Expeditie wil wereld van half miljoen jaar geleden bereiken Onderzoek naar rentabiliteit van tunnel tussen Frankrijk en Engeland KLANKBORD MR. DE LA PARRA HOUDT VOL „MIJN ZOON IS ONTVOERD" DINSDAG 19 AUG dó x US 1953. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De ontdekkingsreiziger* van het ingewand der aarde zullen, hoe die per zij in de alleen maar voor een. gedeelte geëxploreerde grotten van „Het oog van Guarena" door dringen, die zicli onder een groot oppervlak van de noordelijke Spaanse provincie Burgos uit strekken, meer en meer kennis maken met een onbekende wereld. De ploeg, die 15 dagen van alle zonlicht verstoken onder de aarde door zal brengen, bestaat uit grot- onderzoekers uit Spanje, Zwitser land, Zweden, Marokko, Frank rijk, Italië en Monaco. De iugang van „Het oog van de Guarena" be vindt zich ten noorden van Bilbao bij Sotocuevo". Onder het aard-oppervlak zal de ploeg een doolhof van spelonken, grotten en tunnels vinden, waar van er sommigen bijna 70 m. hoog zijn en 25 nieter breed. Het hoofd doel van de expeditie is na te gaan of er sporen zijn van pre-histo- risch leven. Vorige expedities hebben in ruime mate aangetoond, dat de speleolo gen, de moderne avonturiers van de „onderwereld", niet de eersten zijn, die op de hoogte waren van het bestaan van het oog van Gua rena. De griezeligste vondst was die van een ondergronds kerkhof. Deskun- Een internationale ploeg grot onderzoekers (speleologen) is gister op weg gegaan om door te dringen *in een wereld van een half miljoen jaren stilte, duisternis en onbekendheid. Het is een expeditie, die ,,'s we relds grootste ondergrondse avontuur" wordt genoemd. De. medewerker van „United Press International" Ernest Coates schrijft daarover in bijgaand artikel. digen, die de beenderen daarvan bestudeerden, hebben gezegd, dat zij minstens een half miljoen ja ren oud waren. Wie dat kerkhof hebben aangelegd, is niet bekend. Maar, dat zij een culturele ontwik keling bezaten, is gebleken uit de tekeningen in de rotswanden ge kerfd, uit wat er over is gebleven van primitieve schilderingen en uit het pre-historische aardewerk, dat te voorschijn kwam onder de lam pen van de onderzoekers. Een an dere aanwijzing van leven in die grotten waren de blindvliegende vleermuizen, die tot een soort be hoorden, dat men uitgestorven dacht. De expeditie zal verder nog een onderzoek instellen naar de myste rieuze oorsprong en loop van drie ondergrondse rivieren, die door de grotten stromen. Vorige expedities zijn 50 km ver de grotten binnengedrongen. Bin nen die afstand werden er vier Huister-zwarte meren aangetrof fen. De speleologen jagen ook een sportief doel na. Zij zullen name lijk proberen het wereld-afstand record onder de grond te verbete ren door 160 km af te leggen in de tunnels en grotten, die naar men aanneemt, zich minstens zo ver uitstrekken. Op de reeds ge- exporeerde 50 km zijn alle maat regelen voor de veiligheid van de expeditie getroffen. Vanaf het oppervlak van de aarde lopen er telefoondraden naar be neden en er zijn afdalingsladders in grote hoeveelheid aangevoerd, terwijl er op bepaalde afstanden kampementen zijn of zullen worden ingericht. Maar eenmaal dieper in de grotten, in het nog onbekende gedeelte, zullen de onderzoekers aan zichzelf en hun materiaal overgelaten zijn. Daar, waar se dert een half miljoen jaren geen mens een voetstap heeft gezet, zullen zij oprukken, stap voor stap kruipend soms, lopend af en toe en misschien wel zwemmend. IN DE TOEKOMST VERKEER ONDER HET KANAAL Het Wereldgebeuren Iwan of Kilroy Napoleons oude droom werd weer tot leven gebracht door een groep Britse en Franse zakenlieden, die hopen in 1970 een tunnel in exploitatie te heb ben. Er is sprake dat de oude Suez- kanaalmaatschappij eveneens finan cieel geïnteresseerd is in het project, evenals Amerikaanse zakenbelangen. Vroegere plannen moesten worden opgegeven wegens bezwaren van Engelse zijde, voornamelijk van het leger. De Engelse militaire leiders vreesden dat vele strategi sche voordelen, die Engeland als eiland bezit verloren zouden gaan. Een dergelijk standpunt is thans niet langer houdbaar, gezien de oorlogswapenen die de laatste ja ren zijn uitgevonden. Kikvorsmannen en duikers verkenden de zeebodem Kikvorsmalinen, duikers en in genieurs hebben dezer dagen de mogelijkheden onderzocht om onder het Kanaal een tunnel te graven, waarmee Frankrijk en Engeland kunnen worden ver bonden. De onderzoekingen zijn verricht voor de „International Channel Study Group", die hoopt de oude droom van Napoleon Bonaparte tot werkelijkheid te brengen. De studie-commissie heeft in ge dachten een spoor- en verkeers- tunnel, waardoor een „invasie" van toeristen en zakenlieden vi- ca-versa bevorderd kan worden. Als eerste stap naar verwezenlijking van de plannen werd een volledig en diepgaand onderzoek naar de techni sche mogelijkheden en een econo misch onderzoek naar de rentabiliteit van een dergelijke tunnel noodzake lijk geacht. En daarvoor had men de kikvorsmannen, duikers en ingenieurs nodig. Dagenlang verrichtten zij on derzoekingen bij de plaats waar rond om de eeuwwisseling de fundamenten werden gelegd voor een tunnel onder het Kanaal. De plaats is nabij San gatte, dichtbij Calais, waar een meer dan 75 meter diepe schacht werd ge graven. Vanuit deze schacht leidt een tunnel van naar schatting anderhalve kilometer, naar onderzee. Deze schacht werd door de ingenieurs en technici, gekleed in speciale pakken, die hen tegen de koude diep onder de frond moest beschermen, verkend, ntussen werd de zeebodem in de om geving onderzocht door drie kikvors mannen die eveneens gekleed waren in anti-koude pakken. Zij ontdekten dat bij de Kanaalbodem sterke stro mingen aanwezig zijn. Over ongeveer twee weken zullen zij hun onderzoe kingen voortzetten bij de Engelse kust. Verregende kritiek (Slot van pag. 1) evenementen betreft, eveneens in het algemeen afwijzen. Zij doen vaak op dit terrein ten koste van veel pijn en moeite zoveel als maar mogelijk is. Maar toch is er reden tot be zorgdheid en dat is de reden, waarom wij hier zo uitvoerig op deze kwestie zijn ingegaan. Be zorgdheid namelijk voor de toekomst. Want Zeeland wordt allenvege ge noemd als het Delta-recreatiegebied in de komende jaren en in de pro paganda wordt daarop reeds gezin speeld. Maar men vergete daarbij toch vooral niet, dat Zeeland er niet is met het hier „halen" van gasten, ook niet met het aanleggen van re creatieterreinen en wat dies meer zij. Er zal immers óók voor gezorgd moé ten worden, dat het „toeristisch pak ket" van Zeeland een uitstekende sor tering krijgt. Een sortering op het gebied van evenementen, van „ont snappingsmogelijkheden" bij slecht weer enzovoort- Voor de plaatselijke overheden ligt hier een belangrijke taak. In de eer ste plaats op eigen terrein (verbete ring musea, openstelling gebouwen enz.), in de tweede plaats in een her waardering van het V.V.V.-werk door middel van het subsidiebeleid. Vooral dat laatste zal dringend nodig zijn Daarnaast echter zal voor dit V.V.V.- werk in de kring van de direct-be- langhebbenden méér begrip moeten komen, want de indruk lijkt gerecht vaardigd dat daaraan nogal het een en ander schort Er ligt voor de Zeeuwse V.V.V.'s in derdaad veel werk te wachten, maar dat zal zonder geld niet ter hand ge nomen kunnen worden! Deze zaak mag niet aan de aandacht ontsnap pen. Zo opgevat heeft de „verregende kri tiek" van onze schrijvende toerist toch zin. Laten wij haar ter harte nemen NIET ZO OUD. Een „108-jarige", die een jaar geleden uit zijn Silezische vaderland naar West-Duitsland kwam en zich Franz Grobauer noemde, is voor de rechter van instructie te Giessen in 150 minuten 36 jaar jon ger geworden. De grijsaard had bij zijn aankomst in West-Duitsland de vermelde hoge leeftijd opgegeven en men geloofde hem omdat zijn opgave met zijn papieren schenen te klop pen. De oude man, die er nog bloeiend uitziet, werd overal waar hij kwam als „medisch wonder" feestelijk ont haald en met geschenken overladen. Zijn foto kwam in vele kranten en de televisie haalde hem voor de ca mera. Aan de feestelijkheden is ech ter een einde gekomen. Een vrouw uit München heeft bij het zien van een krantenfoto in de oude man haar 72-jarige vader. Karl Broy, herkend. Tijdens een verhoor door de rechter van instructie is ,',Franz-Grobauer" door de mand gevallen. Het zal van het oordeel van een psychiater afhan gen of hij wegens het voeren van een valse naam en misschien ook wegens bedrog zal worden aangeklaagd. PRINSES DESIREE ...verliefd op de Griekse kroonprins Konstantin Een week of wat geleden kwam de heer L Zanof uit Moskou in Brussel aan met de Spoetnik III in zijn koffer. Meneer Zanof was spe ciaal door het Kremlin gezonden otn de Russische satelliet triomfantelijk op de Expo in Brussel te tonen en hij deed dat met genoegen. Hij kon daar bij niet nalaten een sneer te geven in de richting van de Amerikanen. Want juist in die dagen werden de geruch ten steeds sterker, dat de raketlieden uit de Veren. Staten bij Cape Cana veral hard bezig waren met het klaar maken van een maan-raket. En wat zei nu in Brussel de Rus Zanof uit Moskou? „Zij denken als eerste op de maan aan te komen, maar het ziet er naar uit, dat wij er dan al zijn oni hen te ontvangen!" Bluf of werkelijkheid Zanofs opmer king doet denken aan de mysterieuze figuur uit de Tweede Wereldoorlog, die overal opdook waar westelijke ge allieerde troepen kwamen, de geheim zinnige Kilroy. Als ergens een plaats na veel strijd was ingenomen, vonden de soldaten wel ergens het opschrift: „Kilroy was here!" Indien nu de woor den van de heer Zanof géén bluf zou den zijn, dan betekent dat wellicht, dat Amerikaanse maanreizigers over enkele jaren, arriverend op onze trou we satelliet, daar een bordje aantref fen met het opschrift: „Iwan was he re Iwan is er echter (nog) niet. Maar Kilroy zit ook nog op de grond, om het nog wat precieser te zeg gen, op Kaap Canaveral. Want zon dag is daar net Amerikaanse schot- op-de-maan mislukt. Die mislukking is spijtig voor de Amerikanen. Zij hebben hard voor hun succes ge werkt. Ruslands Spoetnik I had im mers de leidende kringen in de V.S. hardhandig wakker geschud met het gevolg, dat sinds maanden een betere coördinatie is bereikt tussen de diver se diensten en research-centra, waar men zich bezig houdt met de ontwik keling van ruimtevaart-projecten. Alle krachten zij nu zoveel mogelijk gebundeld en kennelijk is deze extra energie niet zonder resultaat geble ven, want al is dan de poging van zondag mislukt, toch was men reeds zover gevorderd, dat een eerste proef neming kon worden genomen. Nu heeft deze mislukking aller- wege in het westen grote indruk gemaakt. Maar het is op zich zelf al een opvallend feit, dat het mislukken indruk kón maken. Want het is duidelijk, dat in de dicatoriaal geregeerde landen het niet-slagen van een dergelijke proef eenvoudig niet bekend zou worden. In de Verenigde Staten daarentegen weid de laatste week in vrijwel elke krant uitvoerig en openhartig gesproken over het lan ceren van de nieuwe viertrapsraket, die de maan zou moeten bereiken. Met andere woorden: de wereld heeft wel de Amerikaanse teleurstelling leren kennen, maar van die der Rus sen weet zij niets. Waarom de Amerikanen dan niet be ter geheimhouding rond hun ruimte vaartprojecten betrachten In de eerste plaats ligt dat in een democra tie geheel anders dan in een totalitai re staat, maar in de tweede plaats is die openhartigheid in zekere zin nood zakelijk. Noodzakelijk omdat de Ver enigde Staten achterop zijn geraakt. Niet alleen leidende kringen, maar ook de publieke opinie kreeg een flin ke klap, toen bekend werd dat de Rus sen als eersten erin waren geslaagd een kunstmaan te lanceren. De ruim tevaart kwam daardoor in de sfeer van de wedloop tussen de V.S. en Sowjet-Rusland. Zodat thans elke zet in deze grimmige strijd met een fikse tegenzet dient te worden beantwoord. Deze geladen stemming verklaart ook waarom de publiciteit in de V.S. rond het voortreffelijke resultaat van de „Nautilus" zo hoog werd opgevoerd: eindelijk kón men een tegenzet plaat sen. De maanrakét had eveneens een dergelijke zet kunnen betekenen. De mislukking van zondag betekent ech ter uitstel... Dit uitstel maakt thans één vraag brandend-actueel: zijn de Rus sen op dit ogenblik verder dan de Amerikanen Het is wij schre ven het reeds geheel onbekend, maar men zal er goed aan doen reke ning te houden met de mogelijkheid, dat zij sinds de Spoetnik I reeds ver scheidene (mislukte) pogingen heb ben gedaan om een rake't van enige omvang op de maan af te schieten. Zij zouden dus meer ervaring kunnen hebben! Er is echter één troost: suc ces is tot dusver uitgebleven, want 'n gunstig resulaat zou in den brede door de Moskouse heren zijn uitgeme ten. Dan zou meneer Zanof wel be- behalve met de Spoetnik III ook met Maanrakét I op de Brusselse Ex po aangekomen zijn. Nog staat dat raket niet in het Rus sisch paviljoen. En het bordje „Iwan was here" nog niet op de maan. Wie zal er het eerst arriveren? Iwan of Kilroy De trouwe maai. is nu de inzet ge worden van de politieke strijd tussen oost en west, tussen Moskou en Was hington. De spanning stijgt Bij Aviolanda 241 arbeiders ontslagen. Aan 241 arbeiders van de N.V. maat schappij „Aviolanda" te Papendrecht is ontslag aangezegd. Dit ontslag houdt verband met het feit, dat eind november of begin december een eind gekomen zal zijn aan de produktie van „Hunter"-vliegtuigen en er op korte termijn geen nieuwe orders te verwachten zijn. De ontslagtermijn is drie maanden en zij zal lopen van begin september tot einde november. Bij „Aviolanda" is reeds eerder kantoor- en fabrieks- personeel ontslagen. In 1955 kwam de „Hawker-Hunter"- serieproduktie bij" „Aviolanda" op vol le gang. De fabriek heëft nu nog on der meer een afdeling in bedrijf waar in het onbemande elektronisch be stuurbare vliegtuig van het type AT- 21 wordt gebouwd. Prinses Desiree en Irene licht gewond bij ongeval. De Zweedse prinses Desiree, die met vakantie in Kortoe (Griekenland) is, werd gisteren bij een auto-ongeluk licht gewond, evenals de Griekse prin ses Irene. Prinses Desiree maakte, samen met de Griekse prinses Irene, in een open jeep die zij zelf bestuur de, een tocht over het eiland. De jeep sloeg om in een scherpe bocht op on geveer 20 km van het dorp Paleoka- stritsa. De Zweedse prinses werd licht ge wond aan haar linkse knie en been, terwijl de Griekse prinses een lichte buikwond opliep. De Griekse kroonprins Konstantin reed met een tweede auto vooruit. Prinses Sophie die bij hem in de auto zat en hij reden snel terug, toen zij gewaar werden, dat er een onge luk was gebeurd en verleenden de twee gewonden prinsessen de eerste hulp. Drie ministers naar Nederlandse dag op Expo Minister-president W. Drecs, de mi nister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns en de minister van oorlog, ir. C. Staf, zullen woens dag de Nederlandse nationale dag op de Wereldtentoonstelling te Brussel bijwonen. Minister-president Drees zal 's avonds het concert bijwonen, dat het resi dentie-orkest onder leiding van Ber nard Haitïnk zal geven in het groot auditorium van de Wereldtentoon stelling en zal aanwezig zijn bij de militaire taptoe op de Esplanade. Minister Luns zal de receptie bijwo nen van de Nederlandse commissaris- generaal mr. H. F. van Walsum, en aanzitten aan de lunch, die de Belgi sche commissaris-generaal, baron Moens de Fernig, zal geven. Minister Staf is voornemens de gehele dag bij te wonen. |lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllll H De vijftiende augustus is het §j in Italië Ferragusto(Maria ten hemel opneming). Alle be- drijven hebben hun deuren ge- s H sloten en als liet enigszins mo- M gelijk is, gaan de Italianen naar buiten Foto: dat de inwoners van Ro- me er dit jaar ruimschoots gez bruïk van hebben gemaakt, be- =j wijst de eenzame verkeer agent wél. MAAN 11 - Inzet van de strijd t GEVONDEN LIJKJE NOG NIET GEÏDENTIFICEERD Slachtoffer van een wraakoefening. (Van onze speciale verslaggever). Nog steeds is de identiteit niet vast gesteld van het skelet, dat ruim twee weken geleden te Driebergen werd ge vonden. Hoewel zelfs nog niet eens vaststaat, dat het de stoffelijke resten zijn van een jongen, houdt men er toch rekening mee, .dat men hier te doen heeft met het lijkje van de acht jarige Willem Jan de la Parra uit Utrecht, die sedert 22 juni 1957 spoor loos is. Maar de vader, mr. T. M. de la. Parra, oud-officier van justitie in Nederlands Iudië, kan niet voor de volle honderd procent aannemen, dat het skelet van zijn zoontje is. Hij blijft er van overtuigd, dat Willem Jan vorig jaar is ontvoerd. Een foto met cle kaak en tanden van het skelet Is getoond aan mr. De la Parra en zijn familie. Maar allen heb ben geheel onafhankelijk van elkaar verklaard, dat dit niet het gebit kan zijn van Willem Jan. De deskundige dr. Zeldenrust, zou hebben gezegd, dat het skelet afkom stig was van een jongen van negen, jaar. De 8-jarige Willem Jan was een tengere knaap, die men zes, hoogstens zeven jaar zou schatten. Mr. de la Parra blijft bij zijn mening, reeds op de avond van de vermissing van Willem Jan uitgesproken, dat zijn zoon ontvoerd is. Toen men ging zoe ken in het Amsterdam-Rijnkanaal had hij al gezegd, dat dit geen zin had. „Dit is een ontvoeringsgeval", houdt mr. De la Parra vol, die er van over tuigd is slachtoffer te zijn van een wraakoefening. Jaren geleden, in 1938, had mr. De la Parra als offi cier van justitie in Nedei'lands-Indië de leiding bij het opsporen van een groot zedenschandaal. Bepaalde individuen hadden hem toen op niet mis te verstane wijze verze kerd, dat zijn optreden niet ongewro ken zou blijven, en hij is er van over tuigd, dat zijn vijanden in juni 1957 hebben toegeslagen. Ook weet mr. De la Parra te vertellen, dat twee of drie weken na de vermissing van Willem Jan nog is getracht een ander zoontje weg te lokken. Mr. J. Bredius, de substituut-offi cier van justitie te Utrecht, deelde ons desgevraagd mede, dat hij nooit heeft gezegd, dat hét te Drie bergen gevonden skelet van Wil- men Jan de la Parra zou zijn. Of ficieel heeft de justitie nog geen uitspraak gedaan. Het hoofd van het parket te Utrecht, mr. Overbeek zeide, dat met de door mr. De la Parra uitgesproken ver moedens bij het onderzoek steeds re kening is gehouden. In de door mr. De la Parra aangegeven richting Is dus wel gezocht. Docli zonder resul taat. Op de wens van mr. De la Par ra Interpol in te schakelen kon ech ter niet worden ingegaan. Dit zou voor Interpol een onuitvoerbare op dracht zijn. Gerechtelijk onderzoek naar vliegtuigramp. In Galway is gisteren het gerechte lijk vooronderzoek begonnen naar de ramp met het K.L.M.-vliegtuïg „Hugo de Groot". Een functionaris van het vliegveld Shannon, de heer J. Geoge- lian, werkzaam bij de dienst die het luchtverkeer regelt, verklaarde, dat het toestel komende uit Amsterdam een normale landing had gemaakt. Het enig ongewone was, dat de hoge- frequentiezender van het toestel zeer vervormd werd en nauwelijks hoor baar was, zo zei hij. „Ik stelde de be stuurder van het toestel hiervan op de hoogte kort voordat hij landde. Na de landing deelde de piloot mij mede, dat de radioverbindingen van de radarcontrole zeer vervormd wa ren. De heer Geogehan deelde mee, dat de verbinding met de „Hugo de Groot" zeer' goed was nadat het toe stel naar Gander vertrokken was. Om 4.16 en 4.40 meldde het toestel zich en kreeg het de opdracht andere toe stellen mee te delen, dat het op zijn juiste koers lag. De „Hugo de Groot" zond deze bood schap uit en deelde de verkeerslei ding opShannon mee,'dat andere toe stellen de ontvangst ervan hadden be vestigd. „Ik bedankte de 607-e (de Hugo de Groot) en dat was mijn laat ste contact met hem", aldus de heer Geogehan. „Bij dit laatste contact was de stem van degeen die radio- telefoniezender bediende duidelijk en normaal", verklaarde hij. De heer Geogehan besloot zijn verklaring met de mededeling, dat ten tijde van het laatste contact de „Hugo de Groot" ongeveer 120 zeemijlen ten west noordwesten van Shannon vloog. Geen t.v.-uitzendingen van atletiekkampioenschappen De Nederlandse Televisie Stichting zal geen aandacht besteden aan de Europese atletiek-kampioenscliappen. die deze week in Stockholm worden gehouden. Het Zweedse organisatie-comité heeft namelijk de toestemming voor recht streekse televisie-reportages van dit evenement geweigerd. Wel zouden de Europese televisie-or ganisaties het recht hebben een aan tal minuten film per dag op te ne men, doch uitzending daarvan zou eërst op zijn vroegst 24 uur later mo gen geschieden. De Nederlandse Televisie Stichting heeft laten weten, dat zij voor een aanbod in deze vorm geen enkele be langstelling heeft. Dezer dagen is begonnen met het te rugtrekken van de Amerikaanse ma riniers uit de Libanon. Het eerste contingent van 1700 man is scheep gegaan voor de terugtocht naar de Amerikaanse bases. Deze foto geeft, een beeld van de in scheping op het strand bij Beiroet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5