Engeland bereid bannelingen van irus weer toe te laten Cypi Persoonlijke biecht ook in protestantse kring gewenst KLANkSURV TOCHT VAN „NAUTILUS" WAS „AF EN TOE NOGAL RUW" H ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 ALS GEWELDDADEN OPHOUDEN Definitieve oplossing zal pas over zeven jaar worden gezocht Engeland hoopt dat het na een staking van de gewelddaden op Cyprus mogelijk zal zijn de van het eiland verbannenen (o.a. bisschop Makarios) «eer toe te laten. Dit wordt gezegd in een verklaring, die de Britse re gering heeft uitgegeven na kennisneming van de standpunten van Grie kenland en Turkije en van het advies van de gouverneur van het eiland, Foot. Er zullen kiezerslijsten voor Cyprus worden opgesteld. Intussen zal de gouverneur waar wenselijk machtiging verlenen tot de instelling van afzonderlijke Griekse en Turkse gemeenteraden. Als de kiezerslijsten klaar zijn, zal het mogelijk zijn verkiezingen te hou den voor de twee Huizen van afgevaardigden. Aan de regeringen van Griekenland en Turkije wordt verzocht voor 1 oktober vertegenwoordigers te benoemen, die op Cyprus alle faciliteiten krijgen die zij nodig hebben om zich van hun taak te kwijten. Deze vertegenwoordigers kunnen ech ter geen deel uitmaken van de gouvernementele raad onder voorzitter schap van de gouverneur. Zodra de Huizen van afgevaardigden zijn gekozen, zo gaat de Britse ver klaring voort, zullen deze hun ver tegenwoordigers kiezen in de gouver nementele raad. Deze raad wordt het gezaghebbende orgaan voor alle aan gelegenheden, die niet onder de uit sluitende bevoegdheid van de huizen van afgevaardigden of van de gou verneur vallen. De Britse regering verzoekt alle be trokkenen met de volgende twee voorwaarden in te stemmen: 1. een periode van rust en het sta ken van de gewelddaden. 2. een definitieve oplossing zal pas over zeven jaar worden gezocht. Het plan is in overeenstemming met deze twee beginselen opgesteld, zij schijnen door alle betrokkenen alge meen te worden aanvaard, aldus de Britse verklaring. Een woordvoerder van de Cyprische Etnarchie heeft in Athene de jongste Amerikaanse mariniers uit Libanon vertrokken De laatste eenheden van het 1.800 man tellende bataljon Amerikaanse mariniers, dat uit Libanon wordt te ruggetrokken hebben zich donderdag avond ingescheept. Zij zullen als re serve op de voor de kust liggende schepen blijven. Op de weg die van Beiroet naar het internationale vliegveld leidt zijn gis teren twee personen vermoord, naar wordt aangenomen door leden van de regeringsgezinde, rechts-georiënteer- de Syrische volkspartij. Vorige week werden drie vooraan staande figuren van deze partij in een door opstandelingen bezet gebied vermoord aangetroffen. Men ver moedt dat de moorden van gisteren als represaille zijn bedoeld. Autobus in ravijn drie doden Een autobus met 32 leraren en leer lingen van zes verschillende nationa liteiten is bij Mettlach (Saargebied) in een ravijn van 50 meter gestort. Drie inzittenden van de bus, waren op slag dood. De anderen hebben min of meer ernstige verwondingen opgelopen. Oesters zonder dissonant (Slot van pag. 1) zal bezighouden. Wordt het nu niet een beetje druk? En nogmaals: waar blijft het rapport-Haccou Een laatste vraag tenslotte rond Zeelands oesters. Nog steeds heerst er onzekerheid over de hierboven reeds genoemde proef in het Veerse Gat. De laatste week bracht nu echter allerlei gunstige be richten over goede vorderingen van het laboratorium-onderzoek in We- meldinge, een onderzoek waarmee evenwel pas resultaat kan worden be reikt, indien ook praktijk-proeven in het Veerse Gat mogelijk worden. Maar helaas absolute zekerheid over het doorgaan van deze praktijk-expe rimenten bestaat ondanks de dui delijke toezegging destijds door mi nister Mansholt in de Tweede Kamer gedaan nog geenszins. Er gaan in tegendeel geruchten, dat de regering achteraf toch niet zo héél veel meer zou voelen voor dit praktijk-experi ment. De vraag aan minister Vonde ling is derhalve: gaat de proef nu door. ja of neen? Zeeland wacht, excellentie! TOX TAAKT Toen 758 jaar geleden graaf Opizzo Fieschi in het kleine Lavagna bij Genua in het huwelijk trad, Het hij een grote taart bakken, waarvan al zijn onderdanen een stuk kregen. Lavagna is groter geworden. Maar al die jaren hebben eerst de Fieschi's en later de vroede vaderen van Lavagna jaarlijks de trouwplech tigheid niet een taart herdacht. Ook dit jaar. Er moesten 20.000 mensen een stuk van hebben. Dus werd de taart twee meter hoog, twee meter in £j°?Tsnee- Gewicht: een ton. TEGEN CARRIÈRE De hazewind hond Bruce was een gewone straat hond, tot Bert Ruff zich over hem ontfermde en hem trainde voor een sportcarrière. Maar in de eerste wed strijd van Bruce, donderdag op de renbaan van Fareham, verliet de ha zewindhond de starlkooi, dook door een gat in de omheining van de ren baan en verdween spoedig uit het ge zicht op de hoofdweg A-27. Britse verklaring over Cyprus „zeer onbevredigend en daarom onaan vaardbaar genoemd". Aartsbisschop Makarios zal waarschijnlijk vandaag 'n verklaring uitgeven. In officiële kring is de Britse aankondiging „be slist negatief" genoemd. De gouverneur van Cyprus, sir Hugh Foot, heeft (de verbannen) aartsbisschop Makarios in een schrijven medegedeeld, dat de jongste Britse verklaring over Cyprus de gelegenheid en „wel licht wel de laatste" biedt om een nieuw begin te maken met het po gen om vrede en vooruitgang op het eiland tot stand te brengen. Op geheel Cyprus zijn thans de uit gaansverboden opgeheven. Vrijdag werd het uitgaansverbod, dat voor drie dorpjes in het zuidoosten van het eiland van kracht was. ingetrokken en de 6000 inwoners kunnen zich thans weer vrijelijk bewegen. De drie dorpen zijn de afgelopen twaalf dagen door weeduizend man Engelse troepen doorzocht op leden van de Eoka en wapens. Een onbe kend aantal personen is gearresteerd. Gemeentebestuur dreigt met maatregelen Melkvoorziening in Amsterdam Vrijdagmiddag heeft de Amsterdamse wethouder voor de levensmiddelen, de heer B. Ram, eeri onderhoud gehad met de voorzitters van de drie Am sterdamse melkslijtersverenigingen en de directeur van het centraal bu reau voor de melkhandel over de dreigende stagnering van de melkdis- tributie in Amsterdam. In dit onderhoud is tot uitdrukking gebracht, dat het gemeentebestuur in overleg met de regering maatregelen zal nemen waarbij gedacht wordt aan vordering welke een op goed mogelijke distribtuie van melk zullen waarborgen indien de normale distributie onverhoopt zou stagneren, zo nodig door inschakeling van ande re detaillisten. De vertegenwoordigers van de geor ganiseerde melkhandel willen zich in eigen kring nader beraden en zullen dinsdag 19 augustus a.s. aan het ge meentebestuur het resultaat daarvan mededelen. Amerikaans materieel naar Tunesië verzonden Amerikaanse regeringsfunctionaris sen hebben donderdagavond meege deeld dat Amerika opnieuw een hoe veelheid lichte wapens, jeeps, vracht wagens en radio-rustingen naar Tu nesië heeft verscheept. De zending is bestemd „om Tunesies politie te ver sterken zodat deze beter over de bin nenlandse veiligheid kan waken". Jongetje uit Spijkenisse verdronken. Vrijdagmiddag is het 7-jarige jonge tje Geitje van K. uit Spijkenisse in het water van de haven aan de Oost kade aldaar en verdronken. Het Wereldgebeuren VERKLARING VAN GELEERDE Commerciële reizen alleen in augustus en september? Volgens Thomas Curtis een geleerde, die in de Nautilus over de Noordpool voer, zullen commerciële reizen onder het Noordpool-ïjs waarschijnlijk al leen gemaakt kunnen worden gedu rende de maanden augustus en sep tember. Thomas Curtis, die uit Londen naar Los Angeles terugkeerde, zei, dat de tocht van het atoomschip onder het ijs door „af en toe nogal ruw" was geweest. „Wij constateerden, dat wij niet veel van de toestanden onder 't ijs afwisten", zei Curtis, een deskun dige op het gebied van oriëntatie, die als zodanig vroeger in dienst was ge weest van de luchtvaart in Noord- Amerika. „Men denkt meestal, dat de ijsbergen aan de oppervlakte drijven, maar wij vonden „losse" ijsbergen, die onder water ronddreven", zei hij. Soms was er niet veel ruimte meer tussen de De drukte hij de oostelijke haven te Breskens, toen daar gistermiddag ter gelegenheid van de opening der vis serijfeesten een squadron kustmij- nenvegers arriveerde. Voorop voer de ,J3reskens" (Foto P.Z.C.). duikboot en het ijs boven ons en ie dereen had het veel te druk om meer dan drie uren slaap t.e krijgen in bet- etmaal. Hij zei echter ook: wij leer den een hele boel over onder water varen gedurende een lange afstand en over navigatie. Het Was het „re volutionaire" navigatie-systeem, dat de Nautilus mogelijk maakte om de tocht te doen met zijn 116 man be manning aan boord en dr. Jack Kin- sey, een psycholoog van de marine. Dr. Kinsey kreeg helemaal geen patiënten", zei Curtis. „Iedereen was in een uitstekend humeur, maar een ding moet gezegd wor den, voor dikke mensen was er op de Nautilus waarlijk geen plaats". Voor meer gegevens over de Nauti lus verwijzen wij naar pagina 9). Mr. H. Willemse (lid Eerste Kamer) overleden In de naclit van donderdag op vrij dag is in zijn slaap onverwacht over leden, 56 jaar oud, mr. H. Willemse, directeur van Cornelder's scheep vaartmaatschappij N.V., lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Rotterdamse gemeente raad. Voorts was mr. Willemse commissa ris van verschillende instellingen, zo als de Nederlandse Bank, de Centrale levensverzekeringsmaatschappij en de N.V. de Arbeiderspers. Ook was hij lid van de kamer van koophandel eri fabrieken te Rotterdam. Donderdagavond had mr. Willemse in de Rotterdamse gemeenteraad nog zeer levendig deelgenomen aan de de batten, Athene wenst kwestie- Cyprus op V.N.-agenda De Griekse delegatie naar de Verenig de Naties heeft vrijdag secretaris-ge neraal Hammarskjöld verzocht, de lcwestie-Cyprus op de agenda van de komende gewone zitting van de Alge mene Vergadering te plaatsen. Deze zitting moet op zestien september beginnen. Vier modellen uit de nieuwe ^collectie voor de komende liersft en winter van modehuizen te Rome. Links bo ven: een veelkleurige wollen rok met bijpassende stolagenoemd derde Dimensie" uit de collectie van de ge zusters Fontana. Eet ensemble is uit gevoerd in de z.g. „G-iola di vivere"- lijn (levensvreugde-lijn). Rechtsbo ven: een ijzer-grijze wollen jurk met eenvoudige knoopsluiting en brede plooien uit de collectie Mingolini- Gnggenheim. Linksonder een cock tail-jurk van Emïlio Schuberth uit zwanendons met 'n hoed uit hetzelfde materiaal. Rechtsonder: een fleurig cocktail-ensemble van Mingolini- Gwnggenheim, met de merkwaardige hoge taille. Mr. Reuder president R'damse rechtbank. Bij Koninklijk Besluit is tot presi dent van de arrondissementsrecht bank te Rotterdam, als opvolger van mr. J. Overwater, benoemd mr. J. G. L. Reuder, vice-president van de arrondissementsrechtbank te Rotter dam. Mr. Reuder vervult in het maat schappelijk leven de functie van voorzitter der afdeling Rotterdam van de Nederlandse Amateurtoneel Unie en is bestuurslid van „Toon kunst". Verder is hij gedelegeerd commissaris van een ijzerwaren- en gereedschaphandel. STEMMEN UIT DE KERKEN Gesprek in Ned. Herv. Kerk op gang gebracht Wanneer wij het dit keer over de biecht willen hebben, gaat het uiet over de biecht die wij kennen als een van de zeven sacramenten die de Rooras- Katholieke Kerk kent en waartegen de kerkhervormers van de 16e eeuw zich hebben gekeerd. Zij hebben deze met als een verplicht sacrament wil len aanvaarden omdat ze, in de vorm die het in de kerk van Rome gekre gen had, niet door hen in de H. Schrift kon worden teruggevonden. In verschillende landen komt in sommige Protestantse, kerken de vraag op of er in de loop der tijden na de Reformatie niet te veel alleen maar negatief over de biecht gesproken is. Bekend is dat die grote kerkhervor mers, Luther, Zwingli eu Calvijn er waarlijk niet zo negatief tegenover hebben gestaan. Wel hebben zij niet van de biecht als een verplicht sa crament willen weten, maar tegen over de biecht, in een gezuiverde vorm dan, hebben zij niet zo afwe rend gestaan. Zij wensten dat er een mogelijkheid moest worden gegeven om zonden te belijden, en tevens dat daarbij in Christus' naam de verge- ring der zonden kon worden verkon digd. Bij al zijn kritiek op de ver plichte biecht en de weinige nadruk die daarbij gelegd wordt op het ge loof, „de hand waarmee men Gods vergeving aanneemt" en bij al zijn kritiek op het monopolie in dezen van de priesters, dat hij onbijbels oordeel de, stond Luther toch niet afwerend tegenover „een gezuiverde biecht- en absolutiepraktijk". Calvijn is het in dezen grotendeels met Luther eens. Hij geeft ieder, die onrustig is van wege zijn zonden en daar persoonlijk niet uitkomt, de raad een zielszorger op te zoeken om te biechten. Deze be hoeft geen predikant of een andere kerkelijke ambtsdrager te zijn. Naast de algemene belijdenis van schuld en de genadeverkondiging, die men in de kerken van het Protestan tisme van het begin af aan gekend heeft, hebben de beide kerkhervor- Grondwet in het Amerikaanse weekblad Time wordt het ontwerp voor een nieu we Franse grondwet, waarover op 1 28 september een volksstemming zal worden gehouden, betiteld als „een hutspot van de traditionele Franse, de Engelse en de Amerikaanse con- stltuties met een vleugje van Sala- zar's Portugal". Zoals bekend, zal die grondwet meer macht geven aan de president. Het zal de president zijn, die de premier en-de leden van het kabinet benoemt en die de bevoegd heid heeft het parlement te ontbin den naar believen, als het tenminste een jaar in functie is geweest. Boven dien hebben de bepalingen die een speciale constitutionele commissie de afgelopen 20 dagen heeft moeten be oordelen, onder meer de strekking dat de bevoegdheden van de Nationa le Vergadering (die in twaalf na-oor- logse jaren 25 ministeries ten val bracht) aanzienlijk worden beperkt en dat met de overzeese gebieden een ..associatie van vrije staten" zal wor den gevormd. et zal geen toeval zijn geweest, dat tot voorzitter van deze overigens breed-samengestelde adviescommissie voor de grondwet de 79-jarige oud-minister Paul Rey- naud werd benoemd. Immers. Paul Reynaud is een man van gezag niet alleen in Frankrijk, maar ook in de Europese organen. En wat generaal De Gaulle, ongetwijfeld het meest belangrijke vond: Reynaud behoort tot degenen die op grond van erva ringen in het verleden ervan over tuigd zijn dat de president op kritie ke momenten beslissende macht moet kunnen uitoefenen. Reynaud was pre mier in de oorlogsdagen van 1940. Hij was na de militaire nederlaag te gen de Duitsers ervóór de strijd van Afrika uit voort te zetten. Maar vice- premier Pétain en opperbevelhebber Weygand wisten hun opvatting door te drijven dat een wapenstilstand moest worden gesloten. Had presi dent Albert Lebrun toen de bevoegd heden gehad, die De Gaulle nu aan de president wil toekennen, dan had den de zaken zich heel anders ont wikkeld, zo meent Reynaud niet ten onrechte. Lebrun zelf was ook een voorstander van een presidentschap van belangrijker allure. Hij trad in dit opzicht in het voetspoor van het Franse staatshoofd uit de Eerste We reldoorlog Raymond Poincarre, die in zijn „Témoignage" vurig versterking van de presidentiële bevoegdheden bepleitte, al had hij zich door de krachtige invloed die hij op het re geringsbeleid oefende de bijnaam „Poin Carré (gebalde vuist) verwor ven. Vo< Gaulle's ontwerp, dat de presi dent van de republiek buitenge wone bevoegdheden toekent „indien de onafhankelijkheid van de natie, de integriteit van haar grondgebied of de nakoming van haar internationale verplichtingen ernstig en onmiddel lijk bedreigd worden" zijn overigens zowel binnen als buiten dc commissie vele'bezwaren geuit, vooral omdat de president zelf moet beslissen wanneer het ogenblik om dergelijke dictato riale bevoegdheden tot zich te trek ken .is aangekomen. Men heeft'pre mier De Gaulle duidelijk gemaakt, hem persoonlijk niet ervan te verden ken dat hij indien tot president ge kozen van deze bepalingen mis bruik zou maken, maar zou dat zelfde ook voor andere presidenten gelden? Het schijnt dat De Gaulle akkoord gaat met de tussenweg die de commissie wijst: dat een bijzonde re constitutionele raad geraadpleegd moet worden als de president volledi ge dictatoriale bevoegdheden vraagt. Zo'n raad zou uiteraard uit Fransen van diverse pluimage moeten bestaan, en het is niet waarschijnlijk dat Fransen vooral wanneer ze het po litiek niet helemaal met elkaar eens zijn lichtvaardig tot een dictatuur zullen adviseren. verigens is het duidelijk, dat de constitutionele commissie onder de druk der kritische binnen landse omstandigheden heeft ge werkt. Zoals Reynaud dezer dagen zei: „We hopen dat onze suggesties ertoe zullen bijdragen dat de nieuwe grondwet wordt aangenomen, want we weten dat een eventuele afwijzing ervan zou leiden tot terugkeer van de „mei-crisis" en ons zou beroven van de enige man, die deze kan op lossen". O: mers de nadruk gelegd op de moge lijkheid en wenselijkheid van een per soonlijke belijdenis van zonden en I vergeving daarbij aansluitend. Deze hebben iets eigens en dat is wel eens noodzakelijk. Wanneer de ge-j meente in haar geheel schuld belijdt, blijft het tenslotte algemeen. Een ge- meentelid kan echter zitten met per- i soonlijke zonden die hem benauwen i en waardoor hij zodanig in de knoop kan komen te zitten, dat die algemene schuldbelijdenis hem niet veel zegt. Hij heeft iets anders, iets meer per soonlijks nodig. Nu zijn er allerlei factoren waar door in de tegenwoordige tijd, die zovele uit het lood geslagen men sen kent, de biecht in de kringen van het Protestantisme opnieuw aan de orde wordt gesteld. Twee jaar geleden zijn er in Duitsland de evangelische kerkedagen gehou den te Frankfort aan de Main. Daar is de biecht aan de orde ge steld. In het boekje ter voorberei ding van deze dagen was dat ook al gebeurd, zodat degenen die daarheen trokken wisten dat dit punt in den brede- in een van de secties besproken zou worden. Voor deze sectie-vergadering is buitengewoon veel belangstelling geweest. {.Vervolg op pag, noni PAUL REYNAUD geen nieuwe crisis Pulles had geheime bespreking met Gromyko Naar wordt gemeld, heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Dulles bij een geheime bespre king met zijn Russische ambtgenoot Gromyko een grote mate van over eenstemming bereikt over een ver sterking van het waarnemingsappa raat der Verenigde Naties in Liba*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5