Mf n Wethouder L. J. van 't Westende in Middelburg legt zijn taak neer Overstelpende drukte tijdens Visserijdagen in Breskens Tevreden Re VY s Sfessfe EXPOSITIE VAN „C0L0RIET" WERD ZATERDAG GEOPEND sclmjven PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 18 Aüuuoiuo 1958 MET DAVEREND VUURWERK BESLOTEN Fleurige stoet met praalwagens trok door versierde straten „Je zou niet zeggen, dat Breskens na de verplaatsing van de veerhaven een dood dorpje is geworden". De inwoner van Breskens, die zondagmid dag deze woorden sprak, had gelijk. De belangstelling voor de visserij- dagen 1958 was tijdens het weekend overweldigend. Duizenden bezoekers zagen zaterdag en zondag de optocht met praalwagens en muziekkorpsen voorbijtrekken. Gisteren was de drukte zelfs overstelpend: niet alleen in de middaguren, maar in het bijzonder 's avonds, toen één deinende men senzee geboeid naar het ontsteken van een kleurrijk vuurwerk keek. De visserijdagen, die vrijdag waren gestart, werden zaterdagmorgen voortgezet met een officiële ont vangst van de bemanning van Hr. Ms. „Breskens" ten stadhuize. Over en weer werden vele vriendelijke woorden gesproken, welke vergezeld gingen van een geschenk. Burge meester J. A. Eekhout bood zijn gasten een fraai schilderij aan van de vissershaven en de commandant van de ..Breskens", luitenant ter zee tweede klasse o.c. Oostzee Bos veld overhandigde een plaquette met het wapen van Breskens en het ma rine-embleem. 's Middags traden de voetbalelftallen van Breskens en de Marine in het veld. De „jantjes" ble ken geen partij voor de snelle en schotvaardige Bressiaanders, die een waar schuttersfestijn aanrichtten. De eindstand was 150 voor de gasthe ren. Nadat in de middaguren een zeil wedstrijd was gehouden, verscheen om drie uur de stoet met praalwa gens en muziekkorpsen in de stra ten van Breskens. Kleurig lint Als een kleurig lint trok de op tocht door de versierde straten van het vissersplaatsje. De be woners van niet minder dra der tien wijken en straten kv. men met een eigen ontwerp, 'v riiij artisticiteit vaak was gr r.rd aan originaliteit. Uitera: r.i was het „zee"-element sterk vertegen woordigd. Zo zag men een bij zonder geslaagde „Zeefantasie" van de Dorpsstraat, de „Wonder schelp van Piggelmee" (Visserij straat), een „Zeester" (Verlengde Dorpsstraat) enz. Ook op ander gebied waren er heel aardige creaties te zien, waarbij de arreslee (Julianastraat) de „Zeppe lin" (Philip van Kleefstraat) en de „Gelaarsde Kat" (Mercuriusstraat) bijzonder aardig waren. Op de pitti ge klanken van vijf muziekkorpsen presenteerden de praalwagens zich twee dagen zaterdag en zondag langs een lange route. De prijzen werden als volgt toege kend: le prijs, 50 punten, wisselbe ker: „Zeefantasie", wijk Dorpsstraat; le prijs, 48 punten: „Vogelbrui loft", Vogelenzang; le prijs, 47 pun ten: „Gelaarsde Kat", Mercurius straat; le prijs 46 punten: „Zeppelin" Philips van Kleefstraat; le prijs, 46 punten: „Winter", Julianastraat; 2e v'"_ r' Van ouds - een héél beste Virginia prijs, 44 punten: „Hazardspel" Spui- plein; 2e prijs, 44 punten: „Ijsbeer" Oranjeplein; 2e prijs 43 punten: „Rust na arbeid", Hullustraat; 2e prijs, 42 punten, „Wonderschelp van Piggelmee", Visserijstraat; 2e prijs, 41 punten: „Vrede", Boulevard; 3e prijs, 36 punten. „Atomium", Bloe men wijk; 4e prijs. 34 punten: „Zee ster", Verlengde Dorpsstraat. Het to taal aantal te behalen punten be droeg 50. Zaterdagavond stond in het teken van de sport: na een concert door „Mozart" uit Yerseke, kreeg men cyclobalwedstrijden te zien door „Sport na Arbeid" uit Gent. De Bei- ren toonden zich daarbij ware acro- )aten op de fiets en zij mochten me nig open doekje in ontvangst nemen Ook de boksliefhebbers kwamen aan hun trek: enkele boksers van D.O.S. uit Vlissingen lieten zien wat ook Zeeland op dit gebied presteert. Een concert met taptoe, verzorgd door „Ons Genoegen" uit Vlissingen, be sloot de tweede visserijdag. Drukke zondag Zelden is het in Breskens zo druk geweest als zondag, de slotdag van de visserijfeesten. Niet in de laatste plaats was deze drukte te danken aan het zachte zomerweer, dat vele duizenden van heinde en verre naar Breskens deed stromen. Het pro gramma voor deze derde dag was rijk gevarieerd. Allereerst was er 'n aantrekkelijke en spectaculaire de monstratie waterskieën, die even wel een uur later begon dan op het tijdschema stond aangegeven. Ook de wedstrijd met raceboten op de Schelde werd door vele duizenden ge volgd. Daarna vertoonde de optocht met praalwagens zich weer in de straten van Breskens, waarbij de Staf muziek van de Genie uit Den Bosch veel bewondering kreeg. Na een excercitie door dit in gala-uni form gestoken korps en concerten door „Sint; Caecilia" uit Vlissingen en „O.K.K." uit Schoondijke, traden in de avonduren bekende radio- en televisie-artisten als mede enkele acrobaten opgenomen in Charles Aerts Radio Ensemble" op het Oranjeplein voor het voetlicht. Het slot van de driedaagse visserij feesten was een daverend vuurwerk, dat om elf uur werd ontstoken en dat een enorme belangstelling trók. IN HET KUNSTMUSEUM Twaalf leden zonden ruim 40 werken in. De voorzitter van de Zeeuwse Kun stenaarskring, de heer H. Pieters, heeft zaterdagmiddag in het Kunst museum te Middelburg de jaarlijkse tentoonstelling geopend van de hoofd stedelijke schildersclub „Coloriet". Van de ongeveer vijfentwintig leden van „Coloriet" nemen er twaalf aan ling, waarin bijzonder goed tot uit drukking komt waartoe de Middel burgse amateurschilders in staat zijn. „De leden van „Coloriet" hebben zich dankzij noeste vlijt weten te ontwik kelen tot amateurs, die met schilder werk voor de dag komen, dat er zijn mag", aldus constateerde de heer Pie ters tijdens zijn openingswoord. De genodigden werden welkom gehe ten door de voorzitster van de schil dersclub, mej. Henny Huser, die er vervolgens op wees, dat de leden van „Coloriet" er van overtuigd zijn, dat het schone in het leven tot ontwikke ling gebracht moet worden. „Daar voor is echter goede leiding nodig", aldus mej. Huser. Zij dankte in dit verband de leider van de schilder- en tekenclub, kunstschilder Jacques Prince, die de amateurschilders de schoonheid van kleur en lijn bij brengt. In zijn ppeningswoord merkte de heer Pieters op, dat hij een tiental jaren geleden voor het eerst met „Coloriet" in aanraking kwam tijdens een ten toonstelling in de Kuiperspoort. Hij meende toen al bij deze hem sympa thieke vereniging te mogen opmer ken, wat „Coloriet" thans is gewor den. Maar tevens waren toen volgens de heer Pieters een zekere spanning en tegenstelling, die hij wilde vast knopen aan de begrippen dilettantis me en amateurisme. Het dillettantis- me was gebonden aan overschatting van eigen kunnen en kennen, terwijl bij de amateurs de liefde voor de ma terie duidelijk naar voren kwam. Gunstig ontwikkeld Met vreugde constateerde de voor zitter van de Z.K.K., dat de gezon de vorm van amateurisme, die ook tijdens de eerste tentoonstelling in aanleg aanwezig was, zich bijzon- Tijdens de1 optocht met praalwagens, als onderdeel van de Visserijfeesten te Breskens, kon men o.m, deze aan trekkelijke inzending zien: een ouder wetse arreslee, waarvan de inzitten de dames en de koetsier in Cad- zandse dracht waren gekleed. (Foto P.Z.C.) De „Oranje" weer in Vlissingen. Voor de tweede maal in dit seizoen bracht het m.s. „Oranje" van de Stoomvaart Mij. „Nederland" zater dag een bezoek aan Vlissingen, na een cruise naar de Middellandse Zee. Vrijdagnacht om half drie meerde het schip aan de kademuur in de buitenhaven, waar des morgens tus sen acht en tien uur een honderdtal passagiers van boord ging. Nadat 's middags tussen half vier en zes uur een zelfde aantal reizigers zich had ingescheept, vertrok het schip weer naar zee voor een nieuwe cruise met als eerste bestemming South ampton. der gunstig ontwikkeld heeft. „De dilettanten hebben zich terugge trokken", betoogde de heer Pie ters. „Verdwenen zijn de stadhui zen, de kerken enz. en ook het „plaatje" telt niet meer mee". Tot slot hoopte de heer Pieters, dat vooral de jongere leden hun liefde voor de beeldende kunst zullen behou den. Ook de heer Prince wenste hij ;eluk met deze expositie. Mej. Huser jankte de heer Pieters voor de sym pathieke wijze, waarop hij deze ten toonstelling geopend heeft. Tot 30 augustus a.s. zullen de werken van de „Coloriet"-!eden te zien zijn. NA BIJNA DERTIEN JAAR Hij had belangrijk aandeel in de herbouw van de Zeeuwse hoofdstad MIDDELBURGSE WETHOUDER van gemeentewerken, reinigings- en ont- smettingsdienst en brandweer) de heer L. J. van 't Westende, neemt maan dag 25 augustus a.s. afscheid van de hoofdstedelijke raad. Gedurende bijna dertien jaar om precies te zijn sinds 19 december 1945 heeft wethou der Van 't Westende onder vaak zeer moeilijke omstandigheden zijn beste krachten ingezet voor het welzijn van de Middelburgse bevolking. Onder moeilijke omstandigheden, want toen de heer Van 't Westende benoemd werd, was de Zeeuwse hoofdstad juist krachtig begonnen zijn centrum te herstellen van de slagen toegebracht door de Tweede Wereldoorlog, terwijl in de buitenwijken het zeewater zijn vernietigende werk voltooide. In deze veelomvattende en moeilijke herbouw van de stad heeft wethouder Van 't Westende een belangrijke rol gespeeld. „Met heel veel ambitie en genoe gen heb ik deze taak verricht", vertelde de wethouder ons tijdens een on derhoud, dat wij met hem mochten hebben. „Hoewel het soms erg moeilijk was, behoud ik de aangenaamste herinneringen aan mijn wethouderschap, dat ik altijd gezien heb als een dienende functie in het algemeen belang". En dat algemeen belang is de optelsom van alle persoonlijke belangen der Middelburgse ingezetenen". Bejaard man tijdens kerkdienst overleden. De 80-jarige W. J. te Hoedekensker- ke is zondagmorgen bij het begin van de dienst in de Ned. Herv. kerk al daar plotseling overleden. De man werd door een hartverlamming ge troffen. De thans 64-jarige wethouder, de enige vertegenwoordiger van de K.V. P., is geboren onder de rook van Ar- nemuiden op de grote boerderij „De Kruitmolen". Toen hij drie jaar was verhuisde zijn ouders naar Middel burg, waar de jonge Van 't Westende de technische school bezocht en zich daar bekwaamde in het bankwerkers vak. Nog voor en gedurende zijn diensttijd volgde hij de „Cursus on derwijs nijverheidsakte" voor teke nen/bankwerken, daar zijn aanvanke lijk plan was een baan te zoeken in het nijverheidsonderwijs. In militaire dienst volgde hij voorts een schrifte lijke cursus voor scheepswerktuig- kundige,- maar een examen hiervoor legde de heer Van 't Westende nooit af. Ook zijn onderwijsplannen gaf hij op en hij stapte na zijn dienstperiode over in het elektriciteitsvak. Dertien jaar werkte hij als chef monteur bij de „Algemene Zeeuw se Elektriciteitsmij" en toen deze geliquideerd werd, begon de heer Van 't Westende in een pand aan de Korte Gortstraat zelf een zaak. Zijn financiële middelen waren be trekkelijk gering, maar met een groot doorzettingsvermogen bouw de hij de zaak uit, stichtte een fi liaal te Vlissingen en een technisch handelsbureau in welke drie zaken binnen korte tijd 60 man perso neel werk vond. Bij de brand van 1940 werd de zaak in Middelburg verwoest, waarna in 1942 het Vlis- singse filiaal getroffen werd. In de Zeeuwse hoofdstad zette de heer Van 't Westende zijn bedrijf toen voort in een noodwinkel. Bij de bouw van deze noodwinkels is de wethouder ten nauwste betrokken geweest. Hij was in die tijd bestuurs lid van de stichting „Getroffenen oorlogsgeweld Zeeland", die vrijwel onmiddellijk na de brand was opge richt en waarvan wijlen de heer K. Zwagerman, veeteeltconsulent, voor zitter was. Bij de bouw van deze noodwinkels langs de kaaien had de heer Van 't Westende tot taak de panden in te delen, op te stellen en er een plaats voor te zoeken. Dit in nauw overleg met de dienst voor meentewerken. Kleine ruitjes Gedurende de oorlog heeft wethouder Van 't Westende zich vooral bemoeid met de architectuur van het nieuwe centrum, ook weer via de stiching „Getroffenen oorlogsgeweld Zeeland". De architectonisch voorschriften van de stichting „Herbouw Middelburg" luidden onder meer, dat de winkel panden moesten worden voorzien van kleine ruitjes en afgesloten portieken. Hemel en aarde heeft de heer Van 't Westende bewogen om de kleine ruit- tjes door grote te doen vervangen. Zelfs professoren en het geografisch instituut der rijksuniversiteit te Utrecht werden hiervoor ingescha keld. „Vijand nummer één" en „Klei ne ruitjes" noemde men de heer Van 't Westende toenPas veel later RADIO- EN T.V.-RUBRIEK £\orev\, yiato eu.... V.A.R.A.'s „Totebel" bleef leeg. De ster van de zaterdagavond televi sie was niet Wim Sonneveld en zeker niet Friso Endt in „Totebel", maar de bejaarde en vriendelijke gemeen tesecretaris van Oudewater. Hij spreidde in de quiz „Weet wel wat je waagt" van Theo Eerdmans een bui tengewone kennis ten toon over de heksen en al wat met deze door de lncht vliegende dames -te maken heeft. Eerdman leidde zijn quiz weer des kundig en humoristisch en dat de Nijmeegse knaap met zijn kennis van de Tsjechische componist Dvo rak de totale buit binnenhaalde, was dik verdiend. Voor de derde maal Salzburg. Gisteravond zal nagenoeg heel opera- minnend Europa de gast zijn ge weest bij de „Salzburger festspiele" In een qua stemmenmateriaal en voordracht bijkans ideale bezetting werd een uitvoering gebracht van Mozarts „Cosi fan tutte". Heerlijke muziek, waarvan men eigenlijk net zoveel genoot zonder met de vrij statische reeksen zwart-wit beelden te worden geconfronteerd. Deze Mozartopera immers verloopt qua gegevens vrij gelijkmatig: er is weinig handeling, er zijn vrij veel re citatieven. Wat dat betreft is deze opera dan ook niet de geschiktste om een weinig voor deze muziek ge ïnteresseerd publiek blijvend te boei en. Vooral ook omdat de tekst in het Italiaans wordt gézongen en de door snee kijker zodoende geen enkele kans krijgt iets van het gezongene gaf de gemeenteraad zijn fiat op de grote ruiten. In 1943 werd de heer Van 't Westende door de Duitse bezetters Middelburg uitgewezen. Hij kwam in Rotterdam terecht, waar hij, beschuldigd van „vijandelijke" activiteiten, op 1 no vember 1944 aangezegd werd de vol gende morgen ter dood gebracht te worden. Die volgende morgen kwam echter de Engelse aanval-op de Heem raadssingel, waarna de Duitsers hem vrijlieten. Terug in Middelburg werd de heer Van 't Westende aangezocht zitting te nemen in de noodgemeen- teraad. Dat gebeurde en een klein jaar later werd hij gekozen tot wet houder van c-enbare we"'- - In het bijzonder interesseerde de wethouder zich voor liet noodher- stel, van welke commissie hij voor zitter was en die speciaal belast werd met het aantrekken van de benodigde materialen. Er was toen geen stuk glas te krijgen, geen draad, geen afsluiter, kortom al les moest uit het buitenland „los gepeuterd" worden. „Kritiek was er genoeg, daar openbare werken altijd aan de weg timmert", ver telde de wethouder. „De wethou der van openbare werken was in elke raadsvergadering het meest aan het woord. In elke zitting kreeg ik van elk raadslid op m'n kop Conferenties Want elke inwoner wilde zo snel mo gelijk aan de beurt komen voor licht, gas, waterleiding enz. Ontelbare ma len treinde de wethouder de eerste ja ren naar Den Haag om de belangen van zijn stad te bepleiten en vele uren confereerde hij met de minister van wederopbouw en volkshuisvesting, die minstens twee maal per maand naar de Zeeuwse hoofdstad kwam. In sa menwerking met de thans oud-direc teur van gemeentebedrijven, ir. B. C. Roeters van Lennep, slaagde de wet houder er in om de talloze moeilijk heden langzaam maar zeker uit de weg te ruimen. Naast zijn drukke werkzaamheden als gemeentebestuurder vond de heer Van 't Westende nog voldoende tijd om zijn belangstelling te doen uit gaan naar het onderwijs. Hij is voor zitter van de onderwijscommissie van de technische school te Middelburg, voorzitter van de examencimmissie der Scheldeschool. Om nog enkele van zijn vele functies te noemen: zo be noemde men de wethouder tot voor zitter van de katholieke stichting be jaardenzorg Walcheren en tot voorzit ter van de afdeling Middelburg van de katholieke middenstansbpnd. Ook uit hoofde van zijn wethoudërschap be kleedde de heer Van 't Westende en kele functies. „De tijd, en dan met name de Iaat' ste dertien jaar, is voor mij zeer snel gegaan", zei de heer Van 't Westende aan het einde van ons gesprek. Maar zoals reeds gezegd hij bewaart er de prettigste herinneringen aan. Ook aan de raadsleden, met wie hij immer in uitstekende verstandhou ding samengewerkt heeft, aldus ver klaarde de wethouder, die nu eindelijk de tijd krijgt om zich uit te leven in zijn hobbies, namelijk schilderen en boetseren. te begrijpen. Daarom ook was dit een avond spec materie vertrouwde luisteraar. ipeciaal voor de met deze Er werd verrukkelijk gezongen. Wie zou anders hebben verwacht van een Elisabeth Schwarzkopf, Grazielli Sciutti of een Rolanda Panefai? Kijk en luister. Na Peter van Campens actualiteiten rubriek „Attentie" brengt de NCRV ons vanavond o.m. naar de Marathon- baan in Den Haag, waar we getuige kunnen zijn van een rolschaatsen- p'rogramma en een interlandrolhoc- keywedstrijd. Voor haar radioprogramma blijft de AVRO vanavond nog in de zomerse sfeer met impressies op en om de boulevards van de Cote d'Azur, Jacques van Kollenburg is om kwart voor acht al paraat. Verder op Hilversum I veel en goede muziekprogramma's met o.m'. de symfonische liederencyclus van Wil lem Striet:~ian, uitgevoerd door het Radio Filharmonisch Orkest met als soliste Corry van Beekum. UIT DE ETHER DINSDAG 19 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00 AVRO 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gr. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Or gel en zang. 13.00. Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promcnade-ork. 13.55 Beurs- ber. 14.00 De wraakroep van Siva, hoor spel. 14.40 Gram. 15.15 Gevar. program ma voor de jeugd. 16.30 Fotopalet, caus. 16.45 Tenor en piano. 17.15 Gram. 17.45 Europese atletiekkampioenscheppen te Stockholm. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Europese atletiekkampioenschap- pen te Stockholm. 18.45 Gram. 18.55 Pa ris vous parle. 19.00 Gram. 19-45 Toneel beschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.40 Monsieur Beaucaire, hoorspel. 21.45 Act. 22.00 Planodecital. 22.25 Zang en harp. 22.45 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.15 Koer sen te New York. 23.16 New York cal ling. 23.21—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.25 Pontifi cale hoogmis. 10.45 Voor de kinderen. 11.00 Voor de vrouw. 11,30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middag klok noodklok. 12.03 Gram 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws- en kath. nws. 13.20 Gram. 13.20 Wereldmuzlekconcours Kerkrade 1958. 14.00 Gram. 14 30 Voor de vrouwen van het land. 14 40 Gram. 15.00 Grain, of progr. voor de jeugd. 15.30 Chansons. 16.00 Voor de zieken 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Rijksdelen overzee. Mozaïek van eilanden rond de Carabische zee. door mr. I. C. Debrot. I8.00 Gram. 18.20 K.V.P., pol. caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Gram 19.00 Nieuws. 19,10 Gram. 19.30 Le Nozze dl Figaro, opera (In de pauze: 20.50—21.05 act.) 22.30 Gram. 22.45 Avond gebed en liturg kal, 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzlcht. 20.20 In het rijk der hamsters, film. 20.35— 21.50 Film.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6