QDDILmitl FAVORIET DR. VISSER VERLOOR VAN JANSEN KLEERMAKER STELDE VALSE BESCHIKKINGEN OP MAN, DIE GEEN SCHRIJVEN LEERDE, EIST 26.000.- CONGRES OVER HERENMODE cent NIEUW PERSONEELSBELEID BIJ RIJKSOVERHEIDSDIENST PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1958 SCHAAKTOERNOOIEN TE DORDRECHT Titelhouder Van Weezei won van ir. Van Donk (Van onze speciale schaakmedewerker Jansen lieeft- weer gewonnen en nog wel van de favoriet dr. Visser. Bo vendien speelt de kopgroep nogal wis selvallig; er is dus reden om alsnog op een prettig resultaat van Jansen te hopen. De sensatip was de snelle zege van kampioen Van Weezei op ir. v. Donk; sensatie is eigenlijk het woord niet. beter kan worden gezegd, dat de vrees bewaarheid werd, dat de Dordt- se topman niet in vorm is. Hij voelt zich trouwens ziek, heeft last van koorts en hoofdpijn en kan zich on voldoende concentreren. De titelhou der is echter met- het punt zeer ge baat, temeer waar hij gisteren de af gebroken stelling tegen Boon verloor. De collega's van Jansen speelden nog al wisselvallig. DiemerDe Ruiter was een gevecht, waarin driemaal de kansen wisselden. Uiteindelijk won de West-Duitser. Hij zegt dat hij reeds enkele weken zijn succes in gunstig staande sterren heeft gele zen! Het zij zo...! Arons won van Hoogendoorn, die in de opening een fout beging, hetgeen hem spoedig, via een koningsaanval, op verlies kwam te staan. Boon. Breda, houdt de zuidelijke eer vermoedelijk hoog. Hij won gister avond het eindspel van Van Weezei op fraaie wijze. In de 5de ronde ont sprong hij tegen Bredewout de dans en heeft in de afgebroken stelling winstkansen. Eenzelfde perspectief heeft dr. Mulder, Bakel. tegen Kay- ser gekweekt, doch zijn ranglijst score is slechter. Donderdagmorgen werden de toer nooien voortgezet met o.a. de par tijen voor de vijfde ronde van de strijd om het nationaal open kam pioenschap en de partijen uit de vier de ronde van de competitie voor de nationale damestitel. De resultaten waren: Om het open kampioenschap van Ne derland <5e ronde): Boon (Breda) Bredewout (Zwolle) afgebr.; Diemer (W.-Dld.)De Ruiter (Tiel) afgebr.; dr. Visser (Zwolle)Jansen (Water landkerkje) 01: ir. Van Donk (Dor drecht)Van Weezei (Amstelveen) 01; Kayser (Alkmaar)dr. Mulder Bakel) afgebr.; Arons (Naarden) Hoogendoorn (Dordrecht) 10. De stand is: 1. en 2.'Diemer en Boon, beiden 3 p. en 1 afgebr. partij; 3. Jansen, 3 p.; 4. t.m. 7. Van Weezei, dr. Visser, Kayser en Bredewout, al len 2Vs p. en 1 afgebr. partij; 8. Arons, 2 p.; 9. dr. Mulder IV2 p. plus 1 afgebr. partij; 10. ir. Van Donk. 1V> p.; 11. Bredewout 1 p. plus 1 af gebr. party; 12. Hoogendoorn 1 p. De verdere resultaten waren: om het kampioenschap van Nederland dames (4de ronde): mevr. Heemskerk sr. Amersfoort)mevr. Van Veen (Am- sterd.) 2AVamw. Vreeken (Vlaar- dingen)mej. Stegeman (Utrecht) afgebr.; mevr. Roodzant (Rotter dam)mej. mr. De Klerck (Den Haag) afgebr.; mevr. Van- der Klift (Den Haag)mej. F. Heemskerk jr. Amersfoort) afgebr. De stand is: 1. mevr. Heemskerk 3Vs p.; 2. t.m. 5. mej. mr. De .Klerck, mw. Roodzant, mej. Stegeman en mevr. Vreeken, allen 2 p. plus 1 afgebr. par tij;. 6.. mevr. Van Veen, 1 p.; 7. mw. Formosa verwacht communistische aanval Alle verlof voor militairen en politie op Formosa is ingetrokken wegens de gespannen toestand in de Straat van Formosa. Een woordvoerder van het nationalistische ministerie van defensie zei, dat de troepen op For mosa en de door de nationalisten be zette eilanden voor het Chinese vas teland waakzaam zijn 0111 het hoofd te bieden aan een eventuele aanval der communisten. Volgens het onafhankelijke te Hong kong in het Chinees verschijnende hiad „Dagelijkse waarheid" zijn de Chinese nationalisten' begonnen met „evacuatie-operaties" op de eilanden Matsoe, Quemoy en de Peseadoren. die nabij Formosa voor het vasteland liggen. Het blad. dat een zegsman od Formosa aanhaalt, schrijft, dat de maatregel erop kan duiden, dat .men spoedig een aanval der communisten verwacht. Waarnemers te Moskou merken op dat een hernieuwing van de spanning in het gebied van Formosa een argu ment zou kunnen opleveren voor een sDoedige biieenkomst van regerings leiders zoals Kroesjtsjew aanvanke lijk heeft voorgesteld. Deelneming van- communistisch China aan een dergelijke bespreking zou dan van zelf ter sprake komen. Van der Klift V- p. plus 1 afgebr. partij; 8. mej. F. Heemskerk jr. 0 p. plus 1 afgebr. partij. De resultaten van enkele afgebroken partijen waren: vierde ronde: Van WeezeiVisser 1-0; vijfde ronde: BoonBredewout _Diemer De Ruiter I0. KaysêrMiilder 01. De stand na vijf ronden luidt: 1. Die mer 4 p.; 2. en 3. Boon en Van Wee zei 3V2 p-; 4. en 5. Jansen en Brede wout ieder 3 p.; 6 tjn. 8 Visser, De Ruiter en Mulder ieder 23,G p.; 9. Arons 2 p.; 10. Van Donk 1 p P-J 11. en 12. Hoogendoorn en Kayser 1 punt. De uitslagen in de damesgroep wa ren: vierde ronde:mevr. Vreeken mej. Stegeman 1—0, mevr. van der Kliftmej. Heemskerk 10, mevr. Roodzantmej. De Klerck opnieuw afgebroken. De stand na vier ronden luidt: 1. mevr. Heemskerk 3],£ p.; 2. mevr. Vreeken 3 p.; 3. en 4. mej. De Klerck en mevr. Roodzant ieder 2 p. plus een afgebr. partij; 5. mej. Stegeman 2 p.; 6. mevr. Van der Klift llü p.; 7 mevr. Van Veen 1 p.; 8. mej. Heemskerk 0 p. In het St.-Laurens ziekenhuis te Breda is in de nacht van woensdag op don derdag overleden de 16-jarige nieu weling-wielrenner R. Riethoven uit Leiden. Riethoven liep hij een val partij in de Acht van Chaam woens dag een schedeïbasisfraotuur op. Deze foto van Riethoven werd ge maakt toen hij op 22 juni jl. op het circuit van Zandvoort een nieuwélin- genwedstrijd toon. Premier Macmillan in Athene aangekomen Premier Macmillan is donderdag avond in Athene aangekomen voor besprekingen over Cyprus. Enkele uren voor hem was de gouverneur van Cyprus,. 3ir High Foot, gearriveerd. Macmillan zei bij zijn aankomst o.m., dat dit hem de geschikte tijd leek voor besprekingen, nu de premier van Griekenland, die van Turkije en hijzelf aangedrongen hadden op be ëindiging van de gewelddaden op Cy prus. De Griekse premier Karamanlis die Macmillan begroette, zei hoopvol ge stemd te zijn over de besprekingen. „Macmillan is welkom in Athene". Premier Adnan Manderes van Turkije heeft zich bereid verklaard, te Anka ra een onderhoud te hebben met zijn Bxitse ambtgenoot Macmillan. Deze wordt vrijdag te Ankara venvacht. Bataljon Schotse jagers in Amman aangekomen Het eerste bataljon Schotse jagers (Cameronians), dat door het Britse vliegdekschip Bulwark van Aden naar de Jordaanse havenplaats Aka- ba was gebracht, is later per vlieg- tuig bij de hoofdstad Amman aange komen. Deze route was gekozen van- weze het verbod van de Israëlische regering om over Israëlisch gebied te vliegen. In Indonesië werd ruilhandel verboden Op do bijeenkomst van militaire commandanten van geheel Indonesië is donderdag besloten de ruilhandel tussen verscheidene gebieden en Ma- lakka, de Philippijnen en Brits Bor neo te verbieden. Do militaire autoriteiten in de gebie den werd opgedragen het uitgeven van certificaten aan handelaren te beëindigen. Op deze eerste militaire conferentie zes maanden geleden, werd voorts overeengekomen dat alle militaire functionarissen die deelnamen aan de opstand, van hun functie ontheven zullen worden. De bezoekende commandanten van vroegere opstandelingen-provincies onthulden intussen, dat de opstande lingentroepen in Noord-Celebes nog vijf bataljons omvatten en dat het aantal opstandelingen in -Noord-Su- matra ongeveer even groot was. De gebieden van Yasaman, ten noor den van Padang, en van Korintji, ten zuiden van Padang (in midden Su matra) zijn nog niet van opstandelin gen gezuiverd. De opstandelingen troepen in Noord-Celebes onder lei ding- van de voormalige kolonel Joop Wai'ouw werden geconcentreerd in het gebied ten zuiden van het Tonda- nomeer. De sjah van Iran zal volgend jaar een officieel bezoek aan Engeland brengen. Hij zal op het paleis de gast zijn van koningin Elizabeth II. OM ZIJN VERLOOFDE GERUST TE STELLEN Een jaar en vier maanden geëist Ken jaar en vier maanden gevange nisstraf met aftrek heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank gisteren geëist tegen de 4I-jarige, kleermaker C. L. B. uit Bloenxendaal, die er van wordt be schuldigd twee fietsen te hebben ge- In een kleine plaats aan de west-' kust van Noorwegen heeft een man een klacht ingediend, omdat hem in de zeven jaren dat hij de plaat selijke lagere school bezocht geen schrijven of lezen was geleerd. Hij eist thans 26.000 gulden schadever goeding. De man Bjarne Pedersen, 2S, leed aan woordblindheid, maar op de school die hij bezocht beschikte men niet over de middelen om hem bij zonder onderwijs te geven. Bij het verlaten van de school ki'eeg Bjai-ne een verklaring dat hij het examen met succes had afgelegd ofschoon hij niet eens in staat was zijn eigen naam te schrijven, nog daargelaten de officiële examen-opgaven te ma ken. Men zeide hem weg te blijven en geen moeilijkheden te maken. Veertien jaar gingen voorbij sinds Bjarne „zijn examen deed". VAN 24 TOT 26 AUGUSTUS Thans is Bjarne in een andere plaats begonnen de schade in te ha len, maai- om zijn lessen te kunnen betalen moet hij als staljongen wer ken. Indien zijn eis tot schadever goeding wordt ingewilligd heeft hij geld genoeg om zich helemaal aan zijn studie te wijden. Een dure hoed Van Parijs naar Keu len en van de dames- naar de herenmode, zo moet het reisdevles der internationale mo de-journalisten dit sei zoen wel lulden. Op 24 augustus name lijk begint in Keulen de vijfde modeweek voor de man, dit jaar gepaard aan het eerste internationale congres, gewijd aan de hei en- mode. Volgens de organisa toren de vereniging van de Europese kle- ding-industrie en de organisatie van Euro pese groothandelaren in textiel hemen ruim 300 firma's uit dertien landen deel aan de mode-shows en het congres, dat van 24 tot 26 augus tus zal duren. Voor de eerste maal nemen ook Britse firma's aan de Keulse mode shows voor heren- en jongenskleding deel. Voorts firma's uit Ne derland, Denemarken, Frankrijk, Finland, Oostenrijk. Israël, Ita lië. Noorwegen. Zwe den. Zwitserland, de Vei-. Staten en West-' Duitsland. Er zal avond-, straat-, sport- en werkkleding worden geshowéd. De Amerikaanse fir ma Stetson zal even eens haar „creaties" komen. Vorig jaar toonde deze firma de duurste herenhoed, die ooit gemaakt was. Het was er een, vervaar digd vdn beverbont en versierd met een gou den baud. Onderhoud tussen Soebrandrio en Hasselman De Indonesische minister van buiten landse zaken, Soebandrio, heeft don derdag een onderhoud gehad met de Nederlandse diplomatieke vertegen- woodiger in Djakarta, de heer Has- Kelmah, die voor overleg met zijn regering naar Nederland zal vertrek ken. Ntxar verluidt zou minister Soeban- drio, de heer Hasselman op de hoog te hebben gesteld van zijn inzichten over de betrekkingen tussen Indone sië en Nederland, in het bijzonder wat westelijk Nieuw-Guinea betreft. De heer Hasselman zal dezer dagen voor drie weken naar Nederland ko- i men voor het voeren van dienstbe- I sprekingen. Premier Macmillan antwoordt Kroesjtsjew lu een ongewoon scherpe nota heeft premier Macmillan zijn Sowjet-Rus- sïsche collega laten weten, dat hij ak koord gaat met een bijzondere zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, maar dat hij liever een topconferentie binnen de Veilig heidsraad had gezien. „Ik betreur het dat U uw goedkeu ring voor een bijeenkomst van de re geringshoofden binnen het kader van do Veiligheidsraad, waarvan zeer dui delijk sprake was in uw brief van 23 juli jl., hebt ingetrokken," aldus Mac millan. stolen en in het begin van het jaar een zogenaamde beschikking van de rechtbank te hebben opgesteld om de geruchten en ongunstige inlichtingen, die zijn Haarlemse verloofde over hem ter ore waren gekomen, volledig te weerleggen. De ldeermaker heeft al vier vonnissen ox> zijn strafblad slaan. De verdachte had „officiële" papie ren, enveloppen en formulieren laten drukken en zich tevens voorzien van stempels, waarbij er o.a. een was met het Nederlandse wapen en met in de rand de woorden: officier van justi tie. Hij maakte een „beschikking" op en zond die naar zijn verloofde. De president van de rechtbank ver- klaarde daai'in, dat B. zich niet aan enig strafbaar feit had schuldig ge maakt en volgens de officier van jus titie waren het valse aantijgingen te gen B. geweest. In de „beschikking" stond dat er getuigen waren gehoord en dat zij die zich aan het doen van valse aantijgingen hadden schuldig gemaakt., gerechtelijk zouden wor den vervolgd. B. werd tenslotte „op grond van artikel: 637 van de rehabi- litatiewet volledig' gerehabiliteerd". Hét stuk dró'eg cliTe onleesbare hand tekeningen. Als naam van de president van de rechtbank werd opgegeven mr. Hart suiker, die jn feite officier van jus titie in de hoofdstad is. De twee an dere namen op het papier waren die van een kantonrechter en een vrouw, die op het kantongerecht werkt. De kleermaker had ook nog een brief ge schreven die zogenaamd van de re classering kwam, maar het mocht allemaal niet baten, want alles kwam uit. B. zou al eex'der op deze manier te werk zijn gegaan. Vroeger zou hij eens een zogenaamde brief van de burgemeester van Roosendaal hebben geschreven en ook een brief van een voogdijvereniging hebben opgemaakt. In de rapporten werd de verdachte een neurotisch persoon met veel waanideeën genoemd. De president van de rechtbank wees de verdachte erop dat de gevolgen van zijn handelingen ernstig hadden kunnen zijn. De officier van justitie wilde het opmaken van de valse be schikking echter niet al te zwaar ne men. De raadsman was van oordeel dat men het kinderlijk opgestelde stuk van B. niet serieus kon nemen. Hij meende dat er zich geen nadeel uit kon voordoen en vx-oeg tenslotte vrijspraak voor het samenstellen van het valse stuk. Na zijn echtscheiding is B. in de war geraakt en aan een soort vervolgingswaanzin gaan lij den. Uitspraak op 19 augustus. de sigaar die vele „koetslengten" voor ligt in smaak, geur en brand COACH Fanfani en De Gaulle zijn het met elkaar eens De Italiaanse premier Amintore Fan fani heeft gisteren bijna gedurende twee uren niet De Gaulle geconfe reerd en uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat de twee staats lieden „het zeer met elkander eens waren" over de vraagstukken van liet Midden-Oosten. Uit diezelfde bron wordt vernomen, dat de twee premiers van mening wa ren, dat de kwestie van de politieke stabiliteit in het roerige Midden-Oos ten het voornaamste vraagstuk is, dat een oplossing verdient. Fanfani en De Gaulle waren het, zo wordt gezegd, er ook over eens dat het van „groot belang" is, om „ge- eigende middelen" te vinden voor de verbetering van de levensstandaard in de Arabische landen van het Mid den-Oosten. Murphy noemt Nasser man met groot talent Robert Murphy, de speciale afgezant president Eisenhower in het Mid- -Oosten, die woensdag te Cairo besprekingen met president Nasser heeft gevoerd, is donderdag naar Ethiopië vertrokken. Murphy, die van Addis Abeba naar Athene en vervolgens naar New York faat, prees voor zijn vertrek presi- ent Nasser. Hij noemde hem een „man met grote kennis en groot ta lent". Het gesprek met Nasser was „zeer openhartig en vriendschappe lijk" geweest. MINISTERIES MOETEN VACATURES MELDEN vacatures op snelle en doelmatige wijze door geschikte sollicitanten worden vervuld, het spreekt wel van zelf, dat in het bijzonder gi'ote aan dacht geschonken zal worden aan het herplaatsen van wachtgelders. Het bureau zal streven naar de vor ming van een geregistreerd aanbod van gegadigden haar een functie in de rijksdienst. Slechts dan zal tot re gistratie worden overgegaan als er reëele plaatsingsmogelijkheden voor de betrokkene aanwezig kunnen zijn. Hoewel de Centrale Personeelsdienst goed gewerkt heeft, meende de rege ring toch het wervingsbeleid te moe ten ombuigen en in een efficienter richting te moeten leiden. Het bureau personeelsvoorziening benoemt niet. Dat doet de desbetreffende minister, die tenslotte ook de kandidaten be oordeelt. Het büreau is uitsluitend 'n administratief coördinatiepunt. Men verzamelt er slechts formele gege vens van de sollicitanten, geslacht, leeftijd, verlangde functie en ver langd salaris, opleiding, diploma's, ervaring, etc. Wenst een minister af te-wijken van een door het bureau aan hem ver strekte opgave van in aanmerking komende personen, dan kan het bu reau tot op hoog niveau de redelijk heid van zijp voordracht bepleiten. Centrale personeelsdienst verdwijnt (Van onze parlementaire redacteur). Met ingang van 1 september zal de Centrale Personeelsdienst de C.P. D. worden opgeheven en vervan gen door het bureau personeelsvoor ziening van de rijksoverheid dat on der leiding komt te staan van de di rectie van de rijks psychologische dienst, gevormd door dr. F. Hoge- wind en dr. C. Sanders, hoofd van het bureau wordt de heer J. P. Uiter- wijk. Elke vacature, die in de personeels bezetting van een departement of een daaronder ressorterende burgerlijke rijksdienst of -instelling ontstaat, zal aan het bureau personeelsvoorziening moeten worden gemeld, met uitzon dering van vacatures van onderwij zend en docerend personeel en speci ale door de minister van binnenland se zaken, bezitsvorming en publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, die uiteindelijk verantwoordelijk is voor het personeelsbeleid, aangewezen functies of groepen van functies. Het is de bedoeling van het bureau een werkwijze toe te passen waarbij de in d« rijksdienst voorkomende Wetenschappelijke ballon in Amerika ontploft Eén ballon van (le Amerikaanse luchtmacht met een aap, kikkers, goudvissen en vliegen in de gondel is donderdag op ccn hoogte van 18.000 meter uit elkaar gesprongen. Geleerden hoopten, dat de ballon tot 40.000 meter zou stijgen en dat zij bij terugkeer van de gondel op aarde de gevolgen van kosmische straling op de diereu zouden kunnen vaststel len. De Amerikaanse luchtmacht is van plan volgende week een man met een ballon naar grote hoogte te laten stij gen om gegevens te verzamelen voor een bemande kunstmaan. Vier jaar wegens poging tot moord op haar man Vier jaar niet aftrek wegens poging- tot moord en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering, met een proeftijd van drie jaar, zo luidde het vonnis, dat de rechtbank te Breda heeft opgelegd aan mevrouw A. de V.P. uit Bergen op Zoom. Op 22 april van dit jaar heeft zij te Rucphen haar man, A. de V., met een aardappelmesje in de hals gestoken. Dank zij snelle doktershulp bleef hij in leven. De officier van justitie had vijf jaar met aftrek geëist en onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling. In Bergen op Zoom had zij het mes bij zich gestoken. Daarna had ze zich naar .Zegge begeven, waar zij haar man, die haar wilde verlaten, op een bepaald adres zou aantreffen. De officier van justitie was van oor deel, dat zij dit gedaan had om hem te doden, hetgeen verdachte snikkend ontkende. Paniek onder Duitse automatenhouders Er heerst paniek onder de houder» van automaten voor sigaretten en filmrollen in het gebied van Darm stadt. Een bende oplichtêrs is er na melijk achtergekomen, dat de Mexi caanse muntstukken van 10 centavo dezelfde afmetingen en hetzelfde ge wicht hebben als de Duitse munten ter waarde van een mark. De Mexicaanse munten die ten op zichte van de Duitse munten een zeer geringe waarde hebben, zijn ook ge bonden in de wisselautomaten van de posterijen. De politie weet nog niet hoe de Mexi caanse munten in West-Duitsland zijn gekomen omdat geen enkele Westduitse bank Mexicaanse munten kan verstrekken. Men hoopt, dat de Mexicaanse munten niet op grotere schaal zullen worden gebruikt omdat dan alle automaten in West-Duitsland. buiten werking gesteld moeten wor den. Bij de stichtingen spaarbank van de boèrenleenbanken aangesloten bij de coöperatieve centrale boerenleenbank te Eindhoven en de coöperatieve Cen trale Raiffeisenbank te Utrecht be droegen de stortingen en terugbeta lingen in juli 3958 respectievelijk f 140.800.000.— en f 90.000.000.—, zo dat er een spaaroverschot was van f 50.800.000.— In de vorige maand bedroeg het spaaroverschot f 25.500.000.—.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 4