Cockie Gastelaars dreef wig in Australische vrije slagfront! Jef Lahaye profkampioen 1958 op de weg PIET RENTMEESTER GEKOZEN VOOR WERELDKAMPIOENSCHAP CUJÉ EN DELN0YE DOOR DE BELG ALL0NSIUS GEKLOPT MAANDAG 11 AUGUSTUS 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 GASTZWEMSTER ONGENAAKBAARMAAR Atie Voorbij (1.13.5) en Tineke Lagerberg (1.14.31) hebben in de finale 100 nieter vlinderslag da mes hun Australische rivale Be verley Bainbridge als het ware 't water tot aan de lippen laten ko men. Tot halverwege de tweede baan lieten zij de charmante 18- jarige uit Sydney de illusie op een zege behouden. Toen kwam de eindspurt van de beide Nederland se meisjes en leek het alsof Bever ley Bainbridge ,,stil" lag Meister wereldkampioen achter grote motoren Van Houwelingen derde Het wereldkampioenschap achter grote motoren voor amateurs is ge wonnen door de Oostduitser Meis ter. In een uur legde hij 86,060 km af. Tweede werd zijn landgenoot Wahl met een achterstand van 80 meter en derde onze landgenoot Van Houwelingen op 200 meter. De uit slag luidde: 1 en wereldkampioen Meister (O. Did.) 1 uur 68,060 km.; 2 Wahl (O. Did.) op 80 meter; 3 Van Houwe lingen (Ned.) op 200 meter; 4 Webb (Austr.) op 580 meter; 5 Buis (Ned.) °P 660 meter; 6 Smirnov (Rusl.) op 2100 meter. Jan Hugens tweede in de ronde van Joego-SIavië De Nederlander Jan Hugens is twee de geworden in de wielerronde van Joegoslavië, die zaterdag beëindigd is. Hugens werd bovendien winnaar van bet bergklassement. Ongenaakbaar Ada den Haan, die in haar serie een prachtige 2.54.9 gezwommen had, was zoals venvacht in de school slag-finale ongenaakbaar. Toch was het een kleine teleurstelling, dat de Eindhovense zwemster niet opnieuw onder de 2 min. 55 sec. bleef. Zij won in 2.55.9 en dat betekent, dat zij zeker niet zonder ernstige concurren tie voor de strijd om het Europees kampioenschap zal starten. Nog een Australische prestatie ver dient een extra vermelding. Alva Col- quhoun, de 16-jarige Australische sprintster, bewees in de meisjes-fina le dat trainer Carlile en zoals in een gesprek na de recordverbetering bleek ook Dawn Fraser, niet ten Dawn Fraser verbeterde wereldrecord op de 100 meter vrije slag (1.01.2) COCKIE GASTELAARS tweede plaats op de 100 meter vri je slag in 1.04.- voor de Australische oud-wereldrecordhoudster Lorraine Crapp (der de in 1.04.4) betekende de enige wig, die door onze Nederlandse top- zwemsters gedreven kon worden in liet Australische vrije slagfront. Want voor Cockie had Dawn Fraser, de 20-jarige wereldrecordhoudster op de sprint, zich op een fantastische wijze naar een fenominale tijd van 1.01.2 gezwommen en dat betekende een nieuw wereldrecord. Ongenaakbaar dus waren de gastzwemsters uit het vijfde werelddeel op de 100 en 400 meter vrije slag. De drie beste 400 meterzwemsters van Europa, Mary Kok, een verrassende Nederlandse kampioene, Corrie Schimmel en Jans Koster wa ren kansloos tegen het geweld, dat Dawn Fraser (eerste in 4.55.6), de 14- jarige Ilsa Conrads (tweede in 4.57.5) eu Sandra Morgan (derde in 5.00.4) ontketenden, en bij de meisjes was Alva Colquhoun een klasse apart met haar 1.03.1. „Ze wordt nog beter dan Dawn Fraser", zei een vergenoegd glimlachende miss Williams, de Australische ploegleidster. Niemand had eigenlijk een nieuw we- reldrecord verwacht na de ijskoude inzet van de Nederlandse zwem- kampïoenschappen in Schiedams „Groenoordbad". Maar op de finale dag van dit zwemfestijn zonder weer ga scheen de zon en vervaagden alle gedachten aan die regenvrijdag. Op fantastische wijze was de slanke Dawn Fraser in het startschot ge vallen en voordat er 35 meter ge zwommen was, lag ze met haar lan ge rustige slag al een meter voor op haar ernstigste rivalen: Lorraine Crapp en onze landgenote Cockie Gastelaars, die in haar eigen ver trouwde omgeving de kans van haar leven kreeg om aan de zwemwereld te bewijzen, op welk niveau ze zich bevond. Cockie Gastelaars wees Lorraine Crapp in dat genadeloze duel op de 100 meter terug, maar tegen Dawn Fraser was geen kruid ge wassen. Zonder enige verkram ping en met een salto-keerpunt, dat haar extra winst bracht, schoof ze centimeter voor centi meter weg van de fel terugvech tende Cockle, die in de laatste 25 meter op haar beurt een duidelij ke voorsprong wist te nemen op Lorraine Crapp, Greetje Kraan en Astrid Sanderson. In die vol gorde volgde de finish. Toen Sita Posthumus uit Leeuwarden en Jopie Troost, die de rij sloten, aantikten, was een dol verheugde miss Williams al bezig Dawn te feli citeren. De Australische ploegleidster en trainer Forbes Carlile hadden goed gezien.; de chronometers van de drie tijdwaarnemers wezen precies de zelfde tijd aan: 1.01.2een ver betering van het pas 20 dagen oude record, gemaakt in Cardiff met 0.2 se conde. Hoogtepunt Deze historische 100 meter was 't hoogtepunt van de nationale kam pioenschappen, die om meer dan één reden een bijzondere betekenis hadden. In de wetenschap, dat het, hier de laatste kans gold om een plaats te veroveren in de ploeg, welke ons land op de Europese kampioenschappen in Boedapest zal vertegenwoordigen, werd zo wel door de dames als door de he ien op alle nummers fel gevoch ten. Hierbij hadden de dames dan nog de extra stimulans van de te genstand der sterke Australische zwemsters. Het was overigens ook duidelijk ge worden, dat de dames zweminterland tussen Australië en Nederland door onze meisjes gewonnen zou worden, want noch op de vlinderslag, noch op de rug- en schoolslag brachten de Australische kampioenen het tot prestaties, die onze landgenootjes konden verontrusten. De lakens wer den in de rugslag-eindstrijd uitge deeld door Lenie de Nijs, Ria van Velsen en Jopie Troost. Jopie kon haar prestatie uit de series, waarin zij met 1.13.6 de snelste was, niet hei- halen. Lenic de Nijs won de nek-aan- nek-sprint met Ria van Velsen met 0.2 sec. verschil in 1.13-7. Jopie Troost werd derde in 1.14.3.-. onrechte verwachtten, dat zij nog eens binnen de „droomgrens" van 1 minuut zal blijven. Zonder strijd en zonder inzet van alle krachten won Alva de 100 meter in 1.03.1 Hij (le heren' werd eigenlijk slechts één prestatie van formaat geleverd. Theo Hoogveld van Neptunes Amers foort won de 100 meter vrije.slag fi nale in de uitstekende tijd van 58.2 sec., waarmee liïj onder de limiet bleef. Enkele der belangrijkste uitslagen lui den: dames: 100 meter vrije slag: Dawn Fraser (Austr.) 1.01.2 (nieuw wereldrecord) 2. Cockie Gastelaars (SZC) 1.04.-; 3. Lorraine Crapp Austr.) 1.04.4; 4. Satrid Sanderson (Robben) 1.06.4; 400 meter vrije slag: 1. Dawn Fraser (Austr.) 4.55.6; 2. Ilsa Konrads (Austr.) 4.57.5; 3. San dra Morgan (Austr.) 5.00.4; 4. Mary Kok (Robben) 5.02.4; 100 meter rug slag: 1. Lenie de Nijs (Robben) 1.13.7; 2. Ria van Velsen (Zian) 1.13.9; 3. Jopie Troost (HDZ) 1.14.3; 100 meter vlinderslag: 1. Atie Voor- bq (Robben) 1.13.5; 2. Tineke Lager berg (KNZB) 1.14.3; 3. Beverley Bainbridge (Austr.) 1.15.3: 200 me ter schoolslag: 1. Ada den Haan (PSV) 2.55.9; 2. Lenie Sybrands (Shell) 2.58.6; 3. Rita Kroon (Rob ben) 2.58.9. Heren: 100 meter vrije slag: 1. Theo Hoogveld (Neptunus) 5S.2; 2. Her man Willemse (Robben) 58.5; 3. Leo Verburgt (PSV) 59.3: 200 meter schoolslag: 1. Krooneburg (Y) 2.46.2; 100 meter rugslag: 1. Jaap de Jong (LZO) 1.07.4: 2. Van Enst (AZC) 1.08.5: 400 meter vrije slag: 1. Her man Willemse (Robben) 4.45.2; 2. Leo Verburgt (PSV) 4.48.7. Jo de Roo tweede reserve bij de profs Na afloop van de laatste wedstrijd om het nationaal wegkampioenschap voor profs en onafhaukelijken heeft de sportcomniissie van de K.N.W.U. de Nederlandse ploeg voor de wed strijden om de wereldtitels, die eind augustus (Reims: weg) en begin sep tember (Parijs: baan) worden ge houden, als volgt samengesteld: Professionals: Weg: Martin van der Borgll (Ko ningsbosch), Piet Damen (Lieshout), Piet van Est (Fijnaart), Wim van Est (St. Willebrord), Piet de Jongh (Made), Jef Lahaye (Bunde), Mi chel Stolker (Zuilen) en Gerrit Voorting (Roosendaal). Eerste re serve: Jaap Kersten Siebengewald tweede reserve: Jo de Roo (Schore), derde reserve: Piet van den Brekel (Echt). Sprint: Jan Derksen (Amsterdam) en Aad Schotman (Amsterdam). Achtervolging: Daan de Groot (Am sterdam) en Peter Post (Amster dam). Reserve: Ab Geldermans (Bever wijk). Amateurs: weg: Ab van Egmond (Den Haag), Jo de Haan (Klaaswaal), Jan Hugens (Hoensbroek), Piet Rentmeester (Yerselte1), Harry Scholten (Rijs wijk) en Anton van der Steen (Et- ten Eerste reserve: René Lotz (Stein), tweede reserve: Bén Teunisse (Utrecht). Sprint: Joop Captain (Amsterdam), Mees Gerritsen Amsterdamen Arie de Graaf (Rotterdam). Reserve: Jan Reijngoud (Culem- borg). Achtervolging: Jan Buis (Badhoe vedorp) en Henk Moolenijzer (Am sterdam). Reserve: Jan Hugens „Getrokken" door de Australische zwemsters roffelde Mary Kok van de Robben op de J/00 meter vrije slag naar een prachtige 5.02J/, de beste tijd van het seizoen. Nummer een op dit nummer werd Dawn Fraserdie deze afstand aflegde in J/.55.6. Op de foto de zwemelite tezamen: van links naar rechts: Ilsa Conrads, Dawn Fra ser, Mary Kok en Sandra Morgan. Feijenoord en PSV naar het vriendschapsbekertoernooi De wedstrijdenreeks om de vriend- sehapsbeker, waarmee vorig jaar door een zestal verenigingen uit de Bene lux is begonnen, zal in het a.s. sei zoen aanmerkelijk aan belangrijkheid winnen nu ook enkele prominente clubs uit Frankrijk en Duitsland deel nemen. Tijdens een te Luxemburg gehouden vergadering zijn de plannen voor het a.s. seizoen definitief goedgekeurd. De deelnemende verenigingen zijn: België: R.S.C. Anderlecht en R.F.C. Beerschot, Luxemburg: Jeunesse d'Esch en Spora, Duitsland F. C. Köln en Fortuna Dusseldorf, Frankrijk Se dan en Racing Club de Paris, Neder land Feyenoord en P.S.V.. Gespeeld zal worden volgens het sys teem van de Europa Cup, nl. het sys teem met uit- en thuiswedstrijden. De wedstrijden worden bij voorkeur op woensdagavond met kunstlicht gespeeld. Braziliaan als eerste dit seizoen het Kanaal over. Na dertien uur zwemmen De 34-jarige Braziliaan Abilio Couto is er als eerste in dit seizoen in ge slaagd het kanaal over te zwemmen. Zondagmorgen om even over half vier begon hij te kaap Griz Nez de tocht en 12 uur en 45 minuten later ging hij te Dover aan land. Couto heeft reeds vier maal een poging gedaan het kanaal te bedwingen.. Evenwel zon der succes. De vijfde maal is het hem dan gelukt. MET STOCKHOLM IN ZICHT Weinig opwekkende strijd in Maastricht DE OP PAPIER sterkere Nederland se herenatletiekploeg heeft zondag in liet Jekerdal te Maastricht van de Belgen met 224-192 punten verloren en dus geen revanche kunnen nemen voor de nederlaag van 238'i-179l> punt op 7 juli van het vorig "jaar té Antwerpen. De nederlaag op zichzelf is niet het ergste, maar dat de atle ten, die a.s. zaterdag naar de Europe se atletiekkampioensehappen vertrek ken slechts tot matige prestaties kwamen, stemt allerminst hoopvol. Niet minder dan veertien maal stapte een Belg zegevierend uit baan, ring of springbak. Dat onze landgenoten op de 100 en de 200 meter van Vercruysse zouden ver liezen was te voorzien, en dat op de 400 en de 800 meter Declerck en een sterk lopende Verheuen, die beiden evenals Vercruysse zijn gekozen in de Belgische ploeg voor Stockholm, zich superieure tegenstanders toonden was geen reden om direct in zak en as te zitten. Maar dat op de 5000 meter lopers als Joep Delnoye en Hein Cujé door de, internationaal gezien, ze- ker niet sterke Belgische kaïn pioen Allonsius uit Westdorpe wei den geklopt, geeft te denken. Ii tegenstelling tot de interlandwed strijd tegen Duitsland twee weken geleden in het Offertstadion te Nijmegen, was nu niet een takti- sche fout de oorzaak. Toen was het tempo zo laag, dat de Duitser Müller 300 m. voor de finish genoeg reserve over had om met een fantastische eindsprint onze vertegen woordigers achter zich te laten. Zon dag op het knusse sintelbaantje aan de voet van de Sint-Pietersberg was Voor zieke Jo de Roo viel de slag te vroeg. ONBARMHARTIG: dat is het circuit van Zandvoort, met zijn traag loop- vlak en de striemende wind, opnieuw geweest. Want onbetwist bleek deze Zandvoortse auto-raceba3n het meest* selectieve parcours, waarop de Ne derlandse-profrenners dit jaar in de drie ritten om de titel hebben gere den. Jef Lahaye uit Bunde is er voor de eerste keer in zijn carrière kampioen geworden. De Limburger bevocht de triomf in een adembene mende eindsprint met zijn grootste concurrent Michel Stolker. Wat in de beide voorgaande wedstrijden (op de Cauberg en op het „moeilijke" circuit bij Berg en Dal) niet geschiedde, ge beurde zondag: reeds na dertig kilo meter werd het rennersveld beslis send uiteengerukt. En de coureurs, die om welke reden dan ook achter waren geraakt, kregen geen schijn van kans meer om zich te herstellen. Een van die coureurs was Jo de Roo uit Scho re. Jo de Roo, pas hersteld van een angina-aanval, die hem bijna een week in bed hield en die hem gisteren voor 50 procent aan de start deed ko men. Na dc twee vorige ritten be hoorde de Zeeuwse prof tot de groot ste kanshebbers: Michel Stolker met 35 punten, Jef Lahaye en De Roo met 34 punten. Toen na 30 km (van de 109) de be slissende aanval werd ingezet, viel die voor Jo de Roo tevroeg. Hij miste dus de slag, maar had cleze fout on getwijfeld goed kunnen maken, wan neer hij in conditie geweest was. Nu lukte het hem niet en plaatste hij zich als 16e in dezelfde tijd als num- rrier twee Arie van Wetten. In het al gemene klassement van de drie rit ten veroverde de renner uit Schore toch nog een prachtige vierde plaats. Lahaye liet in de spurt in niets aan het toeval over. Hij begon van kop af en gaf Stolker, die de slotrit met één punt voorsprong was ingegaan, in dei laatste 200 meter geen enkele kans om hem te passeren. Maar Jef Lahaye was niet de eni ge Limburger, die met een enorme bloemenkrans langs de opgetogen toeschouwers mocht rijden. Enkele minuten vóór hem was de dappere Piet de Jongh namelijk op vrijwel dezelfde wijze opgevangen door de trotse ploegleider Toine. Gense en diens uitbundige streekgenoten. Vijf en veertig kilometer voor de' eindstreep sprong hij onweerstaan baar uit een kopgroep van 14 favorie ten en finishte tenslotte met een voorsprong van bijna twee minuten. Een grootse prestatie op dit onbarm hartige parcours. Slechts 22 van de 74 gestarte renners reden de rit uit op dit striemende cir cuit. Onder hen waren behalve Jo de Roo nog twee Zeeuwen, namelijk Cees van der Zande uit Halsteren (rij ders voor Theo Middelkamp) die een prachtige 5e plaats veroverde, Jantje Westdorp uit 's-Heerenhoek, die 15e werd en Huissoon uit Heinkenszand, die als 18e finishte. De uitslag luidt: 1 Piet de Jong (Ma de) 4.31.57; 2 Arie van Wetten (Sas- seriheim) 4.33.34 3 Damen (Lieshout) z.t.; 4 Van Breenen (Amsterdam) z.t.: 5 Van der Zande (Halsteren) z.t.; 6 Bergmans (Aalst) z.t.; 7 Schalk Ver hoef (Rotterdam) z.t.; 8 Post (Am sterdam) z.t.; 9 Lahaye (Bunde) z.t.; 10 Stolker (Zuilen) z.t.; 15 Westdorp ('s-Heerenhoek) z.t.; 16 De Roo (Schore) z.t.; 18 Huissoon (Heinkens zand De eindstand is: 1 Jef Lahaye (Bun de) 46; 2 Michel Stolker (Zuilen) 46; 3 Gerrit Voorting (Roosendaal) 40; 4 Jo de Roo (Schore) 39; 5 Tónnie Bergmans (Aalst) 34; 6 Peter Post (Amsterdam) 31; 7 Arie van Wetten (Sassenheim) 28; 8 Wout Wagtmans (St. Willebrord) 27; 9 Piet Damen (Lieshout) 26. Op het circuit van Zandvoort is de derde rit verreden om het kampioen schap van Nederland voor profs en onafhankelijken. Vooraan in hét pe loton rijden Jaap Huissoon uit Hein kenszand (rechts onder), links naast hem Jo de Roo uit Schore. De overige Zeeuwen werden als volgt geklasseerd: 15A6 Cees van der Zan de, Halsteren, samen met Kool uit Delft 16 punten; 22/23 Bram van der Sluis, Vlissingen. samen met de Belg Jos Hinsen 11 punten; 31 Jan West dorp, 's-Heerenhoek, 6 punten34 Jaap Huissoon, Heinkenszand 3 pun ten en Jaap Bruggenkamp, Goes, sa men met Wuyts uit Kruisland 1 punt,, het een regelmatige race waarin on ze oranjebroeken op volkomen regel matige wijze werden verslagen. Weer werd Joep Delnoye, die tot op 300 me ter voor de finish nog steeds de lei ding had, gepasseerd en weer had hij geen krachten genoeg om voldoende tegenstand te bieden. Twee teleurstellingen waren er. Een voor Henk Haus op de 800 meter om dat de Belg Leva hem in het strijd gewoel met de spikes tegen zijn knie trapte waardoor de Eindhovenaar het contact met de kopgroep verloor en zich met de vierde plaat-S tevreden moest stellen, en een voor Frans Ru nen op de 10.000 meter, toen hij op de tweede plaats lopend halverwege de race zijn enkel verzwikte en kermend langs de kant ineen zonk, waardoor hij de race natuurlijk niet kon uitlo pen. Willy Bakker minder snel in Edinburgh op de horden Hannie Bloemhof snelste Europese sprintster Hannie Bloemhof heeft zaterdag in het Murrayfield Stadion te Edinbtii-g in Schotland fraaie prestaties gele verd. Op de 10 Oyards, zowel op de 220 yards bleek zij dc snelste Euro pese sprintster te zijn. De Zeeuwse atlete Willy BakkerCïjsouw heeft niet geheel aan de verwachtingen beantwoord. Op de 80 meter horden liet zij een enigszins teleurstellende tijd van 11.7 seconde afdrukken, waarmee zij eindigde achter de Aus tralische Norma Thrower, die twee de werd in 11.1. Hanny Bloemhof moest alleen in de olympische kampioene, de Australi sche Betty Cuthbert, haar meerdere erkennen. De Australische liep dc 100 yards in 11.1. terwijl Hannie een tiende seconde later over de eind streep ging. De vier maal 110 yards is echter een Nederlandse oveivrinning ge worden. Hannie Bloemhof. Ine Spijk, Nannie Haase en Willy Bakker-Cij- souw kwamen in 48.3 sec. voor Schotland (49 sec.) en Engeland (49.4 sec.) door de finish. Nel Zwier leverde een goede prestatie bij het hoogspringen. Zij bereikte dezelfde hoogte, namelijk 1.625 meter, als de Engelse Mary Bignal. Nel Zwier maakte echter meer foutsprongen. Oostduits wereldrecord op de 4x1500 meter heren Het Oostöuitse atletenteam Sieg fried Valentin. Heifrïed Reinagel, Siegfried Hermann en Klaus Rïchten- hain heeft een nieuw wereldrecord op de 4 x 1500 meter estafette hardlo pen voor heren gevestigd in Poznan. De tijd was: 15:11,4 minuten. Het wereld- en Europees record stond sinds 1955 op naam van Mikes, Tabo- ri, Roszavoelgyi, Iharos, met 15:14,8. Poloploeg van „De Ganze" kampioen afdeling Zeeland. De waterpoiopioeg van „De Ganze" uit Goes is zaterdagmiddag na een 1 0 zege op „Schelde" uit Terneuzen kampioen geworden van de afdeling Zeeland cler K.N.Z.B. De tot nu toe alle zeven gespeelde wedstrijden wer den alle gewonnen, terwijl nog één wedstrijd gespeeld moet worden. De Goesenaren hebben dus een grote kans ongeslagen te blijven. Des te opmerkelijker is deze presta tie, daar de nog jonge vereniging slechts voor het tweede seizoen aan ae competitie deelneemt en niet de beschikking heeft over een zwembad. A.le wedstrijden moesten daardoor op vreemd terrein gespeeld worden zelfs een waterpolobad om te treinen ontbreekt. „De Ganze" heeft bij de K.N.Z.B. een verzoek ingediend o£i naar de 3e klas der landelijke bonds- competitie te mogen promoveren. Midvoor Vava teken! voor 3 jaar voor Allelic (So.) De beroemd geworden Brazïiiaanse midvoor Vava heeft een contract ge tekend met de Spaanse club Atietic of Madrid. Vava bindt zich hiermede voor drie jaar aan deze vereniging, die volgend seizoen voor hét eerst aan de Europese voetbalbeker zal deel nemen. De transfer-sen is niet bekendgemaakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3