Kampi >ioen van vorig jaar Swift II volledig uitgeschakeld KAPPIE De ondergang van de Canopus SPORT EN WEDSTRIJDEN DERDE SCHELDETOERNOOl ZONDER KAMPIOEN VEL0X... en hei geheim van de zeedraak III: BOUPIM PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 18 AUGUSTUS 1958 COMPETITIE ZEEUWSE KORFBALBOND Strijd gaat tussen Tjoba 1 en Togo I Nu de competitie voor ruim tweederde gespeeld Is, is het mogelijk een dui delijk beeld te geven van de standen. Tot op heden is alleen de kampioen in de avondklasse bekend, nl. Swift V, dat dit jaar wel ver boven haar tegenstanders uitstak. In enkele andere afdelingen zullen de kampioenen niet lang meer op zich laten wachten. Zoals blijkt is in de eerste klas het goed begonnen Elto teruggevallen, ter wijl de kampioen van vorig jaar Swift II ver uitgeschakeld is. De strijd gaat nu vooral 'tussen de ploegen Tjoba I en TOGO I. Volharding I is reeds bij het eerste puntenverlies degradant en zal de dans dan ook zeker niet meer ontspringen. VIOSI speelt zeer wisselvallig, terwijl Animo I zich behoorlijk aan het herstellen is. De stand luidt hier als volgt: 1 16 51—32 12 7 1 5 15 58—48 8 6 1 1 13 68—25 10 5 2 3 12 43—35 9 4 1 4 9 36—38 10 3 1 6 7 29—42 9 3 0 6 6 25—40 11 0 0 11 0 31—81 Tjoba I Elto I TOGO I Swift II yios i Animo I Scampolo I Volharding I 2A In klas 2A heerst zowel onder- als bo venaan grote spanning. De protest commissie moet nog uitspraak doen op een door Zuidwesters I ingediend protest; wint men dit protest, dan zal nog een gedeelte van een wedstrijd gespeeld moeten worden, waar bij eventuele winst van Zuidwesters I de beide kopploegen op gelijke hoogte komen. TOP I volgt hier de leiders op geringe afstand en zal van iedere misstap dankbaar gebruik maken. Onderaan zit BKCI lelijk in het nauw, vooral door het niet opkomen tegen Vitesse I, waardoor het 2 strafpunten te incasseren kreeg. Swift IV staat echter ook nog lang niet veilig. Vites se valt dit jaar iets tegen, terwijl dit ook van VOPO I gezegd kan worden. Zuidwesters I 10 7 2 1 16 8536 TOP I 11 7 2 2 16 42—27 Swift HI 8 6 1 1 13 58—36 Vitesse 10 5 1 4 11 41—42 Tloba II 11 2 4 5 8 39—50 VOPO I 11 3 1 7 7 30—50 Swift IV 9 2 1 6 5 33—47 BKC I* 10 2 0 8 2 30—74 In klas 2B schijnt Olympia I weer terug naar de eerste klas te willen, daar de kans op het kampioenschap hier groot is, al is Luctor I goede tweede met echter een zwaarder programma. Zeelandïa I Is echter ook nog lang niet uitgeschakeld en kan zeker nog een woordje mee spreken. Rode-lantaarndrager is hier Eendracht uit Tholen, dat wel geen kans meer zal zien de degra datie te ontspringen. Olympia I Luctor I Zeelandia I Volharding II TOGO n De Poel VIOS II Eendracht 9 8 0 1 16 65—16 8 7 0 1 14 41—14 8 5 1 2 11 53—18 10 5 0 5 10 31—47 8 4 0 4 8 33—38 9 3 1 5 7 26—32 10 2 0 S 4 35—50 8 0 0 8 0 9—58 (Advertentie) Extra sportbericht Op vele Nederlandse voetbalvelden deden het vorige seizoen de nieuwe Quick voetbalschoenen met patent rubberzooi hun intrede. Al spoedig gingen vele voetbalclubs, waaronder diverse uit de eredivisie, tot aan schaffing over en het succes bieef niet uit. Na enkele wedstrijden bleek name lijk, dat de spelers op deze vederlich te schoenen met extra versterking in het hol van de voet, de gehele match fris en strijdvaardig bleven. In de extra holversterking en de buigzaamheid in de voorvoet schuilt het grote voordeel van de nieuwe Quick voetbalschoenen, want daar door is het doorzakken van de voet uitgesloten, zodat pijnlijke voet- en kuitspieren voorkomen worden. Terecht worden daarom deze ge patenteerde Quick voetbalschoenen orthopedisch verantwoord genoemd, want zij betekenen het behoud van de voet. Vraag het uw vrienden, die er reeds op spelen. U herkent de schoenen direct aan de witte rubberzolen (75% van de Nederlandse kampioenen spelen reeds op deze gepatenteerde Quick voetbal schoenen). Quick voetbalschoenen zijn verkrijg baar bij de bekende sporthandel. In 3A is aan de kop een levendige strijd gaande tussen ONDO, KVL en VEDO I, waarvan vooral de laatste na een slecht begin zich keurig heeft hersteld. Zoals uit de stand is op te maken, kan hier nog veel gebeuren, al dient gezegd te worden, dat ONDO het lichte programma in het vooruit zicht heeft. Animo II ls na een goed begin danig afgezakt. Stormvogels is dit laar goed voor de dag gekomen en slaagde er zelfs in ook ONDO een puntje afhandig te maken. 3A ONDO 9 6 2 1 14 56—29 KVL 10 7 0 3 14 56—36 VEDO I 9 5 1 3 11 59—26 Animo H* 8 5 1 2 9 31—26 Stormvogels 10 3 3 4 9 4338 TOP II 9 0 2 7 2 19—47 Swift VI 7 0 1 6 0 6—68 In 3B stevent Blauw Wit recht op het kampioenschap af en het hijsen van de vlag is nog slechts een kwestie van tijd. ELTO li beschikt echter over een behoorlijke ploeg en is hier dan ook goede tweede. Dit seizoen vallen de prestaties tegen van het gedegra deerde Scampolo n, de kampioen van vorig jaar Luctor n en WKV, terwijl VOTO uit Hoek nog geen enkele maal tot winst kon komen. Blauw Wit ELTO n Zeelandia TOGO UI Scampolo II Luctor II WKV VOTO 11 11 0 0 22 84—22 9 7 0 2 14 50—21 8 5 1 2 11 45—29 6 2 0 4 4 23—34 7 2 1 5 5 24—34 8 1 2 5 4 21—32 5 0 2 3 2 12—25 7 0 0 7 0 8—68 lijke resultaten en heeft thans het kampioenschap geheel in eigen hand, maar bij Iedere misstap is SSS lachende tweede. Over het al gemeen is deze klas zeer goed voor ae dag gekomen en blijkt dat het spelpeil op N.-Beveland behoorlijk omhoog is gegaan. DOS 55 valt wat tegen en behoort hier tot de zwak kere broeders, terwijl ook de pres taties van VOPO n niet geweldig zijn, daar deze ploeg zeer wisselval lig speelt. 3C Kats vopo n* VZOD I Olympia II DOS 55 VZOD n 10 9 0 1 18 74—28 10 8 1 1 17 64—25 6 4 2 0 8 43—16 14 0 4 10 4 0 6 9 117 10 0 0 10 8 39—31 8 32—31 3 30—58 0 8—100 In 3D wordt anderhalve competitie gespeeld en als Atlas geen steek meer laat vallen zal ze de kampioensvlag kunnen hijsen. AKC volgt hier goea en beschikt over een hardwerkende ploeg. Benjamin Zuidzande is vanzelf sprekend zwak begonnen, maar het mocht reeds gelukken drie overwin ningen te behalen, op VEDO III en zelfs een op BKO n. 3D Atlas AKC BKC n Zuidzande VEDO m 9 8 0 1 16 81—20 8 6 0 2 12 48—23 9 4 0 5 8 34—39 10 4 0 6 8 19—68 8 0 0 8 0 7—49 In de avondklas wist Swift V op een gemakkelijker wijze dan andere jaren het kampioenschap te behalen, vooral Zuidwesters H, dat andere Ja ren Swift V het vuur na aan de sche nen wist te leggen, viel dit jaar sterk tegen. VEDO n deed het echter zeer Eoed en staat met Zuidwesters op ge- jke hoogte. Swift V 10 9 1 0 19 78—18 VEDO H 9 4 1 4 9 22—39 Zuidwesters H 10 3 3 4 9 41—33 Animo IH 9 0 18 1 12—63 Maris en Tenny de Soet De 18-jarige Willem Maris is tijdens de nationale tenniskampioenschappen op de Scheveningse Mets-banen kam pioen van Nederland geworden door in de finale H. Goris met 61, 63, 62 te verslaan. De finale V3n het da mesenkelspel leverde de titel op voor Fenny de SoetTen Bosch, die Trix Sauter met 63, 6—2 versloeg. De ontmoeting MarisGoris was als strijd op de keper beschouwd een par tij zonder historie, maar door het bui tengewoon goede spel van de jeugdige Maris zal zij toch lang dn de herinne ring blijven. Eindelijk beschikt het Nederlandse tennis weer eens over een speler met een uitgesproken ta lent en het is te hopen, dat hij de ge legenheid krijgt zich verder te ont wikkelen. Dank zij het bij vlagen goede spel van Fredy Marinkele heeft zij met Piet van Eijsden beslag kunnen leg gen op het mixed kampioenschap. In de finale versloeg dit paar mej. F. Ferir en Karamoy met 75. 4—6, 7—5. In het damesdubbelspel waren Fenny de Soet en Fredy Marinkele kansloos tegen de dames Peters en Thung (7 5, 62) en in het herendubbel hebben Goris en Karamoy hun titel tegen Ma- ris en Hans van de Weg kunnen pro longeren. Zij wonnen met 36, 6—1, 9_7, 3-MJ, 7—5. Marathonploegen wonnen zevenhandbal-toernooi. Zaterdagavond werden op het Bone- dijkeplein te Vlissingen de finales ge speeld van het zeven-handbal toer nooi in het kader van de Zomershow. De dames-wedstrijd ging, hoe kan het anders, tussen Marathon en Zeeland Sport, in de eerste helft was Mara- r.hon duidelijk sterker en de rust ging dan ook met 30 voor Marathon in. Vlak na de pauze zette Zeeland Sport echter een fel tegenoffensief in, zo dat de stand al gauw 32 was. Vlak voor het einde maakte Marathon ech ter nog een mooie goal, zodat het 4 2 werd en dit was tevens de eind stand. Totaal genomen was het wel een aardige wedstrijd, er werd echter nogal ruw gespeeld, en dat voor da mes De heren-wedstrijd ging tussen de oude rivalen Marathon en Tonido. Voor de rust ging de strijd gelijk op (5—3). Maar na de pauze werd er hard gespeeld. Onenigheid tussen de spelers kwam het spel niet ten goe de. En toen het pubiek, dat nogal te gen Tonido te keer ging, er zich ook nog mee ging bemoeien, werd het he lemaal een rommeltje. De eindstand was 116 voor Marathon. Na afloop reikte de heer P. Ventevo- gel de bekers en lauwerkransen uit. De dames van Marathon ontvingen de wisselbeker voorgoed, daar ze het toernooi driemaal achter elkaar ge- worumen hebben. OP 31 AUGUSTUS A.S. Hengelo neemt thans Utrechtse plaats in. Op zondag 31 augustus organiseert de v.c. Vlissingen voor de derde maal het Scheldetoernooi, de revanche van het amateurkampioenschap van Ne derland. Helaas wordt het dit jaar geen echt revanchetoernooi, want landskampioen Velox zal inderdaad niet van de partij zijn. De Utrechte naren hebben zich namelijk, nadat zij naar het betaalde voetbal zijn overgegaan, teruggetrokken met als argument, dat deelneming voor hen te duur wordt. Een eigenaardig argu ment, indien men weet, dat ae bus- en verblijfkosten van 25 personen volledig vergoed zouden worden. Voorwaarden waarmee zij aanvan kelijk akkoord waren gegaan. De organisatoren hebben nummer twee van de eerste klas B, Hengelo, gaarne bereid gevonden de openge- komen plaats in te nemen. Twee jaar geleden, bij het eerste revan chetoernooi, was Hengelo ook van de partij en werd zelfs toernooiwinnaar. Vorig jaar werd de waardevolle en prachtige trofee, het zilveren wissel schip, gewonnen door Maurits. De deelnemende ploegen zijn: Quick Nijmegen, Alliance, Hengelo en Vlis singen. Zij spelen een halve compe titie van wedstrijden, die tweemaal 30 minuten zullen duren. Het programma luidt als volgt: 10.00 uur QuickHengelo; 11.10 uur AllianceVlissingen; 12.20 u HengeloAlliance; 13.30 uur VlissingenQuick; 14.40 uur QuickAlliance; 15.50 uur Hen geloVlissingen. Het is mogelijk dat de laatste twee wedstrijden worden verwisseld. De regeling is namelijk, dat de laatste wed strijd tevens de beslissende zal zijn. Om half zes is er een ontvangst voor de bestuurders van de bezoekende clubs, overige officials en genodig den. Hierna volgt een gezamenlijk diner. Tijdens dit diner zullen de prij zen worden uitgereikt. De replica van het zilveren wisselschip, dat de win nende club in eigendom krijgt, is weer beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Vlissingen. Tijdens het toernooi zal Pierre van der Schraaf officieel afscheid nemen als eerste elftalspeler van Vlissingen. Hij zal de laatste wedstrijd van het toernooi; dus die tegen Hengelo, mee spelen. Volleyballers wonnen en verloren van Belgen. In Steenbergen is zaterdagmiddag een volleybalwedstrijd gespeeld tussen de zestallen van Nederland en België. Ook de B-ploegen van beide landen speelden tegen elkaar. Bij de A-teams zegevierden de Belgen met 32 en bij de B-ploegen was het Nederland, dat met 31 won. De wedstrijden waren bedoeld als een voorbereiding op de Europese kampioenschappen. De ont moeting tussen de B-teams was de aantrekkelijkste. Het spel was snel ler dan dat van de A-teams die uit sluitend op winst speelden en nog al eens te hard van stapel liepen. Nederland won de eerste set met 16 14, in de tweede set werd met 415 verloren, het resultaat van de derde set was 159, terwijl de vierde en laatste set een reprise was van de tweede met dien verstande dat thans Nederland winnaar werd. Hierdoor werd de uitslag dus 31 voor Neder land. Vriendschappelijke voetbalwedstrijden. In binnen- en buitenland werden weer verschillende vriendschappelij ke wedstrijden gespeeld. De uitsla gen hiervan \yaren: PSV (Eindho ven)Wiener Sportclub 54; Eind hoven.Rapid J.C. 113; Ajax Antwerp F.C. 31; AGOWEn schede 4—2; GVAW-DWS/Am sterdam 53; MWHelmond 02. Te Tilburg is een vriendschappelijke voetbalwedstrijd gespeeld tussen Longa en Heerenveen. De ontmoe ting eindigde in een 52 overwin ning voor Heerenveen. Zondag is in Den Haag een vriend schappelijke voetbalwedstrijd ge speeld tussen de Nederlandse ere-di- visieclub ADO en de Belgische ploeg F.C. Luik. De gasten wonnen de ont moeting met 32. De ruststand was 2—2. Belg slaagde niet het Kanaal over te zwemmen. Een 24-jarige Belg, Pierre van Voo- ren, heeft een poging gedaan het En gelse kanaal over te zwemmen. Na zeven uur moest de Belg opgegeven, omdat hij door de sterke stroom nog niet was opgeschoten. HOOG EN LAAG WATER nap nap nap nap uur meter uur meter uur meter uur meter 19 augustus Vlissingen 4.34 2.47 16.49 2.51 10.58 1.98 23.38 2.25 Terneuzen 5.04 2.62 17.24 2.67 11.32 2.14 Hansweert 5.57 2.71 18.06 2.73 0.01 2.64 12.07 2.28 Zierikzee 6.04 1.86 18.16 1.71 11.21 1.32 23.56 1.68 Wemeldinge 6.26 2.12 18.46 1.95 11.58 1.58 10. Zodra de Kraak de ha ven van Lutjewier was bin nengevaren, spoedde Kappie zich naar het gebouw van de Raad voor de Scheep vaart, die in moeilijke zee zaken altijd het beslissende woord had. „Nou hoop ik maar, dat ze mijn verhaal over dat zeemonster zullen geloven", mompelde Kappie. „Ik voel er ja niks voor om uitgelachen te worden. Deze geschiedenis is bliksems be langrijk!" Maar toen hij de raadszaal binnentrad, bleek, dat iedereen al van het be staan van de zeeslang op de hoogte was. De raadsleden zaten namelijk met verhitte hoofden de agenda voor de volgende vergadering vast te stellen, die geheel aan het onderzoek naar de ge dragingen van het monster gewijd zou zijn. „Nou, van die gedragingen kan ik ja wel liet een en ander vertellen!" riep Kappie bitter. „Het lijkt me dat we die niet te lang moeten bestuderen, anders is er al gauw geen schip meer over". In korte bewoordingen deed hij vervolgens het' verhaal van zijn belevenissen. Zijn woorden maakten een diepe indruk. „Tsjonge, tsjonge!" klonk het van achter de tafel en alle leden schudden spijtig het hoofd. Toenn stond de marine-deskundige, de schout bij-dag Jonkheer Patee de Mijzon op. „AhemMijne heren", zo begon hij. „Uit het verslag van de kapitein is mij één ding zeer duidelijk geworden, namelijk dat er maar één man is, die in staat is om het euvel te verhelpen..." „Dan zou ik die man maar eens deksels gauw op dat slangebeest afsturen!" on derbrak Kappie ongeduldig. De schout-bij-dag knikte. „Juist, kapitein", hernam hij. „Ik ben blij, dat U er ook zo over denkt, want U bent dié man! Tenslotte bent U vertrouwd met de gedragingen van het monster!" en otfót De gouden regen van het geluk. In het boek van Ross Lockridge Jr. „De gouden regen van het geluk", dat in Amerika verscheen onder de titel „Raintree country", zijn de romanti sche en idealistische droom van een strijdbaar dichter en de worsteling van een natie in wording door elkaar fe weven. ohnny Shawnessy is een jonge Ame rikaan uit het Midden-Westen. Hij droomt zich een wereld, waarin een ieder het geluk deelachtig zou wor den. Zijn droom werd gerealiseerd door de legendarische gouden regen, die eenmaal zijn bloesems als een Gouden regen van het Geluk, zou uit storten over het, in het midden van de vorige eeuw, verbeten voor zijn een heid strijdende Amerikaanse volk. Johnny's dromen brengen hem echter in allerlei verwikkelingen. Ze ontna men hem telkens weer het meisje, dat voor hem bestemd scheen. Zijn grote ridderlijkheid maakte dat hij zich in een ellende en vertwijfeling brengend huwelijk stortte met een rij ke plantersdochter uit New Orleans. „De gouden regen van het geluk", verschenen bij de uitgeverij Wieken N.V. te Amstelveen, is een boeiende roman over mensen uit een bewogen verleden, hun levens en him liefde. Het levensverhaal van een Engelse Marva. Nevil Shute, die we reeds hebben le ren kennen in „Pastorale", „Finale. als voorspel", ,,'s Mensen schaakspel" en „Land in de verte", blijft ook in zijn nieuwe boek, „Gebed voor een vrouw", waarin hij het levensverhaal van een Engelse Marva schetst, een schrijver van formaat. In zijn boek uitgegeven door Ad. M. C. Stok Uit geversmaatschappij in Den Haag, voert hij ons terug naar de oorlogsja ren in Engeland, toen heel het Britse volk vocht voor zijn bestaan. Het meisje Janet Prentice neemt dienst als „wren" (Engelse Marva) en verricht haar taak met grote toe wijding. Tijdens de oorlogsjaren ver liest zij haar verloofde en haar ou ders. Gekweld door een noodlottig voorval en de zinloosheid van haar le ven na alles wat zij verloor, valt zij ten prooi aan een diepe psychische de pressie. Ook na haar herstel blijft zij de zoekende, die haar weg door het leven niet meer vermag te vinden en die tenslotte in een wanhoopsdaad de enige uitweg ziet. F. R. Eckmar: „De maagd en de moordenaar" Onder zijn vroegere pseudoniem F. R. Eckmar is bij „Bruna" te Utrecht in de vorm van een pocket- book verschenen het boek van de be kende auteur Jan de Hartog „De maagd en de moordenaar". Het is een geestig geschrift, dat blijft boeien door de ingenieuze intrigue en de knappe wijze, waarop de handelingen worden beschreven. „De maagd en de moordenaar", mi ook in pocketvorm, kunnen we de liefhebbers van detee- tivevertellingen, en die niet alleen, be slist aanbevelen. FEUILLETON' EDOUARD PEISSON Na de harde stoten van de af gelopen nacht scheen het rustige, minder schokkende slingeren ver draaglijk te zijn en had de Canopus niet de boeg naar de Amerikaanse kust gewend? Toen hij zich voor de geopende deur van tussendek I be vond, had Dufor de emigranten weer willen zien, wier gezamenlijke kreet hem had doen terugdeinzen. Hij was de trap afgegaan. Niettegenstaande de benauwde atmosfeer en hoewel ve len ziek waren, zaten vrouwen, meis jes en kinderen, voor wie deze slaap zaal gereserveerd was, te eten. Man nen die hun kleine familie waren ko men opbeuren, vertroetelden de ba by's. Ook daar werden woorden en glimlachen gewisseld, ook daar heer ste ontspanning. Een jongen die het gewaagd had een blik op het achter dek te werpen, was binnen gekomen en had zich tegen zijn moeder aange- vleid, die een pasgeboren kind zoogde. Terwijl hij in een groot stuk brood hapte dat de vrouw hem ln een diep bordje toereikte, had hij zijn ervarin gen verteld: het water was niet meer zo „verschrikkelijk" en de golven sloegen niet meer over het dek. Een mooi jong meisie, dat op de knie- en lag, een soort madonna van een schilderij, met bijna blauw-zwart haar dat over haar schouders en haar krachtige, goedgevormde blote hals hing, met een uitdrukking van krachl en droefheid in de met donkere krin gen van vermoeienis omrande grote zwarte ogen en iets brutaals in de enigszins rauwe stem, had Dufor in het Frans aangesproken. „Meneer de officier. Dat Italiaanse schip vannacht, is het vergaan?" „Ik geloof van wel". „Hoeveel mannen waren er op?" „Misschien een veertig". Neergehurkt achter de rug van het meisje keek een jongeman, die er enigszins als een „struikrover" uit zag, met van koorts brandende ogen, met lang verward haar en bruine haren op wangen en bovenlip, wel licht haar verloofde, Dufor met half geopende mond strak aan. „Zijn ze verdronken?" Dufor had geen antwoord gegeven. „Ik ging nog droef geestiger naar de messroom. Het was niet mogelijk; Laurelle had stellig overdreven, of wel, ikzelf had zijn woorden te let terlijk opgevat. Ja, ze moesten de ko len om de ketels te stoken uitzoeken, maar enige pompen werkten nog en andere zouden in bedrijf komen. De bunkers zouden droger worden en Godde daar boven, wachtte op het stijgen van de stoomspanning, an ders zou hij niet zo kalm zijn. En wat zozeer gevreesd werd, machine- schade en het „duivelse" slingeren, waren niet voorgekomen. Die ont spanning zelfs, die ik juist onder de passagiers had opgemerkt, scheen me een goed teken toe. De uitroep van de Italiaanse: „Zijn ze verdron ken?" behoorde tot het verleden. Ik voelde in mijn binnenste een neiging tot hopen. „En opeens deed bij het betreden van de messroom een uit roep van Ollivier die, aan tafel een stuk rood vlees, dat hij met zijn vork vasthield zat te snijden, me stil staan: „Ziet Godde dan niet in dat er niets anders opzit dan wenden en zich laten voortdrijven?" Tegenover de zwarte, roodharige machinist met de ogen vol kolenstof, die met gebo gen hoofd moeite deed een kop half vol koffie tegen de slingeringen te behoeden. Tussen de slingerlatten op het tafellaken met enige met zout I bestrooide wijnvlekken, stonden bor den met etensresten en half geledig de glazen. Achter de glazen van de twee patrijspoorten klokte het wa ter. .,Ik heb nog bijna niets gezegd over Bertrand", hernam Dufor na een korte pauze. „Misschien hebt U hem goed gekend. Ik had nooit zulk een zwijgzaam, gesloten mens ont moet. Toch zonder laatdunkendheid. Nooit heeft hij me bij het wisselen van de wacht een enigszins persoon lijk woord toegevoegd, nooit heeft hij me iets gevraagd over mijn verle den. Als er slechts mannen als hij aan boord waren geweest, zou ik niet geweten hebben wat er voor mijn komst was gebeurd. Misschien zou ik zelfs de naam van Derieu niet gehoord hebben. Hij zat daar zwij gend met het kopje tussen de beide handen. Hij antwoordde Ollivier met geen woord. Ik geloof dat hij hem zelfs niet aankeekmisschien uit vrees dat zijn blik zijn gevoelens zou verraden. „Geen der mannen scheen mijn groet te hebben gehoord, maar terwijl ik me aan tafel zette, beweer de Ollivier nog: „Als hij koppig blijft, zullen we over twee uur geen stoom meer hebben, hoegenaamd niet meer", verduidelijkte hij, terwijl hij zijn glas opnam en het ledigde. „Onze bediende kwam binnen, kwam naar me toe, haalde borden, glazen en gebruikte couverts van de tafel voor mij weg en veegde met zijn vaatdoek het tafellaken wat schoon. „Wat zal Ik U brengen?" vroeg hij. „Alleen koffie". „Waarom zou U niet wat eten? Vanavond zal er niets warms meer zijn; de chef heeft me gewaarschuwd". „Ik heb geen trek". En de stilte viel in en bleef hangen. Ollivier zat met vertrokken gezicht, zwaar kauwend, te eten. Bertrand dronk met kleine slokjes zijn koffie, Jean ging weg en bracht me koffie. Er werd geen woord gesproken. Ik bemerkte wel, dat er tussen Bertrand en Ollivier geen vijandschap bestond; ze waren alleen maar onder de in druk". Toen Dufor om twaalf uur 's middags de wacht overnam, had hij in de kaartenkamer Godde, Bertrand en Charrel in een lange bespreking op gemerkt. Hij was naar Rouveyre ge gaan in een der schuilhokjes op de brug en had naar hem geluisterd. De oudste tweede sprak met vuur. „Charrel heeft gelijk", zei hij. „We moeten voor de golven weglopen. Ik begrijp de koppigheid van Godde niet. Wat maakt het in onze toestand uit of we nog eens vierentwintig uur verliezen? Nu komen we toch ook niet vooruit en daarmee kon alles gered worden". Daarop was Rouveyre weer begon nen over Derieu te spreken, over zijn hardheid, over zijn minachting voor mensen, over het verkeerde dat hij gedaan had en dat alles met een soort wrok, die hij nooit, getoond had. Dat had geduurd 'totdat de drie chefs op de brug gekomen waren. „Hoe eerder hoe beter, kapitein", had Charrel gezegd na met de ogen knip pend naar de golven te hebben ge keken. „Goed" had Godde geantwoord. „Ik zal je spoedig telefoneren". Een glimlach had het gelaat van Rouveyre veranderd, van diezelfde Rouveyre die drie uren tevoren Du for geantwoord had: „Wat zou jij willen doen?" „Ik kan nu gaan slapen", had hij gezegd. „De komende nacht zal min der slecht zijn dan de vorige". „Je verwacht toch niet. dat hij zal wenden?" had Dufoi gevraagd. ..Dat zal nog wel een tijdje duren". „O, neen, ik ken hem. Hij zal even voor donker worden er toe besluiten". „Vanaf het ogenblik toen ik bij het wakker worden had bemerkt dat de machine langzaam draaide, was ik angstig geweest", vervolgde Dufor, „min of meer naar gelang het geen ik gezien en gehoord had. Even als Rouveyre had ik me verlicht ge voeld toen ik Godde hoorde toegeven voor de zee te zullen weglopen, zoals Ollivier gezegd had, maar ik deelde zijn optimisme niet. De zee achterop is gevaarlijk, men moet voldoende vaart hebben en goed kunnen stu ren. U weet dat beter dan ik, kapi tein. Is vreesde voor duizend din- ?en. Wat precies? Ik weet het niet. n ieder geval niet hetgeen er ge beurde. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 4