AANNEMERS VOEREN KORT GEDING TEGEN 62 HEIERS BOEKHOUDER VERDUISTERDE IN ACHT JAAR 100.000 Zestienjarige jongen uit Utrecht „bestelde" uit verveling KL WW uit de ETHER feuilleton edoüard pëisson De ondergang van de Canopus 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1958 LANGZAAMACTIE VAN ARBEIDERS Gevraagd wordt zich aan overeenkomst te houden. Voor de vice-president van de recht bank te Amsterdam, mr. O. H. Plug, heeft gisteren een kort geding ge diend, dat drie aannemersbedrijven in Amsterdam aanhangig hebben ge maakt tegen 62 heibazen en heiers, die een langzaam-aan-actie voeren. Deze heiers werkzaam in tien ploegen zijn het niet eens met de door de werkgevers Ingevoerde sane ring der lonen en hun arbeidspresta tie is volgens de raadsman van eisers zodanig gedaald, dat het er prak- Antwerpse politie belaagd door ongedierte. De Antwerpse politiedienaren van het gerechtsgebouw hebben maandag voor 24 uur de witte vlag moeten hijsen voor een plotselinge en massale overval van vlooien, aldus „Het Bra bants Nieuwsblad." Het aantal aanvallers was niet te schatten en de beestjes roerden zich zo hevig dat het politiekan toor moest worden ontruimd en de gezondheidsdienst met gas bommen tot de her-verovex-ing van het terrein moest overgaan. Een vijftal agenten werden intus sen zo hevig gebeten dat voor bloedvergiftiging wordt gevreesd. De zaak begon met de macabre ontdekking van een 80-jarige man die dood in zijn kamer werd aan getroffen. Toen de politie de deur van zijn kamer forceerde werd zij dadelijk door vlooien bestormd. Samen met de inmiddels gearri veerde gerechtsdokter werd de te rugtocht geblazen, in afwachting van de gezondheidsdienst die de kamer zou komen ontsmetten. De agenten namen de wijk naar het politiekantoor en brachten zo de beestjes over, die in deze nieu we omgeving kennelijk spoedig geacclamatiseerd waren. Tenslotte werden zowel het poli tiekantoor als de kamers van de gestorven man met gasbommen bewerkt. Pas 24 uur later kon de politie haar eigen lokaal en de ka mer van de gestorven man betre den. Het betreft een alleen levende man die sinds jaren een kamer tje had in een huurkazerne. Vol gens het eerste onderzoek is hij overleden aan uitputting bij ge brek aan verzorging. Man sloeg vrouw met hamer op het hoofd De 41-jarlge Amsterdammer C. van W. heeft in de nacht van maandag op dinsdag zijn 55-jarige hospita, me vrouw J. H. D. levensgevaarlijk ver wond door haar met een hamer op het hoofd te slaan. Van W. werd kor te tijd later in een met bloedvlekken besmeurde pyjama en 'n overjas door een agent op straat aangehouden. De vrouw werd In haar slaapkamer aangetroffen en naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis overgebracht. De man zit thans opgesloten in het bu reau Linnaeusstraat. Over de aanlei ding tot deze daad is de politie nog niets bekend. Van W. was maandag uit het ziekenhuis ontslagen. BABY GERUILD TEGEN AUTO Vervolging ingesteld wegens verlating. Het echtpaar Readdy, dat zijn 4'/2 maand oude zoontje heeft ingeruild voor een oude auto en 21,50 dollar, is in staat van vervolging gesteld ter zake van kwaadwillige verlating. De man die deze ruiltransactie met de twee ouders aanging, Jesse L Bur ger, wordt vervolgd we«ens mede plichtigheid. Alle drie verdachten bevinden zich sinds zaterdag in hechtenis. Er is vastgesteld, dat zij op vrije voeten kunnen komen als zij een borgsom tisch niet toe doet of ze wel of niet op het werk zijn. Van de president wordt gevraagd te bevelen, dat de arbeiders weer een normale arbeidsprestatie zullen leve ren en zich houden aan de met hun patroons gesloten overeenkomst, met een dwangsom van 25 gld per dag bij het in gebreke blijven daarvan. Namens de gedaagden betoogde mr. L. Mok, dat er ln de overeenkomst geen bepaalde arbeidsprestatie is be dongen, slechts het heiwerk voor een bepaalde prijs per paal, maar niet hoeveel arbeid zal worden verricht. Voorheen hebben de heiers in hun eigen belang een hoge arbeidspres tatie geleverd, vaak met voorbijgaan van de nodige veiligheidsmaatrege len. Eisers kunnen volgens de advo caat onmogelijk aangeven wat het criterium is voor een normale ar beidsprestatie. De oude loonregeling kent geen ta riefplafond en zwarte lonen waren er in feite niet want het netto week loon van 125 gld werd opgegeven aan de belasting en ook in de boe ken van de patroons vermeld. Eind juli werden aan de heiers bedragen uitbetaald (variërend van 60—80 gld netto per week). Het beroep van eisers op de nieuwe CA.O. gaat vol gens mr. Mok niet op, omdat de heiers bijna allen lid zijn van de lan delijke federatie van werknemers in het heibedrijf, die niet gehoord is bij de totstandkoming van de nieuwe C.A.O. Deze geldt bovendien niet voor lopende werken. Uitspraak op maan dag 19 augustus. zal geen geweld gebruiken. De Australische minister van buiten landse zaken Casey heeft dinsdag in het parlement verklaard, dat de In donesische regering de verzekering heeft gegeven geen plan te koesteren voor het gebruik van geweld om haar aanspraken on Nederlands Nleuw- Guinea te verwezenlijken. In zijn verklaring voor de volksver tegenwoordiging zeide de minister, dat „er bewijs was geweest van eni ge toegenomen kracht van de strijd krachten in Indonesië, doch niet in die mate om reden tot enigerlei be zorgdheid te geven". De Australische regering houdt de toestand zorgvuldig in het oog, zoals zij in elke situatie van een dergelijke aard doet, zo voegde minister Casey daaraan toe. De regering, zo vervolgde hij, werd kortgeleden enigszins verontrust door een verklaring, die van militaire aard bleek te zijn en werd toegeschreven aan een hoge militaire autoriteit in Indonesië. Straatsburg door hagel „gebombardeerd" Straatsburg bood gisterochtend de aanblik van een lichtelijk „gebombar deerde" stad. Maandagavond is het getroffen door een onweer, dat ge paard ging met hagel en windstoten van meer dan honderd kilometer per uur. Vooral de hagelstenen, die nu en dan 200 tot 850 gram per stuk wo gen, richtten veel schade aan. Daken werden gedeeltelijk vernield, zodat hagel en regen vrij naar binnen stroomden. Duizenden auto's zijn ge deukt. De schade wordt op verschei dene miljoenen gulden geschat. GEWETEN KWELDE Eis: drie jaar met aftrek. Tegen de 36-jarige boekhouder-kas sier G. J. Al* H. uit Ncderhorst den Berg, die in de afgelopen 8 jaar vol gens eigen aangifte bijna 100.000 verduisterde, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amster dam gisteren 8 jaar met aftrek van het voorarrest geëist. De verdachte, die nog een blanco strafblad heeft, zeide ter zitting, dat zijn geweten hem gedurende het laatste halfjaar van 1957 zo was gaan kwellen, dut hij besloten had een streep onder zijn knoeierijen te zetten. Hij had zich vrijwillig bij de politie gemeld. In 1946 zette hij in Nederhorst den Berg een eigen administratiekantoor op en in 1950 kreeg hij het agent schap van de centrale volksbank te Utrecht. De verduisterde gelden ko men deze bank toe. Verdachte zette ter zitting uiteen, dat hij dikwijls inleggelden van spaarders te eigen bate aanwendde, het ingelegde geld wel op de spaarbankboekjes vermeld de, doch de ontvangen bedragen niet inschreef op de voor de bank bestem de dagstaten. Moest hij soms flinke bedragen op de spaarbankboekjes aan de eige naars uitkeren én had hij niet vol doende geld in kas, dan vroeg hij ex tra kasgeld aan, waarvoor hij zo no dig vervalste kwitanties inleverde. Verdachte heeft de verduisterde gel den in Amsterdam op vrolijke avond- Omzetbelasting over huisvesting van gerepatrieerden De minister van financiën heeft be slist dat particulieren, die zich onder normale omstandigheden niet bezig houden met het verhuren van kamers of het verstrekken van pension, doch er in verband met de recente gebeur tenissen in Indonesië toe zijn overge- f aan enkele gerepatrieerden tegen be- aling ln hun woning op te nemen, over de terzake ontvangen bedragen geen omzetbelasting verschuldigd zijn. Op verzoek kan eventueel reeds betaalde omzetbelasting door de in specteur der invoerrechten en accijn zen c.q. der omzetbelasting worden teruggegeven. jes en met buitenlandse reizen opge maakt. Hij zeide vast van plan te zijn de volksbank gedurende zijn verdere leven alles terug te betalen. De uitspraak volgt op 26 augustus. „Nautilus" in Britse haven Portland De Amerikaanse atoomduikboot „Nautilus" is dinsdagmiddag, na de Soslaagde tocht onder het noordpool- s, de Engelse haven Portland bin nengelopen. Duizenden mensen on de kade juichten gezagvoerder William R. Anderson en de 116 leden van be manning hartelijk toe. Anderson kwam maandag in Engeland aan en werd gisterochtend per helikopter naar zijn schip gebracht. Ter gelegen heid van de aankomst van de „Nauti lus" liepen speciale bussen naar het kolendok van de marinebasis Portland waar de duikboot meerde. De schepen in de haven waren gepavoiseerd en lieten hun sirenes loeien. Militaire ka pellen lieten feestklanken horen. De ambassadeur van de Verenigde Staten in Engeland, John Hay Whit ney, reikte de presidentiële onder scheidingen uit die aan de leden van Öe bemanning is toegekend. De „Nau tilus" blijft vier tot vijf dagen in Portland. waakt tegen slijtage Gebruik daarom uitsluitend NIEUWE ESSO BENZINE verrijkt met alle eigenschappen van bovensmering NIEUWE GOUDEN ESSO EXTRA MOTOR OIL Vrachtauto in kanaal 3 inzittenden verdronken. (Van onze correspondent) Drie inzittenden van een vrachtauto zijn dinsdagmorgen in het Overijselse kanaal te Bergentheim verdronken, toen hun auto te water raakte. De vrachtauto was omstreeks zeven uur op weg naar een bouwwerk in Lutten. Langs het kanaal stond een personen auto. Bij het passeren kwam de vrachtwagen in aanraking met deze anto, schoof over de weg en dook het kanaal in. Ondanks de hulp van de inzittenden van de personenauto, die de wagen onmiddellijk nasprongen, verdronken de drie mensen, die in de vrachtauto zaten. Men slaagde er namelijk niet in het portier open te krijgen. De drie slachtoffers zijn de 33-jarige G. B. P. uit Langeveen, de 29-jarige B. H. R. eveneens uit Langeveen en de 22-ja rige G. J. G. uit Manderveen. Waf nu kleine Marcia Miller? Een der overlevenden van de vlieg ramp van de vorige week in Libië, waarbij 36 mensen om het leven kwa men, is zoals gemeld de 4-jarige An- thea Lycett, die op het ogenblik in het Britse militaire hospitaal van Benghazi wordt verpleegd. De tra gische geschiedenis van dit meisje heeft grote indruk op de openbare mening in Engeland gemaakt, want bij de ramp verloor het kind haar pleegmoeder, mevrouw Michael Ly cett, die zich over Anthea had ont fermd toen haar moeder in septem ber verklaarde dat zij „geen liefde" voor het kind kon opbrengen, Anthea Lycett heet eigenlijk Marcia Miller. Haar moeder is lady Diana Miller, die behoort tot de aristocratie van Rhodesia. Lady Diana veroor zaakte met haar verklaring van vorig jaar een schandaal. Marcia werd aan genomen door een echtpaar in Salis bury (Rhodesia), dat het kind met zijn naam, Lycett, ook een andere voornaam, Anthea, gaf. De enige voorwaarde, die lady Miller bij öe adoptie stelde was, dat het kind nooit zou weten wie haar echte ouders wa ren. Door de vliegramp is dit geheim echter in de openbaarheid gekomen, Een agent van politie te Utrecht is erin geslaagd althans een van de „grappenmakers" aan te houden, die zich de laatste tijd onledig houden met het doen van bestellingen voor hen onbekende personen. In een straat in het oosten van de stad Utrecht ging een gerucht, dat de 16- jarige J. K., die zich in het regen achtige vakantieweer verveelde, wel eens dit grapje zou kunnen uithalen. De politieman nam eens poolshoogte in de woning van de jongeman en trof er ook een telefoontoestel aan. Een kort verhoor van deze knaap had tot resultaat, dat hij spoedig door de mand viel. Hij had inder daad bij verscheidene zaken bestellin gen gedaan voor willekeurige perso nen. Zo zond hij banketbakkers, bloe misten en taxiondernemingen en der gelijke naar tal van adressen. Hij ontkende beslist begrafenisonderne mingen naar verscheidene personen te hebben gezonden, evenmin had hij de lugubere vondst gehad grafkran sen voor zijn slachtoffers te bestellen. De jongeman werd enige uren opge sloten maar gisteravond heeft zijn vader hem van het hoofdbureau van politie mogen halen. Strafbaar is het opgeven van niet gedane bestellingen niet, maar of de gedupeerde winkliers hiermee genoegen zullen nemen is nog een vraag, aldus de politie in Utrecht. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK 310*1 en.... schrijven Kijk en luister Vanavond dus niet de gebruikelijke toneelavond, maar een uitzending uit Salzburg, waar het Mozarteumorkest een Mozartprogramma uitvoert onder leiding van de grote Mozartkenner Bernhard Paumgartner. Het is een concert van een uur. Vooraf een nieu we aflevering van luipaard op schoot, ditmaal uit de Congo, waar het echt paar Denis Pygmeeën ontmoette. Na deze luipaard op schoot (om 9 uur) laat Ton Lensink fragmenten zien uit de nieuwe Danny Kaye film „The merry Andrew", die in ons land wordt uitgebracht als „De circusheid". De muziekliefhebbers kunnen voor dat ze naar de t.v. gaan kijken nog via Hilversum I luisteren naar opna men van een interessant concert, dat het Radio Philharmonisch orkest o.l. v. Bernard Haitink in mei gaf in Hil versum. Uitgevoerd worden symfo nieën van Hayden en Dworsjak. Dick de Reus is solist in Hans Henkemans concert voor viool en orkest (waar voor de componist in 1948 de prof. v. d. Leeuw prijs werd toegekend). Ver der o.m. cryptoludium en de slotuit- zending van de cyclus. Vijf muziek avonden bij de fam. Bach. Voor de ware muziekliefhebber dus een avond vol mogelijkheden. Hilversum H biedt iets anders: het theaterorkest met zang van Wiet Bo- don en Co Hagedoorn, het eerste hoorspel van de jeugdige Nederlandse schrijfster Els Hofker, Gabri de Wagts „Marimba" en tot slot lichte platen. Charmante kidnappers Ook gisteravond bestond het hele t.v.- programma uit film. Doch nu was dat dinsdagavond-traditie, met ditmaal een geslaagd menu. Hoofdfilm „De kidnappers" was beurtelings hart- veroverend charmant en ontroerend. Velen zullen van deze door de N.C.R. V. uitgezochte film hebben genoten. Daartoe droeg het uitstekende spel van de twee dreumessen hoofdrolver tolkers niet in geringe mate bij. De rest van de avond was routine: een filmpje over alweer een facet van onze fauna: de kikkerwereld. Henkemans in Salzburg De directie van Eugen Jochum wekt vaak heel sterke reminiscenties op aan Furtwanglers dlrigeerti'ant. Jochum houdt van trage tempi, wat Joyce Marinkelle leed opnieuw nederlaag Joyce Max-inkelle heeft op de tweede dag van de wedstrijden om de natio nale tennistitels een teleurstelling moeten verwerken. In de eerste ron de van het gemengd dubbelspel zij was samen met Willem Maris ge plaatst werd zij door mej. H. Rui nen en Huteinga met 16, 62, 6 3 uitgeschakeld en in de tweede ron de van het dames dubbelspel leed zij samen met mevr. T. Lubers tegen mej. H. van Rijn en (wederom) mej. H. Ruinen een nederlaag (62, 57, 6—3). Herok, die maandag in het heren en kelspel voor een verrassing had ge zorgd met zijn overwinning op Hans van de Weg kon het in de tweede ronde tegen Tohjes niet bolwerken. Met 36, 6—0, 6—2, 6—1 werd hij verslagen. Russisch wereldrecord gewichtheffen Tijdens wedstrijden te Kiev heeft de Russische gewichtheffer Fydor Niki- tin in de klasse lichtgewichten een nieuw wereldrecord gevestigd, door tweehandig 130,5 kg te drukken een halve kilo meer dan G. Lebzha- nidze eergisteren in Minsk drukte. (Advertentie) Steeds meer rokers vragen naar Budson-Applaus. Het beste dekblad komt van Sumatra uit het district Deli. Uitsluitend hier mede worden de Hudson Sigaren ge maakt. Daarom is ook haar Applaus van 27 ct. zó goed, zó gezellig. Deze lekkere sigaar moet U eens roken op zichzelf lang niet altijd een nadeel is. Het probleem is: wat doet hij bin nen die langzame tempi. Massieve tutti, een Wagneriaanse sonoriteit, legioenen celli en bassen, een tred vol zware onvermijdelijkheid, dit alles, zo uitstekend op de juiste plaats toe gepast, verkrijgt uit sommige muzie- ken alle humor, lichtheid, veerkracht en ritmische vitaliteit. Duidelijk bleek dat uit het concert in het ka der van het Salzburgfestival, door het Concertgebouworkest onder Jochums leiding gegeven, een concert, dat rechtstreeks door de AVRO werd uitgezonden. Het orkestspel bezat een imposante pracht en was in alle gradaties stra lend (hoe kan het anders bij dit or- keJt), maar sonoriteit, breedheid, ruimtelijkheid en tonale schoonheid zijn niet de enige en belangrijkste fa cetten van Mendelsohns „Midder- nachtdroom muziek, waaruit de drie bekende fragmenten werden vertolkt. De sfeer, de elfachtigheid van deze muziek, kwam wat weinig uit de verf. Nog komt het in Beethovens „Erol- c&" in de eerste plaats op indrukwek kendheid aan. Er moet tevens felheid, onrust, stoer temperament, vitalisti sche kracht uit een uitvoering van dit werk spreken. Hoe stralend de ver klanking ook was, een: „Eroica" zon der impuls dreigt een travestie te worden. Niet het onbelangrijkste deel van het concert werd gevormd door Henke mans passacaglia en gique en voor piano en orkest. De uitvoering door de componist zelf garandeerde de grootst mogelijke mate van autenticiteit en Henkemans wist de dirigent uit zijn lethargie te wekken en hem tot een volverfige gespeelde begeleiding te brengen. DONDERDAG 14 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00 AVRO 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Grem. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gr. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kook- praatje. 11.15 Sopr. en piano. 11.35 Gram. 11.45 Op een vliegend tapijt door het land van de Sjah, caus. 12.00 Ballroom-ork. 12,20 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwme- ded. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursberichten. 14.00 Cello en piano. 14.30 De jacht op de da der, hoorspel. 15.05 Gram. 15.40 Voordr. 15.55 Cabaret. 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Theaterorkest. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Gram. 19.50 Act. 20.00 Nieuws. 20.05 Promena de ork., en sol. 21.00 Een partij schaak, hoorspel. 22.10 Dansmuziek. (Intermezzo: Gram.) 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 Wereidmu- ziekconcours. 23.45—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/«. 7/10 KRO. 16.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.99—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: ll'.oo Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor het plateland. 12.35 Land- en tuinbouw- meded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Gr. 13.45 Accord, ork. NCRV: 14.00 Ork., Ka merkoor en sol. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.45 Vocaal ens. en solist. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Strijkkwart. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Metropole ork. 18.15 Fries pro gramma. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws- en weerberichten. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Gevar. muz. 19.50 A.R., pol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. muz. 21.15 Het Midden-Oosten, kruitvat van de wereld, caus. 21.30 Gram. 21.00 Radio Philh. ork. en solist. 22.00 Tijdschrlftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 —24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. KRO: 20.20 Gastenboek. 20.45 Salzburger Festspiele: La Somnambule, ballet. 21.20 Welkom gast. 21.40 Het eeuwige Rome, film. 22.10 Epiloog. „Opeens kwam Charrel aan het an dere einde van de spreekbuis en be- £n snel en lang te spreken zonder t ik ook maar een enkel woord kon verstaan. Men zou, met permissie, hebben kunnen zeggen, een soort van verwijderd blaffen. Ik keek naar Godde, die getroffen, als verslagen scheen door die woordenstroom, die hij af en toe met een maar of een neen trachtte te onderbreken, maar hij kon niets zeggen voordat de stem van de chef der machinekamer daar beneden verstomde. „Ik begrijp het, Charrel", zei hij op rustige toon, die me verwonder de en die niet in overeenstemming was met de onrust op zijn gezicht, „maar er zijn daar, heel dichtbij, mannen die verdrinken. Kan lk die in de steek laten?" Terwijl hij het telegram openvouwde, dat de ma troos hem van de marconist had ge bracht, las hij „Schip heeft slagzij, golven overspoelen het dek, ruimen atojmen yol' „Dat telegram was het laatste", zei Vox. „Daarvóór is er nog een ge weest". „Mogelijk", zei Dufor. „Misschien was het werkelijk wat later, maar wat ik niet vergeten heb, is het ge zicht van Godde en de kreet van Charrel, die ik hoorde, alsof ze door de spreekbuis werd gesmeten: „Maar wat wilt U dan doen?" Dufor was naar zijn hut terugge gaan, had een dubbele dosis kinine geslikt, zich met zorg gekleed, zijn papieren en geld in zijn zakken ge stopt en was, na het licht te heb ben uitgedraaid, op de rustbank gaan liggen. „Ik dacht, Godde heeft gelijk, hij kan hen niet in de steek laten. Men kan geen veertig mensen op het dek van een schip aan hun lot overlaten, waai-van de ruimen vollopen zonder te proberen iets te doen. Maar wat? Wat? De uitroep van Charrel was ook vol betekenis U weet, kapitein dat wanneer men zoals ik pas acht dagen aan boord van de Canopus is, men niet alles goed begrijpt. Men moet tenminste het scheepsjournaal gelezen hebben, bijzonderheden van Rouveyre en Laurelle gehoord heb ben, doordrongen zijn van de bijzon dere atmosfeer van vrees en onze kerheid. Dat verklaart de beangsti gende vraag van Charrel: „Maar wat wilt U dan doen?" Ik berekende: zes tig mijlen, vijf uur varen. We moeten het op vijf uur houden. Als in die vijf uur varen de machine geen man kementen vertoont, zal Godde gelijk hebben gehad. We zullen tegen twin tig uur bij hem zijn. Ik zal tot die tijd blijven liggen (ik moest pas om middernacht de wacht overnemen) als de machine me die tijd laat. „Daarop kwamen alle bijkomstig heden van een hevige koortsaanval: kou, rillingen, nachtmerries en ik wist niet meer waar ik was. Weer aan boord van de Rigel of van de Canopus of van de zinkende Marco Polo? Wie schreeuwde er zo in mijn oren? Wie probeerde me van de so fa te sleuren? Toen kwam de bewus teloosheid en het ontwaken in een zweetbad. Opeens kreeg ik mijn ge- beugen terug. Wat deed ik daar in de duisternis Had men mij mis schien nodig? Als men me nodig had, zouden ze me wel gepord hebben. Ik draaide het licht op; het was half elf". Uitgeput was Dufor weer ingesla pen, maar zo licht dat hij spoedig wakker werd van het geluld van de, stuurtelemotor. „Die bevond zich juist onder onze hutten. Het roer werd bewogen. Dat was niet om koers te houden, neen de koers werd gewijzigd. Ook hoorde ik verweg de schel van de telegraaf. En het slin geren veranderde, werd zwaarder. We kregen harde klappen. Dat was de combinatie van slingeren en stam pen; grote massa's buiswater, bijna brokken water, plensden dichtbij, aan stuurboord, neer. „Wat gebeurt er?" Weer ging ik haastig naar de brug. „In de stuurhut hielden de beide matrozen, terwijl Bertrand naast hen stond, het roer hard aan stuurboord Ik liep zonder iets te zeggen naar de brug en ging bij Rouveyre in het schuilhokje aan bakboord staan. God de stond voor het kompas. „We gaan voor een half uur bijlig gen", zei Rouveyre. „Het schijnt be neden een bende te zijn. Het water sti-oomt over de stookplaats en druipt op de stokers. Sommige pompen zijn verstopt". Toen ik niets zei, vroeg hij: „Wat is er Dufor? Ben je niet wel?" „Men heeft vergeten me te zeggen, wat er aan de hand is; niemand heeft er aan gedacht, zelfs jij niet". „Wat? Weet je dan niet dat er vóór ons een schip ligt, dat „Ik weet het omdat ik het telegram op de kaart heb gevonden". „Het was ontzettend lastig. Een ogen blik dacht ik zelfs dat de Canopus niet op de wind zou kunnen komen. Dat zou aan haar bouw en opbouwen kunnen liggen. Tonnen water sloegen tegen de boeg en het voordek. Rou veyre", zei ik, toen het schip einde lijk in goede positie lag, „de Canopus gedraagt zich toch niet slecht!" „Neen", antwoordde hij, „maar het is het water in de machinekamer, Char rel is niet op zijn gemak". Dufor had het oponthoud benut om de ronde door de passagiersverblljven te doen. „Ik moest eens gaan zien hoe de pas sagiers het maakten, na slechts twee uren varen dwars op de zee. Ik spreek niet van de emigranten; ik heb slechts een enkele blik in de tussendekken kunnen werpen van de hutpassagiers. Ze bleven in hun hutten, die echter niet gesloten wa ren. De deuren stonden op de haak en als ze me zagen deden ze die wijd open, riepen me en haalden me binnen. Ze wilden bijzonderheden, juiste gegevens hebben. „Overal brandde licht, veel licht, alle lampen waren aangedraaid. Ze waren bang voor het donker. Daar ze ziek waren, hadden ze geen schaamte meer, vooral de vrouwen, met blote armen, blote halzen, onbekommerd om hun onopgemaakte bleke gezich ten te tonen. Verwarde haren, rode ogen, vertrokken gezichten, zonder schaamte klagend, smekend, in mijn bijzijn overgevend. „Of we het in nood zijnde schip ge vonden hadden Ze stelden me vra gen in het Engels, ln het Italiaans, sommigen ln het Frans en ik ant- woordde zo goed mogelijk. Ik zei van I alles om hen te kalmeren. Neen, ze waren niet bang, maar het rollen was afschuwelijk geweest (en zou het weer worden); ze leden er onder, sommigen zo erg dat ze kokhalsden. Aan verscheidenen onder hen was te zien dat ze zich gesloten hadden. Ik merkte in hen een mengeling op van egoïsme en dapperheid; we moesten hulp bieden, natuurlijk, maar zouden we er spoedig zijn? Waar waren ze aan toe? Was het nu al afgelopen? Zou het weer beginnen? „Toen ik zei, dat het zoeken zou worden voortge zet, heb ik de ontzetting ik ge loof niet dat dit een te krasse uit drukking is op hun gezichten kun nen lezen". Nadat Dufor de ene hut na de an dere bezocht had, daarop van de gang der eerste klasse naar die van de tweede was gelopen, de salon, bar en de leeszaal had doorgelopen, waar hij weer had moeten praten, had hij zich bij de toegang van tussendek I bevonden juist op het ogenblik, dat Joseph Godde de Canopus weer dwars op de golven had gelegd. De slinge ring naar stuurboord was zonder schokken gekomen. De jonge officier, die boven aan de trap de grote slaap zaal overzag, had opeens op de ge zichten van enige tientallen, op de onderste bedden zittende of op de matrassen en dekens liggende vrou wen en kinderen een soort angstige schrik opgemerkt. Toen, bij de eerste schok bij het weder oprichten, had een geweldige algemene kreet hem naar de gang teruggejaagd. Hij was naar zijn hut gevlucht. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6