Ingrid Bergmann met vakantie in Domburg HAND VOL HAAIETANDEN Zeeuwse Almanak OESTERBROEDAANSLAG IS DIT JAAR BEVREDIGEND KAREL VAN VELZEN REDDE JONGETJE VIT HET KANAAL HISTORISCHE STOET TREKT NAAR DE HOOFDSTAD Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BATERDAG 16 AUGUSTUS 1958 Haar verblijf zorgvuldig geheim gehouden Onopgemerkt en ongestoord moet één van de grote favorieten van het witte doek, Ingrid Bergmann, reeds een paar weken met haar ongeveer veertienjarig dochtertje en een haar begeleidende heer met vakantie in de Walcherse badplaats Domburg vertoeven. Het hotel of pension waar het ge zelschap verblijft, wordt zorgvuldig geheim gehouden. Onder de hon derden badgasten, die momenteel in het hoogseizoen dit toeristenoord bevolken, moet het Ingrid Bergmann tot dusver gelukt zijn geheel onop gemerkt te blijven. Tot vandaag, de dag van haar vertrek, toe. Vrijdag is het geheimpje van haar aanwezigheid een beetje uitgelekt en zo is het ook nu bekend geworden, dat zij eigenlijk haar intrek had wil len nemen in een Middelburgs pen sion. Door een misverstand is dat echter anders gelopen. Reeds enkele maanden geleden had namelijk een zekere mijnheer Walther Hinske uit Bad Godesberg bij pen sion „Acda" schriftelijk kamers be steld-voor 29 juli. Later kwam er nog een briefkaart in Duits schrift, dat niet ontcijferd kon worden, maar dat achteraf bedoeld bleek te zijn om te melden, dat men eerder zou komen. Zondagmiddag 27 juli arriveerde het drietal in "nét pension. Men had hen daar op dinsdag verwacht, zodat de kamers nog niet geheel gereed waren. Maar dat zou slechts een kwestie van een paar uur zijn, zo maakte de pen sionhoudster haar bezoekers duide lijk. Deze wensten echter niet te wachten en gingen naar Domburg. Voör de pensionhoudster, die haar kamers de volgende dag weer reeds door andere gasten bezet zag, was hiermee de zaak afgedaan. Ze zou er misschien ook nooit meer aan gedacht hebben, wanneer er later geen post Duitser sloeg met motor bij Renesse over de kop .ïn de Vroonweg nabij Renesse is 'vrijdagavond omstreeks half acht dé Duitser E. W. Fritzsch uit Düs- seldorf met een motor uit de bocht gevlogen. De Duitser en zijn duopas sagier, de 19-jarige J. Bakker uit Rotterdam, die eigenaar van de mo tor was, werden in een sloot langs de Hoge Zoom geslingerd. De Duit ser werd bij dit ongeval vrij ernstig aan het rechterdijbeen gewond en liep een shock op. Hij is overge bracht naar het Zweedse Rode Kruis- ziékenhuis te Zierikzee, De Rotter dammer werd niet gewond. Dokter Simons uit Renesse verleende eerste hulp. B.B.-wedstrijden De provinciale wedstrijden van de B.B. worden dit jaar op zaterdag 27 september a.s. te Cadzand gehouden. voor Ingrid Bergmann aan het pen sion zou zijn bezorgd en men haar op de haam attent had gemaakt Intussen gonst het sinds vrijdag nu van geruchten in Domburg. Geruch ten, dat ook het populairste filmster retje van deze tijd, Romy Schneidei-, in deze zelfde badplaats zou vertoe ven. Met haar moeder zou zij in een open sportwagen zijn gesignaleerd eii gisteravond rond acht uur zou zij op een terrasje zijn opgemerkt. Of de geruchten juist zijn? De mensen in nmburg die het wéten kunnen, zwij gen in alle talen:..... Algemene vergadering Provinciale Groene Kruis. Zaterdag 27 september a.s. houdt de provinciale Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis" in hotel „De Stads- wijnkelder" te Kortgene haar algeme ne vergadering. Nadat des morgens de huishoudelijke zaken zijn behan deld, zal dr. H. Krediet uit Vlissingen des middags spreken over het onder- wei-p „De Revalidatie". Het vliegtuigongeval bij Vlissingen Identiteit derde slachtoffer bekend Ambtenaren van de rijksluchtvaart dienst en rijkspolitie te water hebben vrijdag met het jvolitïevaartuig „R. P. 4" in de Scheldemonding de gehe le dag tevergeefs gezocht naar de stoffelijke resten van de drie slacht offers, die de dag tevoren met het sportviiegtuig G-AKYD verongeluk ten. Het is thans praktisch zeker, dat naast de piloot Kipke en de.Bredase handelaar Hameetman, de 29-jarige autohandelaar J. de Bruin uit Rotter- •dam ook een bekende in de boks- sport, als derde bij dit vliegtuigon geval is omgekomen. Aanvankelijk werd zoals gemeld vermoed, dat de handelaar Gö'tkens uit Beek ook bij dit ongeval betrokken zou zijn. Naar later is gebleken, was dit niet het geval. Op de vermoedelijke plaats van de ramp is thans een boei gelegd. Van onze advèrteerdérs Opeltentoonstelling Garage Louisse Goes N.V. houdt gedurende twee dagen gisteren en vandaag in hotel „De Koren beurs" te Goes een tentoonstelling, waarop het nieuwste model van de Opel Kapitkn is te bezichtigen. Het nieuwste model met zijn zes cilinder motor en zijn vier deuren heeft pa noramische voor- en achterruiten. De carrosserie is zodanig geboüwtlj dat de wagen niet alleen ruimer is, doch tevens enkele centimeters lager is dan zijn voorgangers uit dezelfde fa brieken. Hierdoor heeft men kunnen bereiken, dat de automobilist de weg tot op twee meter afstand van zijn auto kan overzien. Het instrumen tenbord van de Opel Kapitan is zo danig ontworpen, dat het de hoogste graad aan veilige en gemakkelijke bediening geeft. De bovenrand van het instrumentenbord is met een. le dersoort overtrokken, waardoor scherpe randen vermeden konden worden. Op de tentoonstelling van Louisse Goes N.V. worden verder nog verschillende oudere en nieuwe modellen getoond. Algemene vergadering N.C.B. afdeling Zeeland. Woensdag 17 september des middags om 2 uur zal de N.C.B. afdeling Zee land in het Luxor-theater in Terneu- zen een algemene vergadering hou den. Op deze vergadering, die zal worden bijgewoond door de commis saris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, zal door dis. M. C. Verburg worden gesproken over de sociaal- economische betekenis van het Delta plan voor Zeeland. Strand van Cadzand levert exclusieve sieraden. ÏN CADZAND zoeken fle badgasten naar liaaietandenNiet dat de haaien zich voor de Zeeuwse kusten vertonen. Laat staan, dat zij er deel tjes uit hun gebit achterlaten Neen, de Cadzandse badgasten, al thans een bescheiden, maar begees terd deel ervan, zoekt naar fossiele liaaietanden. Zwarte en grijsgroene tanden uit het tertiair, zo'n twintig tot zestig miljoen jaar oud Dames zoeken de tanden om ze in ringen te laten zetten of, als men er voldoende van kan vinden, een hals ketting van te laten maken. Maar het is een heer de hotelhou der P. M. Faas die de mooiste exemplaren in zijn schelpenverzame ling heeft, die alles over het zoeken en vinden van haaietanden aan het Cadzandse strand kan vertellen. VAN Min TOT <3. ijpe REEDS NU! Reéds nu worden er in sommige krin gen voorbereidingen getroffen voor de viering van liet kerstfeest en dat moge dan misschien enigszins voorba rig lijken, de Marinevoorlichtings- dicnst heeft er alle reden toe. Want het uitzenden van de gebruikelijke kerstgroeten voor het marinepersoneel in Nieuw-Guïnea en de Nederlandse Antillen vergt een uitgebreide organi satie. Vandaar''dat bereids in dê maanden augustus en september de opnamen VERKLARING - Op. die boerderij er yens op de Be- 'velaiiden ontstond een defect aan de elektrische leiding en om dat euvel te verhelpen, verschenen de plaatse lijke; elektricien met zijn knechtje op de plaats des onheils. Het. was eèh lastigemoeilijk bereikbare en don kere hoek, Waar het mankement ont staan vjus ergens in een diepe kust-eh dies moest het knechtje de zaali'bijlichten met behulp van een zugehüamdé 7ooptdhip. De'vrouw dés huizes volgde dê werkzaamheden met, grote belang stelling en een tikkeltje meewarig bezag ze het knechtje, dat alsmaar die ïooplamp moest torsen. Haar me deleven wérd nog groter, toen de knaap benard tot zijn principaal sprak: „Baas, duurt het nog lang? Die lamp wordt, zo warm". Dé baas mompelde iets onverstaan baars en werkte stug door. Maar de boerin docht na over de opmerking van het knechtje en plotseling riep ze, verontwaardigd„Geen wonder dat dié lamp warm wordt. Hij zit in liét. stopcontact, waar anders altijd hêt Strijkijzer in zit..." voor de uit te zenden groeten wor den gemaakt. Degenen die van de ze gelegenheid gebruik willen maken om man, vader of verloofde straks een „Vrolijk Kerstfeest" toe te roe pen kunnen zaterdag 6 september te recht in het Prot. Militair Tehuis aan het Bellamypark te Vlissingen en wel van 13 tot lb' 'en van 17 tot 19 uur. Bovendien is de heer D. M. Franken- huis van het bureau „Ontwikkeling, Sport en Ontspanning" van het mari ne-ministerie in Den Haag gaarne be leid nadere inlichtingen te verstrek ken. Zijn telefoonnummer: K 1700- 182210, toestel 547 of 525. WAT HET HUIS VERLIEST... „Wat het huis verliest, vindt het huis weer terug", luidt een bekend ge zegde, maar in Hansweert geldt dat ook voor de tuin. Want daar verloer mevrouw Den ToonderVan Poelje 38 jaar geleden een trouwring, die dezer dagen weer tevoorschijn kwam. Dat gebeurde toen de schoondochter mevrouw P. den Toonder haar tuintje wiedde. Zij wiedde de ring mee... BALLONNEN. In Burgh is men maar in de weer met ballonnen. Vorige week werdén c-i- ter gelegenheid van een kinderfeest honderden het luchtruim ingestuurd en begin deze week dacht men waar achtig, dat er al een „op eigen houtje" terugkwam. Maar dat was een Belgisch exemplaar, dat statig neer kwam op de weide voor de burge- meestériijke woning. Overigens heeft mèh over de „éigen ballonnen" al bericht gèkrègèn uit Dortmund Keulen. GOLDEN FËESTEN. Gouden huwelijksfeesten zijn er dit maal gevierd in Oud-Vossemeer, al waar het echtpaar D. J. AmptLind- hout vijftig jaar in de echt was ver bonden en in Rilland-Bath, alwaar de heer en mevrouw Booze—Van Dries- sen tal van gelukwensen én bloem stukken in ontvangst mochten nemen ter gelegenheid van hun gouden hu- welijksfeèst. Het weer moet fraai zijn en toch moet er een noordelijke wind waaien. Bij deze combinatie komt het wel eens voor, dat men de fos siele tandjes zo maar voor het op rapen heeft. Bij Cadzand, zo blijkt uit deze vond sten; spoelen dus heel oude en dieper gelegen aardlagen bloot. Hoe noor delijker men in ons land komt, hoe meer deze lagen, afhellen. Bij Cad zand bevinden ze zich echter slechts circa twintig meter beneden N.A.P. Door de schuring van de zeestromin gen konten deze tertiaire lagen vaak bloot. Vandaar de haaietanden en vele andere fossielen, die het strand van Cadzand hebben gemaakt tot 'r waar dorado voor de „liefhebbers" En de dames dus, die belust zijn op een exclusief halskettinkje.... Op de foto: enkele exemplaren uit de verzameling van de heer Faas. Collecten De collecten in de Nederlands Her vormde Kerk te Hulst beliepen over juli 1958 de volgende totaal-bedra gen: voor kerkvoogdij f 39.62; voor diaconie f 30.39. Extra collecte voor het fonds „Evangelisatie in het Zui den" bedroeg f 22.37. De zendingsbus sen bevatten f 20.45. f Advertentie) Degrèes and diplomas apart (Her interests are mainly in art), The judges are -wise To award her the prize, They can see by her Mink that she's smart! DE ZACHTE FILTERSIGARET DIE SMAAKT I Mast van Belgisch jachtje brak voor Westkapelle Door „Zierikzee" behouden in Vlissingen binnengesleept Voor de kust van Walcheren, ter hoogte van Westkapelle, is vrijdag middag een Belgisch jachtje de „Kievit" in moeilijkheden geko men. De mast van het amper vijf me ter lange en bijzonder ranke jachtje een draak was plotseling afge knapt. Aan boord van het scheepje, bevonden zich drie opvarenden, een dame en twee heren uit Brussel. Omstreeks zes uur is het jachtje be houden door het hetonningsvaartuig van het loodswezen, de „Zierikzee", de sluizen van Vlissingen binnenge sleept. De „Zierikzee", had de Belgi sche opvarenden van het jachtje aan boord genomen. De opvarenden van de „Kievit" at tendeerden door wuiven de kustwacht te Westkapelle op hun netelige posi tie. De kustwacht waarschuwde daarop de „Zierikzee", die omstreeks drie uur ter hoogte van de Nolledijk voer en vanaf dit punt de „Kievit" te hulp voer. De „Kievit" was op weg van Breskens naar Zierikzee. De red dingsboot „President J. V. Wierdsma" die nog vanuit Breskens was uitgeva ren, behoefde geen assistentie meer te verlenen. Autöbotsing op de Kreekrakdam Vrijdagmorgen omstreeks half elf ontstond op de rijksweg te Rilland- Bath, nabij de grens BrabantZee land een autöbotsing, doordat drié achter elkaar rijdende auto's moes ten afremmen voor een op de weg stilstaande wagen. Vermoedelijk dooi de gladheid van het wegdek, slipte de laatste auto, bestuurd door P.C.A. v. E. uit Den Haag en botste tegen de wagen van zijn stadgenoot J. A. L. Beide wagens werden licht bescha digd, doch konden na politieonder zoek de reis voortzetten. Jubileum bij Rijkswaterstaat. De heer A. Drenth, technisch hoofd ambtenaar bij rijkswaterstaat, hoofd van de werktuigkundige dienst met standplaats Hansweert, vierde op 14 augustus zijb 25-jarig jubileum. Er bestond van ambtelijke zijde grote belangstelling. De heer Drenth werd toegesproken door ir. Ras uit Vlis singen. Chef-monteur Den Aarend sprak namens het personeel en bood een boekenbon agn. Er waren veel bloemen bezorgd, die het huis een ge zellig aanzien gaven. Onderwijsbenoeming Tot tijdelijk onderwijzer aan de chr. lagere school te Axel werd met in gang van 1 septèmber a.s. benoemd de heer M. P. F. Haak uit Terneuzen. Examen Te Rotterdam slaagde vóór hét. tex- tielbrevét A, dë heef A. A. Knüijt te Vlissingen. VOORUITZICHTEN VRIJ GUNSTIG Ruim 1% miljoen pannen te water De Zeeuwse oesterkwekers hebben er weer enkele spannende weken opzit ten! Zo langzamerhand kómt thans vast te staan, dat de oesterbroedval dit jaar bevredigend ls. Hoewel de balans nog niet definitief kan wor den opgemaakt, kunnen de meeste kwekers tot nu toe tevreden zijn. Van de miljoenen oesterlarven, die tot voor kort in het groene water van de Oösferschelde zweefden, hebben zich er véle op de pannen en de mossel schelpen vastgezet. Gemiddeld komt men op circa honderd btoedjèS per pdh. Karei van Velzeu, een llrjarige jon geman uit Middelburg, heeft deze week de 2-jarige Fransje Snijders uit de Braakmanstraat van de verdrin kingsdood gered. Het 2-jarig jon getje was in het Kanaal door Walche ren gevallen en zonder zich te be denken sprong Karei liet achterna, waarna hij er in slaagde het jongetje op het droge te brengen. Des middags was Karei met nog en kele vriendjes gaan zwemmen in het kanaal, ongeveer tegenover de Piet Heinstraat. Daar Karei aan de Nieu we Vlissingseweg woont, is het voor hem dus maar enkele stappen naar het water. Karei was juist uit het water geklommen en had zich in zijn overal gestoken, toen hij de kleine Provinciale schietwedstrijden te 's-Heer-Hendrikskinderen. De schietvereniging te 's-Heêr-Heh- drikskinderen organiseert op 30 au gustus en 6 september provinciale schietwedstrijden voor 5-tallen op Winchester-buks. Waarschijnlijk zul len 15 schutterskorpsen hieraan deel nemen. De burgemeester van 's-Heer- Arendskerke heeft bereids een zilve ren medaille voor deze wedstrijden beschikbaar gesteld. „ZEELAND-PRESENTEERT" Ontvangst door Amsterdams gemeentebestuur. Op 28 augustus a.s. wordt zoals bekend het Oester- en Mosselsei zoen 1958 en 1959 met, tal van feeste lijkheden geopend. Te Yerseke zal, naast de grote vlootschouw, het „Spel der Oostersehelde" worden opgevoerd. Daarin treden o.a. op, de Amsterdam se oud-burgemeester Jacob Braseman (die ook viskoper Avas), de bekende Rotterdamse Raat Mossel en Pieter Cornelisz., de vermaarde oésterkenner uit het verleden. Woensdag 27 augustus a.s. zal Pieter Cofheiiszoöh Kaat Mossel te Rotter- dam ophalen. Zij maken samen, in ge zelschap van vrouwen in Zeeuwse kle derdracht, met ds muziekvereniging Mozart" uit Yerseke, een tocht dooi de stad, waarna vertrokken wordt naar Amsterdam. Daar wordt name lijk Jacob Brasèman afgehaald. Des middags te 13.30 uur vertrekt men van af de Centrale Markthallen. Per schip zal het gezelschap zich naar het Stadhuis begeven,' waar het ge meentebestuur hét zal ontvangen. Het gemeentebestuur zal „de Groet dei- Oostersehelde" worden aangeboden. Daarna vertrekt Jacob Braseman met het gehele gezelschap naar Yerseke. Deze stoet, voorafgegaan door de Am sterdamse Politiekapei, gevolgd door genoemde historische figuren, een 5roep vrouwen in Zeeuwse kleder- racht en gesloten door de muziek vereniging „Mozart" ni(, Yerseke, z*ii een korte mars door de Dsunstraiit, over de Dam eii liet Düinrak maken. Het geheel belooft zeer spectaculair to worden. Fransje Snijders in het water zag vallen. Het jongetje was met twee oudere broertjes de Kanaaldijk mee overge- klommen en had óp de glooiing staan kijken naar de verrichtingen van de zwemmende jongens. Plotseling ver loor het 2-jarig knaapje zijn even wicht en tuimelde het kanaal in. Zon der zich te bedenken sprong Karei geheel gekleed in het water en wist hét jongetje, dat al enkele malen on der geweest was, te grijpen. Hij hield Fransje's hoofd boven water en al watertrappelend bereikte hij de wal kant, waar zijn kameraadjes al ge reed stónden om de drenkeling over te nemen. Daarna werd Fransje naar zijn móeder gebracht. In gezelschap van zijn 2-jaar jonger broertje Frits klom Karei druipend dc dijk over naar huis. „Karei heeft een jongetje uit het water gered", riep Frits mevrouw Van Velzen al van verre tóe." 'k Geloof hièt, dat ik straf krijg hè, omdat mijn overal nat is?" vroeg. Kaf el aaii zijn ïhoèder. Integendeel, mevröuw Van Vfelzen was bijzonder trots op haar zoon. En ook de jongens uit de buurt. „Knap gedaan, Karei"; zeiden ze en ze slóe gen de dappere redder eens flink op de schouders. Wanneer in de laatste dagèn van ju ni in het nabij gelegen Kruiningen de dorpelingen kermis gaan vieren, ma ken de oesterkwekers in Yerseke zich op om hun collecteurs uit te zetten. Ook dit jaar is dat weer ge schied. Vele scheepsladingen mossel schelpen en ruim 1 miljoen dak pannen verdwenen in het water van de Oostersehelde. Er waren dit jaar vrij veel moeder-oesters, zodat men met een zeker optimisme de broed- val afwachtte. Welnu, deze is beslist niet tegengevallen, ondanks het feit, dat men vaak betere jaren heeft ge kend. Omstreeks de helft van juli viel het meeste broed, terwijl de larven zich door de gunstige watertempera tuur voortreffelijk ontwikkelden. De ze factoren werkten er toe mede, dat zich in betrekkelijk korte tijd vrij véél oesterbroed vastzette. Het ziet er dus thans weer naar uit, dat men over drie vier jaar voldoende consumptieoesters zal hebbenTenminste voor zover een gunstige broedval beslissend is. Reeds te vaak is het wisselval lige van de oesterteelt gebleken, zodat men niet te vroeg niag jui chen! Engelse zeevaartscholieren op bezoek in Vlissingen Zaterdag 30 augustus a.s. zal een 23-tal leerlingen van de „Huif Trinity House Navigation school" een zee vaartschool uit Huil vergezeld van direscteur en leraren, een bezoek de" te Vlissingen. Na afloop van dit brengen aan de Kon. Mij. „De Schei- bezoek omstreeks het middaguur zal het gezelschap officieel door het gemeentebestuur van Vlissingen ten stadhuize worden ontvangen. VANDAAG Middelburg Electro: „Afscheid van -Je wapenen", 19 en 21.30 uur, 18 jaar; Schouwburg: „De geheime dienst grijpt in", 20 uur, 14 jaar; Molenwa ter: Miniatuur Walcheren, 9—22 uur, van 20 uur af: Open luchtbal met me dewerking van het Claviolinekwartet onder leiding van Jo den Hollander; Van Benthem jutting: Expositie grafische werken van Picasso, 9—18 uur; Verlichting monumenten vanaf ongeveer 21 uur. Vlissingen Alhambra: „De jonge leeu wen", 18.30 en 21.30 uur, 18 jaar: Luxor: „De held der Seminoles", 18 en 21 uur, 14 jaar; Zeevaartschool: Tentoonstelling Scheepvaart en Tank- vaart. 10—12 en 14—17 uur; Zeven- handbaltoernooi, Bonedijkeplein, 18 45 uur. Goës Grand: „Slssl, keizerin en moe- dér", 19 en 21 uur, alle leèflijdén. Renesse: „Musseloproer", 20 uur. Veere: Carillonconcert door stadsbèiaar- dler van Middelburg, de heer Th. C. Ferwerda, 20—21 uur. MOttGEN Mlddleburg Electro: als zaterdag, 15.30, 19 en 21.30 uur; Schouwburg: als za terdag, 14.30 en 20 uur; Schuttershof: Receptie jubileum pastoor Herm. H. Snel, 11.45 uur; Parochie-feestavond, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „De jonge leeu wen", 18.30 en 21.30 u„ 18 jaar: „Moe der wat een klap", 15 uur, alle leef tijden; Luxor„Dc held der Semino les", 13, li) én 21 uür, 14 jaar. Goes Grand: „Sissl, keizerin en moe- dér", 15, 19 èn 21 uur, alle leeftijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2