PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nautilus volgt nieuwe weg tussen oostelijk en westelijk halfrond Assemblee verdaagd tot woendagochtend Toeristen willen geen reclame voor Kamperlandse duinen.... BILT MACMILLAN STELDE BEZOEK AAN TURKSE HOOFDSTAD UIT 201e jaargang - no. 186 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Veide en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 9 aug. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Viisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3341; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425. sdm. tel. 2094 Via Noordpool slechts 6300 mijl Atoomduikboot voltooide tocht geheel onder ijs en water varend De Amerikaanse atoomduikboot „Nautilus" heeft geheel onder water en ijs varend een tocht over de Noordpool voltooid. Het vaartuig heeft hierdoor een nieuwe zeeweg tussen het oostelijk en westelijk halfrond gevolgd, aldus een mededeling van het Witte Huis. De „Nautilus" is op 22. juli uit Pearl Harbour vertrokken. Don derdag werd de gezagvoerder, Anderson, bij IJsland van boord gehaald en naar Washington gevlogen waar hij vrijdag door president Eisenhower werd ontvangen. Tijdens de plechtigheid in het Witte Huis werd Anderson onderscheiden met het legioen van verdienste. De bemanning kreeg een eervolle vermelding. terwijl men denkt dat men in een rechte lijn vaart," aldus de gezag voerder. Hij zei dat men geen zeker heid had, dat er geen bergen onder water waren die bijna tot het ijs kwamen. Dè temperatuur van het water on der de ijskap was nul graden. Men ondervond geen moeilijkheden, al dus Anderson. De mededeling over de geslaagde tocht werd gedaan in een kleine kamer in het Witte Huis waar zich ook de echtgenote van Anderson bevond. Men had de re den waarom zij van haar woon plaats in Connecticut naar Wash ington werd overgebracht voor haar geheim gehouden. In de eervolle vermelding bij het le gioen van verdienste voor Anderson werd gezegd: „Onder zijn onver schrokken leiding heeft de „Nauti lus" als eerste onder water een zee- Het Witte Huis deelde mee, dat de nieuwe zeeweg veel korter is dan an dere. Van Londen naar Tokio moet men thans 11.200 mijl afleggen,, maar langs de nieuwe route is de afstand slechts 6300 mijl. De tocht ging door de Bering'straat tussen Siberië en Alaska. Maandag passeerde men dé Noordpool. Men voer geheel in inter nationale wateren. Anderson zei, dat op de Noordpool het water 13.140 voet diep is, hetgeen 1927 voet dieper is dan men eerst aannam. De Nautilus voer in 96 uur 1830 mijl onder het ijs, van Point Barrow naar de Atlantische Oceaan tussen Groen land en Spitsbergen. Anderson zei, dat men door de periscoop tegen het ijs aankeek. Gedurende de eerste zes tien dagen van de reis was de „Nau tilus" ongeveer 96 procent van de tijd ondergedoken. „Bij een reis via de Noordpool kan men niets buiten het schip waarne men. Er zijn geen sterren. De navi gatie maakt een zeer groot deel uit van wat tot dusver een buitengewoon groot probleem is geweest. Wanneer men over de Noordpool vaart kan men zo in de war raken dat men in lang zame cirkels maar steeds ronddraait TOESTAND ROND FORMOSA Chinese communisten concentreren luchtmacht De nationalistisch-Chinese schout-bij nacht Lioe Hoh-Toe heeft vrijdag te Taipeh op Formosa gezegd, dat de Chinese communisten 1200 vliegtui gen, waaronder Mig-17 jagers in het kustgebied tegenover Formosa heb ben gestationeerd. De Migs, die op ongeveer 300 kilo meter van het hoofdkwartier van ge- neralissimus Tsjiang Kai-Sjek klaar staan, hebben maar twintig minuten nodig om een aanval op dat hoofd kwartier te doen, aldus Lioe. Een woordvoerder van de Amerikaan se ambassade noemde de toestand ernstig, „Maar wij zijn niet in pa niek". Er zijn nog geen bijzondere maatregelen getroffen voor de 9000 Amerikanen op het eiland. In diplomatieke kringen te Taipeh zei men te betwijfelen of de huidi ge spanning de voorbode is van. een communistische aanval op Formosa, en. de Pescadoren. Deze gebieden worden beschermd door Amerikaan-' se strijdkrachten op grond van een Amerikaans-Chinees verdedigingsver drag. Het stadsbestuur van Kiloeng op Formosa stelt een onderzoek in naar de reeds bestaande schuilkel ders en laat er nieuwe graven om aan alle 200.000 inwoners van de stad bescherming te bieden in het geval van een luchtaanval. Sjamoen wil nieuwe politieke partij stichten President Camille Sjamoen van Liba non heeft te kennen gegeven na het einde van zijn ambtstermijn, op 23 september, een nieuwe politieke par tij te zullen stichten. Reeds is een uitvoerend comité van drie leden gevormd om een naar vrijwel algemeen wordt aangenomen pro-westelijk-programma op te g teilen. De Amerikaanse atoomduikboot N tilus heeft een grote prestatie gele verd door een nieuwe route via de Noordpool te volgen. weg tussen het oostelijk en westelijk halfrond gevolgd. Dit baant de weg voor verdere onderzoekingen en mo gelijk gebruik van deze route door atoomduikboten voor vrachtvervoer als een nieuwe handelsweg tussen de grote oceanen van de wereld". De „Nautilus had een bemanning van 116 koppen. Augustus wordt iets wanner (Van onze weerkundige medewerker) NIET ALLEEN de vakantie- j gangers, maar ook de vele ak- i kerbouwers in onze provincie zien naar een periode met j droog en zonnig zomerweer uit. j Boven het midden van de oceaan ligt een stormdepressie, die echter voor óns van geen directe betekenis is. Wél split sen er zich af en toe kleine storingen af, die dan snel over Engeland en de Noordzee naar onze omgeving komen. Ook j vandaag kan evenals gister- avond'nog een dergelijke storing passeren, waarna er met een zuidwestelijke wind vochtige, maar iets warmere oceaanlucht wordt aangevoerd, die van de subtropen afkom stig is; Hierdoor kan de tem peratuur in de middag tijdens opklaringen ook in onze omge ving tot ruim 20 graden Celsius stijgen, hetgeen de laatste week niet is voorgekomen. Het ontbreekt ons nog steeds aan een stabiel hoge-drukgebied en zolang dit nog niet in onze om geving aanwezig is kunnen wij nog geen periode met besten dig zomerweer aankondigen. Wij zijn al blij genoeg, dat er enige vooruitgang valt te be speuren... BESPREKINGEN IN ATHENE Foot had gesprek met aartsbisschop Makarios De Engelse premier Harold Macmil- lan heeft gisteren met zijn Griekse collega Karamanlis getracht een uit weg te vinden uit de crisis van Cy prus, die nu al drie jaren duurt. Maar de tijd bleek te kort en daarom stel de Macmillan zijn vertrek naar An kara uit. Hij zal daar besprekingen voeren met de Turkse premier Adnan Menderes. Een medewerker van de Engelse pre mier heeft meegedeeld, dat de pre mier zondagmorgen in plaats van vandaag zal vertrekken, om ook een onderhoud te kunnen hebben met de afgezant van Eisenhower in het Mid den-Oosten, Robert Murphy. Macmillan en Karamanlis kwamen gisteren twee maal tezamen, zwaar bewaakt door de politie. In feite had men nog nooit in de Griekse hoofd stad een dergelijk machtsvertoon ge zien ter beveiliging van een buiten lands staatsman. Zij zullen vandaag weer een onderhoud hebben. Sir Hugh Foot, de gouverneur van Cyprus, heeft vrijdag in Athene een onderhoud gehad met de ver- RADIO MOSKOU MELDT: Geheim verdrag tussen Engeland en Jordanië Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat Engeland en Jordanië vorige week een geheim verdrag hebben gesloten, krachtens hetwelk Engeland Jorda nië jaarlijks een subsidie van vijftien miljoen pond sterling zal verstrekken en daarvoor het recht krijgt 20.000 man in het land te legeren en vijf jaar van de bestaande bases gebruik te maken. Gedurende het debat over dit verdrag zou het gebouw van de Jordaanse volksvertegenwoordiging door Engel se parachutisten zijn omsingeld. Zij die tegen het verdrag stemden wer den gearresteerd, aldus Radio-Mos kou. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken heeft het bericht als „onzin" van de hand gewezen. VERGADERING DUURDE EEN HALF UUR Vaag vredesplan voor Midden-Oosten van Hammerskjöld De Algemene Vergadering gisteravond om tien uur Neder landse tijd te New-York ia spe ciale spoedzitting bijeengeko men voor een debat over het Midden-Oosten. Deze ver gade- rihg duurde een half uur. De Veiligheidsraad had donder dagavond het besluit tot het uit schrijven van deze bijeenkomst met algemene stemmen geno men. Onderwerp van het debat is de toestand in Libanon en niet zoalè Rusland in de Vei ligheidsraad had voorgesteld de Engels-Amerikaanse militai re interventie in Jordanië én Li banon. VERKENNERS ZWIJGEN ALS GRAF Maar als de dam gereed is.... DE EERSTE VERKENNERS van een gigantisch leger zijn nu vooruitgestuurd haar het onbe kende eiland.... Die „eerste ver kenners", dat zijn enkele hon derden ondernemende vakantie gangers. En het onbekende ei land?.... Noord-Beveland! Want voor het altijd maar groeiende leger van toeristen is dit Zeeuw se eiland nog niet veel meer dan een witte vlek op de kaart, een onbekend en dus nog onbemind gebied. Maar de eerste vakan tiegangers zijn er nu en die ver kenners hebben de bekoring van Noord-Beveland al ontdekt: de stille, strakke stranden, de ruige smalle duinen en het vlakke pol derlandschap, waar moderne oogstmachines in deze weken een oogst, rijk als zelden tevo ren, binnenhalen. Overigens moet ge van die „verken ners" geen boeiende verhalen ver wachten over Noord-Beveland. Het liefst vertellen zij niets; de meesten zullen zwijgen als het graf. En de enkele Duitsers, die de duinen en de stranden van Noord-Beveland al ont dekt hebben, zullen wellicht straks in hun „Heimat" schouderophalend zeggen t „lm Westen- nichts Neuea*', Want al die vakantiegangers Nederlanders, Belgen en Duitsers die dit jaar hun tenten in de Kamperlandse duinen van Noord- Beveland opsloegen, zijn stuk vóór stuk de dichtbevolkte vakan- tiegebieden ontvlucht. Zij speur den naar rust en eenzaamheid in de vrije natuur.... Dat vonden ze (nu nog) op dit onbekende Zeeuw se eiland! En zij willen die Beve- landse rust en eenzaamheid zo lang mogelijk rekken! zaamheid. „Zo lang het zö rustig is kom ik hier ieder jaar uit Helmond naar toe met m'n gezin", zegt hij met overtuiging. Overspoeld Zo lang het zo rustig is.... Ja, hoe lang nog. Burgefneester J. van Halst van Wissenkerke, die de Kamper landse duintjes in het gebied van zijn gemeente heeft, is er vah overtuigd, (Vervolg op pag z* Vredesplan Secretaris-generaal Hammerskjöld legde de Algemene Vergadering een „vredesplan voor het Midden-Oosten" voor. Het plan oppert de wenselijk heid van een Uno-politiemacht voor Libanon en versterking van de Pa lestijnse bestandscommissie teneinde de toestand in Jordanië in de hand te houden. Hammerskjöld beperkte zich tot het doen van suggesties, hij legde de Algemene Vergadering geen dui delijk omlijnde voorstellen voor. Op het moment van het bijeenkomen van de vergadering waren de plaat sen van de Dominicaanse Republiek, Liberia, Luxemburg en de Soedan on bezet. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter, Sir Leslie Munroe van Nieuw-Zeeland. Hij verzocht de afgevaardigden zich te onthouden van onwaardige propaganda en de zaak objectief te bezien. De Rus Sobolew eiste onmiddellijk, dat de Assemblee maatregelen zou nemen voor een onverwijld terugtrek ken van de Britse en Amerikaanse troepen uit Jordanië en Libanon. De Amerikaan Lodge sprak er zijn leedwezen over uit, dat de Sowjet- Unie was begonnen met een aanval op de Verenigde Staten. Hij ver klaarde nog eens, dat Amerika zijn troepen uit Libanon zou terugtrek ken zodra de regering van dat land erom vroeg of wanneer de Verenig de Staten in staat waren de onaf hankelijkheid van Libanon te ver zekeren. De afgevaardigden waren het er over s, dat er slechts één kwestie zou worden besproken, namelijk de klach ten van Libanon en Jordanië over in menging in hun binnenlandse aange legenheden door de Verenigde Ara bische Republiek. De voorzitter stelde voor woensdag met het debat te beginnen. De ver gadering werd tot die dag geschorst. s Twee „verkenners"Jan Zee- gers en Hilde van der Woude: nu nog de eenzaamheid Geen reclame En dus willen ze zo weinig mogelijk reclameSchrijf er niet te veel I over, want dan komen steeds meer mensen hier naar toe", zeiden bij voorbeeld twee ,Amsterdame lyceïs- ten, toen we voor hun twée-persoons- tentje met hen zaten te praten. Jan Zeegers en Hidde van der Woude (beiden 16) weten, dat ze de rust en de eenzaamheid onmogelijk kunnen vasthouden. Vorig jaar waren ze hier ook in de Kamperlandse duin tjes. „Maar nu is het al drukker dan toen", stellen ze niet zonder teleur stelling vast. En waarom steekt de Terneuzense betonarbeider J. Scheffer met zijn J;ezin nu al zes jaar achtereen ieder aar twee Zeeuwse stromen over om aan de kust van Noord-Beveland te gaan kamperen? „Het is hier stil", zegt hij simpel, „en daarom kom ik hier steeds terug". Cadzand kent hij ook, „maar daar is het me veel te druk", zegt hij. „Bovendien kun je hier goed vissen vangen",, en hij be gint onmiddellijk over de zeebaars: „zaterdag had ik er één van drie ki lo bij en zondag ving ik er één van vier kilo".... Het is waarachtig geen visserslatiin. En ook de ziekenfondsincasseerder Van Wetten mint de rust en- een- bannen aartsbisschop Makarios. Foot noemde het gesprek van 75 minuten met Makarios „nuttig". Vandaag zal Makarios weer met Foot praten. Uit welingelichte bron is vernomen, dat de gouverneur aangedrongen heeft op staking van de geweldple ging en verlenging van het huidige KORTE PREDIKATIE VAKANTIE Wanneer gij uw opbrengst van het land inzamelt, zult gij ze ven dagen het feest des Heren vieren. Leviticus 23 39. Het woord vakantie komt niet in de Bijbel voor. Die industrie was toen nog niet uitgevonden. Het woord komt van een Latijns werkwoord, dat betekentledigonbezet zijn. Al komt in de Bijbel het woord va kantie dan niet voor, dit wil nog niet zeggen dat de Schrift geen tijd kent om uit te blazen en uit te rusten. In hoofdstuk 23 van het boek Leviticus bijv. spreekt Mozes van de feesten die God voor zijn volk bevolen heeft. .Dit zijn mijn feesttijden" zegt God. Allereerst wordt daartoe gerekend de sabbat. Dan worden genoemd die feesten, die acht dagen duurden. „Dan zult gij generlei slaafse arbeid verrichten". Niet alleen de vrije bur gers moeten dan rusten, maar ook de slaven en slavinnen en zelfs ook het vee. Vooral wanneer er een drukke tijd achter de rug is, drukt God ons op het hart dat we de teugel eens moeten vieren. „Wanneer gij de op brengst van uw land inzamelt, zult gij zeven dagen het feest des Heren vieren". Al is de Bijbel geheel agra risch ingesteld en al zijn de tijden nu anders, we mogen wel zeggen dat het naar des Heren gebod is wanneer we vakantie houden. Doch daarbij zegt de Schrift ons ook nog iets anders. Het moet zijn een feest des Heren. Israël ging op naar Sion. Ieder viert zijn vakantie op eigen wijze. Er zijn er die graag ergens rustig zitten om uit te rusten van de vermoeienissen van hun dagelijks bestaan. Andere begeren er op uit te trekken. Ze willen wat zien van de darde, de goede aarde, die God voor ons mensen heeft toebereid en open gesteld. Toen Hij alles gemaakt had, zag Hij dat ze goed was. Wij vieren onze vakantie of hebben die gevierd. Dat mag eert feest zijn. Maar een goede vakantie is nog iets anders dan de lol die wij hebben ge had en het lekkere eten en drinken dat wij hebben genuttigd en de nieu we kennissen die wij hebben gemaakt en het aantal kilometers dat wij heb ben gevreten. Het kan een feest des Heren zijn, ook wanneer wij over de aarde trekken. De Bijbel spreekt nergens verachte lijk en veroordelend over deze aarde, maar wel over „deze wereld". Het gevaar is er dat wij in onze vakantie van deze aarde „deze wereld" gaan maken. Het is ook mogelijk dat wij, trekkende over deze aarde God in zijn scheppingswerk leren prijzen en zo in onze vakantie het feest des Heren vieren. H. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten var i gisteravond 7 uur: Stockholm, zwaar bewolkt 20 gr. Oslo, zwaar bewolkt 16 gr. Kopenhagen, regenbui 18 gr. Londen, zwaar bewolkt 22 gr. Amsterdam, regen 18 gr. Brussel, motregen 20 gr. Luxemburg, Tegen 19 gr. Parijs, geheel bewolkt 20 gr. Bordeaux, onbewolkt 26 gr- Grenoble, onbewolkt 25 gr. Nice, licht bewolkt 27 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 22 gr. Frankfort, geheel bewolkt 23 gr. München, onbewolkt 19 gr. Zilrich, zwaar bewolkt 22 gr. Genève, licht bewoLkt 23 gr- Wenen, onbewolkt 22 gr. Innsbruck, onbewolkt 23 gr. Madrid, licht bewolkt 35 gr. Algiers, onbewolkt 30 gr. Rome, onbewolkt 31 gr. VERWACHT. IETS WARMER Half tot zwaar bewolkt, maar geen regen van betekenis. Overwegend matige wind tussen zuidwest en west. Iets hogere temperaturen dan giste ren. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag nog vrij veel bewolking, maar overwegend droog. Tempera tuur in de middag 18 tot 20 graden Celsius. Zeewater 17 graden. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en west. Vooruitzichten: tijdens het weekeinde wat beter strandweer met later zonnige perioden en een aange name temperatuur. ZON EN MAAN 10 augustus Zon op 5.14 onder 20.15 Maan op 0.32 onder 16.29 11 augustus Zon op 5.16 onder 20.13 Maan op 1.21 onder 17.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1