PLANNEN VOOR DE STICHTING VAN N.V. „ZEEBAD BRESKENS" WALCHEREN TEGEN NOTARIS DRIE MAANDEN GEVANGENISSTRAF GEËIST Waar zijn onze schepen? AMERIKAANSE LOF VOOR OESTERPROEVEN IN ZEELAND DINSDAG 12 AUGUSTUS 1958 PROVINOIALB ZEEÜW8E OOURANT 1 AANTREKKEN VAN TOERISME EN INDUSTRIE 99* Actiecomité ontvouwde zijn plannen Het „actiecomité Breskens" heeft plannen om ié overleg met het ge meentebestuur een naamloze ven nootschap „Zeebad Breskens'' op te richten. Dit werd maandagmiddag tijdens een persconferentie meege deeld door de voorzitter van het ac tiecomité, de heer A. H. van Laarho ven. Bij de bespreking die het comi té jongstleden vrijdag had met de directeur-generaal voor middenstand en toerisme, heeft dr. W. L. Groene- veld Meijer er zoals gemeld op ge wezen, dat Breskens een constructie ve politiek moet voeren. „Breskens moet dus laten zien, wat het zélf wil" aldus de heer Van Laar hoven. Voor plannen om nieuwe be- staansbronnen aan te boren heeft dr. Groeneveld Meijer daadwerkelijke steun toegezegd. Thans, slechts enke le dagen na het onderhoud met de directeur-generaal is het actiecomité dus reeds met constructieve plannen ter tafel gekomen. „Nog te laat;', vindt de heer Van Laarhoven, „bij de overdracht van de nieuwe veerboot had de boulevard al klaar moeten zijn...," Breskens moet dus zelf met plannen komen. Dat was een door de directeur-generaal gestelde voorwaarde voor het „los krijgen" van rijkskredieten. Voor het kapitaal van de te stichten naamloze vennootschap liggen deze kredieten dus in het verschiet. Burgerzinlening In het kapitaal van deze naam loze vennootschap zullen echter ook Breskense gelden „vertegen woordigd" moeten zijn. Een „burgerzinlening" Is daar om noodzakelijk. Er is gedacht aan het uitgeven van aandelen, groot, honderd gulden. „De naamloze vennootschap heeft tot doel de strandgenoegens gestalte te geven" zo deelde de heer Van Laar hoven mee. Een ander idee van het comité is het inrichten van de West- havendam tot wandelpier, met op het eind een restaurant, waarvoor de bunker, die hier staat, zou kunnen worden ingericht. Zo spoedig moge lijk hoopt men een kampeerterrein aan het einde van de Westland- straat in te richten. Ook is er ge dacht aan een bungalowterrein. Het comité zal 'ook voor de bevor dering van de industrie een beroep op de regering doen. Hiervoor is gedacht aan de vestiging van een scheepswerf in een of andere vorm. De persconferentie werd bijgewoond door de middenstandsconsulent voor Zeeland, de heer A. Korstanje. Nadat hij de aandacht had gevestigd op de grote, belangstelling van het ministe rie van economische zaken voor Zee land, bracht hij hulde aan het Bres kense comité voor de voortvarend heid, waarmee wordt gewerkt. Hij wees voorts op de mogelijkheid de boulevardweg, voor welks aanleg men niet op regeringssteun mag re- Keizer-schutter Mol koninklijk onderscheiden In een feestelijke bijeenkomst van de handboogsociëteit „De Edele Handboog" ln het Dorpshuls te Oudelande heeft bur gemeester W. N. van Liere zaterdagmid dag aan voorzitter A. J. Mol, die zestig jaar schutter en vijftig jaar keizer van deze sociëteit was, de eremedaille in zil ver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt. Tijdens deze plechtigheid, die ook werd bijgewoond door de gehele familie Mol, B. en W. en de raadsleden van Oude lande, de besturen van „Edele Hand boog", „Ons Genoegen", „Juliana" en Zeeuwse Schuttersbond. heeft burgemees ter Van Liere ook nog gesproken ala 2e vooxzltter van de „Edele Handboog". Voorts richtte de bondsvoorzitter, de heer J. de Beste, zich nog tot de heer Mol. Na afloop van deze plechtigheid was er een onderling concours, waarvan de uit slag luidt: Hoofdvogel niet afgeschoten. Ie klep: C. Raas, Willem Teil, Ovezande. 2e klep: J. Westveer, Juliana, Oudelande. 3e klep: H. A. Mol, Willem TeU, Kapelle. 4e klep: C. Lous, Edele Handboog, Oudelande; 5e klep: J. de Beste, Edele Handboog, Ou delande. Ie zijvogel: P. Mol, Juliana, Ou delande. 2e zijvogel: J. v. d. Poel, Edele Handboog, Oudelande. ie hoofdkal: H. A. Mol, Willem Teil, Kapelle. 2e hoofd kal: A. J. Mol, Edele Handboog, Oude lande. Ie kleine kal: S. Westveer, Edele Handboog, Oudelande. 2e kleine kal: P. Remijnse, Ons Genoegen, Oudelande. Meeste kleine vogels: L. Meijaard, Ju liana, Oudelande. Extra prijzen: tulband: L, Meijaard, Juliana, Oudelande. Cake C. Raas. Willem Teil, Ovezande. Asbak: J. P. Nieuwenhuize, Juliana, Oudelande. Zweeds schip Viissingse haven binnengesleept In het Oostgat kreeg maandag het 2736 ton metende Zweedse schip „Sa- len" van Lundgren en Borjesson uit Helsinghorg machineschade. De sleep boot „Scaldis" voer uit en sleepte de „Salen" de haven van Vlissingen bin nen. Examen Van de C-cursus, afdeling Frans, der chriselijke kweekschool te Middelburg fllaagden voor de akte Frans l.o. de cursisten mej. Riet Labrujère te Vlis singen en de heren W. P. v. d. Boo- gaaidt te Kortgene, W. J. H. Noor- aermeer te Goes en P. Vlieger te Mid delburg Er werd geen kandidaat af gewezen. De heer J. G. Keukelaar te Kloetinge behaalde in Den Haag de akte l.o. wiskunde. Geslaagd voor elektronisch installa teur te Rotterdam, de heer R. A. A. Hermes te I.ewedorp. kenen, op te nemen in het uitbrei dingsplan van Breskens. Naar aanleiding van een vraag, zei de heer Vah Laarhoven te verwach ten, dat door een intensieve propa ganda in binnen- en buitenland, Bres kens in ëen tijdsbestek van vier tot vijf jaar bekendheid als badplaats zal gaan genieten. Met het voeren van deze propaganda hoopt men de ze winter reeds te starten. Toen de vraag werd gesteld, hoe men in Breskens deze periode van vier tot vijf jaar denkt te overbruggen, zei de heer Korstanje, dat in oktober aanstaande nader zal wordea bezien, in hoeverre de sociaal-economische hulpverlening, een landelijke rege ling, die tot doel heeft de zelfstan digheid van middenstanders te hand haven, van toepassing zal zijn. Tenslotte stipte de heer Van Laar hoven het reeds eerder naar voren gebrachte standpunt van het actie comité aan, dat het uit het verplaat sen van de veerhaven voortgevloeide niet wordt gezien als een wegomleg- ging. Het is het verleggen van een veerhaven, van een rustpunt in het verkeer. „Het is een uniek geval" al dus de heer Van Laarhoven. Het co mité is niet van plan zonder meer toe te geven aan het niet toewijzen van een schadevergoeding. Voor de te vormen naamloze vennoot schap, een „welvaartsstichting" zon der een stichting te zijn dus, zal door de gemeenteraad uit het actiecomité, de V.V.V., de winkeliersvereniging eu de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond een commissie ad hoe worden benoemd. Goerese verencomité komt naar Zierikzee Het actie-comitè voor vrije veren op Schouwen-Duiveland heeft van de heer F. C. H. Geerling uit Middelhar- nis, secretaris voor het actie-comité voor betere en goedkopere veerver- bindingen op Goeree-Overflakkee een brief ontvangen, waarin wordt me degedeeld, dat vier bestuursleden van het Goerese comité de donderdag a.s. te houden openbare protestvergade ring te Zierikzee zullen bijwonen. Het is de bedoeling, dat één van de bestuursleden in deze vergadering nog het woord zal voeren. Zoals be kend, zal eveneens de voorzitter van het Zeeuws-Vlaamse comité, de heer H. Colsen uit Sluiskil, tijdens deze vergadering 'spreken. Auto's zijn niet veilig in Terneuzen De ergerlijke baldadigheid, met het verslepen van auto's, motorrijwielen en bakfietsen, die er de laatste dagen in Terneuzen heerst, duurt nog steeds voort. Nu was het de auto van dr. v. Breda Vriesman die het moest ont gelden. Van de Herengracht, waar de auto geparkeerd stond zijn de daders, vermoedelijk twee jongens en een meisje, met de auto tot op de Axel- sestraat gereden, waarna ze gingen lopen. Het contactsleuteltje werd la ter op het rijwielpad gevonden. Een bloeddrukmeter wordt uit de wagen vermist. Ook werden er weer radio antennes van auto's vernield. Autobotsing bij Kloetinge Maandagmiddag omstreeks vijf uur raakten een vrachtauto van de firma B. te Goes en een personenauto, be stuurd door V. eveneens uit Goes, op de 's Gravenpolderseweg te Kloetinge bij het passeren met elkaar in bot sing. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De personenauto werd echter zwaar- en de vrachtauto licht beschadigd. MIDDELBURG Auto in brand De Middelburgse brandweer moest maandagavond kwart over tien nog uitrukken voor het blussen van een brandje in een auto. In de Noord straat voor het stadhuis was de mo tor van de auto in brand geraakt, waarschijnlijk door een defect in een der leidingen. Met weinig water be dwong de brandweer het gevaar. De auto werd licht beschadigd. Eerste vergadering van P.S.P. in Middelburg De Pacifistisch Socialistische Partij belegde maandagavond voor de eerste maal in Zeeland een vergadering in hotel „De Eendracht" te Middelburg, waar mej. M. C. J. Snethlage, een der hoofdbestuursleden, nader is in gegaan op de beginselen van de P.S.P. Vooraf vertelde de voorzitter van het gewest Noord-Holland, de heèr W. de Wolf, die deze vergadering belegd had, bijzonderheden over het ontstaan van de P.S.P., die is opgericht in januari 1957. Vervolgens betoogde de heer De Wolf, dat de P.S.P. duidelijk wil maken, dat de verhoudingen tus sen individuen, groepen, volken en rassen niet op macht dienen te wor den gebaseerd, maar op liefde en recht. Daarom verwerpt deze partij geweld als middel ter oplossing van geschillen. De militaire paraatheid als factor voor het verkrijgen van een juiste verhouding tussen de volkeren kan de P.S.P. onmogelijk aanvaar den. In het bijzonder keert zij zich tegen de bewapeningswedloop en de militaire blokvorming', aldus de heer De Wolf. Mej. Snethlage stipte in haar rede drie vraagstukken aan, waaruit de P.S.P. onder meer haar stem wil la ten horen, namelijk het vredesvraag stuk, het vraagstuk der internationale verhouding en het economische pro bleem. Als motto bij de kamer- en gemeenteraadsverkiezingen heeft de P.S.P. naar voren gebracht: „Socia lisme zonder atoombom". De bewape ning, de dienstplicht enz., aldus mej. Snethlage, worden goed gepraat met de bewering, dat het militaire nood zaak is. „Maar de wetenschap", aldus spreekster, „dat de volgende wereld oorlog door de atoombom beslist wordt en tot de totale vernietiging- van de wereld leidt, is oorzaak, dat de P.S.P. een „neen" liet horen tegen deze weg van het geweld. Wij geloven niet meer in deze weg". „Het geld voor de bewapening (on geveer 2 miljard guldei\ per jaar) is weggesmeten geld", vervolgde zij. Het zou beter gebruikt kunnen worden voor hulp aan achtergebleven gebie den, welk probleem mej. Snethlage vervolgens behandelde. Tenslotte ging zij in op het economische vraagstuk waarbij de P.S.P. radicaal socialisme voorstaat. VROUWENPOLDER Ringrijderij voor de badgasten Zaterdagmiddag werd er in Vrouwen polder gewoonte getrouw een ringrij derij gehouden voor de badgasten. Door de 14 deelnemers werden de prijzen als volgt gewonnen: le pr. C. de Bruyn 18 r., 2e pr. P. Louwerse Jz. 16 r,, 3e pr. W. Duv.ekot 16 r., 4e pr. P. Louwerse Hz. 14 r„ 5e pr. P. de Visser Az. 13 v„ 6e pr. G. de Vlieger' 1-1 r-, ,7e pr. W. de Bruyn 9 r., 8e pf, J. de Bruyn 9 r., 9e pr. J. Koster 8 r., 10e pr. Jac. Duvekot 7 r„ 11 pr; L.- Vermeulen 7 r„ 12e pr. Jac. de Bruyn 6 r., 13e pr. A. dc Visser Pz. 4r., 14e pr. A. Wattel 4 r. De beker van V.V.V. won W. Duve kot, de beker van v. Eysden, C.-de Bruyn en .de beker van A. v. Oyer- beeke P. Louwerse Jz. Pollepel won de heer P. de-Visser Az. Extra prijs van de heer jac. Duvekot won Jac. Koster. Strandfeest In Vrouwenpolder vierden inwoners en badgasten een strandfeest met de kinderen. Allerlei spelletjes wei den gedaan. Tenslotte kreeg iedere deelnemers een prijsje en een trakta tie. RITTHEM Ringrijderij Te Ritthem werd een ringrijderij ge houden, waaraan 23 ruiters deelna men, die 47 beurten maakten. De uit slag luidde: 1. P. Cevaal W.Jz. 32 r.; 2. J. de Pagter Jr. 28 r., 4. W. J. Ce- vaal Pz. 26 r., 4. Abr. Cevaal Iz. 25 r.,.5. Abr. Breel 19 r., 6. J. Cevaal Iz. 19 r., 7. M. Hamelink 18 r., 8. J. Hamelink 18 r., 9. P. C. Dieleman 17 r., 10 Abr. de Barth 17 r., 11. C. Baas 14 r., 12. J. Dieleman 14 r., 13. Abr. Barentsen 13 r., 14. I. Machiel- se 13 r., 15. J.de Lange 13 r., 16. Abr. Goedhart 13 r., 17. J. de Pagter Sr. 13 r., 18. Andr. de Visser 13 r., 19. B. J. de Meij 13 r., 20. C. Diele man 12 r., 21. Abr. Wouters 12 r., 22. L. Wisse 11 r„ 23 W. Wisse 7 r. De meeste volgringen had de heer P. Cevaal WJz. (9 r.) De beker van burgemeester P. Daniëlse won de heer J. de Pagter Jr. De heer W. J. Cevaal Pz. behaalde de beker van Van der Have, de heer Abr. Cevaal Iz. de beker van de Hengelose Bier brouwerij; de heer P. Cevaal W.Jz. de beker van de zaadhandel De Jongh uit Goes. De medaille van de Henge- losche Bierbrouwerij won de heer L. Wisse, de tulband van de heer M. G. Zandee behaalde de heer J. Ce vaal Iz. en de pollepel de heer W. J. Cevaal Pz. De heer P. C. Diele man schonk een medaille voor de jongste rijders, die gewonnen werd door de heer P. Cevaal WJz. GRIJPSKERKE Collecte De i 1 de gemeente Grijpsfcerke gehou den collecte t.b.v. de Stichting „Sa- kor" (Samenwerkende KinderbeScher- mmgs Organisaties) bracht 25,20. op. WESTKAPELLE „Spelavond" voor de jeugd Donderdagavond zal in het Vereni gingsgebouw „Westkapelle herrijst" te Westkapelle vanaf 7.15 n.m. voor jongens en meisjes van 5 t.m. 12 jaar een spelavond worden gehouden. Men zal o.m. diverse dansspelletjes beoefe- RAAD VROUWENPOLDER „Gastenstatistiek" heeft een gunstig verloop De raad 'van Vrouwenpolder kwam onder voorzitterschap van burgemees ter A. de Kam in openbare vergade ring bijeen. De voorzitter deelde mee, dat de kortgeleden ingevoerde gasten statistiek thans een zeer gunstig ver loop heeft. Aan het bureau personeelsbeheer en organisatie van de .vereniging van Nederlandsche Gemeènten werd op dracht gegeven om een moderne loon- techniek voor de gemeentewerklieden voor te bereiden. De geloofsbrieven van de nieuwbe noemde raadsleden werden onder zochten akkoord bevonden. De jaarwedde van de schoonmaak ster yan het gemeentehuis en het ver enigingsgebouw te Vrouwenpolder werd nader herzien en op een hoger bedrag vastgesteld. De rekening van de vleeskeurings dienst Kring Oostkapelle over het dienstjaar 1957 werd goedgekeurd. In verband met het feit dat de burge meester belast is met de tijdelijke waarneming van het ambt van burge meester dér gemeente Serooskerke (W.) werd besloten om aan de le ambtenaar ter secretarie een tijde lijke salarisverhoging toe te kennen in verband met de grotere verant woordelijkheid en de meerdere werk zaamheden. Bij de rondvraag stelde de heer Lou werse een vraag over de brandput te Gapinge. De heer De Vos wees op de slechte toestand van het hek bij de Ned. herv. kerk te Gapinge en op de putten in de Dorpsstraat te Gapinge, die -veroorzaakt zijn door aansluiting op de in deze straat aanwezige riole ring. Na afloop, der vergadering werd een excursie gemaakt en een bezoek ge bracht aan de thans geheel voltooide zuiveringsinstallatie .te Vrouwenpol der. Tevens werd een bezoek gebracht aan de in uitvoering zijnde wegen, nl. Noórddijk en Vroondijk, waarbij te gelijkertijd de activiteit óp de diverse kampeerterreinen in ogenschouw werd genomen. Burgerlijke stand MIDDELBURG P. F. Vader—de Waal, z.; C. M. Langen- huijzen—Fllpse, z.; V. Clarijs—van Eeke- len, z.; M. A. H. Meulenbroek—Damen, z.; C- Qyist—Neuféglise, z.; H. A. M. I. van den Berg—Holstege, d.; E. Brekhof— Geurts, z,; L. J. Veerman—Koëts, z A. C. Phil—Kramer, z ,- C. dé Buck—Volkers, d.; L; Börtier-rWUleboofdse, z. Ondertrouwt): J. W.- Tissink, 21 j. en J. Maljaars, 18 J.; P. Baan, 19 j. en C. Cop- poolse, 18 j.: J. A. Meijeren, 23 j. en A. Marquardt, 19 j.; F. J. A. Jonckheere, 23 j. en;J.Th. vah Dongen, 22 j. Getrouwd: J. 'van'dén Berg, 40 .1. en S, Pleijte', 21 j.'; C. Geluk, 48 'J. en A. P. de Jonge, 43. j.; A A.,Brevet, 44 .1. en A. Breyéf, 28 j.; W. dé Klerk, 20 J. en F. de Koning, 23 j.;,B. .Klos, 34 j. en T. Kuijper, 37 j. Overleden: J. J. van Heulen. 87 J. wed. v. M. C.'de Vroen: Ph. van Goethem, 69 j. e. v. E. van Damme; A. de Vos, 65 J. Motor met. zijspan sloeg over de kop Op de Zeedijk bij Westbout in Burgh reed een motorfiets met zijspan be stuurd door De B. uit Tilburg, bij een uitwijkmanoeuvre in 'n gat en sloeg over de kop. Mevrouw De B., die in het zijspan zat, brak een sleutelbeen en beschadigde twee ribben. Nadat dokter Stenger eerste hulp had ver leend," wérd zij naar het ziekenhuis te Zierikzee overgebracht. De motor werd beschadigd. (Slot van pag. 2) De. officier van justitie noemde in zijn requisitoir deze zaak triest en betreurenswaardig. „Het gaat hier om een algemeen geacht ingeze tene, die helaas niet heeft willen luis teren naar adviezen, zoals die o.a. door de Kamer van Toezicht zijn gegeven. Hij heeft gedacht: ik trek dat alles wel recht. Indien hij even wel naar goede raad geluisterd had, dan was er niets gebeurd". Mr. Van der Dussen ging de punten van de tenlastelegging na en verklaarde ten aanzien van het punt verduistering, dat het hem niet om het bedrag ging, maar om de onjuiste manipulatie. „En deze handeling nu acht ik bin nen de perken van verduistering val len". Bij het bepalen van de straf maat zal echter het accent dienen te vallen op het eerste punt, de vals heid in geschrifte, aldus de officier, die voorts stelde dat deze gehele zaak gezien moet worden tegen de achter grond van het door de deskundige Jansen uitgebrachte rapport over de wijze waarop hier het beheer is ge voerd. „Het lichtvaardig optimisme van betrokkene die overigens een vakbekwaam notaris is is hem noodlottig geworden". Hierna formuleerde de officier de ei6: drie maanden en ontzetting uit het ambt. VERDEDIGING De verdediger, mr. F. W. Adriaanse zinspeelde er in de aanvang van zijn pleidooi op, dat deze zaak nu voor de strafkamer diende, vóórdat er disciplinair een uitspraak was ge daan. In dit verband vroeg hij zich af of de door de officier gevraagde 'ontzetting uit het ambt niet veel meer een zaak was voor het hof van discipline voor de notarissen, in casu het Haagse Gerechtshof. Vervolgens ging mr. Adriaanse uit voerig op het punt verduistering in. Hier kon geen sprake zijn van ver duistering, aldus pleiter, omdat het „oogmerk van wederrechtelijke toe- eigening" geheel en al ontbrak. In nalatenschappen komen nu eenmaal fluctuaties voor: nu eens is de nota ris debiteur, doordat hij allerlei heeft voorgeschoten, dan weer is hij credi teur. „Het was onjuist om het opne men van het spaarbank-tegoed niet te boeken, maar dat valt allerminst binnen verduistering." Ten aanzien van dit punt kon mr. Adriaanse slechts tot vrijspraak concluderen. Over de valsheid in geschrifte ver klaarde pleiter niet te willen ontken nen, dat het hier om een ernstige fout ging. Toch wilde hij met nadruk er op wijzen, dat notaris V. nooit één cliënt tekort heeft gedaan. Men kan hem hoogstens verwijten, dat hij met de afwerking van sommige za- keji wat traag was. In :dit verband wees mr. Adriaanse op het grote te kort aan kandidaat-notarissen. Overi gens meende Spreker, dat deze zaak veelmeer op het terrein van de Ka mer van toezicht lag. Voorts betoogde pleiter, dat notaris V. zeker niet met geld heeft gesme ten. Hij nam in 1946 het notariaat over met een tekort in een tijd, dat Vlissingen geheel kapot was. Inmid dels is het tekort ingelopen en het bedraagt thans slechts enkele tien- Aalsdijk .1.0 v. Port Said nr. Halifax. Alcor 10 te Antwerpen. Alamak 11 te Rotterdam. Alcyone 8 te Rotterdam. Aldabi verw, 13 vn. ;Buenos Aires nr. Rotterdam. Alphena li te Rio de Janeiro. Alphacca 8 vn. Baltimore nr. Philadelphia Alphard 9 vn. Bremen nr. Hamburg. Amerskerk p. 8 Kp. Blanche. Annenkerk 8 te Antwerpen. Arendskerk 11 te Sydney. Arnedijk 8 400 ml. n.o. Bermuda. Asmidiske 8 310 ml. z.o. Kp. Race. Bengalen 10 te Koeweit. (Slot van pag. 1) kerde dr. Korringa ons. De Ame rikaanse gast voegde daar nog aan toe, dat hij zeer goede resul taten had behaald met de clams, welke straks ook in de praktijk zullen worden toegepast. Als ze hun prille jeugd in de kwekerij doorbrengen, heb je na ruim 2 '/z jaar een volwassen clam, aldus dr. Loosanoff. Tijdens de causerie, welke dr. Loosa noff gisteravond in hotel Nolet te Yerseke hield voor een groot aantal oesters- en mosselkwekers, vertelde hij hoe 't het vaatje Zeeuwse oesters is vergaan, dat hij in '49 van dr. Kor ringa toegestuurd kreeg. „Ze dóén; het bij ons uitstekend", was zijn oom- mentaar. „Dank zij een kunstmatige cultuur zijn we nu reeds aan de zes de generatie toe". Aan de hand 'vdn kleurendia's liet dr. Loosanoff -ook zien. dat onze oesters in Amerika; uitstekend, gedijen. „Wij hebbeiv uw zeebanket niet alleen kunstmatig gëx kweekt, maar het. ook in de natuur uitgebet, namelijk in de noordelijke, staat Maine. De oesters planten zich daar uitstekend voort en groeien thans overal op dé rótsen, vertelde, hij de kwekers. Dr. Loosanoff had het echter niet aL leen over Zeeuwse oesters, want egn groot doel van zijn causerie was ge-i wijd aan dé toepassing van de kweek-- methoden ln zijn laboratorium te Mü- ford. Het gebouw is opgetrokken in de onmiddellijke nabijheid van een jachthaven, aan een zeearm gelegen. „De temperatuur is ongeveer gelijk aan dio van de Oostersclielde", zei de inleider. Dat er ook prima resultaten, war den geboekt, moge blijken uit het feit, dat in het laboratorium te Milford oesters worden gekweekt, die goed zijn voor circa 30 mil joen eieren. „Wij. zijn al blij als we een miljoen eieren van één oester hebben" zei dr. Korringa, die voor een vlotte en gedegen vertaling van dé causerie zorgde. In het tweede gedeelte van zijn lezing belichtte de Amerikaanse visserijspe cialist nog de oestercultuur zelf. Zo deelde hij mee. dat zijn laboratorium momenteel proeven neemt om de kwaliteit van de oestergronden te verbeteren, waarbij gebruik wordt gemaakt van een plastic zeil. Voorts kreeg men nog een „stofzuiger"-boot (e zien, waarmee de oesters en clams yan de banken worden opgezogen. Een prima methode die in de praktijk beter voldoet dan de korren, verklaar de Amerikaanse gast. Er ontstaat daardoor namelijk minder schade aan cle gronden. Dr. Loosanoff ging ook dieper in op de bestrijding van de zëesterren, in Amerika de grootste vijanden van de oesters. Met speciale toten wordt op deze schadelijke dier tjes gevist, die dan ook bij duizenden het koele oceaanwater moeten ver- tuilen voor gloeiend heet water uit de stoommachine. Op deze wijze worden de zeesterren zoveel mogelijk uitge roeid. Sprekende over de toekomst voorzag dr. Loosanoff, dat met de jaren de gewone oesterpannen zullen verdwij nen. Zij zullen plaats moeten maken voor pannen van plastic, die men ge makkelijk elite vorm kan geven. Voorts was hij van mening, dat ook de hogere waterlagen en dus niet al leen de bodem zal worden benut voor. het kweken van oesters. duizenden gulden. Thans staan ook vrienden van de notaris klaar om dc helpende hand te bieden. Wanneer nu een vrijheidsstraf zou volgen, dan is het met de carrière van betrokkene uit en behoort reclassering tot de onmogelijkheden. Pleiter hoopte, dat de rechtbank daarmee rekening zou houden. Tenslotte legde mr. Adriaanse een lijst over van Viissingse ingeze tenen, die nog eens hun vertrou wen jegens notaris V. hadden uit gesproken. Op deze lijst - kwamen de namen voor o.a. van de burge meester van Vlissingen, van een lid van Ged. Staten enz. Na het pleidooi kwam de president nog terug op de kwestie van het spaarbankboekje. „Waarom toch hebt U dat bedrag toen niet geboekt?" Notaris V.: „Ik kan dat niet meer re construeren". President: „Het lijkt er toch maar op, dat U dit gedaan hebt om voor uw privé-uitgaven op dat ogenblik geen beroep op dc kas van uw kantoor te moeten doen..." Tenslotte was aan notaris V. het laatste woord. Hij verklaarde met diepe ontroering de eis gehoord te hebben. „Ik betreur alles ten zeerste. Maar ik verklaar met de hand op het hart, dat ik niemand heb bena deeld. Ik heb ook niet geweten straf rechtelijk in overtreding te zijn". De hëer V. wees er nog op, dat het te kort in zijn notariaat zeker met 20.000 is afgenomen, terwijl er bo vendien nog stille reserves zijn. Hier na bepaalde de president de uit spraak op donderdag 21 augustus. Bloemfontein verm. 22 yn, Amsterdam nr. Durban. Caltex Arnhem B 25 n.\y. Burlings. Caltex Delft 9 vn. Bahrein nr. Bandar Mashur. Caltex Nederland 8 vn. Port Arthur nr. Antwerpen. Camitia 10 vn. Goodhope nr. Curasao. Carillo 11 te Santa Maria. Cartago 10 te Liberator. Castor 8 vn. Porto Ordaz nr. Rotterdam. Crania 8 te Curacao. Dordrecht 9 te Dakar. Esso Nederland 8 60 ml. n. Alexandrie. Greta p. 8 Bornholm. Groote Beer 8 8 ml. vn. Start Point. Heemskerk 9 vn. Amsterdam nr. Bremen. Holendrecht 8 370 ml. n.n.o. Flores. Ivoorkust 10 te Amsterdam. Jagersfontein 10 te Kaapstad. Japara 8 135 ml. o. Tandrahead. Kara 9 te Pernis. Kellia 10 vn. Port Said nr. Algiers. Khasiella 9 vn. Manilla nr. Singapore. Kloosterdijk 8 572 ml. na.o. Kp. Race. Korenla 11 to. Gotenburg nr. Rotterdam Kreeft 10 vn. Wabana nr. Rotterdam. Kryptos 8 480 ml. z.o. Cayenne. Kyllx 8 vn. Curagao nr. Buenos Aires. Lemalre 8 300 ml. z. Ceylon. Lemsterkerk 8 te Port Said. Loenerkerk 1 te Genua. Maasdam verw. 15 te Southampton. Maaskerk 9 te Calcutta. Meliskerk 10 te Bremen. Merwede 8 60 ml. w. Gibraltar. Molenkerk 10 te Duinkerken. Musilloyd verw. 13 te Port Said. Mijdrecht 8 50 ml. o. Rass al Hadd. Naess Commander 8 120 ml. o. Algiers. Naess Lion p. 8 Algiers. Oldekerk 9 vn. Rotterdam nr. Kobe. Muiderkerk 10 vn. Rotterdam nr. Mar seille. Maasdam verw. 16 te Rotterdam. Omala 8 te Punta Cardon. Ridderkerk 8 vn. Calcutta nr. Cochin. Rijndam 9 vn? Rotterdam nr. New York. Salstiga 8 vn. Port Said nr. Port Soedan. Senegalkust 10 le Antwerpen. Slbajak 9 tc Rotterdam. Slamat 10 te Barcelona. Schelpwijk 8 110 ml. n.n.o. Curacao. Stad Rotterdam p. 9 Finisterre. Stad Schiedam 9 60 ml. w. Ouessant Statendam 9 te Rotterdam. Steenwijk 8 330 ml. z.o. Kp. Sable. Straat Lombok 8 te Durban. Tabinta 10 vn. Marseille nr. Genua. Telamon 8 vn. Willemstad nr. Havana Tibia 11 vn. Abadan nr. Mombasa. Willem Ruys 10 te Quebec. Zaanlcerk 12 te Shanghai. Zuiderkruis 11 te Las Palmas. Zuiderkerk 8 729 ml. z.w. Minicol. Statendam verm. 19 vn. Rotterdam nr New York. Willem Ruys 11 te Montreal. Slbajak verm. 23 vn. Rotterdam nr. Syd ney. Marktberichten VEEMARKT ROTTERDAM 12 augustus. Aanvoer in totaal 1759. Vette koeien en ossen 1088. Varkens. 671. Vette koeien 295—320 270—285 250— 26 Varkens (lev. gew.) 187 185 183 Vette koeien: Aanvoer korter, handel goed, goed prijshoudend, primas boven notering. Varkens (lev. gewicht): Aan voer iets meer, handel vlug, prijzen wat hoger, enige prima exemplaren boven notering. G.A. 11 augustus. Aardappelen: Bintjes, bon ken 10.10—11.20, grote 6—9.20, drielingen 2.304.20, Climax, bonken 8.208.30, grote 6.30. Doré's, bonken 8.90—9, grote 9.40, drielingen 5.90. Eigenheimers, bonken 9.80, grote 9.70—10.30, drielingen 2. Eerste lingen, bonken 11.20—13, grote 9.10—11.70, drielingen 5.50—6.10. Koopmans Blauwe, grote 8.5011.10, drielingen 2.90, kriel 0.70. Fruit: Early Laxton H II 59—1.05, fabriek 43—1.00, afwijkend 42. Washington I 76— 97, n 60—79, fabriek 53—64. Czarprulm I 71—90, n 52—72, fabriek 47. Reine Claude dOuiliins 74—1.01, fabriek 57. Ontario H 1 96—1.04, H II 87—92, fabriek 54—83, afwijkend 27, val 35—57. Oranje Ananas 51-!-1.24. Perziken per stuk: 4—39. Perzi ken per kg: 1.03. Duitse Zure 1.21—1.30. Suikermeloen 97—1.25. Netmeloen 36—97. Ananasmeloen 72—1.29. Witte bessèn 36— 737. Rode bessen II 1.28. Kruisbessen II 41—72. Druiven 2.00—2.07. Bramen 37—51. Pree. de Trev. H 65-70 58, H 60-65 44—58, H 55-60 41—57, H 50-60 51, H 50-5 37, H 50-50 46, H II 39, keuken 37—41, fabriek 22—35, kroet 14—23. Perzikrode zomerappel H 65- 70 45, H 60-65 44, H n 28, keuken 35, kroet 15—19. Yellow H 65 op 41—44, H 60-70 33, H 60-65 34—42, H 55-65 31—33, H 55-60 23— 32, H 50-55 21, H I 38, H II 18—22, keuken 2844, fabriek 13—22, kroet 8—18. Early Victoria H 60-65 19, H 55-60 21, H I 24, keuken 8—24, fabriek 17—18. Tomaten A 38—47, B 37—43, CC 29—38, C 27—39, bon ken 37—39. Perzikrode zomerappel 70 op 47, 60-70 37— 46, 60-65 47, 50-60 30, H 24—27, keuken 28 —42, fabriek 20—21, kroet 18. Groenten: Dubbele bonen 20—57. Bloem kool A 13—46, B 10—22, C 14. Snijbonen 33—73. Andijvie 7—15. Uien kg 2—10. Sla A 6—14, idem B 6—12. Bospeen 16—23. Waspeen 6—32. Breekpeen 7. Augurken A 83—91, idem B 43—86, idem C 14—56, ?idem D 3—15, idem E 2—27, idem bom men 3. Sav. 6—15. Rabarber 11—19. Kro ten 5—9. Spinazie 4—18. Rodekool 6—9. Rammenas 9. Prei 3015. Postelein 40— 44. Wittekool 20. Komkommers A 13—24, idem B 8—19, idem C 3—15, idem D 8, idem krom 10, Pronkbonen 41—51. VISMIJN VEERE II augustus. 699 kg exportga malen 1.49 3-62. 810 kg schar 16—28. 148 kg bot 16— 20. 213 kg schol 21—16. 253 kg tong 1.40— 3.81. 4 kg rog 37. 4 kg tarbot 158. 21 kg poon 17—18. 93 kg wulk 16—32. 1 kg pa ling 1.78. 863 kg doorgedraaide vis. Rotterdam, 11 augustus. Op de heden ge houden termijnmarkt voor aardappelen te Rotterdam gingen in totaal 65 'contrac ten om. Hiervan gingen er 13 naar de sector consumptie-aardappelen Bintje 35 mm klei en wel op augustus 13 contr. tegen f 10.30 en l tegen f 1020. Februari trok 1 contr. tegen f 12 en maart 4 tegen f 12.40 en 5 tegen f 1250. April haalde 2 contracten op f 1250 en 7 op 13. In de overige rassen ging bij de con sumptie-aardappelen niets om. Voor Ei genheimers bestond weinig belangstel ling. Bij Bintje „45 mm" lagen de laat- cn blednoteringen te ver- uiteen zoals dit eveneens het geval was bij Voran „35 mm zand". De omzet bij de pootaardappelen bedroeg 32 contracten, waarvan er 6 gingen naar Bintje „e" en wel op 6 oktober 3 tegen f 17 en 8 op november tegen f 1720. Eerstelingen „e" 35/50 mm kwam tot 9 contracten, 4 november f 1550 en 5 no vember tegen f 15.70. De stemming was nauwelijks prijshoudend. Sirtema „e" kwam tot zeven contracten, alle op november tegen f 19 en Voran „b" bleef in een vaste stemming met 10 contracten op november tegen f 13. VEILING SINT-ANNALAND 11 augustus. Doré, bonken 7, gewone I 11.10—11.21 Eigenheimers, bonken 9..30, gewone 1 A 10.36—10.50, gewone I'10.25— 10.36, gewone n 7—9.99. Drielingen 5J5- 5.38. Bintjes, bonken 12—12.60, gewone I 9.66—9.98, gewone n 7.80-9.20, drlelinger. 3.93, Aanvoer 160 ton.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3