Prof. Joliot-Curie in Parijs overleden Beperkingen op handel met het telijk blok worden verzacht oos W0R0SJIL0W (OP EXPO) NIET TEVREDEN OVER ONZE ZEUGEN GRONINGS LANDBOUWVOORMAN H. D. LOUWES VANDAAG 65 VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Prof Frederic Joliot-Curie is donder dagavond te Parijs overleden. Joliot-Curie is 58 jaar geworden. Hij en zijn vrouw, Irene, aïe twee jaar geleden stierf na een leven gewijd aan het onderzoek naar radium, kregen in 1935 de Nobelprijs voor scheikunde de ontdekking van kunstmatige i dio-activiteit. Irene was de dochter van Pierre en Marie Curie, de ontdek kers van het radium. Joliot-Curie kreeg in 1951 de Stalin- prijs voor de vrede. Hij was lid van de Franse communistische partij en sedert 1956 lid van het centrale comi té der partij. In tegenstelling tot een groot aantal Franse intellectuelen deelde hij na de opstand in Hongarije het standpunt van de partij ten aan zien van de gebeurtenissen in dat land. In 1950 werd hij gekozen tot voorzitter van de wereldvredesraad, waarin de communisten een over heersende rol spelen. Even voor de Tweede Wereldoor log zorgde hij ervoor dat „zwaar water", een belangrijke stof bij de Sroduktie van kernenergie, van 'oorwegen naar Londen werd overgebracht. Dit werd in 1942 in Chicago in dé eerste atoomzuil ter wereld gebruikt. De atoomgeleerde stierf aan een Inwendige bloeding nadat hij in begin augustus in Bretagne ziek was geworden. Later werd hij Geen fiducie in pillen tegen atoomstraling. De Amerikaanse geleerde Walter Gordy en zijn Franse collega Ray mond Latarget hebben ernstig de mo gelijkheid betwist dat de nieuwe pil tegen de gevolgen van atoomstraling werkelijk doeltreffend is. De Amerikaan zei op het internatio nale congres over de gevolgen van atoomstraling, dat in Burlington (V. S.) wordt gehouden, dat men de men sen niet de valse hoop moet schen ken dat zij immuun gemaakt kunnen worden tegen de gevolgen van stra ling in een oorlog met waterstofbom men. Zoals bekend heeft de Ameri kaanse geleerde David G. Doherty de vorige week in het congres verklaard dat men een pil heeft samengesteld, die de schadelijke gevolgen van atoomstraling voor de mens kan hal veren. Stina Free, het twintigjarige zwem- st.ert.je uit Bergen op Zoomdat op 22 augustus a.s. met een aantal andere zwemsters en zwemmers zal deelne men aan de Butlins Internationale zwemwedstrijd over het Kanaal, is op het ogenblik danig aan het trai nen voor dit evenement. De foto toont haar hier in de branding op het strand van Cliftonville in het En gelse graafschap Kent, samen met de Portugees Jose da Silva uit Fun-, chai op Madeira. Da Silva nam ook' in 1956 deel aan de wedstrijd, maar moest toen op drie en een halve mijl voor de finish opgeven wegens kramp. naar een ziekenhuis in Parijs over gebracht. Joliot-Curie werd in januari 1946 tot hoge commissaris voor atoomenergie benoemd, een functie waaruit hij in april 1950 werd ontslagen. Men neemt aan, dat dit ontslag om .politieke re denen werd gegeven. Officieel werd geen dergelijke reden genoemd. BAD ALS LABORATORIUM De geleerde wekte in het begin van zijn wetenschappelijke carrière de woede van zijn moeder op, omdat hij het bad als laboratorium had gebruikt en dit door de chemicaliën volledig onbruikbaar maakte. In zijn slaapka mer had de jonge Joliot 'n tijdschrift- foto opgeprikt, niet van een voetbal ler of een filmster, maar van de ont dekkers van het radium, Pierre en Marie Curie, en him dochter Irene. Hij had haar toen nog niet ontmoet. Joliot blonk in het algemene school werk niet uit. Hij tekende zelf de rap porten die voor zijn vader bestemd waren. Op 25-jarige leeftijd werd de straatarme Joliot assistent van Marie Curie en Irene, die toen reeds wetenschappelijk onderzoek verrichtte. Frederic en Irene wer den verliefd op elkaar. Toen hij aan een diner mededeelde dat zij wilden trouwen, zei Irene geen woord en ging na de maaltijd met een wetenschappelijk boek in een hoek zitten. De twee jonge ge leerden bouwden samen een we tenschappelijke carrière op welke even vermaard werd als die van Irene's ouders. Joliot voegde de naam Curie aan de zijne toe om deze voor het nageslacht in stand te houden. EENVOUDIGE LEVENSSTIJL De Joliot-Curies leefden eenvoudig. Na het winnen van de Nobelprijs kochten zij een bescheiden huis in Pa rijs' en woonden daar gedurende de volgende twintig jaar. Zij hadden twee kinderen, Pierre en Hélène. Hé- lène ging eveneens de wetenschappe lijke kant op. Irene werd in 1947 directeur van het Franse radiuminstituut, hoewel zij verzwakt was door de straling waar aan zij door haar werk met het ra dium was blootgesteld. Na haar dood volgde Frederic haar in deze functie op. De geleerde, die een omstreden figuur was wegens zijn politieke opvattin gen, oogstte grote en eenstemmig lof voor zijn wetenschappelijke presta ties. Hem vielen talrijke Franse en buitenlandse onderscheidingen ten deel. Hij was onder meer comman deur van het Legioen van Eer met toevoeging van het oorlogskruis. Joliot-Curie was een sportief man. Hij hield onder meer sen. Hij was verder pianist. jagen cn v )n uitstekend Nationalistische Chinezen schoten twee Migs neer De Chinese nationalisten hebben voor het eerst sedert meer dan twee jaren een overwinning in de lucht behaald door het neerschieten van twee en misschien zelfs drie Mig's van Rus sische fabrikaat boven de Straat van Formosa. Een nationalistische straaljager is uit de strijd niet teruggekeerd. Het ge vecht vond plaats op 23 km ten zui den van de Matsoe-eilanden. Een van de communistische piloten daalde met zijn parachute in zee. Er ontstond toen een race tussen natio nalistische en communistische pa trouille-vaartuigen om te trachten 't eerst bij hem te zijn. Daaruit ontwik kelde zich een vuurgevecht met scheeps-kanonnen. De communisten wonnen de race, maar het nationalistische ministerie van defensie meldt, dat een bewapend patrouille-vaartuig van de communis ten tot zinken werd gebracht. MET OPGELAPTE SCHOEN „Ik druk gaarne handen van vrouwen De president van de Sow jet-Unie, Worosjilow, heeft donderdag' een be zoek gebracht aan het Nederlandse paviljoen op de Expo te Brussel. Hij werd welkom geheten door de Neder landse commissaris-generaal, de heer Van Walsum, en de Nederlandse zaak gelastigde te Brussel, baron Van Lyn- den. De president bracht een langdurig bezoek aan de landbouwafdeling van het paviljoen en hij toonde veel be langstelling voor de zeugen en biggen. Worosjilow vroeg de directeur van de afdeling uit hoeveel biggen een dracht bestond. Van twaalf tot zestien, zo luidde het antwoord. „Dat is niet vol doende", zei Worosjilow. „Bij ons be draagt dit aantal ongeveer 24". L Bij zijn bezoek aan de textielafdeling zei Worosjilow, dat dat niets voor hem was. Bij het verlaten van het paviljoen drukte hij langdurig de hand van me vrouw Van Walsum en zei: „Ik druk gaarne handen van vrouwen, omdat zij zoveel voor de vrede doen". Chief-hostess mevrouw Nienhuis gaf na afloop de verzekering, dat zij had opgemerkt, dat de eenvoudige maarschalk op zijn linkerschoen 'n verstelstukje had, wat zij bijzonder sympathiek vond. Stopzetting Amerikaanse kernproeven? De Londense „News Chronicle" weet uit New York te melden, dat de Ver enigde Staten na de huidige serie proefnemingen in de Stille Oceaan, liun kernproeven zullen staken. Het blad gelooft dat het Amerikaans besluit gedeeltelijk een gevolg is van 'n akkoord over de mogelijkheden om kernproeven te ontdekken, dat tussen Amerikaanse en Russische geleerden in Genève zou zijn bereikt. Speciaal comité aanvaardt De Gaulle's grondwet Een speciaal comité dat uit bijna al le partijen was gevormd, heeft het ontwerp voor een nieuwe Franse grondwet aanvaard met 30 stemmen tegen 6 onthoudingen. De zes leden die zich van stemming onthielden waren vier socialisten én twee radi calen. De voorzitter van het comité, ex-pre mier Paul Reynaud van de partij der onafhankelijken, nam niet aan de stemming deel. Alleen de communis ten en hun geestverwanten, de zo genaamde „progressisten" waren niet in het comité vertegenwoor digd, dat, na twee weken te hebben vergaderd, zichzelf gisteravond ont bonden heeft. De Franse regering heeft beslo ten de mohammedaanse vrouwen van Algerië, die deelnemen aan de volkstemming over de nieuwe Franse grondwet, te laten stem men in aparte hokjes. De indentiteit van de gesluierde vrouwen zal in deze hokjes wor den gecontroleerd door andere vrouwen. Op 28 september zal er in de steden gestemd wórden. De stemming ten plattelande zal verscheidene dagen duren. De vooruitgeschoven reeks radarpos ten in het hoorden van Canada zal wor den uitgebreid tot Groenland, aldus heeft het Deense ministerie voor Groen land donderdag bekendgemaakt. GEVOEL VOOR VERANTWOORDELIJKHEID (Van een onzer verslaggevers) vandaag wordt H. D. Louwes, beke nd voorman in de landbouw, 65 jaar. Op 15 augustus 1893 werd Herman Derk Louwes geboren op het ouderlijke bedrijf in Westpolder,, gemeen te Ulrum in Groningen. Hij bezocht de Gro ninger h.b.s. en daarna de rijkslandbouwwinterschool in Friesland. Vervol gens vestigde hij zich op het ouderlijk bedrijf als boer. ogenblik voorzitter van het landbouw schap, het overkoepelend orgaan over het gehele landbouwproduktieleven. Hij heeft echter kans gezien om zijn persoonlijk stempel te drukken op de hele wijze, waarop het landbouw schap functioneert. Na de oorlog werd hij opnieuw in de volksvertegenwoordiging gekozen, voor de V.V.D. in de Eerste Kamer. Al de standpunten van de 65-jarige zijn steeds ingegeven door een sterk gevoel van verantwoordelijkheid, door een'grote kennis van zaken en door een sterk besef van visie op een toe komst, die naar hij hoopt en ook naar werkelijkheid zal Persoonlijke stempel op Landbouwschap Hij bewoog zich spoedig actief in het milieu van de Nederlandse hervormde gemeente van Vierhuizen, waar hij kerkvoogd werd. Toen hij 37 jaar was werd Louwes benoemd tot voorzitter van de Groninger maatschappij van landbouw. Dat zou echter niet zijn laatste func tie zijn. Louwes was voorbestemd om ook de confederatie van algemene boerenbonden in het land, het Konin klijk Nederlands Landbouwcomité, te leiden. Hij werd verder voorzitter van de nationale coöperatieve raad, van het centraal bureau te Rotterdam en van de stichting voor de landbouw, het overkoepelend orgaan, dat een zo bijzonder belangrijke rol heeft ge speeld in de totstandkoming van de tegenwoordige landbouwverhoudin- gen. Verder was hij lid van het dage lijks bestuur van de Nederlandse Hei demaatschappij en eerste vice-presi dent van de I.F.A.P., de internationa le federatie van agrarische producen ten, FUNCTIES GROOT GENOEG In 1933 trad Louwes verVolgens toe tot de Tweede Kamer, waar hij zit ting had voor de liberalen en hij bleef lid van de volksvertegenwoordiging tot het jaar 1937. De betekenis van H. D. Louwes is nog toe gaan nemen in de na-oorlogse ja ren. Zoals men weet is hij op het EMBARGOLIJST 40 PROCENT KORTER Perspectieven voor scheepswerven en elektro-technische industrie De westerse landen hebben heden bet sein ontvangen om hun handel met het Russische-Chinese blok uit te breiden. Bijna 40% van de produkten die tot nu toe niet naar de communistische lan de konden worden geëxporteerd, zijn met ingang van gisteren van de embargolijst afgevoerd. Volgens de nieuwe „gestroom lijnde" embargolijst zijn voor een grote verscheidenheid van pro dukten variërend van diamanten tot aardolie en van drijvende dokken tot autobanden, de beperkingen op de uitvoer naar het oostelijk blok opgeheven. De nieuwe lijst die bijna 8000 woor den telt is opgesteld na maandelange moeizame onderhande lingen tussen de 15 landen die lid zijn van de coördinatiecommis sie voor het toezicht op de handel tussen oost en west. Waarnemers zijn van mening dat- de nieuwe embargolijst zeer nauwkeurig zal worden bestudeerd in kringen van de olie-inudstrie, de scheepswerven, de vliegtuigproduceivten, de motor voertuigindustrie, de rubber-, de me taalverwerkende en de machinewerk tuig industrie en de prolucenten van elektronisch materieel. Dit zijn name lijk de belangrenkste industriële sec toren waar produkten worden gefa briceerd die vroeger onder het em bargo vielen doch nu geheel of ge deeltelijk daarvan zijn vrijgesteld. De olie-industrie zal in staat zijn ben zine en kerosine (geen vliegtuigbrand stof), smeeroliën en andere smeermid delen uit ruwe olie uit te voeren. Dit zelfde geldt voor glysol en bepaalde andere bij produkten. Ook vliegtuigen en vliegtuigmotoren voor normaal civiel gebruik zijn nu geheel van de lijst afgevoerd. De contingentering van de uitvoer van koperdraad is opgeheven terwijl ook alle andere vormen van koper vrijgesteld zijn. Ditzelfde geldt voor aluminium. Alle soorten motorvoertuigen zul len kunnen worden uitgevoerd ia-, dien deze niet zijn gebouwd vol gens militaire specificaties. Ook banden voor civiel gebruik vallen niet langer onder het embaTgo. Onder de kapitaalgoederen waar voor de beperkingen zijn opgehe ven worden genoemd: drijvende dokken, boorinstallaties voor de olievelden en exploratiematerieel (met uitzondering van roterende rotsboren) en alle turbines. Te vens alle installaties voor olieraf finaderijen, materieel voor de pro- duktie van smeeroliën, alle soor ten elektromotoren (met uitzonde ring van duikbootmotoren). Ver der zijn vrijgesteld alle soorten in stallaties voor het opwekken van elektriciteit, met uitzondering van mobiele generators met een capa citeit van meer dan 5000 kilowatt. Een groot aantal machinewerklui- gen is nu van het embargo onthe ven. Wat betreft de scheepsbouwindustrie wordt medegedeeld dat de uitvoer is toegestaan van: tankschepen met een snelheid tot 18 knopen, vissersschepen met een snelheid van minder dan 17 knopen en andere schepen met een snelheid- beneden de 20 knopen. Het embargo blijft bestaan voor vissers schepen met een snelheid van 17 kno pen. Andere produkten, die worden vrij gesteld, zijn bepaalde wetenschappe lijke instrumenten, de meeste soorten industriële kogellagers, de kleinere typen walswerk en de meeste vacuüm- pompen. Kunstschilders protesteerden tegen beleid van jury Jacob Maris-prijzen Jonge Haagse kunstschilders hebben gisteren met een protestdemonstratie hun misnoegen geuit over het toe kennen van een der Jacob Marisprij- zen aan de kunstschilder Wim Hus sein. Hussem heeft vorige week een geld prijs toegekend gekregen voor zijn tekening in oostindische inkt, geti teld ,,'t VHI 1958". Onder de bomen van het Lange Voorhout, in de nabijheid van de kunstenaarsbodega „De Posthoorn", zaten of stonden vanaf gistermiddag één uur groepje^ jonge schilders voor een auto, waarop persiflages op Hussems tekening waren geplakt en handbeschilderde aanplakbiljetten, die onder andere de opschriften droegen: „Marisprijsjes", „Uitdeling ten gerie ve van toeristen en kunstminnaars". De Marisprijsjes waren vellen wit papier, die zij ter plaatse bekladden met een in oostindische inkt gedom pelde verfkwast. Voorbijgangers mochten die meenemen „niet voor een tientje, niet voor een kwartje, voor niets". De toeschouwers mochten vrijelijk deelnemen aan het schilde ren. „Dit is voor ons de enige manier oni te protesteren tegen de werkwijze en het oordeel van de jury der prij zen" verklaarde een der demonstran ten. „Een officieel protest wordt ter zijde gelegd". Volgens de schilders zou er iemand van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen poolshoog te hebben genomen. Britse disconto verder verlaagd. De Bank of England heeft haar dis conto verder verlaagd van 5 tot 4' procent. De verlaging van het Britse disconto van gisteren betekent een aanpassing aan het dalend verloop- der geldta- rieven over de gehelewereld. Zij vormt tevens een weerspiegeling van de zich verbeterende Britse economi sche en financiële positie sedert de crisis van september 1957, toen het disconto drastisch werd verhoogd van 5 op 7 procent. Een woordvoerder van de Eank of England zeide, dat de verlaging van het disconto aansluit op de jongste kredietverzachtingen en gerechtvaar digd wordt door de binnenlandse toe stand en de aanhoudende vaste stem ming voor sterling, ondanks de sei- zopnsdruk. De verlaging van het of ficiële disconto werd reeds enige tijd yenvacht,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 11