Winkels zijn duur, toch is het goedkoop eten in Alaska v HELIPORT SGT. JAMES P. nettles FRANKRIJK LEIDT BURGER OORLOG-SPECIALISTEN OP OMVANGRIJK WITBOEK VAN OPSTAND TE BOEDAPEST IERLAND HEEFT NOG GEEN EIGEN T.V.-STATION ÜMi 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 11 AUGUSTUS 1958 Naar de top van Amerika. Wildernis biedt vele soorten vlees, vis, fruit en groenten de (Slot) DE BERGEN en ook wildernis (waaruit Alaska grotendeels be staat) kun je in elke stad op korte afstand zien. En toch hebben de hoofdstad Juneau .en al die andere als stad aan geduide plaatsjes waaron der Fairbanks, Anchorage en Valdez de meeste din gen, die de moderne mens begeert. Er zijn goede scho len, medische zorg, moderne flatwoningen, bioscopen, ra dio zelfs televisie en zelfbedieningswinkels. door „Maar hoe krijg je dat wild onder schot?" wilde ik weten. „Gemak kelijk genoeg. Meestal "gaan we met een boot, soms ook wel met een sportvliegtuigje. Dat laatste is iets gemakkelijker, omdat je dan niet zo hoeft te zoeken. We nemen dan een rubberbootje mee en zoe ken bij voorkeur een poel op, waar een beetje beweging in het water is. De beste tijd voor zo'n onder neming is september. Het heeft dan al een paar keer gevroren. De berkebladeren zijn geel, die van de wilgen rood en da veenbëssestrui- ken hebben een mahoniehouten tint. Terwijl je dan zachtjes door het land. voortglijdt in je boot, zie je al op een afstand de chocolade bruine omtrekken van 'n eland op zoek naar zijn geliefde waterplan ten. Dat is het ogenblik, waarop we uit ons bootje glijden en ons wild voorzichtig over het natte zand benaderen. Als de eland zijn kop men, maar ik heb hier ook meer dan vroeger gemerkt, dat wij men sen, weinig meer zijn dan één van de vele soorten, die voor hun be staan worstelen". Vele groente soorten groeien in Alaska in het wilden ze zijn uitstekend! Daar zijn bijv. selderij, molsla, zu ring, e.d. die veel als sla worden gegeten. Populair zijn ook de bottels van de liefelijke wilde roos. die tien tot twintig keer meer vitamine-C be vatten dan de meeste sinaasappe len. Die bottels worden verwerkt tot purée, jgm en sap. En dan is er elk jaar weer een overvloed aan wilde aardbeien "en frambozen, aan bosbessen, veenbessen, zalmbes sen, vingerhoedbessen. Overigens is Alaska niet alleen het land van de zalmbes, ook van de zalm die dikwijls vijftig pond en meer weegt en van de forel. Iedereen, Juneau, de schilderachtige lioofd' stad van het territorium Alaska, heeft nog geen 10.000 inwoners. Het ligt op een smalle stroolc grond en lean zich alleen tegen de berghellingen op verder uit breiden. die maar een hengel kan vasthou den, gaat zo nu en dan eens uit vissen en hij vangt vrijwel zeker iets. r oor wie enige vaardigheid heeft is er dus geen voedsel probleem, zelfs niet als je weinig geld hebt. In het najaar schiet je genoeg wild, dat keu rig geconserveerd in de „natuur lijke" koelkast in staat stelt om er de winter mee door te komen. Wordt het te warm om proviand te bewaren, dan is er altijd verse vis in de zomer. Die zomer ik zei het eerder al is heerlijk in Alaska. De dagen zijn er dan extra zonnig en even oneindig lang als in Scandinavië. Wat de bezoeker misschien feven schrik aanjaagt, dat zijn de horden muskieten, die volop van begin tot hdlf juli losbreken. Daarna zijn ze veel minder talrijk, want tegen die tijd hebben de vele miljoenen trekvogels hun jongen gekregen... en die leven nu juist bij voorkeur op een muskieten-diëet! Trouwens muskieten worden eigenlijk pas lastig dat betekent: stekerig als je op ze gaat letten. Dat is een eigenaardige waarheid, die ik van een Eskimo leerde. Voor die tijd liep ik keurig verpakt in een overal, met handsohoenen aan en om mijn gezicht een net van het witte gaas, dat de naam „tarla tan" draagt. Maar nadat ik met die Eskimo had gepraat, liet ik een deel van mijn kostumering achterwege en toen ik er op lette, zag ik dat bijna iedereen in mijn omgeving dat deed. Ik bevond mij er wel bij en ik lean U verzekeren, dat ik daarna alleen te hooi en te gras nog eens duur muskieten ben gebeten! HANS YKEMA OVER die zelfbedieningswin kels hier naar Ameri- kaanse trant „supermar kets" geheten moet ik eerst iets zeggen. Niemand zou ze wil len missen. Maar veel mensen zouden eenvoudig niet langer in Alaska kunnen wonen, als zij er al hun eten moesten kopen. Want het eten in deze zaken wordt voor een groot deel uit de V.S. aangevoerd en het is hier een stuk duurder dan daarginds Daar staat dan gelukkig tegen over, dat Alaska in andere op zichten zo'n bijzonder goedkoop land is. De wildernis naast de deur betekent hier voor de mees ten ook vrijwel gratis vlees, vis, fruit en groenten. EEN kennis liet me een pracht van een bontjas zien. „Voor mijn vrouw gemaakt", lach te hij, „en ook voor de kinderen en mijzelf!" Iedereen kan immers een pelsdier schieten of desnoods één m een val vangen. In de meeste huizen ligt op de vloer dan ook wel een berehuid als ta pijt. En als men een beetje bui ten de steden komt, ziet men, dat de huizen vaak van balken zijn opgebouwd uit zelfgekapte bo men! Deze zelfde kennis, die een eind buiten Juneau woont, nam mij vol trots mee naar zijn voor raadkamer. Er stond een kleine koelkast, die op persgas werkte. „Maar het grootste gedeelte van het jaar kunnen we dit als koel kast voor ons wild gebruiken", merkte onze gastheer op. Hij wees om zich heen naar de grote planken langs de wanden, die net jes met linoleum bekleed waren en die goed geventileerd werden door tegenover elkaar geplaatste roosters. „Daar lag deze winter ons rendier-, elandr en schape vlees op", zei hij. Kunnen jullie zomaar, onbe perkt op jacht gaan", vroeg ik. „Niet helemaal", ant woordde hij, „maar de jachtwet laat de nodige speling. Voor elk lid \ran het gezin mag je één eland, eén rendier en één bergschaap schieten. Dat is meer dan je meest al nodig hebt". opheft, dekken we ons, maar ge leidelijk komen we dichterbij en we kiezen tenslotte een geschikte plaats om hem op te wachten. Ein delijk is het grote dier voldaan en het vlast weer naar de kant van het water. Als hij op de oever is schieten mijn vriend of ik en we zijn verzekerd van verscheide ne honderden ponden uitstekend vlees Is dat allemaal eigenlijk niet een beetje een wreed bedrijf?" meende ik. „Vroeger heb ik er ook zo over ge dacht", zei de Alaskaan, „maal ais je hier woont ga je dat gelei delijk anders zien. Eigenlijk voelde ik er nooit veel voor om het leven aan een medeschepsel te ontne- Veel pioniers in Alaska wonen zoals deze boer in de Manatuska- vallei. MAO-TSE TOENGEN TITO VERPLICHTE LECTUUR Oostelijke theoretici als voorbeeld (Van een speciale correspondent.) Sedert lange tijd reeds doet het Fran se leger al het mogelijke om zich in zijn strijd in de voormalige koloniën vroeger Indo-China, thans Alge rije, Kameroen en Madagaskar met meer succes aan te passen aan de eisen van een oorlog, die steeds meer gaat afwijken van het gebrui kelijke, traditionele wapengeweld. Sedert haar nederlagen tegen de Vietminh tracht de Franse legerlei ding iets te ontwikkelen, wat men „de theorie van de anti-revolutionai re volksoorlog" zou kunnen noemen. Een eerste uitvoerder van deze po ging om tegenover de revolutionaire opstand een „totale terreur der onder drukking" te stellen, was het Franse korps valschermjagers de ener zijds dappere en veelgeroemde spe cialisten, die echter anderzijds zoveel kritiek ondervonden om hun wreed heid en die zulk een belangrijke rol speelden bij de gebeurtenissen, die in mei De Gaulle aan de macht brach ten. Men specialiseerde zich in Noord- Afrika meer en meer in de tech niek ter bestrijding van de partï- sanenstrïjd; massa-executies, het uitroeien van gehele nederzettin gen, evacuatie van dorpen en streken, het inrichten van con centratiekampen, tenslotte de controle ook op de eigen burger bevolking. Men is hierin zover gegaan, dat thans het gehele Franse Afrika-korps is overgeschakeld op de „anti-revo- lutie-oorlog". Alle sleutelposities zijn in;handen van de specialisten van h'et korps. Sedert dit voorjaar heeft men in Guelma in Algerië een school voor de vorming van specialisten in deze vorm van oorlogvoering, welke door lopen moet worden door alle jongere officieren. Een filiaal van dit instituut is kort geleden geopend aan de officiersop leidingsschool van St. Maxieul in Frankrijk zelf. Commandeur van de school is de legendarische valscherm- overste Bigeard, die tot het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog bank- Contract met Israël voor 22.000 vaten haring. De Nederlandse bond van haringhan delaren heeft een contract afgesloten met Israël voor levering van 22.000 vaatjes haring. De verscheping van de haring zal ge schieden in de periode van oktober tot maart a.s. De Nederlandse haringhandelaren en rederijen hopen dat het contract met Israël spoedig enige verlichting zal brengen in de moeilijke positie waar in de rederijen in de eerste maanden van de nieuwe haringteelt zijn komen te verkeren. De grote aanvoeren van. gezouten haring door de drijfnetlog- gers zoals die zich de laatste jaren in het begin van de haringteelt niet meer hebben voorgedaan, hadden me de door het ontbreken van afzetmo gelijkheden naar het buitenland tot gevolg dat de pakhuizen vol raakten en geen lege vaten meer beschik baar waren. Tot en met 2 augustus van dit jaar, bestond de aanvoer uit 189.482 vaten tegen 156.871 in de overeenkomstige periode van het vo rige jaar. De bond is thans nog in onderhandeling met Oost-Duitsland. De haringvisserij van de treilers op de Noordzee verloopt minder gunstig dan die van de drijfnetleggers. Enige Scheveningse en Katwijkse treilers hebben begin van deze week koers gezet naar de westkust van Enge land, waar thans flinke haringvang sten worden gemeld. UITGEGEVEN DOOR HONGAARSE REGERING Maleter werd door Hongaren gearresteerd De voorlichtingsdienst van de Hon gaarse regering heeft vrijdagavond een omvangrijk witboek gepubli ceerd over „de contrarevolutionaire samenzwering van Imre Nagy en zijn medeplichtigen". Dit boek is het vijfde in een reeks welke aan de Hongaarse opstand zijn gewijd, en bevat een aantal nieuwe documenten. Het bevat onder andere gegevens over de berechting van Imre Nagy, de premier van de revolutionaire re gering. Tijdens het tegen hem gevoerde pro ces heeft Nagy ontkend dat hij, na zijn vlucht naar de Joegoslavische le gatie te Boedapest, zijn politieke ac tiviteiten heeft voortgezet". In het witboek wordt gezegd dat te gen een aantal van Nagy's aanhan gers geen gerechtelijke vervolging is ingesteld met name tegen me vrouw Rajk, Gyoergy Likacs. Zoltan Szanto, Szillard Ujhely, Szoltan Vas en anderen hoewel verschillende gehandeld hebben in strijd met de belangen van het Hongaarse volk. „Zij hebben echter niet deelgenomen Hoewel Ierland min stens 30.000 tv-toestel- len heeft, zal het nog minstens een jaar du ren voor het land een eigen tv-station heeft. Er kan nog zelfs geen experimenteel station af. Toen organisa toren van een radio- en tv-tentoonstelling die dit jaar in Dublin ge houden zal worden, toestemming voor een tv-proef vroegen, was het antwoord negatief. De ironie wil dat de aanwezigheid van de tv in maar weinig ste den ter wereld duide lijker is te merken dan in Dublin. De tv-mas- ten steken hier wel 25 of 30 meter boven de daken uit. De masten moeten zo hoog zijn, wil men de program ma's van over de Ierse zee kunnen opvangen. Moet de Ier zich een dure antenne getroos ten, daar tegenover staat dat hij geen kijk geld betaalt. De Ieren vangen uit Engeland de programma's van dë BBC en de ITV op, maar de eerlijke Ier, die een cheque naar de Britse posterijen stuurt, om een ontvangver- gunning te krijgen, ontvangt zijn geld te rug, vergezeld van een briefje, waarin verteld wordt, dat het geld niet geaccepteerd kan worden, want de eige naar bevindt zich niet op Britse bodem. Vermoedelijk is de schatting van 30.000 toestellen aan de con servatieve kant. Het cijfer 85.000 wordt zelfs al genoemd. Het antwoord op de vraag hoe lang het zal duren voor Ierland een eigen tv heeft en hoe goed die zal zijn, valt voor alsnog niet te geven. Een door de regering benoemde televisie commissie werkt op het ogenblik aan een rapport, maar dat zal niet voor begin vol gend jaar gereed zijn, m.a.w. men schijnt geen haast te hebben. Daarvoor is een goede reden: geldgebrek. aan de geheime samenzwering of zich, de gevaarlijke aard van Nagy bewust realiserend, op tijd tegen hem gekeerd", aldus het witboek. De „vijandelijke" berichten over de arrestatie van generaal Maleter door Russische soldaten worden in het witboek ontkend. „Hij is door de Hongaarse autoriteiten gearresteerd. Niet omdat hij met de Russische strijdkrachten wilde onderhandelen, maar omdat hij hoogverraad had ge pleegd en een gewapende aanval had gedaan op de Hongaarse volksdemo cratie", aldus het witboek, dat zijn stelling bewijst met de opmerking dat de kolonels Miklós Szucsand en Ferenc Erdai, ondergeschikten van generaal Maleter die bij zijn arresta tie in zijn gezelschap waren, niet vervolgd zijn. Tijdens zijn berechting heeft gene raal Maleter verklaard dat hij, tij dens de opstand, in zijn hoofdkwar tier in de Kilian-kazerne te Boeda pest,bezoek heeft ontvangen van een Een zekere Quade. militair attaché taché bij de Engelse legatie. Volgens het witboek zou Cowley Ma leter geadviseerd hebben de verschil- man was in Parijs en pas tijdens de periode van het verzet, in de „ma- quis" zijn „roeping" als guerilla-sol- daat ontdekte. Bigeard en zijn collega's staan sterk onder de invloed van hun belevenis sen in Indo-China, waar vooral tegen het einde het expeditieleger temidden van een vijandige bevolking „dreef als een dansende kurk op een woeli ge zee". Deze krijgslieden oriënteren zich geheel op de oostelijke theoreti ci van de burgeroorlog, die zij trach ten na te volgen en met wie velen van hen tijdens krijgsgevangenschap bij de Vietminh in persoonlijk con tact kwamen. Zo luiden de titels van enkele der veertien op de opleidings school voorgeschreven leerboeken: Mao-te-tung „Verzamelde Werken", „Dagboek van een Vietminh-strijder" „Marx en het Marxisme", Maarschalk Tito's: „Het volksleger in oorlog en revolutie" en vooral ook Tsjachotin's „De overweldiging der massa's". Deze Tsjachotin, een in Parijs wo nende psycholoog is de grote the oreticus van de zogenaamde „psycho logische oorlogvoering" en hij speelt een belangrijke rol op de nieuwe scholen van de Franse valschermja- Weer export van tomaten naar België Op 31 mei j.l. werd de export van Nederlandse tomaten naar België stopgezet wegens de prijsontwikke ling voor dit prödukt op de Belgische markt. Gedurende de afgelopen twee maanden, toen er grote tomatenaan- voeren in ons land waren, mochten deze niet naar België worden geëx-„ porteerd. Thans' is dat veranderd," want met ingang van 8 augustus mo gen weer Nederlandse tomaten in België worden ingevoerd. Het betreft de sorteringen a, b en c. Sousteile zuivert Franse radio van communisten De minister van voorlichting, Jacques Sousteile, heeft meegedeeld, dat de communisten en hun „meelopers" sommige diensten vau de Franse ra dio en televisie, het eigendom van de staat, hadden gekoloniseerd en hij voegde daar aan toe, dat de regering van de Gaulle nu bezig' is, schoon schip te maken. Sousteile legde die verklaring af als een commentaar op de motie, die de commissie voor pers-aangelegenhe den uit de Nationale Vergadering donderdag had aangenomen. Daarin werd de regering ervan beschuldigd „over de nationale zenders eenzijdig en partijdig nieuws en nieuwscom- mentaar uit te zenden." De motie werd met algemene stem men aangenomen, maar in verband daarmee, wees Sousteile er op, dat er alleen maar 13 van de 42 leden van de commissie bij die stemming aanwezig' waren en dat 7 van die 13 leden tot de communistische partij behooi'den. Sousteile zei, dat het „vanzelf sprak", dat alle schakeringen van de open bare mening via de R.T.F. zouden worden gehoord, als in de herfst de campagne van het referendum zijn hoogtepunt zou bereiken. •Atoomgeleerden hebben zich te Pa rijs tegoed gedaan aan een „atoom- ontbijt", bestaande uit bacon, kip en andere lekkere hapjes, die een jaar geleden gebombardeerd waren met gamma-stralen. Een Amerikaanse geleerde verklaarde dat men tegen begin 1960 in staat zal zijn levens middelen op de markt te brengen die met behulp van radio-activiteit, ge steriliseerd zijn. Het aldus gecon serveerde voedsel blijft jaren fris en verliest zijn smaak 'niet. Het steri- lisatieproces verloopt snel en is eco nomisch, aldus de geleerde. lende gewapende groepen onder een verenigd bevel samen te brengen, en hem aangeraden hebben in Hongarije een militaire diktatuur te vestigen. Een zekere Quade, militaire attaché van de Amerikaanse legatie, zou de opstandelingen op 30 oktober, in de Kilian-kazerne, bezocht hebben, en hen de Amerikaanse leningen hebben toegezegd. De conclusie van dc vijfde aflevering In deze serie witboeken zou zijn dat Imre Nagy en zijn medeplichtigen een geheime samenzwering op touw hebben gezet, voor de eigenlijke op stand losbrak, en lussen 28 oktober en 4 november 1956 getracht hebben hun plannen ten uitvoer te leggen. „Ook" tonen de dokumenten aan dat Nagy een verbond heeft gesloten niet de fascistische machten", aldus dit witboek van de Hongaarse regering. Generaal majoor Paul Adam heeft de Amerikaanse heliport bij Beiroet vernoemd naar de sergeant, die vori ge week in Libanon wérd gedood. Tijdens een sobere plechtigheid on der leiding van de leger-geestelijke in aanwezigheid van o.m. de generaal- majoor werd het bord met de naam van de helihaven aan de rand van 't véld aangebracht. AMERICAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6