„Vrederust" in Bergen op Zoom heeft vooropleidingsinstituut VUUR VERTEERT HECTARE GERST TE KLOETINGE 3. ijfc Zeeuwse Almanak "Dubbaêe toetsing: BRYLCRE 'felX BRYLCREEM „BARRIE COLLEGIATE BAND BEZOEKT ZEELAND EERSTE KUSTVAARDER IN DE GOESE HAVEN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 19 AUGUSTUS 1953. VOOR JONGENS EN MEISJES BENEDEN 18 JAAR „School" is ondergebracht in de vroegere directeurswoning De psychiatrische inrichting „Vrederust' 'te Bergen op Zoom heeft sedert begin maart van dit jaar een Vooropleidingsiustltuut voor aanstaande ver-' plegers en verpleegsters. Hoewel men in verschillende ziekenhuizen en in richtingen in ons land iets dergelijks kent, ls dit voor „Vrederust" iets nieuws. De behoefte aan een vooropleidingsinstituut deed zich reeds lang voelen, want niet alleen kan de toekomstige leerling-verpleger of -verpleeg ster zich hierdoor beter aanpassen, maar tevens ls het thans mogelijk jon geren van 16 en 17 jaar te. plaatsen. Deze mededelingen werden maandag middag gedaan door de geneesheer-directeur van „Vrederust", dr. M. v. d. Beek, tijdens een bijeenkomst met enkele persvertegenwoordigers. Daarbij waren voorts aanwezig de voorzitter van de stichting, burgemeester A. H. S. Stemerding uit Souburg, de stichtingspredlkant, ds. J. F. v. d. Berg en de leidster van de nieuwe opleiding, mcj. T. Dekker. Vanwege hun jeugdige leeftijd beneden 18 jaar heeft men in de voorbije jaren vaak toekomstige ver plegers en verpleegsters moeten af wijzen. Vele solliciteerden na het be halen van het huishoud- of u.l.o.-di- ploma op 16- of 17-jarige leeftijd. Volgens de wet op het diploma B zie kenverpleging moet men 18 jaar zijn om hiermede te kunnen beginnen. Wanneer het niet mogelijk bleek, de jeugdige sollicitanten tijdelijk in dien sten als de huishouding, de linnen- of naaikamer te plaatsen, kozen zij vaak een ander beroep. Zij gingen dan vaak voor de verpleging verloren. Wat kunnen we hier tegen doen? vroeg het besttuur zich at. Het ant woord op deze vraag was de oprich ting van een vooropleidingsinstituut, dat naast de reeds genoemde factor meer voordelen te bieden heeft. Juist door deze opleiding kunnen de jonge lui zich beter leren aanpassen en een inzicht krijgen in de eisen die worden gesteld bij net verkrijgen van het di ploma B. Tevens is het instituut be doeld als opvangcentrum, waar de jongens en meisjes onder goede lei ding staan, leren hun vrije tijd nut tig en goed te besteden, terwijl te vens ruime aandacht wordt geschon ken aan de algemene ontwikkeling. Eigen gebouw De nieuwe opleiding, die momen teel door drie jongens en negen meisjes van wie er zes uit Zee land komen - wordt bezocht, is on dergebracht in de vroegere direc teurswoning, nabij hei hoofdge bouw. In üit gebouw, met enkele ruime en modern ingerichte les lokalen slapen de meisjes. De jou- Wervelwind boven Westhoek schade aan boomgaarden. Maandagmiddag omstreeks lialf vijf heeft boven de Sehouwse Westhoek een kort, maar hevig onweer gewoed. Een harde wervelwind heeft hierbij schade berokkend aan verschillende boomgaarden, terwijl op de landbouw gronden oppers met erwten uit elkaar werden gerukt. Gedurende het hevige onweer, dat slechts vier minuten duurde, ontstond ook een wolkbreuk. In korte tijd viel er zoveel water dat auto's hun grote lichten moesten aandoen. Afgewaaide takken sloegen door dc ramen van broeikassen. Het gebied in de omge ving van de Weststraat te Haamstede was het centrum van de wervelwind. geus zijn ondergebracht in één der paviljoenen, maar overdag volgen zij de lessen in het gebouw. De morgenuren zijn afgestemd op het dags do theoretische lessen wor- praktische gedeelte, terwijl 's mid den gegeven. De cursisten, die op hun achttiende jaar meestal als leerling te werk worden gesteld, leren' allerlei huis houdelijke werkzaamheden, waarbij grote aandacht wordt geschonken aan het scheppen van een gezellige huise lijke sfeer. Over het algemeen vor men de cursussen een inleiding voor het verplegingswerk, waarbij gebruik wordt gemaakt van de leidraad op gesteld door de Examencommissie van dé Nederlandse Vetèniging voor Psychiatrie en Neurologie. De be sprekingen van de geestelijk-verzor ger hebben ten doel de kandidaten de betekenis te doen inzien van de chris telijke verpleging en verzorging. Voorts ls in 't lesprogramma ook een uur sport per dag opgenomen. Bij goed weer wordt gebruik gemaakt van het fraaie sportterrein en op re genachtige dagen wordt het „gym nastieklokaal" de ruime zolder van de woning benut. Handenarbeid en boetseren zijn voorts belangrijke on derdelen van de cursus, want later zullen de aanstaande verplegers en verpleegsters vaak leiding moeten ge ven aan patiënten bij de toepassing van de arbeidstherapie. Ondanks het feit, dat de jongens en meisjes min of meer op „school" gaan krijgen zij een flinke vergoeding, die niet ver beneden die van een eerste jaars leerling ligt. Voorts genieten zij alle faciliteiten, die ook de andere verplegers en verpleegsters hebben. Uit dit dus moge blijke, dat het 't be stuur van de stichting „Vrederusut" ernst is om zijn verplegerskorps niet alleen uit te breiden, doch ook zoveel mogelijk voor zijn veelomvattende en moeilijke taak berekend te doen zijn. GEWAS TE VELDE VLAMMENZEE Onderdelen van combine liepen warm. Over een oppervlakte van ruim één hectare is maandagmiddag een aan de Groeweg in de gemeente Kloetinge gelegen perceel gerst van de landbou wer J. van de Velde door brand ver woest. De brand ontstond onder een op het vijf hectare grote perceel in werking zijnde combine, vermoedelijk door het warmlopen van enkele on derdelen. De schade, aangericht aan het te velde staande gewas en aan zak ken gedorste gerst, die tussen het stro op het reeds door de combine afgew erkte gedeelte van het bouw land lagen, bedraagt circa 1500. Tegen deze schadevorm was de eige naar niet verzekerd. De combine was van het loondorsbedrijf A. Dekker uit Kloetinge. Dit bedrijf is verzekerd voor schade aan eigen materiaal. De brand ontstond omstreeks half twee. De loondorsers hebben nog ge tracht het gerstestro met hooivorken uit te slaan, maar de wind joeg het vuur spoedig over een aanzienlijk deel van het perceel. De brandweer van Kloetinge bedwong het vuur toen eenmaal water kon worden gegeven met één straal in zeer korte tijd. De brand woedde ongeveer drie kwar tier. Aanvankelijk werd de brandweer gemeld, dat er een brandje in een ha ver klamp was ontstaan. Hierdoor werd niet direct met groot materieel uitgerukt. Toen de brandweer arriveerde, had de brand, die gepaard ging met een enorme hitte en rookontwikke ling, zich reeds over een grote oppervlakte verspreid. VAN jSfOin TOT Domburg, dat de laatste dagen zo het nieuws" is geweest, had een ge slaagde laniplonoptocht. De jury, be staande uit echtgenoten van plaat selijke autoriteiten, kreeg 41 groepen te beoordelen en groepen, die er stuk voor stuk zijn mochten. Zo paradeer de een de „Nautilus" uitbeeldende groep door de Domburgse straten, waar uiteraard een schier duizend koppige menigte de optocht gade sloeg. Ook was er een groep, die het KNMI voorstelde. Zelfs de Vrije Veren spra ken in Domburg een woordje mee: op originele, kleurige wijze werd hier voor propaganda gemaakt. Het pij perkorps ..Juliana" uit Middelburg en de plaatselijke muziekvereniging ..Apollo" maakten mooie muziek. De- HANDEL Het trok de aandacht van die Mid delburgse mama, dat haar vijf jaren tellende zoon zo zorgvuldig omging met een ouwe suikerbus. Die sjouwde hij overal mee naar toe dag in dag uit. „Wat. heb je toch in die bus vroeg ze tenslotte. ..Snoepjes die ilc niet lust", verklaar de de jongeling, waarop zijn moeder op haar beurt weer vroeg, wat hij in vredesnaam moest met die afgedank te snoepjes. Het antwoord kwam prompt. ,JDie geef ik aan de groenteman en dan krijg ik er een mooie peer of een pruim voor terug", verklaarde hij en na enig peinzen aan toevoegend: ..De groenteman denkt natuurlijk dat ik zo'n aardige jongen ben omdat ik hem snoepjes geef". Dat laatste wees enigszins op schuld bewustzijn, maar ja dat ledn in handelskringen wel eens meer 'voor komen. In andere kringen trouwens ook ze optocht, georganiseerd door het Domburgse V.V.V., oogstte uiteraard veel succes. De burgemeester, mr. Crommelin. reikte de prijzen uit. „Apollo" concerteerde na afioop nog enige tijd op het Marktplein. FRAAI! Een fraaie tekening van de waterto ren te Terneuzen werd uitgereikt aan de heer H. JRamant uit Menen (Bel gië). die als 10.000ste bezoeker de controle van de watertoren passeerde. NOG MEER... Tegen de verwachtingen is het vreem delingenverkeer in de Westhoek van Schouwen-Düiveland het afgelopen weekeinde nog toegenomen. Zondag morgen stond bij de r.k. kerk Burgh een 142-tal auto's. Over de drukte op de stranden zullen wij niet uitwei den LEUT „Waf een volk op ons dorp" zo ver zuchtte men in Vrouwenpoldertoen daar de ,J3oertjes van buten" weer musiceerdenop ketels, pannen, blikken, deksels enz. De. jeugd hoste; het weer hield zich gelukkig goed. MYSTERIEUS Een auto-ongeluk niet een mysteriën-1 ze afloop geschiedde zaterdagavond omstreeks tien uur op de provinciale weg van Sluis naar Groede, waar een grote zwarte wagen niet zeer grote snelheid kwam aangereden en even voorbij het postkantoor van Nieuw- vliet vermoedelijk door (té) krach tig remmen over de kop sloeg en ver volgens in de sloot naast de weg te rechtkwam. De inzittenden liepen ver moedelijk geen letsel op, want zij ko zen in het nachtelijk duister het ha zenpaddwars door de nog te velde staande gewassen. De wagen een Oldsmobile droeg een Belgisch nummerbord. In samenwerking met de douane heeft de rijkspolitie de gang van zaken in onderzoek. Voordat water kon worden gegeven het dichtstbijzijnde bluswater bevond zich op 200 meter afstand zag men nog kans een met zakken gedorste gerst geladen bandenwagen uit het vuur te rijden. De combine leed wei nig schade. Spoorboom van overweg te Middelburg was defect. Verkeer moest omgeleid worden via Arnemuiden en Segeerssingel. Nog nooit is het zo druk geweest op de Kleverskerkseweg en de weg ver der in de richting Arnemuiden, als mede op de Segeerssingel te" Middel-, burg nis dit maandagmorgen en een gedeeldte van de middag het geval was. De oorzaak hiervan was een breuk in een der spoorbomen van de overweg aan de Nieuwlundseweg. Toen de trein van ongeveer half elf van Middelburg naar Goes zou ver trekken. kwam men tot de Ontdek king, dat er iets niet in orde was met de buitenste spoorboom. Nadat 'het station gewaarschuwd was, kwamen enkele stationsarbëiders tot de ont dekking dat despoorboom bijna in tweeën was gebroken. Dankzij deze- tijdige ontdekking konden ernstiger ongelukken voorkomen worden; Onmiddellijk werden beide bomen ge sloten, waarna het verkeer omgeleid werd. De boom werd verwijderd, en het verkeer voor het verdere gedeelte van de dag voor naderende treinen gewaarschuwd door een wachtsman, die een rode vlag en des avonds een lamp gebruikte. Dit zal duren, totdat de boom hersteld is. voor gezond haar, voor mooi haar Hef een kan niet zonder het ander! Daarom berust de werking ▼an Brylcreem op twéé wetenschappelijke principes: 1 Brylcreem bevat waardevolle baarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën - zij houden haar en hoofdhuid gezond en fris. Massage met Brylcreem bestrijdt roosvorming en maakt droog haar weer vitaal. Brylcreem houdt uw haar gezond Brylcreem is geëmulgeerd. Daardoor kan Brylcreem elke Itaar apart soepel, glanzend en vrij van stof en vuil houden. Geen „geplakte" haren meer! Met Brylcreem valt uw haar los en natuurlijk, en blijft toch korrekt op zijn plaats. Heel de dagl TBe perfect haMressing Beecharn (Nederland) N.V. Voor engros: Jacq. Mot N.V. Amsterdam' Wrakresten bij Terneuzen worden verwijderd. In opdracht van rijkswaterstaat is een bergingsvaartuig van de fa. Van den Akker bij de splitsingston Eve- lingenMiddelgat te Terneuzen be zig de wrakresten van het bij de be vrijding ter plaatse gezonken schip „Empire Ness" op te ruimen. Djt ge schiedt door middel van explosieven. Reeds na het zinken hebben de geal lieerden met dieptebommen het wrak zo plat mogelijk gegooid, maar er steken toch nog teveel hoge punten in de hoofdvaargeul en in verband met de zaak-Vittangi wordt aan deze zaken speciale aandacht besteed. Het werk zal nog wel enige maanden in beslag nemen. In St.-Laurens viel meisje met hoofd tegen auto. Maandagmorgen omstreeks 11 uur kwam het 6-jarig dochtertje van de heer G. F. K. uit St. Laurens op de Schotelweg dusdanig met een bestel auto, bestuurd door de heer B. uit Koudekerke, in botsing, dat zij met vrij ernstige hoofdwonden naar het Middelburgs Gasthuis vervoerd moest worden. Het meisje reed op de fiets door de Schotelweg, toen de heer B. haar achterop kwam. Toen de auto haar passeerde, begon het meisje te slingeren en viel met het hoofd tegen de auto aan. „Argo Ollanda" met defect op rede van Vlissingen. Het 10.376 ton metende Griekse mo torschip „Argo Ollanda" is maandag avond in verband met een defect aan de machines op de rede van Vlissin gen voor anker gegaan. Deskundigen van de N.V. Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" te Vlissingen waar de „Argo Ollanda" vorig jaar werd gebouwd zijn aan boord ge gaan om het defect te herstellen. Het schip is op weg van Antwerpen naar China. Rapport prof. Haccou is eind dit jaar gereed. Over de waarde van oester- en mosselbedrijven. Naar wij vernemen zal eind dit jaar het rapport van de Amsterdamse hoogleraar Haccou aan de Commissie van Dertien te Yerseke worden uit gebracht. Het rapport, waarin de waarde van de oester- en mosselbe drijven WOfdt belicht, is in concept vrijwel gereed. Het bevat negen bij lagen samengesteld aan de hand van de inlichtingen, die prof. Haccou van de Yersekso oester- en mosselkwe kers heeft gekregen. Bij iedere bijla ge is een korte tekst opgenomen, waarin de Amsterdamse hoogleraar enkele conclusies heeft neergelegd. Het rapport. Is thans in zoverre ge reed, dat de samensteller slechts op de eindberekeningen heeft te wach ten. De opdracht tot het samenstellen van een rapport over de waarde van de oester- en mosselbedrijven werd reeds enkele jaren geleden gegeven. Het lange uitblijven van het rapport vindt zfjn oorzaak in het feit, dat het ver zamelen van de nodige gegevens bij zonder stroef heeft gelopen. Thans echter loopt 't onderzoek ten einde en kan dus tegen het eind van het jaar het rapport verwacht worden. Aanvaring op de Westerschelde. In de-afgelopen nacht is het Neder landse vrachtschip „Alnati", metende 7368 br.r.t., op weg van Antwerpen naar Rotterdam en het Duitse m.s. Spitzerdorf, 637 br.r.t., komende van Antwerpen naar zee, met elkaar in aanvaring geweest. De aanvaring ge schiedde op de Westerschelde bij boei I in het Oostgat. De sleepboot „Scal- dis" voer uit, maar behoefde geen as sistentie te verlenen. Beide schepen hebben na de aanvaring de reis op eigen kracht voortgezet. Concerten te Vlissingen in kader „Zomershow- pro gramma". Het Canadees jeugdorkest „BarrleCol- legiate Band" uit Ontario brengt, na te hebben deelgenomen aan het inter nationaal muziekfestival te Kerkrade, momenteel een tweedaags bezoek aan Zeeland. Een bezoek waarbij de mu ziek uiteraard een belangrijke plaats inneemt, maar waarbij bovendien een „sight-seeing-trlp" én een officiële ontvangst ten stadhuize van Vlissin gen voor de jeugdige Canadezen op het programma staan. Gisteravond gaven de Canadese be zoekers in „Britannia" te Vlissingen liet eerste van een tweetal concerten in het kader van het zomeravondpro gramma van de „Vlissingse Zomer- show". Namens het Zomershowcomitó werden, nadat de musicerende gasten het Wilhelmus gespeeld hadden, har telijke Engelse welkomstwoorden ge sproken door de heer Jac. de Visser die, sprekend over de bijzondere vriendschapsbanden welke tijdens en na de bevrijding tussen Nederland en Canada zijn ontstaan, erop wees hoe deze banden sindsdien versterkt zijn door de vele Nederlanders die naar Canada emigreerden. Hij sprak de wens uit dat de Canadezen de beste herinneringen zouden meenemen van hun verblijf op Walcheren; een ver blijf dat mede mogelijk is gemaakt door vele Vlissingse inwoners die de orkestleden spontaan onderdak heb ben aangeboden. Voor het concert van deze avond was een programma opgesteld dat zieh uitstekend leende voor een zomer avond als deze, en dat bovendien het orkest de gelegenheid bood om naast een aantal werkjes van vermaarde Europese componisten, ook specifiek- Amerikaanse muziek ten gehore te brengen. Zo begon men met een toccata van Frescobaldl; een inzet die men graag wat „lichtvoetiger" zou hebben horen klinken maar wellicht waren de vermoeienissen van de laatste dagen schuldig aan het feit, dat dit ope ningsnummer een wat matte, een haast plichtmatige indruk maakte. Een matheid die echter snel overwon nen bleek, want de hierop volgende Paganini-variaties werden veel geïn- spireerder gebracht. Een uitstekende indruk maakte het orkest ook met de Tsjaikowski-wals en de ouverture van Rossini; met élan en zwier gebracht paste deze muziek voortreffelijk in het kader van dit zomeravondconcert, evenals het arrangement op een Mexicaans volkslied dat fris en pre tentieloos werd gespeeld. Specifiek-Amerikaans waren dan de „pictures of the American West" van Grofe, en na de pau ze de fragmenten uit de opera ..Porgy and Bess". In de vertol king welke het orkest van deze fragmenten gaf, wachtte men ech ter tevergeefs op de geladenheid, de dramatiek welke toch niet los te denken valt van deze Gershwin- composltie. Een geladenheid die echter wèl weer te duidelijk te be speuren viel in een ongemeen-boei- end gespeelde „Legend"- van Paul Creston! Met een selectie van moderne dans muziek bewees het orkest tenslotte, dat het zich ook op dit gebied thuis voelt en het begrip „swing" bijzonder goed tot uitdrukkmgiweet te brengen. Met het spelen van het Canadeze volkslied kwam een einde aan dit con cert, dat werd bijgewoond door bur gemeester en mevrouw Kolff. Vanochtend wordt de „Barrié Colle giate Band" officieel ontvangen door net Vlissingse gemeentebestuur. Van middag maken de Canadezen een rondrit over Walcheren, vanavond om acht uur is er wederom een con cert in Britannia te Vlissingen. Voor dit concert staat muziek van Von We ber en Strawinsky op het program ma; in het „Amerikaanse" genre brengt men onder meer een Dixie- land-concerto. WW\*VV\*V\\>VV\**WV\*V (Advertentie) BRYLCREEM b\ ons slechts i._ PER TUBE. JO FIBBE liet is geen alledaags verschijnsel in de nieuwe haven van Goes een kust vaarder gemeerd te zién en nog min der als het schip geladen is met hout. Waar anders slechts binnenvaartui gen een ligplaats kiezen, ligt sedert maandagmorgen de Nederlandse kustvaarder „Truitje" (220 ton) met ongeveer 400 kubieke nieter Fins hout gemeerd. Dit hout is bestemd voor de hout handel E. N. C. van Riesen te Goes, die 't tot nu toe alleen met binnenvaar tuigen heeft laten aanvoeren. De diep te van het kanaaltje van Goes naar de Oosterschelde is namelijk 2.20 tot 2.25 meter, terwijl de meeste coasters een diepgang hebben van 2.40 tot 2.50 meter. Slechts bijzonder kleine kust vaarders ze zijn niet rendabel en verdwijnen daarom meer en meer kunnen Goes via dit kanaal bereiken. In Nederland varen circa tien van deze „dwerg"-kustvaarders en één daarvan is „Truitje". Dit schip arri veerde gistermorgen na een voorspoe dige reis uit het verre Finland in de Nieuwe Haven te Goes, waar spoedig na aankomst begonnen werd de la ding van 400 kubieke meter hout te lossen. Overigens ziet het er naar uit, dat iwterjaren steeds meer kustvaarders naar Goes zullen varen. De gemeente raad heeft enige maanden geleden reeds het besluit genomen het ka naaltje te verdiepen tot 2.75 meter. Wanneer dit besluit wordt bekrach tigd en de benodigde gelden beschik baar zijn, zal hét inderdaad niet lang meer duren of kustvaarders zullen tot het vertrouwde stadsbeeld van Goes- noord gom behoren. Voorlopig zullen dit jac.- T?og twee kleine kustvaarders de reis "m- r Goes maken, want hout handel Vr.n Riesen zal voor twee rei zen nog gebruik maken van een coaster (Foto P.Z.C.) VANDAAG Mhtdelburg-Klectro; „Kiss them for me", 19 en 21.18 uur, a.l. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 0 tot 22 ur. van Benthem en Jutting: Tentoon stelling Grafisch werk van Picasso, 0—18 uur. Yiistfngen-Alhambra: „De Jonge leeu wen", 19 uur, 18 jaar. „Luxor „The young guns", 20 uur, 14 jaar. Zeevaartschool: Tentoonstelling Scheepsbouw en Tankvaart, 10—12 en 14—17 uur. Britannia: „Earrie Collegate" band, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2