aparte zalen gekregen in de Eriksdalschool. De Duitsers hadden overigens weinig tijd om ruzie met elkaar te maken, want de Stockholmse jeugd bestorm de hen eenvoudig om handtekeningen en ze waren bij die rage merkwaardig genoeg de grote favorieten, al deed Fanny BlankersKoen (iedereen in Stockholm spreekt nog met grote Op de vooravond van de Europese atletlekkampioenschappen dus goed nieuws voor onze ploeg. Dini Hobers heeft nog hard getraind, al was ze vanmorgen niet zo vroeg bij de pin ken als Piet Bleeker, die voor acht uur al het Marathon-parcours aan het verkennen was geweest. En ook Fanny BlankersKoen had met groot plezier gezien, dat Dini Hobers juist op tijd de grote vorm te pakken heeft gekregen. „Alleen die drie Russinnen", vertelde ze ons. „Maar aan de rest is Dini Ho bers zeker gelijkwaardig, zo niet be ter". Hein Cu jé Hein Cujé van EiM.M. uit Middelburg lachte eveneens breeduit. „Wat een Drachtige trainingsgelegenheden heb ben ze hier", zei hij. Ook over het eten en de slaapgelegenheid waren geen klachten. Alleen de Zuid-Slaven konden niet aan de harde Zweedse matrassen wennen. Per vliegtuig werden don- eerbied over haar prestaties) weinig voor de Duitsers onder. Natuurlijk ging ook grote interesse uit naar de Russische ploeg, die in de FredhSUschool het rijk alleen heeft. Ze toonden zich zeer tervreden over de accomodatie en het voedsel. Repetitie In het gezellige, oude olympische sta dion, was men koortsachtig bezig de laatste hand te leggen aan de baan, de springbakken en de tribunes. Zo grondig hebben de Zweden deze kam pioenschappen georganiseerd (we kregen de Indruk dat er zelfs iets van over-organisatle te bespeuren was) dat de ceremonie protocollair van daag voor de twaalfde maal werd ge repeteerd. Ditmaal met het Belgische volkslied en vlag. De chronometer kwam er zelfs bij te pas om alles tot in de puntjes te laten verlopen. „Dat is voor Roger Moens eh", zei de Belgische radioreporter Van de Vijver een beetje spijtig. Want Roger Moens zal er niet zijn als het start schot voor de 800 meter finale zal klinken. „Ruzies, kinderlijke naijver", zei Van de Vijver. „Die Walen gun nen het ons Vlamingen niet En dat is dan Stockholm, waar elk gesprek over eventuele kansen angst vallig wordt gemeden op de voor avond van de strijd om de Europese atletiek-titels. Een strijd vol met vele gelijkwaardige kampioenen uit heel ons oude werelddeel en met één onbetwistbare schoonheidskampioene. Want iedereen was het er over eens, dat de 21-jarige Poolse Barbara Ja- niszewska deze titel toekomt. De teleurstelling onder de atleten was groot, toen de Poolse leidster, een streng uitziende dame, zo luid mogelijk vertelde, dat de mooie Barbara getrouwd is De Australische zwemmer John Minckton heeft zaterdag in Tokio de 200 meter rugslag in 2.19.1 afgelegd, hetgeen de Japanse zwembond als een nieuw wereldrecord heeft geclas sificeerd. Minkckton heeft in het verleden reeds een tijd van 2.18.4 gemaakt, doch dit is nog niet als record erkend. Wedstrijd tegen Israël gaat niet door De voetbal interlandwedstrijd Ne derlandIsraël, welke voor woens dag 17 september op het programma stond, gaat niet door. De K.N.V.B. zal trachten voor dezelfde datum een andere tegenstander voor het Nede- landa elftal te vinden. Tijdens de derde Aziatische spelen, die enige maanden geleden in Tokio zijn gehouden, heeft de Israëlische ploeg zich na een goede start in het voetbaltoernooi zo ernstig misdragen, dat de bond het nodig oordeelde alle spelers voor de tijd van één jaar van internationale wedstrijden uit te slui ten. Het is de Israëlische bond niet gelukt tijdig een nieuw representatief elftal op de been te brengen. De K.N.V.B. heeft-het verzoek ontvangen de invi tatie voor 1959 te herhalen. Beneluxronde te Eede Zondag 14 september a.s. wordt te Eede de achtste Benelux-wlelerronde fgehouden. Hieraan zullen o.m. de vol- edige Nederlandse Tourploeg en Ger- rit Schulte deelnemen. Verder zullen onder andere de volgende Belgische renners aan de start verschijnen: Fred de Bruyne, winnaar Parijs Nizza '58 en Luik-Bastenaken-Luik '58, Willy Vannitsen. Ronde van Ca- labrië '58. Beide Belgische renners gaan ook mee naar ae wereldkam pioenschappen. Intussen zijn nog on derhandelingen gaande met andere zeer bekende Belgische renners. De wedstrijd zal over 55 ronden (totaal 135 km) gaan. ZOOL SPRINGSCHOEN 13 mm Vilt lroMtliilqfAn ,mnv ton> Salisbury, Sampson en Macis- V1JÏ KanQluaten Y00r saac op 2 augustus met een tijd van 0 min. 9,6 sec. vestigde. De Europa-commissie bekrachtig de tevens het besluit van de IA. A.F. dat de dikte van de zool van de schoenen gebruikt bij het hoog springen (de voormalige z.g, springplankschoen) tot 13 mm be perkt. Aan het congres zal worden voorgelegd de werphoek van het kogelslingeren, speerwerpen en discuswerpen van negentig tot 60 Verschillende landen hebben bij de Europa-commissie van de I.A.A.F., de Internationale Amateur Atletiek Federatie, een verzoek ingediend om de volgende Europese kampioenschap pen te mogen organiseren. Hoewel de beslissing pas in oktober van dit jaar zal vallen heeft de secretaris van de commissie toch reeds bekend ge. maakt welke landen naar de kam- C' enschappen dingen. Het zijn: Duits d dat het toernooi in Frankfort wil houden, Zuid Slavië (Belgrado), En geland (Londen) en Polen War schau). Men verwacht in Stockholm nog de kandidatuur van Hongarije. Voorts zijn de wereldrecords die door de I.A.A.F. erkend waren door de Europa-commissie overgenomen voor zover het natuurlijk Europese records betrof. Ook werd erkend het Europe se recond 4x440 yards estafette dat de Engelse ploeg, bestaande uit Wrigh- grarden terug te brengen. De Duitsers zullen het op d. oenschappen met één volkslied moe- LEZERS SCHRIJVEN Kistkalveren Geachte redactie, Dat U de kalveren „in de kist" „uit de doeken" gedaan hebt doet me ge noegen. Dat U meneer De Veer niet él te lastig gevallen bent is ook wel goed, want die doet (gewóón) wat zoveel mensen doen: aan het profijt zijn betere gevoelens opofferen. Waarom hém dan zwaarder aanval len dan die anderen? Bovendien: hij doet het „in functie"! (En daarvoor doet men wat!) Maar ik tob over het probleem: „Worden kistkalveren mis handeld of alleen maar (met grote zorg en toewijding) eenzijdig behan deld?" Ik zou zeggen: laat de heer De Veer de proef eens nemen; laat hij zichzelf eens opsluiten in 'n alkoofje op uitsluitend aardappelpuree. We geven hem dan nog bovendien (omdat een mens hogere eisen stelt dan een dier) elke dag één uur regenachtig uitzicht; maar verder (op zijn woord van eer): binnen blijven en stil lig gen! Net zo lang tot... bijv. ik hem eruit kom halen. En laten we hem dan later zelf laten zeggen, of dat nu mishandeling of eenzijdige behan deling is. Waarbij dient opgemerkt, dat we vertrouwen dat de heer De Veer met grote zorg en toewijding zich gedurende deze proeftijd koeste ren zal. Want hij moet het zich niet moeilijker maken dan het (misschien) toch al zijn zal. Mocht onverhoopt blijken, dat hier van „dierenmishan deling" sprake is (je weet nooit!), la ten we dan een lange neus maken te gen al die klanten van „het Produkt- schap voor Vee en Vlees", die van meneer De Veer dat witte, zeer witte kalfsvlees verlangen, dat zo griezelig wit en zo slap is als de inhoud van een overjarig eroquetje en hen een „Hollandse nieuwe1' voorzetten; met veel uitjes en azijn. Ik vrees dat me neer De Veer, na langdurig uitsluitend februik van aardappelpuree, onge acht gretig zal begeren mee te smul len van deze ordinaire draf. Nee, ik vréés het niet, ik hóóp het! En dat zou dan zijn kistkalverenbeke- ring kunnen zijn. En wie weet, hoe- vele klanten van 't Produktschap voor Vee en Vlees déardoor van wegen van decadentie en degeneratie op moedi ger wegen gebracht zouden worden. Ja! dat kén toch? Want het strelen van mensevlees met zeer wit en zacht kalfsvlees is toch echt iets... nou ja! dat een blanke cultuur met rouw- bandjes versiert, van gekiste kalve ren, die (overigens met grote zorg, toewijding en liefde natuurlijk) het zij mishandeld of eenzijdig behandeld worden. Laat er in het alleruiterste ;eval een commissie benoemd wor- len (stipt volgens de vaderlandse zui len uiteraard, anders zouden die kist kalveren zich wild en het zeer witte vlees groen schrikken) en laten dan in die commissie naast meneer De Veer een paar mensen zitting nemen als Bomans en Carmiggelt, als ze maar niet dineren met wit „kalfs vlees"; want artiesten...? De dieren bescherming hoeft er, dacht ik, niet bij, omdat die het te druk heeft met andere (belangeloze en over het alge meen zeer reële) zaken. En nu moet U écht niet denken dat ik een kistkalf ben en het déérom schrijf. ten doen. De commissie heeft zich op het standpunt gesteld dat één ploeg ook maar één volkslied kan hebben. De Duitsers zelf hadden afgesproken dat indien een atleet uit Westdults- land zou winnen, het westduitse, en wanneer ér' een vertegenwoordiger uit Oost-Duitsland volkslied gespeeld zou worden. Welke hymne de voorkeur krijgt zul len de Duitse leiders nu onder elkaar moeten uitmaken. Axel P. J. PENNINGS RADIO- EN T.V.-RUBRIEK Voortreffelijke beurt van Attentie In de t.v. rubriek „attentie" van de N.C.R.V. gisteravond was de repor tage van en over de Amerikaanse evangelist Osborn, die deze week voor het eerst in Nederland zal komen, uitermate boeiend. Op deskundige wijze besprak Peter van Campen de problemen, die met de gebedsgenezing te maken hebben en een onderhoud met Osborn in Luik gaf een beeld van deze gloedvolle, getuigende redenaar. Velen waren voor de camera gehaald om te getuigen van wonderbaarlijke genezingen. Het rolschaatsenprogramma uit Den Haag met een internationale wed strijd was voor de sportliefhebbers wel aardig, al konden de camera's de grote snelheid van het spel maar moeilijk volgen. De bal was dikwijls niet te zien, zodat slechts een aantal spelers als een wir war over het scherm buitelde. Kijk en luister Het N.T.S. filmprogramma start van avond weer met een voorfilmpje over dieren. Het zijn de hamsters, die deze keer in de belangstelling staan. De hoofdfilm is een vrolijke geschiede nis, die zich afspeelt op een Engelse jongensschool, waar plotseling een meisjesschool onderdak komt zoeken. Twee van de grootste blijspelacteurs KERKNIEUWS Donderdag 21 augustus zal het zestig jaar geleden zijn, dat ds. L. G. Bolke stein van Ermelo werd bevestigd als predikant in de Nederlands Hervorm de Kerk. Ds. Bolkestein werd op 13 mei 1870 te Wijhe in Overijsel gebo ren en studeerde aan de rijksuniver siteit te Utrecht. Van 190t tot 1912 stond ds. Bolkestein te Kortgene. NED. HERV. KERK Aangenomen de benoeming tot vica ris J. G. Beerthuis vicaris te Zoelen, die bedankte voor vicaris te Delft. GEREF. KERKEN Beroepen te Schagen G. J. v. d. Burch kand. te 's-Gravenhage. Aan genomen naar Meeden H. Dijkslag, kand. te Epe (Gld.), die bedankte voor Echten (Fr.). Houwerzijl, Niezij!, Oosterend (Fr.) eri Oudehorne. BEROEPEN. Beroepen bij de Gereformeerde Kerk te Tholen kandidaat S. v. Linde te Lemele. HOOG EN LAAG WATER 20 augustus Vlissingen Terneuzen Hanswee rt Zierlkzee Wemeldinge nap uur meter nap uur meter 5.21 5.53 6.40 6.45 7.11 2.33 2.49 2.61 1.81 2.05 17.38 18.12 18.49 18.57 19.28 2.35 2.52 2.61 1.62 1.84 11.45 0.12 0.47 12.07 0.29 1.91 2.41 2.55 1.28 12.20 12.53 2.07 2.21 950. In de vaste overtui ging dat hij de aardmens volkomen in zijn macht had, kwam de beul mis schien 'n tikje te noncha lant naar voren. Hij ont blootte zijn grote gele tan den vol leedvermaak, toen hij zag hoe zijn prooi een metalen kruik oppakte ten einde zich daarmee te ver dedigen. Demonstratief hief hij zijn zwaard op en... Op dat mo ment kwam de vreemdeling plotseling in actie. Als een sprinter die zijn start neemt, zo dook Arend voorwaarts onder de neer- suizende arm van de beul door en in dezelfde bewe ging sloeg hij de kruik met alle kracht tegen de lelijke tronie. Het metalen voor werp'bonkte dof en de beul loeide als een woedende stier, doch hoewel de slag ieder normaal mens voor enige dagen naar het hospitaal gestuurd zou hebben, schudde de kerel slechts zijn mas sieve kop en draaide zich bliksemsnel om, ten einde nu met een enkele houw zijn vijand neer te leggen. Hij was echter niet snel genoeg want reeds klemde een hand als een bank schroef om zijn pols en voor hij het wist klet terde zijn wapen op de grond. Als oud-gladia tor wist de beul toch wel zijn weetje, als het op een lijf-aan-lijf gevecht aankwam, maar tegen de kunstgrepen van de Aardmens was hij niet opgewassen. die Engeland heeft gekend spelen de hoofdrollen, de kostelijke Alastair Sim en de al even plezierige Marga- reth Rutherford. Morgenmiddag Is er ook televisie en wel een direkte reportage van de folkloristische optocht ter gelegen heid van de Nederlandse dag op de Expo. Van vijf over half twee tot kwart over drie. Over t.v. geschreven: morgenmiddag is er om vijf over half twee 'n extra N.T.S. uitzending vanuit Brussel. Dan begint de reportage die wordt uitge zonden ter gelegenheid van de Neder landse dag op de „Expo". Een der be langrijkste punten in die uitzending is de aanbieding van de Expo-tulp en de roos Moens de Fernich aan „Ex- -directeur-generaal baron George -Joens de Fernich. Daarbij wordt een défilé gehouden van 27 folkloristische groepen door ruim 600 personen en J30 paarden geformeerd. De Neder landse commentator is Guus Weitzel. Operaliefhebbers kunnen vanavond wederom hun hart ophalen. Vanavond opnamen van Mozarts opera „Le nozze di Figaro", die ter gelegenheid van de Salzburger Festspiele op 4 augustus werd gegeven. Dirigent is dr. Karl Böhm, solisten zijn o.a. Eli sabeth Schwarzkopf, Irmgard See- frled, Chrlsta Ludwig, Dietrich Fi scherDiskau en Erich Kunz. Ook in ons land is de bruiloft van Figaro nog steeds een van de vast repertoir houdende opera's, die dank zij de ve le opvoeringen grote bekendheid ge- niet. Voor Hilversum I „Popularis", de her haling van een hoorspel, een recital van Johan Otten, die Franse werken speelt. Amerikaanse volksliederen en als slot van de dag een Amerikaanse musical. WOENSDAG 20 AUGUSTUS 19S8 HILVERSUM I- 402 m. 746 kc/s. 7.00 VA RA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. kind. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Water- st. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 V. d. jeugd. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 10.35 Gram. 11,00 Idem. 12.00 Orgel en zang. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. plat teland. 12.38 Gram. 12,50 Europese atle- tiekkampioenschappen te Stockholm. 13.00 Nws. 13.15 Dansork. 13.45 De ver metele ontdekkingsreizen naar het Noordpool- en Zuidpoolgebied, caus. 14.00 Gram. 14.45 V. d. jeugd. 16.00 Volks- muz. 16.15 V. d. zieken. 17.00 VARA'S versierde vakantietips. 17.35 Europese atletlekkampioenschappen te Stockholm. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Wat eten wij op Curacao?, door Willy van Elten-Mooyman. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 10.30 R.V.U.: Radio-activiteit ln het menselijk lichaam door dr. C. J. H. v. d. Broek. Tweede lezing. 19.00 V. de kind. 19.10 Europese atletlekkampioen schappen te Stockholm. 19.15 De Neder landse Dag op de Expo. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20-05 Tussen de regels door, comm. 20.15 Metropole ork. 20.45 Dat gelukkige huwelijk, hoor spel. 22.09 Pianorecital. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Ham mondorgelspel, 23.50—24.00 SoCi mvs. ln Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00— 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Vernuft en techniek, caus. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.35 Vocaal ens. 12.00 Planorecital. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Ork. conc. 13.50 Gram. 14.40 Omr. ork. en solist. 15.35 Clavecimbel en viool, 16,00 V. d. jeugd. 17,20 Volksliedjes. 17.40 Beursber. 17,45 Gram. 18.00 Leger des Heilskvvartler. 18.15 Spectrum v. h. chr. organisatie- en verenigingsleven, caus. 18.30 Dubbel mannenkwartet. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Vocaal ens. 20.45 Residentie ork. en solist. 21.4G Tol ziens in Jeruza lem, rep. 22.00 Residentie ork. (verv.). 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Joum. en weeroverz. KRO: 20,30 Vademecum. 21.00 't Komt door het weer, toneelspel. 43 „Rouveyre had zich in één ding niet bedrogen: dat was toen Godde pas op het einde van de dag order gaf om te wenden. „Dufor" zei hij tot mij, „telefoneer meneer Charrel dat ik ga manoevreren". Waarom had hij zo lang gewacht? Wat had hij ver wacht? Dat de hevigheid van zee en wind zou afnemen, zoals hij bij een andere gelegenheid had gezegd? Er is in het gedrag van Godde in deze hele geschiedenis Iets, dat ik niet begreep. „Aha", antwoordde Charrel aan de spreekbuis. „Heeft hij een besluit genomen?" „Een minuut later stond ik naast de kapitein, niet vermoedend met welk een snelheid zich een nieuw drama zou afspelen". „De chef machinekamer is gewaar schuwd", zei ik tegen Godde. „Goed. Stuurboord het roer". „Het roer is aan stuurboord", zei de Roerganger enige ogenblikken later. £^De voorsteven week langzamerhand naar de richting dwars op de golven. „Tien streken naar bakboord". „Op vijfenveertig graden bij de wind rolde de Canopus vrij zwaar. Toen ze zich op negentig graden en zonder veel vaart bevond, werd het slinge ren heel veel zwaarder dan de vorige nacht. Was dat het rollen dat Derieu duivels genoemd had? Ik dacht aan die vrouw in tussendek I met het kind aan de borst en haar zoontje, die bij haar gekomen was en geroe pen had: „Moeder, de zee is niet zo verschrikkelijk meer!" Een waterval stortte zich op het voorluik, juist bo ven hun hoofden. „Het roer hard aan bakboord", riep Godde". „Ik keek achteruit, kapitein, en het achterschip kwam niet op de wind. Zonder of bijna zonder stoomspan- ning, zonder vaart en met de wind drukkend tegen de hoge opbouwen als tegen een staand zeil, slingerde de Canopus dwarszees cn bleef daar slingeren. Ik draaide me naar kapi tein Godde om, wiens blik op het kompas gericht was en de verwonde ring die ik op zijn gelaat las, gaf me de zekerheid dat ik me niet ver giste". De nacht viel snel in de hoge lucht en van alle kanten van de horizon, naar het scheen. De boordlichten wer den opeens zichtbaar en een der uit kijken had de grote houten luiken die de lichten in de stuurhut mas keerden, aangebracht. Het water met dé Canopus in het midden daarvan als een scheepje in een groene fles, was de enige helderheid geworden. Opeens had Godde de handle van de telegraaf op „stop" gezet, toen dade lijk daarop op volle kracht achteruit" en had gecommandeerd: „Hard aan stuurboord je roer" Deze manoeuvre bleef nog te probe ren over: trachten het achterschip in de wind te doen opkomen door achter uit te slaan. Dufor had zich met het bovenlijf in het buiswater voorover gebogen om te zien of het zog van de schroef langs het boord zou lopen; de zee was te machtig en de machine, als bloede loos, draaide onregelmatig. Het was dwaasheid te hebben kunnen denken dat zij in de enorme rollers de massa le Canopus zou kunnen doen wenden. Het schip bleef als een gesjpiest hert op zijn plaats vastgenageld. „Dufor", had kapitein Godde zonder stemverheffing gezegd, „ga naar be neden, naar de machinekamer, zoek meneer Charrel op en licht hem in, over hetgeen er gebeurd is". Daarop wendde hij zich tot de boots man die daar als een toonbeeld van verstomdheid stond: „Laat de lichten hijsen: Ben onmanoeuvreerbaar". Dufor vervolgde: „Welnu we waren niet in staat te manoeuvreren. Dat was alles. We behoefden het niet te dramatiseren. Ik was onthutst door de kalmte van Godde, ik begreep dat niet. Hij toonde een buitengewoon vertrouwen. Toch bevonden we ons juist in de positie die de vorige nacht ae oorzaak was geweest dat we water binnen kregen door de kolenpoorten en alle andere openingen in het schip met ten minste ae mogelijkheid bij te liggen of voor de golven weg te lo pen. „Ik ging de binnentrap weer af en vond de gang vol water, meer nog dan in de ochtend; het water kwam soms even hoog als mijn zeelaarzen. Bij een slingering liep het over een drempel en stortte zich in grote mas sa's uit over het portaal dat naar de tussendekken leidde! „Onder aan de ladder van de machine kamer gleed ik in een plas olie uit, viel en gleed op mijn zijde naar een olieman toe, die me bij mijn jas pak te. Als hij me niet gehouden had, zou ik stellig met mijn hoofd tegen iets hards hebben gestoten". „Wilt U uw nek breken?" „Ik zoek de chef van de machineka mer". „Hij is in de stookplaats", antwoordde de man met een zwaai van zijn arm. „Maar pas goed op, meneer, waar U loopt of waaraan U zich vasthoudt". „Het was moeilijk zich daar voor te stellen wat er aan dek gebeurde. Het was de meest stabiele plek aan boord en er stond nauwelijks een duim wa ter, olie en vet op dè vloer". „Heb je niet kunnen telefoneren dat de manoeuvre is afgelopen?" riep Laurelle me toe, „Hoe was het mogelijk! Hij had dus niet gemerkt wat ons overkomen was! „De manoeuvre afgelopen?" riep ik uit. „Die is stellig afgelopen. We liggen dwarszees en daar zullen we niet meer uitkomen, tenminste niet als jullie er niet in slagen die ver domde machine wat harder te laten draaien". „Waarmee?" „Ik moet meneer Charrel spreken". Na over de hoge drempel ln het wa terdichte schot tussen machinekamer en stookplaats te zijn gestapt, was Dufor stokstijf blijven staan met zijn benen tot halverwege de knieën in m soort modderpoel. Met uitzondering van enige mannen, onder wie de olie man die waarschijnlijk verhoed had dat hij zijn hoofd tegen een of ander stuk staal had opengestoten, en Lau- relie, was het hele machinekamerpe- soneel daar bezig met een karwei, waarvan de jonge officier het doel niet dadelijk kon inzien. Sommigen staande, anderen op de knieën liggend, weer anderen gehurkt in de zwarte modder, velen volkomen met deze modder bedekt, gaven ze elkander brokken steenkool aan, ter wijl af en toe het ijzige spatwater dat door het schijnlicht drong, hun in het gezicht striemde. Waggelend, ver scheidene malen het evenwicht verlie zend en zelf de handen in die modder stekend om er niet in te vallen, was Dufor, op zoek naar ChaiTel langs die rij mannen gegaan. Door de koorts misselijk van de stank, van het te fel le licht, dat in het water, tegen de schotten en in de ogen der mannen weerkaatste, was het hem als leefde hij in een nachtmerrie. Hier deze dwergen (gebogen, de benen half in het slijk verdwenen, schenen 't dwer- f;en te zijn), die zich inspanden om egen de monsterachtige zee te vech ten door een weinig droog voedsel voor de ketels aan te slepen. Op de brug Godde. wiens gelaat geen uit drukking van vrees meer vertoonde en die niet wist hoezeer de Canopus in gevaar verkeerde, omdat hij niet met eigen ogen had gezien dat 'de vu ren onder de ketels doofden. En tus sen deze beide de vrouw die 't kintl zoogde. „Nou dan", riep Charrel me toe, toen ik bij hem kwam, zijn voeten in dc modder, zijn pet met de drie galons achter op het hoofd geschoven, zijn gezicht nat, zijn ogen helder, maar wijd open van vermoeienis. „Wat doet hij toch daar boven?" „We hebben niet kunnen wenden, we zijn dwarszees geslagen en zijn zo blijven liggen. Het is onmogelijk voor de zee weg te lopen en onmogelijk bij te liggen, tenzij U..." (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6