Echte Ingrid Bergmann, maar vermeende Romy in Domburg Zevende 100.000ste op Miniatuur Walcheren Zeeuwse Almanak HEÜKOPTERPIWOT ONTMOET ZEEUWS GEZIN OP DE „EXPO Ituin Agenda 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 18 AUGUSTUS 1958 INGRID NAAR SCHOUWSE WESTHOEK Keulse Renate Schmekeys door grap en gelijkenis tot „Romy" verheven Tijdens mist omhooggevaren. In de vroege morgenuren van zondag is het 3000 to,a metende Nederlandse, m.s. „Maron" van de K.N.S.M. tij dens mist op de Westerschelde ter hoogte van Lillo aan de grond gelo pen. Drie sleepboten voeren van Ant werpen ter assistentie uit, doch 's-mid- dags omstreeks kwart-w' over drie slaagde het schip erin op eigen kracht vlot te kómen, waarna het de reis naar Amsterdam lieert voortgezet. IN EE.N' ZWAKTE, gesloten Mercedes is Ingrid Bergmann zaterdagmorgen om half tien uit Doniburg weggereden. Vhnuit haar auto wuifde zij naar de eigenaar van hotel „Princenhage"^ die de vermaarde, actrice twee nach ten in zijn hotel onderdak heeft mogen verlenen. Vóórdat zij wegging heeft zij „afscheid genomen" van dé zee, zoals zij de heer h. Fraipont had ver zekerd. Zij zou op weg zijn naar Parijs, óm er een huls in te richten. Ingrid Bergmann heeft echter niet voorgoed afscheid genomen van de zee. Zeeland schijnt haar te bevallen, want- vanuit Domburg, waar de kans op een algemene herkenning te groot werd. is zij rechtstreeks naar de Sohonwse Westhoek gereden. De uiteindelijke bestemming moge Parijs zijn, voor Zeeland betekent dit bezoek aan de Westhoek een-galant oniwèg- getje, een ode van een actrice-van-naam aan de schoonheid van Zeeland... i kV e.fCfc ttfo. u V l V-j; 'ia:, i te H i '-j e f'ï Gedurende de gehele - bootreis van Kataeve.er naar Zierikzee met de ..Koningin Emma", die om kwart over vijf In Zierikzee aankwam is zij onopgemerkt gebleven. Niet in liet café van de heer Noordhoek te Katse- veer, waar de echtgenote van de ex ploitant de beroemde filmster her kende en.een debat over Bermann- films begon. Ingrid lachte stilletjes voor zich heen... Met Romy Schneider, die vrijdag eveneens in Domburg zou zijn ge signaleerd, ligt het even anders. Er is een „Romy" in Domburg, een uit Keulen afkomstig en dus Duits sprekend meisje, dat op be- Niet Romy Schneidermaar de Keul se Renate Schmekyes, die ijsjes eet op terrasjes en boodschappen doet in Domburg en daar door de gelijkenis en een grap voor het filmsterretje werd aangezien. Foto P.Z.C.) paalde punten en door haar overigens natuurlijke! wijze van optreden een frapperende ge lijkenis vertoont met het lievelin getje van de teenagers. Waar zij zich vrijdag en zaterdag in winkels en op terrasjes vertoonde, ging het van mond tot mond: „Romy is er..." Een meisje, dat verwoed fo to's verzamelt, wilde er alles voor geven, dat zij haar favoriete stèrretje had gezien. En menige inwoner van Domburg wilde daar graag iets bij doen... Het is een. grapje geweest van een. zekere meneer Brouwers uit Bre da, een jonge, corpulente en.'vrolijke badgast, die op enkele meters afstand van het Duitse meisje kampeerde en de gelijkenis, was opgevallen. Herkend.... Midden in de Doiriburgsè drukte sprak hij in een Duits mét een Breda's accent, maar sonoor tot de 20-jarige Renate Schmekyes: „Ze hebben je herkend, Romy! en daarmee was het gerucht in de Domburgse wereld. Overigens lo pen er wei meer meisjes in Dom burg, die althans uiterlijk Romy-allures vertonen. Truus Ste vens uit Breda bijvoorbeeld zou er als men nu eenmaal toch op de Romy-jacht is ook heel goed voor aangezien kunnen worden... De „onechte" juffrouw Schneider, in de overigens charmante Renate-ver- sie, blijft tot 27 augustus in Domburg. Met haar vriendin Ute Hüller slaapt zij althans als de tijd daarvoor is reeds sedert de 4e augustus, in een groene, wat achteraf staande tent op het Domburgse kampeerterrein. Vreemd..., Het gedrag van de Keulse juffrouw Schmekyes, leerlinge van een hogere handelsschool, had de kampeerders uit de „buurtenten" wel enigszins be vreemd, Maar ja, het is uiteraard aan Renate zelf om te beoordelen, of zij iedere morgen om zeven uur de tent wilt verlaten en er 's avonds, bij het invallen van de duisternis weer snel in weg te duiken... „Je krijgt die Duitse meisjes eigen lijk nooit te zien" mompelde de lin nen omgeving. Ook aan het strand wisten zij blijkbaar een uniek afgele gen plaatsje. Toen het Romy-gerucht tot de kampeerplaats doordrong zijn er toch wel eens vragende blikken op de overdag immer lege tent gewor pen... Het moge bij deze zijn opgehelderd: het meisje Renate Schmekyes mag dan verschillende Schneider-trekjes Fragment uit het gastenboek van hotel Princenhagete Domburg waar Ingrid Bergmann vertoefde. Onder de naam „Hanny Baggen" zo als zij invulde, van beroep huis vrouw (Foto P.Z.C.) hebben, zij is Romy niet. Ondanks de R.S.-initialeii op de bagage... Er is ook geen sprake van de bekende „twee druppels water". Renate is don kerder, doet geen moeite om haar sproetjes te verbergen en- vindt het allemaal „zinloos" en „scherts". „Theater" lacht ze. Waarmee ze, als een'door de heer Brouwers gesugge reerde grap was doorgegaan, zater dagavond in het Badpaviljoen een door het Domburgse gemeentebestuur aangeboden Zeeuwse pop had moeten bekijken...... Met ogen, die nooit een Romy-film hebben gezien. Geeu Romy met room ijs in Domburg dus. Commentaar in half-Hollands nalf-Duits van Renate: „De dikke meneer Brouwers hat es in die Weit gesetztEr liep door 't gehucht, een wonder geruchtzou men haast zeggen. Maar diit klopt -niet, want Domburg is tenslotte geen gehucht. Ingrid echt Was Renate ongewild de pseudo-Ro- my van Domburg, Ingrid Bergmann was helemaal echt. Ondanks de naam van „Hanny Baggen", die zij met de kwaliteit „huisvrouw" en als woon plaats Krefeld onder grote hilariteit van'haar dochtertje en begeleiders in het gastenboek invulde. Met als data: van 14 tot 16 augustus. Twee dagen, waarin zelfs de hotelier weinig van de actrice te zien kreeg. Slechts één avond vertoonde zij zich gekleed in een grijze japon met grote wite noppen en een wit kraagje in het café-restaurant, waar zij, zonder de zonnebril, die zij steeds bui ten droeg, een kaartje legde met haar begeleiders. Lunch en diner werden buitenshuis gebruikt. Bij een Dom burgse bakker kocht Ingrid eierkoe ken en andere Zeeuwse heerlijkheden, die op een stil plaatsje in het bos tus sen Domburg en Oostkapel ie tijdens een ongestoorde pick-nick werden ger corisumeerd. GEREDDEN DANKEN REDDERS.. SINDS 1954 REEDS 850.000 BEZOEKERS VAN TOT MANNEN IN DE MAND. Dezer dagen daalde onder de Zeeuws-Vlaamse gemeente Koewacht- een Belgische ballon. Niet zomaar een balon, blauw, geel of groen, maar een ballon met mensen I Twee heren uit Lokeren stapten doodgemoede reerd uit het kleine mandje en zij konden constateren dat zij op de ze bijkans „antieke" wijze veilig en voorspoedig hadden gereisd. De zelfde dag nog keerden de bftllon- vaarders naar hun woonplaats terug. De ballon werd later geborgen en per auto naar Lokeren vervoerd. CACTUSSEN IN KLOOSTERZANDE. Meer dan honderd cactussen, vet- planten en andere bloemen stonden FRIESLAND Helemaal uit Friesland kregen wij een briefje van de gemeente Utinge radeel en niet alleen van de gemeente Utingeradeel, maar zelfs van de bur gemeester persoonlijk. In dat briefje deelde de burgemeester mede, dot men in Utingeradeel is overgegaan tot. de uitgifte van een gemeenteblad en dat nu. heeft men gedaan naar aanleiding van een artikel in uw en onze P.Z.C. over gemeentebladen. Ge voelt wel, dat wij ons thans met enige trots op de borst kloppen en zulks temeer, omdat in Friesland Utingeradeel de éérste gemeente is, die tot het samenstellen van zulk een gemeenteblad is overgegaan. Alle man.,I dank zij dat verhaal in de P.Z.C. over de gemeentebladen in Zeeland. ..Utingeradeel is de eerste Friese ge meente, die op deze wijze het con tact met haar inwoners probeert te verstevigen", zo schrijft de burge meester letterlijk en hij zond ons ter kennisneming het eerste num mer van het „Mededelingenblad Utingeradeel". Voor Friesland begon dus om het eens brééd te zeggen de victorie van de gemeentebladen bij Utingera deel en dat dank zij de P.Z.C. Wij zijn er (heel evenhelemaal stil vtin geworden vrijdag en zaterdag te pronken in he historische koetshuis aan het Hof te Zandeplein .te Kloosterzande. Ten bate van het Koningin Wilhelmina- fonds werden deze planten beho rende tot een verzameling van meer dan dertig jaar oud in het histo rische huisje geëxposeerd en te koop aangeboden. Het is een verzameling uit de nalatenschap van de weduwe P. DielemanVan Driel te Walsoor den. Een viertal dames verzorgde de verkoop die vrijdag van drie tot zes en zaterdag van drie tot acht uur duurde en ze hebben dat goéd gedaan, want de opbrengst bedroeg tezamen 250.Gedurende de eer ste uren had men al voor 105. verkocht. De prijs van de planten varieerde van vijftig hele centjes tot acht harde guldens. Practisch alles was, zaterdag avond, verkocht. Men zag in de buurten van het koetshuis zeer velen niet planten onder de arm huiswaarts gaan. GEZOND GOLD. Het mag niet verzuimd worden te vermelden dat het echtpaar H. Moer landRijnberg uit de Bierensstraat te St. Annaland woensdag aanstaan de zijn gouden bruiloft viert. Beide echtelieden zij 73, hij 76 zijn nog zeer gezond. SCHUTTERIJ. „Willem Teil", deze bekende 'hand boogmaatschappij uit Kloosterzande, gaat een zeer bijzondere schieting tegemoet. Een jubileumacliieting namelijk, maar méér dan dat Want als „de schutters aantreden", zaterdag 30 augustus, dan zal tevens de nieuwe „staande wip" in gebruik worden genomen. Deze nieuwe „staande wip" wij durven deze vakterm niet zonder aanhalingste kens te vermelden is geplaatst op het terrein, dat baron H. A. A. Collot d'Escury beschermheer van „Wil lem Teil" beschikbaar heeft ge steld. Daar zal zaterdag de dertigste dus jubileum-geschoten worden. Er zijn namelijk drie gouden schut- J. Buysrogge (ere-voorzitter), P. ters in „Willem Teil" en wel de heren Lemsen en A. J. de Nijs. Er zijn te vens drie schutters, die reeds veertig: jaar pijl en boog hanteren: de heren J. C. P. Vcrkeekèn. D. van Jole en A. Menu zijn deze jubilerende schutters. Jongelui uit Ellemeet bieden tulpen aan. Janna Wilhelmina en Daniël Jacob Bezuyen uit Ellemeet zullen woens dag a.s. op de Nederlandse dag van de Expo een belangrijke taak toebe deeld krijgen. Janna (18 jaar) en Daniël (14 jaar) zullen aan baron en baronesse Moens de Fernig de rozen en tulpen bollen overhandigen, die de kostbare symbolen zijn van de dankbare hul de, die Nederland brengt aan de werkers van de Expo. Maar Janna en Daniël Bezuyen zullen nog andere werkers dankbaar gedenken. De werkers-van-het-eerste-uur tijdens de ramp, die Zuidwest-Nederland in februari 1953 teisterde. Zij zullen namelijk dank brengen aan de pilo ten van de helikopters, die tezamen enige duizenden mensen hebben ge red. Janna en Daniël toen nog dertien en negen jaar oud, hebben hun leven te danken aan de reddende draad, die op dinsdag 3 februari 1953 om 09.00 uur werd neergelaten voor het dak raampje van hun vaders hoeve in het kleine Ellemeet op Schouwen-Dulve- land... Wie precies de piloot is geweest in wiens helikopter zij gastvrij werden binnengetrokken? Zij weten het zich door de verbouwereerdheid van dat eerste uur, niet meer te herinneren. Naar alle waarschijnlijkheid is het Gerard de Trémérfe geweest, nu chef-piloot van de Sabena-helikopter- dienst. In ieder geval was het de Trémérie, die de dag van de ramp, op zondag 1 februari om 16.00 al wentelwiekend van Meisbroek op steeg in de richting van Zeeland, omdat hij uit de berichten over de ramp begrepen had, dat hij daar met zijn helikopter wel een „handje kon helpen". Zo zal Gerard de Trémérie als eer ste redder vertegenwoordigend de helikopterpiloten uit Amerika, Bel- ~ië, Groot-Brittannië, Frankrijk, Zwitserland en Nederland op 20 augustus 's morgens vóór de offi ciële opening van de Nederlandse Dag nog eens vis k vis staan met de mensen, wier leven in de meest let terlijke zin van het woord gehangen heeft aan de stalen draad, die hij had neergelaten. Deze ontmoeting zal in alle soberheid plaats hebben bij een wal van zandzakken, die bij dè bei aard gelegd is als een symbolische herinnering aan de honderdduizenden zandzakken die in dè rampdagen vanuit de lucht rond de dijkgaten werden afgeworpen. Omdat rijkswaterstaat ervoor ge zorgd heeft, dat Schouwen en Dui- veiand weer op de Nederlandse land kaart voorkomen, woont het gezin Bezuyen nu weer in Ellemeet, vlak bij de plaats waar eerst hun boerde rij stond. Zij wonen in een Zweeds huisje, waarin een klein plakkaat en een foto van een Zweeds landschap hen herinneren aan de hulp uit het buitenland. Het bedrijf van acht' bun- Mej. Riet Pols uit Vlissingen de gelukkige. ZATERDAGAVOND om vijf voor half negen passeerde de 22-jarige Riet Pols uit Vlissingen. in gezelschap van haar 21-jarige verloofde Chris Scheers, eveneens uit Vlissingen, als 100.000ste bezoekster van (lit seizoen de poorten van Miniatuur Walcheren. Het Vlis- singse paartje had die dag besloten op de Miniatuur te gaan dansen en onge twijfeld zal het biervan geen spijt ge had hebben. Mej. Pols was de zevende 100,000ste, die de loketten van de Miniatuur pas seerde en ongeveer de 850.000ste 6inds de opening in 1954. Er heerste bij die loketten weer de tradionele spanning, toen de bestuursleden A. G. Wagens- veld en G. H. Luyendijk en admi nistrateur L. v. d. Graaff daar op de uitkijk stonden. Nadat de heer Wa- gensveld mej. Pols na het passeren van de controle gelukgewenst had,' kreeg de heer Luyendijk op de in middels ontruimde dansvloftT naast „Don Suisse" gelegenheid mej. Pols t® feliciteren on haar een kort inter view af t« nemen. ..Hartelijk gefeliciteerd" zegt de heer A. G. Wagen-sveld tot de 22-jarige Vlissingse Riet. Pols, die zaterdag avond om. vijf voor half negen als de 100.000ste bezoekster van dit sei zoen door de poorten van „Miniatuur Walcheren" te Middelburg kwam. Mej. Pols was vergezeld van haar verloofde, Piet Scheers (rechts). (Foto P.Z.C.) Hierbij stipte de heer Luyendijk in het kort aan. dat alle mogelijke moeite is gedaan om 'de exploitatie voor de Miniatuur sluitend te ma ken. „Het is nu zo goed als zeker", aldus de heer Luyendijk, „dat de Mi niatuur volgend jaar weer zijn poor ten zal openen". Tot slot van het vraaggesprekje overhandigde de heer Luyendijk aan Riet als aandenken een waardebon van f 50, die zij mag besteden in Walcherse zaken. „En ik ben bereid om aan de 200.000ste be zoeker van dit seizoen een waardebon van f 1000 te overhandigen", zei hij. Voordat het Clavioline-kwartet de hoodde, speelden de musici mejl Pols noodde, speelde de mVisiei mej. Pols nog een „Lang zal ze leven" toe. Janna Wilhelmina en haar broertje Daniël Jacob Bezuijen uit Ellemeet op Schouwen-Duiveland, toen zij nog samen op school zaten ten tijde van de februari-ramp. Zij werden met hun ouders en grootvader op S fe bruari 1953 gered door een helikop ter. Janna en Daniël zijn nu achttien en veertien jaar. Zij zullen woens dag, op de Nederlandse Nationale Dag op de Wereldtentoonstelling,'de tulp ,yExpo 58" en de roos Moens de Fernig" overhandigen aan Baron en Baronesse Moens de Fernig, de Belgische commissaris-generaal van de Wereldtentoonstelling en xijn echtgenote. Ook zullen zij dank bren gen aan de helikopter-piloten, die na de overstroming enige duizenden mensen hebben gered. der is weer opgebouwd, al geeft de verzllte grond nog niet dezelfde op brengst als vroeger. Het was in deze Zweedse woning, dat burgemeester Dalebout de gelukkige tijding kwam brengen, dat Janna en Daniël waven uitgekozen om het Nederlandse ge schenk aan de werkers van do Expo te overhandigen. „Jan heeft net wel verdiend", zei vader Bezuyen. Op het rapport van de landbouwschool te Zierikzee staan negen negens en een acht. Zo zullen zij 20 augustus aan de voet van de beiaard staan, vlak naast Gerard de Trémérie. Er zullen natuurlijk dank woorden gesproken worden, want dat hoort bij zulke plechtige gelegenhe den. Maar voor de grootste dank heeft de familie Bezuyen zelf ge zorgd: in een stevige mand, waar mee men op Schouwen naar de markt trekt, zal moeder Bezuyen het Zeeuwse fruit overhandigen en de eieren van de eigen kippen, die nu weer kakelend kunnen lopen op dro ge grond. Advertentie Auto ramde huisgevel op rijksweg Middelburg-Goes. Zaterdagavond Is op de rijksweg van Middelburg naar Goes ter hoogte van het gehucht Wissekerko een perso nenauto, bestuurd door een militair, uit de bocht gevlogen. De wagen reed door een ijzeren afrastering en kwam tot stilstand tegen de gevel van een woonhuis. De auto raakte een perenboom, ver nielde een tuinbank en. beschadigde, de gevel van hët huis. De woning, be woond door de weduwe H., ligt op ongeveer 10 meter van de rijweg. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De auto werd zwaar be schadigd. De Koninklijke Marechaus see stelt een onderzoek in. Tijdelijk secretaris „Zevibel" benoemd. Tot tijdelijk secretaris van de Ver eniging tot bevordering van de Zeeuwse Visserijbelangen „Zevibel", is benoemd burgemeester H. K. Mi- chaëlis van Brulnlsse. Burgemeester Michaëlls komt in de plaats van drs. R, Cambier, die per 16 augustus j.l. op zijn verzoek eervol ontslag beeft gekregen. t meer dan 50 jaar de bougie voor iedere motor f Imp. N.V. Willem van Rijn Huilemmenvea475 A'dam-Tel, 8621- Telex 12282 VANDAAG. Middelburg Electro: „Afscheid van de wapenen", 13 en 21.30 uur, 18 jaar; Schouwburg: „De geheime dienst grijpt in", 20 uur, .14 Jaar; Molenwa ter: Miniatuur Walcheren, 0—22 uur. Van Benthem en Jutting: Tentoon stelling grafisch werk van Picasso, 9 —18 uur. Vlissingen Alhantbra: „De jonge leeu wen", 19 uur. 18 jaar; Luxor: „De held der Semlnoles", 20 uur, 14 jaar. Zeevaartschool: Tentoonstelling scheepsbouw en tankvaart, 1012 en 14—17 uur. Britannia: „Barrle Golle- gnte" band, 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2