sm PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WK Amerikaanse lof in laboratorium voor oesterproef te Wemeldinge Irak zal deelnemen aan Arabische olie-conferentie te Cairo Vandaag... KR0ESJTSJEW: V.N. KUNNEN WEG BANEN NAAR TOP Fondsen van Arabische Liga worden vrijgegeven Door het secretariaat-generaal der Arabische Liga is bekendgemaakt, dat Irak deel zal nemen aan de Arabische olieconferentïe, die in november a.s. te Cairo zal worden gehouden. Onder het oude bewind had Irak steeds ge weigerd aan deze conferentie, die reeds in 1956 door Egypte was voorge steld, deel te nemen. Deze afwijzende houding van Irak en de terughou dendheid van Saoedï-Arabië hebben het steeds voor de vorstendommen Koeweit en Qatar moeilijk gemaakt deel te nemen aan de besprekingen over „de eenmaking van de voorwaar den, waaronder de exploitatie van de Arabische olievelden geschiedt, „zoals het officiële doel van de conferentie heet. De conferentie is reeds driemaal uit gesteld. Men meent te weten, dat de Arabische Liga niet zeker was van de deelneming der grote Arabische olie landen. Volgens sommige waarne mers zal de deelneming van Irak het president Nasser van Egypte thans mogelijk maken te beginnen met een gemeenschappelijk offensief van alle landen van het Midden-Oosten tegen de „buitenlandse exploitatie van de Arabische bodemschatten". Stilte in Breskens In Breskens is het sinds kort op merkelijk stil. De bedrijvige plaats van weleer is door de verplaat sing van de veerhaven een gemeen te geworden, die afzijdig van het grote verkeer ligt en die thans niet zo heel veel mensen meer ziet ko men. Het is een verandering als van de dag naar de nacht. En men zou haast geneigd zijn om de huidige sombère sfeer van dit dorp te karak teriseren, zoals een middenstander ter plaatse het deed tijdens een ge sprek, dat wij met hem hadden, na melijk met de noodlottig klinkende frase: nacht over Breskens..... Maar men wil gelukkig die nacht niet afwachten. Dc Bressiaanders be grijpen, dat de strijd om de veerha ven is verloren en dat nu gepoogd moet worden uit dit verlies nog enige winst te halen. Vandaar dat men contact zocht met de dii-ecteur-genè- raal voor de middenstand, vandaar ook dat men mede op diens ad vies wil trachten een vorm te vin den, waarin de Breskense gemeen schap kan samenwerken om iets nieuws te bereiken. Daarbij gaan de gedachten uit naar een goed geoutil leerde badplaats, omdat daarvoor mogelijkheden aanwezig zijn: er zijn reeds hotelbedrijven en voorts deed de regering de toezegging dusdanige voorzieningen te treffen, dat de aan leg van een boulevard met hotelbouw mogelijk wordt. Het nieuwe devies van Breskens is nu: handen uit de mouwen! Dat klinkt hoopgevend. Maar toch moet men zich afvragen of het nu allemaal wel zo goed zal gaan. Want het is duidelijk, dat de ontwikkeling van een badplaats of van een toeristisch centrum niet een zaak is van één. twee jaar. Vooral niet in dit geval, waar nog geen klaarheid heerst over de situatie rond de zeewering. Nu kan minister Algera wel beminnelijk meedelen, dat rijkswaterstaat hier extra-voorzienin gen zal treffen, maar het is nu een maal realiteit dat die voorzieningen niet in drie maanden gereed kunnen zijn. Met andere woorden: 't zal nog wel geruime tijd duren vóórdat de Breskense middenstand en hotellerie hiervan de vruchten kunnen plukken. En de directeur-generaal van de middenstand kan nu wel opgewekt aan het plaatselijk comité verklaren alle steun te zullen verlenen als men maar met plannen bij hem komt, toch zal het in elk geval nog wel en kele jaren duren vóórdat de uitvoe ring van deze plannen een feit is. Daarom zou Breskens vooral in de eerstkomende jaren wel eens een moeilijke tijd kunnen meemaken.. Zonder nu de toezeggingen van minister Algera te willen klei neren, zonder de medewerking van de directeur-generaal voor dï middenstand ook maar even in twij fel te trekken, vragen wij ons toch af of de regering ten aanzien van Breskens wel 'n juiste politiek voert, Er is harerzijds op gewezen, dat de verplaatsing van de veerhaven een rechtmatige overheidsdaad is, zodat directe steun afgewezen moet wor den mede in verband met de daaraan verbonden consequenties. Maar men vergete niet, dat hier een gemeen - schap als geheel is getroffen, zelfs voor de tweede maal in nog geen vijftien jaar. Breskens is toch wel een heel bijzonder geval.... Wanneer nu zou blijken, dat het in de eerstkomende jaren in deze ge meente armoede wordt, dan is het te hopen, dat de regering niet aan haar thans ingenomen standpunt vast houdt en dat zij op zijn minst over- bruggingsmaatregelen zal overwegen. Overigens: moge men thans in Bres ken inderdaad tot samenwerking ge raken, want in het verleden is dat niet altijd mogelijk gebleken. Een samenwerking, waardoor mogelijk tot stand kan komen, datgene wat men zich nu voorstelt. Wellicht zou het dan met de „nacht over Bres kens" nog meevallen. De tijd zal het leren...u De Arabische Liga heeft inmiddels reeds adhesiebetuigingen van Koeweit en Qutar ontvangen. De Liga verwacht ook van Saoedi- Arabië een dergelijke betuiging nu president Nasser en koning Saoed zich hebben verzoend. De Sowjet- Unie heeft doen weten dat zij met belangstelling de werkzaamheden van de conferentie zal volgen. Zij zal als waarnemer aan de confe rentie deelnemen. Aan de Arabi sche olietentoonstelling, die tege lijk met de conférentie wordt ge houden, zal de Sowjet-Unie even eens deelnemen. Zij zal hier o.a. zwaar materieel exposeren. Fouten goedmaken In een boodschap aan de secretaris generaal van de Arabische Liga heeft Ie Iraakse premier, generaal Abdel Karim Kassem gezegd, dat Irak voor taan met alle middelen de Liga zal steunen. De Iraakse republiek, aldus Kassem, wil de fouten van het verle den goedmaken en ertoe bijdragen, dat de Liga 'n zuiver nationalistische Arabische instelling blijft. De regering van Irak heeft besloten de fondsen van de Arabische Liga in Irak.te deblokkeren. Ter delging van haar schuld en voor achterstallige contributie heeft de-Iraakse regering de secretaris-generaal van 'de Liga. reeds een eerste bedrag van 145000 Egyptische ponden laten overmaken. Bladen verboden De Iraakse regering heeft maandag het nieuwste nummer van het Egyp tische tijdschrift „Rose el Joessef" verboden, omdat het een onjuiste voorstelling van zaken zou hebben gegeven over de revolutie. Verder werden een Syrisch dagblad en twee Libanese bladen verboden. Twëe Iraakse bladen, de „El Achbar" en de „El Nas", werd een verschijnings verbod opgelegd. Uit Bagdad is maandag een vlieg tuig naar Cyprus vertrokken met de eerste groep van 48 Engelsen van de basis Habbanija in Irak, die sinds de opstand van 14 juli in Irak geiso- leerd zijn. De groep bestaat hoofd zakelijk uit vrouwen en kinderen van Engelse vliegers wier diensttijd Irak is verstreken. H is het 60 jaar geleden, dat H tsaar Nicolaas n van Ruslqnd alle staten opriep tot een alge- mene vredesconferentie te Den Haag. m lllllllllllllllllllllllllIllllllIllllllllllllllllllIlllllllllllllli Prinses Wilhelmina dankte voor herdenking koningin Emma H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft gisteravond voor de zenders Hilversum I en Hilversum n de volgende toespraak gehouden: „Bijzonder erkentelijk voor de hartelijke wijze, waarop de 100ste geboortedag van ittijn geliefde moeder herdacht is, wens ik mijn vreugde daarover langs deze weg tot uit drukking te brengen. De bloemenhulde haar gebracht, de korte plechtig heid in de Nieuwe Kerk te Delft waren een schone uiting van de gevoelens, die bij zovelen voortleven. Treffend zijn de artikelen door de grote meer derheid van de pers, aan haar gewijd, evenals de persoonlijke brieven, die ik mocht ontvangen. Zij alle getuigen van zoveel fijn gevoel en zoveel be grip en waardering voor haar persoonlijkheid, voor haar streven, voor het doel dat zij zich in haar leven gesteld had; bovenal, van haar liefde voor haar volk. Wat zij voor mijn man en mij en voor ons kind geweest is, is niet onder woorden te brengen. Haar voorbeeld leve nog lang in ons aller herinnering .voort". De rede werd voorafgegaan door het volkslied van Waldeck-Pyrmont ge speeld door het Radiophilharmonisch Orkest, en besloten met het Wilhel mus. De Russische president, maarschalk Klementi Worosjilow, is per vliegtuig in Brussel aangekomen voor een 'drie daags bezoek aan de Wereldtentoon stelling. De foto laat zien hoe hij op liet Érusselse vliegveld Meisbroek werd verwelkomd door koning Bou- deivijh (links). Het Russsiche pavil joen op de Expo is voor het be zoek van de president een dag ge sloten geweest, omdat het grondig moest worden schoongemaakt. Zal een Amerikaans mariniersbataljon Libanon verlaten? In Amerikaanse militaire krineen in Beiroet is maandag gezegd, dat de terugtrekking van een marïnebatal- jon uit Libanon in de volgende paar dagen „zo goed als zeker" is. Kringen in Washington hebben de vorige week gezegd, dat gedacht wordt aan het terugtrekken van ongeveer 2000 man uit Libanon, Het is bekend, dat het Amerikaanse, ministerie van buitenlandse zaken er bij het ministerie van defensie op heeft aangedrongen, tenminste als symbool een aantal soldaten uit de Libanon terug te trekken, voordat de algemene vergadering van de Ver. Naties woensdag het vraagstuk van het Midden-Oosten in behandeling neemt. Iri totaal hebben de Ver. Sta ten op liet ogenblik ongeveer 14.800 soldaten en mariniers in de Libanon staan. BRIEF AAN MACMILLAN Verontschuldiging voor ommezwaai na bezoek aan Peking De Sowjet-premier Ivroesjtsjew heeft in een brief aan zijn Britse collega MacMillan, de hoop uitgesproken, dat de buitengewone vergadering van de algemene vergadering der Ver. Na ties op woensdag opgewassen zal zijn tegen het werk dat haar wacht en dat zij daardoor in aanzienlijke mate de weg zal vrijmaken voor een top conferentie van staatslieden uit Oost en West. De dringende noodzaak voor. een der gelijke conferentie blijkt steeds dui delijker uit de gebeurtenissen in het Midden-Oosten, aldus Kroesjtsjews brief, die een antwoord is op een brief van MacMillan van 7 augus tus over de kwestie Van besprekin gen over het Midden-Oosten. Functionarissen in Washington ver klaarden maandag, dat zij niet veel nieuws konden ontdekken in Kroesj tsjews jongste brief. Diplomatieke waarnemers in Lon den merken op. dat het grootste deel van Kroesjtsjews brief een Doden bij spoorwegongeluk in staat New York In de buurt van Sloatsburg, een klein stationnetje op ongeveer 60 kilometer van New York, zijn twee passagiers- treinen van de „Erie Railroad" op elkaar gereden. Volgens de politie werden vijf personen gedood en veer tig gewond, onder wie twaalf ernstig. Het ongeluk is het gevolg van hét feit, dat een van de treinen op het station van Suffern niét is blijven wachten op de andere. ZEEUWSE KWEKERS KREGEN BEZOEK Mogelijkheden voor teelt van de Clam in Oosterschelde „De Nederlanders zijn ongetwijfeld op de goede weg met het kunstmatig kweken van oesterlarven tot zeer jonge oesters". Dit vertelde ons maandagmiddag de Amerikaanse pro fessor dr. V. L. Loosanoff, directeur van het Amerikaanse Visserijlabora torium in Milford (Connecticut), na dat hij kennisgenomen had van de gang van zaken in het visserijlabora torium te Wemeldinge. „Ik ben wer kelijk getroffen door de grote ernst,, waarmede de onderzoekers hun werk verrichten en door de resultaten die hier reeds zijn bereikt. Eén van hen is er zelfs in geslaagd larven op te kweken tot broedval en dat heeft nog niemand vóór hem gepresteerd. Overigens ben ik van mening, dat de ze wateren hij doelde op de Ooster schelde grote mogelijkheden bie den voor het kweken van een Ameri kaans schelpdier, de Clam, zo ver klaarde deze Amerikaans yisserijdes- kundige. De 58-jarige dr. Loosanoff ordende 'ijdens het praten een serie kleuren dia's, die hij nog dezelfde avond zou vertonen bij' de lezing over het kunst- natig kweken van oesters in Ameri ka voor een groot gezelschap van Versekse oesters- en mosselkwekers. De proeven die in het Wemeldingse aboratorium worden genomen zijn belangrijk voor de toekomst van de bedrijven. Men is van onderaf begon nen en de resultaten die men tot nu oe heeft bereikt, wettigen een zeker botimisme. Het duurt nog lang alvo- ■ens een definiief antwoord kan wor- De Amerikaan dr. V. L. Loosanoff, directeur van het Visserijlaborato rium te Milford toonde tijdens zijn bezoek aan het laboratorium te We meldinge grote belangstelling voor de hier gedane onderzoekingen. (Foto P.Z.O. den gegeven op de vraag of men er uiteindelijk in zal slagen de kweek van oesterbroed in de hand te houden en de richtlijnen aan te geven om de kleine oester te doen opgroeien. Zo als de zaken er thans voorstaan kan ik niet anders zeggen dan dat de on derzoekers óp de goede weg zijn". Een hoopgevende uitspraak, zowel voor de oesterkwekers als voor de deskundige staf van het „lab". Opgetogen was dr. Loosanoff ook over hét feit, dat de bioloog drs. A. G. "Vlasblom oesterlarven heeft op gekweekt tot broedval. Tót nu toe moest men met het opkweken van de larven wachten tot de oester ze had uitgestoten. „Deze Hollander slaagt er echter in de larven zó van de oes ter weg te nemen", zei hij met een lichte verbazing in zijn stem. „It 's wonderfull M ogelijkheden „Ik geloof beslist, dat de Oosterschel de bij uitstek geschikt is voor de teelt van de Amerikaanse Clam, die ongeveer dezelfde grootte heeft als een oester, uitstekend va nsmaak en resistent is tegen alle mogelijke schadelijke invloeden", vervolgde dr. Loosanoff. Dr.-Korringa die jarenlang zulk een voortreffelijk onderzoekings werk heeft verricht in de Zeeuwse wateren en die de Amerikaanse vis serijlaboratorium-directeur thans op zijn reis naar deze provincie vergezel de, vertelde ons, dat deze schelpdie ren reeds verscheidene jaren in We meldinge worden gekweekt. Wanneer de proefnemingen in het Veerse Gat doorgaan, zullen we ongetwijfeld vragen of we ook an- ■dere waardevolle schelpdieren mo gen telen. Het ligt dan in de be doeling om ook clapis op te kwe ken in het Veerse Gat, zo verze- vervolg op pagina 7) verontschuldiging is voor het over stag gaan van de Sowjet-Unïe na Kroesjtsjews bezoek aan Peking, tien dagen geleden. Zij geloven dat de Sowjet-Unie nu ook deelne ming van communistisch China aan een topconferentie zal eisen. Vliegtuig na de start in brand gevlogen Eén dode en één gewonde Maandagmiddag omstreeks half vier is op dè vliegbasis Eindhoven een lesvliegtuig met straalaandrijving van het type T 33 („Shooting Star") van de Koninklijke Luchtmacht tij dens de start neergekomen en in brand geraakt. Een der twee inzitten den werd hierbij gedood, de ander gewond. Het toestel moet bij de start van de baan zijn geraakt het is daarna in brand gevlogen. Een der inzittenden slaagde er in uit het vliegtuig te kruipen. De ander kwam in de vlam men om. De gewonde heeft ernstige brandwonden opgelopen. Hij is naar een ziekenhuis te Eindhoven overge bracht. Omgekomen is de 26-jarige tweede luitenant L. N. van Dijk uit Eindho ven. Hij was gehuwd. De tweede in zittende was de 26-jarige vaandrig K. P. ten Hove uit Veldhoven. Het weer in Europa Volgens de weel-rapporten v n gister- avond- 7 uur- Helsinki, licht bewolkt. 20 gr. Stockholm, onbewolkt. 23 gr. Oslo, half bewolkt. 22 gr. Kopenhagen, licht bewolkt, 21 gr. Aberdeen, half bewolkt, 22 gr. Londen, half bewolkt, 23 gr. Amsterdam, regen, 22 gr. Brussel, regenbui, 24 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt, 24 gr. Parijs, onweer. 21 gr. Bordeaux, licht bewolkt, 21 gr. Grenoble, zwaar bewolkt, 31 gr. Nice, licht bewolkt, 25 gr. Berlijn, half bewolkt, 25 gr. Frankfort, onweer. 30 gr. München, zwaar bewolkt, 29 gr. Garmisch p., licht bewolkt, v 28 gr. Genève, regenbui. 31 gr. Locarno, half bewolkt. 29 gr. Wenen, zwaar bewolkt, 26 gr. Innsbruck, licht bewolkt, 31 gr. Rome, onbewolkt, 34 gr. Ajacclo, onbewolkt, 29 gr. Madrid, half bewolkt, 31 gr. Mailorca, onbewolkt. 34 gr. Algiers, onbewolkt, 37 gr. DE DILI VERWACHT. GEMATIGDE TEMPERATUREN Wisselende, bewolking met enkele verspreid optredende buien. Matige zuidwestelijke wind. Gematigde tem peraturen. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag opklaringen en op enkele plaatsen nog een bui. Matige wind tussen zuidwest en west. Tempera tuur overdag 18 19 graden Celsius Zeewater bijna 18 graden Celsius. Vooruitzichten: over het algemeen gunstig strandweer met opklarin gen. ZON EN MAAN 13 augustus Zon op 5.19 onder 20.10 Maan op 3.24 onder 18.44 den Boer, Adjunct: W. de Pagter. B I^BBm V 111 V H Hl lil JÊMWÊ IBS HH vBgy V V Hfl W W Is» H wM 1 Kleine advertenties (max. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. 23 cent p. regel met een minimum Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. va_ j_ Brieven of adres abonnementsprijs 56 cent per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN buTJu d bUd„ 2. cent mecr. week; f 0» p. k».: Ir. p. p. u, Middelburg, per kw. Losse nummers 15 cent. 'J"u Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b'.g.g. 3508 of 3546).; Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zienkzee, red, tel. 242j. adm. tel^2Q94 EENMAKING VOORWAARDEN OLIE-EXPLOITATIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1