PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerikaanse poging viertrapsraket naar de maan te schieten is mislukt Wrakstukken „Hugo de Groot" op Schiphol Rubberboot met twee man dreef af in Brouwers havense Gat HONGAARSE LEGATIE TE BERN WERD OVERVALLEN Vandaag... VERWACHT. 201e jaargang - no. 193 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 18 aug. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. •Bureaus: Vlissingeq Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094 ZEVENENZEVENTIG SECONDEN IN DE LUCHT DE POGING van de Amerikaanse luchtmacht een raket naar de maan af te schieten is mislukt. Na 77 seconden explodeerde de raket Able 1 genaamd, die zondag om achttien minuten over één te Cape Canaveral werd ge lanceerd. Op een vurige staart steeg de raket eerst aar zelend, daarna sneller, loodrecht omhoog. Hoog in de lucht, alleen nog zichtbaar met sterke kijkers, legde de raket zich vlak en verdween in oostelijke richting. Na zeventig seconden kon men zien, dat de eerste trap zich losmaakte van de drie, die de ruimtevaart zouden voort zetten. Een witte rookwolk werd daarop zichtbaar, waarna de raket explodeerde. De oorzaak van de explo sie zal niet worden bekendgemaakt, voordat de ontvan gen gegevens zijn onderzocht. Op een later tijdstip, waarschijnlijk 14 september, zal een nieuwe poging worden gedaan een maanraket te lanceren. De misluk king kwam echter niet onverwachts. Ambtenaren van het ministerie van defensie hadden reeds voor het lan ceren gezegd, dat de kans op succes een op tien was. Ontploffing mogelijk gevolg van lek in brandstofleiding De raket zou tijdens een korte vlucht rond de maan televisieopnamen ma ken. Een satelliet, de pionier, die in de vierde raket zat, zou na de vlucht om de maan naar de aarde terugkeren. In het bijzonder zou de raket de achterzijde van de maan verkend hebben, de zgn. donkere kant, die noch met het menselijk oog, noch met de bestaande optische of elektronische middelen kan worden waargenomen. De raket-combinatie bestond uit een „Thor" normaal een raket voor de midden-afstanden en een „Vanguard", zoals die is gebruikt om aardsatel- lieten in hun baan te brengen. Deze combinatie werd door de Luchtmacht „Able 1" genoemd. Ambtenaren van het ministerie van defensie te Washington hebben later vernomen, dat er in de „Thor" iets niet goéd heeft gewerkt. De ontplof fing, die op vijftien kilometer hoogte geschiedde, is niet teweeggebracht Hoor een signaal van de grond, zo zei den de ambtenaren. Roy Johnson van het bureau voor ge vorderd wetenschappelijk onderzoek heeft dit op een persconferentie te Cape Canaveral bevestigd. Hij deelde verder mee, dat de raket zestien kilo meter ten noorden van Cape Canave ral is terechtgekomen. Generaal Schriever, die belast is met de leiding van het maanplan Vete tussen families in Italië: drie doden. Een eeuwen bestaande vete tussen twee families in Zuid-Italië heeft het leven aan drie mensen gekost. Het weer oplaaien van de vete, met het vermelde gevolg, was te wijten aan de liefde, die twee kinderen uit de twee families voor elkaar hadden op gevat. Toen een zoon van de familie Spoleti zijn zuster zag. terwijl zij werd om helsd door een lid van de familie Ca- labro, ontstak hij in een dermate grote woede, dat hij een geweer haal de en zuster en verloofde neerschoot. Vader Calabro die bij het horen van het schot naar buiten was gekomen en die moeder Spoleti op de plaats van de ramp zag afstevenen, greep daarna zijn geweer om de moeder dood te schieten. Het drama eindigde met een schot door de broer van Car- mela Spoleti op vader Calabro, die in tussen levensgevaailijk gewond in 't ziekenhuis is opgenomen. De broer van Carmela. de 25-jarige Francesco, nam hierna de benen. Hij werd later echter door de politie ge grepen. Zestigjarige vrouw maakte dodelijke val. Zaterdagmiddag is de 60-jarige me vrouw W. J. S. te Vaassen in haar woning van de keldertrap gevallen en als gevolg van opgelopen ernstige ver wondingen zondagmiddag in het Ju- liana-ziekenhuis te Apeldoorn, waar heen zij was overgebracht, overle den. Een Hongaars meisje van negen jaar heeft in de staatsloterij van haat land een prijs van 35.000 gulden ge wonnen. van het ministerie van defensie, zei, dat verondersteld wordt, dat de ontploffing het gevolg "is van een lek in of breuk van een brand stofleiding. Het zal ongeveer een week duren voordat de oorzaak definitief kan worden vastgesteld, aldus Schriever. Dit is de start, van Thor-Able raket die zondagmiddag op de Cape Ca naveral gelanceerd is. De vice-voorzitter van de interplane taire vereniging, Gatland, heeft ver klaard, dat de Amerikaanse lucht macht en het Amerikaanse leger elk nog over twee maanraketten beschik ken. Die van de luchtmacht zullen waarschijnlijk in september en okto ber worden gelanceerd, zo meende Gatland. Die van het leger tezelfder tijd of later. De zes Britse en Amerikaanse ge leerden, die met de radio-telescoop van Jodrell Bank in Groot-Brittannié de maanraket zouden volgen, toonden zich teleurgesteld. Britse geleerden vroegen zich na de ontploffing af, hoever de Russen nu zijn. Men meent te weten, dat de Rus sen van plan zijn kleine „tanks" naar de maan over te brengen, die zich kunnen verplaatsen en gegevens naar de aarde kunnen seinen. Gegevens over eerste maanraket Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft de volgende gege vens over de maanraket, die 300.000 onderdelen bevat, vrijge geven: Eerste trap een normale Ameri kaanse luchtmachtraket van het type Thor (vloeibare brandstof), die ongeveer 45,360 kilo weegt en een voortstuwingsvermogen heeft van ongeveer 68.050 kilo. Tweede trapeen gewijzigde twee de trap van de Vanguard (ook vloeibare brandstof), voorzien van acht impulsraketten voor extra stabiliteit in de vlucht. Gewicht 1815 kilo en vermogen 3360 kilo. Derde trapraket op vaste brand stof, welke trap met lading bedekt is door een airodynamisch neus- kapsel, dat na afwerpen van de tweede en eerste trap eveneens zal worden afgeworpen. Gewicht van de derde trap 181 kilo, vermo gen 1133 kilo. OM BELANGRIJKE DOCUMENTEN Tijdens vuurgevecht een dader ernstig gewond. Twee jonge Hongaren hebben zater dag een gewapende overval uitge voerd on de Hongaarse legatie in Bern. Zij wilden gevaarlijke docu menten uit het legatie-archief halen. Na een vuurgevecht, waarbij een van hen ernstig gewond werd, zijn zij ge arresteerd. De beide refuge's hadden geen kans gekregen hun plannen uit te voeren. De Hongaarse regering heeft verklaard dat de verantwoorde lijkheid voor het gebeurde bij Zwit serland ligt en een officieel protest ingediend. De Zwitserse regering heeft beide van de hand gewezen. De twee vluchtelingen, Edre Papp en Sandor Nagy, gingen de legatie za terdagochtend gewoon binnen de twee Zwitserse politiemannen die voor de deur de wacht hielden mogen alleen buiten kantoortijd bezoekers ondervragen en eventueel op wapens fouilleren. Twee uur later was het avontuur afgelopen. Nagy had pistool schoten in hoofd en nek, zijn toestand is kritiek. Papp gaf zich over aan de Zwitserse politie. Legaliepersoneel had zich direkt te weer gesteld en de twee politieman nen buiten de legatie hadden, een soortgelijk gebeuren bij de Roemeen se ambassade indachtig, groot alarm gemaakt toen zij de schoten hoorden. De politie omsingelde het gebouw en arresteerde Papp enige tijd later. Na gy werd onder bewaking naar een zie kenhuis gebracht. „ABRUPT UIT DE LUCHT GEVALLEN" Onderzoek naar oorzaak van ramp zware taak. Van onze speciale verslaggever Guy Fortgens. Shahnon/Den Haag, zondagavond. Een extra Dakota, geladen met wrakstukken van de verongelukte „Hugo de Groot" is zondag in het duister van de nacht uit Shannon óp Schiphol aangekomen. Het was een kleine lading van aan flarden gereten onderdelen van het vliegtuig. Het neuswiel was het grootste stuk. Verder wat lekke rubberboten, enke le rugleuningen van stoelen en be kleding van het vliegtuig. Een trieste hoop akelige herinneringen, maar wellicht voor het onderzoek naar het gebeurde nog van waarde. De ramp is te jong om van de on derzoekers een oordeel te mogen ver wachten. Enkele feiten staan echter vast, die zijn: de passagiers hebben bij de val de riemen niet vast gehad; de rubber reddingsboten (dinkies) die in de vleugels zijn opgebor gen, zijn niet door mankracht vrijgemaakt. Ze zijn door het breken van de vleugels vrijgeko men; ANGSTIGE UREN ONDER RENESSE Reddingboot uit Ouddorp wist Zandplaat te bereiken Voor de tweede maal in één week heeft de reddingboot van Ouddorp op Goeree Overflakkee een tweetal mensen voor de kust van Renesse uit moeilijkheden moeten helpen. De eerste keer waren het een Rotterdammer en een Duitser, die met een rubberboot in de richting van het Brouwers- hanvense Gat waren afgedreven; in de nacht van zaterdag op zondag heeft schipper Bezuien van de reddingboot „Prinses Juliana" de zeehon denjager Jan Glaude uit Renesse en diens 16-jarige neef M. J. Mcnnema van een zandplaat voor de kust van Renesse gehaald. Glaude en zijn neef waren zaterdagmiddag reeds vroeg weggegaan, kre gen motorpech en konden niet terugkeren, Toen zij 's avonds om tien uur nog niet terug waren werd de reddingboot gewaarschuwd, die midden in de nacht om vijf minuten voor drie, de twee mannen oppikte en aan land bracht. Sindsdien waren enkele angstige uren verstreken. Het was de tweede keer op de eerste dag dat de zeehondenjacht opgenge- steld was. dat Glaude zaterdagmid dag met zijn kleine plasticboot van drie bij één meter van het strand van Renesse wegvoer. Om 3 uur vertrok hij en met zijn vrouw had hij afge sproken, dat hij niet te laat zou te rugkomen. Op een gegeven moment, toen hij bij de buitenste plaat was, weigerde de buitenboordmotor en met geen moge lijkheid kon Glaude de motor weer op gang krijgen. Hij is toen met zijn neef langs de rand van de bui tenste plaat gaan lopen, de boot sle pend. De smalle geul tussen de twee platen is hij overgeroeid en ook de dichtst bij het strand gelegen plaat is hij geheel omgelopen. Het was zijn bedoeling van deze plaat naar het strand te roeien, maar deze afstand was te groot en bovendien had hij wind en stroom tegen. Hij heeft toen, omstreeks acht uur, een liter benzine op de gol ven uitgegoten en in brand gesto ken om aandacht te trekken, wat overigens niet is gelukt. Beide mannen zijn toen met hun boot weer terug gelopen naar het hoog ste punt van de eerste plaat. Hier heeft Glaude in de loop van de nacht nog zes geweerschoten afgevuurd. Later bleek, dat de ha venmeester van Scharendijke, de heer C. de Voogd, twee van deze schoten had gehoord. Het was inmiddels een uur of tien geworden en de echtgenote van Glaude en de vader van zijn neef, begonnen zich ongerust te maken .(Vervolg op pag. 7) Een vrolijk intermezzo uit Greven- bicht. De 26-jarige vrijgezellenko- ninginLida Ponne uit Bergen op Zoom, in gesprek met de oudste deel nemer van dit jaar „Ome" Cor de Bree uit Goes (60 jaar). de gevonden wrakstukken zijn ver van elkaar verwijderd door de vissersschepen opgehaald. Dit zijn de technische gegevens. Js/le- dische onderzoekingen op de slacht offers in Calway hebben uitgewezen, dat: de dood door hersenbloeding is in getreden voordat het vliegtuig op het wateroppervlak stortte; de verwonding zijn tijdens en na de „crash" veroorzaakt; 6> de geborgen slachtoffers hebben geen brandwonden. Dit zij nog maals nadrukkelijk meegedeeld. Bovenstaande gegevens zijn aanwij zingen voor een antwoord op de vraag hoe de ramp zich heeft vol trokken. Deze gegevens duiden in de richting van een „niet meer te diri geren massa, die abrupt uit de lucht is gevallen". Niet-officiële woordvoerders hebben deze conclusie reeds vaag bevestigd. De geringe hoeveelhëid wrakstukken maakt het onderzoek naar de oorzaak van de vliegramp tot een zeer zware taak. Het is vrijwel onmogelijk wrakstukken, die op een diepte van 250 meter liggen, op te halen. Over wogen wordt met behulp van diepzee televisiecamera's de bodem van het rampgebied in de Atlantische Oceaan af te zoeken, om zodoende van het scherm boven water te kunnen afle zen waar de „Hugo de Groot" gebro ken is. United Press International weet te melden, dat het vooronderzoek reeds als resultaat heeft opgeleverd, dat het aantal mogelijke oorzaken van de ramp beperkt is geworden. Thans zou rekening gehouden worden met de kans, dat een gebroken propeller de cabine heeft beschadigd, met een snelle „crash" als gevolg. Het aantal geïdentificeerde slachtof fers van de vliegramp is tot 9 ge stegen. Van het Engelse persbureau wordt verder vernomen, dat dinsdagmiddag de dan nog niet geïdentificeerde stoffelijke overschotten ter aarde zul len worden besteld op het „St. Ma ry's" kerkhof te Galway. Geestelijken van vijf godsdienstige richtingen zul len begrafenisdiensten houden. De kerk van Ierland, de Methodistische Kerk, de Moslem, de rabijn van Du- Britten zetten kernproeven voort Het Britse ministerie van defensie heeft zondagavond bekendgemaakt dat de huidige serie kernwapenproe ven op het eiland Christmas binnen kort hervat zal worden. De Britten hebben op 28 april bij ge noemd eiland een waterstofbom tot ontploffing gebracht. In mei werd be kendgemaakt dat er weer schepen mochten varen in de gevaarlijke zone. •Het ministerie van defensie voegde hier toen echter aan toe, dat dit niet betekende dat er geen nieuwe proeven meer genomen zouden worden. Bijzonderheden over de komende proeven zijn niet bekendgemaakt. Men heeft ook niet meegedeeld,, wan neer zij zullen beginnen. Veerlig baren zilver in Engeland verdwenen. Tussen Londen en Harwich zijn uit een verzegelde spoorwagon 40 baren zilver verdwenen. In Londen werden 73 baren ingeladen en verzegelde men de wagon. Het was een voor Wenen bestemde zending, die in Harwich zou worden overgeladen. Maar toen de douane de wagon za terdag openmaakte bleken 40 baren, tezamen een ton wegende en een waarde vertegenwoordigend van 100.000 gulden, verdwenen te zijn hoewel de verzegeling niet verbroken was. De spoorwegen houden nog rekening met een vergissing. De 40 baren zou den in een verkeerde wagon geladen kunnen zijn, en nu ergens in Enge land op een onbewaakt zijspoor kun nen staan. Voor alle zekerheid is Scotland Yard met een onderzoek be gonnen, waarbij men ervan uitgaat dat het zilver gestolen is. Vliegtuig stortte omlaag: 22 doden Twee en twintig mensen zijn om het leven gekomen bij een vliegtuigonge luk in Nantucket (Massachusetts, Amerika). Het toestel, een convair van de North East Airlines trachtte vrijdagavond laat te landen. Het stortte neer, nadat het boomtoppen had geraakt, en vloog in brand. Aan boord bevonden zich 31 passagiers en drie bemanningsleden. Een van de doden is Gordon Dean, de 52-jarige vroegere voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie. Tot de overlevenden behoort een baby, Cindy Lou Young, die uit het vliegtuig werd geslingerd. De moeder van het kind kwam om het leven. Het verongelukte toestel kwam van New York. II ...viert de bekende Franse |f H rechtsgeleerde en politicus, M oud-premier en detective- H schrijver Edgar Faure te Pa- M rijs zijn 50-ste verjaardag. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil blin en de Rooms-Katholieke Kerk zullen vertegenwoordigd zijn. Er zijn diplomatieke vertegenwoor digers uitgenodigd om de begrafenis plechtigheden bij te wonen. De uitno digingen zouden volgens Reuter ge zonden zijn aan Nederland, Engeland, de Verenigde Staten, Mexico, Israël en de Verenigde Arabische Republiek. VRIJ WARM WEER Tamelijk zonnig en vrij warm weer met later op de dag kans op enkele verspreide onweersbuien. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker). Ook vandaag nog mooi strandweer met zon en middagtemperaturen bo ven de 20 graden Celsius. Zeewater 18 graden Celsius. Matige wind tus sen zuid en zuid-oost. Vooruitzichten: nog zomers met iets grotere onweers kansen. ZON EN MAAN 19 augustus Zon op 5.29 onder 19.58 Maan op 11.12 onder 21.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1