Achthonderd kilometer dwars door de woestijn gehobbeld ^Xoopvaett LEZERS SCHRIJVEN douwe egberts dol citde ETHER MAANDAG 11 AUGUSTUS 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MET DE BUS VAN DAMASCUS NAAR BAGDAD Grenspost laat alleen Arabieren en journalisten door (Van onze speciale verslag gever Guy Fortgens) Bagdad, Irak. Nog nooit heb ik mij zo genomen gevoeld door de reclameleuze van een busonderneming als onder weg kortgeleden van Damas cus naar Bagdad Die leus luidde: „Service with a smi le", service met een glimlach. Had die leus geluid: „Ga zit ten en doe maar zeventien uur als of je gek bent", wel aan, ik zou hem geaccepteerd hebben Nu zal ik bij het woord „service" altijd moeten denken aan de „Nairn Desert Company" en zijn woestijnbus, aan boord waarvan ik zo lang dooreengeschud ben Concentratiekampiarts dr Eisele verdwenen Het hoofd van dienst voor onderzoek van paspoorten in Egypte, kolonel Joessef All, heeft zaterdagavond mee gedeeld niets te weten van de Duitse concentratiekamparts dr. Eisele, die volgens eerdere berichten in de gevan genis voor buitenlanders te Cairo was opgesloten na op verzoek van de Westduitse politie te zijn gean teerd. Volgens Joessef AH is Eisele niet in de betrokken gevangenis. Verslaggevers hebben op 13 juli ge zien, dat Eisele naar de bedoelde ge vangenis werd overgebracht. Daarna zei een woordvoerder van de Interpol, dat de regering van de Verenigde Arabische Republiek de juridische zijde van de zaak in studie had geno men en dat Eisele in de gevangenis zou blijven, totdat de regering haar standpunt had bepaald. President Worosjilow in Brussel aangekomen. President Worosjilow van de Sowjet- Unle is zondag per vliegtuig te Brus sel aangekomen voor een bezoek van vijf dagen aan België, waarbij hij ook de wereldtentoonstelling zal bezichti gen. Hij werd welkom geheten door koning Boudewijn. Ontslag voor 5000 Duitse spoorwegmensen De Duitse bondsspoorwegen treffen voorbereidingen om binnenkort 5000 man te ontslaan, dit in verband met de aanhoudende stilte van het vracht vervoer, zo werd zaterdag door het hoofdkantoor medegedeeld. In de eerste helft van dit jaar is het vrachtvervoer per spoor met 12,4 pro cent verminderd vergeleken met de overeenkomstige periode van het vo rige jaar. In de Pülchristudio in Den Haag heeft wethouder J. van Zioijndrecht de Jacob Maris-prijs 1958 voor de schilderkunst uitgereikt aan de kun stenaar W. Sinemus. Foto: de over handiging van de „prijs" tot ik in Bagdad zo gaar als boter ben uitgestapt. Die uitdrukking van de gare boter is mij sedert dien helemaal duidelijk. Eenmaal uit Bieroet in Damascus bleek mij, dat ik minstens twee dagen moest wachten voordat een vliegtuig mij mee kon nemen. Een goede geest zei me: neem de bus. Nu liggen Damascus en Bagdad ongeveer achthonderd kilometer uit elkaar. Daar zou een bus van Damascus naar Bagdad, een bus zo groot als een dinosaurus, met een twee- manshoge truck voor, aircondi tioned, en... een „Service with a smile" rijden. Er hingen in de bus wel bordjes voor hele lekkere drankjes tegen matige prijzen. Maar daar de (naar men zei gebruikelijke) ste ward waarschijnlijk een slinks karweitje voor Nasser had, bleef de ijskast dicht, en bevroor de glimlach „airconditioned" op mijn gezicht. Om vijf uur 's middags reden we weg. Op naar de laatste grens post van Syrië, Abu el Chawat. Er was daar een wachthuisje, waar we een kopje thee kregen met een biscuitje. Op dat ogenblik had ik nog steeds vertrouwen in de smile Het zou niet lang meer duren, want dertig seconden na het vertrek uit Chawat hield de weg op, en plofte de bus de woestijn in. Voor hetzelfde geld had Ik van dat ogenblik af net zo goed op de kermis een doorlopende kaart voor de bumperautotjes kunnen kopen. Vijftien uur ging de bus als een bezetene te keer, kris-kras over het harde woestijnzand, met het gekletter van opspringende stenen tegen het chassis, bon- kend-hobbelend-stotend-dreu- nend-wenkend en zwaaiend. Voor die vijftien uren zijn alle woor den die een abrupte beweging omschrijven bruikbaar, geen en kele uitgezonderd. Een Amerikaan, die naast mij zat, deed moeizaam mededeling, dat hij een klein glaasje whiskey als slaapmiddeltje wel op prijs zou stellen. Was het ironie van hem? Neen, want kort nadat hij het ge zegd had kregen wij van achtér ons een fles whiskey en een be kertje aangereikt. Dat was „ser vice", en er was nog een „smile" bij ook. Een glimlach, die later bleek te behoren bij de gezichten van twee danseresjes uit Spanje, op weg naar Bagdad ter nako ming van een contract... BULGAAR BLEEF ACHTER. Er zat nog een vreemde vogel in de bus, „Mister Kroesjtsjew" ge doopt, een radioman uit Sofia Bulgarije, haastig op weg naar Bagdad om te onderzoeken of er voor zijn peetvader al iets te ver dienen viel. Dan hadden we nog „Maestro Fanfani" aan boord, een Italiaan van duistere kwaliteit, en een aantal Syriërs, en Irakezen, de enigen die opgevouwen als woes- tijnvossen in hun stoelen overal doorheen sliepen. Noch de Spaanse meisjes, die wij „Franco-Franco" gedoopt hadden, noch „Mister Kroesjtsjew", noch „Maestro Fanfani" hebben Bag dad per bus bereikt. Bij de eer ste grenspost van Irak in Routba, deelde een officier hen mee, dat hij alleen journalisten en Arabi sche geestverwanten mocht door laten. „Mister Kroesjtsjew" zette alle re gisters van het Politburo open. Het hielp hem niets. De officier wilde op wat voor een panier dan ook van de Bulgaar het woord „PRESS" zien. Dat woord kent Radio Sofia niet. Gevolg? „Mister Kroesjtsjew" moest in de retourbus terug naar Damascus, met de mededeling dat hij wel per vliegtuig naar Bagdad kon komen. De laatste woorden, die we van hem in het Frans hoorden waren: „Maar kapitein, Bulgarije was het eerste land dat uw republiek erkende Later heb ik de Bulgaar nog een keer in de studio van Radio-Bag dad gezien. Hij had het druk, heel erg druk. Jacob Marisprijzen '58. De burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten heeft in Pulchri Studio te Den Haag De Ja- cob-Marisprijs voor de schilderkunst ten bedrage van 1000 uitgereikt aan W. Sinemus voor diens „Com positie." Deze gouache achtte dc jury (onder voorzitterschap van mevr. J. V. C. BakkerHefting, oud directrice van de Dienst voor Scho ne Kunsten en bestuurslid van de Jacob-Maris stichting) een zodanige persoonlijke en zuivere uiting van 'n fijnzinnig in vorm en kleur gereali seerd gevoelen, dat zij meende met algemene stemmen dit werk voor 'n, bekroning te moeten voordragen. De beide materiaalprijzen van 300 ie der gingen naar Meike Sund voor haar schilderij in olieverf „De won derlijke tuin" en naar Chiem van Houweninge voor zijn schilderij in olieverf „Bloemen-stilleven." Er wa ren 153 mededingers voor de schil derkunst. De Jacob-Marisprijs voor de beeld houwkunst 1958 werd dit jaar niet toegekend omdat geen der mededin gende werken naar het oordeel van de jury hiervoor in aanmerking kon komen. De Jacob-Marisprijs voor de teken kunst ten bedrage van 1000 werd toegewezen aan W. Hussem voor diens tekening in Oostindische inkt ,,'t Vm 1958." De dood op de weg Zondagmiddag is te Beest in Gelder land dë 25-jarige motorrijder J. van Bremen, die met zijn meisje op de duo reed, met een tweejarig logeetje tussen hen in geplaatst, op een in vol le vaart tegemoetkomende auto gere den. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis te Culemborg overleed. Zijn meisje werd minder ernstig ge wond. Het tweejarig logeetje brak 'n been en kreeg verschillende schaaf wonden. De motor werd geheel ver nield. Een broer van het slachtoffer, die van het ongeluk hoorde en met zijn brom fiets naar de onheilsplaats reed, kwam in Beest in botsing met een wielrijder en liep ernstige hoofdwon den op. De bijna driejarige Theo Hoen ders, zoontje van een stations- ambtenaar te Lisse, is zaterdag middag om tien voor drie, toen hij de met halve bomen afgesloten overweg bij het station was opge lopen, door een uit Den Haag ko mende trein aangereden. Het jon getje werd op zij geslingerd en was op slag dood. De trein had tien minuten vertraging. Op de autoweg Frankfort-Keulen is zaterdagavond de Rotterdamse me vrouw E. van den Heuvel bij een on geluk om het leven gekomen. Mevrouw Van den Heuvel reed met haar echtgenoot op een motorfiets op de Lahnbrug, waarbij zij door een Nederlandse vrachtwagen op gevaar lijke wijze gepasseerd en geraakt werden. dc ideale zachte baaitabak in de handige plastic tabakszak! Jjhj Jury wil geen vervolging tegen politie-agenten die negers doodden. Een „Federal Grand Jury" heeft ge weigerd drie politiemannen in staat van beschuldiging te stellen wegens de dood van twee negers in de plaats Dawson in het zuidwesten van Geor gia. De regering had de politieman nen Randolph Ennis Mcdonald, \Vy- man B. Cherry en Edwin Harold Jo nes uit Dawson willen vervolgen krachtens het „Civil Rights Statute." De weigering van de Grand Jury Is de jongste ontwikkeling in een lang durig onderzoek dat is ingesteld naar aanleiding van krantenverhalen over de toestanden in Dawson. Zo heeft de Washington Post gemeld dat de negers in Dawson, een plaats met 5000 inwoners, in dodelijke angst voor de politie leefden. De federale speurders hadden voorgesteld de ak ten van beschuldiging te baseren op de dood van twee negers, de verwon ding van een derde, molestatie van een vierde, en beweerde onwettige detentie van een vijfde. De Grand Jury ging met geen van deze punten akkoord. Radiotoespraak van prinses Wilhelmina Vandaag om acht uur, zal prinses Wilhelmina over beide zenders Hil versum I en II een korte toespraak houden in verband met de wijze waarop het Nederlandse volk de hon derdste verjaardag van de geboorte van wijlen koningin Emma heëft her dacht. Verklaring Wereldraad en Russisch Orthodoxe Kerk Zaterdagmorgen is te Utrecht door de Wereldraad van Kerken en de Russi sche Orthodoxe Kerk in het Engels een verklaring uitgegeven. Daarin wordt gezegd: „Wij zijn God dankbaar dat na een lange periode van voorbereiding een ontmoeting van gedelegeerden van de heilige Orthodoxe Kerk van Rusland en van gedelegeerden van de wereld raad van kerken is gehouden. Geconcludeerd wordt dat de christe lijke bezorgdheid om de eenheid der christenen en de uiting van hun een heid in het leven van de kerken wordt gedeeld. De afgevaardigden van de orthodoxe kerk van Rusland ver klaarden, dat hun Kerk bidt en werkt voor de hereniging van alle chris tenen. In de verklaring wordt voorts gezegd: „Wij delen een diepe bezorgdheid voor een wereldvrede met gerechtig heid en vrijheid. De twee afvaardi gingen gaven uitdrukking aan hun vastbeslotenheid naar zo'n vrede te blijven streven. Zij gevoelden de plechtige verant woordelijkheid van de kerken in ieder land er bij hun regeringen en be volkingen op aan te dringen alles te doen wat in hun vermogen ligt om oorlog te voorkomen". Zowel de Russische als de afgevaar digden van de Wereldraad van Ker ken verklaarden na afloop van de conferentie zeer enthousiast te zijn over het gesprek. Men is het op vele punten eens geworden. Volgens de afgevaardigden van de Wereldraad van Kerken wijst alles er □n op, dat de Russische Orthodoxe Kerk zal toetreden tot de Wereldraad. Amerikanen in Jordanië geadviseerd te vertrekken Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft de Ameri kaanse burgers in Jordanië aangera den hun vrouwen en kinderen veilig heidshalve uit Jordanië te laten ver trekken. Dit is door de Amerikaanse ambassade in Amman meegedeeld. Het vertrek is niet verpücht. zoals ten tijde van de Suez-crisis. Een woordvoerder van buitenlandse zaken heeft gezegd, dat het advies niet moet worden gezien als een aan wijzing, dat naar de mening van de Amerikaanse regering de toestand in Jordanië achteruit gaat. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK 2\oren, 31CM en.... scArJjven De kraamverzorgster Het gaat niet zo heel vlug met de aanwerving van leerling-kraamver pleegsters inn West Zeeuwsch-Vlaan- deren, hoorde ik kortgeleden. Na veel pogingen kan Kraamcentrum West Zeeuwsch-Vlaanderen nu met drie leerlingen weer een opleidings cursus beginnen. Inmiddels is deze cursus begonnen. Graag had men de ze cursus echter aangevangen met minstens het dubbele aantal leerlin gen. Als gewezen kraamverzorgster gaat mij dit wel een beetje aan het hart. Uit ervaring weet ik hoe jam mer het is als het Centrum met te weinig krachten werkt. Heel veel aanstaande moeders, die de hulp van het Kraamcentrum inroepen, moeten die hulp dan ook noodzakelijkerwijs ontzegd worden. Vanzelfsprekend vindt men deze gang van zaken op het Kraamcentrum teleurstellend, maar voor de aanstaande moeder is de teleurstelling niet minder groot, want deze wil o zo graag thuisblijven om het kindje in de eigen bekende omgeving te ontvangen. Zonder goe de hulp kan dit echter niet. De be schikbare kraamverzorgsters moeten in dit geval te hard werken. Ze doen hun werk met plezier, maar ze maken nu reeds lange dagen en als ze dan nog drie tot vier verzor gingen achtereen zonder een vrije dag ertussen moeten doen, dan is dit voor hen beslist te veel. Hoe komt het toch dat zo weinig meisjes zich hebben aangemeld? Zouden ze eigenlijk niet zeer erg na denken wat het. betekent kr^amver-1 zorgster te zijn? Wordt er teveel te- gen de lange werktijden opgezien? it laatste is ontegenzeggelijk het geval. Maar hiertegenover staat, dat iemand die dit werk doet veel vreug de en dankbaarheid ontvangt. Veel meisjes houden van kinderen, wat is er mooier dan tien dagen voor een baby te zorgen. En als het gezin soms te groot is, zodat er erg veel werk is? Ik voor mij vond het altijd prettig als ik na een drukke verzor ging kon zeggen en toch is het ge gaan: al dacht ik soms als ik begon, hoe kom ik er door. Voldoening van je werk, weegt dat niet op tegen wat gemis van wat vrije tijd? In de opleidingstijd leerde een hele boel, maar eenmaal praktisch werk zaam, nog veel meer, omdat je dan in allerlei gezinnen komt. Iedere huis houding kent zijn eigen regels. Hier kun je wat leren, daar misschien zelf een goede raad geven. Ondertussen leer je steeds meer mensën kennen en wat meer is, je doet steeds meer mensenkennis op. En dat is tenslotte allemaal winst. Verscheidene jaren heb ik dit werk gedaan en als ik weer een beroep moest kiezen zou de keuze niet moeilijk zijn. De vriend schap die ik ontving, de ervaring die ik opdeed wegen ruimschoots op te gen dingen die ik wel eens heb moe ten missen. Daarom meisjes denk er eens over na. Wil je prettig en af wisselend werk en tegelijkertijd ook verantwoordelijk werk, dat alleszins voldoening zal geven, meldt je dan bij net Centrum Kraamzorg. Ik weet zeker dat je geen spijt zult hebben. Een gewezen kraamverzorgster Verloren t.v.-weekeinde De 320.000 Nederlandse kijkgeldbe talers zullen hun plezier dit week einde wel op gekund hebben. Want ze kregen minder dan ooit waar voor hun geld. Het is onbegrijpelijk, hoe men zonder blikken of blozen een topavond als de zaterdag zo volsla gen fantasieloos durft te presente ren. We kennen de moeilijkheden, waar mee de V.P.R.O. sukkelt. Zij krijgt per jaar een minimum aantal zater dagavonden te verzorgen en kan dus onmogeüjk een staf op de been bren gen als de andere omroepverenigin gen. Maar dat men niet beter weet te doen, dan de camera maar dom weg in het Kurhaus te Schevenlngen neer zetten en in de pauze wat dra kerige oude filmpjes te vertonen staat toch wel gelijk met het zich zelf geven van een levensgroot en uiterst pijnlijk brevet van onvermo gen. We zijn-.de laatsten om te beweren, dat het Franse chanson niet de aan dacht van de Nederlandse kijker ver dient. En ongetwijfeld heeft men in „Les garcons de la rue" en Mouloud- ji waardige representanten van deze even charmante als levendige kunst vorm. Maar zelfs van het beste me nu kan de grote gastronoom zich overeten. En wat ons zaterdag werd voorgeschoteld was nog niet eens *n compleet menu, .maar een (ook nog moeilijk te verteren) eenpansmaal- tijd. Per slot van rekening is het aantal werkelijke liefhebbers van het chan son in Nederland nauwelijks groter dan het in het Kurhaus verzamelde gezelschap. De taalbarrière verhin dert het contact en wie de grappen makers op het scherm niet kan ver staan, wordt doorgaans eerder nijdig, dan dat hij zich amuseert. Het was daarom onvergeeflijk, dat gastvrou- we Josephine van Gasteren niet eens de moeite nam haar interviewtjes behoorlijk te vertalen. Daarbij kwam nog. dat ongetwijfeld ook door gebrek aan gelegenheid tot repete ren het camerawerk al even fanta sieloos was als het programma. Het was een verloren avond. Kijk en luister De VARA zoekt het vanavond op de televisie in film. Eerst worden de kijkers meegenomen naar Dubrovnik in het land van Tito, waar het zo merfestival in het vizier wordt geno men, daarna volgt een televisiefilm, door de UFA gemaakt in opdracht van de Beierse omroep: „Cardillac". De man van die naam is een vreemd soortige goudsmid, die zijn produk- ties verkoopt om ze later terug te stelen. Zijn dochter raakt verliefd en daarmee zijn voldoende verwikke lingen ontstaan voor een T.V.-film. film. Voor de radio brengt de VARA een volledige uitvoering van Leo Delibes prachtige muziek bij het ballet „Cop- Ïielia" door het omroeporkest onder eiding van de Franse dirigent Al- bert Wolff. Delibes muziek wordt ge kenmerkt door een bijzonder licht voetigheid en ligt gemakkelijk in 't gehoor, zodat zeker niet alleen door gewinterde liefhebbers van „klas sieke" muziek er met genoegen naar luisteren. De avond wordt verder gevuld met indrukken van dr. L. Egeraat uit Brazilië (met muzikale illustraties), de laatste opnamen van het concert van Elisabeth Schwartzkopf in Am sterdam en het tweede bedrijf van Stravinsky's „Rake progress" dooi de Metropolitan Opera. De NCRV zendt het tweede deel uit van „Men sen en minuten", een hoorspel naai de roman van notaris K. Abma. Hierna een optreden van de Amster damse Politiekapel en de boekbespre king. Na het nieuws van elf uur het Omroepkamerorkest met medewer king van Franz Peter Goebels, die solist is in het concert voor cembalo en orkest van Wolfgang Jacobi. Franse verzamelaar in Den Haag aangehouden Naar thans bekend wordt heeft de Haagse recherche op 16 juli de 38- jarige Fransman G. M. B. aange houden, die sedert 1946 uit de gemeen telijke en staatsarchieven In Frank rijk, België, Luxemburg en Neder land postmerken, daterénd uit de Na poleontische periode heeft ont vreemd waarvan de waarde door des kundigen op honderdduizend gul den wordt geschat. B. die van goede huize is zijn vader is afdelingschef bij de prefectuur in Nice interesseert zich als amateur historicus in het bijzonder voor de tijd van Napoleon en heeft zich enige naam verworven als expert op het ge bied van de marcofilie. Dat is het verzamelen van postzegelstempels uit de periode toen er nog geen ge wone postzegels werden gebruikt op poststukken. De Haagse inspecteur van politie, Bol, van bureau 3 van de centi-ale recher che, die het onderzoek in deze zaak leidde, heeft inmiddels een bezoek ge bracht aan de Franse veiligheids dienst In Parijs en aan de woning van B. in Nice. De gehele verzameling van B., die. een waarde vertegenwoordigt van f 100.000 werd hier door de Fran se justitie in beslag genomen. B. bleek in Parijs een kamer in een hotel te heböen van waaruit hij naar alle windstreken opereerde bij zijn jacht op de zo fel begeertie poststukken. DINSDAG 12 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 402 m 748 kc/s, 7.00 AVRO 7.50 VPRO. 8.0024.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gr. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9-55 Een boek voor geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.20 Gram. 12 30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Me- ded. of gram. 13.20 Promenade ork. en sol. 13.55 Beursberichten. 14.00 De wraakroep van Siva, hoorspel, 14.35 Gram. 15.15 Voor de jeugd. 16.30 Voor dracht. 16.45 Clavecimbelrecital. 17.15 De dierenwereld en wij, caus. 17.35 Gr. 18.00 Nwg. 18.15- Pianospel. 18.30 Gram. 18.45 Paris vous parle. 13.50 Cabaret. 19.35 Filmpraatje. 19.50 Nieuws. 19.55 Con- certgebouwork. en solist. (In de pauze: plm. 20.45—21.05 Act.) 22.20 Gram, 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram. KRO: 7.00 Nieuws. 7,15 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8,00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.45 Lichtba ken, caus. 10.00 Voor de kinderen. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12 .uo Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded, 12.33 Gr. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katii. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Wereldmuziek- concours. 14.00 Gram. 14.30 Voor de vrouwen van het land. 14.40 Gram. 15.un Idem, 15.30 Idem. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zlekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.4u Beursberichten. 17.45 Regeringsüitzen- ding: Rijksdelen overzee: Land- en volk van Nieuw-Gulnea's Vogelkop, door J. J. W. Dubois. 18.00 Gram. 18.20 Idem. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Gr. 20.00 Golgotha, oratorium (In de pauze: plm. 20.5021.05 Act.) 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15—24-00 Gr. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 19.30 Intern. Agrarisch nws 20.00 Journ. en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Film over kikkers. 20.30 De Kidnappers, film.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5