Dr. Kortenhorst Grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau ZÓ DENKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER KLAmORD "j EISENHOWER LANCEERT EEN PLAN VOOR MIDDEN-OOSTEN DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DRUKBEZOCHTE RECEPTIE IN KAMERGEBOUW Het Wereldgebeuren In de nabijheid van Petten wordt hard gewerkt aan de boniv van een kernreactor. Foto rechts boven: een algemeen overzicht van de werk zaamheden. Op de voorgrond „het liart" van het gigantische object, de kernreactor. Het rechthoekige ge bouw achter de reactor zal als onder komen dienen voor de popmpinstal- laties van het koelwater. Op de ach tergrond ziet men de sleuf waarin de koelwater-pijpleiding naar zee zal komen te liggen. Foto links boven: een gedeelte van de koelwaterleiding, welke uitmondt in zee. Foto onder: overzicht van de kernreactor. Arbei ders zijn bezig met het lassen van aluminium pijpen, waardoor het koel water zal circuleren. Over de con structie heeft men een tentzeil aan gebracht, omdat het lassen van alu minium geen gemakkelijke opgave is bij de zoute en vochtige atmosfeer. Opbouwend Een Britse regeringswoordvoerder heeft woensdag in het gebouw van de Verenigde Naties te New York gezegd, dat president Eisenhowers toespraak in de Algemene Vergade ring „vol opbouwende ideeën was, die gevolgd dienen te worden". In kringen die nauwe betrekkingen onderhouden met de Duitse Bondsre gering, is de „in hoge mate opbou wende aard" van Eisenhowers voor stellen met instemming begroet. In Bonn zijn de voorstellen in het bij zonder welkom door de betekenis, die de president hecht aan een eco nomische consolidering in het Mid- Deze foto toont Iruks sterke man, generaal Abdel Kerem Kassim, opge wekt zittend tussen twee dames tij dens een receptie, welke in Bagdad werd gehouden voor de deelnemers aan de Afro-Aziatische solidariteits- bijeenkomst. Links zit Isha Abdoel Rahman, de Egyptische dichteres en schrijfster, die de Egyptische delega tie op de bijeenkomst leidde. Gene raal Kassim bleef tijdens de receptie een zware revolver in zijn holster dragen. den-Oosten als basis voor de pacifi catie in dat gebied. In regeringskringen te Rome werd president Eisenhowers program voor het Midden-Oosten evenzeer met tevredenheid ontvangen, spe ciaal omdat het plan tot regionale economische ontwikkeling in over eenstemming is met de opvatting van de Italiaanse regering, dat 'n permanente oplossing van de cri sis in het Midden-Oosten kan wor den gevonden door economische hulpverlening. Ook oud-presïdent Truman van de Ver. Staten vindt Eisenhowers rede „goed en opbouwend". Hij sprak de hoop uit, dat de Algemene Vergade ring terstond zou handelen. De eerste reactie van de zijde van het congres is eveneens gunstig. Het Russische persbureau Tass heeft echter woensdagavond verklaard, dat Eisenhower de „gewapende interven tie van de V.S. in Libanon" heeft wil len rechtvaardigen door zich te be roepen op een verzoek van „de wet tige regering" van dat land en te zeggen, dat de landing van Ameri kaanse troepen in Libanon niet een schending is van het Handvest der Verenigde Naties. Naar de top In kringen die nauwe, betrekkingen onderhouden met de Franse rege ring is woensdagavond gezegd, dat het uit zes punten bestaande voorstel van Eisenhower de gelegenheid biedt om de toestand in het Midden-Oos ten te stabiliseren. Maar het voorstel zou gevolgd moeten worden door een werkelijke topconferentie. Men was verder van gevoelen dat zonder de medewerking van de Sowjet-Unie ie dere politiek gericht op rust in het Midden-Oosten waarschijnlijk moei lijk uitgevoerd zal kunnen worden. In enkele kringen bij de Ver. Naties was men van oordeel, dat de gema tigde toon waardoor de rede van Ei senhower werd gekenmerkt, van in vloed is geweest op de houding van de Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko. Men had ge zien, dat Gromyko de tekst van zijn verklaringen wijzigde terwijl Eisen hower nog aan het woord was. Gro- miko, die na Eisenhower het woord voerde, zou naar men verwachtte 90 minuten spreken. Maar hij sprak nog geen drie kwartier. Volgens waarne mers bezigde hij, gezien de omstan digheden, een tamelijk gematigde taal, hoewel hij ook vele van de oude Russische beschuldigingen tegen het westen herhaalde. Ook Eisenhower had veranderingen aangebracht in zijn rede, zelfs nadat exemplaren ervan aan de pers waren uitgereikt. De eerste reactie op het plan van Ei senhower in Cairo is ongunstig: men is algemeen van oordeel dat de Ame rikaanse president zijn voorstellen achter de hand had moeten houden totdat hij ze besproken had met pre sident Nasser. Een functionaris van de regering .in Cairo verklaarde het plan te beschouwen als een poging om de VAJt. onder voogdij van de Ver. Naties te brengen. Zes punten Niet zonder reden heeft men de president der Verenigde Staten, Dwight D. Eisenhower, vaak be titeld als een „vredes-president". Dat was vooral een gevolg van de nobele karakter-eigenschappen die deze „oude soldaat" sieren. In de internationale politiek wordt de houding van Amerika niet zelden „weifelachtig" of „halfslachtig" ge noemd. Eisenhower, die met zijn mi nister van buitenlandse zaken John Foster Dulles vele pro's en contra's tegen elkaar moet afwegen, is inder daad klaarblijkelijk voortdurend on der de indruk van de grote verant woordelijkheid die op hem rust als leider van de grootste westelijke mo- j gendheid. En aangezien mede bij hem de beslissing over oorlog of vrede ligt, mag men er blij om zijn dat hij 1 niet over een nacht ijs gaat en dat j het niet zelden voorkomt dat een re devoering die hij in het openbaar I moet afsteken een keer of elf her schreven wordt voordat hij er tevre den over is. Men mag aannemen, dat ook bij de voorbereiding van de rede die Amerika's president gis teren in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties hield, menig velletje papier in de prullemand ver zeild is geraakt. Maar tenslotte is 'n programma van zes punten uit de nus gekomen. Deze zes punten voor het Mid den-Oosten zouden, indien ze zonder uitzondering door alle betrokken partijen werden nageko men, veel goeds beloven. Maar helaas is de gang van zaken in dit gebied van verscheidene factoren afhanke lijk, die men niet of niet dan met grote inspanning in de hand kan houden. Wil de Verenigde Arabische Republiek met zijn „radio Cairo" meewerken aan „beëindiging van de opruiing van buitenaf om een bur geroorlog te ontketenen (punt 3) En welke maatregelen moet de vol kerenorganisatie nemen om de vrede in Jordanië te handhaven (punt 2)? Westerse diplomaten in Cairo zijn blijkens de krant van gisteren de me ning toegedaan, dat de Jordaanse ko ning Hoessein, die niet van zins is af te treden, dreigt te verdrinken in de golf van nationalisme die zijn land niet alleen om- maar ook overspoelt. Ovexigens zou de vrede in het Mid den-Oosten in niet geiinge mate in gevaar komen wanneer Hoessein plaatsmaakte voor een regering on der leiding van een of andere Jor daanse vriend van de Egyptische president Gamal Abdel Nasser. Dan zou namelijk Israël zich wellicht (uit zelfverdediging-bij-voorbaat) genoopt voelen om het deel van Jordanië ten westen van de Jordaan te bezetten, met alle complicaties van dien.... „Voortdurende zorg van de Verenig de Naties voor Libanon" (punt 1} zal, gezien de grote verscheidenheid en tegelijk de duidelijke onafhanke lijkheidszin van het Libanese volle niet een zó hachelijke onderneming zijn. Moeilijk kan men zich voorstel len, dat op goede gronden te genwerpingen worden ge maakt tegen „een economisch ont wikkelingsprogramma om verhoging van de levensstandaard der Arabi sche volkeren te versnellen" (punt 5) en tegen „maatregelen ter be ëindiging van de bewapeningswed loop in dit deel van de wereld" (punt 6). Maar er praten communistische lan den mee die onder aanvoering van Rusland het standpunt innemen dat onrust in dit voor de westelijke olie- voorziening zo belangrijke gebied moet worden toegejuicht. Het is niet waarschijnlijk, dat zij dit uit een westerse koker gêkomen plan in feite zullen steunen. De vraag is nu, of het door Amerika gelanceerde project zó tot de verbeelding van de Arabische nationalisten" zal spre ken, dat zij minder voor Moskous in vloeden vatbaar zullen zijn. óf dat het Kremlin erin slaagt, hen ook in dit ge val op sleeptouw te nemen. Willen de Ver. Naties daadwer kelijk kunnen optreden, en zelfstandige pacificatie-acties van ledenlanden overbodig maken, dan is een „sterke arm" onmisbaar. „Oprichting van een internationale po litiemacht der Verenigde Naties" (punt 4) is dan ook niet het minst belangrijke onderdeel van het pro gramma. dat vredespresident Eisen hower aan de volkerenorganisatie heeft voorgelegd. DWIGHT D. EISENHOWER niet over één nacht ijs Het Sowjet-partijblad „Prawda" heeft in een hoofdartikel érnstige kritiek geoefend op „disciplinaire tekortko mingen" in verscheidene „Sownarcho- zen", de regionale raden die op initia tief van Kroesjtejew zijn ingesteld. Kamerpresident bracht parlementaire werk dichter bij het volk (Van onze parlementaire redacteur) Op buitengewoon hartelijke wijze is woensdag dr. L. G. Kortenhorst ge huldigd tfflr gelegenheid van het feit, dat hij toen jaar geleden tot voorzit ter van de Tweede Kamer werd benoemd, en dit voorzitterschap thans tien jaar lang onafgebroken heeft bekleed. De rookzaal van het kamerge bouw was tot de uiterste hoeken gevuld met ministers, kamerleden en per soneel der kamer, die van hun sympathie voor de jubilerende president blijk wilden geven. De minister-president dr. W. Drees, deelde mee dat dr. Kortenhorst is beuoemd tot Groot-officier in de Orde van Oranje Nassau. De receptie was mr. Kortenhorst door de ondervoorzitters en de senioren der Kamer aangeboden. Opmerkelijk was, dat ondanks het re ces zovele kamerleden uit alle fracties aan deze huldiging wilden deelnemen om zo tot uitdrukking te brengen hun waardering voor de onpartijdige wij ze, waarop dr. Kortenhorst geduren de tien jaar het voorzitterschap heeft bekleed. Tal van oud-ministers, vroe- gere staatssecretarissen en leden van de Raad van State behoorden even eens tot het gezelschap, dat de ka merpresident met applaus begroette toen hij, in gezelschap van zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen en verdere familie, begeleid door de heer Tilanus, de zaal binnentrad. De voor zitter van de Eerste Kamer mr. J. A. Jonkman en 'zijn echtgenote- be hoorden tot de gasten van -dr. Kor tenhorst. De heer Tilanus, die als oudste der senioi-en de leiding van de bijeen komst had, merkte na een historisch overzicht op, dat in de achter ons liggende tien jaar de Kamer dertien maal over het voorzitterschap heeft moeten stemmen. Het percentage stemmen, dat op de heer Kortenhorst werd uitgebracht, klom steeds hoger op. Bijzonder waardeerde de heer Ti lanus de wijze, waarop dr. Kor tenhorst, daarbij voortreffelijk ge steund door zijn vrouw, zijn re- Kon. Paketv. Maatschappij neemt Oranjelijn over. De N.V. Koninklijke Paketvaart- Maatschappij deelt mede, dat zij het gehele aandelenkapitaal van de te Rotterdam gevestigde Oranjelijn (Maatschappij Zeetransport N.V.) heeft overgenomen. Het ligt in de be doeling het bedrijl' ongewijzigd voort te zetten. De Oranjelijn heeft een vloot van 31 schepen in de vaart. Daarenboven zijn thans twee vracht- passagiersschepen in aanbouw, res pectievelijk in bestelling. De Oi'anjelijn onderhoudt vei'bindin- gen tussen Westeuropese havens en 't gebied van de Gi-ote Meren in Noord- Amerika waar zowel Canadese als Amerikaanse havens worden aange daan. De directie van de K.P.M. wenste zich niet uit te laten over de grootte van de overnemingssom van het aandelenkapitaal van de Oranjelijn. Hoewel het gx-ootste deel der K.P.M.-vloot niet geschikt is voor de vaart buiten de tropen, zijn er enkele schepen bij die eventueel op de Oranjelijn ingezet kunnen worden. In boeverre de dienst met deze schepen zal wor den uitgebreid, kon de K.PM.- directie op het ogenblik niet me dedelen. Drie doodvonnissen wegens aanslag op Soekarno. Het militair gerechtshof te Djakarta heeft woensdag drie jongemannen ter dood veroordeeld wegens deelneming aan de mislukte moordaanslag op pre sident Soekarno op 30 november van het vorige jaar. Een vierde beklaagde kreeg 20 jaar gevangenisstraf. De ter dood veroordeelden zijn de 24- jarige Ismail, de 23-jarige Sin Hocs= sein en de 18-jarige Bin Mohammed. De vierde veroordeelde heet Bin Aboe Bakar. De jongemannen zouden met een vijf de man de plannen voor de aanslag -waarbij negen mensen om het le ven zijn gekomen en 45 mensen ern stig gewond werden hebben ge smeed. Zij zouden leden van een anti communistische ondergrondse organi satie zijn. LIFTEN. Op een ochtend deed een vrachtaütochaffeur in Kopenhagen aangifte, dat zijn 18-tons koel- vrachtauto met een lading van bijna 40.000 gulden gestolen was. De man had zijn auto geparkeerd op een par keerplaats en was in een hotel gaan overnachten. Aan een lifter, die hij onderweg had opgepikt, had hij toe stemming gegeven in de cabine te blijven slapen. Lifter en vrachtauto en lading textiel, camera's en an dere, waardevolle zaken waren ver dwenen. De politie vond later alles onbescha digd in een buitenwijk terug. Alleen de lifter ontbrak. VRIENDSCHAP. Francesco Poggio, een timmerman in Bistagno nabij As- ti in Italië, die zestien km van zijn werk woont, heeft een trouwe begelei der gevonden in de duif van zijn baas. Het dier komt hem elke morgen afha len en vliegt dan boven zijn motor fiets mee. 's Avonds brengt de duif Francesco weer thuis en vliegt ver volgens voor de vierde maal dezelfde afstand. Dc vogel weigert alles wat zijn vriend hem aanbiedt om hem voor zijn trouw te belonen. presentatieve taak, na de oorlog zo toegenomen, heeft opgevat. Een vergelijking treffende met vroegere voorzitters die hij had meegemaakt en die meestal for malistisch en stroef waren, roem de de heer Tilanus de „speelse wij ze", waarop de huidige voorzitter zijn functie uitoefent. Verder maakte de heer Tilanus met erkentelijkheid gewag van de ver nieuwingen die dr. Kortenhorst had ingevoerd. IVIet name wees hij hier op hetgeen de voorzitter had gedaan om het parlementaire werk dichter bij het volk te brengen via televisie en radio eu op zijn journalistieke werk, dat door de Kanier zeer wordt gewaardeerd. Het moeilijkste deel van de taak van de kamervoorzitter achtte de heer Tilanus het houden van redevoerin gen bij belangrijke nationale en in ternationale gebeurtenissen. „Velen van ons hebt U daarbij verplicht door uw openlijke erkenning van Gods al macht in vergelijking met ons kleine menselijke werk". Als stoffelijke blijk van waardering bood de heer Ti lanus de jubilerende kamervoorzitter een groot zilveren presenteerblad aan. Minister-president dr. W. Drees roemde de openheid waarmee dr. Kor tenhorst steeds het noodzakelijke overleg tussen kamerpresident en kabinet tegemoet treedt. Altijd tracht dr. Kortenhorst een goed samenspel te bevorderen, zo betoogde de minis ter-président, die voorts wees op de speelse humor, waarmee de voorzitter leiding geeft aan het kamerdebat. Namens het personeel van de kamer bracht de griffier mr. F. Schepel ge lukwensen over, en de heer Jonker voerde het woord namens de parle mentaire pers. Dr. Kortenhorst zei in zijn dank woord onder meer dat dit de geluk kigste dag van zijn leven was om dat hij herinnert aan alle gelukkige dagen van zijn leven. (Slot van pag. 1) ken over de samenstelling en de eventuele taken van een dergelijk instituut voor ontwikkeling op het gebied van de industrie, landbouw, watervoorziening, volksgezondheid en onderwijs, en 3. dat andere lan den en particuliere organisaties, die bereid zijn het instituut te steunen, te zijner tijd eveneens zullen worden geraadpleegd. Hij sprak de hoop uit, dat de Algeme ne Vergadering maatregelen zal voorbereiden, die een sfeer van vei ligheid in het Midden-Oosten zullen brengen. Gromyko eerst troepen terug De Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko, hei-haalde de bekende beschuldiging, dat Amerika Gré Brouwenstein zingt 25 keer in Wenen De Nederlandse sopraan Gré Brou wenstein is door de Weense staats- opera geëngageerd voor 25 concerten in liet opera-seizoen 1958-'59. Onder meer zal zij in december optreden in een nieuwe produktie van de „Rhein- gold" van Wagner. Deze opvoering zal geleid worden door Herbert von Karajan. Nog geen salarisregeling voor leerkrachten bij opleiding kleuterleidsters. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, mevrouw TeilegenVeldstra, over de salarisregeling voor leer krachten, werkzaam aan de oplei dingsscholen voor kleuterleidsters, heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen ad interim niej. Klompé, geantwoord, dat het juist is dat de ingestelde commissie voor georganiseerd overleg inzake aangelegenheden betreffende rechts toestand van leerkrachten, werkzaam aan opleidingsscholen voor kleuter leidsters (ingesteld op 20 november 1957), nog steeds niet bijeen is ge weest ter vaststelling van de salaris sen voor bedoelde leerkrachten, die reeds 2'/2 jaar werkzaam zijn op on bekende arbeidsvoorwaarden. Zij betreurt het ernstig, dat de sala risregeling van de leerkrachten, werkzaam aan de opleidingsscholen voor kleuterleidsters, nog niet tot stand is kunnen worden gebracht. Dit mede toe te schrijven aan de om standigheid, dat eerst de algemene maatregel van bestuur betreffende de opleiding van kleuterleidsters en die aangaande de vergoeding van de kos ten der opleidingsscholen voor kleu terleidsters tot stand dienen te wor den gebracht. Het interdepartementale overleg over de concept-salarisregeling is inmiddels zover gevorderd, dat de ontworpen regeling thans binnen kort in de commissie voor georga niseerd overleg aan de orde kan worden gesteld. A. Verwey viert gouden jubileum in perswereld. De heer A. Verwey, directeur van het Deventer Dagblad en het Zutphens Dagblad, uitgaven van de maat schappij Deventer Dagblad N.V., zal op vrijdag 35 augustus zijn gouden jubileum in de perswereld vieren. Ou die dag zal het namelijk vijftig jaar geleden zijn, dat hij als jongeman van veertien jaar op de admïnistra- tie van het Deventer Dagblad in dienst trad. De heer Verwey is ge leidelijk aan opgeklommen en kreeg in 1933 procuratie. Op 1 januari 1950 werd hij benoemd tot directeur van twee bladen. en Engeland door hun „gewapende tussenkomst" in Libanon en Jordanië inbreuk op de vrede hebben gemaakt. De verzoeken van president Sjamoen en koning Hoessein om Amerikaanse en Britse hulp betekenen „een schen ding van de grondwetten van Libanon en Jordanië". De leus „indirecte agressie" was slechts propaganda "Shi de eigen „agressie" te dekken. Naar de mening van de Russische mi nister plegen „de heersende kringen in Amerika" al lang indirecte agres sie tegen andere staten. „Olie en meer olie dat is wat de monopolisten in Amerika en Engeland drijft", zei hij. Eisenhowers voorstel tot het verlenen van, economische hulp aan het Mid den-Oosten noemde Gromyko „zeker iets goeds". Het verdiende zorgvuldig te worden overwogen, maar eerst moesten de troepen worden terugge trokken. Het spreken over economi sche hulp zou de aandacht van de vergadering van dat belangrijke punt afleiden. Jordanië en V.A.R. Na Gromyko spi'ak de Jordaanse af-' gevaardigde Moneim Rifai. Hij zei dat zijn land zich tegenover indirecte agressie geplaatst ziet. Bij het weer- stand bieden aan deze druk stond Jordanië'echter niet alleen. De" woor den van de Amerikaanse president vervullen de kleine landen met hoop. Dr. Fawzi, de minister van buiten landse zaken van de Ver. Arabische Republiek, verklaarde dat de Britse en Amerikaanse troepen dadelijk uit Libanon en Jordanië moesten worden teruggetrokken. De Ver. Arabische Republiek zou zich aan de bepaling van het handvest houden, dat er geen geweld moet worden gebruikt bij de oplossing van geschillen. Italiaanse bijdrage In Rome is woensdagavond bekendge maakt, dat de Italiaanse regering het leveren van een financiële bijdrage aan het door Eisenhower voorgestel de internationale economische bureau voor het Midden-Oosten zal overwe gen. Premier Fanfani was van te vo ren op de hoogte gesteld van Eisenho wers besluit, een plan te aanvaarden, dat door Fanfani tijdens dienst jong ste besprekingen in Washington was geopperd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9