Ondernemende Jansen eindigde in open schaaktoernooi als vierde PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer NEDERLANDSE ZWEMPLOEG VOOR BOEDAPEST GEKOZEN De ondergang van de Canopus 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 11 AUGUSTUS 1958 NA HARDHANDIG" DUEL IN LAATSTE RONDE Titelhouder Chr. van Weezei bleef kampioen van Nederland Titelhouder Chr. P. van Weezei, Amstelveen, is Open Schaakkampioen van Nederland gebleven; mevrouw Fenny Heemskerk behield de nationale titel bij de dames. Aan deze resultaten is echter een zeer sensationele laatste ronde vooraf gegaan. Jansen, Waterlandkerkje, van wie we wel even willen opmerken dat hij z.g. persoonlijk lid is van de K.N.SJB., dus geen clubspeler dus weinig training heeft kwam uit tegen Van Weezel. Onze Zeeuwse voorvechter probeerde het hardhandig. Hij brak met een pionoffer de koningsvleugel open teneinde een aanval en scène te zetten, doch de titelhouder nam geen enkel risico. Hij concentreerde een macht stukken ter verdediging; de spelers zwenkten daarom over naar de dame vleugel, en...... Maar inmiddels trok aller aandacht naar het duel Diemerdr. Mulder, dat na wilde verwikkelingen in een tijdnoodfase was geraakt, zoals we nog zelden hebben gezien. Diemer's vlag viel het eerst, tot zijn nadruk kelijke spijt. Hij heeft iVz punt be haald, evenals dr. Mulder. Diens co me-back is werkelijk opvallend. Toen deze uitslag aan Van Weezel bekend was bood hij direct remise aan; Jansen had geen reden tot wei geren. Vervolgens ging de titelhou der met remise akkoord in zijn afge broken partij tegen Diemer, waarin hij beter stond. Het bracht hem ook op 4% punt. Krachtens de reglemen ten behield hij de titel. Jansen Is tenslotte geëindigd op 4 punten, een fraai resultaat. Zijn openingskennis is alleszins vol doende, zijn ondernemingslust eveneens en hij bezit grote vin dingrijkheid in scherpe stellingen, we noemen als voorbeelden zijn ontmoetingen tegen dr. Visser en Bredewout. Intensiever contact met sterke spelers en enkele tour- nooïen kunnen hem in de hoogste nationale regionen brengen. Uitslagen De uitslagen van de laatste ronde zijn: Diemerdr. Mulder 01; Jan senVan Weezel Boon Hoogendoorn 01; Ir. Van Donk dr. Visser 10; AronsKayser BredewoutRuiter V2V2. De stand luidt: 1. Van Weezel (Am stelveen); Diemer (Did.) en dr. Mul der (Bakel) ieder 4% pnt.; 4. Brede wout (Zwolle), De Ruiter (Hel) en Jansen (Waterlandkerkje) ieder 4 pnt.; 7. Boon (Breda) en dr. Visser Vriendschappelijk voetbal tijdens het weekeind Zaterdag zijn in het binnen- en bui tenland verschillende vriendschappe lijke voetbalwedstrijden gespeeld. De resultaten waren: Alkmaar: Alkmaar '54Hamorn 107 11; Apeldoorn: AGOWFeij en- oord 03 (00); Zwolle: DOS Sportclub Enschede 51 (40); Rotterdam: SpartaLokomotiva (Zagreb) 2—2 (2—2); Dueren 99 (Did.)—Limburgia 4—3 (2—1); Sportverein Gladbek (Did.)Herac les 4—0 (1—0). Ook zondag zijn verschillende vriend schappelijke voetbalwedstrijden ge speeld. De resultaten waren: Sehweinfurt: Schweinfurt 05Rapid JC 31 (21); Aschaffenburg: Vik- toria AschaffenburgMW 31 (2 0); Amsterdam: De Volewijckers SPVG Herten 1—1 (1—1); Henge lo: TubantiaPSV Bremen 23 (2 *-1). Wereldkampioenschappen boksen voor amateurs Op het congres van de Internationale Amateur Boks Federatie (A.I.B.A.), dat in oktober te Leipzig wordt ge houden, zal de Hongaarse bond voor stellen eenmaal in de vier jaar we reldkampioenschappen voor amateurs te houden, steeds door twee jaar ge scheiden van de Olympische Spelen. Het motief is dat de Europese en de Olympische kampioenschappen alleen niet meer beantwoorden aan de groeiende belangstelling voor deze tak van sport, waarin tot nu toe geen amateur wereldkampioenschappen be staan. (Zwolle) belden 3% pnt.; 9. Hoogen doorn (Dordrecht) 3 pnt.; 10. Arons (Naarden) en ir. Van Donk (Dor drecht) beiden 2V2 pnt.; 12. Kayser (Alkmaar) 1% pnt. Hofman, (Hulst), die in een zeskamp uitkwam heeft 3 uit 5 gescoord; het leverde hem een tweede prijs op. De dameskampioene was zaterdag al bekend. Uiteindelijk heeft Fenny 6 uit 7 gehaald zonder verliespartij; ze is ongetwijfeld de sterkste, en dat al sedert 1939. De uitslagen van de 6e ronc^voor de dames luiden: mevr. VreekeiP- mevr. Roodzant mevr. Heemskerk mej. Stegeman 10; mevr. Van der Kliftmej. mr. De Klerck 0—1; mej. Heemskerkmevr. Van Veen 10. Zevende ronde: mevr. Van der Veen mevr. Vreeken 01; mej. mr. De; Klerckmej. Heemskerk mej. Stegemanmevr. Van der Klift 10mevr. Roodzantmevr. Heems kerk De eindstand is: 1. mevr. F. Heems kerk (Amersfoort) 6 pnt.; 2. mevr. M. C. Vreeken (Vlaardingen) 5 pnt.; 3. mevr. C. Roodzant (Rotterdam) 4% pnt.; 4. mej. mr. P. C. de Klerck (Den Haag) 4 pnt.; 5. mej. C. E. Ste geman (Utrecht) 3 pnt.; 6. en 7. mej. F. Heemskerk (Amersfoort) en mevr. E. van Veen (Amsterdam) beiden 2 pnt.; 8. mevr. J. O. van der Klift (Den Haag) 1V2 pnt. De boeiende partij Diemerdr. Mul der laten we hieronder volgen: wit: E. J. Diemer, (W.-Duitsland)zwart: dr. E. A. J. M. Mulder, (Bakel); Franse partij (Alapin variant): 1. d4. e6; 2. e4, d5; 3. Le3, de4; 4. f3, Pf6; 5. fe4; 6. Ld3, Pf6; 7. Pf3, Le7; 8. 0-0, Pd7; 9. De2, c5; 10. c3, cd4:; 11. cd4:, 0-0; 12. Pc3, Pb6; 13. Tadl, Pbdö; 14. Lel, Daö; 15. Del, Ld7; 16. Pe5, Pc3; 17. Lg5, Lb5; 18. Lf6:, Pe2t; 19. De2:, Ld3:; 20. Td3:, Lf6:; 21. Tf6;, gf6; 22. Dg4t, Kh8: 23. Dh4, Tg8; 24. Pf7t, Kg7; 25. Tg3f, Kf8; 26. Tf3, f5; 27. Pe5, Dd8; 28. Dh6t, Tg7; 29. Tf2, Tc8; 30. h4, De7; 31. d5, ed532. Tf5t:, Kg8; 33. Pf3, Tc2; 34. Df4, Tcg2f35. Khl, h6; 36. Db8j, Kh7. Wit overschreed de tijd. (Advertentie) EEN FANTASTISCHE KLAPCAMERA VOOR HEEL UW LEVEN DE WERELDBEROEMDE ITALIAANSE FILM VOOR ZWART/WIT EN KLEUREN. DE BESTE RESULTATEN. Mevrouw Fenny Heemskerk is tij dens het schaaktoernooi te Dordrecht weer kampioene geworden. De titel is nu sinds 19S9 onafgebroken in haar bezit. Mevrouw Heemskerk wordt hartelijk gelukgewenst door haar schaakhond Fidedie geboren werd tijdens het kandidatentoernooi in Amsterdam en Leeuwarden in 1956. Twee Russische atletes werden geroyeerd Volgens het Russisohe sportblad „Sow- jetski Sport" zullen de wereldrecord- houdster kogelstoten Galina Zybina en de Olympische kampioene op dit onderdeel Tamara Tyschkevitsch niet naar de Europese atletiekkampioen- schappen in Stockholm gaan. Na Nina Ponomareva, die niet in de Russische ploeg is opgesteld zij kan dus haar in Bern behaalde titel discuswerpen niet verdedigen laten de Russen nu nog twee atletes van wereldklasse thuis. Als reden hiervoor werd opge geven: „een egoïstische houding", Bij de nationale kampioenschappen, ein digden Zybina en Tyschkevitsch ach ter Tamara Pren als tweede en derde. Zij weigerden toen naar het erepo dium te komen en hun prijs in ont vangst te nemen. De reden dat Nina Ponomareva niet naar Stockholm gaat is, „een gebrek aan kameraadschap" Van Espen zesde in ronde van Huijbergen Zaterdagmiddag werd te Huijbergen een wielerwedstrijd voor amateurs en onafhankelijken verreden. Vijftig ren ners vertrokken voor de wedstrijd over 42 ronden van in totaal 110 km. Eerst enkele ronden voor het einde vormde zich een groep van 4 ren ners terwijl direct, daarna Van Gle- rum en Van Espen dit kwartet pro beerden in te halen. Dit gelukte niet meer. A. Boeren uit St. Willi'brord won de wedstrijd. Van Espen Axel werd zesde. VAN 31 AUGUSTUS TOT 6 SEPTEMBER Algemene reserve is kampioene Mary Kok... Voor de Europese kampioenschappen zwemmen en waterpolo, welke van 31 augustus tot en met 6 september in Boedapest worden gehouden, heeft het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Zwembond na advies van de sportcommïssie de volgende zwem mers en zwemsters aangewezen: Dames: 100 meter vrije slag: Cockie Gastelaars (SZC) en Greetje Kraan (Robben); 100 meter vlinderslag: Atie Voorbij (Robben) en Tineke Lagerberg (KZNB);» 200 meter schoolslag: Ada den Haan (PSV); 400 meter vrije slag: Jans Koster (Gooi) en Corrie Schimmel (Gooi); 100 meter rugslag: Ria van Velsen (ZIAN) en Lenie de Nijs (Robben). Algemene reserve: Mary Kok (Rob ben). 4 x 100 meter vrije slag estafette: Cockie Gastelaars, Greetje Kraan, Astrid Sanderson (Robben) en Jopie Troost (HDZ). 4 x 100 meter wisselslag estafette: rugslag Ria van Velsen, schoolslag Ada den Haan, vlinderslag Atie Voorbij en vrije slag Cockie Gaste laars. Bij deze samenstelling komt de onvolkomenheid van het selectie systeem naar voren. Want daar door is het mogelijk, dat de na tionale kampioene op de 400 me ter vrije slag dames, Mary Kok, een vechtjas van de eerste orde, die precies op tijd in vorm blijkt te zijn gekomen, niet uitgezonden zal worden, omdat Corrie Schim mel en Jans Koster in de eerste 943. Piloot Storm deed als of hij de hatelijke opmer king van Zorin niet ge hoord had. Terugdenkend aan de spelen in de arena kreeg hij de stellige over tuiging, dat het met het barbarendom op zijn eigen planeet nogal meeviel. De dictator ving de blik op waarmee Arend zijn omge ving opnam en de nabijheid van een man die het tegen een verscheurendè sathor durfde opnemen, vervulde hem met onbehagen. „Ik hoop niet", waarschuwde hij, „dat U nodeloze ont vluchtingspogingen gaat ondernemen of ons op enige krachtpatserijen denkt te vergasten. Bij de eerste verdachte beweging laat ik U neerschieten!" Storm keek hem slechts even sar castisch glimlachend aan en zweeg. Volta had inmiddels een tele-ge- sprek genad en knikte zijn meester veelbete kenend toe. Deze stond op en wenkte het groepje bewakers hem te volgen met de ge- selectiewedstrijden zoveel punten verzamelden, dat Mary Kok met de beste tijd van het seizoen (5.02.4!) reeds voor deze natio nale titelstrijd kansloos voor Boedapest was. Heren: 100 meter vrije slag: Theo Hoogveld (Neptunus, Amersfoort) 4 x 200 meter vrije slag estafette: Herman Willemse (Robben), Leo Verburgt (PSV), Theo Hoogveld (Neptunus, Amersfoort) en Jaap de Jong (LZO). Aangezien genoemde zwemmers voor bovenstaande nummers in Boe dapest aanwezig zijn, zal Herman Willemse ook op de 100 meter, 400 meter en 1500 meter vrije slag wor den ingeschreven, Jaap de Jong op de 100 meter rugslag en Verburgt op de 400 meter vrije slag. Algemeen reserve is Bert Sitters ('t Y). Hij zal worden ingeschreven op de 200 meter vlinderslag. vangene. Aan de achterzijde van Zorin' ver trekken bevond zich een verzameling lage ge bouwen, temidden waarvan een koepelvormig laboratorium stond. Via enkele gangen en trappen bereikten zij een vertrek waar onze piloot Storm een zonderlinge figuur zag zit ten, die met kennelijke tegenzin zijn studie afbrak, toen Zorin en de anderen binnentraden. Hengelo naar Vlissingen in plaats van Velox Het is thans definitief, dat Hengélo de plaats zal innemen van Velox uit Utrecht tijdens het revanehetoernooi om het ameteursikampao en schap van Nederland, dat de V.C. Vlissingen op 31 augustus organiseert. De deelne mende verenigingen zijn nu Alliance, uick Nijmegen, Hengelo en Vlissin gen. Rik van Looij kampioen van België op de weg Rik van Looij heeft het kampioen schap van België op de weg voor profs gewonnen. Hij reed de 250 kilo meter van het parcours in 7 uur 7 min. 57 sec. Het klassement luidde verder: 2 Planckaert op 20 meter, 3 Aeren- houts 7,08.35, 4 Norbert Kerckhove z.t., .5 Armand Desmet 7.09.15, 6 Jo seph Schils 7,09.17, 7 Lucien Mathijs, 8 Henri van den Bossche, 9 Van Bael, 10 Roger Decock. Onthullend Townsend-boek oorzaak definitieve breuk Het Britse zondagsblad „The People" schrijft dat prinses Margaret definitief met Peter Townsend gebroken heeft. Aanleiding daartoe is volgens het blad een binnenkort verschijnend boek, „The story of Peter Townsend" getiteld, dat geschreven is door een vriend van Townsend. Daarin zouden „onthullingen" wor den gedaan, die de prinses niet aange naam zouden zijn. Townsend zou haar bij zijn laatste bezoek aan Londen ge deelten uit het geschrift hebben la ten lezen. De uitgever heeft meegedeeld dat het boek is geschreven zonder hulp of voorkennis van Townsend. FEUILLETON EDODARD FRISSON 36 „We hebben niet het recht" in het hart van Godde had doen sluipen, bracht hem een ander gezicht en een andere gedaante voor ae geest. Op zijn dogmatische manier, een beetje kortaf, die hem kenmerkte, vroeg Vox: „Wat voor weer hadden jullie na Gibraltar? Welke koers voeren jullie? En de machine, geen nieuwe schade? Jullie waren niet genood zaakt geweest de machine te stop- gen?" Godde klom weer een trede oger. In de kaartenkamer zaten Vox en Dufor tegenover elkander te pra ten. Hijzelf, Godde, zou de vragen van Vox beantwoorden en zou vragen stellen aan zijn derde officier. Er wa ren nu reeds twee officieren van de brug gered. Met Bertrand... als hij gered was... zouden ze er in kunnen slagen alle omstandigheden van de ondergang van de Canopus nauw keurig vast te stellen. Qq hgtaetfde ogenblik* nauwelijks enige meters van Joseph Godde, die van koers veranderd zijn om naar de Marco Polo te stomen, heeft de ma chinekamer geen enkele keer ge vraagd te stoppen of de vaart aan merkelijk te verminderen. Maar wat een vloeken ver wensingen ik in de messroom heb gehoord! Hoeveel maal werden Maurin en degenen die het plan had den geopperd de Canopus te kopen, niet naar de duivel gewenst! „Na Gibraltar is het weer slecht ge worden met een deining op de kop en westenwind. Steeds werden zee en wind krachtiger. Ik was niet gewend aan zo'n lange periode en dan steeds erger, want ik heb hoofdzakelijk in het zuiden gevaren. Een steeds klei nere horizon met een heel sombere kim in het noordwesten, die me deed afvragen: waar gaan we heen, waar varen we op af, wat is er daarginds „Daarginds", mompelde Vox, „ligt New Foundland. Heb je de zeilaan- wijzingen niet gelezen: Bij het nade ren van New Foundland met mist, ijs en storm? En hebben jullie geslin gerd?" „Neen, in het geheel niet. We hadden de zee pal op de kop. Toen, maar het is moeilijk te zeggen wanneer, zo gelijkmatig was de toename, hebben we ons in heel zwaar weer bevonden. We zijn er in gevaren. De neus heeft zich er in gestoken, zware brokken water zijn op de bak uiteengespat en een regen van buiswater kletterde te gen onze schuilhokjes op de brug. Kapitein Godde, die al weinig sliep, heeft toen in het geheel niet meer geslapen. Als hij niet naast ons op de brug stond, liep hij over het dek, een zwarte schaduw in de grauwheid. Ofwel, we zagen hem onbeweeglijk in de kaartenkamer zitten. Ik weet niet waaraan hij dacht, maar ik geloof niet dat hij erg ontevreden was over de Canopus. Het ergste was het voor de mensen in de machinekamer, die het schip zouden hebben verlaten, misschien zelfs in New York, naar ik begrepen had. Ollivier is aan boord; hij kan het U vertellen". „Ollivier kan niet veel vertellen", viel Vox hem met een zekere aarzeling, nu hij gevangen was tussen zijn ver langen veel te horen en ziin gebrui kelijke terughouding en senroom, in de reden. „En het staat niet aan mij hem te ondervragen. Ik heb ook niet de bevoegdheid jou te ondervragen; jij spreekt omdat ,w" .,Ik weet het, ik weet het, kapitein. Neem het mij niet kwalijk. Ik spreek omdat ik alleen geweest ben, vrese lijk alleen, al die tijd, omdat... ik zal het U dadelijk vertellen. Rouveyre was een goede vriend, maar een vriend van acht dagen. Acht dagen precies. Na die acht dagen stond ik voor een muur; ik wist maar een paar woorden, gehoord, geraden, be halve wat ik in het scheepsjournaal gelezen had. Ik behoorde niet tot de groep, begrijpt U en ik wist niets van het verleden van al die mannen. De ongelukkige Bertrand, die ik door de golven zag neerslaan, sprak geen woord. „De Canopus had haar koers gewij zigd om de Marco Polo te gaan hel pen zonder dat het mij verteld was. Het gehele schip was natuurlijk ge waarschuwd; men had in de tussen dekken lijflijnen gespannen en de emigranten voorgehouden voorzich tig te zijn. Maar ik wist niets". „Niet te geloven!" „Ik verzeker het U, kapitein, maar ik vertel het alleen om te tonen hoe al leen ik was. Men had mij vergeten. Toen het'S.O.S. van de Marco Polo was opgevangen (maar ik hoorde dat pas later, toen we al naar de Italiaan onderweg waren) bevond ik me op de brug, waar ik Bertrand verving, die aan het diner zat. „Sedert de ochtend had ^->dd3 de vaart ietwat laten verminderen om niet te veel water over te n°men. We kregen hevige stoten bij het stampen en in de duisternis zagen we de glans van brokken water die van de bak op het voordek stroomden. „Ik had een hagelbui gehad, een zwa re hevige bui. Er was geen zicht en we moesten buiten de schuilhokjes blijven. Ik rilde, want ik had al een aanval van koorts, veroorzaakt door de koude dadelijk na mijn genezing. Ik heb er niets van gezegd, neen, Godde had al genoeg zorgen en ik wilde niet dat de officier die hij in Napels aan boord genomen had, in bed zou blijven. Overigens had dat ijs tegen mijn gezicht me opgefrist... De kapitein kwam uit de stuurhut, ging naast me staan en bleef daar zonder een woord tegen me te zeg gen. Dat was niet abnormaal .De bui was net over en het zicht was beter geworden. Door de koorts had ik een gevoel alsof ik me in een niet geheel werkelijke wereld bevond. Alles wat ik zag en hoorde was verdraaid. Het was of ik een beetje aangeschoten was. Godde kwam me onrustig voor, maar was hij dat werkelijk? In het schijnsel van het nachthuis waarvan hij het zeil optilde, zag ik zijn ge zicht, gerimpeld, vertrokken door ze nuwschokken. Zijn lippen bewogen alsof hij binnensmonds sprak. Ik dacht dat hij van plan was de vaart nog meer te verminderen om de Ca nopus te sparen. Ik werd er zeker van toen hij me plotseling vroeg; de eerste officier en de hoofdwerktuigkundige in de mess- room te gaan roepen. „Of ze dadelijk boven komen; ik wacht op hen". „Je kunt je gang gaan" voegde hij er bij. Ziet U: Je kunt je gang gaan. Nu zult U begrijpen kapitein, waarom ik spreek". „Betrand en Charrel zaten met het servet onder de kin de soep te eten. Laurelle was er ook, met Ollivier aan zijn rechterhand en Rouveyre tegen over hem. Jean, onze steward, nam de koffiekop weg, die ik kort tevo ren had leeggedronken en veegde de kruimels van het tafellaken, waar ik gezeten had. Niemand sprak; trou wens, behalve het klagen en gela menteer werd er in de messroom se dert we in werkelijk stormweer wa ren gekomen, niet meer of heel wei nig gesproken. De herinnering aan het uitzonderlijke slingeren en de vrees voor machineschade wogen zwaar. „Meneer Bertrand en meneer Char rel", zei ik, „de kapitein laat U ver zoeken allebei dadelijk op de brug te komen". „De eerste officier stond op en greep zijn jas. De chef van de machineka mer legde zijn lepel in het nog half volle bord, keek me aan alsof ik, be kend met de reden van dit dringende verzoek, hem die zou meedelen, maakte zijn servet los en legde dat op tafel. „Doe uw jassen aan'Y, zei ik tegen hen. „Het hagelt". „Ik rilde, maar naar de rode gezich ten van mijn kameraden te oordelen, moest de messroom oververhit zijn. „Waarom heeft hij hen laten roe pen?" vroeg Rouveyre me. .(Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 4