êmtilJlikèlMjes ookiMm? PANTER Advies prof. Alkmaarse Wieger Bruin demp grachten GEEN MILJOENEN GEVEN AAN MOORDENAARS STENEN MET „PITTEN" VERNIELDEN STUCADOORSWERK DE NIEUWE SENORITAS PARI ZAL DUITSLAND THANS MET ONS „BIER00RL0G". VOEREN? III BOUPIM DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 7 INGRIJPEND SANERINGSPLAN Meerderheid B. en W. steunt project Voor de sanering van de binnenstad van Alkmaar heeft de stedebouwkun dig adviseur, prof. dr. Wieger Bruin, in opdracht van het gemeentebe stuur een plan ontworpen, dat, met een nota van het college van B. en W. aan de raad is aangeboden, die het in de afdelingen zal onderzoeken. Na deze schriftelijke behandeling zal de nieuwe raad in november een princi pe-uitspraak over het plan moeten doen. Het plan is zeer ingrijpend en beoogt onder meer demping van alle grach ten in de binnenstad een zevental de Brede Oudegracht uitgezonderd. He ei van Columbus noemt prof. Wieger Bruin dit omzetten van de grach ten in verkeerswegen. Over de mooiste gracht, de Mient, die langs het waaggebouw loopt, projecteert hij een noord-zuid-dwarsweg, die volgens hem de drukste verbinding van de stad zal worden. noodzakelijk. Op enkele detailpun ten kan het college de stedebouw- kundige echter niet volgen. Het college verwerpt de suggestie om het Noordhollands Kanaal om te leggen. Voorts acht het o.m. sa nering van de stationswijk wel wenselijk, doch prematuur. Om de oude binnenstad toegankélijk te maken zijn doorbraken en invals wegen ontworpen. Een aantal perce len zal gesloopt moeten worden, o.a. op de hoek Fnidsen-Luttik Ouddorp, tegenover de Waag, eén der meest schilderachtige plekjes van de stad. In de omgeving van de Grote Kerk projecteerde prof. W. Bruin grote ge bouwen, zoals 'n schouwburg (waar voor rijks h.b.s. en brandweerkazerne moeten wijken), een postkantoor, 'r landbouwhuis, een hotel en een be- drijfsgarage. Er behoeven naar dt mening van de ontwerper slechts weinig panden van historische en ar chitectonische waarde te verdwijnen. De meerderheid van het college van B. en W. ziet geen tussenmo gelijkheid tussen sanering en dem ping en acht dit diep ingrijpen „Koning Otto de Eerste van Albanië" overleden Otto Witte, circus-showman en vuur vreter, die over Albanië regeerde als koning Otto de Eerste (in het jaar 1913), is gisteren in Hamburg, 87 jaar oud, in een huis voor bejaarden overleden. Witte, een avonturier, die door Euro pa trok als directeur van een circus, riep zichzelf uit als „koning Otto de Eerste" van Albanië, in 1913, toen het land door een revolutie beroerd werd en heerste daar toen vijf hele dagen. Na. die vijf dagen joegen zijn „onderdanen" hem van zijn troon en Witte „ging in ballingschap". Hij trad in circussen op als vuurvreter en de genslikker. Twee jaar geleden be klaagde Witte, die als „Zijne Maje steit" aangesproken wenste te wor den, zich er bitter over, dat de fami- lie-Grimaldi van Monaco hem links had laten liggen bij gelegenheid van het huwelijk van prins Rainier en de film-actrice Grace Kelly, en hem niet had uitgenodigd op de bruiloft, Witte bézat een draai-molen in de amusementswijk van Hamburg, maar werd zes maanden geleden, toen hij te zwak bleek om nog voor zichzelf te zorgen, naar het gemeentelijke rusthuis gebracht. Nieuw provinciehuis voor Zuid-Holland wordt vandaag aanbesteed De bouw van het betonskelet voor het eerste (werk) gedeelte van het pro vinciehuis van Zuid-Holland zal van daag worden aanbesteed. Het gebouw zal worden opgericht op het voorma lige dierentuinterrein in Den Haag aan de zijde van de Koningskade. De bureaus van het provinciaal be stuur waren over verschillende delen van de stad verspreid sedert het oude provinciehuis bij een bombardement in maart 1945 grotendeels verloren ging. Het ontwerp voor het nieuwe, gebouw is van ir. J. Peutz te Heerlen.' Het thans te bouwen gedeelte telt bo ven de begane grond acht verdiepin gen en is 80 meter lang. Op de aak verdieping is een restaurant, tevens recreatieruimte, voor het griffieperso- neel (400 man) geprojecteerd. Onder het gebouw wordt een schuilkelder ge bouwd, die bescherming moet. bieden tegen radioactieve straling en be smette lucht. Jn de nieuwe kantoren van de ge meentelijke gasfabriek te Zierikzee is woensdagmiddag afscheid geno men van mejuffrouw M. Hussoiij die gedurende 1,3 jaar boekhoudster van het bedrijf is geweest. Zij werd bij haar afscheid dank gebracht door de burgemeester van Zierikzeemr. F. Th. Dijckmeester. Foto P.Z.C.). Zal V.A.R. Iraks belangen in Den Haag waarnemen Desgevraagd is aan het A.N.P. mede gedeeld dat de ambassade van Pa kistan te Den Haag van de regering van Pakistan de opdracht heeft ge kregen de behartiging van de belan gen van Irak in Nederland over te dragen aan de ambassade van de Verenigde Arabische Republiek te Den Haag. De ambasadeur van de Verenigde Arabische Republiek, de heer Hassan Zaki, heeft desgevraagd verklaard dat hij op instructies van zijn rege ring wacht, maar dat op dit ogen blik nog niets bekend is. Ouders lieten kinderen „onbeheerd" achter. De Arnhemse politie heeft gisteren een geheel gezin uit Rotterdam, dat in Arnhem met vakantie was en de nacht had doorgebracht op het poli tiebureau, op de trein naar de Maas stad gezet in overleg met de kinder politie daar. Aanleiding tot dit transport was het feit, dat het echtpaar in de nacht van dinsdag op woensdag een kinderwa gen met drie kinderen onbeheerd liet staan in de omgeving van de Rijn brug. Een passerende chauffeur deed hiervan aangifte bij de politie. Deze heeft toen .net zo lang gewacht bij de kinderwagen tot deouders kwa- ijmen opdagen. -Op een gegeven mo ment arriveerden beiden ter plaatse. De man had in- een café in E. zitten drinken en de vrouw bleek kwaad te zijn weggelopen. De politie ooi-deelde het toen maar beter om het in zeer desolate toestand verkerende gezin mee haar het bureau te nemen en daar asyl voor een nacht te verlenen. 6> Volgens opgave van de dienst Neder landse haringcontrole bedroeg de Neder landse uitvoer van pekel- en steurharing in het tweede kwartaal van dit jaar 3.733.631 kg ter waarde van 3.053.366 te gen 3.281.505 kg ter waarde van f 2.603.547 in het tweede kwartaal van 1957. Jongetje verdronken in Maashaven te Roermond. Te Roermond is dinsdagavond het 9- jarig jongetje C. Koenen spelender wijs in de Maashaven gevallen en verdronken. Toen het ongeluk werd bemerkt, is de jongen enkele minuten later boven water gehaald, maar de levensgeesten waren reeds geweken. Veto van Eisenhower over bouw van een atoomijsbreker President Eisenhower heeft gisteren zijn veto uitgesproken over een door beide huizen van het Amerikaanse Congres goedgekeurd wetsontwerp •voor de bouw van een atoomijsbreker voor de Amerikaanse kustwacht. Eisenhower zei, dat de Verenigde Sta ten op het ogenblik niet over de mid delen beschikken om het project te financieren, waarvan de kosten op 60 miljoen dollar worden geraamd. Bo vendien, aldus Eisenhower, past de bouw van een ijsbreker niet in het Amerikaanse program voor de bouw van schepen, die met behulp van kern energie worden voortbewogen. Later heeft het Congres evenwel voor het eerst sedert Eisenhowers pe riode als president zijn veto op een wetsontwerp inzake lonen op Ameri kaanse marinewerven verworpen. Dit geschiedde met een stemverhouding van 60 tegen 20. Het was Eisenho wers 110e veto. Vier jaar geëist voor poging tot moord. Vier jaar met aftrek van het voorar rest heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam geëist te gen de 69-jarige Amsterdammer R. M. M., die een moordaanslag op zijn 59-jarige vrouw zou hebben gepleegd door haar met een breekijzer op het te slaan. De verdachte ontkende met grote stelligheid. De als getuige gehoorde vrouw ver telde, dat zij met haar zuster een pension in de Van Eeghenstraat te Amsterdam dreef. Later was ze met verdachte gehuwd en was haar zus ter in een ander pension begonnen. Haar echtgenoot hield de administra tie van het pénsion bij en verrichte soms wat onderhoudswerkzaamheden aan tuin en huis. Er waren onenighe den gekomen en de vrouw begon een echtscheidingsprocedure. In de lente van dit jaar besliste het gerechtshof, dat de man het huis moest verlaten. Op de bewuste zaterdagochtend stond het echtpaar in de keuken te praten. De vrouw hing op een trapje staan de schone gordijnen voor de ramen en de man verliet de keuken. Vol gens zijn verklaring hoorde hij zijn vrouw plotseling gfilen en toen hij naar de keuken terugkwam trof hij haar op de grond aan. Haar lezing luidde anders. Ze had de keuken geheel bijgeruimd en stond in afwachting van de melkboer over de keukentafel gebogen even in de daar op liggende krant te lezen, toen zij plotseling een harde klap op het ach terhoofd kreeg en het bewustzijn ver loor. Toen zij bijkwam zag ze haar man in de deur staan met een breek- g"zer in zijn hand. e rechtbank zal op 26 augustus uit spraak doen. VAKBEWEGING IN NEDER-SAKSEN: „Goed geld voor slechte diensten." De vakbeweging van de Westduïtse staat Neder Saksen is een actie begon nen tegen hetgeen wordt genoemd „het beschikbaar stellen van mil joenen voor moordenaars". Er is o.m. een geschrift gepubliceerd met een lijst van namen van vooraanstaande nazi's die pensioen of een andere vorm van regeringssteun ontvangen. De socialistisch-georiënteerde „Neue Rhein Zeitung" behandelde de situatie onder de kop „We betalen mil joenen voor Hitler's trouwste knech ten". De liberale „Deutsche Zeitung" drukte het aldus uit: „Goed geld voor slechte diensten". In het boekje •worden- 5Ï?;, vijanden' van de democratie" met name ge noemd, die gedurende één ja,ar 805.016 mark ontvingen. Zo toucheert Paul Körner, van 1931 af lid van de S.S. en in latere jaren plaatsvervanger van Hermann Görrng, maandelijks een pensioen van 1500 tot 2000 mark. De „Deutsche Zeitung" merkt op dat de geallieerden nog vele documenten moeten bezitten op grond waarvan nazi's 'van oorlogsmisdaden kunnen worden beschuldigd. Dit zou met na me kampartsen betreffen, van wie ve le thans een regeringstoelage ontvan gen om een nieuwe praktijk te kun nen vestigen. GROTE SCHADEPOST VOOR STEENFABRIEK Reparatieploegen reizen door het land. (Van onze speciale verslaggever) Van een duizendtal woningen, over het gehele land verspreid, moet het stucwerk voor een groot deel worden gerepareerd, omdat bij de houw van deze huizen stenen zijn gebruikt, die, nadat de bouw was voltooid, „pitten" begonnen te vertonen, waardoor deel tjes van het stucwerk loslieten. De stenen waren geleverd door een in Utrecht gevestigde fabriek van be tonnen bouwstenen, die een der grootste van West-Europa genoemd kan worden. De fabriek, dié min of meer het slachtoffer is geworden van een sa menloop van omstandigheden, heeft besloten alle schade te vergoeden. Daartoe heeft zij een aantal ploegen stukadoors, schilders en behangers in dienst genomen, die nu 't land afrei zen om daar waar huizen met de on deugdelijke stenen zijn gebouwd, te repareren. Reeds vorig jaar begonnen deze „reisploegen" met hun werk en thans zijn al een vijfhonderd wo ningen in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Delft en Rijswijk her steld. In alle gevallen is herstel niet zo dringend, reden waarom men dikwijls wacht met reparatie tot de tijd,, waarop de muur een nieuw behangetje moet hebben. De stenen, zgn. b 2 blokken, worden reeds sinds de oorlog door de fabriek geproduceerd met onder meer als grondstof sintels van moderne vuur haarden. In het begin van 1956 werd de vraag naar deze stenen plotseling zo groot, dat men besloot ook sintels te betrekken uit 't Roergebied, nadat bij een laboratoriumonderzoek was gebleken, dat de sintels aan de gestel de eisen voldeden. Er kwamen twee schepen met sintels aan, waarvan ook monsters werden getrokken, die goed bleken te zijn. Na onderzoek is echter komen vast te staan, dat zich bij deze scheepsla dingen sintels met deeltjes ongeblus te kalk hebben bevonden. Deze sin tels werden vermengd met een grote voorraad andere sintels en daarvan zijn honderdduizenden stenen ver vaardigd en aan aannemers in' het gehele land verkocht, die de stenen gebruikten voor de binnenmuren. Een aantal van deze stenen bevatten kleine deeltjes ongebluste kalk. Toen de huizen eenmaal klaar waren en vochtig werden, hetgeen bij nieuw bouw altijd het geval is, begonnen deze deeltjes te zwellen met als gevolg, dat het stucwerk op verschil lende plaatsen naar buiten werd ge drukt en bulten ging vertonen. De steenfabriek heeft alle consequen ties aanvaard. Op haar kosten vindt thans onder deskundig toezicht het herstel van de muren plaats, hetgeen haar zeker vele tienduizenden gul dens zal kosten. „Er zal een tijd komen dat men zich zal afvragen of het belastinggeld van hen, die de nadelige gevolgen van het bestaan van het derde rijk nog onder vinden, niet beter kan worden be steed dan aan 't doen van uitkeringen aan 'hen die alle ellende van het der de rijk veroorzaakten. Wanneer er geen Eisele's (dr. Eisele, gewezen con- centraUekamparts) waren geweest zou men hun slachtoffers thans geen schadevergoeding behoeven uit te be talen". De S.S.-er Egger Reeder, de „deporta tie-specialist" van België, ontving „achterstallig honorarium" tot een be drag van 26.000 mark en krijgt thans maandelijks 1400 mark pensioen. De voormalige bevelhebber van de Duitse marine, de in Neurenberg ver oordeelde Erich. Raeder, ontvangt sinds.. 1953 maandelijks een pensioen van 2246 mark. De weduwe van de „beul van Tsjecho- glowakije" het'hoofd van de Gestapo Reinhardt Heydrich, geniet sinds 1950 „een stipendium", hoewel zij eigenaresse is van een florerend pen sion op het eiland „Fehmarn. „Tot op heden heeft de bondsrepu bliek ongeveer acht miljard mark uitbetaald aan slachtoffers van de nazi's. Het is echter veel moeilijker vast te stellen hoeveel de „knechten van de nazi's" hebben ontvangen", aldus de „Deutsche Zeitung". Voorts wordt melding gemaakt van de dis crepantie in uitkeringen aan de na gelaten betrekkingen van gesneuvel de beroepsmilitairen en gesneuvelde dienstplichtigen. Weduwen en kin deren van dode dienstplichtigen ont vangen aanzienlijk minder. Jongen bij diefstal door politie doodgeschoten Een Westduitse politieman heeft woensdagochtend vroeg een vijftien jarige jongen, Peter Hettich, dood geschoten toen deze werd betrapt bij een inbraak in een clubhuis voor jon gens te München. Hettich, die met twee vriendjes in 't gebouw werd aangetroffen, sprong naar het raam om te ontsnappen toen een agent het vertrek binnen kwam. Buiten het gebouw stond ech ter een andere agent op post. Het tich week terug en maakte een ge baar of hij de steen die hij in zijn hand hield naar de politieman wilde gooien. Deze schoot de jongen daarop in de heup. Hettich is enkele uren later in het ziekenhuis overleden. De agent, die hangende het onderzoek is ge schorst, zeide in het donker niet te hebben kunnen zien wat de jongen in de hand had en zeker niet of het een volwassene was geweest. {Advertentie} WELNU, OOK WIT PASSEN ONS AAN EN BRENGEN... Gemaakt volgens geheel nieuwe fabrkage-methode. Daarom is de prijs zo voordelig EnU kunt hoge eisen stellen aan de kwaliteit groene doo» Oud-strijders ontvoerden examencommissie. In Soerabaje hebben 'n aantal leer lingen van een middelbare school, die geen enkel risico wilden lopen dat zij niet door het examen zouden komen, vier leden van de examencommissie ontvoerd. Volgens de plaatselijk mili tair commandant van Soerabaja be hoorden de bij dit complot betrokken leerlingen tot een organisatie van oud-strijders. Zij volgden een speciale cursus en hadden geëist, dat alle oud- strijders, die aan de examens deel namen, zouden slagen. De voorzitter van de examencommis sie, Soeadi, die tevens de leiding had van deze speciale cursus voor oud strijders, zóu naar werd gemeld, heb ben beloofd, dat aan de eisen van de leerlingen zou worden voldaan. Niet temin werd hij ontvoerd, met nog drie andere leden van de examencommis sie, eh naar Malang overgebracht. Het complot werd echter bijtijds op gerold. Uiteindelijk slaagden slechts :5 van de 285 leerlingen-oudstrijdera terwijl 16 andere herexamen zullen mogen doen. NA BOTER EN KAAS Er zijn aanwijzingen, dat Duitsland, na de boter- en kaasoorlogen die het met de Deense en Nederlandse produ centen heeft gevoerd, thans een plan opmaakt voor een bier-oorlog met N ederlaud. De Westduitse bierbrouwers hebben zich bij de regering beklaagd dat het Nederlandse bier in West-Duitsland goedkoper is dan 't Duitse. Er wordt gesproken van dumping, en in offi ciële kringen te Bonn realiseert men zich dat de brouwers het niet bij een klacht zullen laten. Het begon allemaal toen Duitse huis vrouwen de grens overwipten om in Nederland boter en kaas te kopen. Ook de grens met Denemarken kreeg een zwaar verkeer van beladen huis vrouwen te verwerken. Daar is nu, langzamerhand een einde aan geko men. De Westduitse brouwers zouden de' regering erop attent hebben gemaakt, zo wordt te Bonn vernomen, dat de Nederlandse collega's het bier per 100 liter voor 12 gulden minder dan het in Nederland opbrengt, in West- Duitsland afzeten. Door het Neder landse brouwerijprodukt in Duitsland te verkopen omzeilen de Nederlandse bierbrouwerijen de Duitse tariëfmuur voor hop. Want Nederlandse hop mag niet goedkoper zijn dan de in Duits land geoogste, en kan dus in West- Duitsland niet goedkoper verkocht worden. Nu het produkt naar West-Duitsland wordt geëxporteerd, heeft die tarief- muur zijn nut verloren, aldus de Duit se brouwers. Pil tegen radioactiviteit samengesteld in Amerika. Amerikaanse geleerden hebben een pil samengesteld, waarmee men de uitwerking van straling bij een kern ontploffing kan halveren, zo blijkt uit een mededeling van de Amerikaan D. G. Doherty van het nationale labo ratorium te Oak Ridge in Tennessee op een wetenschappelijke conferentie in Burligton (Vermont). Een tablet van een gram ter grootte van een asperientje kan de schade lijke uitwerking van een stralingsdo sis van 400 röntgen (bijna de dode lijke dosis) tot de helft terugbren gen. Van en oóóz Voetbalagenda 1958—1959 vol wetenswaardigheden. Bij de Lochemsche Handels- en Cou rantendrukkerij voorheen J. H. Scheen is verschenen een zeer handig en zeer klein boekwerkje, dat door de voetballiefhebbers op grote prijs zal worden gesteld. Het is de voetbal agenda 19581959, samengesteld door Herman Kuiphof en van passende il lustraties voorzien door Dick Bruijne- stein. Kuiphof schreef een kort voor woord. Vooral kort, omdat langdradig heid, zo merkt de samensteller er in op, in deze agenda vermeden is. Het boekje is in de eerste plaats bestemd voor de man-langs^het-lijntje. Het is geen encyclopedie geworden, maar bevat toch allerlei wetenswaardighe den. Iets over de voetbaltoernooien op de Olympische Spelen; over de in terlandwedstrijden, de wereldkam pioenschappen en vele andere onder werpen die de voeibalenthousiast ter harte gaan. Uit een diagram leest men in een oogopslag de uitslagen van de jongste, competitie af, terwijl men de uitslagen van de aanstaande competi tie maar heeft in té vullen. Het for maat is uiterst handig, niet te dik en niet te groot. Dg omslag is van plastic, dus afwasbaar. Daarbij is de prijs be- - trekkelijk laag. terwijl bij grote be stellingen van clubs bijvoorbeeld reductie wordt gegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3