KAPPIE en het geheim van de zeedraak HET DING TWEEMAAL EEN OORLOGSFILM NAAR EEN BEROEMD BOEK Waar zijn onze schepen? 3{a t viiwderije ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1958 PROVINCIALE ZEEUW 8 B COURANT. 11 FILMS IN ZEELAND „Afscheid van de wapenen' en „De Jonge Leeuwen". Twee opmerkelijke oorlogsfilms om vat het programma van de Zeeuwse bioscopen deze week en wel „Afscheid Aan de wapenen" (Electro, Middel burg) en „De Jonge Leeuwen" (Al hambra, Vlissingen). Beide films wer den vervaardigd naar boeken van be roemde schrijvers, maar daar eindigt dan ook vrijwel de overeenkomst. „Afscheid van de wapenen", vervaar digd naar Ernest Hemingway's „A farewell to arms", speelt in de Eerste Wereldoorlog en kwam tot stand on der regie van de befaamde Charles Vidor. Het is een voortreffelijke film geworden. Tallozen kennen ongetwijfeld het boek van Hemingway, dat in feite voor alles een ontroerend, in-mense- lijk liefdesverhaal is en waarbij het oorlogstoneel uit de jaren '14'18 als navrante achtergrond dient. De ge schiedenis van de Amerikaanse offi cier Henry en de Britse verpleegster Catherine Barkley die speelt in de (Advertentie) Ga er eens vaker voor zitten! vow Ce .,frts"-drank, waar U tol 6a laatste druppel va genial. Btsiïi «Jol** Een van de prettigste beltvcniMtn, eiei duo» en ovrrmvcimj^naar. theft u reedt 'a *JEL"*guldcn >Het ontvangen wiirdJ seur Vidor volkomen de sobere, maar indringende tendens die ook de schrij ver van het wereldberoemd geworden boek met zijn schier onnavolgbare stijl er in legde. In de hoofdrollen ge ven Rock Hudson en Jennifer Jones uitstekend spel te zien. De natuurop namen in deze film zijn bijzonder mooi. „De Jonge Leeuwen" (Alhambra, Vlissingen) is weliswaar gebaseerd op een al vele malen gebruikt thema het volgen van het individu in de mas sa, die het leger vormt maar in dit geval dan naar het boek van Irwin Shaw en dat zegt al veel. Want Shaw toonde zich een zeer talentvol schrij ver, die zijn figuren tot zeer levende schepselen maakte en dat is ook in de film gebeurd. Onder regie van Ed ward Dmytryk beleeft men de ge schiedenis van de drie jonge Ameri kanen, die elkaar in en door de oorlog leren kennen, ook via de film intens en volkomen. Marlon Brando, Mont- gomery Clift en Dean Martin vervul len de hoofdrollen en zij doen dat zeer talentvol. Een boeiende, vaak aangrij pende film. Voor de liefhebbers is in Grand (Goes) Romy Schneider dan weer te bewonderen en wel in „Sissi, kei zerin en moeder"; het derde en in deze rubriek bereids besproken deel uit de zo langzamerhand roemruch te Sissi-serie, waarin de jeugdige Romy een allercharmanste vorstin is. Degenen die voor verscheidene kilogrammen fondantzoete roman tiek niet op zij gaan kunnen volop genieten. jpannïng is te vinden in dè Schouw burg-bioscoop (Middelburg), waar „De Geheime Dienst ingrijpt". Een politiefilm van Louis de Rochemont, met George Murphy in de hoofdrol en met voldoende (filmband) meters misdaad om politioneel ingrijpen te rechtvaardigen. Hoe dat gebeurt is de moeite van het aanschouwen best waard. In Luxor (Vlissingen) kan men zien hoe een Indiaan wraak neemt in „De held der Seminoles"; een opgewon den historie, rijk aan actie en met een Mooi Meisje als alleszins aan trekkelijk „attribuut". Het speelt zich allemaal af in het zonnige Flo rida. Zondagmiddag draait Alhambra (Vlissingen) de klucht „Moeder wat een klap", met Stan Laurel en Oli ver Hardy. 9. Treurig stond de mees ter over het verlaten dek van de „Dolfijn" te staren. „Wat een sinister einde voor die dappere zeelui!" zuchtte hij, „opgeslokt door een zeemonster, waarin nie mand gelooft!" „Daarom nemen wij deze schuit op sleep naar Lutje wier", antwoordde Kappie. „We moeten iedereen er ja van overtuigen, dat het monster echt bestaat en een deksels groot gevaar is voor de scheepvaart. Zo is het maar net!" Haastig klommen zij aan boord van de Kraak terug, waar het relaas van hun bevindingen de maat en Okki in grote opwinding bracht. „Maar moeten wij dat snertmonster nou niet ,Het achterna?" vroeg Okki verontwaardigd, kan intussen nog wel meer schepen tot puin- poeder slaan en..." De maat legde een grote hand over Okki's mond. „H-houd alsjeblieft op!" riep hij uit. „Ik wil er niet meer van horen! Als j-jongmaatje heb ik altijd geleerd, dat sleezangen, eh, zeeslan gen n-niet bestaan. En ik heb niks gezien, hoor je?" Kappie keek hem somber aan. „Ik zou er anders maar rekening mee houden, dat deze zeeslang ja wèl bestaat, klont!" sprak hij ernstig. „Maar voor ons valt er niet veel tegen te beginnen. Het beest is trouwens verdwenen. We zullen het dus maar aan bevoegde instan ties overlaten om er jacht op te maken... dat is net iets voor de Marine, dunkt me!" Niet lang daarna verwijderde de Kraak zich met spoed van de plek des onheils, het onge lukkige schip met zich meeslepend in de rich ting van Lutjewier... Aagtedijk 172 te Durban. Aalsdijk 13 10 m. n.n.w. Bizerta. Abbekerk 13 880 m. z.w. Hongkong. Alhena 13 310 m. n.o. Rio Grande. Almdijk 14 te Coatzacoalcos. Alphacea 12 te New York. Alphard 15 te Antwerpen. Amerskerk 13 600 m. o. Ascention. Andijk 13 te Corpus Christi. Ai-endskerk 13 te Rotterdam. Arnedijk 13 500 m. n.w. Scillies. Astrld Naess 13 250 m. n.n.w. Mona. Asmidïske 13 200 m. w.t.z. Landsend. Bantam 13 te Singapore. Bawean 13 te Djakarta. Bengalen 13 v. Khor al Mufatta n. Calcutta. Bintang 13 v. Blak n. Sorong. Bloemfontein 12 te Hamburg. Callisto 14 v. Rotterdam n. St. Lawrence Caltex Arnhem 14 te Sldon. Caltex Delft 12 21 m. w.n.w. Little Quoin Caltex Nederland 13 90 m. z.t.w. Kp. Hatteras. Camitia 15 te Curasao. Carrillo 15 v. Liberator n. Amsterdam. Cartago p. 13 Jamaica. Castor 13 490 m. o.n.o. Barbados. Cleodora 12 te Nelson. Colyto p. 13 St. Catherinapoint. Diemerdijk 13 480 m. w.n.w. Fayal. Dordrecht 13 30 m. n. Las Palmas. Duivendx-echt 14 te Chrlstobal. Esso Amsterdam 13 70 m. ri.o. Kp. Oranje. Esso Nederland 12 170 m. z.o. Port Sudan. Greta 14 te Ballina. Groote Beer p. 13 Belle Isle. Heemskerk 12 te Hamburg. Helicon 13 te New Orleans. Holendrecht 13 te Hamburg. Hoogland 13 v. Antwerpen n. Kopenhagen. Ivoorkust 14 te Antwerpen. Jagersfontein 13 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Japaia 15 te Aden. Kabylia 12 te Buenos Aires. Kalydon 15 te Shelhaven. Kara 13 te Hamburg. Kellia 15 te Algiers. Kennemerland 13 v. Porto Alegre naar Rio Grande. Kermia p. 11 Flores. Khasiella 12 v. Singapore n. Perz. Golf. Kloosterdijk 13 te Boston. Korovina 14 te Lospledras. Kreeft 13 1000 m. w. Scillies. Kylix 13 550 m. w.n.w. Fortalezza. Kryptos 13 te Curasao. Laarderkerk 15 te Ummsaid. Lekkerkerk 14 te Bremen. Lemaire 15 te Singapore. Lemsterkerk p. 13 Kp. Bon. Leopoldskerk p. 13 Kp. Bon. Limburg 14 v. Houston n. New Orleans. Lissekerk 14 te Abadan. Loenerkerk 13 v. Genua n. Rotterdam. Maasdam 15 te Southampton. Maashaven p. 14 Fernando Noronha. Marnelloyd 13 220 m. n.t.w. Cristobal. Meliskerk 14 te Antwerpen. Merwede 13 v. Dakar n. Takoradi. Mirzam N 12 te Safi. Molenkerk 12 te Antwerpen. Montferland 15 te IJ muiden. Muiderkerk p. 13 St. Vincent. Musilloyd 15 te Djeddah. Mijdrecht 15 v. Port Said n. Houston. Naess Lion 13 te Mena al Ahmadi. Naess Tiger 14 85 m. z.o. Rasbanas. Noordzee 11 te Triest. Oldekerk p. 13 Gibraltar. Omala 14 te Cristobal. Ommenkerk 15 te Singapore. Molenkerk 15 te Amsterdam. Plato 14 te Rotterdam. Reyniers 11 v. Chalna n. Rangoon. Perna 13 v. Singapore n. Balikpapan. Ridderkerk 13 te Cochin. Roggeveen 14 te Port Elizabeth. Rijnkerk 12 te Port Elizabeth. Salatiga 13 te Aden. Sarpedon p. 13 Key West. Slamat 12 v. Barcelona n. Rotterdam. Senegalkust 14 W Amsterdam. Soestdijk 14 te Rotterdam. Schelpwijk 13 120 m. n.w. Puerto Rico. Sliedrecht 12 900 m. z.o. Rio de Janeiro. Stad Arnhem dw. v. Gothenburg. Stad Roterdam 14 v. Vlaardingen n. Narvik. - Stad Schiedam verm. 18 v. Mellla naar Rotterdam. Steenwijk 10 te Philadelphia. Sumatra 13 340 m. w.t.z. Engano-ell. Tabinta 14 te Bona. Tara 14 te Hamburg. Tibia 13 200 m. n.w. Ras al Hadd. Telamon 13 te Savannah. Van Heemskerk 13 te Lourengo Marques. Van Riebeeck 12 85 m. z.z.w. Socrata. Van Spilbergen 13 te Beirah. Vasum 12 250 m. n. Bermuda's. Waterman 14 van Tandj. Priok n. Aden. weltevreden 15 te Belawan. Willem Ruys 12 v. Montreal n. Bremerhaven. Zaankerk 12 te Shanghai. W PI ETS IE MISTIG. Vakantie-tijd, dus kampeer tijdzegt Flop en hij pakt zijn rugzak in. Dan gaat hij op weg, het bos uit. De zon schijnt hem fel op zijn bol en Flop geniet van de na tuur, Dangaat het plot seling ontzettend misten. Grotedikke, grijze wolken komen dreigend opzetten. Ach, dat heeft niets te bete kenen, zegt Flop, ik loop gewoon door de mist heen... Maar na een uurtje lopen is het ook nog nacht geworden en kan Flop hélemaal geen hand voor ogen meer zien. Weet je wat, zegt Flop, ik op deze plaats voor van nacht mijn kamp opslaan, dan ga ik morgen weer ver der. En dat was wat Flop deed.. Maar Toen hij de volgende mor gen uit zijn ten tja was ge kropen, schrok hij ach schrikken was het eigenlijk niet) keek hij verbaasd naar het huisje, waar zijn tent naast stond. Naast de deur was een bordje geschroefd. v;aarop FLOP stond ge schreven. Het was zijn eigen huis. bij en zongen zo mooi mogelijk de oude konij nenliederen mee. „Ziezo", zei de meester toen ook dat gebeurd was, „en nu allemaal naar huis. Morgenoch tend zijn jullie vrij om uit te slapen. Veel ple zier!" „Hoera!", schreeuwde de hele klas en roetsj, weg waren ze naar alle kan ten van het bos. Naar huis gingen er niet zo veel, want de meeste gingen eerst de bloemp jes en pluimpjes voor hun kransjes zoeken. Overal zag je ze huppe len, meestal twee vriend jes of vriendinnetjes bij elkaar. „Hoe vind je me dit staan?", vroeg de ene en legde twee blauwe korenbloemen tussen haar oren. „Wat denk je hiervan?", vroeg een ander konijn aan zijn vriendje en hij hield een heel bos witte graspluimen omhoog. „Kleurt dit wel?", vroeg de vriendin van Marjop- Seke en ze legde haar opje tegen een licht groen varenblad. „Ja, mooi, mooi", zei Marjoppeke haastig en ze huppelde vlug door, terwijl haar vriendinne tje zócht welk varenblad nu het mooiste was. Want Marjoppeke hield het bij het bosroosje. Ze wist zeker dat niemand op dat idee zou komen En wat zou zo'n rose roosje aan ieder oor prachtig staan. Ze zou vast de mooiste van de avond zijn. Maar de bos- roosjes stonden ver weg en daarom moest ze op schieten. De zon ging al onder toen ze bij de ro- zestruik aankwam. On der de takken was het zelfs al bijna donker. Ze had precies bedacht hoe ze het doen zou. Eerst zou ze de doorntjes van het stengeltje knagen waaraan het mooiste roosje zat. Dan pas zou ze het plukken en als dat twee keer gedaan had, zou ze er op een draf mee naar huis lopen om nog net op tijd klaarj te zijn voor het feest. Ze stond op haar achterste pootjes en helemaal uit gerekt bekeek ze de ro- zestruik. Wat was het mooiste roosje? Als een circuskonijntje trippelde ze op haar twee pootjes dichterbij. „Die daar... of die?" Peng! „Au augilde Marjop peke. Ze voelde een ver- schikkelijke pijn in haar achterpootjes en ze lagi languit voorover in de rozestruik. Toen ze pro beerde om die pijn weg te jagen en begon te spartelen, merkte ze dat ze gevangen zat en dat alles wat ze deed haar alleen nog meer pijn gaf. Pijn in haar pootjes en haar mooie zachte buik die in de doorntjes van de roos lag. Nog even spar telde ze door, maar toen bleef ze heel stil liggen; alleen piepte ze af en toe zachtjes Maar wie zou haar horen? Nee, niemand hoorde Marjoppeke. De konij nen hadden het te druk met hun feest, de vogels waren gaan slapen en de andere dieren zaten op een afstandje toe te kij ken wat de konijnen al lemaal deden. Het ogen blik was nu gekomen dat de schoolkinderen hun lied moesten zingen. Prachtig versierd ston den ze klaar. Meester Snuif hiéf zijn stokje en het lied begon. Toen kwam het tweede lied, maar ze hadden het nog maar net ingezet, of het stokje van meester Snuif tikte op een boom stam. Hij had het lege plaatsje tussen de negen tien andere ontdekt. „Waar is Marjoppeke?1 bromde zijn stem. Nou, dat gaf een opschud ding in de rij schoolkin deren en de ouders die met hun koppen knik kend hadden toegeluis terd. Iedereen schreeuw de door elkaar. En de moeder van Marjoppeke die dacht dat haar doch ter. meteen uit school al naar het feestterrein was gelopen liep huilend heen en weer. Meester Snuif was als altijd de wijste. Hij bulderde over alles heen en verdeelde de feestgangers in groepjes die het bos moesten door zoeken. Samen met zijn schoolkinderen trok hij er zelf ook op uit naai de verste hoek van het bos. Met hun kopjes; langs de grond snuffel den ze in het donker rond Toen ze al wel een half uur hadden gelopen stond meester Snuif op eens stil. „Luister!", zei hij. Vlakbij klonk het piepen van een heel klein, heel treurig konijntje. Een paar minuten latei- stonden ze rond Marjop peke. Meester Snuif zei niets. Hij wees ze alleen maar hoe ze haar met z'n allen moesten optillen met het vreselijke zware ding aan haar pootjes er- 'e droegen haar naar Freddie heeft hier negen ballen on 4 dozen. Nu wil hij persé in iedere doos drie ballen hebben Hoe lost hij dit op? Iff 8 bikZf het ziekenhuis, waar dok ter Kraai uit zijn slaap werd gehaald: samen met wel twintig andere kraaien was hij de hele nacht bezig om haar pootjes los te maken en daarna te verbinden. Toen meester Snuif de volgende dag de les be gon en op het schoolbord aan de berkeboom wees, toen wist ieder kind wat het verschrikkelijke ding was, dat meester Snuif daar de vorige dag had getekend. Met grote oren luisterden ze nu naar wat de meeseter er over vertelde en het zal wel nóóit, nóóit meer gebeu ren, dat er een klein ko nijntje in een strik loopt, al heeft ie zijn hoofd nog zo vol met feest. Mies Bouhuys. Oplossing vorige week, 367 bloemen zijn er tussenuit. Er zit een klein geel vlindertje bij ons op het balkon, haar mooi gele manteltje is net een stukje zon. Ze praat... ze praat. Maar tegen wie? Naar iemand, heel ver, boven. Als ik het zelf niet had gehoord zou ik het niet geloven. Ze zegt: ach lieve Vader Zon, de dagen gaan zo snel. Ik zie uw gouden hoofd haast niet, maar wolken zie ik wel. Ik vlieg niet, want mijn manteltje is haast niet meer te drogen. 'k Zit maar te schuilen, bibbert ze met tranen in haar ogen. Dan hoor ik lange tijd niets meer daar buiten op 't balkon. Het kleine vlindertje huilt zacht en wacht op Vader Zon. Al ben ik dan geen vlindertje, ik roep van het balkon: Wij ook, meneer... wij wachten ook. Wij willen in de zon. Mies Bouhuys. Het was heel stil in de konijnenschool; je hoor de alleen het geritsel van de blaadjes boven de hoofden van de twintig kleine konijntjes en de brommerige stem van meester Snuif, die op zijn boomstronkje voor de klas zat Maar nu moet je niet denken dat het zo stil was omdat de kleine konijntjes heel goed luisterden naar wat de meester vertelde. O, nee, ze droomden 'alle maal van het grote ko- nijnenfeest dat 's avonds gegeven zou worden en waar zij voor het eerst aan mee mochten doen. Ze dachten aan de lek kere feesthapjes, aan de konijnenliederen en aan de kransjes die ze alle maal om hun oren zouden dragen. En toch was het heel belangrijk wat mees ter Snuif vertelde. „Nu moet ik jullie voor- we de feestliederen nog een keer repeteren iets heel belangrijks vertel len", zei hij, „iets dat niets met het feest te maken heeft, maar dat toch erg belangrijk is." Hij draaide zich om naar het schoolbord, dat tegen een berkeboom hing en tekende een raar ding. „Wie weet, wat dit is?", vroeg hij. Niet één klein konijntje gaf antwoord. „Kom, denk eens na", zei mees ter Snuif, „jij, Marjoppe ke." Maar Marjoppeke had net zitten denken hoe je een bosroosje tussen je oren kunt steken zon der dat de doorntjes je prikken en ze wist dus helemaal niet waar het over ging. „Een rozen struik", zei ze, zonder te kijken wat er nu ei genlijk op 't bord stond. Meester Snuif schudde met zajn kop. „Een ro zenstruik, een rozen struik! Hoe haal je het in je kopje, Marjoppeke. Kom, kinderen, kijk eens goed." Niemand wist het. Mees ter Snuif fronste zijn voorhoofd. „Wie feest wil vieren moet dit we ten", zei hij met z'n zware bromstem en hij tikte met een poot op het rare ding op het bord. Maar bij het woord feest dwaalden alle ge dachten van de kleine ko nijntjes weer naar de feestavond en niet een tje luisterde naar wat meester Snuif over het rare ding op het bord vertelde. Pas toen hij zijn stokje voor de dag haalde en de feestliede ren ging repeteren kwa- mert ze weer een beetje

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9