PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Rouw heerst in vissersplaats Galway: 34 doden aan land gebracht Visserijfeest Breskens begonnen Vand aag. UTRECHTSE POLITIE LOSTE SCHOTEN OP INBREKER 201e jaargang - no. 192 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 16 aug. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20: Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zterikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 209* Zoeken naar overlevenden van K.L.M.-ramp gestaakt Reddingsschepen voerden ook tal van wrakstukken aan (Telefonisch van onze speciale verslaggever Guy Fortgens). Galway, Ierland, vrijdagnacht. Luttele uren nadat het zoeken naar slachtoffers werd gestaakt, zijn 34 doden van de ramp met de „Hugo de Groot" vrijdag in de loop van de avond en de nacht in Galway aan land gebracht. Traag luidden doodsklokken over het Westierse vissersdorpje. Duizenden inwoners stonden zwijgend op de havenmuren. Alleen het krijsen van meeuwen en het zacht stampen van motoren werd gehoord, toen om half zeven de Franse treilers „Jules Verne" en „Bisson" aan de kade meerden. Tien minuten later haalden dragers van de orde van St. John, het Malthe- zerkruis op het uniform geborduurd, de eerste doden op brancards van boord. Zestien keer ging er een brancard heel voorzichtig over de rai ling, en werd een slachtoffer via de douaneloods direct in een ambu lance overgeladen. REDDINGSBOOT. Later zijn nog de Franse treiler „General Leclerc", de Canadese torpedo jager „Crusader" en de Ierse reddingsboot „Kilronan" met totaal acht tien doden naar Galway gekomen. Eerbiedig langzaam^ maar vrijwel on afgebroken hebben ambulances in Galway in een stromende regen heen en weer gereden tussen de haven en het grote regionale ziekenhuis^ waar alle beschikbare rouwkamers voor de droeve last in gereedheid waren gebracht. De overige 65 slachtoffers houden hun graf in het oneindige water van. de Atlantische Oceaan. Andere dragers, doktoren en zusters stonden bij de rouwkamers klaar om de doden te ontvangen. Vijf minuten heb ik daar staan kijken naar de met blauwe lakens overdekte stoffelijke resten. Vijf minuten, toen moest ik weg gaan. Het was afschuwelijk, die onafgebroken stroom,van wreed weg gerukte levens. Volgens alle metho den zal getracht worden de doden in Galway te identificeren. Daarna wor den ze in kisten, die uit Nederland reeds in Shannon zijn aangekomen, naar hun land van herkomst terug gevoerd om in eigen grond te wor den begraven. Met de schepen zijn ook tal van wrakstukken aangevoerd. Via het bu reau van de strandvonder en het vliegveld Shannon zullen de verwron gen onderdelen van de „Hugo de Groot" naar Schiphol worden ge transporteerd voor verder onderzoek. Bij de debarkatie van de stoffelijke resten waren alle mogelijké maatre gelen getroffen om „de eerbied te handhaven". Dertig politieagenten bewaakten een afgezet gedeelte van het haventerrein. De maatregelen werden zo streng doorgevoerd, dat het enige tijd leek, of men vertegenwoor digers van pers, radio en televisie te gen iedere prijs wilde weren. Nederlandse journalisten, speciaal voor het rapporteren over de ramp met de Hugo de Groot naar Shannon overgevlogen, werden met hun buitenlandse collega's als schapen door de politie heen en weer gedreven. Slechts op een af stand van ongeveer vijftig meter hebben ze uiteindelijk de debarka tie mogen volgen. Van tal van zijden heb ik in Galway en Shannon bevestigd gekregen, dat de geborgen stoffelijke resten der slachtoffers van de „Hugo de Groot" zeer zwaar verminkt waren. Hoewel de doden met lakens overdekt waren heb ik zelf toch kunnen con stateren, hoe ernstig de lichamen bij het neerstorten van het vliegtuig ge leden moeten hebben. Er zijn echter op de doden géén brandwonden ge constateerd. Deze bevestiging kreeg ik van de 14- jarige jongmaat Yvon Durièc van de H Oesters zonder dissonant et comité „Zeeland Presenteert", dat de afgelopen jaren enkele voortreffelijk-geslaagde oester- en mosselfeesLen in Yerseke organi seerde, heeft thans laten weten dat binnenkort opnieuw een dergelijk fes tijn zal worden gehouden en dat daarbij de commissaris der koningin aanwezig zal zijn. Dat laatste is een reden tot vreugde. Want blijkbaar zijn thans voor het provinciaal be stuur de Yersekse oesters weer ont daan van alle dissonantenZij zul len er beter door smaken! Vorig jaar november was er reden om aan te nemen, dat noch de regering, noch het provinciaal bestuur ingeno men waren met de houding van de „delta-woordvoerders" der schelpdie ren-teelt, de leden van de z.g. „Com missie van dertien". Men zal zich her inneren, hoe tijdens de behandeling van de Deltawet in de Tweede Kamer minister Mansholt meedeelde, dat de befaamde oesterproef in het afgeslo ten Veerse Gat tien miljoen gulden zou vergen. Onmiddellijk daarop en geheel onverwacht liet de bewuste commissie toen weten, dat zij géén vertrouwen meer had in het experi ment. Hetgeen naar buiten de indruk wekte, alsof een zéér groot deel van de oester- en mosselwereld zich dis- tancieerde van een poging, door rege ring en provinciaal bestuur onderno men, de schelpdierenteelt zoveel als maar mogelijk is te redden. Een ab rupte reactie, die „in de kamer re soneerde als een dissonant", zoals de commissie later toegaf. Een dissonant, die ook het provinciaal bestuur bij zonder onaangenaam in de oren moet hebben geklonken. Maar nu de commissaris der konin gin heeft toegezegd, dat hij het Yer sekse visserijfeest zal bijwonen, mag men aannemen dat deze wanklank in de loop der afgelopen maanden is verdwenen en dat er geen menings verschillen meer bestaan tussen Yer seke en Middelburg. Want indien die er wél waren, dan zou het voor de commissaris vrij moeilijk geweest zijn om qualitate qua naar dit feest in Yerseke te gaan, ook al is de commis sie van dertien niet rechtstreeks bij de organisatie betrokken. Nogmaals: wij verheugen ons over deze gang van zaken. Schrijvend over de commissie van dertien, die zoals bekend primair integrale schadevergoeding ver dedigt op grond van artikel 8 dei- Deltawet, rijst een vraag, die de laat ste tijd meer in Zeeland is gehoord. Deze vraag namelijk: hoe staat het toch met het rapport, dat in opdracht van deze commissie zou worden sa mengesteld door de Amsterdamse hoogleraar Haccou? Ook hier is er weer een voorgeschie denis. De kamer van koophandel voor de Zeeuwse eilanden deed des tijds het aanbod een rapport over de waarde der oester- en mosselbedrij- ven te doen uitbrengen door het E.T.I. voor Zeeland. De commissie meende echter niet op dit aanbod te moeten ingaan en gaf daarop opdracht aan professor Haccou uit Amsterdam een dergelijk stuk te vervaardigen. Sinds dien evenwel er zijn reeds enige jaren verlopen is daarover niets meer gehoord. Maar wel is onlangs bekend geworden, dat de visserij-af deling van het L.E.I. in Den Haag zich met een soortgelijk onderzoek .(Vervolg, op pag. 8). treiler „Bisson". Hij vertelde hoe el lendig hij zich voelde na het bergen van de stoffelijke resten. Het was „terrible" zei Yvon, die nog mee deelde dat de opvarenden van de trei ler papieren met namen hadden opge haald en verscheurde koffers. Bootsman Gaston Niellez van het zelfde schip stelde zich volledig ach ter de verklaringen van zijn jongste ondergeschikte. Hij verklaarde dat er tal van wrakstukken waren gevon den, die echter stuk voor stuk niet groter waren dan hoogstens 30 centi meter. Een derde bevestiging kreeg ik van de Ierse pater Aloysius Ofm, die bij de debarkatie van de doden aan wezig was. Hij was gekomen om een landgenoot te identificeren. Tever geefs. „Het was heel, heel erg", zei hij. Een indirecte bevestiging van de ver- H ...viert de bekende Engelse ar- chitect sir Howard M. Robert- H son te Londen zijn 70ste ver- H jaardag. 1 MORGEN I viert de Nederlandse compo- s nist en dirigent Israël J. Ol- man te Den Haag zijn 75ste verjaardag. eê iiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Vol vreugde begroetten de heer en mevrouw Pennock hun achttienjari ge dochter Marijke, toen die donder dag op het vliegveld Idlewild aan kwam. Het meisje had aanvankelijk voor de ,JHugo de Groot" geboekt, doch de boeking werd overgeschre ven op een toestel, dat eerder ver trok. minkingen gaf dr. Vaandrager van de vliegmedïsche dienst van de K.L. M. In een interview met de Neder landse televisie zei hij over de identi ficatie: „Als wij aan de hand van pa pieren en visuele identificatie geen resultaat bereiken, zullen wij trach ten met behulp van medische midde len tot identificatie te komen". Het zware letsel en de geringe groot te van de gevonden wrakstukken dui den er op, dat de „Hugo de Groot" waarschijnlijk zeer abrupt en met grote snelheid (maar zonder explosie) op het wateroppervlak is terechtge komen. Over het „mysterie van Gan der", waardoor bij de reddingspogin gen twee kostbare uren verloren gingen, wensten K.L.M.-officials in Shannon vandaag nog geen nadere verklaring te geven. „Het onderzoek is gaande", was het enige commen taar. Algemene Vergadering gaat maandag verder Vrijdag is officieel bekendgemaakt, dat de Algemene Vergadering der Verenigde Naties dit weekeinde niet bijeen zal komen, maar eerst maan dagmiddag de zitting zal voortzetten. SIERADEN VOOR LAGE PRIJS Een kogel door etalageruit De Utrechtse politie heeft vanmid dag na een sensationele achtervol ging, waarbij zelfs van vuurwapens gebruik werd gemaakt, de 24-jarige Utrechtenaar F. H. gearresteerd, die verdacht wordt van inbraken in ver scheidene steden van ons land, waar bij hij zich tal van kostbare sieraden heeft toegeëigend. Onder meer rust op H. stérk de verdenking een in braak gepleegd te hebben in een Hil- versumse woning, waarbij enige gou den ringen zijn ontvreemd. Omstreeks het middaguur werd de recherche gewaarschuwd door bewo ners van de omgeving van de Noor derstraat, waar H. woont. H. bood namelijk in de buurt enige sieraden te koop aan tegen zulk een belache lijk lage prijs, dat men argwaan kreeg en de politie alarmeerde. Drie rechercheurs verschenen spoedig ten tonele en schaduwden H. geruime tijd. Deze kreeg toen argwaan en nam de benen. Inmiddels hadden de drie re chercheurs assistentie gekregen van twee politiemannen in een surveil lancewagen. H. snelde door het cen trum van de stad en zag nabij de- Nieuwe Kade 'geen uitweg meer. Hij sprong te water en zwom in de rich ting van een aan de overkant liggen de schuit. De politiemannen, die bang waren, dat de man zou ontsnappen, losten drie schoten. Een der kogels vloog door een etalageruit van een radiozaak, maar maakte geen slacht offers. De rechercheurs renden via de Zandbrug naar de overkant en waren juist op tijd om H. op de schuit te trekken en hem vervolgens een lift te geven naar het hoofdbu reau van politie. Nadat H. hier voorzien was van dro ge kleren, werd hij verhoord, maar hij verklaarde niets van die inbraken af te weten en ook geen sieraden in zijn bezit te hebben gehad. De politie, die vermoedde, dat H. zijn kostbare buit tijdens 't zwem men in het water van de Singel had laten zakken, heeft geruime tijd gezocht naar de kostbaarhe den maar niets gevonden. Ook 'n kikvorsman heeft de bodem van de Singel afgezocht maar slaagde er evenmin in de sieraden naar bo ven te halen. Boelganin krijgt functie in Kaukasus De voormalige Russische premier Ni kolai Boelganin, Is benoemd tot voor zitter van de Regionale Economische Raad in Stavropol, aan de Kaspische zee in de Kaukasus. Dit besluit werd genomen door het presidium van de Opperste Sowjet. De officiële mededeling omtrent Boel- ganins benoeming is de eerste aan duiding van Boelganins verblijfplaats. Reeds enkele maanden verkeerde men te Moskou in het onzekere daar over, omdat Boelganin al die tijd niet in Moskou is gezien. Hij is ontheven van. zijn functie als president van de staatsbank. Men vermoedt dat Boelganin uit het Centraal comité van de Russische communistische partij zal worden verwijderd. Zijn overplaatsing naar een afgelegen gebied wijst erop dat hij geen lid meer is van het presi dium van de partij, maar de officiële aankondiging hierover moet nog ko men. ipillllllllllilllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllll Beter weer tijdens weekeinde H (Van onze weerkundige medewerker). f| Vrijdag passeerde een zwak g p warmtefront met veel bewol- king ons land, waaruit zo nu ii en dan wat lichte regen viel. p H Dit front behoort bij een de- p pressie, die langs Noord-Schot- §1 land in de richting van Zuid- P Noorwegen wegtrekt. Het zwakke koufront zal ons van- p ee morgen passeren, waarbij op p enkele plaatsen nog een bui p zal vallen. Achter dit front wordt drogere lucht aange- voerd, waarin flinke opklarin- ee gen voorkomen. Ten zuidwesten van Ierland na- p p dert een klein hogedrukgebied, p dat eveneens naar het oosten trekt. Dit zal gedurende het p H weekeinde ons land passeren en P een tijdelijke verbetering bren- p gen. Niet dat wij een zomerse p zondag als verleden week dur- p ven venvachten. maar zal het e= redelijk weer zijn met op de p meeste plaatsen droog weer p met vrij veel zon en een tem- p peratuur, die om de 20 graden p p Celsius blijft schommelen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillli „VLOOT, VOGELS EN VISSEN" Burgemeester Eekhout van Breskens opende de visserijfeesten 1958 offi cieel met de overhandiging van de wimpel voor de grootste garnalenop- brengst over het afgelopen jaar aan de penningmeester van het feestcomi té, schipper Frans van den Broecke. (Foto P.Z.C.). Vreugde en weemoed in toespraken „DE VLAG IN TOP!" Dat zei Bres- kens' burgemeester J. A. Eekhout gis termiddag in de muziektent op het Spuiplein; in het kleine bosje, dat dit plein omzoomt, stond de gymnas- te Riek Yan Houte geheel in 't wit gekleed gereed om de vlag in top te hijsen, zodra de burgerva der zou zijn uitgesproken. Dan zou den de Breskense Visserijfeesten 1958 officieel begonnen zijn, maar voordat het zover was hielden de voorzitter van het feestcomité, de heer J. W. Carels en burgemeester Eekhout korte toespraken, waarin zowel weemoed als vreugde klonk. Weemoed vanwege „de grote sla gen die de gemeente te incasseren heeft gehad" en vreugde omdat ondanks het feit dat „de boot ging" de bevolking van Breskens wederom reeds voor de zesde maal Immers de burgerzin had opgebracht, no dig om in deze tijd van mineurstem ming de festiviteiten te organiseren. In zijn toespraak deelde de burge meester verder mede, dat de kleuri ge wimpel voor de grootste gemid delde garnalenvangst per kilo in het afgelopen jaar is veroverd door., de penningmeester van het comité, de heer Frans van den Broecke. Voor dat deze succesvolle schipper de wimpel in ontvangst nam, hief „Uit het volk Voor het volk*' het Wil helmus aan en toen hees Riek van Houte inderdaad de vlag in top.... Opgewekte start Nadat omstreeks kwart over één gistermiddag de muziekvereniging voor de muziektent, waarin zich dé raadsleden van Breskens en de leden van het organiserend comité hadden verzameld, was gearriveerd, voerde de heer Carels namens dit comité als eerste het woord. Hij wees op de eendracht der Bressiaanders, die zal tonen wat „Breskens nog in zijn mars heeft". De burgemeester, die vervolgens het woord voerde, wees op het feit dat Breskens met deze fees ten in de eerste plaats hulde brengt aan de Visserij, die voor (Vervolg op pag. 5),1 KORTE PREDIKATIE Gen. 50 20 ged. aar God heeft dat ten goede gedacht, ten einde te doen, zoals he den het géval is: een groot volk in het leven te behou den. Het ziet er naar uit, dat de film „De Tien Geboden" het voor de makers lang niet slecht zal doen. Dankzij propaganda, maar misschien nog meer dankzij verschillende behoor lijk vernietigende kritieken zullen er heel wat guldens geïncasseerd worden. De zalen, waar de film ver toond wordt, puilen althans nu wer kelijk uit. Een „overdenking" is niet de plaats waar filmkritiek geleverd moet wor den daarom zoeke men hier dan ook noch pro noch contra. De reden, dat genoemde film even ter sprake komt is slechts, dat daar in zo duidelijk uitkomt lioe klein het groepje Joden in Egypte eigenlijk was. En ook, dat. deze mensen het de jaren, die vlak aan de uittocht vooraf gingen, zo schrikbarend slecht hadden. De Egyptenaren lie ten zich toen wel heel erg van hun slechtste kant zien. Als groot, machtig volk schaamden zij zich niet een klein, onmachtig groepje Joden op de naarste wijze 'te behandelen (d.i. te mishandelen). Hiertegenover moet het ons eens te meer verrassen, dat jaren daarvoor God de voorzaten van de toen mis handelde Joden wilde gebruiken juist voor het behoud van de Egyp tenaren, die toen ook al groot in aantal waren: Jozef bracht het tot onderkoning, opdat een groot volk in het leven zou blijven. Zo even werd het woord „verrassen" ge bruikt. Daarop leggen wij nog eens de nadrukhet moet ons telkens weer verrassen, dat .God is, zoals Hij is en zoals ons in de Bijbel wordt gezegd. Jozef moest onderkoning in Egypte worden, opdat het grote Egypte van hongersnood bewaard zou worden. Het verrassende zit dan vooral in de ontdekking van het feit, dat Egypte aan God blijkbaar ter harte gaat. Maar dan moet daar onlosmakelijk mee verbonden blij ven, dat God voor Egypte zorgt door Jozef door iepiand, waar de „we reld" het nooit van zou verwach ten. —0— Het zou een mooi ding zijn als de gelovigen van nu deze waarheid diep in hun hart met zich mee dragen en, dit in tweeërlei opzicht: én voor zich zelf én voor de wereld. Voor de wereld zou het betekenen, dat zij meer dan voorheen zou be merken, dat zij God ter harte gaat. Zoals God zijn zorgen had voor het grote volk Egypte, zo heeft Hij dit heden nog voor alle volken en men sen. Maar God zorgt voor deze al len door degenen, die Zijn Licht al mochten ontdekken. Voor de gelovigen van nu zou het ook een goed ding zijnwant dan worden zij eindelijk eens bevrijd van een minderwaardigheidsgevoel (wij kunnen toch niets, noch door ons ge tal noch door onze bekwaamheid) en van een neiging om telkens weer de mensheid in twee helften te verde len: degenen die God kennen en de genen, die daar nog niet aan toe kwamen. Aan God gaan alle mensen en volkeren ter harte en Hij wil ze allen in Zijn Zegen doen delen! Nieuwvliet. J. v. d. Graaff. VERWACHT. ONBESTENDIG Enkele opklaringen, maar tijdelijk ook buien, met een kans op onweer. Matige tot vrij krachtige zuidweste lijke wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN" (Van onze weerkundige medewerker). Vandaag beter strandweer dan giste ren met zonnige perioden. Overwe gend droog weer. Matige zuidweste lijke wind. Temperatuur overdag 18 tot 20 graden Celsius. Zeewater bij na 18 graden Celsius. Vooruitzich ten: een verbetering, die uit het zuid westen nadert, zal ook zondag vrij goed strandweer brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1