PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT EISENHOWER SPREEKT VER. NATIES TOE Russen: ook naar Jordanië waarnemers (voor toezicht op terugtrekking troepen) Ook Skate onder ijs over pool gevaren Kikvorsman duikt naar duistere diepten in de Wester schelde VEEL PROPAGANDA VERWACHT IN LANGDURIGE DISCUSSIE Adjunct-hoofdréd.: G. A. de Kok. abonnementsprijs 56 cent per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 201e jaargang - no. 189 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W.- Leertouwer. week: 7.00 p'. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. Woensdag 13 aug. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 F.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zierikzee, red, tel. 242o. adm. tel. 2094 Debat in Algemene Vergadering over Midden-Oosten Amerika's president Eisenhower zal vandaag voor de Algemene Vergadering der Verenigde Naties verschij nen om de openingsrede van Amerikaanse zijde in het debat over de toestand in het Midden-Oosten te hou den. Dit is dinsdag te Washington bekendgemaakt. Na het uitspreken van zijn rede zal president Eisenho wer de leiding over de delegatie van de Verenigde Staten aan de minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, overdragen en naar het Witte Huis te rugkeren. De Sowjet-Unïe heeft inmiddels een ontwerp-resolutie ingediend waarin de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië wordt aanbevolen hun troepen onverwijld uit Libanon en Jordanië terug te trekken. Voorts moet, volgens het Sowjet-voorstel, secretaris-generaal Ham- marskjöld worden opgedragen, de waarnemersgroep in Libanon uit te breiden („overeenkomstig het plan dat de waarnemersgroep der V.N. in haar tweede rap port heeft voorgesteld") en een groep waarnemers naar Jordanië te zenden „teneinde toezicht op de terugtrekking van de Amerikaanse en Britse strijdkrach ten uit te oefenen". Inmiddels hebben zich te New York de leiders verzameld van de 81 delegaties naar de Verenigde Naties, onder wie verscheidene ministers van buitenlandse zaken, voor de spoedzitting van de Algemene Vergadering die vrijdag begon en vandaag wordt voortgezet. Minister Dulles verklaarde gisteren bij zijn vertrek uit Washington, van mening te zijn dat er positieve stappen zullen worden genomen, vooral voor de stabilisering van de toestand in Libanon en Jordanië. Men verwacht dat het nog niet onthulde Amerikaanse plan nauwkeurig het „vredesplan" zal volgen dat secretaris-generaal Ham- marskjöld vorige week in de Algemene Vergadering heeft ontvouwd. Men meent, dat president Eisenhower de troepenzendin gen naar Libanon en Jordanië zal verdedigen met een beroep op de verzoeken daartoe, door de betrokken rege ringen tot hem gericht, en dat hij zal verklaren, dat de Arabische, volkeren het recht hebben uiting te geven aan hun nationalisme. Verder zal hij waarschijnlijk mee delen, dat de Verenigde Staten hun troepen uit Libanon zullen terugtrekken, indien de Libanese regering erom zal verzoeken. Vijf dodenvijftig gewonden en zeer grote materiële schadedat zijn de gegevens van een droeve balans van het ernstige spoorwegongeluk, dat zich heeft voorgedaan bij Sloatsburg in de Amerikaanse staat New York, waar twee forensentreinen door nog onduidelijke oorzaak met elkaar in botsing kvyamen. Be foto toont red ders en nieuwsgierigen op de plaats van de ramp bij de vernielde treinen. Tenby De gemeentesecretaris van Tenby, een plaats in Wales, heeft ru zie met zijn gemeenteraad onder meer omdat hij geweigerd heeft na mens de gemeente een telegram aan koningin Elizabeth te sturen, waarin de benoeming van de kleine prins Charles tot prins van Wales wordt toegejuicht. Dat is niet fraai van die secretaris. Oordelend zonder meer zou men geneigd zijn ernstig het hoofd te schudden over deze weer spannige functionaris, maar gelukkig is dat overbodig: zonder twijfel wordt in Engeland voldoende hoofdgeschud en bovendien zal daar hét laatste woord over de opvallende houding van de heer secretaris wel worden gesproken. Niettemin zou het interessant zijn te weten waarom de secretaris van Ten by dat telegram niet heeft verstuurd. Misschien heeft hij als rechtgeaard Welshman de positie van de bevol king in dit deel van het Verenigd Koninkrijk is wel eens vergeleken met die van de Friezen er bezwaar tegen, dat de naam van zijn land is verbonden aan de Britse kroon als titel voor een jongen van negen jaar. Maar ook daarover is het voor een Nederlander moeilijk een redelijk oordeel te vellen, want het juiste be grip voor de tradities van het Engel se volk ontbreekt ons immers. Sim pel geredeneerd zou men het wat vreemd kunnen vinden, dat een knaapje van negen jaar reeds de titel dragend van hertog van Corn wall in deze nuchtere tijd nu ook nog prins van Wales wordt zonder dat hij overigens enig begrip van dit I land en zijn volk kan hebben. Maar het gaat hier nu eenmaal om de ti tel, die sinds de middeleeuwen door Britse troonopvolgers is gedragen. En ook hier geldt het zij nog maals nadrukkelijk betoogd dat het ons niet past een uitgesproken mening te verkondigen over tradities, die voor de Brit levend zijn, doch de buitenlander minder aanspreken. De strijdbare Fries Fedde Schu- rer, wiens hoofdartikelen in de Friese Koerier steeds boeiender lectuur vormen, is echter een andere mening toegedaan. Zijn Friese bloed kruipt, als gewoonlijk, waar het niet gaan kan, want natuurlijk, zou men haast zeggen herinnert hij aan de Welshe beweging, die vaak aan de Friezen ten voorbeeld wordt gesteld, vooral op het gebied van het onderwijs. Én hij vraagt zich nu af, „hoe de vertegenwoordigers van deze levende traditie reageren op het ritu eel van die andere, volkomen inhoud loze traditie". Schurer heeft dus wel degelijk een uitgesproken oordeel over deze Engelse gebruiken en het lijkt er daardoor op, dat hij een geestverwant is van de gemeente secretaris in Tenby. Mogelijk, dat hij deze man eens een brief kan schrij ven. Wie weet worden zij goede „pen- friends" Waarom echter ergert Fedde Schurer zich aan deze toch zo volstrekt Britse benoeming? Dat onthult hij aan het eind van zijn beschouwing en dit lezend moeten wij toegeven, dat zijn ergernis be grijpelijk is. Het Blad „Ons Noorden" heeft namelijk in verband met deze prinselijke benoeming, er aan herin nerd, dat er in Nederland indertijd een prins is geweest, die voor de zo nen van de koning elk een gebied wenste waarmee zij, onder het ene en onverdeelde koninkrijk, bijzondere relaties onderhielden. En het blad voegde er aan toe: „Nu Nederland een viertal prinsessen telt, is het mis schien toch wel gewenst eens te over- XVervolg op pag. 3). Volgens waarnemers zal deze bijzondere spoedzitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties over het Midden-Oosten wel twee weken kunnen duren daar de bijeenkomsten gedurende een aantal dagen wel aan propagandistische redevoeringen gewijd zullen zijn. Voorzover thans bekend zullen achttien van de eenentachtig afgevaardigden door de ministers van buitenlandse zaken worden geleid. Dat zijn die van de Ver enigde Staten, de Sowjet-Unïe, Groot-Brïttannië, Albanië, Wit-Rusland, Bulgarije, Guatemala, Hongarije, Egypte, Irak, Ierland, Noorwegen, Roe menië, Soedan, Polen, Turkije, Oekraïne en Tsjecho-Slowaldje. Een bepaald aantal van de afvaar digingen zal zich automatisch achter de Sowjet-Unie scharen, wat haar voorstellen ook zijn en een aantal andere zal het Amerikaanse stand punt bijvallen. Tussen deze twee groepen staan een vierendertigtal landen die zich in het verleden a pri ori noch voor het ene noch voor het andere blok hebben uitgesproken, na melijk de achtentwintig Afro-Azïati- sche landen, de vier Scandinavische als mede Ierland en Griekenland. Om hun gunst zal dus van oostelijke zo wel als van westelijke zijde gedongen worden. Westen beoogt een stabilisatieplan Men verwacht dat de Russische mi nister Gromyko zal aandringen op toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties. De Mexicaanse delegatie zal mogelijk gesteund door Peru, voorstellen een commissie van de grote mogendhe den te vormen die de- ter tafel ge brachte kwesties zou moeten bestude ren en hierover verslag aan de As semblee zou moeten uitbrengen. Alles wijst erop dat Gromyko niet zal pogen het onderwerp van be spreking verder uit te breiden dan de eis tot terugtrekking van de Amerikaanse en Britse troepen. De Russen willen namelijk naar het schijnt deze speciale zitting van de Assemblee slechts zien als een aanloop tot een nader te orga niseren topconferentie. De. westelijken daarentegen zou den willen streven naar een meer directe oplossing in de1 vorm van een plan tot politieke ön economi sche stabilisatie van het Midden- Oosten, Dag Hammarskjöld, de secretaris generaal van de Ver. Naties heeft op de openingsbijeen komst van de speciale spoedzitting vrijdag j.l. in grote lijnen de be ginselen van een dergelijke oplos sing geschetst. De gebouwen op de voorgrond zullen de komende dagen in het brandpunt van het nieuws staan. Zij vormen te zamen het hoofdkwartier der Ver enigde Naties te New-York. Het zijn (van links Tiaar rechts) het V.N.-se cretariaat (het hoge rechthoekige gebouw), het conferentiecentrum en het gebouw van de Algemene Verga dering. De Algemene Vergadering komt vandaag bijeen; het is de be doeling oplossingen te vinden voor de problemen van het Midden-Oosten die van wereldomvattende betekenis zijn. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft meegedeeld, dat ook de atoomduikboot „Skate" onder 't ijs over de Noordpool is doorgeva ren. Het schip heeft dinsdagmorgen om dertien minuten voor drie (Ne derlandse tijd) de geografische pool bereikt. Leider Jordaanse delegatie treedt af Zal Hoessein „verdrinken" in golf van nationalisme De leider van de Jordaanse delegatie bij de Verenigde Naties, Baha Ud- Din Toukan, is, naar dinsdagavond te New _York bekend werd, afgetreden als permanent vertegenwoordiger van Jordanië bij de Verenigde Naties. Het aftreden van Toukan is een pro test, zo wordt vernomen, tegen de po litiek welke de regering te Amman voert. Eerder was uit Cairo vernomen dat aldaar gevestigde diplomaten uit westelijke landen van mening zijn dat koning Hoessein van Jordanië het einde van zijn regeringstijdpèrk na dert, ook indien de Verenigde Naties erin mochten slagen de crisis rondom Jordanië op te lossen. Zij voorzien dat de koning en zijn regering in een golf van Arabisch nationalisme zullen verdrinken zodra de Engelse soldaten uit Jordanië worden teruggetrokken. Men is zeer sceptisch gestemd ten aanzien van mogelijke V.N.-maatre- gelen in Jordanië en veronderstelt dat deze ongeacht hun aard koning Hoessein niet kunnen redden. INSPECTIETOCHT ONDER WATER Moos Moeyes, een kikvorsman uit Haarlemvestigde dinsdagmorgen tij dens zijn werkzaamheden in de Westerschelde voor de oever van de polder Borssele officieus een Neder lands duikrecord, toen hij tot op een diepte van 61 meter afdaalde. (Foto P.Z.C.). Onder Borssele vestigde hij officieus Nederlands diepterecord (61 m) KIKVORSMAN MOOS MOEYES, een tenger gebouwde, sympathieke 23-jarige Haarlemmer met een war rel ige bos donkerblond haar en vrien delijke lieht-bruine ogen, heeft dins dagmorgen een record gevestigd'. Niet zómaar een record, dat gemak kelijk voor verbetering vatbaar is, want hij heeft daarvoor een diepte moeten bereiken van meer dan 60 meter in het troebele en vaak snel- stromende water van de woelige Wes terschelde. De jeugdige kikvorsman bereikte om precies te zijn een diep te van 61.20 meter beneden de laag- waterlijn, een prestatie, welke geen enkele Nederlander vóór hem ooit heeft geleverd. Moos Moeyes heeft deze geslaagde „afdaling" niet ge daan als een sportieve stunt, doch hij inspecteert de onderzeese oever- verdedigingswerken van de waterke ring van de calamïteuze polder Bors sele. Maar toch, het diepzeeduiken is voor deze jeugdige Haarlemmer een sportJe merkt het al gauw als je met hem over zijn werk praat! Moos Moeyes ziet er eigenlijk hele maal niet uit als een eerste klas kik vorsman, daarvoor is hij te tenger van bouw. Toch staat hij zijn man netje op dat gebied. Aan dé gevaren, die op grote diepte de eenzame in dringer belagen gaat hij met een achteloos schouderophalen voorbij. „Overal is risico aan verbonden. Aan ,dit werk misschien iets meer dan aan iets anders. Wat maakt het uit eindelijk uit", zo merkt hij langs zijn neus weg op. „De eerste keren was Na onder het ijs over de pool te zijn gevaren, is de „Skate" nog veertig mijl doorgevaren om vervolgens bo ven water te komen en per radio te melden, dat de pooltocht een succes was geworden. Volgens het ministerie van defensie zet de „Skate" haar onderzoekingen onder het poolijs voort. De „Skate" is kleiner dan de „Nau tilus". Hij werd in het begin van 1957 te water gelaten. In december van het vorig jaar werd het schip toegevoegd aan de Amerikaanse vloot. Het tweede schip, dat erin is geslaagd onder het ijs over de Noordpool te varen, is op 30 juli uit New-Londen vertrokken voor de tocht. Het is niet bekend, wanneer de „Skate". die 60.000 mijl kan varen op een atoom lading, uit het Noordpoolgebied zal terugkeren. Uit de bekendmaking blijkt dat de „Skate" de tocht in tegenovergestel de richting als de Nautilus heeft ge maakt en wel van de Atlantische naar de Grote Oceaan, al werd dit zo niet met name gezegd. ik wel een beetje angstig, maar die tijd is al lang voorbij", vertelt hij verder, terwijl hij zich vlug en ze ker in zijn glimmend zwart rubber duikerspak steekt. Ik vind het alleen jammer, dat ik in de Westerschelde niets kan zien. Dat was in de Oosterschel- de anders", zegt hij. Wat hij daar dan allemaal zag? Vijftig centi meter grote krabben en kreeften, die als trage voorwereldlijke mon sters voorbijgleden, ,,'t Hindert niets", lacht hij onze huivering weg, „ze vallen je beslist niet aan." Ook ontmoette Moos eens tijdens een inspectieduik in de Oosterschelde een volwassen pijl staartrog, die zich overigens van deze menselijke indringer niets aantrok. Wanneer hij niet duikt, fungeert Moos Moeyes als kok op 't bergings vaartuig „Jacomina" van Van der Tak. welke maatschappij de „aanne mer" is van het onderzoek naar de toestand van de oeververdedigings werken voor de kust van de calami- teuze polder Borssele. Moos doet dat werk in de kombuis even nauwgezet als het duiken naar de duistere diep ten van de Westerschelde, terwijl hij daarbij zijn humoristische aard nim mer verloochent. Zondagskostuum Voor een vlotte gang van zaken heeft Moos de beschikking over twee (Vervolg op pag. 7) Japans vliegtuig met 33 inzittenden vermist Een Japans lijntoestel van de Zen- nisjiku-maatsehappij, dat met 33 in zittenden onderweg was van Tokio naar Nagoya, wordt als verloren be schouwd. Het toestel, een DC-3, had dinsdagavond geseind dat men met motorstoring had te kampen. Woens dagmorgen namen kustwachten bij de haven Sjimizu, zuidelijk van To kio, een grote olievlek op zee alsme de wrakstukken waar, waarvan men aanneemt dat zij van het vermiste toestel afkomstig zijn. Het weer in Europa. Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur: Helsinki, onbewolkt, 22 gr. Stockholm, licht bewolkt, Oslo, regen. Kopenhagen, regen," Aberdeen, zwaar bewolkt, Londen, half bewolkt, Amsterdam, half bewolkt, Brussel, regei hui, Luxemburg, zwaar bewolkt, Parijs, regenbui. Bordeaux, zwaar bewolkt, Grenoble, zwaar bewolkt, "Nice, licht bewolkt, Berlijn, zwaar bewolkt, Frankfort, half bewolkt, München, regen, Garmlsch p., regen, Zürich, zwaar bewolkt, Genève, half bewolkt, Locarno, zwaar bewolkt, Wenen, onweer, Innsbruck, regenbui, Rome, zwaar bewolkt, Ajaccio, licht bewolkt, Madrid, licht bewolkt, Algiers, zwaar bewolkt, 22 gr. 21 gr. 19 gr. 21 gr. 19 gr. 20 gr. 20 gr. 26 gr. 21 gr. 22 gr. 24 gr. 27 gr. 22 gr. 22 gr. 18 gr. 17 gr. 20 gr. 22 gr. 24 gr. 23 gr. 17 gr. 33 gr. 29 gr. 30 gr. 30 gr. VERWACHT... KOEL WEER. Aanvankelijk opklaringen, in de loop van de dag echter toenemende be wolking niet overwegend matige zuidwestelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag goed en op de meeste plaat sen droog strandweer met opklarin gen. In de namiddag geleidelijk toe nemende bewolking. Temperatuur overdag 19 20 graden Celsius. Zee water 18 graden Celsius. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Voor uitzichten: morgen tijdelijk wat lich te regen en wat meer bewolking. ZON EN MAAN 14 augustus Zon op 5.21 onder 20.08 Maan op 4.36 onder 19.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1