Klanken uit de ether DROGIST KRUMEY IN ARREST VERDACHT VAN KINDERMOORD llti BDUPÜNK Bier goed, al goed..! 1 STEMMEN UIT DE KERKEN oren, 31 en en l\t De ondergang van de Canopus PRAKTIJKEXAMEN RESA-HILVERSUM PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1958 IN 1942 TE LYDICE Hij was thans iid van parlement te Korbach De drogist Hermann Krnmey, lid va» het atrwkparlenient van Korime.h, West-Duitsland is gearresteerd, er van verdacht als oud S.S.-officier me deplichtig te zijn aan de moord op 88 kinderen uit Lydice. Koninklijk gezin naar Porto Santa Stefano Na een bezoek van twee dagen aan Elba is het koninklijk gezin vrijdag uit de haven Portoferraio naar Porto Santa Stefano vertrokken, aan boord van het jacht „Piet Hein". De „Groe ne Draeok" en de mijnenveger „Breu- kelen" volgen. Prins Bèrnhard was donderdag in Portoferraio teruggekeerd na een kort bezoek aan Nederland. Koningin Juliana en de prinsessen waren woensdag al aangekomen. Porto Stanta Stefano is een vissers dorp op de helling van de Argentario. recht tegenover hef eilandje Giglio l.,de lelie"), dat het enige granietei land is in dé Middellandse Zêe. Zoals bekend werden alle inwoners van het Tsjechische plaatsje Lydice vermoord als represaille op de aan slag op Heinrich Heydrich, do beul van Tsjechoslowakije, in juli 1942. Lydice werd met de grond gelijkge maakt. Krumey is reeds eerder aan dc tand gevoeld over zijn optreden gedurende de oorlog, maar moest wegens ge- brok aan bewijs worden vrijgelaten. Voor de aanvang van de oorlog trad hij op als leider van een „gymnas tiekvereniging" in het Tsjechische sudetenland. Als zodanig werd hij ook door Konrad Henlein als het hoofd van de Gestapo, aan Hinder, voorgesteld. Na het uitbreken van dc oorlog werd Krumey in het concentratiekamp Da chau aangesteld. Later werd hij over geplaatst naar Tsjechoslowakije. Na het platbranden van Lydice stelde hij 88 kinderen uit dit dorp ter be schikking van de S.S. voor een „spe ciale behandeling". Alle kinderen zijn vermoord. In maart 1944 werd Krumey naar Hongarije gezonden. Hier trad hij op als plaatsvervanger van Adolf Eich- mann, het hoofd van een groep die was belast met het organiseren van de uitroeiing der joden. ~öan en oeet „Als de kaloen rijpt." De trilogie „Als de katoen rijpt" van Gwen Bristow herinnert in vele op zichten aan de andere trilogie van Margaret Mitchell „Gejaagd door de wind". Ook het boek van Gwen Bris tow speelt zich af in Amerika's ka- toenland. van de achttiende eeuw. In 1774 zakte een boot van de familie Sheramy de Mississippi af naar Loui siana en het is tijdens deze reis, dat het jonge meisje! Judith de man ont moet, Philip Larne, waarmee zij de grondslag légt voor de generaties Larnes, die een grote rol spelen in de boeken van deze trilogie. Door een mislukt huwelijk van Judiths broer treedt de familie van de Upjohns naast die van Larnes in deze roman naar voren. Met deze twee families maakt men in de boeken een deel van Amerika's op gang mee van de vestiging in de in digo- en katoenplantage, via de bur geroorlog en de vrijwording van de zwarte slaven uf tot na de eerste'we reldoorlog. „Als de katoen rijpt" is verschenen bij Ad. M. C. Stok uitgeversmaatschap pij in Den Haag. Nieuw-Guinea niet voor Verenigde Naties Gezaghebbende kringen in Djakarta hebben vrijdag verklaard, dat Indo nesië het geschil met Nederland over (Nederlands) Nieuw-Guinea niet zal voorleggen aan de dit jaar te houden Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties. Deze kwestie is door het kabinet in zijn laatste twee zit tingen grondig besproken. De beslissing is in overeenstemming met de na de laatste assemblee door de Indonesische regering afgelegde verklaring,, dat Indonesië in de strijd om Nieuw-Guinea een „andere koers" zou gaan volgen. Tot dusver heeft Indonesië deze kwes tie vier maal aan de Verenigde Na ties voorgelegd en viermaal heeft de Algemene Vergadering een Indonesi sche resolutie, waarin om hernieuw de onderhandelingen met Nederland werd verzocht, verworpen. (Advertentie) (Advertentie) 'W-I* f. p Gaat U daarheen waar ze het lekkerste bier schenken, dat er sedert eeuwen gebrouwen wordt: Heineken's bier! Want bier goed, SI goedwaar ze zulk bier serveren moet allés even' pri ma zijn. Ook Uw vrouw wil er wel eens helemaal uit zijn - dus neem haar eens gezellig mee uit. Naar dat café of dat cafeetje of dat restaurant met de onderscheiding, op deur of raam: Heineken! A Rotterdam wil collectie Van Beuningen kopen. In de vergadering van de Rotter damse gemeenteraad op 37 augustus a.s. komt een voorstel van B. en W. in behandeling om voor een som van achttien miljoen gulden de schilderij- enverzameling van wijlen de heer D. G. van Beuningen, die in mei 1955 is overleden, aan te kopen. Wat de financiering betreft is over eenstemming verkregen niet het rijk, dat bereid is gevonden een lening voor het grootste deel van de aan koopsom te verstrekken. De collectie van Van Beuningen noemt men een van de grootste en kostbaarste particuliere verzamelin gen in ons land. Zij bevat o.m. de „Heiligen bij het graf" van Jan van Eijck, de enige Van Eijck in Neder lands bezit. Strafvermindering voor De Braai. De Nederlander H. de Braai, die op het ogenblik de hem wegens beweer de subversieve activiteit opgelegde gevangenisstraf uitzit, heeft naar in Djakarta werd vernomen, na behan deling van zijn zaak in hoger beroep vermindering van straf gekregen. De heer De Braai werd in mei vo rig jaar veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf met aftrek van de meer dan drie jaar voorarrest, die aan de behandeling van zijn zaak waren voorafgegaan. Na. zijn veroordeling tekende zijn verdediger, mr. H. Lips, hoger beroep aan. RADIOEN T.V.-RUBRIEK ZON EN MAAN 17 augustus Zon op 5.26 Maan op 8.32 ZON EN 18 augustus Zon op 5 27 Maan op 9.52 (Slot van pag. 3) Mén heeft daar toen zelfs een motie aangenomen dat er meer aandacht moest worden besteed aan de per soonlijke biecht door de kerken. Eveneens was op die korkedagen de mogelijkheid geschapen persoonlijk schuld te belijden, van welke gele genheid zulk een druk gebruik werd gemaakt, dat men tijd en plaats te kort kwam, volgens het verslag dat wij lazen. Dr. Roskam Abbing vertelt in zijn onlangs verschenen boekje „Biecht en Absolutie" dat, niet zo lang geleden, ln ons land een predikant voor de ra dio een preek heeft gehouden over biecht en vergeving. Na die preek ontving hij eén „ontstellend grote stroom van brieven van mensen die zich tegenover hem uitspraken op een wijze, waarop zij dat ter plaatse niet konden doen". COMMUNITEITEN Tegenwoordig hebben de zgn. commu niteiten nogal de belangstelling. Dat zijn protestantse kloosters, als wij ze zo mogen noemen. De meest bekende is wel die van Taizé, in de buurt van Cluny in Frankrijk. Daar kent men ook weer de persoonlijke biecht. Een van de broeders van Taizé heeft daar over een boek geschreven, dat in wij de kring verspreiding heeft gevonden. Wel een bewijs dat er vraag is naar de biecht. „De gemeenschap van christenen on derling vraagt om openheid, om on derlinge biecht en absolutie", zo I schrijft hij. Ook onbeleden en onver- geven zonden, die de naaste nu niet i direct schade doen, kunnen een ge- meenschap als geheel wel schaden, „omdat de gemeenschap als geheel een strijd heeft tegen de zonde. Tegen de geestelijke boosheden in de lucht". Voor ons land zouden we in dit ver band kunnen wijzen op De Hezenberg hij Hattum. waar ds. Plug-, die heel sterk beïnvloed is door de beweging van Möttlingen, werkt en waar zeer velen reeds hun ziel hebben leegge goten. Dr. Roskam Abbing merkt op dat er vele verschijnselen zijn die aantonen „dat herstel van de biecht veelal geen geïsoleerd toevallig verschijnsel is". Maar tevens weet hij daarbij dat het niet alleen maar gaat om het instel len van de biecht in protestantse ker ken in een of andere vorm. Ze is „niet te denken zonder vernieuwing van het geloofsleven der gemeente". Boven dien zou die biecht, volgens hem, ver bonden moeten worden aan een diep gaande zielszorg. Hij acht het als een van de bezwaren van de biechtprak tijk, zoals die inde R.-K. Kerk gang baar is, dat dit sacrament niet nauw verbonden kan worden met wat men in protestantse kerken kent als ziels zorg. Biechtvader en biechteling ken nen en zien elkaar hier vaak met. Dit alles heeft de Werkgroep voor Zielszorg van de Raad voor de Her derlijke Zorg der N. H. Kerk aan het denken gezet, en besloten is toen tot een publikatie in de serie „Praktische Theologische Handboekjes". Dr. P. J. Roskam Abbing heeft deze studie ge schreven onder de titel die reeds ver meld is, terwijl andere leden van deze werkgroep aan het slot hun oordeel hebben gegeven en hun opmerkingen hebben gemaakt. Men heeft iets wil len geven, opdat daarover kon wor den nagedacht en gesproken, aller eerst in de N. H. Kerk, waar dit on derwerp nog weinig in behandeling is geweest. Op grond van de gegevens die er in de H. Schrift te vinden zijn, wil dr. Roskam Abbing de persoonlijke biecht en absolutie in geen geval bin den aan een officiëel ambt, zelft niet aan dat van de predikant, maar meer aan het ambt van 'alle gelovigen. En op de Vraag of er een biechtplicht zou moeten zijn, zoals men die in de R.-K.Kerk sinds 1235 kent, antwoordt hij met de reformatoren hartgrondig „Neen". Maar al zou hij de biecht geenszins verplicht willen stellen, dan wil dit niet zeggen dut iets wat niet verplichtend is. ongewenst zou zijn. Wie zijn hoekje gelezen heeft, zal dit met hem mee zeggen. H. schr ij ven Pauzeteken kon beslist origineler zijn De Nederlandse televisie is bepaald niet erg origineel wat het pauzete ken betreft. We krijgen soms een grappig tekeningetje te zien, waarop aangekondigd wordt, dat er geduren de een zeker aantal minuten gelegen heid is voor het drinken van een kop je koffie of voor het uitrekken van de stram geworden ledematen. Maar aangezien het zelden zeker is, hoe lang zo'n pauze duurt, blijft menig een het beeld nauwlettend in de ga ten houden. De televisiemensen in verschillende landen hebben daarom gezocht naar een minder statisch pauzeteken. Voor de Duitse televisie zagen we ver schillende keren aardige dingen. Zo liet men eens een filmpje zien van twee stoeiende ijsberen en mochten we ook eens een minuut of zeven de avonturen gadeslaan van een nest met jonge honden. Toen de omroepster de pauze aankondigde, gingen de deur tjes van een hondehok open. Voor zichtig waggelde een halfdozijn piep jonge diertjes met hun moeder naar ïuiten om daar geconfronteerd te worden met listige stukjes speelgoed, waarmee ze zich kostelijk vermaak ten. Het speet ons, dat het program ma werd hervat en de stoeipartij plot seling werd afgebroken. In Zweden heeft men een diepzee aquarium, dat bij menige pauze voor de camera komt. De visjes zijn goede vrienden van menige kijker geworden. Kinderlijkje in bos bij Driebergen gevonden. In eeu perceel dieh begroeid dennen bos bij bet fietspad Austerlitz-Hoog- kanje onder de gemeente Driebergen Rijsenburg is een kinderlijkje ge vonden, dat in verregaande staat van ontbinding verkeerde. Het lag in een gat in de grond en was bedekt met een dun laagje narde. De politiedeskundige, dr. Hulst, heeft een onderzoek ingesteld en is tot de conclusie gekomen dat het lijkje ver moedelijk van een jongen is, die ten minste een jaar geleden is gestorven en niet ouder is geweest dan negen jaar. Door de staat waarin het lijkje ver keert en doordat, behalve een knoop, geen kledingstukken meer zijn over gebleven, zal indentificatie zeer moei lijk zijn. Er wordt rekening gehou den niet misdrijf. Het onderzoek is momenteel in volle gang. Deens disconto verlaagd De Deense nationale bank heeft met ingang van vrijdag het disconto tot 4^2 procent verlaagd. Het weekendprogramma van de Ne derlandse televisie is deze keer geva rieerder dan meestal het geval is Vanavond verzorgt de V.A.R.A. het wekelijkse amusementsprogramma, dat wil zeggen, dat Theo Eerdmans zijn quiz leidt „weet wel wat je waagt". De „totebel" opent de avond. Daarna de derde aflevering van de Radicale vernietiging van Kijk en luister de Nederlandse huiskamers opnïenw aangesloten met Salzburg, waar on der leiding van dr. Karl Böhm een uitvoering wordt gegeven van Mo- zarts komische opera „Cosi fan tut te" (zij doen het allemaal). Het hu moristische, fijnzinnig gecomponeer de werk van Mozart wordt uitgevoerd door een aantal operasterren van grote faam, zoals Elisabeth Schwartz- kopf. De uitzending duurt van half acht tot bijna half elf, inclusief de pauzes. Wat de radio betreft vallen er weinig hoogtepunten te vermelden. Op het gebied van de klassieke muziek zijn dat o.m. vanavond om kwart over zeven een uitvoering van 't Te Deum op. 22 van Berlioz o.l.v. Thomas Beecham, het vioolconcert van Men delssohn door Yehudi Menuhin van avond om 11.22 uur en morgen con certen van het Promenade Orkest met Greet Koeman en Garfield Swift (2 uur), het vioolconcert op. 53 van Dworsjak door David Oistrach (half vier) en Italiaanse operafragmenten om negen uur 's avonds. Voor Hilversum I morgen om 2.20 uur het concert voor fluit en orkest van Badings om half elf 's avonds. Operaconcerten hoort men vanavond om twintig over acht en morgenmid dag om tien over één (Rudolf Schock). Speciale aandacht voorts voor het optreden van het Sloveens mannenkoor morgenmiddag en voor een programma van Weense liedjes morgenavond. De bekende lichte pro gramma's ontbreken niet: „Intiem Theater" is er zelfs vandaag en mor gen. Voorts vanavond opnamen van de laatste S.U.S.-avond. Morgenavond brengt de K.R.O. de eerste aflevering telerecording van Wim Sonnevelds van een vrolijk hoorspel in twee de- „A la carte". Morgenavond worden len: „Amor verhandelt peppels". ZONDAG 17 AUGUSTUS Hilversum I. 402 m. 746 kcIs. 8.00 VARA 10.00 VPRO. 10.30 1KOR. 12.00 AVRO. 17.00 VPRO. 17.30 VARA. 20.00—24.00 AVRO. VARA: R.00 Nws. en postduivenber. 8.18 Gevar. pi-ogr. 9.45 Geestelijk leven, toe- spr. VPRO: 10.00 voor de jeugd. 10.30 Evangelisch-Lutherse kerkd. 11.30 Vra- genbeantw. AVRO: 12.00 Gram. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Orgelspel. 13,00 Nws. en S.O.S-ber. 13.07 De toestand in de we reld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Even bijdraaien. 14.00 Boekbespr. 14.20 Radiophliharm. ork. en solist. 15.00 De Sahara geeft zijn geschiedenis prijs. c. 15.15 Mannenkoor. 15.50 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Chicago '58, rep. 17.15 van kleine en grote bungs, caus. VARA: 17.30 voor de jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. 18.30 Cabaret 19.00 Discussie. 19.30 Zigeunerork. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz, 20.35 De jacht op de dader, hoorsp. 21.15 Dansmuz. 21.45 Act. 22.00 Gram. 22.30 Idem. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Met de Franse slag. Hilversum II. 298 m. 100 kc/s. 8.00 NCRV 9.30 KRO. 17.00 IKOR. 19.00 NCRV. 19.45— 24.00 KRO. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Or gelspel. 8.30 Morgenwijding, 9.15 Gram. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Gram. 12.5 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.10 Gram. 13.30 Idem. 13.45 Boek bespr. 14,00 Promenade ork., Omr. koor en sol. 14.50 Gram. 15.30 Idem. 16.10 Sport 1G.30 Vespers. IKOR: 17.00 Herv. kerk dienst. 18.00 De Talenten. 18.25 De kerk aan het werk. 18.40 Pastorale rubriek. NCRV: 19.00 Kerkelijk nws. 19.05 Meis jeskoor. 19.30 De mens en ik: Drie ka mers in Manhattan, caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Rep. slotplech- tigheden Duitse Kath. dagen. 20.45 Pleis teractie EHBO. 20.55 Gram. 21.20 Amor verhandelt Peppels, hoorsp. 22.05 Amus. muz. 22.35 Uit het Boek der Boeken. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Kamerork, en aolist. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie: 19.30—22.25 Cosi Fan Tutte, opera. MAANDAG 18 AUGUSTUS Hilversum I. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 11.00 Idem. 11.45 Voordr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 voor het platteland. 12.43 Instr. sext. 13.00 Nws. 13.15 Meded of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Lichte muz. 14.30 Moderne levens problemen. 14.45 Pianorecital. 13.15 Zijn kinderen lastig, caus. 15.30 Gram. 17.00 Idem. 17.50 Mil. caus. 18.00 Nws. 18.15 Re- gerlngsuitz.: Mag ik U even voorgaan. Petra Clarijs nodigt U uit voor enkele bezoekjes aan belangwekkende gebou wen en verzamelingen in de Westelijke provincies van ons land. 18.25 Amateurs- progr. 19.00 Kamermuz. 19.45 Licht progr. 20.00 Nws. 20.05 Cabaret. 21.15 Act. 21.30 Radiophilharm. ork. en soliste. 22.05 Een bezoek aan Libanon, caus. 22.20 We reldmuziekconcours Kerkrede. 2.3.00 Nws Hilversum II. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voordr. 10.00 Gram. 10.15 Theologische Etherleergang. 11.00 Orkestvcr. en so list. 12.25 voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 1253 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Theater ork en sol. 13.45 Meisjeskoor. 14.05 voor de jeugd. 14.35 Gram. 14.45 voor de vrouw 15.15 Gram. 15.45 Vocaal ens. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Clnvecimbelrecltal. 16.50 Gram. 17.00 voor de kleuters. 17.15 Instr. Trio. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: De BB van binnen en van bulten: mr. L. Tielenlus Kruythoff vraagt de aan dacht van de Nederlandse noodwacht. 18.00 Orgeloonc. 18.30 Gram. 18.40 Kamer muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.15 Metropol© ork. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Schoolork. en sol. 20.50 Mensen en minuten, hoorsp. 21.25 Gram. 21.45 Lichte muz. 22.05 Boekbespr. 22.20 Cello en plano. 22.45 Avondoverdenking TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 Attentie. 21.05 Intern.-rolschaatseu- progr. 21.35 Voordr. 21.50 Dagsluiting. FEUILLETON BUOUiRD PKISSIIN Het water is daardoor binnen gedron gen en ook door alle luchtkokers op de bak. door alle ventilatieopeningen, door patrijspoorten en schljnlichten. Dit is geen schip dat gebouwd is voor dc Noordatiantische vaart Aan alle kanten is het open. Het water verza melde zich in de bulsleidingen, de modder heeft alle pompen verstopt en nu moeten wc droge brokken steen kool zoeken in die modder... Jc hebt naar beneden gekeken, je hebt de drijfstangen langzaam zien draaien; het is onmogelijk de stoomdruk op te voeren". Na me dit alles in één adem ver teld te hebben, boog Lauielle zich óver zijn bord en at, Het mij ook eten misschien wachtend op een antwoord, dat niet kwam. Wat zou ik hebben kunnen zeggen? Opeens was ik mid den in een drama verplaatst. Een averij kan hersteld worden, maar wat kan men verwachten in een storm, wanneer er brokken steenkool in de modder gezocht moeten worden? De cho van de laatste kreet van de Mar co Polo voordat ze zonk. ontstelde me. „Wc hadden niet moeten vertrekken hernam Lam elle. „De vuurplaats is overal krom ge trokken, begraven onder dc sintels, as en slakken, die de bilges hebben gevuld. Nu zijn de buizen verstopt en de pompen werken niet en het wa ter stijgt. Charrel heeft in Londen gedaan wat hij kon; men had beloofd hem in Marseille de tijd en de men sen te geven om alles in orde te ma ken, maar de vertrekdatum was al vastgesteld. Godde had moeten wei geren uit te varen. En vooral. Godde had zijn koers niet moeten wijzigen. Het is gedurende ons dwarszees lig gen dat het water in de bunkers is gedrongen". „Toch is kapitein Dcrieu vertrokken". „Maar Dcrieu zou niet uit zijn koers zijn gegaan. Jean, breng me wat wijn" En terwijl onze bediende het glas vol schonk dat Laurelle hem aanreikte, vervolgde deze: „Waar was je die nacht?" .Op de brug om de Marco Polo te zoeken, tot vier uur". „Waar kom je nu vandaan?" „Uit mijn hut". „Zo!" zei hij, ernstig het hoofd schuddend, alsof mijn ant woord vol betekenis was. Hij dronk zijn glas leeg, rolde zijn servet op en deed het in de servetring. Toen keek hij er even naar en wierp het op ta fel. „Tenslotte", zei hij, „moeten we niet wanhopen. Ik ga proberen een uur of twee te slapen". Dufor had de messroom verlaten en was dadelijk naar de brug gegaan, verlangend 0111 kapitein Godde te „zien". Vijf uren tevoren had ik hem verlaten en had hij tegen mij... tegen de man die hij op dat ogenblik naast zich zag staan, gezegd voldaan te zijn. Wan neer ik, spi ekend over een zeeman die tevergeefs een schip te hulp is ge stoomd. dat woord mag gebruiken. Ik zou hem. zo kwam het 111e voor, be drukt en verslagen hebben moeten aantreffen. Hij scheen me ondoor grondelijk, onverklaarbaar. Als ik niet van Laurelle had gehoord wat er aan de hand was, zou ik zeker toen ik hem zo zag, in mijn dwaling heb ben volhard. Op zijn gezicht was niets te zien dat de machteloosheid, waarin hij verkeerde, verried. Ik zou gedacht hebben dat hij wachtte op het bericht van de machinekamer: klaar om met normale vaart op te stomen. Maar de Canopus had juist genoeg kracht om met de kop op de golven te blijven; ze kwam niet vooruit, maar het voor deel hiervan was, dat het schip v nig water overnam. Dufor kon zich niet herinneren ooit zulk een woeste zee te hebben gezien. Een enkele golf bedekte het gehele schip tot aan het potdeksel van het hoofddek en als ze wegstroomde stak een hoge gladde wand er boven uit. De mannen, nietig in deze grijsgroe ne en witte onmetelijkheid, verplaat sten zich met moeite, beklommen de plotseling voor hen opgerezen vloer of hielden zich vast aan de lijflijnen om niet te worden omvergeworpen. Dadelijk vroeg ik mezelf af, wat Ik zou doen als ik gezagvoerder was op een schip en met in zulk een situatie bevond. De Canopus was niet in ge vaar; ze kon, tenminste dat geloofde ik, wel manoeuvreren. Zou ik zonder een manoeuvre te proberen de kolen verbruikt hebben die de mannen daar beneden uit de modder haalden? Zo even hebt u, kapitein, me vragen ge steld over Godde. Ik heb u geant woord dat hij me, in het begin be zorgd en geschokt voorkwam, dat ter wijl de Canopus met het uur slechter weer ontmoette, hij de brug en de dekken niet meer verlaten had, zich afwezig toonde, ons niet meer zag. Welnu, die ochtend, gisteren dus, want het was gisteren, was hij ver anderd, zijn bewegingen, zijn hou ding hadden niets koortsigs meer. Ik zal u niijn indrukken vertellen. Ik kan me vergissen, maar het scheen me toe dat de voldoening, die het schip hem die nacht gegeven had. hem niet had verlaten. Laurelle had me gezegd: „Hij bad niet moeten af varen, hij had niet uit zijn koers moe ten gaan, hij heeft ons in de narig heid gebracht". Voor Laurelle... en voor de anderen (ik zal u vertellen wat ik heb gehoord) was er iets ern- stigers gebeurd dan wat sedert het vertrek uit Napels werd gevreesd. Maar niet voor Godde. „Ga maar ontbijten", zei ik tegen Rouveyre. „Zijn er nog bijzondere orders?" „Geen enkele", antwoordde hij. „Wat zou jij willen doen?" Ik antwoordde niet. Ik was te jong, te veel nieuweling aan boord. Ik had voldoende gevoeld dat het état-major me niet had genomen. Even later verscheen Bertrand met de bootsman ei\ de timmerman. Ze waren kletsnat en kwamen ongetwijfeld van een kar wei om ergens een iek te trachten te stoppen. Zij spraken vrij lang met Godde en verdwenen toen. Een ogen blik later kwam er een hofmeester, die in het stuivende buiswater stond te rillen totdat Godde hem haar de kaartenkamer volgde waar zijn ont bijt was klaargezet. Enige ogenblik ken bleef ik alleen met de oceaan voor me. Hoe lang zal dit nog duren Was het de koorts, die alles wat ik zag en hoorde, verdraaide? Ik be greep die buitengewone kalmte van Godde niet. Niets kwam me geheel reëel voor, maar misschien is dht al tijd zo, wanneer men plotseling in eén drama gewikkeld wordt. „Ga wat eten", zei Rouveyre toen hij terug kwam. „Jean heeft pas twee 'uur ge- lzden een biefstuk voor me gebak- Advertentie) Boekh, Ned, Frans, Duits en Engel* De kortite en voordeligste opleiding (Bekende Schriftelijke Cursus) ken" zei ik. „Je wilt toch niet tot vanavond zonder eten blijven?" vroeg Rouveyre. Dufor had zich niet gehaast om naai de messroom te gaan. Hij had de zelfde trappen en gangen gevolgd als die nacht, op het ogenblik dat de Ca nopus haar tocht naar de Marca Polo onderbroken had om bij te liggen. De deuren der hutten waren nog half of geheel open. De vrouwelijke passa giers die enige uren geleden de offi cier hadden ondervraagd, hadden hem nu niet staande gehouden; ze waren gekleed, hadden het haar opgemaakt en haar gezichten bijgewerkt. Poeder en crème verborgen slechts de ver moeidheid der ogen en de lippenstif ten hadden de monden wat vorm ge geven. Ze praatten onder elk..ar en glimlach ten zelfs. Enigen lagen, evenals de mannen, te rusten in de diepe fau teuils van do salon. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 8