Sinas mm DE BOUPIM PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer KOSTPRIJS VAN MELK WORDT KUNSTMATIG VERHOOGD De ondergang van de Canopus DINSDAG 12 AUGUSTUS 1958 PROVINCIALE ZEEUW 8 E COURANT 5 KRITIEK OP ADVIES LANDBOUWSCHAP Garantiebeleid moet worden gewijzigd Het comité van graanhandelaren heeft zijn zienswijze gegeven op de door het landbouwschap geadviseerde oplossing inzake het probleem van de te grote oneconomische melkproduk- tie in Nederland. In 'n communiqué zegt dit te Rotterdam gevestigde co mité, dat moet worden nagegaan wel ke oorzaken tot deze overproduktïe hebben geleid en gezegd wordt: „In de afgelopen jaren heeft de rege ring de melkproduktie o.m. via haar melkbeleid aangemoedigd. De laatste laren evenwel hebben zich in het buitenland structurele wijzigingen voltrokken, waardoor de Nederlandse exportpositie voor zuivelprodukten in het gedrang is gekomen. Aan deze gewijzigde omstandigheden zullen wij Brits plan voor kunstmaan In Nederland niets bekend over „Europees Navo-project" Volgens het Britse blad Daily Expres koestert men in Engeland plannen een kunstmaan af te schieten, later gevolgd door een raket naar de maan. Beide plannen zouden in samenwer king met bepaalde Europese Navo- landen worden verwezenlijkt, zo schrijft de wetenschappelijke mede werker van dit blad, die in dit ver band Frankrijk en Nederland noemde. De Britse minister van bevoorrading, Aubrey Jones, heeft Maandag tegen over verslaggevers te Melbourne in Australië verklaard dat Engelands nieuwste raketten, de Zwarte Ridder en de Blauwe Straal, gemakkelijk voor de lancering van een kunstmaan gebruikt zouden kunnen worden. Met beide raketten zullen eerstdaags in Australië proeven worden genomen. Bevoegde Nederlandse instanties heb ben maandag verklaard niets af te weten van Britse plannen een kunst maan af te schieten in samenwerking met bepaalde Europese Navo-landen, waaronder Nederland en Frankrijk. De legervoorlichtingsdienst verklaar de, dat de generale staf uiteraard veel belangstelling voor deze zaak heeft, maar mocht er enige waarheid schui len in dit bericht, dan zou er toch nog slechts sprake kunnen zijn van een overleg op industrieel en/of financieel terrein. Philips bestempelde het Engelse be richt als „nonsens". Bij Fokker wist men ook van dergelijke plannen niets of en Aviolanda kon evenmin een be vestigend antwoord geven. De tussen deze industriën incidenteel bestaande samenwerking heeft niets te maken met een zgn. Europese kunstmaan. De Iraakse regering heeft een de creet uitgevaardigd waarbij de ver deling van de opbrengst der land bouwgronden voortaan zal geschieden op basis van 50 procent voor de boer en 50 procent voor de landeigenaar. De grondeigenaars zijn voorts ver antwoordelijk voor het gebruik van hun land en moeten voor de water voorziening zorgdragen. ons moeten passeren. Minister Von deling heeft in juni nog gesteld, dat de verantwoordelijkheid voor deze aanpassing primair ligt bij de pro ducenten, die niet geheel buiten het marktrisico behoren te staan. Tot dusverre evenwel, aldus het comité, heeft de melkgarantieprijs een sti mulans gegeven tot een grotere pro- duktie. De produktiestijging is hier een sprekend bewijs van. In zijn rede voor de vereniging van fabrikanten van en handelaren in kunstmeststof fen en voederstoffen te Amsterdam op 11 juni gaf minister Vondeling als zijn mening te kennen, dat volgens zijn inlichtingen de melkveehouders het gebruik van kunstmest intensi veren en hun veestapel willen uitbrei den, waaruit spreker concludeerde, dat men uit hoofde van de melkga rantieprijs de melkproduktie niet zal inkrimpen. Een heffing op krachtvervoer zal het verbruik wellicht doen dalen en in ieder geval een directe kostprijsver- hogende werking hebben op melk, varkensvlees en eieren. Terwijl nu enerzijds moet worden gestreefd naar een aanpassing aan de gewijzigde omstandigheden en een heroriëntatie op de wereldmarkt, worden, aldus het comité van graanhandelren, de kost prijzen kunstmatig verhoogd. Deze ongerijmdheid dwingt, teza men met de ernstige twijfel of een lager krachtvoerverbruik een afname van de melkproduktie zal betekenen tot een afwijzend standpunt ten opzichte van het voorstel van het landbouwschap. Om een economische omvang der melkproduktie te bereiken zal het garantiebeleid moeten worden af gestemd op de afzetmogelijkheden van de zuivelprodukten. Macmillan kon toch een diner geven.. De Britse premier Harold Mac millan is dank verschuldigd aan de ambassadeurs van Zweden en Ita lië in Ankara. Macmillan heeft zondagavond in de Britse ambassade een banket aangeboden aan de Turkse pre mier Adnan Menderes en een aan tal andere vooraanstaande politici, als sluitstuk voor Macmillans be sprekingen over Cyprus. Maar zonder de twee genoemde diplo maten had Macmillan het diner misschien moeten afgelasten. Macmillans bezoek aan de Balkan was nog al onverwacht gekomen. De Britse ambassadeur in Ankara, sir. James Bowker, vernam pas halverwege de afgelopen week dat de premier in aantocht was. Bowker was toen echter op va kantie in Istanboel. De ambassade in Ankara was gesloten, het per soneel was vertrokken en het eet gerei achter slot. Bowker haastte zjch naar Ankara terug en belde zijn Zweedse col lega Cronenburg op. De Zweed had begrip voor de moeilijkheden en leende onmiddellijk zijn Zweed se kok uit. En de Italiaanse am bassadeur stelde zijn butler en een handvol kelners ter beschikking. Het servies en het tafelzilver wer den eveneens geleend. En zo kon op de Britse ambassade gedineerd worden, in de stijl die van een Britse ambassadeur verwacht wordt. Het enige verschil was dat het maal een lichte Zweedse toets had en dat de wijnen ge schonken werden door ervaren Ita liaanse handen. Journalist H. Burger overleden De heer H. Burger, chef-redacteur van het Algemeen Handelsblad te Amster dam, *>is zondagmiddag onverwachts op 58-jarige leeftijd te Salzburg overleden. Hij verbleef daar voor het verslaan van de Salzburger Festspiele. De heer Burger werd op 9 september 1899 te Amsterdam geboren. Na het gymnasium studeerde hij Nederlands M.O. en deed op 1 oktober 1919 zijn intrede in de journalistiek als redac teur-verslaggever bij de „Standaard". AI spoedig toonde hij zich een all round journalist wiens belangstelling speciaal uitging naar muziek en lette ren. Na het begin van de tweede we reldoorlog legde hij zijn taak neer. Op 1 mei' 1946 werd de heer Burger aan gesteld als chef-redacteur van het Al gemeen Handelsblad. Tweejarig kind in sloot verdronken Te Streefkerk is gisteren het twee jarig zoontje van de heer L. van Wijk door verdrinking om het leven gekomen. Omstreeks elf uur mist»' de moeder haar zoontje. In de me ning dat hij wellicht bij haar schoon ouders zou zijn, is zij daar eerst gaan informeren. Toen de jongen daar niet was, is men gaan zoeken. Omstreeks elf uur werd hij gevonden in een sloot naast de watermolen, die door de familie wordt bewoond. Ingeroepen genees kundige hulp mocht niet meer baten. de énige échte RADIOEN T.V.-RUBRIEK ^\oy&W, cu.... sclirijvcu Raadslid tegen wil en dank Ofschoon hij voor dit lidmaatschap heeft bedankt, blijft de heer N. do Vos lid van de gemeenteraad van Groot-Ammers. Dit besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is het einde van een ingewikkelde kwestie. Bij de raadsverkiezingen werden in Groot-Ammers de heer De Vos en zijn zwager de heer Joh. Kortleve tot raadslid gekozen. Maar volgens de kieswet mogen zij wegens fami lierelaties niet beiden tegelijk raadslid zijn. Op 24 juni zou de raad over de be noeming beslissen. Voor de aan vang van de vergadering kwam 'n briefje binnen, gericht aan burge meester en wethouders, waarin de heer De Vos meedeelde zijn benoe ming niet aan te nemen, hoewel hij deze eerder had aanvaard. De burgemeester legde dit briefje terzijde, menende dat men niet op de aanneming van een benoeming kan terugkomen. Er werd geloot: de heer De Vos werd benoemd. Later ging de burgemeester alles nog eens na pluizen en ontdekte dat men wel degelijk op de aanneming kan te rugkomen. Op 25 juni richtte de burgemeester daarom een verzoek tot Ged. Sta ten de raadsbeslissing te vernieti gen, omdat de loting ten onrechte was geschied. En tenslotte besloot Ged. Staten, dat het briefje van de heer De Vos terecht terzijde \va3 gelegd, omdat men weliswaar op zijn benoeming terug kan ko men, maar dan moet men zich richten tot de voorzitter van het Centraal Stembureau en niet tot burgemeester en wethouders. De heer De Vos is dus raadslid. En wie is nu de voorzitter van het Centraal Stembureau in Groot- Ammers? De burgemeester van die gemeente. „De goudsmid uit Parijs Uit welke hoorn des overvloeds kan de Duitse televisie putten nu zij links en rechts opdrachten geeft tot het vervaardigen van speelfilms? Gister avond vertoonde de VARA zo'n rol prent, die de UFA maakte in opdracht van de Beierse t.v. Het is de tweede avondvullende televisie hoofdfilm, die de Duitsers aan ons leverden. Even als „De rechter en zijn beul", een thriller, ditmaal spelend in het Parijs van rond 1650. Cardillac, de goudsmid uit Parijs, was qua techniek en spel evengoed als de film van enkele weken geleden. De voorfilm „Zomer in Dubrovnik" gericht op vooral de culturele ont spanning in dit heerlijke oord aan de Adriatische Zee, was een goed voor beeld van de enorme Eurovisie-mo gelijkheden: het uitwisselen van spe ciaal voor de televisie gemaakte do- Op „trouwdag" gearresteerd wegens bigamie De recherche te Amsterdam heeft de 43-jarige uitvoerder M. D. gear resteerd onder verdenking van biga mie. De heer D. was op de dag van zijn arrestatie in het huwelijk getre den met een 38-jarige vrouw uit Am sterdam. Dat ondanks het feit, dat hij in Friesland een vrouw met vier kinderen heeft. Hij had zijn gezin anderhalf jaar verlaten om in Biak te gaan werken. In het begin schreef hij nog wel en stuurde hij geld, maar de laatste tijd had men niets meer van hem ge hoord. De uitvoerder had inmiddels door correspondentie kennis gekregen met een vrouw uit Amsterdam. Dat leidde tot het huwelijk. En dat kon plaats hebben daar men op het ge meentehuis te Nieuwer-Amstel, waar hij zich na zijn terugkeer had laten inschrijven, slechts de verstrekte ge gevens had gecontroleerd aan de hand van zijn paspoort. Toen echter de persoonskaart van het Centrale bevolkingsregister uit Den Haag was ontvangen, bleek het dat de man reeds, was getrouwd. Mevr. Oberhauser snag geen praktijk uitoefenen De minister van binnenlandse zaken van de Duitse staat Sleeswijk-Hol- stein heeft mevrouw Oberhauser, die arts in het concentratiekamp Ra- vensbrück is geweest, verboden prak tijk uit te oefenen. Mevrouw Oberhauser Is in 1947 in Neurenberg tot 20 jaar gevangenis straf veroordeeld, omdat zij in 1942 in Ravensbriick verscheidene gevan genen door middel, van injecties zou hebben gedood. In 1952 werd zij uit- gevangenschap ontslagen. Zij ves tigde zich toen als arts in Stocksee. cumentaires over de vakantie-moge lijkheden in de Eurovisielanden. AI met al was het een onderhoudend programma. Kijk en luister De N.C.R.V. verzorgt vanavond het filmprogramma. In verband met de vakanties koos zij een luchtige En gelse ontspanningsfilm „De kidknap- pers". Het is een verhaal voor jong en oud over twee kinderen die een baby \inden, als ze logeren op de boerderij van hun grootvader. Zij adopteren het kind, hetgeen vele pro blemen met zich brengt. Vooraf een Duits filmpje over kikkers. Twee opmerkelijke muziekuitzendin- gen voor de radioluisteraars. Voor Hilversum I na „Licht te verteren" het oratorium „Golgotha" van de in Nederland wonende Zwitserse compo nist Frank Martin. Solisten zijn Re- née Defraiteur, Aafje Heynis, Heinz Rehfuss, Lode Devos en Fabio Gion- go. Na afloop van deze uitvoering een concert van Albert de Klerk op het orgel van de St.-Lambertuskerk in Kerkrade in het kader van het mu ziekfestival aldaar. Voor de AVRO een rechtstreekse uitzending uit Salz burg van het laatste concert, gegeven door het Concertgebouworkest o.l.v. Eugen Jochum met Hans Henkemans als solist in zijn eigen passacaglia en gique. Verder op deze zender veel lichte muziek. (Advertentie) Van Nelle bestellen Van en oeet Herdrukken van vier Van Eemlandt-boeken „Het Wereldvenster" te Baarn liet in de Antilope-reeks herdrukken ver schijnen van boeken van de nog niet zo lang geleden overleden detective schrijver W. H. van Eemlandt, die op latere leeftijd plotseling een overrom pelend succes had met zijn boeiende geschriften. „Kogels bij het dessert", „Een Rubens op drift", „Arabeske in purper" en „Schimmenspel op zee" zijn de titels van deze politieromans, die in een uiterst aantrekkelijke pocketvorm gegoten hun weg naar de vele boekenplanken ongetwijfeld wel zullen vinden. (Advertentie) Van Nelle bestellen 944. Doctor Drago, zoals Zorin hem betitelde, was een dwergachtig mannetje met een veel te groot hoofd en bleke, uitpuilende ogen, die voortdurend met een peinzende uidrukking op zijn kinderlijke gelaat rondliep. Gedurende zijn gehele verblijf in het labo ratorium hoorde Arend hem geen enkel woord spreken en hij kon niet ontdekken of dit slechts een pose was of dat de man werkelijk niet spreken kon. Midden in het vertrek stond een zon derlinge stoel, die de aard- mens akelige herinneringen aan ter dood veroordeelde misdadigers gaf. Toen Dra- go hem wenkte te gaan zit ten, moest hij wel even een korte aarzeling overwinnen. Verzet zou natuurlijk wei nig baten, daaraan hielp de man achter hem wel herinneren. Hij kreeg een vreemde kap over het hoofd en riemen om hals en polsen. Vrijwel onmiddellijk stelde Drago een geheim zinnig apparaat in werking, waardoor Storm een ontzettende druk op zijn hersens kreeg te doorstaan. Hij riep al zijn wilskracht op om zich te verzettten tegen die spanning. Het was een afmattende ondervinding, doch hij hield vol. Drago werd onrustig. Keer op keer haalde hij zijn handle over, doch het resultaat bleef nihil. Met een vertwijfeld gebaar keerde de dwerg zich tot Zorin. Deze weerhield met moeite een woede-uitbarsting. „Drago", giste hij, „ik krijg de indruk, dat U de laatste tijd aan ouderdomsverschijnselen begint te lijden. Probeer het nog eens en geef hem nu de volle laag!" ÜITDE ETHER WOENSDAG 13 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 402 m 746 HcJs. 7.00 VARA 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de Jeugd. 9.05 Gym. voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.35—9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Vakantie met een boek op zak, caus. 10.05 Morgenwijding, VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 11.00 R.V.U.: Figu ren en karakters uit het Napels van Ma- tilde Serao, door mej. N. H. Giesen. 11.30 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en zang. 13.45 De vermetele ontdekkingsreizen naar het Noordpool- en het Zuidpoolgebied, caus. 14.00 Gram. 14.45 Voor de jeugd. 16.00 Volksliedjes en -dansen. 16.15 Voor de zieken. 17.00 Vakantietips. 17.50 Rege ringsuitzending: Emigratierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U. radio-activiteit in het menselijk lichaam door dr. C. J. H. v. d. Broek. (Ie lezing). 19.00 Voor de kinderen. 10.10 Sabbathdienst met gezang. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Theaterork. en sol. 20.50 Pinksterweek end, hoorspel. 22.00 Gram. 22J0 Marimba, geïllustr. magazine. 22.50 Medische kron. 23.00 Nieuws. 23J5 Gram. 23.50—24.00 Soc- nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 258 m 1007 kc/s. 7.08- 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram 8.30 Lichte muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Vernuft en techniek, caus. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Ka- merork. en sol. 12.05 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Marinierska pel. 14.00 Gram. 14.35 Kamerork. en so liste. 15.30 Viool en piano. 164)0 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursberichten. 17.45 Gram. 18.00 Idem 18.15 Spectruum van het chr. organisatie- en verenigings leven. 18.30 Vrouwenkoor en soliste. 18.55 Gram. 19.00 Nieuws- en weerberichten. 19.10 Gram. 19.30 Buiten), overzicht. I9.5(f Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philh. orkest en solist. 21.30 Muz. luisterwedstr. 22.00 Christiaan Kleijnhoff, een Culem- borgs regent uit de 18e eeuw, caus. 22.15 Vocaal kwart, en orgel. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws- en SOS-ber. 23.15 —24.00 Gram. TELEVISIEPROGRA3IMA. KRO: 17.00 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. AVRO: 20.30 Luipaard op school. 21.00 Intermezzo. 21-15—22.15 Salzburger' Fest spiele 1958: Mozarteum orkest. FEUILLETON EDOUARD PEISSON 37 „Ik weet er niets van". „Nog een kop koffie, meneer?" vroeg Jean. „Neen, dank je, ik ga naar kooi". Dufor was dadelijk in die eigenaar dige slaap gevallen die door de koorts wordt veroorzaakt, maar waaruit hij spoedig weer schreeu wend was ontwaakt omdat hij droom de te worden geslagen op zijn hoofd, tegen zijn schouders. Hij had zich tijdig aan de slingerplank vastgehou den om niet uit zijn kooi te worden geworpen. De laden schoven open en werden geleegd, boeken en papieren gleden van de tafel, de deur van de kast sloeg heen en weer, het water van de wastafel stroomde over het li noleum. Ik was zo versuft dat ik geen ver hand kon vinden tussen deze wanor de en het verzoek aan Bertrand en Charrel waarmee Godde me belast had. Hoe is het denkbaar dat men de Canopus opzettelijk een koers liet stomen, zo... zo catastrofaal en na gelaten had mij te waarschuwen! Ik dacht dat wat de mannen, met. wie ik een week lang had omgegaan, had den gevreesd, nu waarheid geworden was, dat de Canopus was gaan rollen. Waggelend had Dufor zich haastig aangekleed en had zo goed hij kon de gang doorgelopen die van de offi ciershutten naar de kaartenkamer leidde en was op de drempel blijven staan. En daar, vrij van slaap... maar het was iets anders dan slaap, weet U, een soort verdoving, toen begon ik te twijfelen. De kaartenkamer en de stuurhut waren opgeruimd, zodat niets levendig kon worden; de twee mannen die het roer bedienden (de roerganger had hulp gekregen) toon den hoegenaamd geen ongerustheid. Als ik me eens vergist had! Het slin- Advertentie) Van Nelle bestellen l geren had opgehouden mij, ook mij, te verontrusten. Ik keek op de nacht lei de koers was z 45 w! We wa ren bijna negentig graden naar bak boord gedraaid. Waarom? Wat was er aan de hand? Ik bemerkte dat de beide mannen verwonderd naar me keken. Ik moet een vreemde ver schijning zijn geweest met mijn koortsachtig uiterlijk en mijn kleren open over mijn pyjama gedragen! „Toen dacht ik aan dat verzoek van Godde, dat ik volgens de klok in het kompashuisje veertig minuten tevo ren aan Bertrand en Charrel had overgebracht. Zeker om hen te waar schuwen dat Godde genoodzaakt was de koers te wijzigen. Maar om welke reden? Ik liep de stuurhut door naai de brug. Ik zag dadelijk naast het kompas, bijna schouder aan schou der achter het schuilkleed de gedaan te van kapitfein Godde en Rouveyre onbeweeglijk staan, alsof zij niette genstaande duisternis werden gefas cineerd door het dooreen schudden, waaraan de Canopus was blootge steld. „Hun iets vragen? O neen, ik geloof dat ik me voor hen geschaamd zou hebben, omdat ze er niet aan ge dacht hadden mij te waarschuwen, mij vergeten hadden. Enige minuten die voldoende waren om me door het spatwater doornat te doen worden, bleef ik daar kijken naar wat ik kon zien, dat wil zeggen bijna niets. Maar de wind en het water namen de brug van ter zijde en de wind bulderde. Ik klemde me vast aan de (Advertentie) Van Nelle bestellen leuning van de stuurhut en we slin gerden! Maar het was niet het ge vreesde, abnormale slingeren. We slingerden wel vreselijk, maar niet meer dan U gisteren, kapitein, toen U ons aan stuurboord passeerde. En het weer opkomen was niet al te heftig. Na de ongerustheid waarin allen aan boord hadden geleefd en waarin zij mij hadden doen delen, was het bijna geruststellend te be merken dat de Canopus, dwarszees in zulk een zee, zich behoorlijk gedroeg. „Waarom' had Godde zulk een koers gezet? vroeg ik me steeds af. Er kon maar één reden zijn". .„Zich naar een schip in nood bege ven", vervulde Vox aan. „Juist, kapitein. Ik zal het in het scheepsjournaal wel kunnen zien dacht ik bij me zelf, ging naar de kaartenkamer terug en dadelijk las ik daar de oproep van de Marco Po lo, in nood op..." „39 graden 5' breedte en 58 graden 10' lengte". „U weet dat dus ook?" „We hebben de halve nacht naar de Marco Polo gezocht, wij en de Asc- cania". „Allemachtig! En we hebben U niet gezien!" „Met zulke diepe golfdalen en de atmosfeer van die nacht, waren de lichten niet zover zichtbaar", ant woordde Vox langzaam, terwijl hij dacht: „Laat hem maar praten, ik voor mij heb hem alleen maar la ten weten wat ik vermoed." „De positie van de Italiaan was twijfelachtig. Met de Ascanla hadden we verscheidene uren gezocht, maar niets gevonden", voegde hij er bij zonder melding te maken van de wrakstukken die de Engelsman over dag had gezien. „Maar op welke afstand bevonden jullie je van de vrachtboot toen de koers gewijzigd werd? Herinner je je dat?" „Op zestig mijl, kapitein. Ik heb dadelijk op de kaart gekeken en een passer genomen.. Vóór de koersver andering had Godde onze geschatte positie aangetekend". „En herinner je je dat gegrist be stek?" vroeg Vox, zich moeite ge vend zijn hevige nieuwsgierigheid te verbergen, „39 graden 40' en 57 gra den 12'." „Bij zulk weer heeft men op een mijl of tien geen zekerheid", zei Vox onverschillig. „Die nacht heb ikzelf jullie eerder verkend dan ik had ver wacht. Hadden jullie in de vooraf gaande dagen nog observaties kun nen nemen?" „Een enkele maal na Gibraltar en het verschil tussen het gevonden en gegiste bestek was bijna te verwaar- Advertentie) Van Nelle bestellen (Advertentie) Van Nelle bestellen lozen als men rekening houdt met de weinige ervaring met de Canopus en de staat van de zee". „Ja ja", mompelde Vox. „Zestig mijl dwars op de zee. Op alle manier zou den jullie te laat zijn gekomen. Kort na het S.O.S. van de Marco Polo is er een tweede bericht gekomen". Dat weet ik, kapitein. Ik stond nog voor de kaart, toen een matroos het telegram binnen bracht; Godde heeft toen dadelijk de hoofdmachi nist aan de spreekbuis geroepen. Nooit heb ik op een gezicht zo dui delijk tekenen van ongerustheid ge zien. Zijn pet lag op de tafel en het gehele gezicht van Godde was in het schelle licht van de laaghangende lamp. dat in zijn ogen, strak als die van een ziener, scheen en dat de wer kende kaakspieren die zijn mond ver trokken, deed uitkomen. Hij had mij opzij geschoven zonder me te zien. Ik bedoel zonder te zien wie het was, wiens plaats hij innam, en wachtte, de ogen op de kaart gericht, het ant woord uit de machinekamer af. Wat zag hij daar? De Canopus, rollend tussen de golven en overgeleverd aan de genade van de minste averij, of de in nood verkerende Marco Po lo? (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7