Overzeese delen beslissen of zij bij Frankrijk blijven UITSTEL VOOR PREDIKANTEN TOT BETALEN A.O.W.-PREMIE BIJ KISTKALVEREN IS WÉL SPRAKE VAN DIERENKWELLING HET VEERSE GAT (VANUIT DE LUCHT) BIJ LAAG WATER ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 DE GAULLE OVER REFERENDUM Wim ging logeren bij een tante.... Bestudering suggestie tot federale regering Premier De Gaulle van Frankrijk heeft vrijdag voor de commissie die van advies moet dienen over de nieuwe Franse grondwet, enkele belang rijke mededelingen gedaan over de positie van de Franse overzeese ge biedsdelen krachtens de nieuwe grondwet. De Gaulle zei dat de overzeese gebieden, die zich bij de volksstemming van 28 september uitspreken voor de nieuwe grondwet, daarmee tevens verklaren dat zij willen toetreden tot een Franse federatie. Zij, die „zich willen afscheiden" zul len zich op 28 september tegen de nieuwe grondwet verklaren, aldus De Gaulle. Dit betekent dat de overzeese gebieden volgens de mening van De Gaulle moeten beslissen of zij al dan niet met Frankrijk verbonden willen blijven. Hij verklaarde dat de gebieden, die zich afscheiden dit voor eigen reke ning doen en niet meer hoeven te re kenen op economische hulp van Frankrijk. De Gaulle zei dat hij de suggestie van de commissie nader zal bestu deren, volgens welke er een aparte federale regering moet komen, die alle overzeese gebiedsdelen en Frank rijk moet vertegenwoordigen en die los van de regering in Parijs moet komen te staan. De Gaulle verklaarde dat een derge lijke federale regering kan worden samengesteld uit de premiers van de. overzeese gebieden en bepaalde mi nisters van de regering in Parijs, on der wie de premier, de minister van Groot alarm in Amsterdam.... Diverse politieauto's, een takel- n wagen van de brandweer, een H ambulance van de geneeskun- dige dienst en een veelkoppig s publiek is gisteren samenge- i| stroomd op de hoek van de Utrechtsestraat en de Heren- j| gracht te Amsterdam, nadat op 1 het hoofdbureau van politie s zeer kort na elkaar van niet minder dan zeven angstige mensen op het nummer vijf n maal acht de melding was ont- J vangen, dat er aldaar een auto H in het water van de gracht was geplonsd met inzittenden. Er werd onmiddellijk groot n s alarm gemaakt en binnen vijf minuten tijd waren de politic. de brandweer en de g.g. en g.D. ter plaatse, De brandweer had met haar dregpogingen vrijwel onmid- 1 dellijk beet, de takelketting kwam strak te staan en terwijl H iedereen met angstige spanning toekeek, kwam er maar zeker climax een oude handkar van een glazen- wasser boven het water, waar- H van een van de wielen kapot was. Wel werd er nog even voor alle zekerheid doorge- H dregd, maar zonder enig sue- s ces. Er lag geen auto in de gracht. De politie vermoedt nu, dat en- H kele kwajongens uit baldadig- heid de oude handkar in de g gracht hebben geduwd en dat de plons gehoord is door ette- lijke voorbijgangers. Minstens een van hen zal zich wel ver- ij M beeld hebben, dat hij een auto onder water zag verdwijnen en dan is er slechts weinig fanta- sie voor nodig om een gerucht vaste voet te doen krijgen in de publieke opinie, dat er ook g g nog passagiers in zaten. g hui Goedkope appels en peren te verwachten Bij de meeste in de Betuwe gehouden verkopingen van laat fruit aan de boom was de publieke belangstelling aanmerkelijk groter dan de animo van de handel om zich van een of meer boomgaardgewassen meester te maken. De handel is terughoudend voor appels en peren, hoewel de ker sen over 't algemeen goede resultaten hebben opgeleverd. De Betuwse boomgaarden zitten goed geladen, maar dc kwaliteit wordt niet zo geroemd. De meeste soorten ap pels hebben veel van schurftaantas- ting te lijden gehad als gevolg van het sterk afwisselende en doorgaans vochtige weer. Sommige eigenaars maakten in pu blieke verkoop voor nog te plukken boomgaardgewas mooie besommin gen. Mevrouw Meir bezoekt Rome en Londen Het, Britse ministerie van buitenland se zaken heeft medegedeeld' dat mi nister Selwyn Lloyd zijn Israëlische ambtgenote, mevrouw Golda Meir, heeft uitgenodigd Engeland te be zoeken. De Israëlische ambassade te Londen meldt, dat mevrouw Meir maandag te Londen wordt verwacht. Mevrouw Meir, heeft in Parijs be sprekingen gevoerd met de Franse regering, zij is vrijdag per vlieg tuig naar Rome vertrokken voor be raadslagingen met haar Italiaanse ambtgenoot en eerste minister Fan- fani. Laatstgenoemde is eveneens vrijdag uit Parijs, waar hij met Franse staatslieden en de opperbevel hebber der N.A.V.O., generaal Nor- stad, heeft beraadslaagd, naar de Ita liaanse hoofdstad vertrokken. financiën, de minister van buiten landse zaken, de minister van onder wijs, de minister van justitie en voorts de Franse president. De Gaulle weigerde de bepaling te wijzigen, volgens welke de presi dent van de Franse republiek ge kozen moet worden door een spe ciaal kiescollege in plaats van door de parlementsleden. Hij was van mening dat dit kiescollege par lementsleden en burgemeesters en wethouders uit Frankrijk zelf en uit de overzeese gebieden circa 50.000 man sterk zal zijn. Krachtens de nieuwe grondwet be noemt de president de premier. De Gaulle verklaarde voor de commis sie dat de premier, die verantwoor delijk is tegenover het parlement, zelf zijn ministers zal kiezen en dat de president geen enkele minister naar huis kan sturen zonder toestem ming van de premier. Paul Reynaud, die lid van de commissie is, stelde voor ontbinding van het parlement automatisch te koppelen aan het om verwerpen van de regering. De Gaul le zei dit nader te zullen overwegen. De 15-jarige Wim Kennis uit Am sterdam, die op 28 juli spoorloos verdween en naar wie de politie ïn het hele land op verzoek van de he vig ongeruste ouders speurde, is te recht. Hij logeerde bij een tante in Terwinselen De jongen was deze zomer van school gekomen en kort daarna in betrekking gegaan op een kantoor Shet centrum van Amsterdam, aandag 28 juli was hij gewoon op zijn fiets van kantoor naar huis ge gaan, zo meende men, maar hij kwam daar niet aan en nadien ont brak van hem elk spoor. Deze week deed de kinderpolitie een beroep op de Amsterdamse pers door publikatie van de verdwijning en van een signalement mede te werken aan de opsporing en dat hielp prompt. Wim was eind juli bij haar binnen komen vallen en had haar verteld, dat hij vakantie had. Bovendien deelde hij haar mede, dat hij met toestemming van zijn ouders bij haar mocht logeren. Twee doden in Libanon door ontploffingen Twee mensen zijn vrijdag omgeko men en vijf gewond door de ontplof fing van een tijdbom in het centrum van Beiroet. De aanslag geschiedde in de onmiddellijke nabijheid van een café, dat toebehoort aan een van de belangrijkste aanhangers van presi dent Sjamoen. Ere-doctoraat voor dr. Albert Schweitzer I)e medische faculteit Aan de Wil helm-universiteit te Mün'ster heeft besloten dr. Albert Schweitzer een ere-doktoraat ïn de medicijnen toe te kennen. Een woordvoerder van de universiteit verklaarde dat dr. Schweitzer vol gend jaar waarschijnlijk naar Mün- ster zal komen om het ere-doktoraat in ontvangst te nemen. Sinds geruime tijd bevindt zich op de- schutting van het Middelburgs Stad huis in de Noordstraat een aanplak bord, waarop in de regel geen ge meentelijke aankondigingen of recla- mebiljetten* voor handelsartikelen worden aangeplakt-. Op dit- bord- ko men namelijk- alleen aankondigingen voor van tentoonstellingen enz. in de diverse Nederlandse musea. Het werd er destijds aangebracht mede op ver zoek van de Middelburgse kunste naar Louis Heyfnans, teneinde het Middelburgse publiek te attenderen op diverse belangrijke exposities in de grotere centra. INDIEN VERZOEK WORDT INGEDIEND „Kerk moet zorgen voor zijn dienaren" Predikanten kunnen thans op ver zoek uitstel A'erkrijgen Aan premie betaling ingevolge de wet op de al gemene ouderdomsvoorziening. De minister Aan financiën heeft beslo ten dat ontvangers van 's rijksbelas tingen, bij wie dergelijke Aerzoeken moeten worden ingediend, bevoegd zijn dit uitstél te verlenen. Het staat echter niet Aast dat dit uitstel defini tieve vrijstelling wordt, want dit zal afhangen van een eventuele gerech telijke procedure. De actie, die tot deze stand van za ken heeft geleid, is ontketend en ge voerd door ds. D. van Houdt, gere formeerd predikant te Uithuizermee- den, gesteund door de kerkeraad van de gereformeerde kerk, onderhou dende artikel 31 k.o. in deze plaats. Ds. van Houdt poogt op grond van gemoedsbezwaren vrijstelling van deze premiebetaling te verkrijgen. Hij kant zich niet tegen verzekerin- Gemeenschappelijk Deens- Westduits vlootcommando Naar to Kopenhagen wordt verwacht zal er In de komende maanden een Westduits-Deens vlootcommando in het leven worden geroepen. Een des betreffende plancommissie zal A-oor- stellen het hoofdkwartier van de Westduits-Deense vloot te Holtenau nabij Kiel te vestigen. Deze plannen moeten nog formeel worden goedgekeurd door ,«de N.A. V.O. de Westduise en de Deense re gering. Daar de plannen in overleg met deze autoriteiten zijn opgesteld is te verwachten, dat zij in de hersft van dit jaar kunnen worden uitge- voerd. Het gemeenschappelijke commando krijgt tot taak de verdediging van de toegang tot de Oostzee, in het bij zonder de Deense zeestraten. gen in het algemeen, doch wel tegen de wettelijk ingevoerde en speciaal ouderdomsvoorziening en speciaal waar deze verzekering predikanten geldt. Hij en de kerkeraad menen dat de kerk dient te zorgen voor zijn dienaren des woords, en niet de over heid. Deze overtuiging wordt mede gegrond op de wet op de kerkge nootschappen van september 1853. Hij begon met een bezwaarschrift tegen de A.O.W.-premiebetaling in te dienen bij de belastinginspectie, en kwam toen Ada de Raad van Arbeid terecht bij de Sociale Verzekerings raad, die van oordeel was dat de ver houding kerkstaat bij deze kwes tie niet in het geding kwam en een verzoek tot vrijstelling van premie betaling afwees. De directeur van 's rijksbelastingen te Groningen adviseerde daarop een rekwest om uitstel van betaling aan de minister van financiën te zenden, die op 1 augustus gunstig op dit ver zoek heeft beslist. Ds. Van Houdt zal, wanneer hij de definitieve aanslag ontvangt bezwaar maken tegen de premie betaling bij de inspecteur van be lastingen en als dit bezwaar wordt afgewezen in beroep gaan bij de belastingkamer van het ge rechtshof te Leeuwarden. Zandfiguren onder grijze hemel te Zoutelande Onder een onheilspellend grijze he mel hebben vrijdagmiddag kinderen én volwassenen op het strand te Zou telande zandfiguren gebouwd. Toen omstreeks vier uur de jury op het strand verscheen brak de dreiging eindelijk los; door een druilerige mot regenwaas moesten de juryleden de figuren beschouwen Het was een bont gezelschap, dat van zand, schelpen en zeewier op het strand was opgebouwd. Variërend van meerminnen en schepen tot schildpadden en krokodillen. Zelfs was een geslaagde copie van de sfinx, compleet met mysterieuze glimlach en beschadigde neus aanwezig. Be kende stripfiguren zoals Broer Ko nijn en Donald Duck lagen broeder lijk naast een Zeeuwse boerin en een ooievaar met baby. De kinderen, die om de jury dromden, waren gekleed in een bonte mengeling van geïmpro viseerde regenkleding van badhand doeken en strandjassen, terwijl van sommige „kunstwerken" langzaam de scherpe contouren afstroomden. In totaal werden op beide stranden 50 prijzen uitgereikt. Alle kinderen die geen prijs wonnen, kregen een troostprijs. Hier volgen de tien eer- ste-prijswinnaars van het zuider- strandi 1. Jopie Speekenbrink uit Roosendaal; 2. Jan Sledinge uit Bel gië; 3. José en Richard Starmans uit 's-Hertogenbosch; 4. Fred Zachotski; 5. Erika Ritma uit Breda; 6. Arend Stoop uit Dordrecht; 7. Jan Frïma uit Zoutelande; 8. Ina Duker uit Hoo- geveen; 9. Sjaak Walg uit Nijmegen; 10. Arno Vijth uit Nijmegen. (Foto P.Z.C.) DIERENBESCHERMING IS VAN MENING (Van onze speciale verslaggever.) „Nu blijkt, dat de regeriug zich heeft geplaatst op het standpunt A'an de dierenbescherming „begint men te schelden", aldus luidde het commen taar A an mr. dr. W. Hugenholtz, voor zitter Aan het hoofdbestuur A'an de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren op uitlatingen A'an de heer Joh. de Veer. Deze heeft stelling genomen tegen het voornemen van de regering het houden van z.g. kistkalveren te ver bieden en hierbij van „zielige dieren bescherming" gesproken. Deze kalve ren worden in een donker en nauw hok opgesloten, omdat hierdoor het vlees blanker wordt en de geldwaar de van het dier toeneemt. Deze dieren krijgen geen groen voer, maar alleen melk, aldus mr. dr. Hu genholtz. Dit betekent voor deze die ren niet alleen een voortdurende mar teling, maar ook het toebrengen A'an scliade aan hun gezondheid en dit al le:; terwille A'an geldelijk gewin. n.L het verkrijgen van blank kalfsvlees. Mr. dr. Hugenholtz acht het dan ook zeer juist, dat de regering het hou den van kistkalveren wil afschaffen. Als te lang met eenzijdige melk- A'oeding wordt doorgegaan lopen de z.g. kistkalveren het gevaar ra chitis te krijgen, dat is een ver groeiing van de botten. Zover laat de mester het in het algemeen niet komen, omdat het risico A'an dood gaan dan te groot wordt. België sluit banklening in de Verenigde Staten Ter consolidatie Aan kortlopende le ningen, die de Belgische staat en de lagere overheid ïn het laatste kvvar- taal van 1957 en het eerste kwar- taal van 1958 ih het buitenland heb ben aangegaan, en A'oor de terugbeta ling A'an een bedrag Aan 2,5 miljard B. frank, dat België bij het interna tionale monetaire fonds had opgeno men, wenst de Belgische regering een langlopende lening te sluiten in de Verenigde Staten. In afwachting van de totstandkoming van deze lening, waarover thans on derhandelingen worden gevoerd, zal de Belgische regering de kortlopende leningen voorlopig consolideren door het sluiten van een driejarige lening van 60 miljoen dollar bij een groep Amerikaanse banken. Robert Murphv naar Athene vertrokken De Amerikaanse bemiddelaar Ro bert Murphy is vrijdag uit Addis Abeba naar Athene vertrokken. Murphy sprak met functionarissen van de Ethiopische regering geduren de zijn verblijf in Addis Abeba, dat 24 uur duurde. Hij had te\rens een onderhoud met keizer Haile f Een luchtopname van het Veer se Gat. De dijk zal als onderdeel van hét- Deltaplan de verbinding vormen tus sen Noord-Beveland en Walcheren. De foto werd genomen door ,rAero Photo Nederland" boven Noord-Be velattfl bij laag watert

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 11