ƒ77 73 C7Z 2 GROEVES SI-JARIGE HEER BRAKMAN BEHOORT TOT LAATSTE VOORZANGERS PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer STINA FREE: ZWEMMEND OVER HET KANAAL 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1958 Heden overleed tot on ze diepe droefheid, door een ongeval, onze lieve, zeer zorgzame vrouw, moeder, be huwd- en grootmoeder JACOBA LTJDIKHUIZE- COPPOOLSE, op de leeftijd van CZ jaar. Middelburg: W. Ludikhuize Arnemuiden: T. Oele-Ludikliuize J. Oele Karei en Koosje Middelburg: J. Ludikhuize A. J. Ludikhulze- van der Linde Middelburg, 14 aug. '58 Eendrachtsweg 3. De teraardebestelling zal plaatsvinden op dinsdag 19 augustus a.s. vanaf Eigenhaard- straat 37; vertrek 1 u. [dinsdag Deze foto toont beide zijden van de in Zweden geslagen medaille, be stemd voor de winnaars van de di verse nummers op de Europese atle- tiekkampioenschappenwelke van 19 tot Slf augustus in Stockholm zullen worden gehouden. De medaille te ont worpen door de Zweedse tekenaar Abbe Johnson. Links de voorzijde met in haut relief een uitbeelding van het beeldhouwwerk, de hardlopers van beeldhouwer Carl Eld en rechts de keerzijde, eveneens uitgevoerd in haut relief. In het midden een hand met een discus, het embleem van de Zweedse Atletiek Unie. Theo Middelkamp-renner verkocht zijn fietsje Afscheid van de sport met het oog op zijn toekomst De bekende Zaandamse amateurwiel renner Jo Beers, die enige tijd in Goes werkzaam was en zich toen aansloot bij de wielervereniging „Theo Middelkamp" waarvan hij nog actief lid was heeft het wiel rennen „eraan" gegeven. Al zijn wie- Ierattributen heeft Jo Beers reeds verkocht. Beers bracht o.m. de ronde van Cas- tricum en het Noordhollands kampi oenschap op zijn naam, hij speelde 'n belangrijke rol in de Tour door Ne derland en stond op de nominatie om uitgezonden te worden naar de we reldkampioenschappen te Reims. De reden van zijn besluit is de keu ze, waarvoor zijn vader hem stelde. Deze, firmant van de fa. Tot en Beers, stelde zijn wielrennende -zoon namelijk voor de keus: In de zaak komen of wielrennen. Jo Beers heeft gekozen. Dynamo-atleten in Den Haag Twee leden van de Middelburgse at- letiekvriendenkring „Dynamo" ko men a.s. zondag uit in wedstrijden in Den Haag. Het zijn Piet Zwartepoor- te, die deelneemt op de 3 Engelse mij len in de A-klas en Frans Brouwer, die uitkomt op 1 mijl, C-klas. De wedstrijden worden georganiseerd door de afdeling Den Haag van de K.N.A.U. Ploegentijdrit „Theo Middelkamp". Twee teams van de R.T.C. „Theo Middelkamp" reden woensdag op het parcours te Wilhelminadorp een ploe gentijdrit over 26.2 km, welke ge wonnen werd door het A-team be staande uit J. Driedijk te 's Heer Arendskerke, P. Tolhoek te Wemel- dinge, J. Verburg te Kortgene, P. Tolhoek uit Yerseke en J. Moerdijk uit Lewedorp in de gunstige tijd van 37 min 17 sec. hetgeen een gemid delde van 40.55 km per uur verte genwoordigd. De voorlaatste ronde reden deze jon- geren met een gemiddelde van 42.95. p de tweede plaats eindigde het B-team, dat rijdend met een kleinere versnelling een tijd maakte van 39 min. 47 sec. Dit team bestond uit C. de Schipper te Kapelle, M. Rolger- land te Kapelle, D. Kosten te Kapelle, J. v. d. Weele te Goes en F. Feleus te Kattendijke. Een individuele tijdrit over 12.6 km. werd gewonnen door F. Feleus uit Kattendijke in de tijd van 20 min. 7 sec. (gem. 37% km per uur). Tweede werd P. Hillebrand in 20 min. 24 sec. 3e J. Tolhoek. Yerseke in 20 min. 53 sec. en 4e J. Moerdijk te Lewedorp in 20 min. 54 sec. UITSTERVENDE BEROEPEN (VII) Overeenkomst „bewaakt" liet voortbestaan van functie EIGENLIJK is het meer een uit stervende functie dan een uitstervend beroep, dat van voorzanger en voorlezer. In Groe de ligt dat echter even anders. Al thans in de historie van Groede. W'ant honderd gulden was in 1614 het jaar, waarin het traktement van de voorzanger-voorlezer van de hervormde kerk van Groede werd vastgesteld een heel be drag. Toen was het dus een uit- Eesproken beroep, ie eeuwen verstreken en de hon derd gulden bleven de honderd gulden, weshalve het beroep lang zaam naar de verhevener titel van ^functie" toegleedEen functie, die nagenoeg uitgestorven is. Behalve in Groede. Daar waakt een in 1614' gemaakte overeen komst tussen het toenmalige kerkbestuur en de regenten van de polder Groede en Baanst voor. Reeds vóór 1583 had zich in Groe de de reformatie voltrokken. In dat jaar werd het plaatsje op nieuw bedreigd met een Spaanse bezetting. Onder het motto „Lie ver een bedorven en verdronken land, dan geen land", 6taken die van Groede en omgeving de zee dijk op verschillende plaatsen door. Dertig jaar, tot in 1614, stond Groede en het rondom liggende land onder water. Toen heeft het kerkbestuur onder leiding van „Vader" Cats de eigendommen van de kerk, de vele landerijen, die de kerk bezat, verkocht om de be- dijkingskosten te bestrijden. Kerk en polder kwamen over een, dat het polderbestuur jaar lijks zevenhonderd gulden zou uitkeren voor het traktement van de predikant, honderd gul den voor de schoolmeester en honderd gulden voor de voorle zer-voorzanger. En zo geschiedt het in 1958 nog.... De 81-jarige heer Jacobus Izaak Brakman is momenteel de voorle zer-voorzanger van de hervormde kerk van Groede. Hij doet dat al sinds 1904, bijna 55 jaar dus. En het ziet er niet naar uit, dat de heer Brakman de functie „door het klimmen der jaren'', spoedig zal moeten neerleggen. Nog iedere zon dag verzorgt hij de schriftlezing en geeft hij bij het inzetten van de gemeentezang de juiste toon aan. De functie van voorlezer-voorzan ger is in Groede een aangelegen heid geworden, die zich volkomen binnen de kring van de familie Brakman afspeelde.... Vier heren Brakman, verdeeld over drie gene raties hebben het ambt gedurende honderd jaar waargenomen en „en familie" gehouden. De eerste was Abraham Brakman, de- tweede diens broer Izaak, diens zoon Cor nelia was de derde en de huidige voorlezer-voorzanger ia dus de vierde. Reeds vóór zijn aanstelling in 1904 ging de heer J. I. Brak man met zijn vader mee, om hem tot steun te zijn bij het voor zingen. Dat was vóór 1903, toen de hervormde kerk van Groede nog geen orgel rijk was, wel nodig. De heer Brakman's vader moest, als de predikant een onbekende Psalm opgaf, wel eens twee of zelfs drie verzen geheel alleen voorzingen. Het was de voorzanger-voorlezer van thans geen moeite, zijn vader daarin bij te ataan. Hij beschikte toen reeds over een groot muzi kaal gevoel en een klankrijk stem geluid. Zo klankrijk, dat hij, een maal zelf benoemd, het bereids in J. I. Brakman te Groede ....bijna 55 jaar voorzanger.... (Foto p.Z.C.) de kerk geplaatste orgel in volume wist te overtreffen Niet alleen het volume bepaalde echter de kwaliteit van de heer Brakman. Hij was als directeur, voorzitter en dirigent van Groe- de's fanfare „Hosanna" doortrok ken met gedegen muzïekkennis. Hij wist precies, op welke toon hoogte hij moest inzetten om de gemeente bij de komende hoge en lage passages niet te laten strui kelen. En hoewel met de komst van de orgels het ambt van voorzanger minder omvangrijk is geworden, nog steeds is de heer Brakman bij de zang een steun voor de gemeen te. Lagere-elftallentoernooi van Middelburg op 24 augustus Zondag 24 augustus 1958 organiseert de M.V. A.V. „Middelburg" op het gemeentelijk sportterrein aan de Na dorst het „lagere elftallentoernooi", waaraan wordt deelgenomen door de 2e, 3e en 4e elftallen van de vereni gingen M.O.C. (Bergen op Zoom), T. S. S. (Oosterhout), Vlissingen en Mid delburg. Voor alle elftallen geldt onderstaand wedstrijdschema: 9.30: MiddelburgVlissingen; 10.45: MiddelburgM.O.C.12.00: Vlissin genT.S.C.; 14.00 VlissingenM.O. C.; 15.15 T.S.C.—M.O.C.; 16.30: T.S.C. Middelburg. De duur der wedstrijden bedraagt 2x 25 minuten. Vorig jaar moest dit toer nooi wegens de slechte weersgesteld heid worden afgelast. STREEFDATUM: 22 AUGUSTUS Badmeester Ad Vriens waagt opnieuw een kans. (Van een speciale verslaggever) De heer Ad Vriens uit Bergen ip Zoom schijnt in het voorjaar ïe oogkleppen van zijn paard iat in het winterseizoen de ko lenkar heeft getrokken, op het sigen hoofd te monteren. Zodra de eerste tekenen van de lente naderen verwisselt hij zijn zwarte uitmonstering van ko lenhandelaar met het wit van het badmeestersuniform. Van dat moment af ziet hij nog slechts één ding: het Kanaal, dat in augustus het operatie terrein is van sterke zeehelden, die zich zwemmend van Gris Nez naar Dover vechten. Telkenjare tracht hij een van zijn pu pillen met steun van ervaren zeelood- sen over de zilte plas te brengen, welk streven tot nu toe evenwel zonder succes is gebleven. Badmeester Vriens verblijft sedert 10 augustus weer in Margate. In zijn ge zelschap bevindt zich ditmaal het 20- jarige Bergen op Zoomse meisje Sti- na Free, dat tijdens oefentochten op de Schelde heeft bewezen voldoende kracht te bezitten om haar kans te wagen. Noch de familie Free, noch de heer Vriens bezitten de duizenden gul dens, nodig voor de oefentochten op de Schelde en onmisbaar bij het hu ren van de loodsboot op Het Kanaal. Mislukkingen Bergen op Zoom heeft al enige mis lukte Vriens-ondernemingen gezien en de bewoners van deze stad hebben loterijen en wedstrijden ten bate van de Kanaalzwemmerij gelaten voor wat ze waren. Stina Free is daarom haast gedwongen te winnen om de fi nanciële zorgen het hoofd te bieden of Kosten levensonderhoud weer gedaald. Het landelijk prijsindexcijfer van 't levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dit maandelijks door het Centraal Bu reau voor de Statistiek wordt samen gesteld op basis 1951 100, ver toonde van 15 juni tot 15 juli j.l. een daling. Het indexcijfer exclusief A.O.W. daalde twee punten en wel van 119 tot 117- Het. indexcijfer inclusief A. 0 W. daalde door de afronding van dé cijfers slechts 1 pnt. en wel van 123 tot 122. De daling deed zich hoofdzakelijk voor in de sector voeding, met name bij de aardappelen. De Indexcijfers voor groenten en fruit gaven een kleine stijging te zien, ter wijl ook de prijs voor eieren iets op- BuHen de voedingssector vond een prijsstijging plaats voor de vaste brandstoffen, terwijl een prijsdaling voor de kleding werd geconstateerd in verband met de uitverkoop. Het indexcijfer voor kleding daalde van S3 in juni tot 81 ln juli. Van Arcken voorzitter produktschap groenten 'Bij koninklijk besluit is benoemd tot Voorzitter van het produktschap voor groenten en fruit voor de periode van 1 oktober 1958 tot en met SI decem ber 1959 de heer D. J. A. 1M- van Arcken, thans hoofd van de hoofdaf deling programmering en statistische documentatie van de directie export bevordering van het ministerie van lanbouw, visserij en voedselvoorzie- Defieer D. J. A. M. van Arcken, die dr ir H. J. Mathot als voorzitter van het produktschap voor groenten en fruit opvolgt, is in 1918 in Nijmegen geboren. Volgens mededelingen van de Utrecht se sterrewacht zal de vuurpijl van de derde Russische kunstmaan te zien zijn op 18 augustus a.s. om 21.46 uur ln het zuid-westen op een hoogte van 30 gra den. gaande van west naar zuid. De kunstmaan zelf is te zien om 22.10 uur ln het zuid-westen op een hoogte van 40 graden, gaande van west naar suid. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister- avond 7 uur: Helsinki, zwaar bewolkt, 18 RT. Stockholm, zwaar bewolkt, 18 gr. Oslo, onweer, 22 gr. Kopenhagen, half bewolkt, 18 gr. Aberdeen, regen, 17 gr. Londen, zwaar bewolkt, 24 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt, 19 gr. Brussel, zwaar bewolkt, 23 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt, 23 gr. Parijs, regenbui. 25 gr. Bordeaux, onweer. 30 gr. Grenoble, onweer. 28 gr. Nice, onbewolkt, 25 gr. Berlijn, half bewolkt, 22 gr. Frankfort, licht bewolkt, 26 gr. München, onbewolkt. 26 gr. Garmisch p., licht bewolkt, 25 gr. Zürich, onbewolkt, 27 Genève, onbewolkt, 27 Locarno, onbewolkt, 29 gr. Wenen, onbewolkt, 25 gr. Innsbruck, onbewolkt, 2i gr. Rome, onbewolkt, 31 Ajaccio, onbewolkt. 2b gr- Madrid, licht bewolkt, 36 gr- Mallorca, onbewolkt, 31 gr. Algiers, onbewolkt. 29 gr. fytEDlNOS - superieur® ^oncl«■eon, de doos bondi® Wba anders „ten onder te gaan". Zeker, er is daar in Engeland een heer Butlin, die tot vermaak van in zijn vakantiekampen verblijvende gasten (een miljoenenzaak) wel zo goed is de massale zwemmerij te organiseren. Vanzelfsprekend heet zo iets de But- lin-race (die dit jaar als streefdatum 22 augustus heeft) en daarom steekt deze man, die „de massa vakantie biedt", er vele dure ponden in. Butlin huldigt het principe dat de kost voor de baat uitgaat en dus laat hij de Kanaal-kandidaten met een groots gebaar op zijn kosten een veertiental dagen logeren in een van zijn vele hotels. AJs tegenprestatie moeten de zwemsters en zwemmers vrij frequent opdraven ter ontspan ning van de in Butlin-kampen huizen de (betalende) logé's. Goede kans Wanneer het weer op 22 augustus enigszins geschikt is, wordt in het nachtelijk duister gestart in Gris Nez. Stina Free zal straks meedingen naar een van de vele prijzen en wanneer zij betere weersomstandigheden aantreft dan haar voorgangster, Maria Mees ters (die in 1956 en 1957 in storm en stroming ten onder ging) heeft zij een zeer goede kans om de oversteek te halen. Als Stina Free succes boekt gaat de heer Vriens zijn jour de gloire tege moet en Bergen op Zoom zal zich niet onbetuigd laten voor wat het hulde betoon aan de zwemster betreft. Wordt liet weer een desillusie, dan zullen de Kanaaldwingers-in-spé moe ten trachten om het ideaal in een solo- tocht te verwezenlijken. Want en dat is de schrale troost voor degenen die tijdens de Butlin-race niet slagen Het Kanaal is te bedwingen als men er de tijd voor neemt. Piet Rentmeester winnaar in Boom. Piet Rentmeester heeft woensdag in Boom (België) aan zijn zegereeks van dit seizoen een mooie overwin ning toegevoegd door aldaar beslag te leggen op de eerste plaats in het algemeen klassement van een uit twee tijdritten en een criterium be staande wedstrijd. In de aan het criterium voorafgaande bergtijdrit over 2 km bezette hij met slechts 2 seconden achterstand de tweede plaats. In het criterium over 105 km was hij betrokken in een vluchtgroep van zes renners en be zette in de eindsprint de vijfde plaats in dezelfde tijd van de winnaar Van Mariënberg (B.). In de als sluitstuk dienende vlakke tijdrit over 8 km ze gevierde Rentmeester met 8 secon den voorsprong, waarmee hij de totale wedstrijd on ziin naam schreef. In Eeklo (fe.) reed Gerard Deegens uit Middelburg zijn eerste buitenland se amateurkoers. Achter de Belg Ju- lien Gaelens bezette hij de 13e plaats. In Zwijnaarde (B.) werd J. v. Espen uit Axel 3e na de Belgische achter volgingskampioen Jos Senoyette, die voor 90 km 2.15 uur noteerde. In Gent-Lauwe (B.) klasseerde Piet Rentmeester zich 4e achter R. van Wijnsberge (B.) die 130 km aflegde in 3.20 uur. In St. Niklaas (B.) noteerde Willy Ferket uit Axel bij de nieuwelingen eveneens een 4e plaats. Hier ging de Belg Hilaere Maes met de bloemen naar huis. 948. De verbijsterende snelheid waarmee piloot Storm in het onderdeel van een seconde veranderde van een kalme „wandelaar" in een molenwiekende vecht machine, bracht de bewa kers geheel van de kook. Schijnbaar zonder enige in spanning pikte hij de voor ste man op en wierp hem languit tussen zijn colle ga's. Deze tuimelden tegen elkaar op en van de verwar ring maakte Arend gebruik om met grote sprongen een der zijgangen in te rennen. Achter hem klonk het ge schreeuw der bewakers en het geluid van hun voet stappen. Hoewel hij reeds een aanmerkelijke voor sprong had, konden zij hem op de rechte stukken van de gang toch bereiken met hun paral-stralen. Maar óf zij mikten niet zui ver, óf de stralen verloren hun kracht op die afstand, want Arend werd niet geraakt. Hij stortte zich een wenteltrap af, die eindigde voor een zwaar beslagen deur, Hij wist niet wat hem daar binnen wachtte en het was tc laat om terug te keren ten einde een andere gang te proberen. De kerels zaten hem vlak op de hielen. Hij aarzelde niet lang, wierp de deur open en sprong naar binnen. Vlug schoof hij de grendels toe, zodat hij zijn achtervol gers voorlopig kwijt was en draaide zich toen om.NU,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6