PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Atoomstraling; onbekend gevaar voor wereldbevolking Rubberboot dreef af bij Renesse Vandaag... VIJF DODEN BIJ BOTSING VAN NEDERLANDSE AUTO IN BELGIË BRITS-GRIEKSE BESPREKING TE ATHENE WAS „NUTTIG" 201e jaargang - no. 187 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Veide en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 11 aug. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minlm. p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g, adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. teL 2094 V.N.-COMMISSIE WAARSCHUWT De radio-actieve neerslag die het gevolg is van kernwapenont- ploffïngen, doet de sterkte van de atoomstraling in de wereld steeds meer toenemen. Dit brengt nieuwe en voor een belangrijk deel onbekende gevaren voor de huidige en toekomstige wereld bevolking met zich mee. Aldus luidt de voornaamste conclusie van het rapport, dat de wetenschappelijke commissie van de Verenigde Naties zondag heeft gepubliceerd over de uitwerking van de atoomstraling op de mens en zijn omgeving. De commissie is van mening; dat alle maatregelen, die beogen deze straling tot een minimum terug te brengen, zullen bijdragen tot bescherming Van de gezondheid van de mens. Het is daarom noodzakelijk zich niet meer dan nodig is bloot te stellen aan stra ling, die het gevolg is van medische toepassingen of van gebruik van kernenergie voor andere vreedzame doeleinden. Maar ook is nodig dat een einde wordt gemaakt aan de radioac tieve besmetting, veroorzaakt door kernwapenexplosies, zo vervolgt het, rapport. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllll| Amerikaanse t.v. kocht eiland om weg te geven. j Het eilaad Stroma, voor de noordoostkust van Schotland, is voor 10.000 pond (ruim 100.000 gulden) door de Amerikaanse „Columbia Broadcasting Sytem" (CBS) gekocht om in het populaire televisieprogram ma „Bid and Buy" te worden „weggegeven". Het eiland heeft een oppervlak te van vierhonderd hectare en het telt zestien bewoners, die van landbouw en visserij leven. Dat Stroma geen rijk bestaan biedt, blijkt uit het feit dat er van de vijftig huizen maar drie bewoond zijn. Er is geen elek triciteit en geen medische hulp op het eiland. Bovendien zijn de bewoners per jaar gemiddeld veertig dagen van het vasteland geïsoleerd. De bewoners van Stroma vinden hgt maar een onplezierig idee dat hun eiland op deze wijze in andere handen zal overgaan. Geen van hen heeft ooit televisie gezien. Tot dusver was Stroma eigendom van een paraplufabrikant in Yorkshire. Vijfling in Bolivia In La Paz is een vijfling, allen van het mannelijke geslacht, geboren. De babies, die evenals de moeder, mevr. Luisa de Toro, in uitstekende ge zondheid verkeren, zijn in couveuses gepaatst. Zij wegen 1500 tot 1700 gram en meten 30 lot 35 cm. De vader is een mijnwerker uit Oru- ro. Mevr. De Toto heeft al verschei dene malen tweelingen gekregen. Gerepatrieerde van 103 jaar door minister begroet De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, was zaterdagochtend naar Rotterdam geko men om de 801 opvarenden van het «B-s. „Sibajak" tc begroeten, welk schip uit Nieuw-Zecland, Australië cn Indonesië was gekomen. Onder hen bevonden zich 167 kinde ren en 232 passagiers uil: Nieuw-Zee- land en Australië, de laatste hoofdza kelijk met verlof naar Nederland ko mende ex-emigranten en ouders van emigranten, die hun kinderen hebben bezocht.. Onder de gerepatrieerden uit Indone sië, de overige opvarenden, bevond zich de 103-jarige mevrouw Portier- Tan Kiet Nio, die reeds vijftig jaar weduwe is en hoewel Chinese van origine de Nederlandse nationaliteit bezit. Zij werd speciaal begroet door de minister, die bij het aan boord ko men van dit lloydschip bloemen kreeg aangeboden door de gezagvoerder, ka pitein J. C. Flach. Zelfs een kleine stijging in de alge mene radio-activiteit op aarde, hetzij als gevolg van kernwapenproeven, hetzij door andere oorzaken, zou wel licht merkbare schade aan grote be volkingsgroepen kunnen toebrengen vóórdat definitief zou kunnen worden bewezen, dat radio-activiteit inder daad de oorzaak van de schade is, al dus de commissie. Een doeltreffend toezicht op de bronnen van straling vooronder stelt nationale en internationale besluiten, die echter buiten het kader van de werkzaamheden der commissie vallen. Deze conclusies van de commissie zijn met alge mene stemmen aanvaard, met uit zondering- van de zinsnede over het toezicht op de stralingsbron nen. De vertegenwoordigers van de Sowjet-Unie, India, Tsjecho- Slowakije en de Verenigde Arabi sche Republiek, wilden dat hieraan een duidelijk omlijnde aanbeve ling aan toegevoegd zou worden inzake het staken van de kernwa penproeven. In het rapport wordt er voorts de na druk op gelegd, dat elke schatting over de gevolgen van de straling voor de mensheid in het huidige stadium slechts oppervlakkig kan zijn. Maar, zo wordt vervolgd, de afwezigheid van betrouwbare gegevens,-in het bij zonder over genetische gevolgen van atoomstraling, eist dat de mensheid met des te meer voorzichtigheid han delt omdat de betekenis van de scha delijke gevolgen wellicht onderschat is geworden. In de commissie hebben vertegen woordigers zitting van Argentinië, Australië, België, Brazilië, Canada, de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot- Brittannië, India, Japan, Mexico, de Verenigde Arabische Republiek, Tsje- cho-Slowakije en de Sowjet-Unie. Dulles hoofd van Amerikaanse delegatie. De perschef van het Witte Huis heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, en niet president Ei senhower, het hoofd van de Ameri kaanse delegatie bij de speciale zit ting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties zal zijn. De president, aldus Hagerty, zal mo gelijk slechts één keer verschijnen. Het ligt in dat geval in de bedoeling dat de president de Amerikaanse voorstellen inzake het Midden-Oosten zal aanbieden. Gromyko in New York De Sowjet-minister van buiten landse zaken, Andrei Gromyko, kwam zondag per vliegtuig te New York aan om de leiding op zich te nemen van de Russische delegatie in de Algemene Verga dering. De minister deelde mee, dat er geen plan bestond voor de komst van premier Kroesjtsjew naar New-York. Nautilus komt dinsdag in Portland aan. De Amerikaanse atoom-onderzeeboot „Nautilus" zal dinsdag in de Engelse haven Portland arriveren, zo is door de Amerikaanse marine in Londen bekendgemaakt. De bemanning zal dan na twintig da gen op en onder zee mogen passagie ren. M is het 100 jaar geleden, dat de Nederlandse hygiënist, 33 bacterioloog en Nobelprijswin- |3 naar dr. Christiaan Eykman te 3= H Nijkerk werd geboren. Dr. i| H Eykman gaf als fysioloog een nieuwe en hechte grondslag aan de tropische ziekteleer. IiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiIh Rede van Kroesjtsjew bij ingebruikneming centrale. De Sowjet-Unie zal alles doen om er voor te zorgen, dat er een einde komt aan „de militaire interventie" in Li banon en Jordanië, zo heeft premier Kroesjtsjew zondag verklaard. Hij sprak ter gelegenheid van de inge bruikneming van de reusachtige wa terkrachtcentrale te Koeibysjew in Midden-Rusland. De oorlogsdreiging in het Midden- Oosten noemde hij nog zeer acuut. Rusland en zijn bondgenoten zullen een „vreedzame buitenlandse politiek" blijven volgen, maar zij zullen tezelf dertijd alles doen om ,,de zeer agres sieve kringen in het westen te breide len". aldus Kroesjtsjew. De nieuwe centrale waaraan zeven jaar is gewerkt, wordt de grootste ter wereld genoemd. Zij wordt van Moskou uit een afstand van 900 km bediend. In de machinehal zul len slechts vier mannen dienst doen. De voltooiing van de centrale vormt de eerste stap naar de totstandkoming van een eenvormig krachtnet voor Europees Rusland. De centrale bevat twintig turbinegeneratoren met een capaciteit van 2.100.000 kwu. Het Nederlands koninklijk gezin heeft zaterdag met de „Piet Hein" 'n tocht gemaakt in de Golf van TiguL lio. Men keerde 's avonds naar Porto- fino terug en maakte vóór het diner een lange wandeling. In een restau rant nuttigden de koningin en haar dochters vervolgens een spaghetti- schotel. ERNSTIG ONGELUK NABIJ TONGEREN Van de weg geraakt en tegen boom gereden In de nacht van zaterdag op zondag is een uit Brussel komende Neder landse personenauto, die zes perso nen vervoerde, nabij Tongeren (Bel gisch Limburg) tegen een bus ge botst. Vier mensen, werden op slag gedood en twee zwaar gewond. De andere gewonde verkeert in levens gevaar. MET DUITSER EN ROTTERDAMMER De 46-jarige constructeur A. Pronk uit Rotterdam en de 20-jari- ge Bernt Weisse uit Wuppertal hebben zondagmiddag voor de kust van Renesse een hachelijk avontuur beleefd. Beide mannen waren op een rubbervlot te ver in zee gegaan en dreven af in de richting van het Brouwershavense gat. De landwind en het af gaande water maakten het hen onmogelijk naar het strand terug te varen. Nadat zij geruime tijd met de stroom meegedreven waren slaagden zij erin de laatste boei van de vaargeul van het Brouwershavense Gat ongeveer vijf kilometer uit de kust te hereiken, waaran zij zich vasthielden. Zij werden uit hun nete lige positie gered door de reddingsboot „Prinses Juliana" uit Ouddorp. Op vijf kilometer uit de kust door reddingboot opgepikt Toen de heren met hun rubberbootje weer op het strand te Renesse aan land werden gezet was het de Duitsër de ernst van de toestand, waarin hij verkeerd had, inziend, die de beman ning van de „Prinses Juliana" harte lijk dankte voor de redding. Kort na het middaguur waren de Duitser en de Rotterdammer gaan varen. Zij waagden zich te ver in zee en één van de gasten van het vakan- Kort gevecht tussen Chinese oorlogsschepen. Volgens in Taipeh ontvangen berich ten zijn zondag nationalistische oor logsschepen, aie gesteund werden door kustgeschut, bij het nationalisti sche eiland Matsoe in gevechten ge wikkeld geraakt met vier communis tische vaartuigen, vermoedelijk kan- noneerboten. De communistische vaartuigen wer den op de vlucht gejaagd en één er van zou gezonken zijn, aldus de be richten. tiebedrijf „Wilhelminahoeve" te Re nesse, waar ook de heer Pronk en de Duitser logeerden, waarschuwden de politie. Grootscheepse actie Aanvankelijk werd echter meegedeeld dat een vlot met twee kinderen de zee in dreef. Deze melding had tot gevolg, dat een grootscheepse red dingsactie op touw werd gezet. Het vliegveld Valkenburg werd gevraagd een helikopter te zenden en de red dingsboten uit Ouddorp, Veere en Stellendam voeren uit. Toen later bleek, dat twee volwasse nen in een rubberbootje de zee op dreven, werd de helikopter weer af besteld, evenals de reddingsboot uit Veere. Alleen de boten uit Ouddorp en Stellendam voeren nog uit. Aan de opsporing werd verder meegewerkt door de sportvlieger Bruis uit Bergen op Zoom. die toe vallig op het vliegveld Haamstede aanwezig was in verband met een kamp van de Westbrabantse Aero- clüb. Omdat aanvankelijk de afstand Van kust tot afgedreven boot werd ge schat op zeven kilometer, maakten de beide reddingsboten een grote omweg. De opvarenden van bet. rubberbootje werden tenslotte omstreeks kwart over vier door de boot uit Ouddorp opgepikt. Met de Sibajak arriveerde zaterdag ochtend de oüdste repatriante, de 108- jarige mevr. Portier-Tan Kiet Nio, in Rotterdam. Bij haar aankomst werd zij officieel verwelkomd door -uinrs- ter M. Klompé, met wie de oude da me hier in gesprek is aan boord van het schip. - De personenauto is vermoedelijk tij dens de rit van de weg geraakt. Bij pogingen van de bestuurder om de auto weer op- het verharde Wegdek te krijgen is de personenauto tegen de tegemoetkomende bus, die arbei ders vervoerde, gebotst. De auto werd door de bus enkele meters mee gesleept en vervolgens tegen een langs de weg staande boom in elkaar gedrukt. De personenauto werd bestuurd dooi de aannemer J. H. Corstjens uit Echt. Deze werd op $lag gedood, evenals zijn 16-jarige (oudste) zoon J. Corstjens en het echtpaar Ge- rards, (de 22-jarige landbouwer J. M. Gerards en de 20-jarige echtgenote H. W. M. GerardsTubee, eveneens uit Echt). De andere twee inzitten den, die ook uit Echt afkomstig wa ren, namelijk de 20-jarige dienstbode M. H. Slabbers en de 24-jarige mijn werker J. W. G. Tubee moesten zwaar gewond in het ziekenhuis te Tongeren worden opgenomen. Me juffrouw Slabber is daar aan haar verwondingen overleden. De heer Tu bee verkeert in levensgevaar. Van de inzittenden van de bus werd niemand gewond. Het ^Nederlandse schip .Prins Wil lem van Oranje" heeft in het Kanaal een aanvaring gehad met het Duitse motorschip „Tarbek", dat naderhand doon de Nederlandse sleepboot „Loi re" naar Southampton is gebracht. Foto: het achterschip van de Duitse „Tarbek" toont duidelijk hoe de aan varing heeft plaats gehad. Vliegmachine stort omlaag31 doden Een „Viscounf'-vliegtuig van de „Cen tral African Airways", die van Salis bury in Rhodesia op weg was naar Londen, is zaterdagochtend nabij Benghazi in Libië neergestort. Bij de ze ramp kwamen 35 personen om het leven, namelijk 31 passagiers onder wie 4 kinderen en vier bemannings leden. Er zijn negentien overleven den. Meisje moederloos Aan deze ramp is nog een bijzonder tragisch geval verbonden. Eén der overlevenden is herkend als Anthea Lycett, vroeger Marcla Miller. Zij is het vierjarig dochtertje van lady Diana Miller, die haar baby enkele maanden geleden door andere men sen liet adopteren „omdat zij niet meer van het kind hield". De pleeg moeder van het meisje, mrs. Moira Lycett, kwam bij de ramp om het le ven. MURPHY IN LONDEN Macmillan had ook onderhoud met Menderes Er is zaterdag te Athene een genteen- schappelijk communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de minister president van Groot-Brittannië, Mac- Millan, en die van Griekenland Kara- manlis, een ,,zeer openhartige en zeer volledige gedachtenvvisseling hebben gehad over Cyprus en het er over eens zijn, dat hun besprekingen zeer nuttig zijn geweest". Er kan echter niet worden gezegd, dat hun stand punten in alle opzichten met elkaar stroken, aldus het communiqué. Diplomatieke waarnemers te Athene hebben gezegd, dat uit het korte com munique niet mag worden afgeleid, dat MacMiilans poging de zienswijzen van alle belanghebbende partijen'met elkaar te verzoenen, is mislukt. Murphy, president Eisenhowers per soonlijke afgezant, kwam zaterdag in Athene aan voor besprekingen met premier Karamanlis en minister van buitenlandse zaken Averoff. Zondag voor zijn vertrek uit Athene naar Londen verklaarde hij. dat zijn besprekingen met de Griekse leiders „uiterst nuttig" zijn geweest. Gespro ken was over de toestand in het Midden-Oosten, Cyprus en de brief van premier Kroesjtsjew aan de Griekse eerste minister, waarin Griekeland wordt aangespoord het Russische standpunt in de algemene vergadering der Verenigde Naties te steunen. Premier MacMillan heeft zondag het overleg met zijn Turkse ambt genoot Menderes over de kwestie- Cyprus beëindigd. Aanvankelijk zouden de twee staatslieden van daag nog een onderhoud hebben, maar dit was niet nodig daar men de besprekingen al had voltooid. Een woordvoerder van de Turkse re gering heeft zondag te Ankara ge zegd, dat de Turkse eis Cyprus te verdelen niet noodzakelijkerwijs be tekent, dat er een grenslijn over het eiland dient te worden afgebakend met de Grieken aan de ene en dé Tur ken aan de andere zijde. Het begin sel van verdeling zou verwerkelijkt kunnen worden in een Brits-Grieks- Turks bestuur over het land. Turkije hoopt, dat er Britse troe pen op het eiland gelegerd blijven. Deze troepen kunnen dan beperk te gebieden bezet houden, waar over het Britse gezag volledig ge handhaafd-blijft, aldus deze Turk se woordvoerder. ZUIDELIJKE WIND. Perioden met zonneschijn, maar later plaatselijk enkele buien met een kans op onweer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Iets minder warm. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag perioden met mooi strand weer, maar later kans on enkele buier.. Zwakke tot matige wind tus sen zuid en zuidwest; temperaturen ovtidag iets lager, maar nog zomers. In öi middag 20 tot 22 graden Cel sius; zeewater 17 graden. Vooruit zichten; wat minder bestendig strand weer, maar ook opklaringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1